GOESCHE COURANT^ De oorlog in Oost-Afrika. BINNENLAND. WEER EN WIND. - -*M ie sancties tegen Italië. Inschakeling van jonge werkloozen in het bedrijfsleven. De pogingen tot bijlegging van het conflict. Voor optimisme nog geen reden, Gene raal Gra2:iani zou in het Zuiden een nieu wen opmarsch zijn begonnen. HUMMER 252. TWEE BLADEN. VRIJDAG 25 OCTOBER 1935. EERSTE BLAD, 178e JAARGANG. $tovinciHU MIDDELBURGSCHE COURANT DagWad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per ^kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE REGEERING ZAL ZOO NOODIG TEGEN PRIJSOPDRIJVING OPTREDEN. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Sneevliet betreffende het nemen van maatregelen van regeeringswege tot het beletten van prijsopdrijving van allerlei artikelen van levensonderhoud, heeft de minister van handel, nijver heid en scheepvaart geantwoord: inderdaad hebben zich hier en daar plaatselijk verschijnselen voorgedaan, die op „hamsteren" wijzen; dat daarbij in het algemeen toeleg tot prijsopdrij ving van de zijde der winkeliers in het spel zou zijn, is evenwel nog niet komen vast te staan. Mocht zich een algemeene opdrijving' der prijzen afteekenen, dan zal daarte gen onverwijld en met beslistheid wor den opgetreden. De regeering schenkt van dag tot dag aandacht aan de ver schijnselen, die zich op dit gebied voor doen. De Tweede Kamer heeft het ontwerp met 683 stemmen aangenomen Zaterdag zal de Eerste Kamer het behandelen. Met 68 tegen 3 stemmen (de tegen stemmers waren de heeren Westerman (nat. herstel) Van Dis (st. ger.) en Snee vliet (rev. soc.); een merkwaardig hete rogeen gezelschap zooals men ziet, heeft de Tweede Kamer gistermiddag het wetsontwerp ,aangenomen, waarbij de regeermg de machtiging wordt verleend om ingevolge art. 16 van het Volken bondshandvest represaille-maatregelen af te kondigen tegen landen, die den vrede verstoren. De heer Westerman had geen goed woord voor dit ontwerp over. Maar zijn argumentatie was, zooals de N. R. C. constateert, heel zwak. Welk een figuur zou Nederland, sinds 1920 lid van den Volkenbond, gemaakt hebben, als het zich thans aan de uit het Volkenbonds handvest voortvloeiende verplichtingen onttrokken had. De vraag of dit zelfs niet in strijd ware geweest met ons welbe grepen eigenbelang, mag zeker worden gesteld. Niet zonder reden sprak de heer Boon (lib.) van zeker dagblad in zeker rijk in het verre Oosten {Japan) welke courant voor de „expansie" van bedoeld volk het bezit van Ned.-Indië onont beerlijk jacht. Als men de opvatting van ir. Mussert, die goeddeels ook door mr. Westerman verdedigd wordt, onder schrijft: ais men een oorlog en stellig een oorlog in tropisch gebied reeds gerechtvaardigd acht door 't feit alleen, dat de vechtlustige staat op expansie bedacht is, staan wij met den mond vol tanden, als te eeniger tijd onverhoopt ons eiigen eilandenrijk bedreigd mocht worden', Hoe zouden wij dan moreele aanspraken kunnen doen gelden, wij, die ons moedwillig en om klein, oogen- blikkelijk gewin zouden hebben onttrok ken aan vrijwillig aanvaardde verplich tingen. Trouwens, ook van meer dan één zijde kan voor het rijk in Europa gevaar dreigen. staan wij niet veel sterker, als wij kunnen rekenen op den zedelij ken en materieelen steun van een Vol kenbond, die in moeilijke dagen ook op ons niet te vergeefs een beroep heeft gedaan Wat van ons gevraagd wordt is trou wens heel iets anders dan door fantas ten is witgebrouwen. Minister De Graeff, zoo heette het buiten de Kamer, zou, opgehitst door Sowjet-Rusland, op niets meer of minder d,an een oorlog met Italië aansturen. Zoovele woorden zoovele onwaarhe den. Zelfs aan deoeconomische sancties is Nederland slechts gebonden, als he> zelf erkend heeft, dat een agres sie m den zin van art. 16 van het Voï- kenbondsverdrag_ aanwezig is. Tot deel neming aan militaire sancties, consta teerde minister De Graeff met nadruk, is