^rovittcifiU GOfSCHE COURANT^ De oorlog in Oost-Afrika. BINNENLAND. WEER EN WIND. ST00HWASSCHERIJ „ZEELAND" ZEELAND. DRIE BLADEN. ZATERDAG EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Boojy>- en Laagwater te VHssingea, Een onderhoud van Mussolini met Sir Eric Drummond, Ontspanning tusschen Italië en Engeland Laval zou nu heb ben toegezegd, dat Frankrijk de Engeïsche vloot in de Middellandsche Zee zoo noodig zal helpen. De toestand aan de fronten. Langevielesingel D 197 -Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. iOES. NUMMER 247. 19 OCTOBER 1935. MIDDELBURGSCHE COURANT .Vtgbixo Voor Middelburg, Goes en agent schap Viiseingen 2.30, elders 2.50 per i-ïwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per >-egei, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ■?.y' contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburgi Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—f regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. m<sii „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co»- rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 caai m WETSONTWERP TOT VOORKOMING VAN ONREDELIJKE EXECUTIES. Aflossing van hypotheek be perkt tot 1 van de hoofdsom Thans is bij de Tweede Kamer inge diend het wetsontwerp, houdende bij zondere maatregelen ter voorkoming van onredelijke terugvordering van on der verband van hypotheek op on roerend goed uitgeleende gelden. Dit wetsontwerp beoogt in verband met de heerschende buitengewone tijds omstandigheden die hypotheciare schul denaren te hulp te komen, die altijd re gelmatig aan hun verplichtingen tot ren tebetaling en tot betaling van tusschen- tijdsche aflossing hebben voldaan. De regeering stelt in de toelichting voorop, dat de hypothecaire scnuld- eischers in het algemeen en in het bijzonder de groote instellingen hun debiteuren redelijk hebben behandeld. Dit neemt niet weg, dat wettelijke rege ling noodig is voor die gevallen, waarin de redelijkheid niet betracht wordt. De voorgestelde regeling schept de mogelijkheid voor den debiteur, van den rechter uitstel te verkrijgen voor de te rugbetaling v'an de hoofdsom en wijzi ging in de verplichting tot tusschentijd- sche aflossing, zoo die meer is dan één procent van de oorspronkelijke hoofd som per jaar. De rechter zal in ieder concreet geval hebben na te gaan, of de schuldenaar in staat is de leening af te lossen, resp. de tusschentijdsche af lossing te voldoen. Dit geldt alleen voor overeenkomsten gesloten vóór 1 Sept. 1935. Wordt hem aannemelijk gemaakt, dat de schuldenaar niet in staat is, dan overweegt hij in hoeverre de belangen van dén schuldeischer door toewijzing van het door den schuldenaar gedaan verzoek meer zouden worden geschaad dan de belangen van den schuldenaar bij weigering daarvan. De rechter zal hierbij de wederzijdsche geldelijke posi tie van schuldenaar en schuldeischer in beschouwing nemen. De kantonrechter kan een minnelijke regeling tusschen den schuldenaar, den schuldeischer en den in art. 1 genoemden eventueelen derde beproeven. Zoodani ge regeling wordt neergelegd in een pro ces-verbaal, dat voor hen, die aan de regeling hebben medegewerkt, verbin dend is. De beslissingen worden gegeven voor een door den kantonrechter te bepalen termijn van ten hoogste een jaar. Niet eerder dan veertien dagen voor en niet later dan veertien dagen na afloop van den door den kantonrechter bepaalden termijn kan de kantonrechter op ver zoek van den schuldenaar verlenging voorschrijven van den termijn waarvoor de beslissing is gegeven. Ter zake van de werkzaamheden des kantonrechters worden aan belangheb benden geen kosten in rekening ge bracht. De kosten worden gedragen door den staat. BEZUINIGING OP ONDERWIJS. Het oordeel der Tweede Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsont