IJ $r<H'weU*U MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COUBANT BINNENLAND. Krasse financieele maatregelen tegen Italië. wrat Ei WIND» NUMMER 243. TWEE BLADEN. DINSDAG 15 OCTOBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Vrijheidsbonders en Vrijzinnig-Democraten De tweede Statendam wordt in Nederland gebouwd. Men hoopt te Genève, deze week ook nog klaar te komen met een ontwerp voor de economische sancties. Weinig nieuws uit Oost-Afrika. Het nieuws uit Oost- Afrika. ;j*gaiad Voor Middelburg, Goes en agent- ;cbap Vliasingen 2.30, elders 2.50 per swartaai Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sii contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg» Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel», a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven." of „Bevragen bureau dezer cos- rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent De Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" heeft zich de gelegenheid, een po litieke en tactische blunder te begaan, eens weer niet laten ontglippen; zij heeft zich, schoon niets haar daartoe dwong, gehaast een brief aan het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democratischen Bond te zenden, behelzende de offici- eele verklaring, dat de Vrijheidsbond geen sikkepit voor toenadering tot de Vrijzinnig-Democraten gevoelt, dat op zijn algemeene vergadering een motie, strekkende tot het uitspreken van de wenschelijkheid eener fusie, ingediend door de afd. Vlissingen „met algemeene stemmen is verworpen" en dat het denk beeld „in de vergadering hoegenaamd geen weerklank vond". Tjonge jonge, wat zijn we flink, en wat blazen we van den hoogen toren. Maar ook; wat zijn we dom en bevangen in eng partij-bewustzijn, wat staren we ons blind op het heden en wat schuwen we, den blik buiten de partijgrenzen over de tienduizenden liberaal-denkende en ge voelende Nederlanders te laten weiden, die niets moeten hebben van de aldus kunstmatig in het leven gehouden ver schillen tusschen groepen, die naar gees teshouding en geestesafstamming bijeen- hooren. Met stomme verbazing vraagt men zich af hoe een partijbestuur zulk een tactische.... onhandigheid, zullen we maar zeggen, begaan kon. Tot dusverre onze enquête wees het eens te meer uit was er bij den V. D. B. aanzienlijk minder bereidheid tot samengaan, dan bij den V. B. Natuurlijk is die toestand bij het groo- te algemeen-liberale deel van het Ne derlandsche kiezersvolk nu nog net zoo als voor een of twee maanden. Maar kon men toen, en terecht, het odium op de V. D. leggen, thans is dat met één slag omgekeerd! Natuurlijk zijn de Vrijzinnig-Democra ten even dolletjes van plezier met dezen dommen brief. Z ij wilden niet van fusie weten, toen niet en nu niet. Maar vroe ger droegen z ij, toenadering afwijzende, daarmede de verantwoordelijkheid voor deze afwijzing; nu is die verantwoorde lijkheid echter van de V. D. geheel v r ij willig afgenomen en door de V. B. op haar reeds met zoovele zonden be zwaard hoofd genomen. Alweer een schip achter zich ver brand. Terwijl men nu, enkel door z'n mond te houden, dit had kunnen voorkómen. Maar de indolente schijnt altijd op hel ongelegenste oogenblik een vlaagje van activiteit te krijgen! VEERTIG JAREN CINEMATOGRAFIE Zaterdag heeft te Den Haag in het kader van de feesten ter eere van het 40-jarig jubileum der cinematografie, de opening van Loet C. Barnstijn's filmstad plaats gevonden, door den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. Nederland heeft hiermede zijn tweede en grootste centrum gekregen van zijn eigen amuse- mentsfümindustHe. Hejl geheele com plex is verrezen op een buitengoed op de grens van Den Haag en Wassenaar Het ligt temidden van een park met 'n grooten vijver. Het oude landhuis is ingericht tot kan toorgebouw, van waaruit Barnstijn's filmondernemingen geleid worden. Daar naast ligt het groote studiogebouw, waarin