W.odc GOESCMi COURANT De oorlog in Oost-Afrika. WEER EN WIND. BINNENLAND. spr. NUMMER 241. DRIE BLADEN. ZATERDAG EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. De geheele Italiaansche bezetting van Adoea afgemaakt Alsmaar tegenstrij dige berichten, De coördinatie-commissie heeft haar eerste sanctie-maatregel gereed. Uitvoer van oorlogstuig naar Italië verboden, naar Abessynië toegestaan. Ongerustheid in Frankrijk. 's-GRAVENPOLDER. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. ALMEKINDERS HET NIEUWE LIBERALISME. van ii rgen. spr, Geb, icert- ilsch., mans, Prot. v. d, burg; ïcert- Ver. I; St. ntale men- eland Oud. Oct.: ZO Oct.: jnne 15 'n. VR :han- echt- 1—17 Zuid- uit nder; burg acinic 12 OCTOBER 1935. MIDDELBUQGSCHE COURANT (Dagblac! Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Tij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17, Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandscbe Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—$ regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek, „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 ragale a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co* rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Er is vandaag geen gebrek aan nieuws uit Oost-Afrika, maar het meerendeel ziet er weer niet bijster betrouwbaar uit. De berichten uit Abessijnsche bron zijn voor de zooveelste maal in tegen spraak met die uit Rome en omgekeerd. Men neme een en ander dus weer met een korreltje zout in zich op. Maandag zou kunnen blijken, dat de fantasie ook ditmaal productief is geweest. Volgens berichten uit Addis Abeba heeft een Abessijnsche troepenmacht zooals reeds kort gemeld i gisternacht Adoea overvallen en na een bloedig ge vecht van man tegen man met lansen, messen en bajonetten de geheele Itali aansche bezetting ten getale van 2500 man afgemaakt. Een groot aantal gewe ren, machinegeweren en munitie zouden de aanvallers, die Zelf ook honderden dooden hadden te betreuren, hebben buitgemaakt. De overval moet bij ver rassing geschied zijn. Toen de Italianen lont roken, waren de Abessijnen in het nachtelijk duister reeds tot midden in hun gelederen doorgedrongen. Te Rome weet men van dit bloedig treffen niets. Te Rome werd integen deel gisteren een verlieslijst (de eerste officieele van den gener,alen staf) gepu bliceerd. meldende, dat er tot dusver nog slechts 30 soldaten van het Italiaan sche leger gesneuveld zouden zijn, waar van 25 kleurlingen. Het totaal aantal gewonden zou slechts 70 bedragen, waar van 50 kleurlingen. Dat zijn gunstige cijfers, zoo gunstig,, dat men weigert ze te gelooven. Hebben de Italianen iets te ver bergen? De News Chronicle, een Engelsch blad, vraagt zich af, of de Italianen iets te verbergen hebben, daar men sinds Maandag niets meer heeft gehoord van de onafhankelijke buitenlandsche cor respondenten bij het Italiaansche leg'er in Eritrea. Voordien zonden zij eiken dag lange telegrammen. Thans komt het eenige nieuws van het front uit Italiaan sche bronnen. Het Engelsche blad schrijft dit toe aan de werking van de Italiaansche censuur. Het vermoedt, dat de berichten over het overloopen van Ascari's naar den vijand juist zijn, en dat de censuur de be richten hierover niet wenscht door te laten. Het feit, dat Rome zelf in zijn berich ten toegeeft, dat de Abessyniërs sterke posities bezet houden op de rechterflank van het Italiaansche leger, die dit voort durend bedreigen, wijst er bovendien op, dat niet alles op het Noordelijk front de laatste dagen geheel naar wensch is ge gaan. Intusschen spreekt men te Rome het overloopen van aan Italiaansche zijde strijdende kleurlingen tegen. Niet Itali aansche soldaten zijn overgeloopen maar Abessijnsche bericht de Italiaansche regeering. Enkele Abessijnsche stam hoofden met een paar duizend manschap pen zouden zich onder Italië's vaan heb ben geschaard. De opmarsch in het Noorden vertraagd? Volgens berichten uit Engelsche bron, wordt de opmarsch