Aspirin BUR8ERLUKE STAND. ZEELAND. BEURSTHERiOMETER van Woensdag. BUITEJNJtND. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. SPORT. UUR$- CD WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. DOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. KRABBENDIJKE. ENGELAND. VER. STATEN. AMSTERDAM, 16 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officiee.e notee' ring van heden. Ned. 31 1000-4 95%—95%. Ned- 33 1000-4 95%—95%. Ned. 34 1000-4 95%—95%. Certificaten-3 82%83%. O. Indie 34 1000-4 93%—94. Denemarken Oblig. 1926-5 7779. Duitschl. 100-7 19%—19%. Enge.and 1960-90 4 6767%. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 9090. Amsterdam 1933-5 97%98. Amsterdam 1934-4% 94%94%. 's-Gr,avenhage 1929-4% 98%99. Rotterdam 1926-1930-4% 88%—88%. Berlijn 1925-6% 16% Zeeuws. Hyp. B-5 88%i Zeeuws. Hyp. B-4% 86%89. Cities Service Cy. P. 1958 5 32%32%. A Amst. Bank 104103%. C Rott. Bankver. 100%100%. A Twentsche Bank 80 A Pref. Gruyter en Zn. A. 109109. A Pref. Jurgens A 93%(94%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 391%391% A De Schelde N.B. 18%21. A Ver. Papf. v- Gelder 40%41%. C Am. Car Foundry 11%12%. C Am. Smelt Ref. 31%31%. C Farbenind. I.G. 30% C Stand- Brands 8%8%. C North Am. Cy. 12%12%. A Born. Sum. H.M. 133% A Linde Teves en Stokv. 6565%. A Ned. Wol Mij. 90—89%. A Singkep Tin M. 85%87. A J. C. Japan Ln. 29 A Rotterd. Lloyd 34%— A S. M. Nederland 33%33%. A Amst. Thee C.M. 46%45. A Houth. Alberts 21%21. te rijwielen in de laatste twee belasting jaren belangrijk is. toegenomen. De toe neming in 1934/35 met ruim 174.000 stuks kan, evenals de toeneming in 1933/34 met bijna 194.000 stuks, voor 'n groot deel veroorzaakt zijn door de ver dere daling van den gemiddelden prijs per rijwiel in 1933 en 1934. Aangezien het aantal inwoners des lands op 1 Augustus 8.431.669 bedroeg, is te berekenen, dat op elke 2.5 inw. een rijwiel in gebruik was. Men spreekt niet zonder reden van „fietsend Nederland". DE S.D.A.P. EN NED.-INDIë. Komt het juiste begrip? Uit een artikel in de „Soc.-Demo craat" (en extra gespatieerd gedrukt van E. van Hinte: „Stellig, Nederland heeft Nederlandsch Indië veroverd. Wij hebben vele sporen nagelaten in dat gebied. Niet steeds goe de sporen. Wij hebben meermalen op 'n zeer ruwe manier ingegrepen. Wij wil len de houding van ons land in de Oost historisch niet verdedigen. Maar de toestand is op het oogenbiik zoo, dat wij daar beter als rentmeesters kunnen optreden totdat het gebied in staat z,al zijn zijn eigen lot in handen te nemen, dan dat anderen dat kunnen. Wij hebben bewezen, dat wij daartoe in staat zijn. Wij hebben bewezen, d,at wij kolo niën kunnen besturen in het belang der koloniën mede. Dat is, zegt het Vaderl., andere taal, dan wat tot dusver van soc.-dem. zijde over ons bestuur in Ned.Indië plachten te hooren. DE WERKLOOSHEID. Bij 1061 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 28 September 1935 in totaal 380,014 werkzoekenden ingeschreven onder wie 358.911 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 360,743 werkloos, onder wie 344 903 mannen. Op 14 September 1935 bedroeg het aan tal ingeschrevenen bij een ongeveer ge lijk aantal organen 376,022, onder wie 358,551 werkloozen. Het aantal werk zoekenden is blijkens het bovenstaande sedert 14 September 1935 gestegen met 3,992, het aantal werkloozen daaronder met 2,192. TEGEN DE VERHOOGING DER MONOPOLIERECHTEN OP GRAAN. De Kamer van Koophandel te Rotter dam heeft zich met een adres tot den minister van landbouw en visschertj ge richt naar aanleiding van de verhooging van de monopolieheffingen op granen, veekoeken, oliezaden enz. De Kamer be toogt dat een verhooging van de mono polierechten, zooals dez;e thans heeft plaats gevonden, de kiem in zich draagt voor nieuwe steeds noodlottiger versto ringen van het evenwicht. Het