zich twee opnamehallen bevin den, de Wilhelmina- en de Juliana-hal, en de Emma-studio voor de muzikale synchronisatie. In het studiogebouw zijn dan nog vele andere noodzakelijke ver trekken, kleedkamers, cantine, kantoor lokalen voor den filmproducent, etc, Achter de studiogebouwen zijn de werk plaatsen voor het vervaardigen van dé cors en requisieten, benevens 't kracht station met zijn cascade-omvormer voor de levering van gelijkstroom voor de booglampen in de studio's en zijn eigen waterleidingj-installatie, die het water put uit twee wellen van 35 m diepte. Een der interessantste gebouwen is het laboratorium met vele moderne vindin gen uitgerust, o.a. een gecombineerde Mtwikkêl- en droogmachine, daar zijn ook de snij- en plakkamers, de copieer- vertrekken en ruimten voor alles wat met de montage en afwerking van de nb* verband houdt. In het Koloniaal Instituut te Amster dam had hedenmorgen de groote Herden king plaats door den Nederlandscnen Bioscoopbond van de uitvinding van de cinematografie voor veertig jaar. De groote gehoorzaal was geheel ge vuld met genoodigden, toen de heer D. Hamburger, voorz. van den Ned. Bios coopbond het woord nam om allen wel kom te heeten, in het bijzonder den uit vinder, den Franschman Louis Lumière die naar ons land gekomen was en den Franschen gezant, om vervolgens te spreken over „Het film- en bioscoopbe drijf in Nederland". Allereerst wijdde spr. een korte be schouwing aan de beteekenis van het filmwezen in economisch opzicht. Vol gens de laatste in Amerika verzamelde statistische gegevens, aldus spr. bedroeg het aantal bioscopen over de geheele wereld eind 1934 61.923. Hiervan waren in Europa 30.623 en in Amerika 25.688 gevestigd. Slechts 50 pet. van deze ruim 60.000 bioscopen waren uitgerust met geluidsfilm-weergave-apparaten, zoodat nog de helft der bestaande bioscopen zoogenaamde stomme films vertoont. In Europa is het percentage der geluids filmtheaters circa 65. Als 'n teeken, hoe voortvarend de ondernemers in 't Neder landsche bioscoopbedrijf zijn geweest, moge gereleveerd worden, dat in Neder land alle bioscooptheaters, in totaal 331, met een geluidsfilminstallatie zijn uitge rust. Het kapitaal, dat over de geheele we reld in de filmindustrie is geïnvesteerd, is reeds de 12 milliard overschreden. Verhoudingsgewijs is hier te lande in het film- en bioscoopbedrijf geïnvesteer de kapitaal van meer dan 60 millioen grooter dan in de meeste andere landen. Spr. wees er op dat het kostenniveau voor de Ned. bioscoopexploitanten groo ter is dan voor die in het buitenland. Spr. zette uitvoerig uiteen wat de Ned. Bioscoopbond in den loop van zijn bestaan voor het Tnterne bedrijfsleven heeft gepresteerd. De waarde der cine matografie is thans eindelijk algemeen doorgedrongen. Door deze erkenning be schouwde spr. de organisatie van deze herdenkingsweek als geslaagd. Vervolgens voerde prof. H. Rosse uit Delft het woord over „De aesthetische beteekenis van de film". Het publiek, al dus spr., wil telkens zorgvuldig toebe reide films, wat natuurlijk gestadig rij zende productiekosten met zich mede brengt. Een gemiddelde goedkoope film kost tegenwoordig 250.000, een dure 4 a 5 millioen. Spr. zette in den breede de taak van alle medewerkenden aan de film uiteen. Mr. A. Tepe, voorzitter der katK. filmcentrale sprak over de cultureele beteekenis van de film, terwijl de voor zitter van de centrale commissie voor filmkeuring een rede hield over „Louis Lumière en de historische ontwikkeling van zijn uitvinding". Spr. deelde o.m. tal van bijzonderheden uit het leven en over het werk der gebroeders Lumière mede. De moeizame en langdurige onderhan delingen onder leiding van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, gevoerd met de HollandAmerikalijn, de drie Rotterdamsche werven en de Kon. Mij. „De Schelde" alsmede na besprekingen, gehouden met de afge vaardigden der betrokken arbeiders, is, dank