van Dinsdag. LEGER EN VLOOT. RECHTSZAKEN. ZEELAND. KERKNIEUWS. on tlURS- EN WISSELKOERSEN. I0ES. GISSINGEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. .>-7.- - y -'A- - 'v AMSTERDAM, 15 October, Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieeie notee- ring van heden. Ned. 31 1000-4 95—95%. Ned. 33 1000-4 95—95%. Ned. 34 95—95%. Certificaten-3 81%82%, O. Indie 34 1000-4 93—93%. Denemarken Oblig- 1926-5 75%77. Duitschl. 100-7 21%—19%. Engeland 1960-90 4 67,%-#7. Zwitserl. Staatss. 1927-4 90%90. Amsterdam 1933-5 91%- Amsterdam 1934-4% 9494%. 's-Gr,avenhage 1929-4 98%i- Rotterdam 1926-1930-4% 87%—88%. Berlijn 1925-6% 16%—16%. Zeeuws. Hyp. B-5 86—88%. Zeeuws. Hyp. B-4% 85'86%. Cities Service Cy. P. 1958 5 32%32%, naar Abessynië tot groote (algemeene voldoening opgeheven is, ver wacht men spoedig over uitgebreider en moderner bewapening te zullen kun nen beschikken. Reeds zijn, naar hier verteld wordt, in Zeila en Berbera zes schepen met een lading munitie aange komen. Voorts wordt medegedeeld, dat Abessynië in totaal op dit oogenblik beschikt over Europeesche credièten ten bedrage van 3 millioen pond ster ling voor den ,aankoop van munitie hierbij zijn dan de in Amerika beschik bare credieten inbegrepen. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Dr. H. C. Rutgers oyer de toekomst van het N.B.G. Maandag vergaderde te Goes onder voorzitterschap van ds. Van der Most van Spijk te Kortgene de Prov. Commis sie Zeeland van het Ned. Bijbelgenoot schap met de afgevaardigden der afdee- lingen. Ook waren aanwezig de beide secretarissen van het N.B.G. de heeren dr. H. C. Rutgers en ds. D. E. Boeke. In antwoord op een vraag van ds. Nol- te, Luth. predikant te Middelburg, deel de ds. Boeke mede, dat deze of volgende week een nieuwe Luthersche Bijbel zal verschijnen. Ook een Colonel-Bijbel en een nieuwe Zakbijbel zijn gereed. Het bundeltje „Kracht en Licht", destijds uit gegeven bij gelegenheid van het 120-ja- rig jubileum van het N.B.G., is herdrukt. Dr. Rutgers deelde mede, dat men in Indië wil trachten 5000 bijeen te bren gen voor een goedkoope uitgave van den Waltischen Bijbel. Alle afdeelingen rapporteerden ver volgens over de resultaten van de natio nale inzameling in 1935. Het bleek dat sommige afdeelingen hiermede reeds ge reed waren gekomen, enkele haar niet meenden te kunnen houden en de overi ge in de e.v. maanden er mede gereed hoopten te komen. Hierna sprak dr. Rutgers over de toe komst van het Ned. Bijbelgenootschap. Het kan volgens spr. niet doorgaan met de tekorten op de exploitatie. Ook 1935 zal waarschijnlijk nog een tekort ople veren. We moeten ons daarom beraden over de toekomst. Er zal o.m. worden bezuinigd op het jaarverslag. De leden krijgen een ver kort verslag en de bestuurders een meer uitgebreid. Het werk van het N.B.G. is te splitsen in dat in Nederland en dat in Indië. De Bijbelverspreiding in Nederland levert een tekort op van 30.000 per jaar. Dit zou echter uit de bronnen van inkom sten kunnen worden betaald. Maar er is Indië. De Bijbelverspreiding in Indië kost thans per jaar 14.000 a 15.000. Het N.B.G. kan echter hiervoor niet meer dan 10.000 per jaar besteden. Hier voor worden maatregelen beraamd. Het hoogst belangrijke werk der taalgeleer den in Indië kost het N.B.G. per taal geleerde 2000 a 3000. Aan de Zen dingscorporaties, die bij dit werk zoo een groot belang hebben is om een bij drage hiervoor gevraagd. Het