BEURSÏHERMOMEÏER van Zaterdag. ZEELAND, BIOSCOPEN. LAATSTE BERICHTEN. De oorlog in Oost-Afrika. 8EURS- EU WISSELKOERSEN. 'N GOED POLSHORLOGE, Wifkam's Geschenkenhuis, 10ES. VLISSINGEN. NOORD-BEVELAND. MIDDELBURG. BUR6ERUJKE STAID. AMSTERDAM, 12 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden, Ned. 31 94%—95. Ned. 33 1000-4 94%—94%. Ned. 34 1000-4 94%—94%. Certificaten-3 81%81%. O. Indië 34 1000-4 93—93%.- Denemarken Obl. 1926-5 73%—74%. Duitschl. 100-7 20%—20%. Engeland 1960-90 4 67% Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 90% Amsterdam 1933-5 98 Amsterdam 1934-4% 9494. 's-Gravenhage 1929-4% 98%98%. Rotterdam 1926-1930-4% 87% Berlijn 1925-6% 16%—16%. Zeeuws. Hyp. B-5 8686. Zeeuws. Hyp. B-4% 85% Cities Service Cy. P. 1958 5 31%32. door een verlaging der belastingen. De belastingen op het autoverkeer stegen in slechts 5 jaren tijds van ruim 19 millioen in 1930 tot ruim 65 millioen in 1935, een stijging derhalve van rond 46 millioen. Hoezeer deze belasting druk ook per auto is gestegen blijkt uit de verhoudingscijfers, welke, indien wij 1930 op 100 stellen voor 1935 een cijfer van 258 aangeven. Reeds thans is een vermindering van het autoverkeer en het benzineverbruik te zien. 't Gevolg zal zijn hoogere transportkosten, werkloosheid, duurder afzet van groenten, fruit, enz. Het adres verzoekt tenslotte de Ka mer niet alleen hare goedkeuring aan het ontwerp te onthouden, maar ook haar medewerking te verleenen tot ver mindering van den belastingdruk op het autoverkeer. EEN WERELD-JAMBOREE DER PADVINDERS IN ONS LAND In den loop van deze maand dient het hoofdbestuur van „De Nederlandsche Padvinders" een beslissing te nemen omtrent de vraag, óf de Nederlandsche padvindersbeweging al dan niet een uit- noodiging tot het houden van een we reld-jamboree in 1937 in Nederland zal doen. In verband hiermede heeft de hoofdverkenner, staatsraad J. J. Ram- bonnet, dezer dagen te Den Haag eeni- ge mededeelingen aan de pers verstrekt. De hoofdverkenner memoreerde, hoe in 1920 in Londen de eerste wereld-jam boree werd gehouden met 5000 deelne mers. In 1924 was de tweede in Kopen hagen, in 1929 de derde te Birkenhead, bij Liverpool, en in 1933 de vierde in Hongarije, waar het aantal deelnemers inmiddels was gegroeid tot 27000, kam peerders, die daar 14 dagen vertoefden^ Reeds voor de jamboree van 1933 was Nederland aangezocht, doch de geringe omvang van de toemalige beweging hier te lande, wettigde de aanvaarding niet. Thans is weder tot de Nederlandsche beweging het verzoek gericht, de jambo- ree-1937 hier te lande te houden. De Nederlandsche Padvinders hebben nog geen definitieve beslissing kunnen ne men. Zij dienen echter voor 1 November een besluit te nemen, anders wordt de jamboree weer in Engeland gehouden. Vast staat dat principieele hulp van regeeringswege niet geboden kan wor den. Wel is de toezegging gedaan eeni- ge geniegebouwen in het Gooi ter be schikking te zullen stellen. Ook de ter reinkeuze is hier beperkt. Ook zijn er in de beweging geen voldoende orga nisatorische krachten die een leidende functie zouden kunnen spelen. Men is dus ,aangewezen op krachten van bui ten Voor de kosten is een minimumbe drag van f 75000 geraamd, zijnde een garantiefonds van f 50.000 en een werk fonds van f 25.000. Dit bedrag is bij lan ge na nog niet aanwezig. Wanneer de regeering en het geheele volk met hun moreelen en materieelen steun achter het bestuur zouden staan, ware het mis schien nog mogelijk de jamboree in ons land te houden. Voor ons volk is, aldus de hoofdverkenner, een groote taak je gens de jeugd weggelegd. A Amsterd. Bank 102%103% C Rott. Bankver. 