I ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD x x VAM DE PROVINCIALE ZEEUVSCHE MIDDELBURGSChE COUQANT1 ^EEDEMIHSEK 19 Oct. 1935 LEVERTRAAN. ALS 'T WINTER WORDT. DAT SPRAK VANZELF. RAADSELHOEKJE. X xxxxxxxxx X X BRIEFGESCKRIEF JAN EN JEWANNES. Rietje, Piet en Zusje Han Weten er al alles van; 't Drietal staat fluks op een rij, Is er als de kippen bij Want voor zij naar bed toe gaan, Komt Moes met haar fles er aan 'n Lepel heeft zij in de hand. Levertraan genoeg in 't land Na het hapje uit de fles Deelt Moes flikjes uit, juist zes. Twee voor ieder dus. 't Smaakt goed 'k Hoop, dat 'k lang nog slikken moet, Mammie, uit de fles Tzegt Piet Ikke ook"juicht kleine Riet, Olijk kijkend roept dan Han; Flikken word je sterker van Als je die steekt in je mond, Word je in een wip gezond Moes zegt lachend: Slim ben jij 'k Ga je stellig niet voorbij. Een, twee, drie nu vlug naar bed Hoor, daar slaat de klok al net, Morgen geef 'k weer levertraan. Maar nu rustig slapen gaan Annie O. 'k Moest met m'n vier kind'ren Nodig naar de stad: Alles was te klein, o Wat een strop was dat Groeien als ze deden In het laatst half jaar D' oude winterspullen Stonden toch zo raar 't Jasje van beer Teddy Werd hem veel te nauw Anneke en Claartje Leden stellig kou. In hun korte jurken, i— 't Is in ons klimaat Vrees'lijk guur, hoor 's winters, Als het vriezen gaat 't Leuk matrozen-pakje Van hun broertje Piet ,Past' ook niet, Je weet, zeg, Heusch niet, wat je ziet Beer en mijn drie poppen Nam ik daarom mee, 't Jonge volk zei: Moeder, Dat 's een goed idéé 'k Kocht hun nieuwe kleren In een magazijn, Waar je heel veel keus hebt, Alles is zo fijn En nu gaan we wand'len Zondag. Wat een feest Zó mooi zijn mijn kleuters Toch nog nooit geweest Carla Hoog. Vader praatte over Willem. Die bij Piet aan 't spelen was En zei: Dat hij zó lang uitblijft, Is toch wel wat al te kras 'k Weet: bij Piet eten ze later. Maar wij wachten langer niet Met het eten. Wij beginnen, Kom dus ook aan tafel, Riet! Even later daar is Willem, Vader zegt tot hem: Voortaan Moet je op je tijd goed passen, Stevig in je schoenen staan En je niet laten bepraten. Anders word je nooit een man Als je peetoom, hoor o->m Willem, Op wien men vertrouwen kan Een week later en Oom Willem Komt logeren 's avonds Iaat. Daarom vindt dus Moeder beter Dat de jeugd naar bed vast gaat. 's Morgens staan Ooms schoenen buiten Rietje kijkt ze eens goed aan En zegt: Nou, in zulke grote Moet je ook wel stevig staan I Carla Hoog. OPLOSSING DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. VOOR GROTEREN. 1. Medina. Maand, den, Ada, ei, dam. 2. Een bok. 3. Zij kreeg niet genoeg, al at zij voor haar doen ook nog zo goed. (Galatz.) Ik begrijp niet, waarom er ge fluisterd wordt. (Rome.) Zij zei tegen Tante: „ik ga bo ven piano spelen". (Gent en Abo). Het is vandaag veel te winde rig, Annie, om te fietsen, (Riga). Tante zal 't onaardig van je vin den als je niet komt. (Altona), 4. Jas, mijn; jasmijn. VOOR KLEINEREN. 1. C Citroen, eik aster C i t r o e n brood bek n 2. Herman, Arnhem. 3. De letter e. 4. Een spin, o OM OP TE LOSSEN. VOOR GROTEREN. 1. Uit onderstaande lettergrepen 9 woorden van twee ietter- grepen maken, en deze onder elkaar schrijven, maar zó, dat de beginletters, van boven naar beneden gelezen, de naam van een stad in Zuid- Holland vormen. Man deur to zin dier rom ra mei on dijs woord tuin knop en ren ant gel muil. 2. Verborgen plaatsen in ons land. Oom Jan is penningmeester van die vereniging geworden. (2) Hoe zouden we er tegen kunnen zijn, Emilie (2) Och, Hans, leen mij eens even dat boek Ja, Marie geef de schriften maar mee Ik zal u maar geen lange brief schrijven, daar u in enkele da gen toch bij ons komt. 3. Welke bel geeft geen geluid, Is niet van metaal Ik weet zeker: dat soort bel Ken je allemaal. Mooie kleuren heeft die bel En de vorm is rond. Foetsj! Soms is dé bel plots weg, Ligt niet op de grond En je vindt hem nergens meer. 