der Italianen aan 't geheele Noordelijke front vertraagd, ten wegens het gebrek aan verbindin gen en ten deele wegens de concentra te van sterke afdeelingen Abessijnen op Ae, ,:1'IL ^eëinaRasdascianAmba j sterkte van deze troepen wordt geschat op 40,000 man. Men ver wacht, dat zich hevige gevechten zul- ontwikkelen, die bovendien zeer moeilijk zullen zijn wegens bet berg achtige terrein. Van de Noordwestgrens komen voorts berichten volgens welke daar krachtige Abessijnsche troepenbewegingen plaats hebben, welke voornamelijk geconcen treerd worden bij de rivier Setit. De Italiaansche troepen traden hier voor eerst zeer voorzichtig op, aangezien zij in verband met de nabijheid van de grens van den Soedan politieke ver wikkelingen willen voorkomen. Overi gens schijnt de Italiaansche opmarsch op het geheele Noordelijke front niet krachtig te zullen kunnen worden voort gezet alvorens de iachterhoedevers.ter- kiitgen en -voorzieningen geheel gereed zijn, waarbij vooral het wachten is op artillerieversterking. De heilige stad Aksoem is nog steeds niet in handen van de Italianen gevallen- Zoodra de legercorpsen van Maravigna versterkingen hebben gekregen, zal de opmarsch naar Aksoem hervat worden. In den omtrek van deze stad zijn tot dusverre nog geen concentraties van Abessijnsche troepen waargenomen. Weer een Italiaansch vliegtuig neergeschoten? De speciale correspondent van het D.N.B, meldt nog uit Addis Abeba, dat aldaar in officieele kringen wordt me degedeeld, dat twee Italiaansche vlieg tuigen een vlucht hadden ondernomen 'boven het 'plaatsje Wareno, ,in het noorden van Harrar, in de provincie Issa. Een dezer toestellen is door de le den van de Issastam met geweerschoten omlaag gehaald- In het vliegtuig bevon den zich twee personen en een kleine hond, die allen om het leven kwamen. Dit bericht wordt bevestigd door een specialen correspondent van Havas, die daarbij vermeldt, dat dit feit op 9 Oct. is geschied. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. te Asmara meldt voorts, dat thans de sterkte bekend wordt van de Italiaansche troepen, die 3 Oct. opruk ten in Abessynië. Deze troepen tellen 110,000 man met 2300 mitrailleurs, 230 stukken geschut, 92 tanks en 35,000 paarden en muildieren. Bij iedere troe- penafdeeling is een deskundige inge deeld, die bekend is met de landstreek en die de bevolking moet bewerken. In de Abessijnsche hoofdstad doen ge ruchten de ronde over een veldslag aan het Noordelijk front. De Italianen zou den in Wolkait, Tigre en Agama trach ten met artillerievuur en luchtaanval len de Abessijnsche stellingen, die goed verschanst zijn, „stormrijp" te maken. Het zwaartepunt van den veldslag zou liggen in het gebied rond Aksoem. Ook ten Zuiden van Adigrat zou een ver hoogde oorlogsactiviteit merkbaar zijn- Een bevestiging van deze berichten kon nog niet verkregen worden, aangezien de telefoonlijn Adoea-Addis-Abeba ver nield is. De bevelhebber van het zuidelijke Abessijnsche leger, Dedzjamasj Nassiboe heeft meegedeeld, dat een Abessijnsche patrouille van 'n Italiaanschen overloo- per heeft vernomen, dat grooie concen traties van Italiaansche troepen in den sector van Dolo (op de grens van It. So- maliland, Kenia en Abessynië) plaats vinden. De Italiaansche lichte troepen worden door tanks artillerie en vliegtui gen ondersteund. Deze berichten schijnen de tot nu toe onzekere geruchten om trent een grootsch opgezetten aanval uit de richting van Dolo te bevestigen. De Abessijnen zijn druk in de weer te genmaatregelen te nemen en hebben op hun beurt een belangrijke troepenmacht samengetrokken in de bedreigde streek. Voor Addis Abeba legeren thans weer 20,000 vrijwilligers uit afgelegen gebie den, die met vrouwen en kinderen her waarts getogen zijn en die zich thans aan den keizer als een gesloten vrij willigerscorps aanbieden. De vertegenwoordiger van Abessynië te Genève, Tecle Hawariate, een van de bekwaamste Abessijnsche generaals, die eindexamen heeft gedaan aan de