100% A Twentsche Bank 8181 A Pref. Gruyter Zn. A. 109- A Pref. Jurgens A 90%90% A Ned. Gist- en Spiritusf. 387387. A Ver. Papf. v. Gelder 39%39% C Am. Car Foundry 12%12 C Am. Smelt Ref.. 30% C Farbenind.I.G. 30% C Stand. Brands 8%8% C North Am. Cy. 12%12% A Born. Sum. H.M. 133132 A Linde Teves en Stokv. 6565% A Ned. Wol Mij. 90%—90% A Singkep Tin M. 84%84 A J. C. Japan Ln. 29 A Rotterd. Lloyd 34%34% A S. M. Nederland 33%33% A Amst. Thee C.M. 47 A Houth. Alberts 21%21% DAMES 3.50 HEEREN 2.25. Goes. (Ing. Med.) DE WINKELWEKEN. Uitslag etalagewedstrijd De uitslag der jury luidt als volgt: Etalage met de meeste „verkoopwaar de": le prijs Firma A. Hollander, Lange Vorststraat; 2e pr. H. D. Meulenberg, St. Jacobstr.; 3e pr. Firma G. Th. Meie ring „De Vlijt" 4e pr. M. Veenis, Kreu- kelmarkt. Mooiste etalage: le prijs Magazijn „Nederland Firm. Kattenburg; 2e pr. C. Korstanje, Nieuwstraat, slagerij; 3e pr. C. J. Adriaanse, Witte Paardenstr.; 4e pr. C. Sinke, Sigarenh., Groote Markt. Mooiste etalage in beperkte ruimte: le p. P. de Nooyer, Math- Smallegangeb.; 2e pr. P. A. de Coninck „De Vlinder"; 3e pr. J. Kloosterman, L. Kerkstraat; 4e pr. J. Gensen, Optiek, L. Vorststr. Komische etalage: le pr. H. Merison en Zonen, L. Vorstr.; 2e pr. H. Verwer, Mag. „De Ooievaar"; 3e pr. B. W. den Herder, Korte Kerkstr.; 4e pr. A. L. Kampman, Focus, L. Kerkstr. Voor dezen wedstrijd is heel weinig deelname geweest. Niemand der inzen ders heeft de juiste oplossing ingezon den Het comité heeft g'emeend om aan hen die drie of meer namen goed had den in overeenstemming met de uit spraak der jury een prijs toe te kennen, welke inmiddels aan hen is toegezon den. Sigarenwinkelier opgelicht Dezer dagen vervoegde zich bij een sigarenwinkelier te dezer stede een man, die opgaf zekere J. de B. uit Kloetinge te zijn. De winkelier liet zich door de schoone praatjes van den man bewegen hem een paar kistjes sigaren op crediet mede te geven. Nader bleek, dat J. de B. te Kloetin ge niet bekend was, en de man een ge fingeerd adres had opgegeven. De politie onderzocht de zaak en meent het 'n ouden bekende te doen te hebben, naar wiens verblijfplaats thans een onderzoek ingesteld wordt. Fietsen op den Westwal. Nogal vaak vergeet men of wenscht men te vergeten dat het verboden is te fietsen op den Westwal tusschen Ra velijn en 's Heer Hendrikskinderendijk. Eenige vergeetachtigen werden door de politie verbaliseerd. Onverlichte handkarren. Donderdagavond kwam een motor rijder, op den Oóstsingel, in botsing met een handkar, die onverlicht aan den kant van den weg stond. Het motorrij wiel werd beschadigd. De politie heeft het geval in onderzoek. Opgemerkt zij hier, dat ook stilstaan de handkarren verlicht moeten zijn. Volgens de laatste van kracht gewor den verordeningen moeten handkarren en bakfietsen, voorzien zijn van drie lichten; twee voor en één links-achter. Nog iets te goed. Door de politie is te dezer stede aan gehouden zekere C. V. uit Axel, die in het Politieblad gesignaleerd stond. Daar C. V. zijn boete niet betalen kon, werd hij op transport naar Middelburg ge steld. De verkoop van de zomerpostzegels heeft