ONDERWIJS. ZEEL», BEURSTHERiöMEUR van Donderdag. KERKNIEUWS. CORRESPONDENTIE. RECHTSZAKEN. 1NÜI9N0EN ST8KKÜ, LAATSTE BERICHTEN. GEMEN6D NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOiiSli, A Amst. Bank 103%103%. P. KEULEMANS. Inbraakjes. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. Jubileum ds. J. D. Barth. Woensdag vierde ds. J. D. Barth, predi kant bij de Geref. Gem, te Dordrecht, zijn zilveren ambtsjubileum. DOES. Onderscheiding. De Ruyter-cantate. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Bloedvergiftiging. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. DOOR HET OOG VAN DE NAALD. Kolendampvergiftiging. De berechting der Ossche bandieten. Tabak Suiker Amerika Olie Koninkl. Schepen Markt - Obl.markt- Rubber DE PRIJSSTIJGING VAN DE BOTER Zes cent hooger dan de vorige week. De Italiaansche aanvallen uit de lucht. Ambi Alatsji gebombardeerd. OM EEN BEUR.. DE KONINGIN BESCHERMVROUWE VAN „DORUS RIJKERS". Dr. Ir. RINGERS NEEMT ONTSLAG. NEDERLAND EN HET UITVOER VERBOD VAN OORLOGSTUIG NAAR ITALIë. GROOTE BRAND IN ZUID-LIMBURG. 'A- J a-.;':.,'.:. <if .4 DaaBi AMSTERDAM, 17 CM ober. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de ofiicieeie notee ring van heden. Nea 31 t000-4 95%—96%,' Ned. 33 1000-4 95%—96%. Ned. 34 1000-4 95%—96%. Certificaten-3 83%83%. O. Indie 34 1000-4 94—94%. Denemarken Oblig. 1926-5 7978%. Duitschl. 100-7 19%—19%. Engeland 1960-90 4 67%—67%. Zwitserl. Staatssp, 1927-4% 90%90%, Amsterdam 1933-5 9898%. Amsterdam i 934-494-—95. 's-Gr,avenhage 1929-4% 99 Rotterdam 1926-1930-4% 88%—90. Berlijn 1925-6% 16%- Zeuws. Hyp. B-5 88%90%. Zeeuws. Hyp. B-4% 89 Cities Service Cy. P. 1958 5 32%32%. C Rott. Bankver. 100%— A Twentsche Bank 80 A Pref. Gruyter en Zn. A 109108%. A Pref. Jurgens A 94% A Ned. Gist- en Spiritusf. 391%391. A De Schelde N.B. 21i20%. A Ver. Papf. v. Gelder 41%—41%, C Am. Car en Foundry 12%12%. Am. Smelt en Ref. 31%30%. Farbenind. I.G. 30%—29%, Stand. Brands 8%-—8%. North Am. Cy. 12%12%. Born. Sum- H.M. 133% Linde Teves en Stokv. 65%65%, Ned. Wol Mij. 89%90%. Singkep Tin M. 8786, J. C- Japan .En, .2928%. Rotterd. Lloyd 34%34%. S. M. Neder, and 33%33%. A Amst- Thee C.M. 4546% A Houth. Alberts 2121. C Baltimore en Ohio 8%8%. A Southern Rlw. 5%-5%. C Union Pac. Rr. 55%56%. C Int.'Nickel Cy. 18% Duitschl. '30 1000-5% 20-19%-%. A Koloniale Bnk- 43%42%-44. A N.I. Hbk. 1000 79%—79%-81%. C Ned. H.M. 1000 119%—120%-23%. A Alg.'Kunstz. U. 24%—24%-26%. A v. Berkels Pat. 46%46%. C Calvé-Delft 58%—59%. A C. Suiker Mpij. 3737%. A Ned. Ford A.M. 254%—254% A Philips Gem. B. afg. 254%-243%-45% C Unilever 98%—97%-% C Anaconda Cop. 12%12%-%. C Bethlehem St. 22%—22%-%, C Kennec Copper '15%15%-%. C Un. States Leather 5%—5%. C U. States St. C. 27%27-%. A A.N.I.E.M.— N.B. 148%—148%. A Kon. Petr. Mpij. 188%188-89. C Contin. Oil Cy. 12%—12%-%. C Shell Union O.C. 5%5%. rink aangeheven, werd met een enorm driewerf Vrijheid beantwoord, waarop de muziek de „Internationale" inzette en de menigte onder groote geestdrift en het davende gezang van strijdliederen door de deuren afmarcheerde. Woensdag vierde de heer P. Keule- mans directeur van den Maatschappe- lijken Steun te Amsterdam, zijn 60en verjaardag. De heer Keulemans werd oorspronkelijk opgeleid voor den mili tairen dienst en in October 1896 trad hij als 2de luitenant in dienst bij het 3e regt. vesting