ook in dat geval Nederland zoomin als eenige .andere staat verplicht. Het is bcksodr dat onze minister wapengeweld ook allerminst wenscht. En evepmin doen dat de woordvoerders der zes grootste partijen, die achter den minis ter staan. Is daarom echter collectieve actie onvruchtbaar? In geenen deele! Ook al zou ditmaal niets ten gunste van Abes- synië worden bereikt, wat gelukkig al lerminst vast staat, dan nog aldus de heeren De Geer (c.h.) en Rutgers (a.r.) zou de eenstemminge aanwij zing van den aanvaller door 'n vijftigtal staten en de versterking van het be wustzijn, dat het recht en niet de macht behoort te praevaleeren, van onschat bare waarde zijn. Wij werken niet al leen voor ons zelf, maar ook vooi onze kinderen en kindskinderen, riep mr. Boon uit. Wij trachten aldus weder jhr. De Geer een internationale rechtsinstan tie te stellen in de plaats van het lugu bere dobbelspel van den oorlog. Voor- zoover er oneffenheden bestaan, qjoe- ten die door onderling overleg, niet door bruut geweld uit den weg worden ge ruimd. De Eerste Kamer zal morgen het wetsontwerp reeds behandelen. Begin van de volgende week kan het dan nog in het Staatsblad verschijnen en dan beschikt de regeering over de noodige bevoegdheden, om de politiek van den Volkenbond daadwerkelijk te steunen. HET COLLEGE VAN REGEERINGS- COMMISSARISSEN UITGEBREID. Naar wij vernemen, hebben de minis ters van landbouw en visscherij en van handel, nijverheid en scheepvaart beslo ten het college van regeeringscommis- sarissen uit te breiden met één lid, dat belast zal worden met de behartiging van de industrieele belangen bij de !and- bouw-crisismaatregelen. Aangewezen voor bedoelde functie werd dr. W- L. Groeneveld Meyer, ad ministrateur bij het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. Onder leiding van den minister van sociale zaken, mr. M- Slingenberg, voor zitter van de Rijkscommissie van advies inzake het vraagstuk van de werkloos heid onder de jeugd, heeft gistermiddag op het departement van sociale zaken de reeds aangekondigde bespreking met de vertegenwoordigers van de provinciale besturen plaats gevonden omtrent de mogelijkheid om een nieuwe actie te ontplooien inzake het opnemen van werklooze jongeren in het bedrijfsleven. Alle elf provinciale besturen hadden een vertegenwoordiger afgevaardigd, De minister heeft aan de vergadering uiteengezet, hoe de bemoeiingen van de overheid, ten aanzien van de werkloos heid onder de jeugd zich geleidelijk heb ben ontwikkeld. In 1931 begon de re geering haar aandacht te schenken aan dit moeilijke vraagstuk, daarbij terzijde gestaan door de thans opgeheven lande lijke commissie voor het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid. Naarmate de moeilijkheden g'rooter werden, moesten Rijk en gemeenten op dit terrein meer doen. Een en ander heeft er toe geleid, dat een coördinatie van verschillende be moeiingen moest komen, hetgeen tot uiting is gebracht in de Rijkscommissie van advies voor de jeugdwerkloosheid- Die commissie, zoo zeide de minister, heeft een plan voorgelegd dat beoogt plaatselijk en provinciaal alle krachten te ontwikkelen om jonge menschen ge plaatst te krijgen bij werkzaamheden, die door allerlei omstandigheden thans niet op normale wijze ter hand worden genomen. De minister noemde enkele mogelijkheden, doch vestigde er de aan dacht op, dat plaatselijk en streeksge wijze, gelijk voor de hand ligt, allerlei variaties denkbaar zijn. De algemeene gedachte is, dat dezé plaatselijke com missies, daarbij voorgelicht door het pro vinciale bestuur, en het departement van sociale zaken, werkgevers bewegen arbeid die wel voor het bedrijf nuttig is doch tot nu toe bleef liggen, door jon geren te laten aanpakken. Aan de jon geren zal, waar voor hen voorop staat vakbekwaamheid te verkrijgen en zich weer een plaats in het productie-proces te verzekeren, geen loon worden uitge keerd, doch een