werp tot verlaging van de openbare uit gaven voor het onderwijs. Eenige leden meenden,, dat de algemeene salarisverla ging van 5 pet. voor de onderwijzers kwalijk zou zijn te aanvaarden, d,aar deze salarissen sedert 1920 reeds in sterke mate zijn gekort. In de behandeling der onderwijzerssaiarissen zijn in het verle den velerlei fouten gemaakt, deze moet men herstellen, maar niet verergeren en toespitsen. De grondsalarissen behooren niet gekort te worden. Mocht korting onvermijdelijk zijn, dan zou deze kunnen worden toegepast op hetgeen daarboven komt, waarbij deze leden dachten aan de ULO-marge. Eenige leden zouden het een goede bezuiniging achten, indien alle kweek scholen voor onderwijzers zouden wor den opgeheven en de kweekelingen voortaan hun opleiding aan de Hoogere Burgerscholen zouden ontvangen. Wan neer daarnaast de ULO-scholen zouden worden opgeheven, zou daarmede een groote bezuiniging worden bereikt. Verschillende leden drongen met klem er op aan, thans over te gaan tot ont slag van de gehuwde onderwijzeressen, waardoor een bezuiniging van f 1 mil- lioen zou kunnen worden verkregen. Het stemde vele leden tot voldoening dat de regeering, gehoor gevende aan den sterken aandrang uit de Kamer, haar voorstel tot invoering van het kweeke- lingeninstituut heeft prijsgegeven. Met het th,ans voorgestelde stelsel konden verscheidene leden zich evenmin ver eenigen. De regeering kondigt nu haar voornemen aan, aan alle onderwijzers tot hun 24ste of 25ste jaar een jaarwed de van f 500 toe te kennen. Gaarne zou men door de regeering nauwkeurig wor den ingelicht omtrent het aantal onder wijzers, die onder deze regeling zullen vallen. Verder werd de regeering in overweging gegeven, de jeugdsalarissen niet op f 500, maar ten minste op f 800 of f 850 te stellen. Verscheiden leden meenden, dat het voor de publieke kassen waarschijnlijk meer voor dan nadeel zou opleveren, indien de regeering geheel zou willen afzien van de concentr,a voor het bij zonder onderwijs. Dientengevolge zullen honderden schoolgebouwen ongebruikt komen te staan, terwijl voor de ver jaagde leerlingen elders aanstelling van nieuwe leerkrachten, stichting van nieu we localiteiten en instandhoudingskos- ten noodig zullen zijn, waarborgsommen teruggegeven en schoolbesturen schade loos gesteld zullen moeten worden voor de schulden, die nog op de leegkomende gebouwen rusten. Verscheidene andere leden beschouw den deze paragraaf als de kern van het ontwerp. De bedoeling er van is, aan de bijzondere scholen op te leggen wat aan de openbare in het verleden reeds is op gelegd. Hetgeen nu wordt voorgesteld achtten zij echter zeer mild in vergelij king met datgene, wat de regeering met het openbaar onderwijs heeft gedaan. Vele leden juichten de verplichte voorloopige pensionneering v,an 60-jarige onderwijzers toe. Verscheidene hunner drongen aan op uitbreiding in dien zin, dat reeds op 55-jarigen leeftijd althans door onderwijzeressen vrijwillig pen sioen aangevraagd zou kunnen worden VOORKOMING VAN PARTICULIERE MILITAIRE ORGANISATIES. Naar de „Standaard" verneemt, zal binnenkort verschijnen het in de Troon rede aangekondigde wetsontwerp ter voorkoming van particuliere machtsvor ming op het terrein der overheidstaak. Verwacht mag worden, concludeert 't blad, dat de regeering beoogt, hiermede een eind te maken aan op militaire leest geschoeide afdeelingen, bijv. de W.A., .afdeeling van de N.S.B., die op den jongsten landdag te Den Haag defi leerde. SANCT1EWET REEDS WOENSDAG IN DE TWEEDE KAMER? De Tweede Kamer zal Dinsdag in de afdeelingen onderzoeken het Donderdag ingediende ontwerp-sanctiewet. Het ligt in de bedoeling, dat dit wetsontwerp zoo mogelijk reeds Woensdag in open bare behandeling zal komen. HET ONTSLAG VAN VIER JURISTEN BIJ EEN CRISISBUREAU. De minister van landbouw en visscherij verklaart, in ant woord op vragen van den heer Boon, dat een ernstig onder zoek wordt ingesteld. Op vragen van den heer Boon: 1. Is het juist, dat de vier juridische ambtenaren van het regeeringsbureau voor de uitvoering van de Landbouw- crisiswet 1933, die geoordeeld hebben hun dienstbetrekking wegens dringen de redenen bestaande in onge- wenschte ambtelijke verhoudingen te moeten doen eindigen, de motieven tot dezen stap schriftelijk aan den mi nister hebben medegedeeld? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid: de Kamer omtrent deze motieven in te lichten: mede te deelen of Zijn Excellentie daarin niet aanleiding vindt tot het in stellen van een ernstig onderzoek; indien Zijn Excellentie daarbij van misstanden in de ambtelijke verhoudin gen blijkt, een reorganisatie te gelasten, opdat aan eventueele misstanden een einde wordt gemaakt? heeft de minister van landbouw en visscherij geantwoord: 1. De eerste vraag wordt bevestigend beantwoord. 2. a. Het motief, dat door de vier be doelde ambtenaren wordt aangevoerd, is achterstelling in hun werkzaamheden en positie, die een gevolg zou zijn van het machtsstreven van een ambtenaar van het Landbouw-Crisis-Bureau, tegen wien zij om andere redenen ook bezwa ren hebben. b. Naar deze aangelegenheid wordt een ernstig onderzoek ingesteld. De aan leiding daartoe vindt ondergeteekenö zoowel in de motieven, die door de betrokkenen zijn aangevoerd, als in het daartoe strekkend ver zoek van den onder 2a bedoelden amb tenaar. c. Uiteraard zal aan misstanden, die Hij, die de kern wil weten, moet de noot kraken. l - *1A -■ As; aan het licht mochten komen, een einde worden gemaakt DE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend het reeds aangekondigde wets ontwerp tot verlenging met een jaar van de bestaande korting ad 10 pet. op de Indische pensioenen. Deze korting, die op 29 Dec. 1933 werd ingesteld, zou op 1 Jan. 1936 eindigen. De toestand v,nn de Indische schatkist laat dat echter niet toe. Vandaar dit voorstel tot ver lenging met een jaar. LUCHTBESCHERMING. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsont werp betreffende bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Algemeen was men van oordeel, dat maatregelen ter bescherming van de be volking tegen aanvallen uit de lucht niet achterwege mogen blijven. Met de strekking van het wetsontwerp kon men zich dan ook vereenigen, en men erkende, dat voorzieningen op dit ge bied spoedig tot stand moeten komen. Verscheidene leden wilden er echter reeds dadelijk op wijzen, dat men zich geenerlei illusies moet maken, dat deze bescherming afdoende zal zijn. Dit kan geen reden zijn om het nemen van maat regelen achterwege te laten; wél ech ter om zich niet in den waan te laten brengen, dat luchtaanvallen met een ze kere gerustheid kunnen worden afge wacht. Sommige leden stelden de vraag', of de regeering het nemen van eenigszins ook maar eenige doeltreffende maatre gelen tot bescherming van kinderen, zieken, zwakken en ouden van dagen mogelijk acht. Deze leden vreesden, dat de in te richten schuilplaatsen vrij pri mitief zullen moeten blijven. Zullen der gelijke schuilplaatsen een behoorlijke veiligheid kunnen verschaffen, zoo vroe gen zij, aan personen, die tijdens het ge vaar hun huizen niet meer kunnen be reiken? De regeering acht het niet mo gelijk, de schuilplaatsen van een bom vrije afdekking te voorzien. Zullen der gelijke schuilplaatsen niettemin een eenigszins doeltreffende bescherming kunnen bieden tegen gasaanvallen? En waarop steunt de bewering, dat zalhe schuilplaatsen met geringe kosten kun nen worden ingericht? Aanbevolen werd, in het bijzonder de artsen en het verplegend personeel in ruime mate op de hoogte te brengen van de werking van vergiftige gassen en de daartegen