sa* GOESCHi COUPANT^ De oorlog in Oost-Afrika. BINNENLAND. WEER EN WIND. NUMMER 244. TWEE BLADEN. WOENSDAG 16 OCTOBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Verhoogde activiteit der Italiaansche vlieg tuigen in het Noorden. In de provincie Ogaden zou een groote veldslag aan den gang zijn, De besprekingen te Genève. MIDDELBUBGSCHE COURANT Jigbiad Voor Middelburg, Goes en agent- jchap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap »>De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg* Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Volgens betrouwbaar Lijkende berich ten is de toestand aan het front in Noord-Abessynië thans als volgt: Het tweede Italiaansche legercorps onder ge neraal Maravigna, vormende den rechter vleugel van de Italiaansche strijdkrach ten, is de rivier Setit genaderd (ten W- van Aksoem). Het corps inheemsche troepen onder generaal Piroli heeft een steunpunt gevonden bij Entiscio (in de buurt van Adoea,) terwijl de linkervleu gel van het eerste legercorps onder ge neraal Santini in de buurt van Adigrat (ten 0. van Adoea) is. Tegenover gene raal Maravigna bevindt zich Ras Kassa met troepen voortrekkers onder dedz- jazmatsj Ajaleoe Boeroe. De troepen van Ras Seyoem zouden zich dan ten W. van Makale bevinden. Niet ver hier vandaan in het achterland moeten zich de troepen van den kroonprins bevinden. Ook in de provincie Aussa zijn nieu we Abessijnsche troepen samengetrok ken. Generaal Badoglio, de chef v,an den Italiaanschen generalen staf is gisteren te Asmara aangekomen. Volgens nadere berichten van het Noordelijke front is daar in alle sectoren een verhoogde activiteit begonnen van de Italiaansche luchtstrijdkrachten. Een verkenningsvliegtuig zou zelfs zijn door gedrongen tot de spoorlijn Addis Abeba Djiboeti en gezien zijn in de buurt van het station Herrer (ten W. van Dira- daua.) Het vliegtuig zou geen bommen hebben neergeworpen. Ten Zuiden van Makale en in de onmiddellijke omge ving van Makale heeft men ook Itali aansche vliegtuigen waargenomen. Wat de situatie aan het Zuidelijke front aangaat: Generaal Dedzjamatsj Nassiboe, de bevelhebber van de Abes sijnsche troepen hier, heeft gemeld, dat Abessijnsche afdeelingen een algemee- nen aanval zijn begonnen op de troepen van generaal Graziani, die van Itali- aansch Somaliland uit de provincie Ogaden zijn binnengedrongen. Deze mededeeling wordt bevestigd door den correspondenten van Londen- sche bladen, die zich bij 't Italiaansche leger in Somaliland bevinden. Zij seinen, dat de grootste slag in dezen oorlog thans aan den gang is in het gebied van de Webbe Shebeii rivier. (Men vindt deze op de door ons gepubliceerde kaart), Engelsche officieren bij de Abessynsche troepen? Dezer dagen zijn, volgens Havas, eenige Engelsche officieren, die zich uit geven voor journalisten, van Dzjiboeti vertrokken naar het vijandelijk front, waar zij zich gevoegd hebben bij de Abessijnsche troepen. Graaf Ciano hersteld. De corr. van de „Exchange" meldt van het front dat graaf Ciano, de schoonzoon van Mussolini, die oniangs bij een vlucht boven de Abessijnsche stellingen werd gewond, zijn werkzaam heden heeft hervat. Hij heeft 'n vlucht uitgevoerd boven de Abessijnsche stel lingen in de nabijheid van Makale- en ,°if"?en §eworPen., waardoor ernstige schace zou zijn toegebracht. Italiaansche troepen afgesneden? Oistermiddag werd bericht, dat een A essijnsche legermacht Erithrea was binnengerukt bij den berg Moessa Ali n r Vtfn ^ransch Somaliland) en 'n Italiaansche troepenmacht van zijn ba sis zou hebben afgesneden. Men hoort daar nu echter niets meer van. r- i -r Tecle Hawariate. Generaal Tecle Hawariate, die als Abessijnsch gedelegeerde te Genève is opgetreden, vertoefde gisteren en eer gisteren te Luik, waar hij onderhande lingen voerde met wapenfabrikanten. In een interview met Belgische jour nalisten verklaarde hij, dat vredeson derhandelingen