Quaker Havermout: De grijze dame KRONIEK van den DAG. THANS KOST HET BESTE HAVERMOUT TER WERELD SLECHTS 22| ct. ZEELAND, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W?0. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 11 OCTOBER 1935. No. 240. MIDDELBURG. Iran- 2 |IPP- ct. D. |urg. cent jnd. Jons. lap der |urg. lima poul |ms- Ter- lid- m« lid- |be- en feet ïw- V.m- bij De LN. lam, psei, lom, ïid- ïer- >nd. en Lnd, Iten Urg' ?«T, Nogmaals de iinancieele en economische toestand in België Een lesje voor voorstanders van de devaluatie De regee ring beweert, dat de begroo ting in evenwicht is Ex-mi nister Sap beschuldigt haar ronduit, van boerenbedrog. Een paar dagen geleden hebben wij op deze plaats een beschouwing gewijd aan den economischen en financieelen toe stand van België. Ondanks de devalua tie, aldus de strekking van dit betoog, staan onze Zuiderburen op het oogen- blik voor dezelfde moeilijkheden als vóór de pijnlijke operatie met den belga. Het lijkt de moeite waard de ontwikkeling van den toestand in de naaste toekomst in de gaten te houden. De keerzijde van de vergulde devaluatie-medaille begint zich nu opvallend te manifesteeren: dat kan nuttig zijn voor degenen die ook voor ons land in de waarde-verminde- ring heil zien, ja zulks als een panacee tegen al de economische en financieele kwalen van dezen vermaledijden tijd aanbevelen In 't begin dezer week heeft de eerste minister zijn medewerkers bij eengeroepen in een ministerraad om de begrooting voor 1936 te bespreken en het schijnt dat het op deze vergadering nogal scherp is toegegaan. Zich steu nende op verklaringen van den socialis- tischen minister van arbeid Delattre, be toogde Van Zeeland, dat op de begroo ting voor 1935 het crediet voor werkloo- zensteun tot 650 millioen moest beperkt blijven. De socialisten wilden zich hier op niet binden, maar hebben ten slot te toegegeven, ongetwijfeld omdat zij hebben ingezien, hoe lastig het is put ten te vullen zonder er andere te gra ven. Hun concessie duidt er op dat zij erkennen, dat er op 't gebied van werk- loozensteun veel misbruiken bestaan, die kunnen worden uitgeroeid. Volgens de cijfers van 1935 zou voor het volgen de jaar 750 millioen moeten gevonden worden voor de werkloozen. Er zou dus 100 millioen moeten worden gespaard. Na afloop van zijn zitting heeft de mi nisterraad een communiqué uitgegeven, waarin gezegd werd, dat de begiooting sluitend zou zijn. Het evenwicht was verkregen door de bovengenoemde ver mindering van den werkloozensteun, conversie-operaties' en bezuiniging op diverse (goeddeels administratieve) uit gaven. De geruststellende toon van het com muniqué heeft niet verhinderd, dat ve len in België er aan twijfelen, dat als 't jaar om is, nu ook de rekening werkelijk zal blijken te kloppen. Hun twijfel wordt terdege gevoed door een campagne van den gewezen minister van financiën Sap, die verleden jaar niet al te netjes door sommige van de huidige ministers is be handeld en nu een scherpe oppositie voert. Sap beschuldigt de regeering zelfs van boerenbedrog, en betoogt, dat hij het tegenover zijn geweten als een plicht be schouwt te zeggen, hoe de toestand in werkelijkheid is. De regeering, zei hij, zal voor het jaar ten einde is, 500 milli oen geput hebben uit het revaluatiefonds van de Nationale Bank, d.i. de opbrengst van de herschatting van den goudvoor raad der Nationale Bank, op grond van de nieuwe frankwaarde, en dit ten be hoeve van de gewone begrooting voor 1935. Bovendien beweert hij, dat een buitengewone begrooting voor 1935, die 1.300 millioen bedraagt, heelemaal uit 't revaluatiefonds zal moeten worden be- stuiverd Ten slotte, dat de gewone be grooting voor 1936 ook niet in even wicht zijn zal. Voor 250 millioen aan ontvangsten is de inning een groot vraag- teeken en het ontwerp houdt geen reke ning met de loonsverhooging, die zal door HENRY SETON MERRIMAN. 