BEUBSTMERMOMETER van Zaterdag. KERKNIEUWS. SPORT BIOSCOPEN. •Uit- EN WISSELKOERSEN. WALCHEREN. ZUID-REVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBURG. AMSTERDAM, 19 October. tiet eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de oUiciee.e notee ring van lieaen. Ned. 31 1ÜUU-4 96%—97. Ned. 33 lut)0-4 yö% 97. Ned. 34 lOdU-4 96%—97. Certificaten-3 33 84. O. lndië 34 lO'ÜU-4 94%—95%. Denemarken Ublig. 1920-5 787814. Duitschl. pndst. 100-7 19% Engeland 1960-90 4 67% Zwitser!. Staatss. 1927-4% 90%91. Amsterdam 1933-5 98% Amsterdam 1934-4% 95 's-Gravenhage 1929-4% 99 Rotterdam 1926-1930-4% 91—91%, Berlijn 1925-6% 16%17. Zeeuws. tlyp. B-5 90%191%. Zeeuws. Hyp. 15-4 90 Cities Service Cy. P. 1958 5 31%32. ke reden in ons blad reeds vermeld de uitvoering van de „De Ruyter- cantateniet eerder kon plaats vinden. Daarna wees spr- er op, dat de Oranje- vereeniging wel in de eerste plaats lei ding geeft bij het vieren of herdenken van hoogdagen van het Oranjehuis, maar daarnaast ook medewerking wil ver- leenen bij het herdenken van de Groote Mannen van den Nederlandschen stam. Wij gevoe.en ons dan trotsch, aldus spr., dat Nederland, ons vaderland, zulke mannen voortbracht. En onder deze mannen neemt De Ruyter een eerste plaats in, en voor ons temeer, omdat in Zeeland zijn wieg stond en hij zich altijd Zeeuw bleef voelen. Spr. besloot met op de deugden van admiraal De Ruyter te wijzen als mensch, als soldaat en als christen, en haalde daarbij enkele episoden uit diens le ven aan. Onder leiding van den hr. S. J. Tam- minga nam nu de uitvoering van de „De Ruyter-canjaile" een aanvang, en we willen hier dadelijk opmerken, dat deze uitvoering wel in alle opzichten een succes was. De woorden van W. H. Hasselbach leenen zich uitstekend voor den kinder mond en ook de muziek van A. Lijsen is geheel op kinderzang ingesteld, zon der daarbij al te vlak te worden of te zware concessies aan uitdrukking, stem ming of tempo te doen. Dit alles neemt echter niet weg, dat het voor de jeugd toch een lijvig werk was, en het bewondering verdient, dat ze woorden en muziek zoo goed in het hoofd hadden. Geen enkele maal weifel den ze of maaktèn ze een fout. Uit den aard der zaak gaat een groot deel van deze bewondering uit naar den heer Tamminga, die deze cantate zoo dege lijk in wist te studeeren en met zooveel succes de taken verdeelde. We denken hier onwillekeurig het eerst aan den jeugdigen solist, die zoo keurig de soli's van den jeugdigen Michiel de Ruyter vertolkte. Mevrouw Van Bal- legoyen de JongHenny {moeder De Ruyter) bleek eveneens geheel opgewas sen voor haar niet gemakkelijke taak. Met een volle, warme stem, waarvan de mooie klank in dit kerkgebouw wel zeer tot haar recht kwam, zong zij haar par tijen, van welke het verhaal van den tocht naar Salee wel de zwaarste was- De heerën solisten C. Corstanje en C. van Zweeden hadden een lichtere taak doch vervulden die ook gaaf en vlot. Gevoelig van toon en voordracht waren telkens de kleine soli en samenzangen. Het duo van vader-en moeder: „welnu, het zij! Wij stemmen toe;" was een ju weeltje. Met koor en solisten was ook de mu ziek op één lijn te stellen, waarbij wel in het bijzonder de pianiste mej. A. S. S. Kloosterman mag genoemd worden. Zoo was de uitvoering van deze can tate een mooi en evenwichtig werk en een volkomen succes voor de Oranje- vereeniging, en allen die er aan mede werkten, en wel in het bijzonder voor den bekwamen leider, den heer S. J. T amminga. Deelen we nog mede, dat eenige ma len, ook aan het einde der