niet mogelijk zullen zijn, zoolang de Italianen ook maar één vier kante centimeter Abessijnsch grondge bied bezet houden. Tecle Hawariate keert vandaag of morgen naar Abessynië terug. Hij zou 't opperbevelhebberschap van alle troepen in het Zuiden op zich nemen. Zooals men weet, gaat hij door voor den knapsten krijgsman van Abessynië, Een Italiaansche tegenspraak. Nieuwsagentschappen hebben üit Har- rar berichten verspreid, volgens welke een Italiaansch eskader bombardements vliegtuigen honderden bommen zou heb ben geworpen op de bevolking van Gor- rahei, waarbij vrouwen en kinderen om het leven zouden zijn gekomen. Volgens dezelfde agentschappen zou een Itali aansch vliegtuig door luchtafweerge schut naar beneden zijn gehaald. Deze berichten, aldus wordt met klem van Italiaansche zijde paar voren ge bracht, zijn volstrekt onjuist. De lucht- raid heeft uitsluitend een militair doel gehad, aangezien de Italiaansche vlieg tuigen munitie-depots hebben vernield en wanorde hebben doen ontstaan on der de troepen v,an geneaal Nassiboe, die in de richting van Gherlogoebi op rukten, welke stad kort geleden door de Italiaansche troepen is bezet. De vliegtuigen zijn zonder uitzondering weer op hun punt van uitgang terugge keerd. De Engelsche vloot in de Mïd- dellandsche Zee. Gisteren zijn 30 Britsche oorlogssche pen van Alexandrië vertrokken voor 'n vaart langs de kust van Noord-Afrika. Zij worden^ aan het einde dezer week te Alexandrië terugverwacht. Wordt Lybië versterkt? Volgens een bericht uit Rome, is de zer dagen uit Napels de divisie ,,Me- tauro" vertrokken; echter niet naar Oost-Afrika, maar naar de Italiaansche kolonie Lybië in Noord-Afrika (gren zend ,aan Egypte). Het vertrek geschied de in groote haast en zoo onopvallend mogelijk. Vele soldaten hadden zelfs niet den tijd om hun tropenuitrusting mee te nemen. De Italiaansche strijdkrach ten in Lybië zouden thans vier divisies sterk zijn. Bij geruchte verluidt dat de gouverneur-generaal van Lybië, de be kende maarschalk Balbo, in een andere functie zal worden overgeplaatst en zal worden vervangen door een hoog offi cier. Graaf Vinei. Graaf Vinei, de Italiaansche gezant, bevindt zich nog steeds met zijn mili tairen attaché onder bewaking in een versterkt gebouw te Addis Abeba. Zijn regeering heeft hem doen weten, dat zij zijn standpunt om het schip niet te ver laten, voordat de laatste man van boord is, ten zeerste toejuicht. Dit is den ge zant, naar hij verklaarde, een groote steun en vreugde geweest in het uur der beproeving. Het schijnt nu wel vast te staan, dat hij niet zal vertrekken voor de aankomst te Addis Abeba van den laatsten Italiaanschen consul n.I. die van Magalo, dat wil zeggen niet voor het einde der week. De Italiaansche regeering heeft ,aan Frankrijk verzocht, zijn gezant in Abes synië, Bodard, op te dragen, een be zoek aan graaf Vinei te brengen, om zich van diens gezondheidstoestand op de hoogte te stelen. Scheurbuik onder de Abessijn sche troepen. Naar te Addis Abeba verluidt is on der verscheidene Abessijnsche troepen- afdeelingen ,aan het Zuidelijke front scheurbuik uitgebroken. De ondercommissie, die het vraagstuk der economische sancties onder oogen ziet, heeft gisteren den heelen dag ver gaderd. Zij zou reeds een voorloopige lijst van goederen, waarvan de uitvoer naar Italië moet worden verboden, heb ben opgesteld. Deze eerste voorloopige lijst bevat tin, magnesium, ijzererts en chroom. Vermoedelijk zou deze lijst van daag nog worden aangevuld met eenige ander producten, waarvoor in aanmer king komen aluminium, nikkel en drie vrij onbekende producten, die voor de staalindustrie noodzakelijk zijn en die Italië zelf niet bezit, namelijk tungsteen- molibden en vanadin. Wellicht zal de commissie ook nog den uitvoer van rub ber en van nitraat in overweging nemen. Daarentegen schijnt het de bedoeling te zijn om voorloopig steenkolen, petrole um, katoen en