22* COESCHECOWANT^ü De oorlog in Oost-Afrika. binnenland. mm m wind. mmmimm. Mussolini zou bereid zijn troepen uit Lybië terug te trekken. Hoe de Italianen de bevolking van het veroverde gebied aan zich trachten te binden. Nederland en de maatregelen tegen Italië. ZEELUI* NUMMER 251, TWEE BLADEN. DONDERDAG 24 OCTOBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MIDDELdUQGSCHc courant Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlïssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regell, üngez. mededeelingen 60 ct. p. r. By C'ifir. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Jgo Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening nó. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Piet voornaamste nieuws van vandaag, is, dat Mussolini zich bereid zou hebben verklaard, om een deel van de naar Ly bië in Noord-Afrika gedirigeerde troe pen terug te roepen. Dit dan als een bijdrage tot de ontspanning van de po litieke betrekkingen tusschen Engeland en Itajjë. Geheel duidelijk zijn de tele grammen over deze zaak intusschen nog niet. Eenerzijds verluidt, dat Italië zon der eenige tegenprestatie van Engeland tot de terugroeping zou hebben beslo ten, anderzijds, dat als voorwaarde een vermindering van de maritieme Britsche strijdkrachten in de Middellandsche Zee is gesteld- De politiek van de Engelsche regee- ring ondervindt thans van de Engelsche arbeiderspartij felle oppositie. Zulks in verband met de gematigde rede die Sir Samuel Hoare eergisteren in het Lager huis heeft gehouden. De „Daily Herald", het groote orgaan van de Labour-party ziet in deze rede zelfs een terugkeer tot de politiek der bondgenootschappen en onderstelt, dat het de Engelsche regee ring niet langer meenens is met haar sanctie-politiek. In het Lagerhuis heeft o.a. de liberale staatsman Lloyd George gisteren de re de van Hoare aan een vinnige critiek, onderworpen. Een en ander zal wel ver band houden met het feit, dat de re geering besloten heeft het Lagerhuis te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven- Zij verwacht onder de huidige omstandigheden een overwinning van de conservatieve partij, wier populariteit het laatste jaar leelijk aan het tanen was. De toestand aan de fronten. De berichten van het zuidelijk front maken melding van een treffen van de troepen van ras Desta met de Italianen in het dal van de Webbe Sjebeli. Zij wor den echter tot dusverre niet bevestigd. Verder is het aan de fronten rustig ^geweest. Wel hebben de Italiaansche vliegtuigen aan het Noordelijk front met vernieuwde activiteit verkenningsvluch ten uitgevoerd boven Tigré, in het bij zonder langs de grenzen van Danakil, waar de troepen van Dedzjazmatsj Kas sa oprukken. De Italianen schijnen in deze troepen, die, op het oogenblik 20,000 man-sterk zijn, doch die een ver sterking verwachten van een even zoo groot aantal soldaten, onder leiding van Wagsjoem Ka eda die thans in de buurt van Makallé zijn en verder oprukken in de richting van Dera, een gevaar te zien voor de linkervleugel van hun front- Men verwacht dat uiterlijk aan het begin van de komende week, de Italia nen .uilen trachten Dedzjazmatsj Kas sa s troepen tegen te houden, wat tot ernstige gevechten aanleiding zou kun nen geven, 1 e Addis Abeba heerschte gisteren opwinding in verband met het feit, dat eenige Segerautoriteiten hun meening, dat binnen eenige dagen dé eerste groo te veldslag te verwachten zijn, kenbaar maakten. Deze opwinding' werd nog ver sterk] door een bericht van het treffen j van de troepen van ras Desta, die zich met zijn soldaten bij het dal van de ri- I vier Sjebeli had geconcentreerd om daar i den Italiaanschen opmarsch tegen te j nouden. met de Italianen. De soldaten van ras Desta zijn in aantal grooter dan ie yar de ltalinnen en het gevecht zou P aa hebben op de rechtervleugel van ras 1 esta s troepenmacht. Het