HEEM l De grijze dame BADHANDDOEKEN KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (V/.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 24 OCTOBER 1935. No. 251, MIDDELBURG. «0ES. IUID-BEVELAND. SCHOUWEH-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. NOG SLECHTS TOT 2 NOV '35 410 pe le- zure gek. olmer, >lburg. >1 en voor e No- leer- /elend ^burg. SN 25 tk 80, el 80, 20 ct. •hage, FIJN! antijn EOOpt an del Vlis- 1. 515 fGEN. ering- Delft wol. De rede van Hoare en de posi tie van den Volkenbond Waarom militaire sancties uit den booze zijn De economi sche kunnen het trouwens wel al, als ze maar juist worden toegepast Duitse hl and spitst de ooren. „Times", het grootste conserva tieve blad in Engeland, schreef gister, da; de redevoering, die Sir Samuel Hoare Dinsdag in het Lagerhuis heeft afgestoken, zonder twijfel overal een diepen indruk zou maken. Het blad zal nu wel beter weten. In Engeland zelf hebben Horare's uiteenzettingen en too- verformules lang niet overal goeden weerklank gevonden. De liberale en labour-bladen vinden vrijwel zonder uitzondering, dat hij veel harder tegen Mussolini had moeten blaffen. In yele andere landen deelt men die meening. Na de inspanning, die Eden zich te Genève gaf, had men inderdaad kras ser uitlatingen van den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken mo gen verwachten. Wij zijn er intusschen lang niet zeker van, dat men over de gematigheid van toon rouwig moet zijn. Wie nauwkeurig leest, wat Hoare heeft gezegd, zal niet kunnen ontken nen. dat de Volkenbond zich gelukkig mag prijzen met deze rede. De woor den, waarmee hij Engeland's trouw aan den Volkenbond betuigde, zijn niet mis te verstaan. Dat hij daarnaast het mid del van militaire sancties van de hand wees, achten wij eerder een geluk dan ongeluk. Militaire sancties zijn ver schrikkelijk gevaarlijke dingen, zoolang er nog roote mogendheden buiten den Volkenbond staan en de Volkenbond zeil geen militair apparaat bezit, om ze :oe te passen. Men vergelijkt den Volkenbond wel eens met de politie macht in een georganiseerden staat. Die vergelijking gaat niet op, omdat de Vol kenbond ongewapend is in een tot de tanden gewapende wereld. Precies an dersom als bij de politie, die over de middelen om zoo noodig met geweld de orde tehandhaven 'beschikt temidden van ontwapende burgers. Als het insti tuut van Genève een doeltreffende in ternationale polltie-macht zou worden, dienden alle nationale bewapeningen opgeruimd te worden. Als autoriteit, die geheel onafhankelijk" is van de diverse leden der wereldhuishouding (van de af zonderlijke staten dus) zou zij dan op grönd van internationale politie-veror- deningen haar taak van handhaving van den vrede moeten vervullen. In de huidige omstandigheden zouden militaire sancties beteekenen, dat een aantal mogendheden (vast en zeker lang niet alle Volkenbondsleden) gezamen- lijx met hun militaire apparaten Italië te lijf gingen. Al zou dit geschieden uit naam van den Volkenbond, de actie zou een allerbedenkelijkste overeenkomst verioonen met een doodgewonen oorlog tusschen twee of meer staten. En ze zou maar al te gemakkelijk kunnen afglijden naar een gewapend conflict tusschen staten-coalities in een wereld, waarin verschillende mogendheden zich niet ge bonden achten- aan de wetten van een geschreven internationaal recht. De taak van den Volkenbond kan op t c-ogenblik niet anders zijn dan te be proeven door middel van het wapen der economische en financieele sancties Ita lië tot de orde te roepen. Als het goed wordt