uitgeven der Bijbelvertalingen voor Indië kost eveneens veel, Veel is hier nog te doen. God zegent het Zen dingswerk en er is vraag naar den Bij bel, maar alles wacht op geld. Komt dit er niet, dan zal een deel van dit mooie werk moeten stopgezet of uitgesteld, hoezeer we dit ook zouden betreuren. Spr. gaf hierna eenige wegen aan, hoe de financiën van het N.B.G. te verster ken. We mogen gerust zeggen dat miljoen gezinnen Protestantsch kerkelijk meeleeft. Maar het aantal leden en be gunstigers bedraagt slechts 25.000. De overige 475.000 moeten elk jaar in de gelegenheid worden gesteld iets voor het N.B.G. te geven. Wordt dit goed georga niseerd de afdeelingen hebben hier een taak dan zal het tekort wel ver dwijnen. Spr. is voorstander van split sing van groote afdeelingen, zooals in Amsterdam is geschied. Kleine afdeelingen kunnen het terrein veel beter overzien. Met instemming nam de vergadering van het gesprokene kennis. Aan het mo- deramen van de Prov. Comm. werd op gedragen met voorstellen inzake split sing van afdeelingen te komen. Tot afgevaardigde naar de e.v. ver gadering van de Centrale Commissie Binnenland werd de secretaris de heer A. de Lange te Goes gekozen. A Amsterd. Bank 104%104. C Rott. Bankver. 100% A Twentsche Bank 80 A Pref. Gruyter Zn A. 109 A Pref. Jurgens A 9193%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 390%-391% A Ver. Papf. v. Gelder 4040%, C Am. Car Foundry 1211%. C Am. Smelt Ref. 30%31%. C Farbenind. I.G. 30% C Stand. Brands 8% C North Am. Cy. 12%—12%. A Born. Sum. H.M. 133133%. A Linde Teves en Stokv. 65(65. A Ned. Wol Mij. 90%—90. A Singkep Tin M. 84%85%. A J. C. Japan Ln. 29i A Rotterd. Lloyd 34%34%. A S. M. Nederland 33%33%. A Amst. Thee C.M. 46%46%. A Houth. Alberts 21%—21%. Nadat nog de plannen der afdeelingen voor den a.s. winter waren besproken, sloot dr. Rutgers met dankgebed. Raadsvergadering. De Raad van Goes zal Donderdag 17 dezer des middags twee uur in open bare vergadering bijeenkomen. GEMEENTE BEGROOTING VOOR 1935- Ambtenaren, Salarisregeling. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan een drietal concept-veror deningen bevattende een nieuwe rege ling der jaarwedden en loonen van het personeel der gemeente, uitgezonderd de politie. Tevens leggen zij over het betrekke- -ijke rapport van de Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg. De samenstelling van deze verorde ningen is het gevolg van een briefwisse ling en een onderhoud met het College van Gedeputeerde Staten naar aanlei ding van de g'emeente-begrooting voor het dienstjaar 1935, waarop, nog geen goedkeuring verkregen is- Namens de regeering werd daarbij door Gedeputeerde Staten de eisch ge steld, dat de salarissen van het admini stratieve personeel der gemeente zoo veel mogelijk -zullen aansluiten bij die van het administratieve Rijkspersoneel, terwijl ook voor het niet-administratie- ve personeel uitgezonderd de werk lieden aansluiting bij de Rijkssalaris sen moet worden gezocht. Wat betreft de werklieden wordt ge- ëischt, hun loonen in overeenstemming te brengen met den plaatselijken loon- standaard, waarbij het volgende in acht moet worden genomen. Systeem berekening loonen werklieden. Nagegaan moest worden de loonen in het particulier bedrijf van het vakkun dig personeel (timmerlieden, metselaars, schilders, typografen, smeden, bakkers, kleermakers, monteurs, enz.) zooveel mogelijk uit alle bedrijven om een zoo zuiver mogelijk gemiddeld bedrag te krijgen. In verband met de ontvangen opga ven is een gemiddeld bedrag ad ruim 49 cent per uur verkregen. Dit bedrag mocht met 5 pet- verhoogd worden, zoo dat werd verkregen 51% cent of afge rond f 0,52. 