$T<WIÏCtcll£ GOESCHE COUQANT£!2£ De oorlog in Oost-Afrika. NUMMER 245, TWEE BLADEN, DONDERDAG 17 OCTOBER 1935, EERSTE BLAD, 178e JAARGANG. Van de fronten zoo^goed als geen nieuws. De Engelsche regeering laat een drei gement te Parijs hooren. Parijs. Hoog- en Laagwater te Vlissingea October. MIDDELBURGSCHE COURANT Jagbiad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viisaingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en uoes IS ft. p. w. Advertentiën 30 ct. per .-ïgei, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sjj coatr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg* Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 4*3255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17, Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrï«& „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 rege'Uf a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. kt,si „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cao; {M Het nieuws uit Abessynië lijkt met den dag nog onbetrouwbaarder te wor den. Vandaag worden de berichten van gisteren, dat aan het front in de Zuiden een groote veldslag aan den gang zou zijn, tegengesproken. In de provincie Ogaden is het weer gaan regenen, seint men thans, zoodat daar van vechten geen sprake kan zijn de eerstvolgende dagen. De Abessijnsche reg'eering laat verder weten, dat er in dit gebied heelemaal geen slag geleverd zaf worden. Het is er te vlak voor de Abessijnen, om tegen tegen de moderne wapens met succes te kunnen opereeren. De Italianen moeten eerst verder oprukken, de bergen in, waar zij alle nadeelen van het woeste lerrein zullen ondervinden, voordat van Abessijnsche zijde werkelijke groote tegenstand zal worden geboden. Ook in het Noorden is geen verande ring in den toestand gekomen. Alleen de luchtstrijdkrachten blijven actief. Naar Havas uit Diredaoea meldt, zou den de Italianen van plan zijn een groot deel van de Somalitroepen (in de pro- cie Ogaden) naar Erythrea te zenden. Reeds zouden ongeveer 1000 man on derweg zijn- Italiaansche vliegtuigen zoo wordt verder gemeld hebben op de kleine stad Taffara en op Kathama in de pro vincie Ogaden ong'eveer 300 bommen geworpen. Daarbij zouden 5 personen zijn gedood en omstreeks 20 gewond. Een Italiaansch vliegtuig zou een nood landing hebben moeten maken in de om geving van Ossa, terwijl een tweede vliegtuig in de streek rond Aski Tafaro gedwongen zou zijn geweest te landen. De inzittenden van beide vliegtuigen moeten door de Abessijnen gevangen genomen zijn. De inneming van Aksoem. Generaal De Bono heeft na de inne ming van Aksoem bevel g'egeven, dat groote voorraden graan, die door de Abessijnsche militaire autoriteiten te Aksoem waren opgeslagen voor oor logsdoeleinden, onder de bevolking van de stad moet worden verdeeld. De be volking heeft van dezen order met groo te blijdschap kennis genomen, aldus wordt van Italiaansche zijde gemeld- Van Italiaansche zijde wordt verder medegedeeld, dat in den sector Entisjo en in de omgeving van Adoea weer eenige hoofden hun onderwerping heb ben aangeboden. Een nieuw dementi van Rome, Van officieele zijde wordt verklaard, dat het bericht, volgens hetwelk onge veer 10,000 zieke Italiaansche soldaten het Suezkanaal zouden zijn gepasseerd onjuist is. Alle buitenlandsche correspon denten uit Somaliland verban nen. Uit Rome wordt gemeld dat de Ita liaansche reg'eering heeft besloten alle correspondenten van buitenlandsche bladen in Italiaansch Somaliland uit te bannen, aangezien men zegt dat gene raal Graziani geen faciliteiten wil ver- leenen voor het verzenden van telegram men. Uit deze streek zijn sedert ver scheidene dagen geen berichten ontvan gen en men gelooft dat Graziani plan nen voor een grooten opmarsch voorbe reidt. De besprekingen te Genève. De sanctieconferentie heeft gisteren avond in een openbare zitting een aan gevulde lijst van artikelen, die vallen ?n ,.