artillerie te jGorkum. Toen echter de Boerenoorlog uitbrak, nam de heer Keulemans zijn ontslag en ging naar Zuid-Afrika. Als luitenant der Vrij- staatsche artillerie heeft hij in de Kaap kolonie en in Oranje-Vrijstaat gevoch ten onder De la Rey en De Wet, onder Hertzog en onder den dominee-generaal Le Roux, tot hij, bij de overgave van Prinsloo, op de grens van Basutoland door de Engelschen gevangen genomen en eerst naar Kaapstad en vervolgens naar Ceylon gebracht werd, waar hij maandenlang moest verblijven eer in 1902 de vrede van Vereeniging getee- kend werd. In ons land terug gekeerd, werd hij in den loop van 1903 agent van de Rijks verzekeringsbank te Middelburg, zijn geboorteplaats. In 1919 werd de heer Keulemans be noemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht en twee jaar later werd hij in dezelfde functie te Amster dam benoemd. Toen in 1932 een nieuwen directeur voor den Maatschappelijken Steun ge zocht werd, koos de gemeenteraad den heer Keulemans in deze functie. Aan de Universiteit te Leiden slaagde voor het candidaats-examen ge neeskunde de heer H. Matzinger te V 1 i s s i n g e n. De heer A. Janse, hoofd eener Chr. school te Biggekerke, hoopt op 1 Nov. a s. te herdenken, dat hij gedurende een kwart eeuw als onderwijzer werk zaam is. De heer Janse heeft in bree- den kring bekendheid verkregen door zijn persarbeid, waarbij hij gedreven werd door „medelijden met de schapen van Christus, die, do'or onschriftuurlijke prediking van bevinding afgehouden werden van het vaste geloof in Jezus Christus". Ruyter) en C. van Zweeden (Barre Bruinvisch). Naar men ons mededeelt zal deze uit voering ook bijgewoond worden door jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, com missaris der Koningin in deze provincie. Het gaat te Goes verder met de klei ne diefstallen en inbraakjes. Moesten eerst hoofdzakelijk de fietsen en daar aan hangende of bevestigde voorwerpen het ontgelden, thans is het terrein der werkzaamheden uitgebreid. Uit één der in aanbouw zijnde woningen aan den Poelweg werd eenig gereedschap van een timmerman gestolen en bij de wed. E. in de 's-H. Hendrikskinderenstraat werden sigaretten ontvreemd. In het St. Joseph Ziekenhuis alhiet is het examen afgenomen voor het diplo ma A voor ziekenverpleging. Geslaagd zijn zuster M. Willibrorda en de dames J. Asztalos, A. E. Verstraeten en E. Fre richs. 's GRAVENPOLDER. De heer Th. de Klerk heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. IERSEKE. De zoogenaamde steunvis- scherij, het mei hulp v,an de regeering opvisschen der totaal w,aardelooze oes- terperceelen, kan met ingang van a.s Maandag gaan beginnen. In tegenstelling met verleden jaar zal nu ook de schip per worden uitbetaald. Een en ander heeft tot doel om de staatsperceelen schoon te maken, vrij van slipper lim peds en mosselen, daar deze veel mod der verwekken en de grond daardoor waardeloos zou worden, De aanvoer van mosselzaad van Wiestkapelle is de eerste dagen der week zeer groot geweest en bedroeg on geveer 8000 ton, de prijs is iets gedaald en loopt van 60—80 ct. Ook van Zee- brugge en andere plaatsen van de Bel gische kust wordt heele goede kwali teit mosselzaad door Belgische schippers aangebracht. De prijs is f 0,50 minder dan in 1934 en bedraagt f 1 per ton van 100 kg. Aanvoer is ongeveer 1500 ton, C Tide Water Ass. Oil 5%5%, A K.N. Stoomb. Mij. 6%6%. A Ned. Scheepv.