mili taire academie van Petersburg, is thans op zijn herhaald verzoek naar zijn land teruggeroepen om een commando op zich te nemen- Ten slotte zouden, volgens een be richt uit Abessijnsche bron uit Diredawa de Abessijnen Oeal Oeal en War Dair hebben heroverd. Maarschalk Badoglio en staats secretaris Lessona naar Oost- Afrika. Maarschalk Badoglio, de chef van den generalen staf van het Italiaansche le ger, en Lessona, de onderstaatssecreta ris van koloniën, hebben zich aan boord van de Biancamano ingescheept naar Oost-Afrika. Het vertrek van den chef van den ge neralen staf, beschouwt men als een bewijs,^ dat de Italiaansche regeering eenerzijds de voortzetting der operaties in Oost-Afrika van het grootste belang acht, en het anderzijds onwaarschijnlijk Wat gij gisteren verzuimd hebt is voor eeuwig verzuimd, want elke dag heeft zijn eigen verplichtingen. acht, dat Europa door een confict zou worden bedreigd. De Coördinatie-commissie te Genève heeft gisteravond reeds haar eerste sanctie-maatregel vastgesteld; zulks in den vorm van een aanbeveling aan alle leden van den Volkenbond. Het komt hierop neer, dat de uitvoer van oorlogs tuig naar Italië moet worden stopgezet, terwijl die naar Abessynië wordt toege staan. De tekst van dit besluit, waaraan een lijst is toegevoegd van alle soorten wa pens en munitie onderdeden etc., die voor uitvoer naar Italië in aanmerking zouden komen, luidt als volgt: Teneinde de regeeringen der Volken bondsleden de nakomin.g van hun ver plichtingen volgens artikel 16 te verge makkelijken is het raadzaam reeds thans de volgende maatregelen te nemen: 1 De regeeringen der Volkenbondsle den, die op het oogenblik maatregelen tot verbod of beperking van den uitvoer den heruitvoer of den doorvoer van wa penen, munitie en oorlogsmateriaal naar Abessynië toepassen, zullen deze maat regelen onmiddellijk opheffen. 2 De regeeringen der Volkenbondsle den zullen terstond den uitvoer, heruit voer en doorvoer naar Italië en zijn be zittingen van wapenen, munitie en oor logsmateriaal, welke aangegeven staan op de geciteerde lijst, verbieden. 3 De regeeringen der volkenbondsle den zullen de noodige maatregelen ne men om te vermijden, dat in de lüst op genoemde wapenen, munitie en oorlogs materialen die naar een ander land dan Italië uitgevoerd worden, direct of ini; reet naar Italië of de Italiaansche be zittingen heruitgevoerd worden. 4 De onder 2 en 3 bepaalde maatre gelen hebben ook betrekking op de reeds in uitvoering zijnde contracten. 5 Iedere regeering wordt opgeroepen in den kortst mogelijken tijd de coördi natiecommissie door tusschenkomst van den secretaris-generaal van den Volken bond mededeeling te doen van de maat regelen, dife zij op grond van de boven genoemde" bepalingen heeft genomen. Wij willen er nog eens nadrukkelijk op wijzen, dat de coördinatie-commissie geen bindende besluit e n kan nemen. Elke reg'eering is volkomen vrij, zich al of niet aan haar aanbevelingen te houden. Daar zij intusschen op een paar na, te kennen hebben gegeven, zich aan haar verplichtingen te zullen houden, zullen zij practisch wel degelijk van beteekenis worden. Er zullen maatregelen getroffen moeten worden, dat Oostenrijk en Hongarije eventueel naar die landen uitgevoerd oorlogstuig niet aan Italië doorzenden. De coördinatie-commissie heeft be halve het ontwerp inzake het wapenem bargo besloten tot instelling van een commissie van militaire deskundigen voor de bestudeering en eventueele aan vulling van de reeds vermelde lijst van wapenen. Voorts besloot de commissie tot het instellen van een economisch- financiee'e commissie. Op voorstel van Engeland zouden reeds hedenmiddag de economische en financieele problemen in behandeling worden genomen. Op den voorgrond staat het voorstel tot stopzetten, resp. contingenteeering van den in- en uit voerhandel met Italië. In Frankrijk voelt men zich op 't oogenblik allesbehalve gerust. Sancties kunnen verwikkelingen in Europa ten gevolge hebben. En