^.r verbod van wapenuitvoer naar Italië, raangenomen. De Hongaarsche ge delegeerde onthield zich van stemmen. De Zwitsersche bondsraad Motta ver klaarde inzake het verbod van chemi sche en brandwapenen dat déze oor logswerktuigen reeds door het volken recht waren verboden en derhalve ook niet naar Abessynië behoorden te wor den uitgevoerd. De conferentie nam ac te van deze verklaring. Bovendien werd een door de commissie van juristen der conferentie uitgewerk te resolutie aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat het van belang is, de maatregelen, die de conferentie heeft voorgesteld en nog voorstellen zal, snel en effectief ten uitvoer te leggen .Iede re staaf, die lid is v,an den V. lkenbond moet de uitvoering van deze maatrege len volgens de regelen van zijn publiek recht en in overeenstemming met de bevoegdheden van zijn regeering be werken ten behoeve van de nakoming der bij verdrag vastgelegde verplichtin gen. Ér wordt aan herinnerd, dat de Volkenbondsstaten gebonden zijn door artikel 16. Zij hebben derhalve den plicht de noodige maatregelen te nemen, teneinde met de geboden spoed de door hen aangegane verplichtingen te kunnen nakomen. In- het begin van de zitting maakte de vertegenwoordiger van Venezuela een algemeen voorbehoud met betrekking tot de deelneming van zijn land aan de aanctiemaatregelen, waarbij hij een be roep deed op den slechten economischen toestand des lands, Hij verklaarde, dat met andere dan geweldmiddelen ge streeld moet worden naar een oplossing van het geschil, Italiaansche vrees. Omtrent het verloop van de Geneef- sche sanctie-onderhandelingen maakt men zich in Italië geen illusies meer Men is voorbereid op ernstige en ingrij pende maatregelen van den Volken bond. Op grond hiervan wordt ernstig overwogen hoe men tegenstand zal kun nen bieden aan de dagelijks als steeds meer onvermijdelijk beschouwde sanc tiegevaren. Een hoofdartikel v,an de „Giornale d'Italia" van gister staat in het teeken van een oproep tot eensgezindheid van geheel Italië. Het blad deelt zijn lezers mede, dat Engelsche tendenties bestaan om in de eerste week slechts gematig de economische en financieele sancties toe te passen, in de tweede week over te gaan tot ernstige economische dwang maatregelen en na drie weken een eco nomische blokkade in te voeren. Deze laatste phase noemt het blad echter een militaire sanctie, die niet verkeerd be grepen kan worden en die een agressief karakter draagt. Het blad maakt hierop in het bijzonder den Franschen premier, Laval, opmerkzaam. Men moet afwach ten, aldus het blad, hoe de houding van Frankrijk en van den Volkenbond zou zijn tegenover een zoodanigen Engel- schen maatregel. De schadeloosstelling van sta ten, die sancties ten eigen na- deele toepassen. De kwestie van den wederzijdschen steun tusschen de staten, die sancties ten uitvoer leggen, is gistermiddag te Genève in een daarvoor ingestelde com missie behandeld. Er werden verschil lende voorstellen besproken, die deels berustten op het principe van de rechts- verplichting tot vergoeding van ontstane schade, deels er van uigingen dat aan billijke aanspraken door overeenkom stige practische middelen moet worden voldaan. De Spaansche gedelegeerde, Cantos, had instelling van een vergoedings-in- stantie voorgesteld, welke tijdens den duur der vijandelijkheden in Genève de noodige maatregelen tot het omslaan van den uit- en invoerhandel der verschil lende aan de sancties deelnemende lan den zou moeten voorstellen. De Roe- meensche minister van buitenlandsche zaken, Titoelescoe stelde voor dat de hun internationale verplichtingen ge trouw nakomende staten bij de nieuwe verdeeling van markten, die door de uit schakeling van den staat, die inbreuk op het handvest had gemaakt, vrij zou den komen, aanspraak zouden kunnen maken op