'Voor deze loongroep ter berekening van de periodieke ver' hoogingen moest het minimumloon daar 6 cent beneden lig'gen en het maxi mumloon 6 ct. daarboven. Voor de hoogste groep werd aldus be rekend een loon van 46 tot 58 cent per uur. De periodieke verhoogingen liepen op met 2 cent. Voor de loongroep „een voudige vakarbeid" moest het bedrag 1 cent lager liggen; voor routine-arbeic weer 3 cent lager en voor de ongeschool de arbeiders idem. In verband hiermede werden tenslotte verkregen de navolgende bedragen. Loongroep 1: ongeschoolde arbeid 37 49 cent, 2: routine-arbeid 4052 cent 3: eenvoudige vakarbeid 4355 cent 4: volledige vakarbeid 4658 cent. Ter verkrijging van het weekloon moest het uurloon met 48 vermenigvul digd worden. Een en ander is in overeenstemming met den inhoud van het rapport van de in het jaar 1933 ingestelde Staatscom missie, belast met het adviseeren om trent toetsingsnormen voor de beoor deeling van de bezoldiging van het per soneel in dienst van provinciën, ge meenten, enz. (de z.g. „Staatscommissie Schouten"). De ontworpen verordeningen gaan in enkele opzichten niet zoo ver als oor spronkelijk door Gepeduteerde Staten werd geëischt. In bovenaangehaalde conferentie, waarin de salarissen en 'oonen van de verschillende functies en personeelscategorieën zeer uitvoerig werden besproken, is het B. en W. mo gen gelukken om op verschillende pun ten verzachting te verkrijgen of de bil lijkheid van hun standpunt aan te too- nen, o.m. ook hierin, dat de datum van ingang der nieuwe regeling werd be paald op 1 Nov. in plaats van 1 Sept 1935. Ongetwijfeld, aldus schrijven B. en W„ bevat deze nieuwe regeling voor meerderen een teruggang van inkom sten, welke zelfs voor enkelen niet on belangrijk is. C Baltimore Ohio 8%8%. A Southern Rlw. 55%. C Union Pac. Rr. 55%53. C Int. Nickel Cy, 1919- Duitschl. '30 1000-5% 19%—19%-%. A Ko.oniale Bnk. 38%40-42. A N.I. Hbk. 1000 73%—76%-8 C Ned. H. M. 1000 114—116%. A Alg. Kunstz. U. 24%24% A v. Berkels Pat. 47%47, C Calvé-Delft 58%—58%. A C. Suiker Mpij. 37%37%. A Ned. Ford A.M. 255—247%. A Philips Gem. B. afg, 242242% -3%. C Unilever 98%—98%-7%. C Anaconda Cop. 1313%-%. C Bethlehem St. 22%-^22%-3%. C Kennec Copper 15%45%-%. C Un. States Leather 5%—5%. C U. States St. C. 26%27-%. A A.N.I.E.M.N.B. 150%—(150%. A) Kon. Pètr. Mpij. 189%—188%-90. C Contin. Oil Cy. 12%12%-%. C Shell Union O.C. 5%6%-%. B. en W. zijn er echter van overtuigd, dat zij voor het personeel datgene heb- len weten te bereiken, hetgeen onder de gegeven omstandigheden mogelijk is en het is om die reden, dat zij den in- ïoud van het rapport der Commissie voor Georganiseerd Overleg' niet kun nen aanvaarden. Zij geven den Raad mitsdien in over weging, bedoelde verordeningen vast te stellen gelijk ze zijn aangeboden. Binnenkort denken zij nog enkele andere voorstellen te doen, leidende eenerzijds tot verhooging der inkomsten, anderzijds tot vermindering der uitga ven, zulks in verband met de resultaten van het onderzoek der gemeente-begroo ting 1935, Gasthuisbestuur. Het Bestuur van het Gasthuis zond aan B. en W. de volgende aanbeveling in ter voorziening in de vacatures voor eden van het Gasthuisbestuur, met