toegepast, zal het doeltreffend blijken te zijn. Een land, dat voor het grootste deel der wereld wordt geboy cot, is niet in staat een strijd, die zoo veel inspanning vergt, als een oorlog in tropisch Afrik.a, lang vol te houden. Men is goed begonnen te Genève. In een paar weken tijds heeft men een stelsel van represaille-maatregelen ontworpen, dat in zijn uitwerking vernietigend moet zijn, ondanks het feit, dat sommige lan den zich afzijdig van de actie houden. Indien de regeeringen der Volkenbonds landen mogen besluiten, de aanbevelin gen in praktijk te brengen, zal o.i. spoe dig blijken, dat militaire sancties onnoo- dig waren. Het wachten is nu op de besluiten der regeeringen. Vermoedelijk zal de toepassing der sanctie niet zonder hor ten en stooten van stapel loopen. Maar men heeft op 't oogenblik geen reden om te vreezen, dat er toch nog niets van terecht zal komen. En allerminst naar aanleiding van de rede van Sir Sa muel. De nadruk, dien hij legde op Enge land's trouw aan den Volkenbond, heeft vooral grooten indruk op de Duitschers gemaakt. De Duitsche bladen trekken er de conclusie uit, dat Engeland beslo ten heeft van den Volkenbond een stel sel te maken, dat de Europeesche po litiek zal beheerschen. De bekende jour nalist Paul Scheffer voegt daar in het „Berliner Tageblatt" het volgende aan toe: „Wanneer Engeland, het land waar mee wij zooveel banden hebben, een dergelijke beteekenis aan den Volken bond toekent, verdient dit feit de volle aandacht van de Duitsche politiek. Het is niet onbelangrijk hierbij te vermelden dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken heeft uitgelegd dat de Volkenbond volgens hem een dynamisch instrument is en niet slechts een stelsel om den bestaanden toestanc en de vredesverdragen „in stand te hou den". Na deze beschouwing vtan een D u i t- s c h e r hoeft men niet meer aan de beteekenis van Hoare's rede te twijfe len. Als de Volkenbondsstaten nu door zetten zullen er goede tijden voor den Volkenbond aan kunnen breken. door HENRY SETON MERRIMAN. 41). Craik lachte een plotseling ,jon- gensachtigen lach maar onderwijl drukte hij zijn handen tegen zijn zijden. ..Niet alleen trotseer je den leeuw in zijn hol, maar je vraagt hem, je de slim me streKen van zijn beroep te vertellen", ,'nh- ^Niettemin, neem plaats. Mijn pijp hindert je immers niet?" De Spanjaard ging zitten en zocht in zijn vestzak een sigarettenkoker met een bedaardheid, die zijn makker zenuwach tig deed heen en weer bewegen in zijn stoel. „U vroeg mij, deze schetsen te schrij ven". zeide de graaf beleefd. „Ik stelde het uit en u gaf de opdracht aan een an der. Nu meen ik toch wel een zeker recht te hebben, te vragen, wie mijn plaatsvervanger is". „Njet het minste, mijn waarde Llose- ta. Ik gaf geen opdracht tot deze schet sen zij kwamen". „Van wie?" .£teh!" ..U wilt het mij niet zeggen?" „Mijn waarde man, ik kan het niet. De reuk van drukinkt is niet goed voor 's znenschen deugd. Laat mij mijn onbe vlekte eer". graaf had zijn sigaret aangestoken. Dcclerzoekend keek hij naar het gelaat DE MIDDELBURGSCHE IJSCLUB. De Middelburgsche IJsclub vergader de Woensdagavond onder voorzitter schap van den heer A. de Jonge, in een der zalen van „De Vergenoeging". Uit de mededeelingen bleek, dat de Vereeniging weder over de vest tusschen de Langeviele- en de Seisbrug zal kun nen beschikken, welke zij huurt van de gemeente voor 75; er zal een opening moeten afgezet worden voor waterloo- zing, zulks op last van den Polder. Het ligt in de bedoeling weder dezelfde ba nen en een kinderbaan