rov mcünW GOiSCHE COURANT^ De oorlog in Oost-Alrika. KERKNIEUWS. SPORT. BINNENHUID. WEER Ei WIND. De aïgemeene mobilisatie in Abessynië is thans zoo goed als voltooid. Meer dan een millioen man onder de wapenen. Er zouden reeds duizenden dooden zijn gevallen. Hoare licht het Engelsche standpunt toe. Tariefsverlaging bij de F.T.T. Een ideaal laxeermiddel is NUMMER 250. TWEE BLADEN. WOENSDAG 23 OCTOBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MIDDELBURGSCHE COURANT DagWa«i Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 118 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij comtr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciïeitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. m mm.. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat daar de laatste dagen uit diverse ver af gelegen streken de gouverneurs met hun troepen zijn komen opdagen. Men ver wacht nu nog die van Wollega met 35.000 man. De aïgemeene moblisatie zal dan zijn voltooid. Volgens een officieele medeedeiing" zouden dan ruim 1.2 milli oen man onder de wapenen zijn in Abes synië. Aan het Zuidelijk front zijn de Italia nen thans bezig de pas veroverde stel lingen te bevestigen. In het Noorden zouden voorbereidingen worden getrof fen voor een grooten aanval. In de ver dedigingslinie van Ras Kassa en Ras Seyoein in de buurt van Makale, zoo vertelt men te Addis Abeba, is het con tact thans vrijwel geheel tot stand ge bracht, met uitzondering van een drie hoekig gebied ten Zuiden van Adoea, waar men echter guerilla-bendes heen gezonden heeft, die thans alle belangrij ke hoogten bezet houden en die de be kende tactiek van nachtelijke gevechten voeren. De strijdlust onder de Abessijn- sche troepen begint het kookpunt te na deren. Herhaaldelijk reeds is gebleken, dat de aanvoerders meer moeite heb ben hun troepen rustig te doen afwach ten, dan hen in den strijd te brengen Het aantal Abessijnsche dooden en ge wonden. is dan ook veel en veel grooter dan noodzakelijk zou zijn geweest, wan neer de oorlogsdrift der wilde krijgers beter in bedwang zou kunnen worden gehouden. Er gaan schattingen rond, die dit aantal dooden en gewonden plaatsen op in totaal 15 tot 25.000, waartegenover dan hef aantal dooden en gewonden der Italianen gesteld wordt op 5 tot 7000, waarvan dan meer dan de helft gevallen zou zijn onder de inboorlingentroepen, die de Italianen vaak gebruiken voor de gevaarlijkste operaties. Wat het nieuwe Italiaansche offen sief betreft, wordt verwacht, dat de Ita- iinaansche legerleiding zal trachten den krachligsten stoot te richten op de plaats, waar de troepen van Ras Kassa en van Ras Seyoem elkander ongeveer genaderd zijn, in de omgeving van Dera, Tegelijkertijd zou dan gepoogd worden n omsingelende beweging te maken, ten einde Ras Kassa af te snijden. Ziekentransporten naar Italië. De correspondent van de Times te Port Said meldt, dat gisteren het Itali aansche hospitaalschip California het Su- exkanaal is gepasseerd met 660 personen aan boord, voor het grootste deel zieke arbeiders. Dit is het grootste ziekentransport, dat in de laatste maanden door het kanaal is gekomen. Verklaard wordt, dat de zie ken een uitgeputten indruk maken. Het blijkt, dat zich onder de Italiaansche werklieden in Oost-Afrika vele geval len van tuberculose voordoen, hetgeen men toeschrijft aan het klimaat, het ge brek aan water en het slechte voedsel. De passagiersschepen Helouan en Vien- yf. z})n inÉeHcht als hospitaalschepen. Zij zijn verleden week in Zuidelijke rich ting door het Suezkanaal gekomen. Italië en de sancties. De Giornale d'Italia" wendt zich in ver band met de sancties, waartoe door den Volkenbond is besloten, tot de Italiaan- St JTuWen' Het blad schri)ft: "Het 4 °m weerstand te bieden aan de sancties. Alle Italiaansche vrou wen, die deze stormachtige tijden met