zekere vergoeding. Het desbetreffende bedrijf dat door den ar beid van den jongeman, eenigermate ge baat wordt, vergoedt in elk voorkomend geval wekelijks een vast te stellen be drag aan het plaatselijk comité. Naar aanleiding van deze uiteenzet ting werden verschillende inlichtingen gevraagd, waarbij bleek, dat de moeilijk heden die aan dit algemeen toegejuichte plan ongetwijfeld ook kleven niet wor den onderschat. De vergadering was evenwel van den grooten nood waarvoor men staat zoodanig overtuigd, dat aan den minister de verzekering werd ge geven, dat van de zijde van de provin ciale besturen al het mogelijke zal wor den gedaan om het slagen van het plan te verzekeren- Het ligt nu in de bedoeling, dat zeer binnenkort de Ged. Saten zich tot de provinciale besturen zullen wenden en deze op te wekken plaatselijk de zaak ter hand te nemen Het schoonste geluk van den den kenden mensch is het doorgrondelijke doorgrond te hebben en het ondoor grondelijke rustig te vereeren. Het is niet onmogelijk, dat de provin ciale besturen de colleges van B. en W. tot een bespreking' zullen uitnoodigen, teneinde ook op deze wijze de doorzet ting van het p.an te steunen. Worden dergelijke besprekingen gehouden, dan zal aldaar van de zijde van het depar tement van sociale zaken voor de noo dige voorlichting worden gezorgd. DE KONINGIN BEZOEKT EEN WERKLQOZENKAMP. Woensdagmiddag heeft de Koningin een strikt-on-officieel bezoek gebracht aan het werkkamp van „Jong Holland snakt naar Werk", georganiseerd door de Centrale voor Werkloozenzorg, 'i Wijde Veld nabij Ede. Het initiatief voor dit bezoek was van de Koningin zelf uitgegaan. H. M. - had echter nadrukkelijk den wensch te ken nen gegeven, dat aan het bezoek op geen enkele wijze ruchtbaarheid werd gegeven. De deelnemers aan het kamp waren van het bezoek onkundig gelaten. H. M. werd aan den hoofdingang verwei komd door de heeren W. Hemmes en C, Smeenk, respect, voorzitter der cen trale en voorzitter van 't werkcomité. H. M. was vergezeld van baronesse Schimmelpenninck van der Oye en Haar kamerheeren jhr. De Jonge van Elle- meet en jhr. Van Dedel. De Koningin maakte een rondwande ling om het terrein, waarbij de barak ken en de huishoudelijke vertrekken in oogenschouw werden genomen. H. M onderhield zich ook met de jongens die bezig waren met het opbouwen van een garage. Vervolgens werd naar het eigen lijke werkobject, een kwartier verder het bosch ingereden. Temidden van een groep jongens, die bezig waren met het egaliseeren van 'n weg, hielden de auto's stil en stapten allen uit. H. M. wandelde eerst den weg, waaraan gewerkt werd af, om daarna terug te keeren en zich met de jongens te onderhouden. Aan allen vroeg Zij, waar ze vandaan kwamen, welk vak zij beoefenden en hoe het hun hier beviel. Ook bij andere groepen, die bezqcht werden, deed Zij dit. Herhaal delijk maakte H. M. daarbij opmerkin gen over de werkloosheid in het betrok ken bedrijf, of stelde vragen in verband daarmee. Het was treffend hoe ongekunsteld zich dit alles afspeelde. De jongens, die pas op het laatste moment hoorden, wie hen kwam bezoeken, spraken op geheel ongedwongen wijze met hun Landsvrouwe. De meesten deden dit met gepaste vrijmoedigheid. Vooral als Zij zich met een groepje van hen tegelijk onderhield, was er van verlegenheid niets te bespeuren. Sommigen waren wat beduusd, vergaten hun pet af te zetten, zochten naar woorden, of spit ten ijverig voort tot vlak voor de voe ten van H. M. Niemand wilde de Hooge Bezoekster overslaan. Toen Haar bleek, dat zij in 't begin een groep was voorbijgereden, stond H.M. er op, om „den weg terug" te maken en „de ongeziene ploeg'', zoo als Zij het noemde, alsnog te bezoeken. Ook een der jongens, die juist thee kwam brengen, werd aangeroepen, om door H. M. te worden toegesproken. Den kampcommandant maakte Zij haar compliment voor zijn arbeid en den heer Smeenk verklaarde zij: Hoe lan ger je hier bent, hoe meer enthousiast je wordt! Het geheele bezoek heeft ongeveer twee uur geduurd. UITSLAG RADIO-PRIJSVRAAG NAT. CRISIS-COMITé. 