aan te leggen. Voor de verlichting, die iets anders zal zijn dan vroeger, is een voordeeliger overeenkomst aangegaan; vlaggen zijn aangeschaft en jeugdige werklozen ma ken palen gereed, die dan eigendom der vereeniging blijven. Volgens het verslag van den secreta ris, den heer P. Blaauw, is er door gebrek aan ijs niet veel gedaan, wat direct met de ijssport verband houdt, maar wel is er door- het bestuur voortgewerkt. Jecovitof levertraan we tenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f0.75 per flacon. -■ i (Ingez. Med. met de scherpe trekken tegenover hem en de blauwe rook dreef tusschen hen. „Er zijn niet veel menschen, die dit artikel kunnen hebben geschreven", zei- de hij. „Want de weinige Engelschen, die Spanje zoo goed kennen als hieruit alijkt, zijn bij de landgenooten bekend. En geen Spanjaard zou het hebben dur ven schrijven". John Craik lachte, en terwijl hij lach te stonden zijn oog'en ernstig en scherp waarnemend. „Dan geef je toe, dat het waar is", zei hij- „Ja", antwoordde de graaf: „het is waar alles wat er staat. De schrijver ient mijn land, zooals weinig Engelschen of vrouwen het kennen". John Craik leunde achterover in zijn stoel, een magere, door pijn gekwelde gedaante. Zijn grijze oogen werden niet neergeslagen maar bleven kalm onder den vorschenden blik. „Dus u wilt het mij niet zeggen?" „Neen Maar waarom wilt ge het zoo gaarne weten?" Eengie seconden rookte de graaf stil zwijgend. „Dat zal ik u vertellen", zeide hij plotseling,, „in vertrouwen". Craik knikte en veranderde weer van houding'. Hij was een zeer gejaagd per soon. „Het is niet zoozeer het eerste arti kel, waar ik om geef", verklaarde De Lloseta „Het is dat, wat er komen kan. Dit hij legde zijn hand op de blad zijde „is mijn eigen land, het Noor- Het verslag werd goedgekeurd en ook de rekening van de penningmeesteresse, mevrouw Kooiman-Van Middendorp. Deze bracht ook verslag uit van de verleden jaar gehouden vergadering van den Nederlandschen Schaatsenrijders- bond, waarop o.a. werd toegezegd wed strijden in schoónrijden te Middelburg te zullen doen plaats hebben. Zij en de heer De Jonge werden afgevaardigd naar de algemeene vergadering op 15 en 16 No vember te Leeuwarden te houden. Op voorstel van den heer Bal werd besloten als er ijs mocht komen, na te gaan of er hier ook rijdsters of rijders zijn, die de club naar wedstrijden in an dere deelen van hel land zou kunnen af vaardigen. De vereeniging moest lid worden van den Bond, omdat anders leden van den Bond te Middelburg niet aan wedstrijden zouden mogen mede doen. Tot bestuursleden werden herkozen mevrouw Kooiman en de heer C. Doets. Besloten werd de contributie ook dit jaar te doen zijn 3 voor een gezin en f 2 voor een afzonderlijk persoon, maar dan moet voor kinderen betaald worden van 1 tot 4 kinderen 25 cent en daarbo- van 10 cent per kind. De entrée voor nieuwe leden is 1, maar zij, die nu weigeren de contributie te betalen en als er ijs komt, weer lid willen worden, moeten dan 2 entrée betalen. De reglementen, zooals die nu Kon. zijn goedgekeurd, zullen gedrukt worden en dan krijgt ieder lid een exemplaar. Aan het vaste fonds, bestemd om met tertijd een eigen baan te verkrijgen, zal weder een bedrag worden toegevoegd. De controle op de banen zal weder zijn als voor 2 jaar en ook het schoon houden zal weder onder deskundige lei ding geschieden. FOLKLORE. Naar een atlas der Nederland- sche Volkskunde. Dinsdagavond opende de Ver. voor Alg. Wetenschappelijke Belangen alhie haar seizoen met een lezing v.an den heer D. J. v. d. Ven