zij den goeden wil die van den aan vang af bij de vijf partijen voorzat, Za terdag j.l. in de laatste bespreking, ge houden op het departement van handel nijverheid en scheepvaart, overeenstem ming bereikt over den bouw van de tweede Statendam. De ministerraad heeft in zijn zitting van hedenochtend zijn goedkeuring gehecht aan het voor stel van den minister van handel, nijver heid en scheepvaart, zoodat de bouw van het schip voor Nederland behouden blijft. Hoe groot dit object voor de werk verruiming is, moge blijken uit het feit dat er voor 5 millioen loon mee ge moeid is. NIEUWE PENSIOENKORTING IN INDIë UITGESTELD. Bestaande korting verlengd. De „Java-Bode" bevat een bericht uit Den Haag, volgens hetwelk de pensioen korting voor Indische ambtenaren voor loopig tot 1937 is uitgesteld, aangezien de Nederlandsche pensioenen niet wor den gekort. Volgens inlichtingen, welke door Aneta-Holland zijn ingewonnen, be staat er geen reden aan de juistheid van het bericht te twijfelen. De bestaande pensioenkorting zal voor 1936 worden verlengd. Zeg niet: ik ben oprecht; wees het. Zeg niet: ik heb geen ijdelheid; toon het. GEEN VERPLEEGSTERS NAAR ABESSYNIë. Het Hoofdbestuur van het Nederlan- sche Roode Kruis maakt bekend, dat op uitdrukkelijk verzoek van het Abessijn- sche Roode Kruis, bij de eventueel naar Abessynië uit te zenden ambulance, geen vrouwelijk personeel zal worden ingedeeld. EEN ECONOMISCHE EXPERT NAAR GENèVE. Aangezien de Nederlandsche delegatie te Genève de aanwezigheid van een eco nomisch expert wenschelijk is gebleken, zal mr. A. van Kleffens, administrateur aan het dep. van handel, nijverheid en scheepvaart, in den loop van den dag daarheen vertrekken. HET BACONCONTRACT WORDT OPGEZEGD. Men meldt ons uit Den Haag; Naar wij vernemen heeft de minister van andbouw en visscherij besloten het zgn. baconcontract tegen 1 Januari 1936 op te zeggen- Wij kunnen nog mede- deelen, dat de reden welke tot de op zegging van dit contract heeft geleid, gelegen is in de omstandigheid dat de hoeveelheid bacon voor export sterk teruggeloopen is, zoodat het thans in al le opzichten wenschelijk is een nieuwe regeling te maken. De coördinatie-commissie te Genève blijft met een verbazingwekkende snel heid doorwerken. Gisteravond reeds heeft zij de door de financieele onder commissie ontworpen financieele sanc ties, die aan het einde dezer maand in werking moeten treden, goedgekeurd. Ze zijn strenger uitgevallen, dan men ooit voor mogelijk zou hebben gehouden. Ziehier de volledige tekst van het ont werp, dat, als het goed wordt uitgevoerd alleen reeds in staat zal zijn Italië bin nen korten tijd te verlammen. De regeeringen van de V'olkenbonds- staten zullen onmiddellijk alle noodza kelijke maatregelen treffen ten einde de volgende financieele operaties onmoge lijk te maken; 1. Alle directe of indirecte leeningen aan de Italiaansche regeering en alle in schrijvingen op in Italië of elders direct of indirect door de Italiaansche regee ring uit te geven leeningen. 2. Alle bankcredieten of andere ere- dieten, die direct of indirect bestemd zijn voor de Italiaansche regeering, even als de verdere uitvoering door middel van voorschotten, door verstrekking van ongedekte gelden of door ieder ander procédé van leeningscontracten, die di rect of indirect aan de Italiaansche re geering zijn toegekend, 3. Alle leeingen, die direct of indVect bestemd zijn voor openbare lichamen of voor natuurlijke of rechtspersonen, die op Itali,aansch gebied gevestigd zijn, evenals alle inschrijvingen op dergelijke leeningen, die in Italië of elders zijn uit gegeven. 4. Alle bank- of andere credieten, die direct of indirect bestemd zijn voor open bare lichamen of natuurlijke of rechts personen, dié op Italiaansch gebied ge vestigd zijn, evenals de verdere uitvoe ring door middel v,an voorschotten door het verstrekken van ongedekte gelden of zoo ieder ander procédé van alle lee- nings-contracfen, die direct of indirect te hunnen "bate zijn toegekend. 