't Belletje is weg, Maar je hebt een nieuwe in. In een wipje, zeg 4. Vul deze 16 vakjes in met: 2A1E1I102K2L2N3S2T maar doe het zó, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden lezen kunt. lo rij een dorp in Overijsel. 2o I een verkorte meisjes naam. 3o een korte hik. 4o een hond. VOOR KLEINEREN. 1. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een voorwerp, waarmee geschreven wordt. X X - - y. lo rij een medeklinker. 2o een lichaamsdeel. 3e een insect. 40 't gevraagde woord. 5o een meubelstuk. 6o de naam van een maand. 7o een medeklinker. 2. Mijn broertje speelde met iets. Plotseling keerde hij het ach terstevoren en wie stond er toen voor hem Zijn zusje. Hoe kan dat 3. Wat kun je maken van: k er 4. Noem eens schoenen zonder zolen En daarbij ook zonder hak. Toch heb je van dat soort schoenen In de winter veel gemak Sluit de Gelederen, De Romeinsche dichter Hora- tius heeft een paar versregels ons nagelaten, die in onze taai aldus zouden luiden: „De jaren in hun gaan berooven ons van alles; Zij doen het langzaam aan; zij rooven stuk voor stuk Hoeveel jaren is deze dichter reeds, dood; welk een stuk menschheidsleven wentelde door de eeuwen voort en hoeveel men- schen kwamen en gingen op dit ondermaansche. Maar de levens ervaring van al die zooveel milli- oenen menschen zal wel geen an der geweest zijn dan die van den dichter: de jaren berooven ons le ven van veel goeds en liefs. De jarenwat is dat eigenlijk. Het is maar een samenvatting van zooveel, dat in ons leven ons overkomt. De jaren leeren ons kennen den dood, die wegrooft wie ons lief waren en sterfelijk waren gebo ren; leeren ons kennen afstanden van vele dagen en nachten reizen misschien, die ons gaan scheiden van ouders, kinderen, vrienden aan wie wij zeer nauw verbonden waren. Zij leeren ons kennen en hoevelen zijn dat niet in onzen tijd verlies van geld en goed. Hoevelen verliezen hun geloof en hun goed vertrouwen in hun me- demenschen. Was dat geloof en dat vertrouwen niet een kostbaar bezit Wij noemen maar enkele voor beelden om te doen zien van hoe veel goeds de jaren in hun gaan ons berooven. En ongetwijfeld zal ieder uit eigen ervaring daar nog andere verliezen aan toe kunnen voegen. Altemaal bewijzen voor de waarheid van wat die oude dichter zeide. Maar wat men ook verliest erger is; wie men verliest. Geld of goed zal nooit een stuk van het eigen leven wezen voor wie ook nog waarde weet te geven aan wat geestelijk is. En die „wie's", welke ons genomen wer den, waren door liefde en door vriendschap een deel van het eigen leven. Een vader of moeder; een kind of broeder of zuster; een goede, trouwe vriend zij zijn inge vlochten in ons leven en gaan ze van ons heen, dan komt een vreemd gevoel in ons. Wij voelen een gemis: zij hoorden bij ons en nu zijn zij niet meer bij ons De dooden voor goed de anderen misschien tijdelijk, maar in het le ven van al den dag zijn zij toch afgeschreven. Zoo is de praktijk. Nu denken wij even aan een oor log. Daar wordt een gevecht ge leverd en de dood waart rond; de gewonden vallen; de anderen wor den verspreid. Dan komt het mo ment, dat het bevel gegeven wordt: sluit de gelederen, Zij slui ten zich weer dichter aan een, die nog gespaard bleven en zij zullen zeker voelen, dat allen voor één en één voor allen. De gedooden en de gewonden binden hen nauwer te samen. Het verlies doet te sterker de saamhoorigheid van de formatie gevoelen. Zal het zoo ook niet gaan met zoovelen aan wie de jaren in hun gaan roofden wie lief waren Zullen kinderen van hetzelfde huis, die vader en