andere ^edee-ie van de Italiaansche troepen, dat met langs de «Sjebeli, doch recht streeks naar het Noorden zou trekken schjjn! zijn opmarsch eveneens te heb ben hervat. Italiaansche propaganda. De Italianen geven zich veel moeite de bewoners van het door hen in 't Noor den veroverde gebied tot trouwe on derdanen van Italië te maken. Zooals men weet, is de slavernij er reeds afge schaft, Verder worden vlugschriften ver spreid. waarin de inboorlingen kunnen lezen (voor zoover ze dan die kunst meesier zijn) dat Mussolini van plan is hun lot te verbeteren; een beschaafd volk van hen te maken. Voor hetzelfde doel vinden te Adoea filmvoorstellingen in de openlucht plaats. Toen de inboorlingen voor den eersten keer die geheimzinnige levende figuren op het witte doek zagen, gingen velen hunner aan den haal. Ze zijn er nu echter al aan gewend en staan verstomd van de prachtige steden, die de veroveraars blijkens de plaatsjes in hun eigen land hebben en van allerhande technische wonderen. Officieren leeren hen in de handen te klappen en te jui chen, telkens als de beeltenissen van den Italiaanschen koning en Mussolini op 't cïoek verschijnen. Ras Seyoem zou de strijdlust van zijn troepen niet langer in bedwang kunnen houden- Ras Seyoem heeft gisteren den Negus verzocht opdracht te willen geven, het Italiaansche leger in zijn opmarsch naar Makale slag te leveren. Ras Seyoem voegde hier aan toe, dat hij de strijdlust der soldaten niet langer kon bedwingen. Stefani meldt nog, dat de Italiaansche autoriteiten vernomen hebben dat Ras Seyoem bevel heeft gegeven tot het houden van razzia's in de dorpen en het straffen van de bevolking' die sympathie heeft betoond voor de Italiaansche be zetting. Dit optreden, aldus overpeinst Stefani, heeft een averechtsche uitwer king, want een dergelijk systeem verbit tert de bevolking nog meer. Brazilië en de sancties. Reuter meldt uit Rome, dat de regee ring van Brazilië, dat niet lid van den Volkenbond is, Italië bericht heeft ge zonden, dat Brazilië zich niet genood zaakt acht sancties van welken aard ook toe te passen tegen Italië. Italiaansche deserteurs in Oostenrijk. De Weensche correspondent van de „Times" meldt, dat in de laatste weken ruim 200 Italiaansche deserteurs de grens zijn overgestoken. De meeste hun ner behooren tot de Duitsch-sprekende bevolking uit Zuid-Tirol, Men heeft hen gevraagd of zij in Oostenrijk wenschen te blijven en de meerderheid heeft daar op geantwoord, dat zij naar Duitschland wenschten te gaan. Aan dien wensch is gehoor gegeven, doch in de laatste da gen zijn zij in den regel door de Duitsche autoriteiten naar Oostenrijk teruggeleid. VRIJE INVOER VAN EIEREN IN BELGIë. Het ministerie van Landbouw maakt bekend, dat de invoervergunningen voor eieren worden afgeschaft. De prijzen dei- eieren waren in de laatste weken op de Belgische markt sterk gestegen. Men hoopt thans dat door den vrijen invoer van eieren de prijzen daarvan opnieuw zullen dalen. (Telg.) DE WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD. Een brief van den minister van sociale zaken aan Ged. Staten der provinciën. De minister van soc. zaken heeft aan Ged. Staten der onderscheidene provin cies geschreven, d,at gelijk dezer colle ges bekend is, de werkloosheid in ons land ook voor de jeugd een groote.n om vang heeft aangenomen. Nu is eenige maanden geleden een rijkscommissie in het leven geroepen, welke zich meer in het bijzonder met het vraagstuk van de werkloosheid on der de jeugd bezig houdt. Deze commis sie, waarvan de minister van sociale za ken als voorzitter optreedt, heeft thans een plan ingediend, hetwelk naar alle waarschijnlijkheid voor de jonge werk- loozen belangrijke nieuwe mogelijkhe den biedt. Het plan beoogt n.l. zonder dat oudere werklieden uit het bedrijfs leven worden gestooten, nieuwe tot nu toe ongebruikte werkgelegenheid voor