niet minder groote bezorgdheid en met evenveel inzicht als de mannen volgen, hebben reeds begrepen, wat de harde sancties, waartoe besloten is, beteeke- nen. Discipline en vooral spaarzaamheid zijn de wapenen, waarmede Italië zich gereed moet maken te strijden tegen de rijken, die sterk in hun rijkdommen en domeinen, het land arm zouden willen maken De nationale productie is -in haar geheel gemobiliseerd om voor vandaag en altijd de producten te leveren, die tot dusverre uit den vreemde werden be trokken. Op de Italiaansche vrouw rust de taak tucht uit te oefenen bij het ver- bruik en dit te verminderen. Zij moet te- ïug-eeren tot de eenvoud en verhinde- ',en' jl1 ^aar huis producten binnen komen, die geleverd worden door lan den, die sancties toepassen bij de mon sterachtige economische belegering, die men tegen Italië tracht in te stellen. Eens en voor altijd moet een einde ge maakt worden aan het vooroordeel van de buitenlandsche weelde, moet een ein de gemaakt worden aan de mode van weefsels, parfums, poeders enz. van gene zijder der grenzen. Iedere aankoop in het buitenland komt overeen met goud, dat uit het land gebracht wordt. En aan gezien iedere vrouw de kern vormt van het gezin, heeft zij de directe en onmid dellijke mogelijkheid te verhinderen, dat bij haar producten binnen komen, die uit sanctielanden afkomstig zijn, welke die producten overigens ook zijn. De retor sie moet duidelijk, totaal en strijdvaar dig zijn. Wijnen, likeuren, vruchten, ta bakken, auto's moeten geweigerd wor den. De nationale productie kan thans en voor altijd voorzien in iedere behoef te. De vrouw, die het fascisme aan het gezin gewijd heeft, om haar meer en be ter aan het vaderland te wijden, zal op deze wijze medehelpen tot de verdedi ging van onze goudreserves. Zij zal op de voorposten van dezen strijd actief tegenwoordig zijn in de rijen van het gewapende volk." Een stroom van wapenen naar Abessynië. De speciale correspondent van het „Berliner Tageblatt" meldt uit Addis Abeba, dat sedert de opheffing van het wapenembargo een stroom van wapens en munitie Abessynië binnenkomt. Indien dit in denzelfden omvang zou voort gaan, aldus verklaarde een vooraan staand militair deskundige, zouden de Abessijnsche troepen binnen 3 maanden onoverwinnelijk zijn, in ieder geval in de guerilla. De machiegeweren, die vroeger slechts door de commandeerende officieren werden bediend, worden thans ook on der de gewone soldaten uitgedeeld. De Europeesche militaire adviseurs van den negus, die eenige weken geleden nog somber gestemd waren, hebben thans veel meer vertrouwen in den goeden af loop voor Abessynië. Ook psychologisch heeft de opheffing van het embargo be langrijke gevolgen. Sir Samuel Hoare, de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken, heeft gistermiddag in het Lagerhuis een rede gehouden over de buitenlandsche poli tiek. Hij zeide o.a.: Men heeft, omdat Engeland vroeger geweigerd heeft zich te verplichten tot een bepaald optreden in denkbeldige gevallen, abusievelijk gemeend, dat de Engelsche handelwijze ook in een duidelijk en bepaald geval onbepaald zou zijn. Men heeft niet be grepen, dat Engeland in den Volken hond gelooft als in een instelling, die er niet alleen is om den oorlog te ver hinderen, maar ook om zijn oorzaken uit den weg te ruimen. Men heeft niet begrepen, dat Engeland den Volken bond als de brug tusschen Groot-Brit- tannië en Europa beschouwt en dat, in geval deze brug verzwakt of afgebro ken zou worden, dan de samenwerking tusschen Engeland en het vasteland moeilijk en gevaarlijk zou worden. Engeland is er op het oogenblik irTSe bezig de bepalingen v,an het Volken bondshandvest te toetsen. Wat de Brit- sche regeering betreft, zij heeft ernstig en eerlijk gepoogd deze bepalingen tot een succes te doen worden. Dit zijn de eenige motieven voor den rol, die Gr.