in trekking van de gezonden aanbevelin gen d d. 27 Augustus 1935. Vacature Vermaire; 1. A. Vermaire, 2. H. Hollestelle. Vacature Visscher: 1. J- S. Visscher, 2. P. Crucq. Vacature Den Herder: 1. ir. C- Ree dijk, 2. J. Steketee. Grenswijziging. Door Gedeputeerde Staten werden aan B. en W. toegezonden afschriften van de rapporten van de Raden der ge meenten Kloetinge, Kattendijke, Wol- phaartsdijk, Kapelle en Wemeldinge, zoomede van de Commissiën uit de inge zetenen dier gemeenten, met betrekking tot de aanhangige plannen tot grenswij ziging, inhoudende tevens opheffing der gemeente Kattendijke. Op 18 October a.s., des namiddags 2 uur, zal de Raad gelegenheid hebben om in een openbare vergadering van het College van Gedeputeerde Staten zijn meening door gemachtigden te doen toe lichten. Het wil B. en W. voorkomen, dat de in de Raden en Commissiën bovengenoemd naar voren gebrachte argumenten niet van dien aard zijn, dat de Raad daar voor zijn eenmaal ingenomen standpunt, n.l. dat Goes in verband met de voort durende uitbreiding der bebouwde kom dringend behoefte heeft aan verruiming zijner grenzen, behoeft te verlaten. B. en W. geven den Raad in overwe ging, dit standpunt in bovengemelde openbare vergadering met klem te doen verdedigen en daartoe als gemachtigden aan te wijzen de drie leden van hun col lege zoomede den Gemeentesecretaris en den directeur van Gemeentewerken Belasting op biljarten. Door den heer C. J. van Liere en 15 anderen, allen caféhouders alhier, werd verzocht om vermindering van personee le belasting naar den grondslag biljarten Bij besluit van den Raad van 30 Aug 1934 werd voor koffiehuizen de perso- neele belasting reeds aanmerkelijk ver minderd en dit was ook de reden, dat de Raad bij beschikking van 15 Februari 1935 een verzoek, gelijk aan het boven aangehaalde, heeft afgewezen. Waar, aldus schrijven B. en W., aan de belangen der koffiehuishouders reeds is tegemoet gekomen, meenen wij dat daarmede thans kan worden volstaan Dit argument klemt te meer nu aan den dag is gekomen, dat tengevolge van blijkbaar plaats gehad hebbende her schattingen, de opbrengst der personeele belasting over 1935 belangrijk minder zal zijn, dan bij de samenstelling der ge meente-begrooting voor dat jaar were geraamd. Ook achten zij goedkeuring door de Kroon van een vermindering, als gevraagd, zoo goed als uitgesloten. Het is om deze redenen, dat B. en W a,dviseeren tot afwijzing van het verzoek Werk voor de Schelde, Aan de Kon, Maatschappij „De Sche de" is de levering opgedragen van de machines voor de nieuw te bouwen „Statendam" voor de Holland-Amerika lijn. WERKLOZEN. Het aantal ingeschreven werklozen is deze week 947, tegen 951 vorige \yeek. Bij de werkverschaffing zijn 68 personen werkzaam. Tusschen muur en vrachtauto bekneld. AXEL. Het 9-jarig zoontje van den tolenhandelaar M. D. alhier had de on voorzichtigheid op een vrachtauto van zijn vader te klimmen, terwijl deze de jergplaats inreed. Het ventje geraakte lierbij bekneld tusschen den muur en den auto en bekwam hoogst ernstige ver wondingen over het geheele lichaam. C Tide Water Ass. Oil 5%—6%. A K.N. Stoomb. Mij. 6%—6%. A Ned. Scheepv. U. 39-39-8%. A H.V. Amsterdam 184%488%-90%. A Java Cult. Mij. 104106%-8%. A N.L Suiker U. 95-96-8. A Deli Batavia 135135%-8%. C Deli Mij. 1000 153%—157%-60%. A Senembah 155157%-60. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 104%102%-%. A Deli-Bat. Rubb. 64%64%-%. A Hessa Rubber 8685%. A Serbadjadi SR. 58%57%-%. Prolongatie 5%5%. WISSELKOERSEN. 14 Oct. 15 Oct. Londen 7.23% 7.24 Berlijn 59.35 59.35 Parijs 9.72% 9.72% Brussel 24.83% 24.85 Zwitserland 48.07 48.09 Kopenhagen 32.32% 32.35 New-York 1.47% 1.47% Koninkl. Industrie Schepen Ned, Herv, Kerk. Dr. A, van Selms te Hansweert heeft het beroep naar Culemborg aangeno men. Geref. Kerk. Ds. W. v. d. Heide te Stadskanaal is aeroepen te Terneuzen. Aan reserve le luitenant C. J. Roelse, van het 14e regiment infanterie is, bij beschikking van den minister v,an defensie, vergund zich tot 1 November 1936 in België op te houden. - Bij beschikking van den minister van defensie a.i. zijn de volgende plaat singen gelast: Met 21 October: kapitein ter zee H J. win der Stad te Vlissingen; met 1 November: de luit. ter zee 2e kl. G. Quint, a/b H.M. Schorpioen; de luit. ter zee 2e kl. A. H. J. van der Schat te Olivier, a/b H.M. Schorpioen; met 29 November: de officier van den marine-stoomvaartdienst le kl. J. A. de Veer, a/b H.M. Wachtschip te Vlis singen; de officier van den marine- stoomyaartdienst le kl. A. S. Faber, a/b H.M. Friso. Aku Markt - Obl.markt- Amerika - - Suiker - Philips Tabak iRubber (Wettig gedeponeerd.) VOETBAL. De landenwedstrtjden tegen België. De Kon. Belg. V.B. heeft, naar de „Sportkr." meldt, den K.N.V.B. voorge steld de wedstrijden tusschen België en Nederland dit seizoen op de volgende data te houden: 29 Maart 1936: Neder landBelgië en op 3 Mei: BelgiëNe derland. Het Bondsbestuur heeft in dezen nog geen beslissing genomen. De overige reeds vastgestelde data der internationale wedstrijden van Ne derland zijn: 3 November te Amsterdam NederlandDenemarken; 8 December te Dublin Iersche VrijstaatNederland; 12 Januari te Parijs FrankrijkNeder land. HOCKEY. MiddelburgForward 02. Het gaat Middelburg ook in de tweede klasse nog niet voor den wind. Van For ward werd verdiend verloren. De Til- burgers waren ontegenzeggelijk sterker, doch Middelburg speelde dan ook wel een heel matig partijtje. Niemand was in goeden vorm; de achterhoede speel de rommelig en onzeker, waardoor vele gevaarlijke momenten ontstonden; in de voorhoede was het spel van de rechter vleugel maar slapjes, terwijl het binnen-, trio verschillende kansen onbenut liet Bij Forward was de mid-h,alf de stu wende kracht, de voorhoede vertoon de een snel en accuraat samenspel. In de eerste speelhelft namen de Til burgers uit een strafcorner de leiding, in de tweede helft volgde een tweede goal. De Middelburgers konden noch de moeilijke, noch de minder moeilijke kan sen in een doelpunt omzetten. Het spelpeil in de Zuidelijke tweede klasse is de laatste jaren zeer gestegen Wil Middelburg in deze afdeeling een goed figuur slaan, dan zal ook hier het spelpeil opgevoerd moeten worden door doelmatige oefening van de huidige en vooral van de aankomende elftalspelers Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 15 Oct. wer den de volgende personen gedagvaard: A. F. B„ 20 jaar, slagersknecht te Hulst, wegens beleediging van B. M. Dophemont en L. C. Schuurman te Hulst op 26 Augustus. Eisch en vonnis: 10 b. s. 5 d. h. J. A. M. V., 22 jaar, slager, wonende te Hulst, wegens beleediging van Ber tha Dophemont te Hulst op 26 Aug. Eisch en vonnis: 10 b. s. 5 d. h. P. v. H., 24 jaar, vlasbewerker, wo nende te Sint-Jansteen, wegens mishan deling van René van Gremberghe te Kemseke (B.) op 20 