jongeren open te stellen. Voor de ver wezenlijking van dit plan is het echter noodig dat niet alleen het bedrijfsleven, doch ook de geheele overheid mede werkt. Zoowel krachtige medewerking van de provinciale besturen als v,an de gemeentebesturen is, wil het plan sla gen, onontbeerlijk. Ten einde een uiteenzetting te kunnen geven van hetgeen de regeering beoogt, heeft de minister van Ged. Staten ver zocht, een lid uit hun midden aan te Er zijn genoeg menschen voor wie gij moet oppassen, dat ze u een dienst bewijzen. wijzen tot het bijwonen van een confe rentie over de hiervoren bedoelde aan gelegenheid. Deze vergadering zal he den, Donderdag, worden gehouden op het departement van sociale zaken. Enkele Tweede Kamerleden hebben ernstige bezwaren. Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de sanctie- wet 1936 (om de regeering de bevoegd heden tot het toepassen van maatrege len tegen Italië te verschaffen). Daaraan is het volgende ontleend: Zeer vele leden verklaarden zich met de strekking van dit wetsontwerp te kunnen vereenigen al is met dit wets ontwerp de geheele materie van de oe~ conomische sancties, als voorzien in art. 16 van het Volkenbondsverdrag, geens zins uitputtend geregeld en al is de aan leiding tot de indiening betreurenswaar dig. Zij waren van oordeel, dat Neder land de verplichtingen, welke uit het Volkenbondsverdrag voortvloeien met betrekking tot het toepassen van oeco- nomische sancties tegen een staat, die in strijd met dat verdrag tot een aan valsoorlog is overgegaan, nauwgezet be hoort n,a te komen. Eepige andere leden konden deze op vatting in het geheel niet deelen. Een dezer leden verklaarde zich tegen elke sanctiepolitiek van den Volkenbond. Het effect van de te nemen sanctie maatregelen, zoo meende dit lid, zal ge ring zijn. Aan de haven van Rotterdam zal naar zijn overtuiging de nekslag wor den gegeven, doordat het scheepvaart verkeer met Italië zeer sterk zal word-sn ingekrompen. Ook de Nederlandsche re latjes met Duitschland worden bena deeld. Heeft de regeering zich reken schap gegeven van de ernstige schade, welke Nederland zal lijden, doordat het de monden van den Rijn beheerscht, en Duitschland, ziende, dat het verkeer op den Rijn tengevolge van deze maatrege len niet langer geheel vrij zal zijn en het dus in sommige omstandigheden niet langer op de Rotterdamsche haven kar rekenen sterker in de autarkische rich ting gedreven zal worden? Eindelijk zou dit. lid het op prijs stel len en andere leden sloten zich bier bij aan indien de regeering een over zicht kon geven van de in- en uitvoer cijfers met betrekking van het handels verkeer tusschen Nederland, Neder- landsch-Indië, Suriname en Cura9ao eenerzijds en Italië anderzijds. Enkele andere leden, die eveneens t gen dit wetsontwerp ernstige bezwaren hadden, meenden, dat de Volkenbond onmachtig is, iets te bereiken in het be lang van de Internationale rechtsorde. Van de zijde der voorstanders rees te gen de verschillende hier weergegeven beschouwingen krachtig verzet. Deze leden gaven als hun oordeel te kennen, dat Nederland het ideëele doel van den Volkenbond, het bevorderen van den wereldvrede, zooveel mogelijk moet steunen. Het is in het welbegrepen eigen belang van elke natie en zeker van een klein en kweetsbaar gelegen land als het onze, om het streven n,aar collectieve veiligheid zoo krachtig mogelijk "te steu nen. Intusschen ontveinsde men zich vol strekt niet, dat het hier een voor ons land zeer gewichtige beslissing betreft en dat aan de te nemen maatregelen ook voor ons land ernstige nadeelen verbon den zullen zijn. Enkele andere leden, die erkenden, dat Nederland als lid van den Volken bond tot naleving van de bepalingen van het Handvest gehouden is, konden even min hun onverdeelde instemming met 't wetsontwerp betuigen. Naast bezwaren van oeconomischen aard waaronder de kans op