uitvoering, gezamenlijk het „Wilhelmus" gezongen werd, en dat de dames mevr. Van Bal- legoyen de Jong en mej. Kloosterman gehuldigd werden met 'n bouquet bloe men. Maten en gewichten. Tegen ettelijke winkeliers maakte de politie proces-verbaal op, wegens het in gebruik hebben van maten of ge wichten niet voldoende aan de bepalin gen van de ijkwet. De Winkelweekpuzzle, Van de winkelweekpuzzle kw,amen ruim 800 oplossingen binnen. Maandag zullen de prijswinners aangewezen wor den. KOUDEKERKE. In de Herv. Kerk vond Donderdag een herdenkingssamen komst plaats van het 25-jarig bestaan van „Het Groene Kruis voor Koudeker- ke en omstreken". De voorzitter, ds. J. W. van Kooten, opende op de gebruike lijke wijze. Ds. A. C. Heij, secretaris der vereeniging, gaf verslag over het jaar 1934. Dr. J. J. van der Harst, penning meester, deelde mede, dat begonnen werd bij de oprichting der vereeniging met een som van 257, aan giften kwam A Amsterd. Bank 103%—103% C Rott. Bankver. 100% A Twentsche Bank 8080% A Pref.. Gruyter Zn. A 110 A Pref Jurgens A 93%93% A Ned. Gist- en Spiritusf. 393393 A De Schelde N.B. 18- A Ver. Papf. v. Gelder 40%41 C Am. Car Foudry 12%12% C Am. Smelt Ref. 3131% C Farbenind. I.G. 29% C Stands Brands 8%8% C North Am. Cy. 12%—12 A Born. Sum. H.M. 132%—132 A Linde Teves en Stokv. 6565% A Ned. Wol Mij. 91%—91% A Singkep Tin M. 86%86% A J. C. Japan Ln. 28%31% A Rotterd. Lloyd 34%36% A S. M. Nederland 33%35% A Amst. Thee C.M. 45%46% A Houth. Alberts 21—21 in 2900 en aan contributie 1000. Een huis en inventaris werd aangeschaft voor 3700. Er waren destijds 548 leden, thans telt de vereeniging 1079 leden. De contributie is gestegen tot 1800 en 1934 sluit met een batig saldo van 206. Ds. A. C. Heij gaf een historisch over zicht; van de oprichting op 17 Oct. 1910 in de openbare school te Biggekerke af tot op heden. Ds. J. W. van Kooten dankte dr. Van der Harst en ds. Heij voor hun uitgebreid verslag en feliciteerde dr. v. d. Harst met zijn 25-jarig jubileum. Hierna werd de film van het „Groene Kruis" vertoond, die door allen met groote aandacht werd gevolgd. Ds. J. W. van Kooten sloot de bijeenkomst. B. F. Catz veertig jaar arts. Vrijdag herdacht de heer B. F. Catz, geneesheer te Blaricum, het feit, dat hij 40 jaar geleden te Utrecht tot arts werd bevorderd. Eerst werd hij arts te N.- en St. J o o s 1 a n d, daarna te Blaricum. Van 1 April 1929 neemt hij slechts de prak tijk waar als gemeente-arts. Tijdens zijn verblijf in Zeeland was hij mede-op richter van Het Provinciaal Zeeuwsch Groene Kruis, van welke vereeniging hij secretaris werd. RAAD VAN BIGGEKERKE. Overeenkomst inzake het U. L,Q. met Middelburg, De begrooting vastgesteld. BIGGEKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. De vereenigingen „Onder linge Steun" en „Helpt Elkander" stel den beide 25 ter beschikking van de gemeente als bijdrage in de kosten van den brand bij J. van Sluijs. Een voorstel van B. en W. om hiervan 25 ter be schikking te stellen van de kern en van enkele dienstplichtigen bij de brand weer, die door hun snel optreden den brand aanvankelijk hebben gestuit, werd aangenomen. Een door de P.Z.E.M. te rugbetaalde bijdrage van 5 pet. der kos ten van het ondergrondsch electrisch net ad 145 zal worden aangewend tot ex tra-aflossing van de hiervoor gesloten leening. Aangezien bij onderzoek is gebleken, dat de kosten voor 't U-L. onderwijs te Middelburg hoogstens 30 per leerling zullen bedragen, werd besloten thans met die gemeente een gemeenschappelijke regeling tot toelating van leerlingen tot het