versterkt de stimulans tot verdere uitbreiding van de binnenlandsche teelt en voortgaande daling van de invoeren. Verder noemt de Kamer als ernstig gevolg van deze politiek de daling van den uitvoer. Daarbij komen dan de nieuwe verliezen, waaraan de havenste den en de daaraan verbonden bedrijven worden blootgesteld. De Kamer waarschuwt tegen eiken maatregel waardoor werkloosheid wordt verplaatst van die groepen der bevol king, wier werkzaamheden aan de ge meenschap meer kosten dan de vruch ten ervan opbrengen, naar de catego rieën van arbeiders, wier werk nog pro ductief zou kunnen zijn en die dus me de de gelden zouden kunnen opbrengen, waaruit de crisissteun moet worden ge put. Adressante verzoekt den minister de verhooging der monopolierechten in le trekken. Middelburg. Van 1416 Oct. Ondertrouwd: P. J. de Winne 24 j. en P. Schutte 21 j.; M. Wattel 30 j. en I. Bos 28 j. Bevallen: F. H. de Vos geb. van Za len z. Overleden: D. L. La Lau 48 j. geh. met A. de Groot. ARMENRAAD. Nu de winter nadert en het aantal verzoeken om steun, hetzij in geld of in natura, toeneemt, vestigt de secretaris van den Armenraad alhier er de aan dacht op, dat het ten zeerste gewenscht is, alvorens hieraan te voldoen, eerst 'n onderzoek in te stellen of te doen instel len naar de omstandigheden van de hulpzoekenden. Het bureau van den Armenraad is hierop georiënteerd en verleent daar voor kosteloos zijne medewerking. Het bureau is eiken werkdag geopend van 1012% uur en onder no. 358 per telefoon bereikbaar. Oppassen. Gisteren is een juffrouw, die in de Segeerstraat niet oplette, of de straat vrij was alvorens over te steken, door een wielrijder aangereden en gevallen. Het liep ditmaal met een kleine verwon ding af, doch in dit geval lag de schuld bij de voetgangster. Tot kalmte gebracht. De politie heeft bemiddeling verleend in een gezin, waar een jonge mati den boel opstelte zette. Het is daarbij tot een schermutseling tusschen een agent en den woesteling gekomen, maar het gelukte tenslotte hem te kalmeeren. oo C Baltimore Ohio 8%8%, A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac, Rr. 5355%. C Int. Nickel Cy. 19—18% Duitschl. '30 1000-5% 19%—20-%. A Koloniale Bnk- 4143%-42%. A N.I. Hbk. 1000 77%—78%-79%. C Ned. H. M. 1000 116%—119-20% A Alg. Kunstz. U. 24%24%. A v. Berkels Pat. 47—46% C Calvé-Delft 58%—58%. A C. Suiker Mpij. 37%37. A Ned. Ford A.M. 247%—254%. A Philips Gem. B. afg. 243%246-44% C Unilever 98%98%-98- C Anaconda Cop. 13%>12%-%. C Bethlehem St. 2322% -23. C Kennec Copper 15%15%-%. C Un. States Leather 5%5%. C U. States St. C. 27-27%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 150%—148%; A Kon. Petr. Mpij. 189%—188%-87%. C Contin. Oil Cy. 12%>12%. C Shell Union O.C. 5%'5% -5%. alhier is gisternacht brand uitgebroken. In enkele oogenblikken was de fabriek één vuurzee. Kort na het uitbreken van den brand werd een aangrenzende stal door het vuur aangetast. Twee varkens hebben hierbij den dood in de vlammen gevonden. De bewoners van de Piers- senstraat hadden met het oog op het gevaar van overslaan der vlammen reeds hun woningen verlaten. Het woon huis van den bakker Th. v. d. Broecke werd een oogenbiik ernstig door de vuurzee bedreigd, doch de gunstige windrichting en het krachtig optreden van de brandweer wisten erger te voor komen. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Om trent de oorzaak van den brand tast men in het duister. (Tel.) Overdracht van de basiliek. HULST. Op Donderdag 24 October a.s. zal door den minister van Onder wijs, K. en W. de gerestaureerde Basi liek of St. Willibrorduskerk alhier fees telijk aan het R.K. Kerkbestuur worden overgedragen. Daarbij zullen o.m. tegen woordig zijn dr. Kalff, directeur van Rijksmonumentenzorg en de commissa ris der Koningin in Zeeland jhr. mr, J. W. Quarles van Ufford. C Tide Water Ass. Oil 5%-5%-5%. A K.N. Stoomb. Mij. 6% A Ned. Scheepv. U- 38%39%-%. A H.V. Amsterdam 189%200-196%. A Java Cult. Mij. 107%115-10. A N.I Suiker U. 97-103-100. A Deli Batavia 137%142-38. C De.i Mij. 1000 159-163-61. A Senembah 158%164-60. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 102%—103%-04%. A Deli-Bat. Rubb. 64%65-66%. A Hessa Rubber 85%185. A Serbadjadi.S.R. 57%58-%. Prolongatie 54%. WISSELKOERSEN. 15 Oct. 16 Oct. Londen 7.24 7.24%! Berlijn 59.35 59.37 Parijs 9.72% 9.73% Brussel 24.85 24.85 Zwitserland 48.09 48.09 Kopenhagen 32.35 32.37% New-York 1.47% 1.47% Suiker H.V.A. Schepen Industrie Goes. Bevallen: J. A. Buyse, geb. Mulder, z. Jubileum J. Ehrhardt. Hedenmorgen vond in een der loka len v,an het P. T. T, kantoor alhier, een eenvoudige huldiging plaats van den di recteur, den heer J. Ehrhardt, die de zen dag 40 jaar in dienst van de poste rijen was. Het bedoelde kantoorgedeelte was met groen, guirlandes en de jubileum- data een feestelijk aanzien gegeven. Toen de heer Ehrhardt met zijn echtge- noote en twee zoons op de voor hen ge reserveerde stoelen plaats namen was het personeel, zoover dit gemist "kon worden, bij de huldiging aanwezig. De dames-telefonisten zongen eerst 'n toepasselijk lied en daarna werd de ju bilaris en zijn gezin toegesproken door den heer Iz. Overbeeke, commies. De heer Overbeeke schetste in waardee- rende woorden de kwaliteiten van den heer Ehrhardt als ambtenaar en als mensch en roemde de prettige verstand houding die steeds tusschen directeur en personeel bestaat. Spr. uitte de hoop, dat de heer Ehrhardt nog enkele pret tige jaren op het kantoor te Goes zou slijten om daarna nog een reeks van ja ren een welverdiende rust te genieten. Spr. besloot met den jubilaris namens het personeel een blijvend aandenken aan te bieden. De hr. Ehrhardt betuigde in een har telijke toespraak zijn dank voor de ge brachte hulde en het aangeboden cadeau. Spr. wees er op, dat hij te Goes den langsten en ook den aangenaamsten tijd als directeur doorgebracht had. Hij roem de de prettige samenwerking tusschen allen en sprak de hoop uit, dat déze steeds zou voortduren. Hierna werd nog een foto gemaakt, en toen haastten allen zich naar tele graaf-, telefoonlijnen en loketten. De dienst ging weer verder, De vlaggen uit. De burgemeester heeft naan aanleiding van de opdracht aan de Schelde voor den bouw van de machines van de „Prin- sendam", order gegeven bij wijze van vreugde de vlaggen van de gemeente gebouwen uit te steken. KOUDEKERKE. Alhier werd op 't| Zand voor „De Zeeuwsche Beker" inge-, zameld f 110. N. H. predikanten en „Hersteld Verband". De kerkeraad der Ned. Herv. kerk van Middelburg heeft een uit spraak gepubliceerd over het toene mend optreden van Herv. predikanten in de Geref. kerken in, H.V., hetgeen hij ten sterkste afkeurt als strijdig met de belangen der Ned. Hèrv. kerk en met een gezond kerkelijk besef. De uit spraak wordt gemotiveerd met de op merking, dat de Geref. kerken in H.V. zich naast en tegenover de Ned. Herv. handhaaft, waar op denzelfden tijd het Evangelie van Jezus Christus verkon digd wordt in de officieele diensten en het verschil in godsdienstige richting in deze geen rol speelt. DE BERECHTING DER OSSCHE MISDADIGERS. De rechtbank te Den Bosch zal mor gen, Donderdag, de berechting van de Ossche misdrijven voortzetten met !de behandeling van een vijftal strafzaken. Terzake van diefstal en geweldpleging op een 68-jarigen landarbeider te Oss zullen terecht staan de 22-jarige A- J. Ottens en de 19-jarige P. A. Schuur- mans. Voor de brandstichting in een pa viljoen van het Sportpark te Oss staan morgen terecht A. J. Hendriks (Toon de Soep Sr.), N- H. Schuyers en de 40-jarige gewezen directeur van de Ossche wie lerbaan, J. F. A. Verhoeven. De 29-jarige A. H. den Brok en de 30-jarige M. van Orsouw zullen zich te