voor eiken Fransch- man loert in Europa „het Duitsche ge vaar." Vele Franschen maken dan ook propaganda tegen de actie van Genève en ondermijnen zoodoende Laval's po sitie. De Parijsche correspondent Van de N. R. C. seint over dit een en ander het volgende aan zijn blad: Met een bezwaard hart heeft Laval te Genève den trein naar Parijs geno men. Op zijn minst tien dagen is hij,jvan plan weg te blijven. Zijn internationale verantwoordelijkheden drukken hem. Maar deze niet alleen de buitenland sche, ook de binnenlandsche van Frank rijk vervullen hem met zorg. Het vooruitzicht van de verdere in krimping van den handel met Italië stemt velen somber. In gewone omstan digheden gaat de uitvoer van Frankrijk naar Italië en omgekeerd een waarde van 500 millioen franken niet te boven. De laatste maanden was dit cijfer al zeer gedaald. De Fransche kooplieden en in- dustrieëelen hadden wegens het uitblij ven van betalingen vele Italiaansche orders geweigerd. Zij gaan nu een soort super-contingenteering tegemoet. Als dit tweesnijdend zwaard niet spoedig af doende gevolgen heeft, moet de onte vredenheid toenemen, maar als het aan het doel beantwoordt, zal het Italië van Frankrijk verwijderen en dat land tot Duitschland doen naderen. Deze onzekerheid moet Laval bovenaf drukken. Hem is er alles aan gelegeïi de deur voor verzoening open te houden De positie van Italië te Genève wettigt nog eenige hoop. Voorloopig schijnt het den bond niet den rug te willen toekee- ren. Hoe lang kan het dit volhouden? Ten opzichte van de sancties begint het er op te lijken, dat de beslissing over 't al dan niet doel treffen bij Duitsch land ligt. Dit alles is voor Parijs wei nig bemoedigend. In geen geval wil het den toestand met militaire sancties ver der compliceeren. Het spit zou dan door Franschen en Engelschen moeten wor den afgebeten. Hier herinnert men zich in verband daarmee dat Parijs viermaal een krijgsmacht van dien Volkenbond voor het ondernemen van een tuchti gingsexpeditie heeft voorgesteld. Viermaal werd zij door Engeland af gewezen. Nu zijn alle leden van den bond vrij om tegen Italië de maatrege len te nemen, die hun goeddunken. Uit tactisch oogpunt is dat zeker een oplos sing, die niemand voor het hoofd stoot. In de practijk komt het daarop neer, dat de zwaarste verantwoordelijkheden voor rekening van een of meer rechtstreeks betrokken groote mogendheden komen. Laval wil graag remmen, maar dat kunnen de Engelschen als kwaden wil uitleggen. Zij zouden dan met het voor stel tot sluiting van het Suezkanaa? op de proppen willen komen. Hier is men volstrekt niet overtuigd, dat daden van geweld den oorlog zouden verkorten. Er is haast bij, want de tijd werkt nu tegen den vrede. Als het mechanisme van de sancties eenmaal in werking is gesteld zal het niet gemakkelijk blijken het weer tot staan te brengen. En van de oeconomische glijdt men vermoede lijk van zelf in de militaire over. Het is een taak voor heel fijne vingers, de bepalingen van het handvest met <le. eischen van de feiten overeen te bren gen. De opstellers konden niet voorzien dat, nu het befaamde artikel 16 voor het eerst moet worden toegepast, de V. S., Brazilië, Japan en spoedig Duitsch land buiten den bond zouden staan. Militaire parade in Alexandrië Op 't Mohamed Ali-plein, in het cen trum van Alexandrië (Egypte) is giste ren een indrukwekkende Engelsch- Egyptische militaire parade gehouden. Hieraan werd deelgenomen door deta chementen van de Engelsche oorlogs schepen, die thans in de haven liggen, het eerste bataillin Royal Ulster Rifles en twee bataillons Egyptische infanterie. Sir Miles Lampson, de Hooge Commis saris, Nessim Pasja, de eerste minister, generaal majoor Tewfik Bey Abdoella, de minister van oorlog en admiraal Sir William Fisher, de opperbevelhebber van de Middellandsche zee-vloot en goeverneur van Alexandrië woonden de parade bij. De Japansche scheepvaart en de toestand in de Middelland sche zee. De grootste Japansche stoomvaart