- Brittannië in Genève heeft gespeeld. Geen rijksbelang heeft daarop invloed uitgeoefend, tenzij de natuurlijke be- zogrdheid, die een zich over den aard bol uitstrekkend rijk moet gevoelen ten opzichte van het behoud van den vrede. Engeland heeft ook niet het minste voor nemen zich te mengen in de binnen- landsche aangelegenheden van andere volkeren. Men heeft Engeland het verwijt ge maakt, dat het in Genève de leiding ge nomen heeft. In antwoord daarop wilde spr. vrijmoedig constateeren, dat een vertegenwoordiger van Groot-Brfttan- nië bij internationale gedachtenwisse- üngen geen tweederangsrol kan spelen. Alle Volkenbondsleden moeten schou der aan schouder staan om tegenstand In het geheele register van ons lij den staat geen pijnlijker gevoel op- geteekend, dan de overtuiging, dat het hart van hen die wij het teerst lief hebben, zich van ons heeft afgewend. te bieden aan een aanval, die gericht wordt tegen een staat, omdat deze e'/i handeling onderneemt ter verdediging van het Volkenbondshandvest. Om deze reden heeft men mededeelingen uitge wisseld met de Fransche regeering. Het Fransche antwoord, dat dezer dagen ont vangen is, is volstrekt bevredigend. De Franschen interpreteeren artikel 16 van het Volkenbondshandvest precies zoo als de Engelschen dat doen. Voortgaande sprak Hoare over de kwestie van militaire sancties. Hij wees er op, dat er in Genève in dit opzicht nog nooit een collectieve overeenstem ming geweest war. Militaire sancties kunnen alleen collectief worden toege past en Engeland heeft van den aanvang af duidelijk gemaakt, dat Engeland al leen collectief wil optreden. Engeland heeft niet het voornemen alleen te han delen. Overigens heeft men van het be begin af aan in Genève de kwestie dei militaire sancties niet besproken en geenerlei maatregelen van dien aard vormen een bestanddeel van de Britsche politiek. De ontworpen maatregelen zijn niet van militairen aard, maar van eco- nomischen aard. Spr. gelooft niet en niemand in dit huis kan gelooven, dat iemand in Europa den oorlog zou wil len. Ook in de onderhandelingen met de Franschen is nooit de overweging van militaire maatregelen behandeld. De Vol kenbond is een instituut van den vrede Dat moeten zich diegenen herinneren, die verlangen, dat Engeland het Suez kanaal zal sluiten en de Italiaansche verbindingen over zee zal afsnijden. Ter wijl Engeland dit niet alleen kan doen zal er ook geen collectieve overeenstem ming op dit punt te bereiken zijn. Het is dan ook gevaarlijk en provocatief daarover ook maar te spreken. De economische druk, die thans in 't voornemen ligt, zal niet aldus worden uitgebreid, dat het tot een oorlog korm Een Italiaansche persstem over Hoare's rede. De Londensche corr. van de „Messag- gero", een Italiaansch blad, schrijft dat het gevoel van verlichting', dat in geheel Europa merkbaar was, na de verklarin gen van Drummond en Baldwin, zich door de rede van Hoare belangrijk ver sterkt heeft. Ofschoon Sir Samuel Hoare niets nieuws kon zeggen, heeft hij de cri- tiek der fanatieke Volkenbondsvrienden, maar ook die der tegenstanders van den Volkenbond energiek afgewezen en daarbij in het bijzonder den nadruk ge legd op drie omstandigheden. De eerste dezer is dat Engeland noch te Genève, noch daarbuiten het nemen van militaire sanctiemaatregelen heeft overwogen In de tweede plaats heeft Engeland ver klaard, dat militaire sancties in ieder geval onmogelijk zouden zijn omdat zij niet door voldoende leden van den Vol kenbond gesteund zouden worden. Ten derde is de verklaring van Hoare belangrijk volgens welke in de pauze die bestaat voor de toepassing der economi sche sanctiemaatregelen, opnieuw ge poogd kan worden het conflict op rede lijke wijze te regelen. Vooral waar Ita lië nog lid van den Volkenbond is. Het blad wijst er tenslotte ook op dat Engeland