130.000 inzendingen. Het Nationaal Crisis-Comité deelt me de,, dat het aantal inzendingen op de N. C.C.-radio-prijsvraag: Wie z'n hoed is d,at? is gestegen tot 130.000. Het comité is uiterst dankbaar voor deze groote deelneming uit 't geheele land- De trek king der prijzen heeft inmiddels plaats gevonden en de winnaars der tien hoofd prijzen kunnen bekend worden gemaakt. Deze zijn: J. G. Bijlsma, Witmarsum (Fr.); mej. G. Bloemink, Aalsmeer; J. L. van Dijk, Schiedam; mej. M. Verwey, Leerdam; M. C. MoolhuisenHeghui- sen, Sliedrecht; H. Pamjer, den Hulst (O.J; C. Nieman, Diemen; W. S. M. J. A. Neumann, Amsterdam; A. van Oppen, Vlissingen; P. Westerbaan, Leeuwarden. Iedere prijswikinaar ontvangt afzon derlijk bericht. De prijzen worden aan de winnaars toegezonden. VERLENGING VAN DE LUCHTLIJN AMSTERDAM—BATAVIA TOT MANILLA? De heer Nieuwenhuis, vertegenwoor diger van de K.L.M. in Ned.-Indië is hier Donderdag te Manilla op de Philip- pijnen aangekomen. Naar hij verklaarde, zou hij van de regeering v.an de Philippijnen toestem ming zien te verkrijgen tot het verlen gen van de trans-Aziatische luchtlijn van zijn maatschappij de luchtlijn Amster damBatavia i naar het oosten tot Manilla. Op deze wijze zou een verbinding tot st.and komen tusschen den bestaanden luchtdienst JavaEuropa en de door de Pan American Airways ontworpen lucht lijn over de Stille Zuidzee. MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND" BOUWT EEN NIEUW SCHIP, Naar de „Tel." verneemt laat de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam een nieuw modern passa gierschip voor den dienst op Indië op stapel zetten. Het schip z.al gebouwd worden bij de Ned. Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam. TEGEN OLIEBOLLEN-DAGEN, De Ned. vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf heeft besloten ten scherpste stelling te nemen tegen het voornemen van crisiscomité's in diverse steden om ook thans weer een oliebol- en-dag' te organiseeren. Middelburg, 25-X-'35. Donderdag: hoog ste luchttemperatuur 7.8 °C (46 °F); laagste 4.2 °C (39 °F). Heden 9 h: 6 °C; 12 h: 10 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laag ste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.3 mm te Vardoe en Haparanda; laagste 741.1 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Meest matige N,0. tot N, wind, in het O, half tot zwaar bewolkt of betrokken, met eenige kans op regen, In het W, ge deeltelijk bewolkt met weinig o! geen regen, weinig verandering in tempera tuur, c a Zon op: 6 h 43; onder: 16 h 45. Licht op: 17 h 15. Maan op: 4 h 42; onder: 15 h 30. N.M. 27 Oct. Hoog- en Laagwater te VSissmges. October. Vr. 25 Za. 26 Zo. 27 Hoog- e: Vr. Za. Zo. 25 26 27 Hoogwater, 0.08 12.14 0.41 12.44 1.07 13.13 Laagwater te October. Hoogwater. 1.48 14.02 2.25 14.35 2.56 15.07 Laagwater 6.19 18.47 6.54 19.18 7.23 19.48 Wemeldinge. Laagwater 7.30 19.44 8.04 20,16 8.31 20.46 at- •JZ/T>SX De geruchten over diplomatieke be sprekingen tusschen Londen, Parijs en Rome, welke ten doel zouden hebben, alsnog een minnelijke schikking van 't ItaliaanschAbessijnsch conflict te be werkstelligen, blijven hardnekkig aan houden. Men krijgt den indruk, dat er werkelijk wat gaande is en dat Mussolini heel wat toeschietelijker wordt. Aan feitelijk nieuws over de zaak, althans betrouwba'ar feitelijk nieuws, ontbreekt het echter. Sommige Parijsche bladen willen weten, dat de de Duce thans niet verder zou willen gaan dan een regeling, waarbij het Oostelijk deel van Abessy- nië onder Volkenbondstoezicht kwam, hetgeen dan in werkelijkheid door Ita lië zou worden uitgeoefend, terwijl Eu- ropeesche adviseurs dan keizer Hailé Selassie zouden hijst,aan in 't regeeren over de rest van het Rijk. Aldus were? de souvereiniteit