verantwoorden hebben voor een inbraak gepleegd in de woning van den 85-jari- gen W. te Heeswijk, terwijl C. H. den Brok tenslotte zal terecht staan voor een afzonderlijk gepleegde inbraak. OUD-VOSSEMEER. Op 74-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer C. W. Snijder, oud-burgemeester dezer ge meente van 19181930. Te Vlissingen is een Christelijke voetbalvereeniging onder den naam „Excelsior" opgericht. HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. De zesde, gisteravond te Rotterdam gespeelde partij van de match om het wereldkampioenschap schaken is na 40 zetten afgebroken. Een aanvankelijk voordeel van Euwe, ging door een in tijdnood gedane zwakke zet weer ver loren. Hedenmiddag wordt de partij voortgezet. Sigarenfabriek verbrand. HULST. In de sigarenfabriek van den heer J. N. staande aan de Pierssensstr. Abonnementen en Advertentiën voot dit blad worden aangenomen door den Agent H. VAN DE VREDE Noorddijk B 70. DE ZIEKTE WAARAAN DEZE WERELD LIJDT. Terug naar vrijer handelsver keer, Een merkwaardige rede van Sir Samuel Hoare. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken, Sir Samuel Hoare, heeft gistermiddag een radioredevoering uit gesproken. De rede was bestemd voor bet vijfde jaarlijksche vrouwencongres, dat zich met actueele problemen bezig houdt en in New-York bijeen is geko men. Hij zeide te hopen, dat de redevoe ring, welke hij op 11 September heeft uitgesproken in de Volkenbondsvergade ring het op ondubbelzinnige wijze dui delijk zal hebben gemaakt, dat het Brit- sche volk krachtig achter het Handvest staat en vastbesloten is alle daden van niet-uitge!okten aanval te weerstaan en j vreedzame methoden voor de oplossing van geschillen zal toepassen in plaats van de methode van den oorlog- Hoare wees zijn toehoorders op de recente publicatie van de economische sectie van het Volkenbondssecretariaat, welke „opmerkingen over de tegen woordige fase van de internationale economische betrekkingen" genoemd worden en beschreef dit als #en boet- predicatie over de dwaasheid van onze tijden. Hij citeerde de woorden van deze verklaring de ziekte waaraan de we reld thans lijdende is, is niet langer uit sluitend de crisis, doch veeleer de on bekwaamheid der landen in hun ver schillende pogingen samen te werken om de crisis te boven te komen", waar aan Hoare toevoegde „ik ben het daar geheel mee eens". Hett schijnt mij toe, dat het neerhalen van de muren, welke den internationalen handel belemmeren, hoe moeilijk deze taak ook moge zijn toch een van de meest fundamenteele taken van den tegenwoordigen tijd is. Het is de taak, j welke hardnekkig en moedig moet wor den nagestreefd, niet alleen door de ministers van handel, die het economisch welzijn der wereld wenschen te bevor deren, toch ook door al degenen, die de internationale vriendschap willen be vorderen en de groote zaak van den vrede willen dienen. De Britsche minister van buitenland- sche zaken bracht op waardeerende wij ze in herinnering, dat Cordell Huil, de Amerikaansche minister van Buitenland- sche Zaken deze idealen voortdurend bepleit, terwijl ook de Fransche minister van Handel, Bonnet, in den zelfden geest in de Volkenbondsvergadering sym pathieke opmerkingen heeft gemaakt. Hij herinnerde er aan, dat toen de Volkenbondsvergadering de resolutie had aangenomen, waarin vrijer handels verkeer tusschen de staten wordt aan bevolen, Huil een boodschap had ge zonden, waarin hij de pogingen van den Bond op hartelijke wijze zijn steun toe zegde- Het was een bron van gtoote bemoe diging, dat de regeeringen van de drie groote handelsnaties zich in dezelfde richting oriënteeren, doch de weg voor waarts zal volgens Hoare niet gemak kelijk ziin, „Het is veel gemakkelijker een korte dan een langdurige periode te overzien en men moet zich het uiteindelijk resul taat boven de