alhier f 954 opgebracht. Alhier is bericht ingekomen, dat ook voor 1936 't telefoontarief f 30 blijft, waaruit blijkt, dat er nog geen 600 aan sluitingen zijn. COLIJNSPLAAT. Donderdagavond vergaderde de anti-revolutionnaire kies- vereeniging onder leiding van den voor zitter M. J. Contant. Als candidaten voor den dubbelen raad (in verband met de plannen tot samenvoeging van de gemeenten Co- lijnsplaat, Kats en Kortgene) werden ge steld de heeren P. Dourleijn en"Jac. van Gilst. Na de candidaatstelling werd het ge melde plan besproken. Duidelijk bleek, dat de vergadering algemeen tegen sa menvoeging was. De bezuinigingen, die voorgespiegeld worden, vertrouwde men niet. Er werd gevreesd, dat later zal blijken, dat alle besparingen denk beeldig zullen zijn. Ook meende men, dat vruchtbare samenwerking tusschen de drie gemeenten niet mogelijk is, daar de geaardheid van de bewoners al te ver uiteen loopt. Verder was men er fel te gen, dat bij eventueele samenvoeging Kortgene voor zich den hoofdzetel ver langt. Wissenkerke. Over de maand Sept. Bevallen: M. C, Meulenberg, geb. Kou- wer, d., S J. v. Halst, geb. Babijn, d., A. Louwerse, geb. Faasse, z., J. Bloem, geb. De Vries, 2 d- Overleden te Middelburg: G. de Moor, 45 j. echtgenoot van C. M. de Wilde. (N.B.) C Baltimore Ohio 8%8%. A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 56%55%. C Int. Nickel Cy. 19%19%. Duitschl. '30 1000-5% 19% A Koloniale Bank 3838. A N.I. Hbk. 1000 74—72%. C Ned. H. M. 1000 114—114%. A Alg. Kunstz. U. 2524%. A v. Berkels Pat. 47% C Calvé-Delft 5857%. A C. Suiker Mpij. 36%37. A Ned. Ford A.M. 252—252. A Philips Gem. B. afg. 240%—239%-40% C Unilever 97% 96%-97%. C Anaconda Cop. 13%13-%. C Bethlehem St. 22%—22%-22%. C Kennec Copper 15%15%-%. C Un. States Leather 5%5%. C U. States St. C. 27—26%-26%. A Kon. Petr. Mpij. 191 190%-190. A Kon. Petr. Mpij. 191—190%-190. C Contin. Oil Cy. 12%—12%. C Shell Union O.C. 65%-6. CITY. British Agent. Het schijnt wel waar te wezen, dat de Britsche geheime dienst, de Secret Ser vice, een machtige organisatie is die overal haar vertakkingen heeft, die veel aandurft, en die, als steeds in zulke ge vallen, haar pionnen, paarden en raads- heeren niet steunt, wanneer zij in een gevaarlijke positie komen, of zelfs van het schaakbord dreigen te vallen. Zulk een geval ziet men zich hier af spelen, al is Stephen Locke (Leslie Ho ward) niet een heelemaal-geheime agent, doch onofficieel vertegenwoor^ diger der Britsche regeering, consul-ge neraal in Moskou tijdens de Kerensky- revolutie en den aanslag, later op Le nin. Het is een en al samenzwering, re volutie, opofferingsgezindheid van een vrouw, die geslingerd wordt en koers weet te houden tusschen haar liefde voor den Brit en haar patriottisch ge voel voor het nieuwe Rusland. En warempel nog een batig-slot! De scenes met Trotsky, Stalin, Lenin zijn bijzonder interessant en Kay Francis is een schoon-oogige. Jeanne d'Arc. De bioscoop doet de taalgrenzen wel voor ons verdwijnen, maar aan den an deren kant ook wel weer eens als hin derlijk voelen, op andere wijze Hier heeft men nu bv. een in tal van opzich ten voortreffelijk verfilmd door-en-door Fransch gegeven, en dat knettert en schreeuwt en brult alles in het Duitsch.Tja dat is goed voor een in Duitschland gedraaide film, zooals wij er niet het minste bezwaar tegen zouden hebben, wanneer het Neder- 1 a n d s c