koper nog niet op de lijst van de voor uitvoer verboden artikelen te plaatsen omdat juist een groot ge deelte van deze goederen door niet-Vol- kenbondsstaten, in t bijzonder Duitsch- land en de Vereenigde Staten van Ame- Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. xn. 30 ct. Rnbriok „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels» a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co»' rant" 10 ct. extra Bewjjsnommeri 5 cant. BS Is de vorming van den nieuwen mensch, de opvoeding van een kind tot een eerlijk, kloek, harmonisch en gelukkig mensch niet de allerbelang rijkste taak, waartoe wij in het leven geroepen worden? De allerbelangrijk ste en de allermoeilijkste! rika, worden geleverd. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat de coördinatie commissie eerst nadat het geheele sa menstel van sanctiemaatregelen zal zijn aangenomen, in overleg zal treden met de niet-Volkenbondsstaten tot mogelijk heid van hun medewerking. Bij dat over leg zou dan ook het uitvaardigen van uitvoerverboden voor steenkolen, petro leum, katoen en koper kunnen worden besproken. De discussies in de commissie voor de oeconomische sancties waren natuurlijk heel wat moeilijker dan die in de vorige dagen in de andere commissie der co- ordinatie-commissie. Niet alleen bemoeilijkt de onzekerheid over de houding van de niet-Volken bondsstaten het nemen van radicale be sluiten, doch menigmaal bleek ook, dat de leden van de commissie piet over voldoenden technischen bijstand be schikten. Doet Argentinië niet mee? Daarbij komt nog, dat Argentinië wei nig lust schijnt te voelen, om de reeds aangenomen en nog aan te nemen boy cot-maatregelen uit te voeren. Er is in het land een pro-Italiaansche beweging ontstaan (er wonen veel Italianen in Argentinië), welke het de regeering moeilijk zal maken door te tasten. Bo vendien moet de president der Argen- tijnsche republiek, Saavedra Lamas, persoonlijk ook al niet bijster gebrand op het meedoen aan de sancties zijn. Men vreest, dat wanneer Argentinië zou weigeren, andere Zuid-Amerikaansche staten dit voorbeeld zullen volgen. Italië en de sancties. De „Lavoro Fascista" schrijft over 't sanctievraagstuk, dat Italië zich er op moet instellen stand te houden in een groote en harde proef. Het zal deze be proeving echter weten te doorstaan, om zijn leider en zijn in Afrika strijdende zonen waardig te zijn. Niemand maakt er zich meer illusies over, dat Engeland uit „vredelievendheid" den kruis tocht tegen Italië predikt. Vrede betee- kent voor Engeland het vreedzame en onbestreden bezit van het eigen impe rium en het in stand houden van een absolute superioriteit op alle zeeën waar de „Union Jack" waait. Men moet zich alleen afvragen of het in een kolo nialen oorlog verwikkelde Italië de aan valler is of Engeland, dat tegen Italië alle geoorloofde en ongeoorloofde mid delen toepast en zijn vloot concentreert in de Middellandsche Zee. Het Italië van Mussolini is het vooral geweest, dat ge holpen heeft den wereldoorlog te win nen en daarmede Engeland de belang rijke hulp heeft gebracht, die volgens de Engelsche plannen de groeiende Duit- sche macht heeft doen breken. In de „Lavoro Fascista" zoowel als in de „Tribuna" wordt er vooral kritiek op uitgeoefend, dat Litwinow zoo ac tief is. Daaruit blijkt, dat aldus de „Lavoro Fascista" het in Genève in geen geval gaat om abstracte principes, maar om 'n communistischen aanval op het fascisme met behulp van het En gelsche imperialisme. De „Tribuna" con stateert, dat de door Engeland bevolen en door Rusland aangekondigde sanctie- politiek kan leiden tot een noodlottige desorganisatie van het Europeesche le ven en tot een ineenstorting van de principes, die de Europeesche politiek tot dusverre hebben beheerscht. NEDERLAND EN DE SANCTIES Voorbereidingen. Overeenkomstig de Maandag door de coördinatiecommissie te Genève aange nomen resolutie in zake