directe voordeelen voor oogen houden". Ten slotte zeide Hoare, dat in de de mocratisch geregeerde landen de staats lieden een beroep moeten doen op het begrip en de verbeelding van het volk, omdat, wanneer zij het volk niet aan hun zijde hebben hun individueele wijs heid geen baat brengt". Daarom juich ik de mogelijkheid toe voor een groot Amerikaansch gehoor te kunnen spre ken. Ik wensch U er van fe overtuigen, dat wij in Groot Brittannie voor de af schaffing van den oorlog en de mentali teit van den oorlog zijn, hetzij op het slagveld of op het terrein van handel, industrie en arbeid. Wij wenschen een nieuwe wereld én een nieuwe ordening in de menschelijke betrekkingen, waar in de vrede en het recht, de handel en het verkeer veilig ziin en ik ben er ze ker van dat dit ook Uw wenschen en idealen zijn"- Tabak |iMarkt Rubber lUnilever - Obl.markt- -2-tgPhilips - iAmerika Olie Kortinki. TTlMBIi .imn (Wettig gedeponeerd.) heeft het Aspirin-tablet be wezen. Sedert 38 jaar, dus sedert een generatie, ver trouwt de gehele wereld het kleine Aspirin-tablet. Daarmee is tevens bewe zen, dat Aspirin zelfs na jaren gteregeld gebruik geen schadelijke neven werkingen voor het or ganisme veroorzaakt. Het produet van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabL 70 ets. en oranjezakjes van 2 tab!, a to ets. (Ing. Med.J ENGELAND EN FRANKRIJK. En het internationale recht. De „Paris Soir" publiceert een inter view, dat een Parijs journalist, Ber- trand de Jouvenel met Sir Austen Chamberlain den Engelschen oud-mi- nister van buitenlandsche zaken, heeft gehad. Sir Austen zeide: Wanneer je lui, Franschen, niet jelui vriendschap je gens Italië op den achtergrond.stelt en ons nadrukkelijk steunt bij de sancties, moeten jelui niet al te veel op ons, En gelschen, rekenen, wanneer jelui met Duitschland in conflict raakt. Uit de verdere verklaringen van Chamberlain kan het volgende worden aangehaald: Niemand in Engeland wil geharrewar met Italië beginnen. Wan neer men echter werkloos blijft, zou men veel meer opofferen dan Abessynië, n.l. het principe, dat de internationale be trekkingen volgens een internationale wet moeten worden geregeld. Zijn de Volkenbondsbepalingen soms een vodje papier, waarop men zich beroept, wan neer men het gemakkelijk vindt en die men verloochent, wanneer het hinderlijk wordt? Engeland is verbaasd en ge krenkt, dat Frankrijk's houding in het onderhavige geval gedragen schijnt te worden door klaarblijkelijk talmen en door bezorgdheid om het eigen ik. Op de vraag van den journalist, waarom Engeland onder leiding van Sir Austen Chamberlain als minister van buitenlandsche zaken, het Geneefsche protocol van 1924 met zijn scherpe sanc tiebepalingen verworpen heeft, ant woordde Chamberlain, dat Engeland zich niet van te voren pleegt vast te leg gen. Het is echter onjuist hem in de Abessijnsche zaak Macchiavellistische bèdoelingen in de schoenen te schuiven. Wanneer het Volkenbondshandvest tri omfeert zal een precedent geschapen zijn, waarnaar Groot-Brittannië zijn hou ding in toekomstige gevallen zal bepa len. Wanneer echter andere volkeren, die het handvest mede onderteekend hebben op het beslissende oogenbiik hun verplichtingen niet houden, zal Gr.- Britlannië zich ontslagen achten van zijn verplichtingen en zijn politiek in den vervolge nog slechts afhankelijk stellen van de Britsche nationale belangen. Nieuwe kruiser te water gelaten, De, kruiser Penelope van de Arethusa- klasse, van welken oorlogsbodem in Mei 1934 in tegenwoordigheid van den hertog van Gloucester de kiel was ge legd, is Dinsdag te Belfast te water ge laten van de hellingen der scheepsbou wers Harland en Wolff. De ontvoerde bankiers in vrijheid ge- i steld, De vijf New Yorksche bankiers f die in de Mexicaansche provincie Sono-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2