uit Oosterbeek. Na een woord van welkom door den voorzitter, den heer Van Ballegoyen de Jong, hield de bekende folklorist een wetenschappelijke inleiding over de folklore in het algemeen. Spr. vertelde van zijn geslaagde pogingen tot het op wekken van belangstelling voor de folk lore .aan de universiteiten van Neder land. Een poging, die bekroond werd met het instellen van een permanerr comité van professoren dier universitei ten, dat de folkloristische arbeid op we tenschappelijke basis zou grondvesten. Ons land toch is eenigszins achter bi] landen als Duitschland, Frankrijk en de Scandinavische landen, waar reeds uit gebreide gegevens zijn verwerkt en in kaart gebracht. In ons land zal nu getracht worden dien achterstand in te halen, want er is nog genoeg folklore in ons land aan wezig, om den arbeid vruchten te 'aten dragen. Volksgebruiken kennen geen lands- en geen provinciegrenzen, de oude gebruiken en het volksgeloof hier te lande, vindt men ook elders, zij het onder soms andere benamingen en hef is heel gewoon een gebruik uit Drente aan te treffen in Frankrijk, zoowel als in de buurt van Napels. Aan de hand van tal van mooie licht beelden werd een en ander verduide lijkt. Doel van spreker is de levende folklore, de volksgebruiken, die heden ten dage nóg bestaan. Spreker waar schuwde tegen de veronderstelling, dat folklore steeds oud moet zijn. Steeds worden niéuwe gewoonten gemaakt, oude gebruiken gemoderniseerd. Het is daarom jammer, dat in de pers, do _>r spreker overigens zeer geprezen, zoo vaak oude gebruiken en gewoonten den en Oosten van Spanje, het meest woeste deel van het schiereiland, het tehuis van de Cataloniërs, die altijd de aanvoerders geweest zijn in oorlog en strijd. Het is het land vanwaar mijn fa milie stamt. Al wat over Cat.alonië en de Baiearen geschreven is, heeft nood zakelijkerwijs, voor een deel, betrek king op mij en de mijnen. Deze schrijver ton we' eens te veel weten". „Ik geloof", zeide John Craik, „dat ik, mocht de schrijver te veel weten, er voor kan instaan, dat de „Commenta tor" niet het kanaal zal zijn, waardoor die wetenschap het publiek zal berei ken". „Dank u, maar kunt gij daarvoor instaan? Kunt gij waarborgen, dat de publieke belangstelling, eenmaal gewekt door deze artikelen, niet naar verdere bijzonderheden zal vragen, welke bij zonderheden gemakkelijk elders gege ven kunnen worden, in iets minder respectabels dan de „Commentator?" „Mijn waarde heer, men zou denken, dat ge een misdaad op uw geweten hadt". Cipriani de Lloseta lachte met een lach, zooals John Craik er nooit tevoren een gezien had- „Ik heb er vele", antwoordde hij. „Wie heeft ze niet?" „Ja, zij nemen toe met het klimmen der iaren, nietwaar?" „Waar ik voor vrees". g''ng De Llose ta voort, „zijn de beuzelpraatjes, in En geland vee1 in gebruik onder den aan- genamen titel Aanteekeningen uit de worden beschreven en vermeld, ont- leend aan oude geschriften, doch nu niet meer in zwang, waaruit door leeken zou kunnen worden opgemaakt, dat die nog heden ten dage bestaan. Er is genoeg „levend" te vermelden! Het groote doel, dat de heer Van de Ven voor oogen heeft, is het ontwerpen van een Altas der Nederlandsche Volks kunde, niet een atlas waar zooais vroe ger, door grenzen of vlakken een ge bruik wordt afgebakend, maar een atlas van Nederland, aansluitend bij derge lijke werken in het buitenland, waarop doof punten en teekens nog levende ge bruiken worden geregistreerd. Veel, heel veel werk is daarvoor noodig. Tai- looze medewerkers over het geheele land verspreid, moeten