te nemen maatregelen Middelburg, 19-X-'35, Vrijdag; hoog ste luchttemperatuur 15 °C (59 °F); laagste 11.8 °C (54 °F). Heden 9 h: 11.8 °C; 12 h: 13 °C. 2 mni regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 766 mm; laagste 751 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766.8 mm te Toulouse; laagste 714.6 mm te Wiek (Schotland). Verwachting tot morgenavond: Stormachtige tot krachtige Z.W, ^tot N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, regen- of hagelbuien, kouder, Zon op; 6 h 32; onder: 16 h 57. Licht op: 17 h 27. Maan op: 22 h 56; onder: 14 h 01. L.K. 19 Oct. Zondag 20 Oct. Zon op: 6 h 34; onder- 16 h 55. Licht op: 17 h 25. Maan onder: 14 h 21. N.M. 27 Oct. "'fi! October. Za. Zo. Ma. 19 20 21 Hoogwater. 6.08 18.50 7.20 20.12 8.46 21.33 Laagwater 0.09 12.40 1.10 13.51 2.36 15.20 Hoog- en Laagwater te Wemelding®. Za. Zo. Ma. 19 20 21 October. Hoogwater. 7.52 20.25 8.57 21.41 10.17 22.57 Laagwater 1.16 13.43 2.16 3.41 14.51 16.15 Mussolini heeft gisteren, naar uit Ro me word! gemeld, de Fransche en de Engeïsche gezant aldaar ontvangen, Met den laatste, Sir Eric Drummond moet hij geruimen tijd gesproken hebben. Mén hecht groot gewicht aan dit onderhoud, voor wat betreft een ontspanning in do laliaansch-Engelsche betrekkingen. Deze waren de laatste dagen heel vijandig. Men moet hopen, dat er nu inderdaad eenige ontspanning" zal komen. Wij ge- looven niet, dat het onderhoud tusschen Mussolini en Sir Eric Drummond van veel beteekenis zal kunnen zijn voor 'n eventueele beëindiging van het gewa- pend conflict in Oost-Afrika. Vermoe delijk zal men willen komen tot een ac- coord inzake de militaire activiteit in de Middellandsche zee; Engeland zou eenige vlooteenheden moeten terugtrek ken en Italië troepen terugroepen uit Lybië, Deze troepen bedreigen zoo men weet Egypte, en daarmede directe En geïsche belangen. Engeland en Frankrijk. Uit Parijs komen berichten over een ontspanning van de Fransch-Engelsc'ie betrekkingen. Laval heeft nu eindeliik antwoord gegeven op de vraag van de Engeïsche regeering, of zij op steun van Frankrijk kan rekenen, voor 't geval dat de Engeïsche vloot in de Middel landsche zee door de Italjaansche zou worden aangevallen. Het antwoord is niet gepubliceerd, doch het verluidt, dat het bevestigend luidt. Laval zou er evenwel aan toege voegd hebben, dat hij overtuigd is, dat Italië geen .agressieve bedoelingen je gens Engeland koestert evenmin als En geland jegens Italië en dat hij dus een botsing niet vreest. De beraadslagingen te Genève, Te Genève is gisteren niet veel bij zonders gebeurd. Men tracht thans een oplossing te vinden van het vraagstuk der z.g. wederzijdsche hulpverleening. Sommige staten, die levendige handels betrekkingen met Italië onderhouden (Roemenië en andere Balkanlanden b. v.) zullen door de sanctiemaatregelen natuurlijk grooter offers moeten bren gen dan de landen, voor welke de han del op Itailë niet zooveel beteekent. Den ergst getroffen zal daarom hulp moe ten worden verleend door de anderen. Eden wilde gistermiddag de juridische beffaadslagipgep hierover verdagen,, maar daar kwam de Roemeensche mi nister van buitenlandsche zaken Titoe- lescoe fel tegen in verzet. Hij eischte, dat de verplichting tot hulpverleening direct principieel moest worden vast gelegd. Een voorloopig ontwerp in dien zin is daarna gereed gekomen. Vandaag wordt er verder over beraadslaagd. Vermoedelijk ,zal deze zaak nog wel eenige strubbeling geven. Men ziet hier uit, hoe moeilijk en ingewikkeld de toe passing der sancties is. Het ligt in de bedoeling, dat van avond de coördinatie-commissie een week op reces zal gaan, n.l. tot Dinsdag 29 October, om in den tusschentijd ken nis te kunnen nemen van de beslissing der regeeringen over de naleving van de tot dusver, genomen besluiten. Een