h was, maar als het een voor ons vreemde taal is, dan dient het toch liefst de taal van het spel te zijn hier dus Fransch Maar dat daargelaten. Gustav Ucicky heeft het geval van de Maagd van Orleans heel anders opgevat dat Carl Dreyer, van wien wij destijds op de Middelburgsche Kunstfilmavon den de Jeanne d'Arc zagen. Maar ook deze Tsjech heeft er in menig opzicht een fraaie en een steeds boeiende film van weten te maken. De figuur van Het meisje Johanna treft bijna steeds door haar eenvoud en ingetogenheid; koning Karei VII van Frankrijk is merkwaardi gerwijze een ietwat Mephistopheles- achtige maar daarom niet minder in teressante figuur geworden, Overigens wordt er naar een sterk realisme gestreefd, waardoor men een belangwekkende blik in het soldatenle ven en het hofleven van dien tijd kan slaan. ELECTRO. Folies Bergère. Maurice Chevalier heeft men tot nu toe op het witte doek niet anders gezien dan als een glimlachende, verliefde lui tenant of als een charmante prins die vele aardige meisjes het hof maakte en pakkende liedjes met bekende refrein tjes zong. Maar Maurice heeft al meer malen te kennen gegeven dat hij een. rol wilde spelen waarin hij ten volle en uitsluitend als acteur naar voren zou treden. V,an populaire zanger naai- acteur is echter een heele stap. Even wel heeft men in Folies Bergère een handig compromis gevonden. Eenerzijds blijft Maurice de Maurice zooals we hem kennen, met de fascineerende glim lach, het onafscheidelijke stroohoedje en dito onderlip, anderzijds is hij een gewiekste zakenman en groot-financier, ietwat gereserveerd maar toch zoodanig dat de „smile" niet geheel verdwijnt. Maurice Chevalier speelt dus een dub belrol, en er dient direct aan toege voegd, dat hem dit best afgaat. Deze dubbelrol v,angt aan in de Pa- rijsche music-hall „Folies Bergère". De creatie van baron Cassini, den machti gen bankier, wordt door den chansonnier Charlier zoo prachtig uitgevoerd, dat de heusche baron en zijn gezelschap waaronderde mooie barones (Merle Oberon) bewondering voor deze imita tie hebben. Baron Cassini reist naar Londen om zijn onderneming voor financieele ineen storting te behoeden. De compagnons in groote verlegenheid achterlatend, im mers, de soiree, waarop de b.aron in geenI geval mag ontbreken zal beginnen. Goede raad is duur. Charlier, de dub belganger, laat zich een flink bedrag in C Tide Water Ass- Oil 5%5%-5%. A K.N. Stoomb. Mij. 6%6%. A Ned. Scheepv. U. 40—39%-39. A H.V. Amsterdam 181%181%-79%. A Java Cult. Mij. 100-100-101. A N.I. Suiker U. 95%—93%-94% A Deli Batavia 133%134 C Deli Mij. 1000 151%—151-% A Senembah 155%155%-54% C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 102%—103-04%. A Deli-Bat- Rubb. 62%64%-65. A Hessa Rubber 8283% A Serbadjadi S.R. 55%58. Pro.ongatie 66, WISSELKOERSEN. 11 Oct. 12 Oct. Londen 7.24% 7.23% Berlijn 59.42% 59.40 Parijs 9.72% 9.72% Brussel 24.87% 24.86 Zwitserland 48.10 48.07% Kopenhagen 32.35 32.30 New-Y ork 1.47% de handen stoppen waarna hij de plaats van den baron zal innemen. Nu begint de verwarring eerst recht, welke haar hoogtepunt bereikt, wanneer de ware baron terug komt. De vergis singen die ontstaan zijn kostelijk en vol .aardige verrassende wendingen. De ba ronesse bv. is op de hoogte van de rol die de chansonnier in haar huis speelt. Doch wanneer de heusche baron terug gekeerd is en de pseudo-baron met zijn temperamentvolle