5. Alle uitgiften van aandeelen of an dere kapitaalsaanvr,agen ten bate van openbare instellingen of natuurlijke of rechtspersonen, die op Italiaansch ge bied gevestigd zijn, evenals alle inschrij vingen aan dergelijke uitgiften van aan deelen of ,aan kapitaalsaanvragen in Ita lië of elders, 6. De regeeringen zullen alle noodige maatregelen nemen om de handelingen onder 1 tot 5 bedoeld, onmogelijk te ma ken hetzij zij direct uitgevoerd worden of door middel van tusschenpersonen van welke nationaliteit ook. De regeeringen worden uitgenoodigd om onmiddellijk de aanbevolen maatre gelen In werking te stellen, die toege past kunnen worden zonder dat een nieuwe wet hiervoor noodig is en om iederen pr,actischen maatregel te nemen opdat van 31 October af de toepassing van de voorgestelde maatregelen verze kerd zal zijn. Den regeeringen, die zich in de onmo gelijkheid bevinden om binnen deze tijds- grens de noodige bepalingen van wetge- venden aard te doen aannemen, wordt verzocht door middel van den secretaris generaal van den Volkenbond aan de coördinatiecommissie den datum mee te deelen, waarop zij denken dit te kunnen doen. (Deze alinea is opgenomen op voorstel van Eden, in verband met een Argentijnsche verklaring over de onmo gelijkheid om de fin,ancieele sanctie maatregelen terstond in, werking te kun Middelburg, 15-X-'35. Maandag hoog ste luchttemperatuur 15.7 °C (60 °F); laagste 10.5 °C (51 °F). Heden 9 h: 13.2 °C; 12 h: 15.5 °C. 0.1 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 771 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.0 mm te Nancy; laagste 744.8 mm te Röst. Verwachting tot morgenavond; Matige tot zwakke, Z.W. tot W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Zon op: 6 h 25; onder: 17 h 06. Licht op: 17 h 36. Maan op: 18 h 31; onder: 11 h 02. L.K.: 19 October. 9 Hoog- en Laagwater te ViissingeR. October. nen stellen.) Iedere regeering wordt uit genoodigd zoo spoedig mogelijk aan de coördinatiecommissie mee te deelen door middel van den secretaris-generaal van den Volkenbond, welke maatregelen zij genomen heeft in overeenstemming met bovengenoemde bepalingen. De voorzitter, de Vasconsellos, heeft na de aanneming v,an deze resolutie nog verklaard, dat de verbodsbepalingen niet betrekking hebben op betalingen voor een humanitair doel en dat betalingen aan godsdienstige instellingen geacht moeten worden in deze uitzonderings- qategorie te vallen. De economische sancties. Uit Genève wordt verder gemeld, dat er nu ook schot komt in de beraad slagingen over de economische sancties. Voor het einde der week hoopt men een ontwerp gereed te hebben, dat zoo wel den in- als den uitvoer van Italië goeddeels lam zal slaan. Een ondercom missie om diverse ingewikkeldheden onder oogen te zien is benoemd. Neder land heeft ook zitting in die ondercom missie. De opheffing van het embargo voor Abessynië. Naar Reuter uit Parijs meldt, nebben schepen met 3000 ton oorlogsmateriaal aan boord, bestaande voornamelijk uit munitie, machinegeweren en gewone ge weren, de Fransche havens verlaten. Ze zullen weldra te Dzjiboeti aankomen en vandaar naar Addis Abeba worden ver voerd. Uit Engeland en België staat ook reeds oorlogstuig naar Abessynië ver scheept te worden. Er valt vandaag heel weinig nieuws uit Oost-Afrika te vermelden. Het voornaamste is wel, dat de heilige stad Aksoem nu eindelijk door de Italianen bezet is. Men heeft er niet om behoeven te vechten. Uit Italiaansche bron wordt bericht, dat de hoofden van verschillende stam men in de buurt van Adoea en Aksoem hun onderwerping hebben aangeboden. Verschillende Koptische (christelijke) en Mohammedaansche geestelijken zou den hun trouw aan Italië zijn komen be tuigen. Reuter meldt uit Dzjiboeti, dat de Abessijnen te Afdem aan de spoorlijn DzjiboetiAddis Abeba Vrijdag 'n Ita liaansch vliegtuig