financieeie sanctiemaatregelen tegen Italië, doet, naar A. N. P. meldt, het departement van financiën in overleg met de Neder landsche Bank reeds de noodige stap pen. Zooals reeds eerder werd medege deeld, zal een wetsontwerp, dat de grondslagen voor deze en eventueele andere door den Volkenbond aan te be velen sancties moet leveren, zeer spoe dig worden ingediend. Ook de regeeringen van andere lan den hebben zich met de sanctie-kwestie beziggehouden. De Zwitsersche Bonds raad zal de volgende week een besluit nemen, als de Volkenbondscommissie ook de economische sancties zal hebben vastgesteld. GRIFFIER EERSTE KAMER. Mr. A. L. de Block benoemd. De Eerste Kamer heeft in haar ver gadering van Dinsdagavond met 42 uit gebrachte stemmen benoemd tot griffier als opvolger van wijlen jhr. mr. W. A. Beelaerts van Blokland, den heer mr. A. L. de Block, thans commies-griffier van de Kamer. De nieuwbenoemde griffier van de Eerste Kamer is op 19 Juni 1901 te Amersfoort geboren en heeft de gymna sia te Leeuwarden, Leiden en 's-Graven- hage bezocht. Hij heeft gestudeerd aan de Leidsche universiteit, waar hij op 2 Mei 1927 promoveerde op een disserta tie over Scandinavische wetgeving. Op 20 October 1927 werd mr. De Block tot commies-griffier van de Eerste Ka mer benoemd. ROODE VLAG NAAST DE DRIEKLEUR. Het lid der Eerste Kamer prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman heeft den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid mede te deelen, of de directeur-generaal der Werkver schaffing, de heer Geelen, in de rede waarmede hij een werkkamp voor jeug dige werkloozen van de A. J. C. op 14 Petober j.L heeft geopend, wijzende „op het feit, dat aan den ingang van het kamphuis naast de roode vlag ook de driekleur wappert", daaraan heeft toe gevoegd, dat hij daarin zag „het bewijs, dat men zich hier beschouwt ais deel van het geheel Indien door genoemden hoogen amb tenaar inderdaad een opmefking van dergelijke strekking is gemaakt, is de minister dan niet van meening, dat het nooit op den weg van een regeerings- vertegenwoordiger kan liggen, zijn vol doening uit te spreken over het feit, dat naast het symbool van een revolution- nair staatkundig streven ook nog aan het nationaal embleem een plaats is in geruimd Is voorts de minister niet van oor deel, dat de regeering niet vertegen woordigd behoort te zijn bij plechtighe den, waar „onderscheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven" (wet 15 Septem ber 1933, W. v. S., art. 435 a) worden ten toon gesteld, althans zoo dat stre ven revolutionnair is, ook al zouden die emblemen door de nationale vlag zijn geflankeerd? Zoo ja, is Zijne Excellentie dan be reid te bevorderen, dat voor zoover zijn departement aangaat, met dit gevoelen rekening zal worden gehouden? EEN BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR OUD-MINISTER VERSCHUUR. Oud-minister mr. T. Verschuur, regee- ringscommissaris voor de Nederlandsche deelneming aan de Brusselsche wereld tentoonstelling, is door Koning Leopold vereerd met het grootkruis in de orde van den Afrikaanschen leeuw. Dr. Van Isacker, minister van oeconomische za ken, heefl mr. Verschuur de insignes van deze onderscheiding overhandigd. (N.R.C.) NOTARIAAT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot no taris te Amsterdam jhr. P, A. A. H. Graafland, candidaat notaris te Baarn en mr. H. M. C. Kuipers, candidaat-no- taris te Amsterdam; tot notaris te Gro ningen, J. G. van Russen candidaat-no- taris te Nijmegen en mr. S. J. W. Nij- hoff candidaat-notaris te Groningen, HET HEK VAN DEN DAM VOOR KNOEIERS? De Tweede Kamer en het be zuinigingsvoorstel inzake de Warenwet. Verschenen is het voorloopige verslag van de Tweede Kamer inzake het wets ontwerp verlaging van de openbare uit gaven door vervanging van de Waren wet door een andere wet betreffende hoedanigheid en aanduiding van waren Vele leden hebben tegen het ontwerp ernstige bezwaren. De strekking van dit voorstel is, zoo werd opgemerkt, dat de bepalingen, op grond waarvan bepaalde eischen aan waren worden gesteld, zul len kunnen blijven bestaan, maar dat de regeling die zekerheid verschaft voos- een goed georganiseerde controle, zal vervallen. Wanneer de rijksbijdrage ophoudt en Middelburg, 16-X-'35, Dinsdag hoog ste luchttemperatuur 15.6 °C (60 °F); laagste 13.2 °C (55 F). Heden 9 h: 14 °C; 12 h: 16.5 °C. 