Augustus 1935, door hem te slaan. Eisch: 25 b. s. 10 d. h.; Vonnis 20 b. s. 10 d. h.; D. F., 19 jaar, venter, wonende te Biervliet, wegens mishandeling van C. L. Swartelé te IJzendijke, door hem te slaan op het hoofd, gepleegd op 11 Aug. Eisch: een maand gevangenisstraf; Vonnis 14 dagen gevangenisstraf. J. P. de M., huisvrouw van M. C. C., 35 jaar, zonder beroep, wonende te Bres- kens, wegens beleediging van J, Buijsse te Breskens op 18 Aug. Eisch en vonnis: 10 b. s. 5 d. h. Ra. Sa. de K., huisvrouw van Fr. W., 32 jaar, zonder beroep, wonende Hulst, wegens mishandeling van Ma. L. Ver- krijsse te Hulst op 12 Augustus, door a haar te slaan en aan de haren te trek ken. Eisch en vonnis 15 b, s. 10 d. h. Mr. P. C. Adriaanse deed een beroep op noodweer, en vroeg een lichtere straf. Fr. W., 35 jaar, veedrijver, wonende te Hulst, wegens mishandeling van I. Verkruijsse te Hulst op 12 Augustus, door haar te schoppen. Eisch 25 b. s. 10 d. h.; vonnis 15 b. s. 10 d. h. E. M„ 28 jaar, metselaar, wonende te Koewacht, wegens mishandeling van Do- minicus Suy te Koewacht op 20 Augus tus. Eisch en vonnis 15 b. s. 10 d. h. R. L. R„ 34 jaar, arbeider, wonende te Philippine, wegens mishandeling van C. van Hurk te Ter Neuzen op 24 Augustus Eisch en vonnis 5 b. s. 2 d. h. Th. A. B., 34 jaar, landbouwer, wo nende te Hoofdplaat, wegens beleedi ging van Raymond Inghels te IJzendijke op 24 Augustus. Eisch en vonnis 10 b. s. 5 d. h. W. F. van C„ 24 jaar, arbeider, wonen de te Retranchement, wegens mishande ling van A. P. de Ridder te Knocke op 25 Augustus. Eisch en vonnis 15 b. s. 10 d. h. J. de K., 29 jaar, werkman, wonende te Yerseke, wegens beleediging van C. van Nieuwenhuijzen te Middelburg op 7 Augustus. Eisch en vonnis 15 b. s. 10 d. h. VERDUISTERING EN OPLICHTING. Tegen een boekhouder uit Ba- rendrecht 2% jaar geëischt. Voor de Rotterd. rechtbank heeft gistermiddag terechtgestaan de 38-jari- ge zaakwaarnemer (zich noemenden boekhouder) P. v. B„ uit Barendrecht, sedert een half jaar gedetineerd in het huis van bewaring te Rotterdam, die zich te verantwoorden heeft gehad we gens verduistering van effecten en op lichting op groote schaal ten nadeele van rijke landbouwers en rentenierende landbouwers in de Hoeksche Waard. Verdachte werd in het kort het vol gende ten laste gelegd: a. Verduistering van effecten ter nominale waarde van plm. f 100.000, toebehoorende aan Dirk Koyck, van wie verdachte ze zou hebben ontvangen om op een bank te leenen en met het geld een woningbouw te 's-Gravenhage te exploiteeren. b. Verduistering van twee effecten van 500 toebehoorende aan H. Hoo- genboom. c. Verduistering van acht effecten van 1000 van J. Dam. d. Oplichting van Koyck, door de zen wijs te maken, dat er bij hem, ver dachte, iemand was geweest, die een machine had uitgevonden om tomaten schoon te maken, dat een patent op die machine moest worden genomen en dat daarvoor 8000 noodig was, dat die zaak voor'October 1934 in orde moest zijn. Koyck zou, indien hij het benoo- digde geld wilde fourneeren, mededee- len in de winst. K. was naar aanleiding van dit alles bewogen tot afgifte van f 8000 aan effecten. e Oplichting van zekeren Hage, door deze, onder soortgelijke voorspie gelingen te bewegen tot afgifte van 2640 aan effecten. f. Verduistering van verschillende effecten in totaal ongeveer ter waarde van 4000, welke hij alle van P. C.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2