openbaar U. L. onderwijs aan te gaan. Vastgesteld werd een besluit, waarbij wordt bepaald, dat stilstaande bakfiet sen en rij- en voertuigen des avonds niet verlicht behoeven te zijn op de plaatsen in de kom waar openbare verlichting ^anwezig is. De begrooting voor 1936 werd in min der dan een half uur behandeld en vast gesteld, waarbij een voorstel van B. en W. om den post „Werkverschaffing en steunverleening" met 300 te verhoo- gen, werd aangenomen. Het eindcijfer bedraagt 19000, de post „onvoorziene uitgaven" 1263. De secretaris had van den heer De Voogd, waarbij de andere leden zich aan sloten, een pluimpje in ontvangst te ne men voor de uitvoerige memorie van toelichting bij de begrooting gevoegd. De heer P. J a n s e prees het dag, bestuur voor de goede wijze van financiering, wat den voorzitter aanleiding gaf op te merken, dat B. en W. niet de bedoeling hebben allerlei nuttige subsidies die ten slotte geen groot bedrag uitmaken, van de begrooting te schrappen. WESTKAPELLE. Vrijdagavond hield de plaatselijke kantklosvereeniging „Het Molenwiekje in het Evangelisatiege bouw onder voorzitterschap van ds. Reus een openbare vergadering. Aan wezig waren 22 kantklossters. Uit het financieel verslag van mevr. de Casem- broot-baronesse van der Feltz, bleek, dat de inkomsten over 1 April 1934-'35 be droegen f 2005 en de uitgaven f 1894. Aan loonen is uitgekeerd een bedrag van f 1633. Bij de demonstraties op ten toonstellingen is door de kantklossters aan kant verkocht voor een bedrag van f 414; door de hoofdver. De Ned. Kant klosvereeniging voor een waarde van f 1200. H^t^zuiver bezit der pl. ver. bedraagt thans f 2637, w.o. de geschatte waarde aan kant. De V o o r z. deelde nog mede, dat na April geen geld is toegezonden, zoo- C Baltimore en Ohio 8%8%. A Southern Rlw. 55%. C Union Pac. Rr. 57% C Int. Nickel Cy. 18%18%. Duitschl. '30 1000-5% 19%—19%-% A Koloniale Bnk. 4443-44% A N.I. Hbk. 1000 81%— 80%-81% C Ned. H. M. 1000 122%—123-26 AAlg. Kunstz. U. 26%—26%-27 A v. Berkels Pat. 46%48% C Calvé-Delft 58%60 A C Suiker Mpij. 37%37% A Ned. Ford A.M. 250%—254% A Philips Gem. B. afg. 246 —249 -253 C Unilever 97%—98-100 C Anaconda Cop. 12%12%-%. C Bethlehem St. 22%—22%-%. C Kennec Copper 15%15%-%. C U. States Leather 5%—5%. C U. States St. C. 26%—26%. A A.N.I.E.M.—N.B. 150—150%. A Kon. Petr. Mpij. 188%—188-194. C Contin. Oil Cy. 12%12%. C Shell Union O.C. 5%— 5%. dat ook niet uitbetaald kon worden. De gehouden tentoonstellingen o.a. te Gro ningen, Haarlem, Breda, Zwolle, hebben voor de plaatselijke vereeniging een negatief resultaat gehad. Ook de verloting dit jaar gehouden, heeft voor de Ver. geen gunstig resul taat opgeleverd; de winst bedroeg slechts f 506. De jaarlijksche uitloting van renteloo- ze aandeelen zal eerst plaats hebben in December a.s., daar op het oogenblik geen kasgeld .aanwezig is. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. Huybregsen. De V o o r z. bracht daarop mevr, de Casembroot een hartelijk woord van dank voor het vele werk. dat zij, als penningmeesteres voor de Ver. doet, als ook voor het organiseeren van tentoon stellingen in de omgeving. Ook br.acht spr. dank aan de meisjes, die zich bereid verklaarden voor de zorg van verkoop van grondstoffen en het ontvangen van gemaakte kant. Diefstal van een rijwiel. ELLEWOUTSDIJK. Door den land bouwersknecht M. .alhier, werd .aangif te gedaan van diefstal van zijn rijwiel. Het rijwiel is gedeeltelijk door de poli tie opgespoord en in beslag genomen. Enkele deelen van het rijwiel, die de politie in beslag heeft genomen zijn door den benadeelde herkend als zijn eigen dom. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. EEN MANIFEST TEGEN DE SAMENVOEGING. COLIJNSPLAAT, Het ,,a,nti-samen- voegings-comité" heeft een manifg&t doen verspreiden, getiteld: „Wie zijn zelfstandigheid niet verdedigt, is niet waard dat hij bestaat." Omtrent den oorsprong van het plan \yordt verklaard, dat het niet is uitgegaan van Ged. Sta ten, doch van de gemeente Kortgene. Ged. Staten hebben nl. slechts advies gevraagd omtrent samenvoeging van 3 gemeenten op Noord-Beveland, terwijl over verschillende groepen van naast ei kaar gelegen zeer kleine gemeentetjes in verschillende andere deelen van Zee land niet wordt gesproken. Als het plan van Ged. Staten was uitgegaan, zouden zij zeker trachten die kleine gemeen ten groepsgewijze te vereenigen. Een ander bewijs voor het bovenstaande is wel, dat men te Kortgene reeds maan den aan het plan bezig is, terwijl Co- lijnsplaat en Kats pas op 28 September jl. voor het eerst er van hoorden. Kortgene zou Colijnsplaat en gaarne inlijven, want de schuldenlast van Kortgene is per inwoner f 32,38, die te Kats f 19,70 en die te Colijnsplaat f 6,75. Verder moeten te Kortgene in de naas te toekomst groote werken gebeuren voor rekening v,an de gemeente. Ook zouden na de inlijving of samenvoeging burgemeester, secretaris;, gemeenteont vanger en volontairs hoogst waarschijn lijk aanmerkelijk hooger salaris ontvan gen. Door den secretaris van Colijns plaat is aangetoond, dat het bedrag van f 9000, dat zoogenaamd kan bezuinigd worden, schromelijk overdreven is. Het Rijk zou ruim f 4000 besparen. Eerst als overal in het geheele land samenvoegin gen zouden piaats vinden, zou de be zuiniging iets voor de Rijksbegrooting gaan beteekenen. Kort geleden heeft de minister van binnenlandsche zaken nog verklaard, dat hij alleen samenvoeging zal bevorderen, indien de gemeenten er zelf om verzoeken. Na vervolgens nog eenige punten van minder belang te hebben opgesomd sluit het stuk met een vijftal conclusies hie- - op neerkomende, dat ieder dorp een aparte gemeente moet blijven. Ook wordt nog gewezen op Kamperland, wel ke gemeente steeds bij Wissekerke heeft behoord. Heel gaarne zou men daar een eigen gemeenteraad hebben en van de samenvoeging af zijn. RAAD VAN KORTGENE. De brugplannen. KORTGENE. Vrijdag vergaderde de 'Raad, onder voorzitterschap van burge meester mr. J. D. Koster. De heer Jac. van Maldegem te Kortge ne vroeg verandering van het tarief voor liggeld van suikerbieten. Alhoewel de Raad de billijkheid van dit verzoek in zag, meende zij hierop toch niet te kun nen ingaan, daar de verordening juist Kon. goedgekeurd is. Met ingang van 1 C Tide Water Ass. Oil'5%5% A K.N. Stoömb. Mij. 6%7%. A Ned- Scheepv. U. 39%—41-43. A H.V. Amsterdam 201%202%-07%. A Java Cult. Mij. 116%—116-19. A N.I. Suiker U. 103%—105-07%. A Deli Batavia 138-138-40. C Deli Mij. 1000 157%—158-60. A Senembah 163%164-65. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 105%—107-08%. A Deli-Bat. Rubb. 67%—69-71. A Hessa Rubber 8586%-87%. A Serbadjadi S.R. 5961%-64. Prolongatie 4%4%. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland - Kopenhagen New-York 18 Oct. 7.25 59.35 9.72 24.80 48.02 32.40 1.47% 19 Oct. 7.24% 59.35 9.72 24.79 47.99 32.35 1.47% Jan. 1938 zal deze zaak in overweging genomen worden. De heer H. Pouwer schreef, dat de toegang tot de kaaivaart in slechten toe stand verkeert. De beschoeiing daar ter plaatse is stuk en de grond is weggezakt. De heer Pouwer noemde dit een gevaar voor het publiek en verzocht den toe gang te verbeteren. Het stuk werd in handen van B, en W. gesteld om prae- advies. Over de kwestie samenvoeging van de gemeenten is plaatselijk geconfereerd en over de financieele aangelegenheden is gecorrespondeerd. In een volgende ver gadering wordt de zaak nader bespro ken. De afd. „Noord-Beveland" van de Es- perantisten-vereeniging „La Estonto Es- tas Nias" verzocht om het gymnastiek lokaal te mogen gebruiken voor den cur sus die van den winter in het lokaal ge houden zal worden. Dit werd toegestaan. Daarna kwam een schrijven van Ged. Staten aan de orde inzake betaling van een gedeelte van de kosten, verbonden aan de doorbraak van een eventueel te bouwen brug over de Zandkreek naar de Voorstraat. Na ampele besprekingen besloot de Raad met alg. st. om lo. aan Ged. Staten mede te deelen dat zijn sympathie voor het plan onveranderd voortduurt en dat dé gemeente steeds bereid is om het ge garandeerde bedrag per inwoner jaar lijks bij te dragen; 2o. dat de Raad het betreurt, dat niet ten laste van den bouw van de brug zijn gebracht de kosten van de verbinding der brug met den bestaan- den hoofdtoegangsweg tot het eiland, doch dat deze kosten voor zoover zij niet door de provincie worden betaald, enkel en alleen ten laste komen van de gemeente Kortgene. 3o. dat de Raad, gezien het feit dat de totstandkoming van de brug een streekbelang beteekent, zich tegenover zijn ingezetenen niet verantwoord voelt financieele verplichtingen betreffende door den bouw van de brug noodzake lijk geworden wegsverbeteringen, welke dan ook, op zich te nemen, tenzij daar in door de andere gemeenten op het eiland naar evenredigheid wordt bijge dragen. Bij de rondvraag vroeg de heer Dorst wanneer de goot aan den Molenweg aan gelegd wordt. De v o o r z. antwoordde, dat dit er bij gebleven is in verband met de brugplannen, doch dat de goot nu spoedig aangelegd zal worden. De heer Boot vroeg naar de plannen voor verbetei'ing van den Langeweg. De v o o r z. antwoordde, dat hier in ver band met de brugplannen voor de ge meente, geen haast mee gemaakt kan worden. RAAD VAN IJZENDIJKE. IJZENDIJKE. In de gemeenteraads vergadering werd de begrooting 1936 aangeboden in Ontvang en Uitgaaf op f 68632 met een post van onvoorzien van f 2217. De heer C a m m aert. vroeg het bedrag van den eersten grondslag der personeele belasting in verband met de aangeboden begrooting. D,aarna werd behandeld het voorstel van B, en W. om de belasting op de bil jarts van f 20 op f 5 terug te brengen. De heer Cammaert wilde deze belasting progressief maken, daar niet alle zaken gelijk zijn. De V o o r z. meende, d,at dit niet mogelijk is, en dat dit buiten de be voegdheid van den Raad ligt. De heer Cammaert wilde hier over gaarne een verklaring van den in specteur zien en stelde voor het voorstel aan te houden. De V o o r z. verklaarde, dat dit voor 15 Oct. h,ad moeten geschieden, an ders kan het pas in 1937 in werking treden. Op voorstel van den heer Van B o r t e 1 werd besloten het bedrag van f 20 op f 10 terug te brengen. Bij de rondvraag wees de heer Van B o r t e 1 er op, dat de weg bij Tivoli, die nu een hoofdweg geworden is, veel te wenschen overlaat. Ned. Herv. Kerk. Ds. W. H. Kelder Jr. te Breskens heeft 't beroep naar Middelburg, in de vacature ds. L. B. Tjebbes, aangenomen. Markt - Tabak Amerika H.V.A. Suiker - ütie Koninkl. - Industrie - Schepen - Rubber - Obl.markt- (Wettig gedeponeerd.) HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. Aljechin wint de zevende partij De te