^y, 39%39%-40%. A H-V. Amsterdam 198%195%-98. A Java Cult. Mij. 112%113-15. A NI. Suiker U- 101%—101-02. A Deli Batavia 140141%-40. C Deli Mij. 1000 162-159-58. A\ Senembah 162164-63. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 104%104% -06, A Deli-Bart. Rubb. 65%66%-67%. A Hessa Rubber 8583%. A Serbadjadi S.R. 58%59. Prolongatie 4%4%, WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 16 Oct. 7.24% 59.37 9.73% 24.85 48.09 32.37 1.47% 17 Oct. 7.26 59.35 9.73 24.83 48.06 32.42% 1.47% Heden is het 25 jaar geleden, dat prof. dr. H. Th. Obbink, theologisch ïoogleeraar te Utrecht, het hoogleer- aarsambt :aanvaardde. Dat was te Am sterdam aan de gemeentelijke universi teit, nadat dr. Obbink in de gemeenten doogersmilde, Kamperveen, Middel- u r g en 's-Gravenhage als predi kant de Ned. Herv. Kerk h,ad gediend. Drie jaren, later aanvaardde hij het hoog- leeraarsambt aan de Utrechtsche uni versiteit. Ds. Barth werd 11 Dec. 1871 te Heer- jansdam geboren. In 1910 aanvaardde de jubilaris 16 Oct. van dat jaar het pre dikambt bij de Chr. Geref. kerk van Sliedrecht. In 1915 vertrok hij naar Har derwijk, welke standplaats in 1920 met Werkendam verwisseld werd. In 1924 deed ds. Barth zijn intrede te Alpen a. d. Rijn, waar hij in 1928 uit de Chr. Ge ref. Kerk trad en over ging naar de Ge ref. Gemeenten. Ds. Barth ging toen naar de Ger. Gem. te Vlaardingen, wel ke standplaats hij in 1930 met B o r s- s e 1 e verwisselde. Hier nam ds, Barth dit jaar 't beroep naar Dordrecht aan. Voor enkele weken bevestigde ds. G. H, Kersten van Rotterdam hem aldaar, waarna ds. Barth in zijn tegenwoordige gemeente intrede deed met 1 Cor. 1 23 en 24. Ds. Barth sprak gisteravond een ge dachtenisrede uit. Bij K. B. is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eereme daille in brons aan mej. A. v. d. Does, hulp in de huishouding bij den heer J. de Jonge te Schiedam, vroeger te Goes. Morgenavond zal dus, zooals reeds eer gemeld, eindelijk de „De Ruyter- cantate" opgevoerd worden. De heer S. J. Tamminga, de leider, heeft heel wat moeilijkheden te over winnen gehad, voor de 150 bijna alle jeugdige z/mgeresjes en zangers gereed waren in het openbaar op te treden. Waren hier ook vacantiedagen oorzaak van, die de repetities in de war deden loopen, anderzijds waren er ook tal van moeilijkheden, die het instudeeren van deze cantate zelf opleverde, want ze stelt, zoowel aan solisten als koor en muziek vrij zware eischen. Dit is waar schijnlijk ook de oorz.aak dat deze can tate nog geen grootere bekendheid be zit, hoewel de plaats gehad hebbende uitvoeringen telkens een succes waren. De „De Ruyter-cantate" werd geschre ven door W. H. Hasselbach en op mu ziek gezet door A. Lijsen, in leven bei den te M'burg. Gelijk opgemerkt zullen plm. 150 kinderen en ouderen aan de uit voering deelnemen, w.o. koor, orkest en 4 solisten. De kinderen werden gerecru- teerd uit vier Goesche scholen, waarbij het meisjeskoor „Melodia" zijn mede werking verleend. Solisten zijn: Lize v. d. M,ale (Machiel de Ruyter); mevr. Van Ballegoyen de JongHenny (moeder De Ruyter); de hr C. Corstanje (vader De ST. JANSTEEN. Dezer dagen ont stond door het openkrabben van een puistje bloedvergiftiging bij de echtge- noote van R. L„ alhier. Reeds dadelijk liet de toestand zich ernstig aanzien; onder hevige pijnen is de ongelukkige overleden. SLUIS. Gistermorgen gebeurde alhier een ongeval dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Een Belgische auto kwam van de richting Kaai de Oude Kerkstraat inrijden. Ter hoogte van de R. K.