vriendin Mimi is ge deserteerd als plaatsvervanger, dan is het te begrijpen dat ook zij de plank misslaat. Zij is echter niet de eenige. Ook Mimi komt in lastige, maar lach wekkende situaties. M,aurice zonder stroohöed is nu een maal ondenkbaar. De film legt hierop als 't ware nog eens den nadruk in de zoo geslaagde stroohoedenfinale. Een uitstekend slot van een pittige geestige en gezellige film met amusante verwik kelingen en veel vroolijkheid. Van het voorprogramma zij nog ge meld de film „Fragmenten uit de opera Martha", gespeeld door het Berlijnsch Philharmonisch orkest. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de Abessijnsche legeraanvoerder Ras Seyoem, Ras Kassa en Roechi zich heb ben vereenigd en met hun macht van 100.000 man een tegenoffensief voor-be reiden aan het Noordelijk front. De be wegingen der Abessijnsche strijdkrach ten hebben ten doel de insluiting van Adoea. Een botsing met de Italiaansche troepen zal waarschijnlijk plaats hebben aan den bovenloop van de Mareb. De activiteit der Italiaansche vliegers die tot uiting komt in bomaanvallen en machinegeweervuur, is vooral aan het Zuidelijk front toegenomen. Volgens de Abessijnsche mededeelin gen is het resultaat echter gering. De negus zal voorloopig te Addis Abeba blijven. De minister van oorlog daarentegen heeft zijn hoofdkwartier te Dessie opgeslagen. Een radio-rede van Eden. Vrijdagavond heeft de Britsche mi nister voor Volkenbondsaangelegenhe- den, Eden, een radiorede gehouden over het conflict in Oost-Afrika. Hij sprak van Genève uit en zijn rede werd door den Engelschen zender verbreid. Eden legde er den nadruk op, dat men tot dus ver te Genève geen tijd heeft verkwist. Met het oog op de oorlogsdaden in Abes- synië moet de actie snel en Joeimatig zijn, wil de Volkenbond zijn doel berei ken, Engeland, aldus verklaarde Eden, heeft geen twist met Italië, dat zijn oude en gewaardeerde vriend is. Daarom zal men nergens meer verheugd zijn dan in Engeland, indien Italië zou terugkeeren tot den weg van den vrede. Engeland kan zich echter niet ont trekken aan de verplichtingen die hei op zich heeft genomen. Nadat Eden nog had gewezen op de collectieve taak der 50 regeeringen sloot hij met de woer den: Voorzoover de Engelsche regeering be treft kan ik verzekeren dat wij zullen voortgaan, zooals wij zijn begonnen. De Italiaansche gezant wil niet vertrekken. Gr.aaf Vinei, de Italiaansche gezant heeft geweigerd het gezantschapsgebied te Addis Abeba te verlaten en uit de stad te vertrekken. In het gezelschap van den gezant is ook de militaire attaché Calderini achergebleven. Het heeft den schijn, dat deze kwestie op een nieuw diplomatiek incident zal uitloopen. De speciale trein die den gezant met zijn personeel naar Djiboeti moest hebben gebracht, kon tot dusver niet vertrek ken. Van Abessijnsche zijde wordt ge- zegt, dat nadat het gezantschapspersQ- neel uit het gebouw was vertrokken, de Italiaansche beschermers der legatie Askari's zich in volle uniform bij den ne gus hebben gemeld. Zij zouden zich be reid hebben verklaard krijgsdiensten voor Abessynië te verrichten. Sanctie-maatregjelen van de Fransche spoorwegarbeiders. De bond van Fransche spoorwegar beiders heeft besloten tot leen maat regel die kan worden beschouwd als een soort s.anctiepolitiek op eigen ge legenheid. In de goedgekeurde motie -ObLmarkt— Philips Amerika Koninkl. H.V.A. - Suiker