volgens de rede van Hoare nooit heeft gedacht aan een bestrijding van het Italiaansche fascisme. - De heeren W. Boogaard en P. J. de Pagter zijn herkozen als notabelen der Ned. Herv. Kerk te R i t t h e m. Ned. Herv, Kerk. -Cand. J. M. Willemsen te Schoondijke is beroepen te Wapserveen (toez.). HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. Aljechin wint negende partij. De te Amsterdam gespeelde negende partij voor het wereldkampioenschap schaken is na 40 zetten door Aljechin gewonnen. Van begin af aan was Euwe in de minderheid. Zijn spel stelde dit maal teleur. DE DALENDE INKOMSTEN DER SPOORWEGEN. De geschatte ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen (incl. die der ge ëxploiteerde spoor- en tramwegen) heb ben in September f 8,128,200 (v. j. f 9,074,900} bedragen. De totale ontvangsten van 1 Januari af zijn f 75,761,127 (v. j. f 86,233,874). Het P.T.T.-bedrijf heeft besloten om met ingang van 1 Nov. a.s. verschillende tariefsverlagingen in te voeren, te we len: le Port voor nieuwsbladen en periodie ken. Door dagbladpers en uitgevers van periodieken is herhaaldelijk aangedron gen op verlaging van de verzendkosten, welke thans de ontwikkeling van de bla den mede belemmeren. Vooral zijn de advertentieprijzen belangrijk gedaald en heeft ook de vervroeging van de avond bestelling de uitgevers genoodzaakt in verschillende plaatsen extra kosten te maken om de couranten nog des avonds in 't bezit van de abonné's te brengen. Aangezien een algeheele tariefsher ziening op dit punt niet mogelijk is, zul len, ten einde de groote postgebruikers tegemoet te komen, aan die verzenders die geregeld belangrijke hoeveelheden periodieken aan den postdienst toever trouwen, kortingen worden verleend. 2e. Buitenlandsche telegramtarieven. Hierbij is de Nederlandsche dienst in 't algemeen gebonden aan de desbetreffen de internationale bepalingen. Eenige vrijheid bestaat t.o.v. het minimum ta rief voor telegrammen in het Euro peesch verkeer. Dit bedraagt thans 75 cent en zal worden bepaald op 50 cent 3e. recht wegens telegramadressen. Het recht wegens telegramadressen hetwelk in de oorlogsjaren op 60. werd gebracht en sinds 1 Jan. 1933 24 per jaar bedraagt is toch nog aanzien lijk hooger dan in de meeste andere landen; uit handelskringen is dan ook al meermalen op verdere verlaging aan gedrongen. Dit recht wordt met ingang van 1 Januari 1936 op 12 gesteld. 4e. Tariefsverlaging voor interlocale gesprekken. Bij de invoering van de tariefsverla- ging op 1 October 1934 is het tarief voor gesprekken in de 3e zone (afstanden van 1535 km.) vergeleken met de le en 2e zone niet evenredig verlaagd kunnen worden om de daaraan verbon den geldelijke offers. De sprong van 12 cent (in de 2e zone) tot 30 cent in de 3e zone zal thans worden verkleind door invoering van een tusschentarief voor afstanden van 1525 km. De tariefschaal wordt dus voor de le zone (t/m 10 k.m.) 6 cent; voor de 2e zone (10 t/m 15 k.m.) 12 cent; voor de 3e zone (15 t/m 25 k.m.) 20 cent (nieuw); voor de 4e zone (25 t/m 35 k.m.) 30 cent; voor de 5e zone (meer dan 35 k.m.) 40 cent. 70 pet. van het verkeer in de tegen woordige 3e zone valt binnen den af stand van 15 t/m 25 k.m. 5e. Entreegeld bij de telefoonaanslui ting. Het entreegeld voor nieuwe tele- foonabonné's, is laatstelijk bepaald op 12.50. Ook dit bedrag blijkt nog meer malen een belemmering te vormen voor de aanschaffing van dit, feitelijk voor een ieder wenschelijke, verkeersmiddel. Het bedrag zal daarom opnieuw vér- laagd worden en vastgesteld worden op 6. 