«. Jongens school snelde toevallig een schooljon gen uit het pakhuis van V. de straat op, met het noodlottig gevolg, dat hij ge grepen werd door de auto. Hij kwam op den radiator terecht, waar hij een oogenblik bewusteloos lag. De auto was onmiddellijk gestopt en vervoerde den knaap, die enkele hoofdwonden had op- geloopen, naar den plaatselijken genees heer. SLUIS. Een vriendin van zekere mej V. ging, zooals ze gewoonlijk iederen dag placht te doen, Woensdag deze af halen om een wandeling te maken. Tot haar groote ontsteltenis b'emerkte zij echter dat haar vriendin bewusteloos in de kamer lag. Zij waarschuwde de bu ren en een naaste bloedverwant, die vaststelden dat het hier een geval van kolendampvergiftiging betrof. Vlug werden deuren en vensters opengewor pen om frissche lucht toe te laten. Het gelukte de bewustelooze weer tot be wustzijn te brengen. SLUIS. Een buitengewoon verschijnse deed zich dezer dagen in onze gemeente voor. Door de A. P. C. (American Pe troleum Cy.) werd n.l. wegens wanbeta ling een. groote tank liggende aan de Kaai opgegraven en aan het beheer van den nalatigen verkooper onttrokken, terwijl de pompinstallatie werd ontta keld. Dat een en ander veel bekijks trok, behoeft zeker geen betoog. Vöörz. Zuid. Distr. Kon- Ned- Middenstandsbond. Indien U er prijs op stelt, dat er in ons blad een verslag wordt opgenomen van een te M iddelburg gehouden vergadering, dan dient er zorg voorgedragen te wor den, dat dit verslag ons niet bereikt nadat het reeds in een buiten Middel burg uitgegeven wordende courant ge staan heeft. Hedenmorgen is de tweede strafzit ting, gewijd aan de berechting van de Ossche bende en haar aanhang begon- ne. Eerst stonden terecht de 22-jarige ar beider A. J. Otten en de 19-jarige schoenmaker P. A. Schuurman, verdacht van een op 6 Jan. 1934 te Oss in de wo ning van den 68-jarigen landarbeider L. v. Bergen gepleegden diefstal met ge weldpleging. O., die het eerst werd gehoord, beken de volledig. De afspraak om bij v. B. hun slag te slaan, was gemaakt bij Piet de Bie. Met zekeren v. d. Putten zijn zij naar de woning gegaan en binnengedron gen. Het was toen ongeveer des avonds half zeven. Vrouw v. B„ die onraad hoorde, kwam de gang inloopen en werd door O. vast gegrepen. Van der Putten „ontfermde zich kort daarna over v. B." De Bie heeft daarna de woning afgezocht. De buit bestond uit eenige lakens, een beurs en eenige medailles. Verd. verklaarde dat hij spijt heeft van zijn daad. President; Dat had U eerder moeten bedenken. Dan doet de oude Van Bergen zijn verhaal van den overval. Er zijn dien avond drie menschen binnen gekomen. „Een liep op me toe, greep me vast en toen werd me een prop in den mond toegeduwd. Ze wilden me binden, maar il^ verweerde me zoo dat zij daarin niet slaagden. Ik hoorde m'n vrouw in de keuken schreeuwen. Alle drie kerels hadden maskers voor Pres.: Bij een hebt U het masker af getrokken. Hebt U die herkent? Dat was onmogelijk, aldus get. Vrouw Van Bergen deelde nog mede, dat de gestolen beurs en de rozenkrans van haar waren „en de beddelakens van ons samen", (gelach). De officier van justitie, die het ten laste