Schepen Rubber !r,,Tabak ff I— Olie Markt Industrie Unilever Aku (Wettig gedeponeerd.) eischt de bond, dat zijn leden het ver voer van materiaal zullen weigeren, in dien door dat veroer de oorlog in Abessynië zal kunnen worden ver lengd. Indien een dergelijke transport toch plaats vindt dan worden de arbeiders verplicht geacht den bond daarvan onmiddellijk in kennis te stel len. De Italiaansche opmarsch. Uit de telegrammen der oorlogscorres pondenten in de Romeinsche bladen blijkt dat de Italiaansche troepen in Noord-Abessynë nieuwe stellingen zou den hebben bezet, die van groot stra tegisch belang worden geacht. Zoo heeft het legercorps, dat opereert in de zóne van Adigrat zijn opmarsch in detache menten naar het Zuiden voortgezet en verschillende posities in de richting van Debra Sion, Sokota en Anda Mariam ingenomen. Een avontuur van generaal Ranza. De oorlogscorrespondent van de Po- polo di Roma meldt dat de generaal der luchtmacht Ranza wegens een defect n landing op vijandelijk gebied heeft moe ten verrichten. Na de schade te hebben hersteld is hij weer opgestegen en veilig achter de Italiaansche stellingen ge land. Voldoening in Engeland, De Engelsche ochtendbladen zijn bui tengewoon voldaan over het feit dat de coördinatiecommissie reeds tot een sanc tiemaatregel heeft besloten in den vorm van de opheffing van het wapenembargo naar Abessynië. De Morning Post meldt uit Genève, dat waarschijnlijk zeer spoedig het al- breken der diplomatieke betrekkingen met Italië zal worden voorgesteld. De „News Cronicle" verklaart op gezag van een welingelicht waarnemer te Genève, dat binnen een week financieele en ma tige economische sanctiemaatregelen zullen gelden, binnen 14 dagen strenge economische maatregelen, terwijl bin nen drie weken tot een blokkade van Erithrea en Italiaansch Somaltiand zou worden overgegaan. Er zou verandering moeten ko men in het Italiaansche veld tochtsplan. De reis van maarschalk Badoglio naar Oost-Afrika wordt volgens de Oeuvre te Genève in verband gebracht met de noodzakelijkheid van reorgani satie der geheele Abessijnsche expedi tie.. De Echo de Paris merkt op, dat in den Soedan en in Britsch Samaliland reeds sedert lang wapens zijn bijeengebracht. Men zou zich thans haasten deze wa pens aan de oorlogvoerende Abessynen te doen toekomen. STAATSLOTERIJ. f 70 met premie van f 3000: 5562 f 400; 12657 f 100: 5496 Ierseke. Van 411 Oct. Ondertrouwd: D. A. de Hooge 26 j. jm. en J- M. M. van Stee 27 j. jd. Ondertrouwd: J. Castel 31 j. jm. en M. M. Rood 25 j- jd. te Middelburg. Bevallen: J. S. Verwijs, geb. Janse z- Overleden: M. Viergever, 57 j., echtg. Koeijer, 44 j- echtg. van J. Sandee. (I.C.) Kruiningen- Van 310 Oct, Bevallen: P. Nelis, geb. Paauwe, z., C. A, Stevense, geb. Philipse, d., C. H. A. Eggermont, geb. Van der Meij- den, z. Ondertrouwd: P- Brieve 39 j. jm. te Wonesdrecht en H. Steinbach 32 j. jd., J. A. Leijs 24 j. jm- te Kapelle en F. Verhaagen 20 j. jd. (LC-) Biervliet. Over de maand Sept. Bevallen: S. M. van Pamelen, geb. Sutin, z„ C. J. Buijsse, geb. Dusarduijn, z., R. M. Boerjan, geb. van den Berghe, dochter. Getrouwd: C- A. Vermeulen oud 20 1 jm. en W. S. de Vos oud 21 j. jd. Overleden: O. J. van Renterghem 7 A, J. Faas 77 j- echtg. van C S. van de Sande, J. van den Broecke 49 j. echtg. van M. J- Wolfaart. (IJz.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2