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 773 mm; laag ste 771 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 773.4 mm te Nancy; laagste 739.8 mm te V. Ma- noer. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, aanvankelijk iets kouder. ff- Zon op: 6 h 27; onder: 17 h 04. Licht op: 17 h 34. Maan op: 19 h 27; onder: 24 h 07. L, K.: 19 October. Hoog- en Laagwater te VHssingea. October. Wo. Do. Vr. 16 17 18 Hoogwater. 3.34 15.56 4.20 16.49 5.14 17.45 Laagwater 10.09 22.33 10.59 23.16 11.47 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Wo. 16 Do. 17 Vr. 18 October. Hoogwater. 5.36 17.52 6.17 18.38 7.04 19.27 Laagwater, 11.14 23.38 12.03 0.24 12.51 de verplichting voor de gemeenten tot instandhouding van of aansluiting bij den keuringsdienst vervalt, zal naar de overtuiging van vele leden, in uitge strekte gebieden van een deugdelijke warencontrole geen sprake meer kun nen zijn. Zal het niet weer zóó worden, dat in de groote gemeenten, de nale ving van de voorwaarden, waaraan de waren moeten voldoen behoorlijk zal worden gecontroleerd, doch dit op het plattland allerminst het geval zal zijn. In verschillende levensmiddelenindu strieën werden vroeger twee soorten waren gefabriceerd, één soort voor de gemeenten met keuringsdiensten en goede controle en een andere soort, „rommel", voor de overige gemeenten. Het staat te vreezen, dat de knoeiers opnieuw deze methode zullen gaan toe passen, Ook ontstaan er mogelijkheden van oneerlijke concurrentie. De voorge stelde verandering brengt gevaren mee voor volksgezondheid en bedrijfsleven. Verscheidene leden hadden den in druk, dat het rijk erop speculeert d,at de gemeenten, die nü een keuringsdienst hebben, voldoende gevoel van veranf" woordelijkheid zullen hebben om dien dienst in stand te houden, zonder dat het rijk erin behoeft bij te dragen. De voorgestelde regeling moet echter on vermijdelijk tot chaotische toestanden leiden. De vraag rijst, of de regeering voor alle gemeenten het mogelijk zal blijven maken, ,al of niet in samenwerking, keu ringsdiensten in stand te houden. Zal zij aan noodlijdende gemeenten toestem ming verleenen daartoe? Verschillende leden drongen erop aan, dat overleg met de gemeenten en het georganiseerde bedrijfsleven alsnog zou plaats vinden. FIETSEND NEDERLAND, Het aantal rijwielen gedurende de laatste tien jaren toegeno men- Thans op elke 2,5 inw, een rijwiel, ^edert de invoering der rijwielbelas ting wordt geregeld het aantal rijwielen bepaald door de opbrengst van die be lasting te deelen door den prijs van een rijwielplaatje en daarbij op te tellen het aantal kostelooze verstrekte plaatjes. In het laatste nummer van het maand schrift van het centraal bureau voor de statistiek komen dienaangaande enkele gegevens voor over het tijdvak 1 Aug. 1924 tot 1 Aug. j.l. Over het tijdvak 1 Aug. tot 31 De cember 1924 bedroeg het aldus bereken de aantal 1.810.700 en in het jaar 1925 steeg dit ineens tot 2.222.739, zoodat is aan te nemen dat over het eerste tijd vak van vijf maanden een groot aantal fietsen onaangegeven is gebleven. De stijging gaat dan regelmatig door tot 2.265.625 over 1926, 2.324.501 over '27, 2.578.653 over de eerste zeven maanden van 1929, 2.694.516 over 1929/1930, 2.816.124 over 1930/31, 2.858,473 over 1931/32, 2.939.889 over 1932/33, 3.133.662 over 1933/34 en 3.308.027 over 1934/35. Hieruit blijkt, dat het aantal gebruik-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1