maatschappij „Nippon Yusen Kaisha" heeft zich in verbinding gesteld met het Ministerie voor Verkeerswezen, ten einde vergunning te krijgen voor het opschorten van het aanloopen van Na pels. De maatschappij zou deze haven reeds willen doen uitvallen uit den dienst van het op New York varende schip „Katori Maru", dat op 1 Novem ber uit Londen naar Japan vertrekt, zulks met het oog op den gespannen toe stand in de Middellandsche Zee. Dit aanvragen van een desbetreffende ver gunning voor deze lijn vindt zijn oor zaak in de omstandigheid, dat voor deze lijn regeerings-subsidie verleend wordt. Het is nog niet bekend, of de officieele vergunning verleend zal worden. Middelburg, 12-X-'35. Vrijdag: hoog ste lucht temperatuur 15.1 °C (59 °F); laagste 9.7 °C (49 °F). Heden 9 h: 11.7 °C; 12 h: 14.3 °C. 0.2 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.0 mm te La Coruna; laagste 727.1 mm teAn- danes. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige W. tot Z, wind, half tot zwaar bewolkt oi betrokken, waarschijnlijk eenige regen in het Noor den, in het Zuiden weinig oi geen regen, aanvankelijk iets zachter. Sfifhi* Zon op: 6 h 20; onder: 17 h 13. Licht op: 17 h 43. Maan op: 16 h 51; onder: 6 h 45. V.M. 12 Oct. Zondag 13 Oct. Zon op: 6 h 22; onder: 17 h 11. Licht op 17 h 41. Maan op: 17 h 15; onder: 8 h 16. L.K. 19 Oct. Hoog- ea L^agwater te VHssingea. October. Hoogwater. Laagwatef Za. 12 0.43 12.56 7.10 19.41 Zo. 13 1.22 13.35 7.49 20.23 Ma. 14 S 2.02 14.18 8.28 21.03 Hoog- ea Laagwater te Wemeidinge. October, Hoogwater. Laagwater. Za. 12 2.40 14.58 8.14 20.34 Zo. 13 3.25 15.42 8.53 21.15 Ma. 14 S 4.09 16.26 9.31 21.56 In het tweede blad vinden onze le zers een belangrijke uiteenzetting van den bekenden liberalen voorvechter dr. ir. J. G. J. C- Nieuwenhuis, waarin deze zijn denkbeelden inzake een heroiënta- tie en reorganisatie van het Nederland- sche georganiseerde liberalisme uiteen zet. HET LUCHTVERKEER VIA EGYPTE. Solloem in plaats van Mersa Matruh als landingsplaats. De Egyptische burgerlijke luchtvaart autoriteiten hebben een order uitge vaardigd waarbij het aan verkeersvlieg- luigen wordt verboden te Mersa Ma truh nabij Cairo te landen. Zij zullen evenwel van het landingsterrein Solloem gebruik mogen maken. Bij informatie bij de K.L.M. vernam! de Haagsche Crt- nog het volgende: De maatregel tot sluiting van Mersa Matruh zal den 15en dezer ingaan. De gezagvoerder Frijns, die Woens dag den 16en met de „Lijster" uit Am sterdam vertrekt, zal een proeflanding makèn op het vliegveld Solloem, ten einde na te gaan of het terrein geschikt is. 4" De K.L M. machines hebben vroeger herhaaldelijk Solloem aangedaan, maar verlieten de landingsplaats nadat Mersa Matruh was ingericht en uitgerust met een behoorlijken gronddienst. Solloem mist een peilstation en heeft zelfs geen radio- Mocht het blijken, dat het landen be zwaren heeft, dan zal men er toe be sluiten om van Athene rechtstreeks op Alexandrië te vliegen, hetgeen mogelijk is, mits de machines meer brandstof en olie meevoeren. TEGEN VERHOOGING VAN DE BELASTING OP BENZINE. De N.V. Bataafsche Import Mij. te Den Haag heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsvoorstel tot financiering van den versnelden bruggenbouw door ver hooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. In het adres wordt er op gewezen dat, niettegenstaande de regeering in 1931 verklaarde, dat behoudens een aanmer kelijke daling van den benzineprijs, de uiterste limiet van heffing geacht moet worden te zijn bereikt. Nadien werden de lasten op het autoverkeer nog drie malen verhoogd. In het adres wordt ge zegd dat telkens nieuwe belastingver- hoogingen een kunstmatigen druk op de ontwikkelingscurve van het belasting object veroorzaakt, waarmee gepaard gaat een vermindering van de belasting opbrengst. De regeering heeft kennelijk niet in overweging genomen de mogelijkheid tot een verhooging der rijksinkomsten

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1