neer hebben gescho ten. De inzittenden, twee officieren en de vlieger werden gedood. Te Addis Abeba zijn berichten ont vangen over nieuwe en zware luchtbom bardementen in de streek van Makalle. Een eskader bombardementsvliegtuigen heeft boven Hausien bommen uitgewor pen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Gisteravond is de chef van den gene- ralen staf van het Italiaansche leger, maarschalk Badoglio, in Massaoea aan gekomen. Het Italiaansche hoofdkwartier te Adoea gaat op het oogenblik na of het mogelijk is de troepen van den gouver- ,neur van Oost Tigré (Ras Koeksa) en de met dezen overgeloopen troepen nu weer (in het geheel wordt het aantal manschappen op 12000 geraamd) als corps inheemsche troepen onder Itali- Di. Wo, Do. 15 16 17 Hoogwater. 2.47 15.03 3.34 15.56 4.20 16.49 Laagwater, 9.17 21.49 10.09 22,33 10.59 23.16 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Di. Wo. Do. 15 16 17 October. Hoogwater. 4.52 17.07 5.36 17.52 6,17 18.38 Laagwater. 10.22 22.46 11.14 23.38 12.03 aansch bevel te organiseeren en later tegen Abessynië te laten optrekken. Bij de gevechten om Adoea zijn, vol gens te Rome ontvangen berichten, 3500 Abessijnen gevangen genomen. Deze manschappen zijn naar een bijzonder kamp overgebracht. Thans moeten zij medehelpen bij den aanleg van wegen. Het tot nu toe veroverde gebied van de provincie Tigré heeft een oppervlak van ongeveer 4000 vlerk. K.M. Volgens sommigen is er op 't Zuidelijk front een gedwongen rustpauze ingetre- treden. Door 't weer, dat opeens slecht geworden zou zijn. Graaf Vinei. De Italiaansche gezant te Addis Abe- Ra, die niet wil vertrekken voordat al le Italiaansche consluaire ambtenaren in Abessynië veilig te Addis Abeba zullen zijn aangeland, om vandaar naar Djiboe- li te kunnen vertrekken, staat th,ans on der strenge bewaking. Men hoopt, dat de laatste consulaire ambtenaar morgen zal arriveeren en dat men dan van graaf Vinei bevrijd zal worden. Een Abessijnsche lezing van de huidige situatie. Men meldt ons uit Addis Abeba: De groote schaarschte aan nieuws van het Noordelijke front kan volgens hier heerschende opvatting slechts ten deele worden verklaard uit een storing in de communicatiemiddelen. Men is er vari overtuigd, dat de regeering wel degelijk over veel meer gedetailleerde gegevens' beschikt, dan zij tegenover de buiten- landsche correspondenten wil loslaten. Van betrouwbare zijde wordt in dit verband het vermoeden geuit, dat de of- ficieele communiqués zoo onbevredigend zijn, omdat de regeering er van over tuigd is, dat zij de Italianen slechts tot nog scherper optreden zou prikkelen en zou aanzetten tot gebruikmaken van nog fellere strijdmiddelen, wanneer zij publiciteit zou verleenen aan de vele, voor de .Italianen vernederende berich ten, waarover zij wel degelijk de be schikking heeft. Van dezelfde zijde wordt het aantal dooden dat aan Itallaanschen kant bij A'doea is gevallen geraamd op omstreeks 4000. Dat dit getal zoo hoog is wordt verklaard doordat er op gewe zen wordt, dat de strijdkrachten van Ras Seyoem de hoogten rond Adoea hebben bezet en van hier uit voortdu rend en op de meest onverwachte oogenblikken uitvallen doen naar Itali aansche afdeelingen, waarna oogenblik- kelijk de terugtocht wordt aanvaard. Op deze wijze, zoo zegt men, is Ras Sey- moen er reeds in geslaagd aan het mo reel van de Italiaansche soldaten scha de toe te brengen en de consolidatie van de Italiaansche stelling te belem meren, waardoor het verdere oprukken der Italiaansche strijdkrachten ten zeer ste wordt geremd. Omtrent den toestand aan het Zuide lijke front weet men hier mede te dee len, dat er vooralsnog niet veel belang- gehecht moet worden aan den ItaRaan- schen opmarsch in Ogaden. Wel is daar mede een aanvang gemaakt, maar groo te bewegingen zijn nog niet uitgevoerd. Nu het embargo op den wapenuitvoer

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1