een preferentieele behande ling. Een voorstel van den Griekschen minister van buitenlandsche zaken, Ma- ximos, had betrekking op het instellen van een gemeenschappelijke k,as, die de verliezen van enkele staten bij de uitvoering der sancties zou moeten ver goeden. De middelen daartoe zouden opgebracht worden door een bijdrage van 2 tot 3 pet. op den handel met Italië. Lavai's bemiddelingspogingen. Londen oefent pressie uit te De bemiddelingspogingen, die de Fransche minister-president de laatste dagen heeft gedaan, zullen zeer waar schijnlijk niet het geringste resultaat hebben. Eergisteren had Laval een uitvoerig onderhoud met den Engelschen gezant te Parijs, Sir George Clerk. Daarbij kwam, volgens de N.R.C., Clerk zich be- De verdediging van een slechte zaak is altijd nog slechter dan de zaak zelve. klagen over de houding van Frankrijk tegenover Engeland. Hij moet tot Laval o.a. verklaard hebben dat Frankrijk nu aan den kruisweg stond en te kiezen had tusschen trouw aan zijn verplich tingen, waarbij het voor de toekomst zeker kan zijn van een nauwe samen werking met Engeland, ter bevestiging van den vrede op het vasteland, ook bij mogelijk Duitsch gevaar, maar dat in het andere geval Frankrijk niets meer van Engeland behoefde te verwachten. En geland zou, na het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond, zelfs het verdrag van Locarno kunnen opzeg gen, daar dit verdrag afhankelijk is ge maakt van het lidmaatschap van Duitschland van den Volkenbond. Men houdt dit punt te Londen wel degelijk tegenover Frankrijk in het oog. Tijdens een niet overhartelijk gesprek heeft La- val den Engelschman nog gevraagd, of Engeland bereid zou zijn, ter verminde ring van de spanning, zijn vlootverster- kingen uit de Middellandsche Zee terug te halen. Naar verluidt heeft Clerk, van zijn regeering instructie gekregen den Franschen minister van buitenlandsche zaken en 'premier mede te deelen, dat de noodzakelijkheid voor in stand hou ding van de door de Britsche vloot ge nomen voorzichtigheidsmaatregelen in de Middellandsche Zee blijft bestaan. BSÜNEHLM, DE VOORGESTELDE VERHOOGING VAN DE OMZETBELASTING. De indiening door de regeering van een ontwerp van wet tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter ver sterking van de inkomsten van 't werk- loosheidssubsidiefonds is voor het hoofd bestuur van den Nederlandschen R K Middenstandsbond aanleiding geweest, zich tot de Tweede Kamer te wenden met een adres, waarin het zijn bezwa ren ten aanzien van dit voorstel te ken nen geeft. De bond is van meening, dat in de huidige omstandigheden elke verzwaring van lasten voor het bedrijfsleven, hoe gering ook, tot het uiterste moet worden vermeden. Hij meen dan ook te moeten aandringen op het niet-aanvaarden van de voorgestelde verzwaring van lasten DE DISCONTO-VERLAGING VAN DE NEDERLANDSCHE BANK, Gisteren heeft de Ned. Bank, gelijk reeds in een deel der vorige oplaag ver meld, al haar rentetarieven met een vol percent verlaagd. Deze verlaging is niet onverwachts gekomen. De situatie op de geldmarkt had de laatste dagen toch reeds een zoodanige verandering onder gaan, dat 'een verlaging van het offici eele disconto, wilde de Nederlandsche Bank geen groote dispariteit tusschen het officieele tarief en de in de open markt geldende oercentages handhaven, wel moest volgen. Bezwaren om hiertoe over te gaan, waren er trouwens niet. Na de openings zitting der Staten-Gener.aal is gebleken, dat de regeering op voldoenden steun uit de Kamer kan beschikken om haar op handhaving van den gouden stan daard en verdere aanpassing ,aan de be staande omstandigheden gerichte poli tiek verder voort te zetten, en zeker is dit het geval, nu de regeering op som mige punten enkele concessies aan een deel der vroegere oppositie heeft ge daan. De vrees voor devaluatie is dan ook reeds eenigen tijd weer verdwenen