6e. Extra vergoeding voor tafeltoestel. Voor het gebruik van een tafelte'.e- foontoestel is in de Rijksnetten een ex travergoeding verschuldigd van f 3 per jaar, in verband met de daaraan verbon den hoogere onderhoudskosten. Daar echter het tafeltoestel meer en meer het normale toestel wordt komt hoe lang'er hoe sterker de wensch naar vo ren de extravergoeding te laten ver vallen. Aangezien echter bij algeheele af schaffing van deze vergoeding, het aan tal aanvragen om tafeltoestellen waar schijnlijk te groot zou worden, zal de extravergoeding alleen worden afge schaft in de automatische netten. (1) Door de vo'ortgaande automatiseering komt de extravergoeding dan geleidelijk geheel te vervallen- 7e. Verhooging grondabonnement bij uitbreiding van het aantal aanslui tingen. Het grondabonnement voor een tele foonaansluiting is hooger naar mate het net méér aansluitingen heeft. Bij over schrijding van de grens tusschen twee klassen, worden derhalve de kosten SfeoeJgr&ftf nier in orc/e /^eTX A (bayerJ Bij apothekers en drogisten In verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. (Ingez. Med.) Middelburg, 23-X-'35. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 10,3 °C (51 °F); laagste 3.0 °C (37 °F). Heden 9 h: 3.5 °C; 12 h; 9.3 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeioopen etmaal: 763 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 763.8 mm te Jönköpping; laagste 735,6 mm te Isa- fjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z.O. tot O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, 's nachts lichte vorst in het Oosten, in het Westen om het vriespunt, weinig verandering in temperatuur overdag. t< Zon op: 6 h 39; onder: 16 h 49. Licht op: 17 h 19. Maan op: 2 h 26; onder; 15 h 04. N.M. 27 Oct. m Hoog- en Laagwater te Viissingea. October. Hoogwater. Laagwater Wo. 23 10.59 23.30 5,00 17.28 Do. 24 11.41 5.40 18.10 Vr. 25 0.08 12.14 6.19 18.47 Hoog- en Laagwater te Wenselding®'. October. Hoogwater. Laagwater Wo. 23 0.09 12.36 6.05 18.23 Do. 24 1.05 13.25 6.49 19.07 Vr. 25 1.48 14.02 7,30 19.44 voor de abonné's hoóger. In afwachting van een nadere regeling, zal de bedoel de verhooging voor de daarvoor in 1936 in aanmerking komende netten niet wor den geheven. (1) Hierbij is niet over 't hoofd te zien dat aan vervanging op verzoek van den gebruiker van een aanwezig toestel door een ander kosten verbonden zijn (f 5 voor eens), 8e Verlaging in het radiotelefoonver- keer dat via Londen wordt afgewikkeld. Met de Engelsche administratie wordt overleg gepleegd om te komen tot ver- laging van de via Londen gevoerde raj diotelefoongesprekken. Gedeeltelijk is reeds overeenstemming bereikt omtrent 'n zeer belangrijke verlaging, o.a. in 't verkeer met Australië, Britsch-Indië en Z. Afrika, waarmede de tarieven op 'n nog nader te bepalen datum zullen wor den bepaald als hieronder aangegeven: thans nieuw Maandag t/m Vrijdag f 60.f 33.75 Zaterdag f 41.25 f 22.50 In het radiotelefoonverkeer met N. Amerika, waarvan reeds eerder het ta rief verlaagd werd, zal nog een verla ging van f 3.75 worden toegepast. 9e Radiotelefoonverkeer met Ned. In- dië. Om het gebruik van abonnements gesprekken aan te moedigen, is in over leg met -de Indische administratie be sloten de bezwarende voorwaarde dat de minimum duur van een abonnements gesprek 6 minuten bedraagt, te doen vervallen. Eveneens wordt de verplich ting om regelmatig wekelijks te spreken gewijzigd in een minimum aantal ge sprekken per kwartaal (eventueel, reke ning houdend met seizoendrukte of va- cantieslapte, het dubbele cijfer per half jaar). De regeling wordt dan; Reductie Thans 10 1 gesprek per week 15 2 gesprekken per week 20 3 25 4 Nieuw 10 gesprekken per kwartaal 20 30 ,i 40 10e Tariefsverlaging in het telegram verkeer met Ned. Indië. Deze verlaging werd voor handels- en industriëkringen dermate van belang geacht, dat deze reeds onmiddellijk nadat daarover over eenstemming was bereikt, werd inge voerd, nl. op 1 October jl. Zooals be kend bedraagt de tariefsverlaging hier 50 cent per woord, zijnde 25

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1