gelegde bewezen achtte, noemde het feit zeer ernstig, zoodat een zware straf vooral tegen den eersten verdach te, op haar plaats is. Spr. eischte tegen Ottens 5 jaar en tegen Schuurmans 2 jaar gevangenisstraf. President tot Ottens: Hebt U hier wat op te zeggen. Ottens: Neen. President: Dat is al heel weinig. En U Schuurmans? Schuurmans: Ik zou graag voorwaar delijk veroordeeld willen worden. Prs.: Ja, maar daarvoor is de diefstal bij den kapper v. d. Berg een te ieelijk ding. Uitspraak 31 October. Het was hierop de 40-jarige koopman en gewezen directeur van de Ossche wielerbaan J. F. A. Verhoeven, die voor het hekje kwam. Medeplichtigheid werd hem ten laste gelegd. Verd. gaf toe dat hij last had gegeven het paviljoen in brand te steken. Hij zou tegen A. J. Hendriks (Toon de Soep Sr.), nadat deze hem meermalen ge vraagd had, gezegd hebben: „Het ding staat in den weg. Doe het dan maar." Verdachte had het beheer over het pa viljoen en betaalde ook belasting. Pres.: „Is U het geweest die de brand bare stoffen heeft klaar gezet." Verd.: „Absoluut niet." A. J. Hendriks (Toon de Soep Sr.) ga! toe, voorzoover te verstaan (want hij fluisterde meer dan hij sprak), dat hij en een zekere Schuyers den brand hadden gesticht. De brandbare stoffen Yfareu door Verhoeven klaaj- gezet. Pres.: Verdachte, hport U het. Verhoeven; Het is niet waar. President tot getuige: Heeft verdachte de brandstichting bij U uitgelokt. Get.: D,at heeft hij gedaan. Schuyers, daarna voorgeroepen, zegde met Toon de Soep den brand te hebben gesticht en van verd. tweemaal een be drag van f 25 te hebben gekregen. Verd,: Het is niet waar. Rechter mr. Sassen: Was de boel klïar gezet. Schuyers: Jawel. De off. van justitie achtte bewezen dat het klaarzetten en opstapelen van de brandbare stoffen door verdachte is ge schied, zood,at hij medeplichtig is ge weest aan brandstichting. Ook de uit lokking achtte spr. bewezen. Spr. eischt 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De 44-jarige, te Den Bosch gedeti neerde arbeider N. H. Schuyers werd vervolgens v,an getuige verdachte en gaf de door hem samen met Toon de Soep gepleegde brandstichting in het pavil joen zonder omwegen toe. De officier van justitie wees er op, dat Sch. reeds 9 veroordeelingen achter den rug heeft. Voor het feit der brand stichting eischte hij 4 jaar gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hechtenis. (Wettig gedeponeerd.) tuigen ging verloren. Van.de vier wo ningen is die van den heer H. eveneens totaal uitgebrand. De Leeuwarder commissienoteering' is heden vastgesteld op 71 cent per- kg. De aanvallen, die gisteren door Ita liaansche vliegtuigen werden onderno men hebben zich uitgestrekt tot Amba Alatsji. Door verscheiden eskaders zijn vele bommen op deze plaats geworpen. Vol gens Abessijnsche mededeelingen zou t bombardement talrijke slachtoffers on der de burgerbevolking hebben geëischt. De troepen daarentegen leden geen ver liezen, daar zij de plaats reeds hadden verlaten. (Amba Alatsji vindt men niet. op het door ons gepubliceerde kaartje- Het stadje ligt ten N. van Sokota ongeveer bij de A van den naam Amba Atagi ge bergte). Ieder, die van den kant van Schoon- dijke de gemeente Oostburg binnenkomt, 't zij vreemdeling of ingeborene, is steeds getroffen door het stukje natuur schoon, geboden door een paar oude hooge bruine beuken, een als