moeder uitdroe gen naar den doodenakker en die den eigen kring kleiner en kleiner zagen worden, zich niet te vaster aaneen sluiten juist, omdat het verleden, waarin de dooden nog leefden, hen samen bindt Te sterker juist door het verlies. Zal niet het gezin, als er één heengaat naar verre landen te in tensiever de samenhoorigheid voe len Juist omdat er één wegging Sluit de gelederen Een bekend philanthroop, die een stichting bouwde voor armé menschenkinderen, die, behalve het leven, feitelijk alles verloren hadden, noemde dat gesticht met een drietal letters U. V. W.: Uit Verlies Winst. Maar onvergankelijke wetten berooven de jaren ons van veel het moet zoo wezen. Maar het zal goed zijn en het gemis gemakkelijk te dragen, wanneer uit dat verlies winst geboren wordt; een winst, die ook opgesloten ligt in dat oude bevel: Sluit de gelederen. J, Nagel. TUSSCHEN Middelburg, October 1935. Goeie vriend Jan Dat jie je galle is uugespogen eit over da schrieven en praoten op z'n boersch deu sommigste, die is ienkelde jaeren op 'n durrep ge- weund ei m'n instemmienge, oor. Laet toch ielekendeen be- griepe, dat 't nie bestaet, dat iemend laeter op z'n boersch kan leêre praote en schrieve. Dat moe je om zó te zeien tuus mit de pap lepel ingegeen oöre en je leert 't verder onderwegt nae schole en t'rug van je kammeraos. Op schole oor je vanself de meester op z'n Ollansch praote en leze en je moet 'm dat probbeêre nae te doen, mè 't bluuft 'n vreemde taele. Lae 'k mer êerelijk zeie, da 'k er m'n mond aoltied nae moe zette om fas- soendelijk ardop te lezep uu Sallem 2 vaes 7: „in Hem hun heil hun hoogst geluk beschouwen". Doen 'k 't mit aol m'n andacht bie den inoud, dan oor j' aol g's van achter uut m'n kele komme. Die regel is vor ons om zó te zeien in Olland 'n schibboleth. A je nie begriépt, wa 'k daemee bedoele, dan moe je mer is kieke in Richteren 12:6. Mè begriep noe goed, da 'k m'n eige d'er nie vö schaeme, da 'k nie goed Ollansch kan. En zoo za je dan ook begriepe, da 'k 't mit joe seens bin, dat de boeren gin burre- gersch en de burregers gin boersch moete praote. Mè noe ebbe ze 't er werentig op gezet, dat de mees ters nog a meer ulder best moete doe om de guus zuver Ollansch te laete praote. 'k E mee aolebei kompassie. Laete ze toch blie zien, as de guus Ollansch kunne verstae en da ze 't kunne schrieve zonder aol te lillijke fouten en lae te ze begriepe, dat de guus tuus en op straete wi nè zó gauw afge leerd wa z' op schole geleerd van 't Ollansch praote. Dat Ollansch eêt dan de be- schaefde taele. Da kan me niks schille, oor, as dae noe mè nie uut begrepen oort, dat iemend, die geen Ollansch praot en nie vee kennisse eit van 'n eêleboe) zóge- naemde- goeie menieren, daerom ook de waerachtige beschaevienge zou misse. Nae mien meenienge kü je 'n echt beschaefd mensch daer- an kenne, deudat 'n nae z'n krach ten ellept om vó z'n mecemen- schen 't leven in geêstelijk en stof felijk opzicht beter en angenaemer te maeken. En alleênig as gos- dienst, kunsten en wetenschappen daetoe meewerke, ze vó de be schaevienge waerde. 'k Wi je wè schrieve, aS t'er ier is burregers bin, die ulder eige is op z'n boersch kleê en ulder eige zoö uut laete trekke, da k m'n eige dae nooit kwaed over ge- maekt wan dat dee je z' uut 'n lolletje en nie om onzen dracht te bespotten. Mè mit joe vin 'k 't er- regerlijk, da sommigste boeren en boerinnen op ulder burregersch gae en voraol as ze dat doe om daedeur meer te lieken, asof z' in ulder ouwe dracht minder waere. Laete ze mer is bedienke, dat er dit jaer 'n gedippeteerden om z'n leeftied bedankt eit, 't Is toen wè gebleke, dat die man in oóge êere stieng. Mer ik eb 'm daebie aol tied nog deze eêre wille gee, dat 'n op die oöge plaese zat in z'n boerekleêdienge, eenvoudig, eêre- lijk en rond, nae mien meenienge 'n beschaefd mensch en ook net pursies as jie 'n boeremensch wil Je zal ook wè gelezen dat er 'n paer eêl geleerde eêren an 't schaoken bin gegae. Vee aordigeid schient er an da spil vor ulder nie te zien: ze moete ienkelde uren achter mekaore in 'n kaemer apart zitte prakkezeêre, asof z' er 'n ko- ninkriek mee kunne winne. Die der geld vor over eit, mag deu de ruten naer ulder kieke. 