daartoe gere geld elk jaar gelijkluidende vragenlijsten invullen, om op de hoogte te blijven. De ze vragenlijsten moeten centraal worden onderzocht en gerangschikt, antwoor den getoetst aan bestaande gegevens, zoodat een zoo juist mogelijk beeld zal worden verkregen. Ook Zeeland zal hiertoe worden aangespoord en een 500 correspondenten, verdeeld naar de dichtheid van bevolking, zullen aange zocht worden de vragenlijsten in te vul len. Vragen over gewestelijke kleeder drachten, oogstgebruiken, woningbouw; gebruiken bij trouwen zoowei als bij be grafenissen, Paaschvuren en volksdan sen enz. enz. Spreker besloot met een woord tot opwekking tot steunen van dien arbeid, als Zeeland eenmaal aan de beurt komen zal. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan den enthousiasten spreker en hoopte, dat de heer Van der Ven zal mogen slagen in het werk, dat hem tot een levenstaak is geworden; het stichten van den Atlas der Nederlandsche Volkskunde. HANSWEERT. In de buitenhaven al hier had een aanvaring plaats tusschen de schepen „Bourgogne" en „Combina tie 2", waarbij de Bourgogne" belang rijke schade bekwam en eerst zal moe ten worden gerepareerd, alvorens te kunnen laden. RAAD VAN 's-GRAVENPOLDER. 's-GRAVENPOLDER. Woensdag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de hee- ren Schouten en Vermue. De geloofsbrieven der nieuwe raads leden, C. H. Blok, Th. de Klerk en C. Riemens werden in orde bevonden, zoo dat tot hun toelating werd besloten. De plaatselijke commissie tot ontwikkeling en ontspanning van jeugdige werkloo- zen berichtte, dat de collecte onder de ingezetenen plm. f 150 opbracht en dat in den a.s. winter cursussen zullen wor den gegeven in motorkennis, huisvlijt en vermoedelijk timmeren in het daartoe gehuurde z.g. koetshuis van J. Loker- se. De gemeentebegrooting over 1936 werd aangeboden met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 27950 en een post voor onvoorzien van f 945. De rekening van het B. A. over 1934 sluit met een inkomst van f 9857 en een uit gaaf van f 6906. De ingediende begrooting c-ver 1936 sluit met een eindcijfer van f 8486 en een post voor onvoorzien van f 2254. Bij de rondvraag feliciteerde de heer V e r h u 1 s t den burgemeester met diens onlangs gesloten huwelijk. Op een opmerking van den heer Schip per over het vroeg branden der straatlantaarns antwoordde de Voor z i t t e r dat zulks geen meerdere kosten voor de gemeente meebrengt. De heer Hoogesteger heeP er bezwaren tegen dat eerstdaags weer een bazaar za' gehouden worden, nu voor de gymnastiekvereeniging. Dat is dan de tweede binnen drie weken. Ook wees hij er op, dat in de patate-friteswin- kel soms op één avond voor 40 tot 60 gulden wordt „versnoept." De Voor zitter antwoordde dat het niet aan gaat, alles aan banden te leggen en dat dit dingen zijn, waar het ouderlijk ge- z,ag zich mee moet doen gelden. VRACHTAUTO DOOR TRAM GEKRAAKT, De chauffeur ongedeerd. BRUINISSE. Woensdagmiddag kwam de heer L. van N. met zijn vrachtauto geladen met bietenmonsters van Brui- nisse op 'n onbewaakten overweg nabij Zijpe. Hij bemerkte te laat de uit de richting te Bruinisse komende tram, met het gevolg dat de auto werd gegrepen en circa 25 m meegesleurd, waarna hij bekneld raakte tusschen de tram en de woning van den heer M. B. De ge deelte van de auto drong door de rui ten de woning binnen, de gevel werd geheel ontzet, terwijl de auto geheel werd vernield. Ook de locomotief kwam dwars op de rails te staan. De chauf feur kwam wonder boven wonder met een lichte hoofdwonde en