Utrecht gespeelde en afgebro ken zevende partij van de match om het wereldkampioenschap schaken is niet meer voortgezet. Na langdurig analy seeren heeft Euwe de partij opgegeven, omdat er geen kansen meer voor hem waren. De achtste partij wordt Zondag avond te Amsterdam gespeeld. ELECTRO. Helden van onzen tijd. De heroïek in deze film is niet de goedkoope van de gebalde vuist en de dreunende parade-pas, al gaat ze soms een klein beetje in deze richting. Het verhaal behandelt de deugden van standvastigheid, koelbloedigheid, door zettingsvermogen en voorzichtige vast beradenheid, welke het ambt van vlie genier van den mensch vraagt; zulks dan in het kader van de (Amerikaan- sche) militaire luchtvaart. In vogel vlucht wordt even een schets gegeven van de snelle ontwikkeling, die de vlie gerij in ongeveer 30 jaar heeft doorge maakt. Wat dan volgt is de romantische geschiedenis van een jongen man, Mrke Stone jr., den zoon van een instructeur bij de militaire luchtvaart, die opgeleid wordt voor vlieger-officier en tijdens die opleiding zekere amoureuze perikelen be leeft. Deze laatste zijn er zoo'n beetje met de haren bijgesleept, maar doen toch niet veel afbreuk aan de waarde van de rolprent, aangezien zé op den achtergrond worden gehouden. Mike Sr. zelf leidt zijn zoon op. Van de kinderja ren van den jongen af, heeft hem het oogenblik, dat deze- zijn brevet zou ha len voor oogen gezweefd. Zijn vader trots verbeidt hpt met angstig verlan gen. De trots wordt alevel op een harde proef gesteld. Vliegen is een ernstige zaak. Branie staat het doorbreken van het juiste besef daarvan bij den jongen Mike in den weg. Harde lessen blijken noodig, om die branie te vernietigen, lessen, die menschenlevens kosten. Ze komen een oogenblik zoo hard aan, dat Mike bang wordt en zijn ontslag wil in dienen. Een halsbrekende onderneming van den oude Mike brengt echter op nieuw een ommekeer in het gemoed van den jeugdigen vlieger teweeg, waar bij hij tegelijkertijd terugkeert van zijn dwalingen op het pad der liefde. De verdienste van deze film is als gezegd dat ze zich niet te buiten gaat aan de verheerlijking van vooze vliegersromantiek. Hoe romantisch in velerlei uiterlijk opzicht is haar kern een hard realisme, dat de dingen bij den naam noemt. De kwaliteiten, die gepre zen worden, verdienen geprezen te wor den. Dat is in een rolprent als deze een prestatie, om respect voor te hebben. Wallace Beery speelt de rol van M^e Stone Sr.; Robert Young, die van Mike t Stone jr. Beiden doen het volgens de regelen der kunst. CITY Casino de Paris. Casino de Paris is eenerzijds een showfilm met alle qualiteiten daaraan verbonden, anderzijds geeft zij ook een kijkje ;achter de coulissen, in het we reldje der artisten. De harde strijd om het bestaan vormt de achtergrond van de velen die voor het voetlicht, temid den van schittering en weelde de be zoekers aangenaam bezig moeten hou den. Dit scherpe contrast flitst in vele beelden telkens weer voorbij. Temidden van dit wereldje beweegt zich de geliefde zanger Al Jolson, die in deze film nu niet alleen zijn schlagers zingt, maar ook als acteur er zijn mag. En aan dit laatste worden hier evenveel eischen gesteld als aan de wijze, waar op Al zijn songs voordraagt. Met zwier en uitbundige vroolijkheid, vlot en gees tig zal men hem telkens kunnen bewon deren. Al Jo'son heeft zijn directie in moei lijkheden gebracht. Hij wordt voor straf geboycot van Broadway, tot schade van de vele medespelenden. Al vat het niet

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2