kleine commissie zal te Genève bijeen- blijven om den gang van zaken te blij ven volgen, en eventueele vragen aan de regeeringen over de beteekenis der genomen beslissingen te beantwoorden. Vermoedelijk zal de coördinatie-com missie op 29 October den dag vaststel len, waarop de oeconomische sanctie- maatreg'elen zullen beginnen te werken. Sanctlevoorstel no, i. Voigens een mededeeling van het Volkenbondssecretariaat hebben tot dusverre 15 staten toegezegd sanctie- voorstel No. 1 het wapenuitvoerver bod naar Italië en opheffing van een eventueel wapenuitvoerverbod naar Abessynië te zullen uitvoeren. Dit zijn: Engeland, Cuba, Griekenland, Po len, Letland, Frankrijk, Finland, Colum- bie, Sowjet-Rusland, Zweden, Uruguay, Indië, Ierland, Littauen en Nederland. Sanctievoorstel no. 2. betreffende credietboycot van Italië is tot dus verre aangenomen door Sowjet Unie, België, en Nederland, Men kan thans als zeker aannemen, dat de operaties der It,aliaansche troe pen in het Zuiden (prov. Ogaden) in derdaad ernstig worden belemmerd door 'ttropischen regenval. Hun zware oorlogs tuig is op den doorweekten bodem niet vervoerbaar. De Abessijnen maken van de rustpauze gebruik door hun posities ten Zuiden van Harrar en Jigjigga te versterken. Ze zouden nu groote hoe veelheden geweren en munitie toege zonden krijgen via Britsch Somaliland. De Abessijnsche generaal Nassiboe, de bevelhebber van de troepen aan het Zui delijke front verwacht dat generaal Gr,u- ziani tot een sterken aanval zal over gaan zoodra er een einde komt aan den regenval. Nassiboe heeft ,alle voor zorgsmaatregelen genomen voor ^ïet weerstaan van den verwachten Italiaan- schen aanval. Munitie wordt ook vol gens hem in stijgende hoeveelheden door Britsch Somaliland ingevoerd. Volgens een uit Addis Abeba ontvan gen telegram zijn bij een aanval van Ita- liaansche vliegers, die bommen wierpen en van machinegeweren gebruik maak ten op M.akale 60 personen gedood of gewond. Uit Harrar wordt gemeld, dat van het Zuidelijk front teruggekeerde hoofdlieden hebben medegedeeld, dat de Italiaansche vliegtuigen in hun taak zijn tekort .ge schoten en niet de stellingen hebben ontdekt van de Abessijnsche verdedi gingstroepen. Zij verklaarde dat de Turk- sche generaal P,asja die in den wereld oorlog groote bekendheid verwierf, zijn manschappen goed verborgen heeft ge houden en hun zelfs had verboden op de vliegtuigen te schieten, teneinde aldus hun plaatsen niet bekend te doen wor den. Middelburg l. .t (luges. Med-i j Handelsbelang. Van de vergadering van „Handelsbe lang" van gisterenavond, waarin dr. C. Visser, secretaris van de kamer van Koophandel voor Delft en omstreken, sprak over „De uitvoering van de Wet, regelende het uitverkoopen en opruimen in den detail handel", over „Het principe inzake vestigingseischen voor den Mid denstand" en over „Devaluatie" hopen wij Maandag een verslag op te nemen. DE RUYTER-CANTATE, De uitvoering van de „De Ruyter- cantate", Vrijdagavond in de Ned- Herv, Kerk, trok zoovele belangstellenden, dat vrijwel alle zitp aatsen ingenomen waren. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op jhr. mr. J. W- Quarles van Ufford, Commissaris de- Koning'in in Zeeland; leden van Gedeputeerde Staten, en burgemeester en wethouders van Goes. Evenals de Commissaris der Koningin waren de meeste dezer heeren van hun dames vergezeld. De voorzitter der Oranjevereeniging, de hr. J- I. van Ballegoyen de Jong, opende den avond met een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot de genoemde dames en heeren. Spr. be tuigde voorts'zijn dank aan kerkvoogden en kerkeraad voor het beschikbaar stel- 'en van het kerkgebouw en allen die aan de uitvoering hun medewerking ver leenden. Vervolgens zette spr. uiteen, om wel-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1