van Abessynië formeel niet aangetast. Te Rome wordt alevel tegengesproken, dat Mussolini een voor stel in dezen geest zou hebben gedaan. Voorloopig zal, hetgeen er precies gaan de is, wel geheim blijven. En reden tot optimisme bestaat er nog lang niet, ,al wordt men te Rome dan een beetje toe schietelijker c#nder den druk, welken de Volkenbond op Italië uitoefent en zeer binnekort vermoedelijk nog in ver sterkte mate zal uitoefenen. Er gingen de laatste dagen ook ge ruchten, dat de coördinatie-commissie pas op 5 November weer bijeen zou ko men. Deze geruchten zijn niet juist. Don derdag a.s. 31 Oct. zal deze commissie baar arbeid voortzetten. De terugtrekking van een Itali- aanscbe divisie uit Lybië. In antwoord op een vraag in het La gerhuis heeft Baldwin gisteren gezegd, dat de It,aliaansche regeering volkomen eigener beweging tot de terugneming van een divisie uit Libye had besloten en daartoe op - geen enkele wijze door de Engelsche regeering was aangespoord Op het oogenblik zijn er 70.000 Itali- aansche blanken in Lybië volledig uitge rust met kanonnen, tanks en vliegtui gen. Na het wegwerken van een divisie zouden er toch nog 40 of 50.000 Itali anen zijn, afgescheiden van de gekleur de troepen, terwijl Groot Britannië in Egypte niet meer heeft dan 15,000 man Engelschen. Wel werd te Londen ge zegd, dat deze geste van Mussolini stel lig Laval zal .aanmoedigen zijn vredes pogingen voort te zetten en in het feil, dat de diplomatieke besprekingen voort duren, worden nogal optimistische ge volgtrekkingen gemaakt. De Britsche re geering laat zich niet dan zeer voorzich tig hierover uit en geeft er geen opinie over. De houding van Duitschland. Uit Berlijn wordt ,aan de N. R. C. ge meld: Vandaag vindt een regeeringsconfe- rentie plaats, welke zich zal bezig hou den met de houding van Duitschland ten opzichte van de sancties tegen Italië. Aan deze bespreking nemen o.a. Von Ribbentrop en dr. Schacht deel. De bla den herinneren aan de uitspraak van AJdolf Hitier in zijn redevoering, gehou den op 15 September te Neurenberg: „Wij nemer geen positie ten opzichte van gebeurtenissen, die Duitschland niet betreffen en wij wenschen niet in zulke gebeurtenissen te worden betrokken." Hieruit volgt inderdaad, dat Duitsch land zijn neutraliteit in het geschil tus schen Abessynië en Ialië zal verklaren- Het is echter niet onverschillig in wel ken vorm zulk een verklaring wordt ge goten, want er zijn verschillende nuan ces van neutraliteit en er zijn ook nuan ces in de bewoording, waarin men, zijn neutraliteit afkondigt. DuitschLand heeft alle reden om de gevoelens van Enge land te ontzien en het is waarschijnlijk dat dit in den vorm van zijn verklaring een weerslag zal vinden. Voor het overige spint de Duitsche uitvoer thans nog zijde bij de verhoogde behoeften van Italië. De toestand aan de fronten- Aan het Noordelijk front is het giste ren rustig geweest. De berichten over gevechten, die ras Syoem daar geleverd zou hebben, zijn niet bevestigd. In het Zuiden zijn afdeelingen van generaal Graziani uit de buurt van Oeal- oeal naar Sasa Baneh in het Noord- Westen, opgetrokken, voorafgegaan door vliegtuigen. Hiermede zou Grazi ani van zijn oorspronkelijke plan voor den opmarsch naar Harrar zijn afgewe ken. De route van Oeal-oeal naar Sasa Baneh loopt door het droogste gedeelte van Ogaden- Het zou thans zijn bedoe ling zijn, om de troepen van ras Desta bij de Sjebeli weer uit hun stellingen te dwingen, om verschillende afdeelingen daarvan te isoleeren. Sasa Baneh is een belangrijk centrum aan de rivier Tafan, het ligt op onge veer 200 kilometer afstand van Harrar. De ;Abessijnsche afdeelingen, die de streken Noordelijk van Oeal-oeal bezet hielden dus niet de hoofdafdeelingen van ras Desta's leger trekken zich terug. Hun positie was, nu de Italianen Gerlogoebi in handen hebben, onhoud-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1