en de rust in het binnenland is weer gekeerd. D,at tot voor kort de rente voet nog zoo hoog is gebleven, moet toch eerder aan de buitenlandsche politieke verwikkelingen dan aan de binnenland- «che verhoudingen worden toegeschre ven. Nadat de overtuiging had postge vat, dat men er hoogstwaarschijnlijk wel in zou slagen het ItaliaanschAbes- sijnsch conflict te localiseeren, is ook in dit opzicht de vrees geluwd, hetgeen zich in de noteeringen op de geldmarkt heeft weerspiegeld. Waar bovendien de positie van de Nederlandsche Bank door de als gevolg van de daling der buiten landsche wisselkoersen ten einde geko men goud-,afvloeiing, gepaard gaande met een belangrijke contractie van de binnenlandsche credietverleening, aan merkelijk was verbeterd, was er zeker geen reden om hooge rente-tarieven, die voor het geheele land en niet het minst voor het bedrijfsleven zoo fnuikend zijn, ook maar een dag langer te handhaven dan strikt noodzakelijk was. Ook de schatkist, die binnenkort weer een aan merkelijk bedrag aan middelen zal moe ten opnemen, is bij een verlaging van het rente-niveau uiteraard ten zeerste gebaat. Nog is de rente-voet hier, te lan de buitensporig hoog, doch indien de situatie zich op dezelfde wijze blijft ont wikkelen als in de afgeloopen weken, dan mag zeker een verdere daling van het rente-niveau en dus van het offici eele disconto verwacht worden, te meer, daar hier te lande ook thans nog onge twijfeld belangrijke middelen braak lig gen, al zal voorloopig, mede in verband met de buitenlandsche politieke situa tie, nog wel de noodige schuchterheid aan den dag worden gelegd bij 't vast leggen van middelen op langeren ter mijn. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. 2millioen voor fruit en war- moezerijgewassen. In de Staatscourant van gisteravond is opgenomen de crisissteunbeschikking 1935 (fruit en warmoezerijgewassen XI). Blijkens deze beschikking zal uit het Landbouwcrisisfonds steun verleend worden aan de erkende telers van ge wassen van den tuinbouw voor bepaal de producten tot een totaal bedrag van ten hoogste f 2,500,000. Dé steun wordt verleend over de hoe veelheden van de hierna vermelde pro ducten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van het jaar 1935 dooi de erkende telers van die producten over een erkende veiling zijn verhandeld tot de daarbij vermelde bedragen per eenheid: (Komkommers en sla per 100 stuks; de andere artikelen per 100 kg). Juni Tomaten Kaskomkommers Platglaskomkommers Gele kool Deensche witte kool 1 Jan.30 f 4.- Augurken A. en Bt Augurken C. en D. —30 „2.— —30 2.— 1 „0.60 1 „0.60 Aug. 1 31 4. 1 31 „2.— Apr. Sla 18 Mrt.—15 0.50 EEN DEMONSTRATIE TEGEN HET FASCISME. Baas boven baas. Als een antwoord op den N.S.B.-land dag, Zaterdag te Den Haag gehouden, heeft gisteren de S.D.A.P. in de resi dentie een massa-demonstratie op touw gezet. Aan den Landdag namen, zooals men weet, 35.000 deelnemers deel. De S.D.A.P. moet gisteren 50.000 aanhan gers op de been gebracht hebben. De betoogingen vonden plaats in een groote autobusgarage van de Haagsche tram. Ongeveer 16.000 menschen kunnen hierin geborgen worden. Drie vergade ringen werden achtereenvolgens gehou den, die telkens drie kwartier duurden met tusschenruimten van een kwartier. De demonstratie verliep zonder eenig incident. Alle drie keeren was de groote garage stampvol. Het woord werd gevoerd door den voorzitter der S.D.A.P., den heer Koos Vorrink, die o.a. zeide, dat fascisme oor log beteekent. Het fascistische Italië gaat optreden als ordeschepper in het land van den Negus, want Mussolini kan niet dulden, dat in Abessynië de slaver nij nog niet is afgeschaft. Hij, Mussolini, die de vrijheid heeft vernietigd in zijn eigen land, die allen die hem durfden te weerstaan, in de kerkers heeft gewor pen of verbannen naar de hel der Li- parische eilanden, is bezorgd over