'k E wè moed, da z' er 't leven af zulle brienge, mer of z' ulder essens d'er nie mee zulle krenke is nog de vraege. Gelukkig eit één van de twee om z'n essens 'n bitje te spaeren 'n zwarte katte bie 'm op 'n taefeltje gezet. Die kan z'n baos vö lillijke fouten bewaere deu mè stil toe te kieken. Alleênig as die bie 'n spilletje gin abbuzen mi kan mag 't erreme beest is 'n endje gae kuire. Mè dien anderen me neer moet aoles op z'n eige essens an laete komme. Da vin 'k stom van die man, wan as 'k 'm was, zou 'k 'n endje leverwoste in m'n zak steke vö de zenuwen, mè meer om die katte in de warre te brien- gen en daedeur ook z'n baos. Af- fijn, ie moet 't zelf mè wete, oor. Mè dit wi 'k wè zeie, da 'k nie be griepe kan, dal in ons Kristelijk Nederland zü 'k Eidendom toege- laeten óort. En zoo is dan noe mè vlak uut gezeid deu de leen van den Vol- lekenbond, dat d' Iteljaonders den oórelog begonne bin, waedeur dat anpursant gezeid is, dat deu den oogsten in Itaolië duzende, duzen- de menschen misdaedig den dood ingejogen óore. Daemee is Itaolië toet vieand van aol d' andere leen verklaerd en die zü noe van aoles doe om te probbeeren den verde ren oórelog onmeugelijk te mae ken. 'k Verstaen nie, dat daebie twee uut ouwe vrienschap vor Itaolië nie mee wille doe. Begriepe die nie, da gerechtigeid verre uugaet boven vrienschap Nae mien meênienge zou ook de Paus flienk mee kunnen ellepe. Ie zou dien oogsten en aol diegene, die 't mit 'm seens bin, gewoonwegt in den ban moete doe, omaa ze schanvlekken bin van de Roóm- sche kerreke, van de Kristenen, jae laete me mè zeie van eêl de menscheid, 'k Liet dae net a deu- schemere, dat er in Itaolië ook bin, die in 't diepst van ulder arte den óorelog vervloeke. G'loof mè, Jan, die bin d'er vee meer, as wul- der dienke. 'k Dienke daebie in 't biezonder an de fermielje van de 670000 gesneuvelde Iteljaonders uut den groöten oórelog en daebie dan voraol de weduwen, die noe ulder joengers mosten afstae. 'k Eb 'n prentje gezie mi soldaoten, die weggienge en ulder vrouwen en de guus liepe nog 'n endje mee. Docht jie, as die vrouweliengen en die guus bie 't afscheid staen te julen, dat dan die soldaoten zeie: „Scheêdt dae mé gauw mee uut, wan 'k verkieze de gevaeren van 't leven van 'n eld boven de lam- lendigeid van 'n onbenullig be- staen". Den oogsten is zó zot om dat van aol z'n soldaoten te dien ken. Nee, vèe en veel al liever gieng 't meerendeel, t'rug om in vrede vor ulder uusouwen te wer- reken, a was 't dat ulder lenden kraekte. 't Schient, dat den oogsten d'er over gae prakkezeêre om mer eiers vö z'n geld te kiezen en da zou 'k 'm ook mer anraoie, wan anders zou ie wel is toet 'n effe- tief onbenullig bestaen kunne komme. 'k E d'er vreêd van stae kieke, dat meneer Mussert op die groóte bieëenkomste Itaolië voogespro- ken eit. Ie zei, dat dat land nog meer koloniën in Aofrikao noodig eit en daerom eit 't er ook recht op, want 't recht van de zwarte daer om 'n zelfstandig land t'en, oüdt dan vanself op. En wie 't art eit om da veroveren toch onrecht te noemen, die kriegt t' oóren, dat dat zelfde onrecht a zö dikkels gebeurd is. Zoo kü je toch weren tig wel aoles goed praote, Jan, en 'k vraege zü zukke menschen nie staetsgevaerelijk oóre, as ze zeie;

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 9