eenige lichte kneuzingen vrij. GROEDE. Dinsdagavond hield het de partement Groede der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een algemeene vergadering in het café van^den heer P. Beun. De voorzitter deelde mede, dat in verband met een door het hoofdbestuur gedaan verzoek, door het bestuur is be sloten, zonder daarvoor een algemeene vergadering te beleggen, een kiankfilm voor de najaarsuitvoering te laten ko men, getiteld „Het leven gaat verder", en wel op Dinsdag 10 November a.s. Uit de rekening bleek, dat over het groote wereld", „Boudoir-praatjes", en andere nieuwbakken grofheden. In Spanje bestaat dat niet." „Dan is Spanje het Beloofde Land". „Uw journalisten voor de Groote We reld mogen spreken over den Engelschen adel, ofschoon de aristocratie uit hun rubriek, onveranderlijk irle aristocratie van gisteren is- Maar ik wensch, zoo mogelijk, de Spaansche families er bui ten te houden de namen, die al be stonden voor de boekdrukkunst was uitgevonden". „Drukken en opvoeding zijn te goed koop tegenwoordig", zeide John Craik. „Beide zijn gevaarlijke werktuigen in handen van dwazen, en het zijn de dwa zen, die op koopjes loopen. Doch voor de bladen der Groote Wereld behoef je niet te vreezen. Men vindt er slechts de namen van hen, die besproken willen worden". De Lloseta's gedachten waren weer bij de „Commentator". Hij nam het tijd schrift op en keek de bladzijden van het, Spaansche artikel nog eens door. „Het is knap", zeide hij. „Het is heel knap". Craik knikte, op de manier van iemand, die zijn eigen meening g'evormd heeft en van plan is daarbij te blijven. In een gewoon gesprek in 't dagelijksch leven -was hij een beleefd man, maar op het letterkundig slagveld was hij een waar Coeur-deLion. Daar deinsde hij voor niemand terug. „Ge moet weten", zeide de graaf, „dat er slechts twee personen zijn, die dit ge- De bekende Sunlight badhand doeken aanbieding is een groot succes geweest. Talloze huisvrou wen hebben geprofiteerd van het welkome extra-geschenk van Neer- lands standaard huishoudzeep. Deze tijdelijke aanbieding eindigt echter onherroepelijk op 2 Novem ber a.s. Na die datum kunnen geen badhanddoeken meer op le dige dozen worden verstrekt en is de waarde, die deze dozen tijdelijk gehad hebben, weder vervallen. De geschenkenbons blijven gehandhaafd LEVER S ZEEP MIJ. N.V:'VLAARDINGEN (Ingez. Med.) schreven kunnen hebben en dat zijn 'vrouwen. Indien het de eene is, vrees ik niets; is het de andere, dan vrees ik alles". „Dan", zeide John Craik, in zijn stoel heen en weer schuivend, „vrees niets". De Lloseta keek hem doordringend aan. „Ik zou u kunnen dwingen een leugen te vertellen, door u den naam te noe men van de vrouw, die dit geschreven heeft»", zei hij. „Doe dat dan niet!" zeide John Craik. Ik kan prachtig liegen". „Neen, ik zal het niet doen Maar in- plaats daarvan wil ik u verzoeken iets voor mij te doen: laat mij hiervan de proeven lezen, voor het g'edrukt wordt". Precies twee seconden peinsde John Craik. „Dat wil ik gaarne doen", zeide hi). „Ik zal je bericht sturen, als de proef k'aar is. Ge moet die dan hier, in deze kamer komen lezen"- Cipriani de Lloseta stond op uit zijn stoel. „Dank u", zeide hij, terwijl hij zijn hand uitstak. „Ik zal u niet langer van uw werk houden. Ge beseft niet, welk een goede daad ge hiermee doet". Een oogenblik hield hij de teere vin gers omklemd, en toen verliet hij het vertrek. Nog voor de deur achter hem was gesloten, was John Craik weer aan het werk- (Wordt vervolgd)'

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5