het lot van de slaven in Abessynië! Voor het eerst na lange jaren is het alsof 't geweten der menschheid spreekt. Het is het democratische Europa, dat thans zijn stem verheft te Genève. Toen de minister van buitenlandsche zaken te Genève uitsprak, dat Neder land bereid was zijn vrijwillig aangegane Volkenbondsverplichtingen volledig na te komen, sprak hij uit naam van ons geheele volk, zonder onderscheid van po litieke richting. Met één enkele uitzondering! De nationale beweging bij uitstek heeft plotseling het nationale masker afgewor pen en van daarachter verschijnt de bar- barentronie van de internationale soli dariteit met de roofridders van het Itali aansche fascisme. Mussert verklaarde op den landdag van de N.S.B.dat Italië niet anders kan dan Abessynië veroveren, omdat het moet beschikken over grondstoffen en dat wij ook de Negers en Arabieren niet mogen helpen aan de vernedering van een blank volk. Bovendien verklaarde Mussert, in den Volkenbond een gevaar voor den vrede in Europa te zien. Zij gelooft haar eigen oogen niet, wan néér ik straks met dezen knaap thuis komZij gelooft het nóóitEvenmin als zij mijn genoegen begrijpt, om hier uren in den regen te zitten. Maar visscher ben je, of Te bent het nietRheumatiek Dat deerfTne-jiietIk heb Sloan's (Ingez. Med.) WEER ER MSS1. Middelburg, 17-X-'35. Woensdag hoog ste luchttemperatuur 17 °C (64 °F); laagste 13.7 °C (56 °F). Heden 9 h: 13.9 °C; 12 h: 16 °C. 1 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771 mm* laagste 769 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773 2 mm te München; laagste 740.3 mm te Jan May en. Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige, in het N. tijdelijk toenemende Z.W. tot W. wind, toene mende bewolking met kans op regen in het Noorden, in het Zuiden nevelig tot zwaar bewolkt met weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 6 h 28; onder: 17 h 02. Licht op: 17 h 32. Maan op: 20 h 33; onder: 24 h 57. L.K.: 19 October. o Hoogwater. Do. 17 4.20 16.49 Vr. 18 5.14 17.45 Za. 19 6.08 18.50 Laagwater 10.59 23.16 11.47 0.09 12.40 Hoog- eu Laagwater te Wemeldinge. Do. Vr. Za. 17 18 19 October. Hoogwater. 6.17 18.38 7.04 19.27 7.52 20.25 Laagwatef. 12.03 0.24 12.51 1.16 13.43 Dé N.S.B. Is niet anders dan een 1ï-' liaal van het Duitsche Nationaal-socia- lisme, welks pangermaansche droomen ons land niet anders beschouwen als een provincie van het Derde Rijk. Zij is voluit mede-verantwoordelijk voor en mede schuldig aan het politieke gangsterdom, dat regeert in het hart van Europa en dat de cultuur met ondergang bedreigt. Zij is een getrouwe copie van het Duitsche voorbeeld. Als democraten en als socialisten heb ben, wij een andere en een betere oplos sing, die in de praktijk van de politiek der sociaal-democratische regeeringen van Zweden en Denemarken haar deug delijkheid heeft bewezen. De moderne arbeidersbeweging in Ne derland zal aan haar buitengewoon con gres van 26 en 27 dezer een Plan van den Arbeid voorleggen. Dit plan wil de werkloosheid krachtig bestrijden door 'n groolsch plan van openbare werken. Het wil door industrialisatie nieuwe werk gelegenheid scheppen voor onze groei ende bevolking. Het wil door ordening van het bedrijfsleven den weg effenen naar een wereld, waarin de menschheid gespaard zal blijven voor de gruwelen der crisis en waar arbeid en brood zal zijn voor allen. Het plan van den arbeid wil de werkloozen verlossen van het ge voel der maatschappelijke overbodig heid. In naam der sociaal-democratische ar beidersbeweging vraag ik u aldus be sloot de heer Vorrink zijn rede op de bres te staan voor het vrije geweten en voor onze grondwettelijke rechten; trouw te zijn aan de Democratie! Uw antwoord ligt besloten in den strijdroep, waarmede gij instemt: Vrijheid! De kreet Vrijheid door den heer Vor-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1