toevallig daar v o o r geplante accacia met ver* derop eenige kastanjes, die elk jaar weer opnieuw hun bloemenpracht aan den bewonderaar vertoonen. En nu, mijnheer de Redacteur, vernam ik, dat dit prachtig stukje natuur geheel of ge deeltelijk met ondergang bedreigd wordt, immers er komt niet alleen aldaar weer een nieuwe woning, doch het verluidt, dat een tweede huis zal volgen, indien de eerste bruine beuk mocht verdwijnen. Nu is mijn vraag: „Is er door tusschenkomst van het gemeentebestuur, door een of ander hooger lichaam, in t kort op een of andere wijze niets tegen dergelijk vandalisme te doen?" Inwoner van Oostburg. Het hoofdbestuur van het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers", deelt mede dat het H.M. de Koningin heeft behaagd, het beschermvrouwschap van deze ver eeniging op zich te nemen- Naar wij vernemen heeft de directeur- generaal van den Rijkswaterstaat dr, ir. Ringers, tegen 1 Dec. a-s. ontslag uit zijn functie verzocht. De heer Ringers is be noemd tot lid van den Raad van beheer der Ned. Indische spoorweg Mij. en zal in verband met het aanvaarden van die betrekking zijn functie bij den Rijkswa terstaat neerleggen. Een R.P.D,-bericht uit Den Haag meldt: Het aangekondigde uitvoerverbod van wapenen, munitie en oorlogsmateriaal naar Italië kan over enkele dagen wor den verwacht. Hedenmorgen brak brand uit in een complex schuren en stallingen te Einig- hausen, gemeente Limbricht, nabij Sit- tard, gelegen achter de boerderijen van de families H„ F., N. en de wed. van O. Het vuur breidde zich zeer snel uit en tastte ook de vier woonhuizen aan. De brandweer kon niet voorkomen, dat de schuren en stallen geheel verloren gin- gen. Ook veel graan en landbouwwerk- stikt. Een dokter heeft een uur ge EEN GOEDE DAAD IS EEN ANDE RE WAARD. Reuter meldt uit New- York: Kapitein Van Duiken van de Rotterdam is van meening dat de eene goede daad de andere waard is. Op 30 September liep de Rotterdam nabij Kingston op Jamaica aan den grond en het Britsche s.s. Ariguani nam de passagiers aan boord. Nadat 't schip weer was vlotgekomen en de reis naar New York voortzette, zag het de Brit sche driemast-schoener North of Cufca, die de vlag ondersteboven had ge- heschen. De Rotterdam stopte en men bevond, dat de neger-kapitein van de schoener met zijn uit 10 koppen bestaande be manning twee dagen zonder voldoende water en voedsel op het schip had door gebracht, aangezien het schip in een windstilte was geraakt. De Rotterdam vulde de voorraden aan en op den dank van de kapitein zei- de kapitein Van Duiken: „In orde, eeni ge dagen geleden was ik zelf in moei lijkheden". KIND GESTIKT BIJ EEN BINNEN BRANDJE- Woensdagavond werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan den Hotdijk in D e B i 11. Bij onder zoek bleek dat brand was uitgebroken op de slaapkamer van een boerderij be woond door den landbouwer w- v- de ouders waren afwezig en hadden de verzorging overgelaten aan een 23-jari- gen knecht, die tevens op het 2-jarig zoontje zou passen dat op de slaapka mer sliep. Toen hij op de slaapkamer kwam stond deze vol rook. Eenige klee- dingstukken bleken in aanraking te zijn gekomen met een brandende lamp. De knecht haalde onmiddellijk het kind uit zijn bedje en holde ermee naar beneden. Het kind bleek echter reeds te zijn ge-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2