verlies van bestaande rela ties, welke moeilijk te herstellen zullen zijn voerden zij aan, dat zij den Vol kenbond nog steeds beschouwden als 'n instrument van groote mogendheden, die thans hun belangen meenen te dienen door het toepassen van sancties, doch die bij vorige gelegenheden hebben na gelaten, ook maar iets van belang te doen om aan vijandelijkheden een einde te maken. Enkele leden, die tegen het verleenen van bevoegdheden aan de regeering, zooals in het wetsontwerp gevraagd wor den, in het algemeen ernstig bezwaar hadden, waren niettemin bereid in dit concrete geval daartoe hun medewer king te verleenen. Deze leden bepleitten een zekere be perking van den doorvoer (bijv. tot het gemiddelde over een bepaalde afgeloo- pen periode) naar landen, die aan de sancties niet meedoen, ten einde te voorkomen, dat goederen, welke niet naar Italië mogen worden uitgevoerd, via de landen toch daarheen zouden gaan. Door verschillende leden werd er op aangedrongen, de schade, welke voor particulieren uit toepassing van sancties kan voortvloeien, geheel of gedeeltelijk door het rijk te doen vergoeden. De memorie van antwoord. Verschenen is ook reeds het ,antwoord op dit voorloopig verslag. De tegenstanders van de deelneming aan de voorgestelde sanctiemaatregelen wijst de regeering er op, dat een staat, die lid van den Volkenbond is, eenmaal erkend hebbende, dat agressie in den zin yan art. 16 van het Volkenbondsver drag aanwezig is, niet vrij is om te be slissen, of hij aan de oeconomische sanc ties al of niet zal meedoen. Art. 16 is ten deze imperatief. De maatregelen in hun geheel zullen zonder eenigen twijfel direct oecono- misch nadeel hebben voor de staten, die daaraan deelnemen, m,aar deze overwe gingen doet de regeering geen oogenbl"'. aarzelen, zich niettemin van haar ver dragsverplichtingen te kwijten. Van 'n staat als Nederland mag niemand een andere houding verwachten. Het vertrouwen der regeering in de juistheid van de door Nederland tot dus ver gevoerde Volkenbondspolitiek is in alle deelen bevestigd. Welke de aard van de eventueele vol gende maatregelen zal zijn, kon slechts in- gemeenschappelijk nader overleg te Genève worden bepaald. Het nadere overleg te Genève zal zich eveneens uitstrekken over de organisatie van den onderlingen steun. Het verbod van invoer van Italiaan sche waren is algemeen. Uitzonderingen daarop ten behoeve van bepaalde pro ducten voor bepaalde landen zijn niet onder het oog gezien. Arsenicum wordt ook uit andere landen betrokken. Aanvaarding van het beginsel van verg'oeding door het Rijk van de scha de, welke voor particulieren uit toe passing van de sancties kan voortvloei en, zou tot onoverkomelijke bezwaren voeren. DE STIJGING VAN DE LEVENSMIDDELENPRIJZEN. Het N.V.V. vraagt de regeering om maatregelen. Het Ned. .Verbond van Vakvereeni- gingen heeft een brief aan den voor zitter van den ministerraad gezonden, waarin wordt aangedrongen op-maatre gelen welke tot verlaging v,an de prijzen der voornaamste levensmiddelen kunnen leiden. Men doelt hiermede op verschil lende andere regeeringsmaatregelen die deze prijsstijging in de hand werken, 'n prijsstijging waarvan men vreest dat zij zich in de komende maanden nog za! voortzetten. In het bijzonder heeft het N.V.V. bij den genomen stap bij de re geering de belangen van de minstdraag- krachtigen, werkloozen, maar ook nog werkenden, op het oog, voor wie de ko mende wintermaanden toch al groote moeilijkheden zullen brengen, DE BOUW VAN DE K XIX EN K XX. Opgedragen aan Wslton- Feijenoord. Naar wij vernemen is de bouw van de onderzeebooten K XIX en K XX ge gund aan Wilton-Fijenoord. Zoo,als bekend worden de motoren voor bovengenoemde onderzeeërs ver vaardigd door de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen. SCHEPEN VAN DE „NEDERLAND" DOEN MARSEILLE AAN. De mail-vrachtschepen van de Stoom vaart-Mij. „Nederland", die op de uit reis via Napels varen, zullen inplaats daarvan, tot nadere aankondiging Mar seille aanloopen. Als eerste schip op de veranderde route zal het m.s. „Poelau Tello dat 25 October van Amsterdam vertrekt, te Marseille passagiers en post aan boord nemen. Het mail-vracht- motorschip „Kota Baroe" van den Rot- terdamschen Lloyd, dat 15 November van Rotterdam naar Java vertrekt, zal eveneens niet via Napels, doch via Mar seille varen. De route van de passagiers- en post- schepen blijft onveranderd. Middelburg, 24-X-'35. Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 10 °C (50 °F); laagste 3.6 °C (38 °F). Heden 9 h: 4.2 °C; 12 h: 7.3 CC. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.3 mm te Stensele; laagste 735.3 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke N.O. tot O. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. s Zon op: 6 h 41; onder: 16 h 47. Licht op: 17 h 17. Maan op: 3 h 33; onder: 15 h 17. N.M. 27 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissiages, October. Do. Vr. Za. 24 25 26 Hoogwater. 11.41 0.08 12.14 0.41 12.44 Laagwater. 5.40 18.10 6.19 18.47 6.54 19.18 Hoog- en Laagwater te Wemeldssge. Do. Vr. Za. 24 25 26 October. Hoogwater. 1.05 13.25- 1.48 14.02 2.25 14.35 Laagwater. 6.49 19.07 7.30 19.44 8.04 20.16 De „Aaltje Cornelia" zal worden gelicht. Het motorschip „Aaltje Cornelia", dat j.l. Zondagmorgen tijdens stormweer na-' bij Zierikzee gezonken is, zal gelicht worden door het bergingsbedrijf van W. A. van der Tak te Rotterdam. TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN VAN JACOBS. De Vereeniging „Voor de KunsF' tc Middelburg houdt van Zondag 27 Octo ber tot en met Zondag 3 November een tentoonstelling in het Kunstmuseum al daar ter eere van den 70sten verjaardag van den hr Gerard Jacobs te Vlissingen. VOOR HET ROODE KRUIS, Ten bate van het zenden van een ambulance naar Abessynië, vanwege het Nederlandsche Roode Kruis zal de di rectie van de City-Theater, Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag tijdens de voorstellingen een collecte onder de bezoekers houden, LEERKRACHTEN L. O. De in 1935 nog voortgegane daling van het aantal leerlingen der openbare lagere scholen maakt het noodzakelijk maatregelen te treffen, wardoor voor komen wordt, dat de gemeente voor 1936 en volgende jaren een boventallige leerkracht zou hebben te betalen. B. en W. hebben, in overleg met den Inspec teur van het 1. o. en met de hoofden der lagere scholen, naar een oplossing gezocht, die voor de gemeente zoo wei nig mogelijk kosten zou meebrengen en het onderwijs zoo weinig mogelijk zou schaden. Deze oplossing meenen B. en W. gevonden te hebben. Het aantal leerlingen van school A over de drie bekende teldata van dit jaar is zoodanig, dat in 1936 voor deze school slechts 5 leerkrachten door het Rijk zullen worden vergoed; het aantal leerlingen der scholen C en J is voldoen de om daarvoor 6 leerkrachten te krij gen. Het zal dus noodzakelijk zijn aan school A 1 leerkracht op wachtgeld ie stellen. Waar nu echter aan school C een leerkracht (mej. Esink) werkzaam is, die in Juli 1936 den pensioengerech tigden leeftijd hoopt te bereiken, lijkt het B. en W. gewenscht deze leerkracht vóór 1 Januari a.s. over te plaatsen naar school A en haar dan per 1 Jan. 1936 eervol ontslag te verleenen wegens op heffing van hare betrekking. Tegelijkertijd zou dan een leerkracht van school A moeten worden overge plaatst naar school C, als hoedanig B. en W. den onderwijzer S. Dieleman (de laatst aan die school benoemde leer kracht) in aanmerkihg zouden willen brengen. Mej. Esink heeft verklaard, dat er ha rerzijds geen bezwaren bestaan tegen deze regeling. Gevolg van een en ander zal zijn, dat school A met ingang van 1 Januari 1.936 een vijfmansschool wordt met 6 klassen,

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1