30). Mrs. Harrington haalde h,aar schou ders op. „Zooals je wilt" zeide zij. „Na een Paar maanden gouvernante gespeeld te hebben kom je misschien on je besluit terug. Ik weet Zij was op het punt te zeggen, dat zij wist, wat dat was, m,aar bijtijds herstelde zij zich. „Ik weet zeide zij inplaats daarvan, „van meisjes, die een dergelijk leven ge leid hebben." Met de lucht van Spanje scheen Eva ook wat van den Spaanschen trots te hebben ingeademd, en die is als 'n stee- nen muur, waartegen liefdadigheid en medelijden afstuiten. Van haar standpunt keek het meisje neer op de kleine vrouw met het scherp gelaat, „Ik ben niet in staat te kiezen", zeide zij. „Ik z,al mij wat ontbering moeten getroosten." Mrs. Harrington drukte op de bel. Dank zij haar geld, kon zij steeds toe geven aan haar grillen. Nu had zij plot seling een voorliefde voor Eva opge vat. „Wil je een kopje thee?" zeide zij. Eva keerde zich hierop tot haar en eensklaps verstomde zij en bonsde haar hart in haar keel, zij kon niet direct ant woorden. moeten toegestaan worden als het index cijfer nog met 13 punten stijgt, wat schier onvermijdelijk is. De gewezen mi nister onthult verder, dat de minister van financiën op het standpunt staat, dat in geen geval bij deze stijging van het in dexcijfer de verhooging aan het staats- personeel zou mogen worden uitgekeerd. Doch het is een feit, dat de loonen even tueel wel zullen worden verhoogd, met al de gevolgen die daaraan zijn verbon den voor de begrooting. Volgens den heer Sap zal de regeering voor de ge wone begrooting voor 1936 een 600 mil lioen uit het revaluatiefonds moeten pui ten terwijl een buitengewone begroo ting, weer ad 1,300 millioen, ook hieruit zou moeten worden gevonden. Voor de twee begrootingen van 1935 en 1936 moet de regeering dus bijna vier milliard vinden in het revaluatiefonds, die er ech ter nu reeds niet meer zouden zijn, daar het fonds heeft gediend tot betaling van een deel van de Nederlandsche goudlee- ning, en van 200 millioen aan Luxemburg. We schreven een paar dagen geleden: alles wijst er op dat de regeering toch met de deflatie zal moeten beginnen, dat zij zal moeten bezuinigen, drastische maatregelen nemen, pijnlijke operaties doen, allerlei dingen die men voor de de valuatie de regeering kwalijk nam. Ex- minister Sap voorspelt nu ook, dat nieu we opofferingen voor de deur staan eri dat de regeering ondanks haar gerust stellend communiqué, verplicht zal zijn (om de overname door den staat, van de gemeentelijke en provinciale lasten voor de werkloosheid mogelijk te maken) naast de grondbelasting ook nog andere belastingen te verzwaren of in te voe ren. De regeering heeft onmiddellijk be kend gemaakt dat de voorstelling van zaken van den heer Sap niet met ue waarheid overeen komt en dat zij hem binnenkort van repliek zal dienen. Dat kan dan interessant worden. NATIONAAL CRISISCOMITé. Het Nationaal Crisis Comité deelt me de dat in de eerste week voor het in zenden van oplossingen van de N.C.C. radioprijsvraag Wie z'n hoed is dat? ruim 75.000 oplossingen binnen zijn ge komen. Met dankbaarheid heeft het co mité geconstateerd, dat in het algemeen op de briefkaarten voor een grootere waarde dan 0.25 aan postzegels is bij geplakt. Verscheidene inzenders ge troosten zich veel moeite door hun op lossing op artistieke wijze te illustree- ren. Onder de vele oplossingen bevond zich er één in brailleschrift van een blin de te Arnhem. Het comité dringt op zoo groot mogelijke deelneming in de twee de week aan. DE VERHOOGING VAN DE CRISISHEFFING OP VARKENS- VLEESCH. En de mogelijkheid van het op de markt brengen van regee- ringsspek. Naar het Hlb. verneemt, hebben de vertegenwoordigers der besturen van de samenwerkende organisaties van slagers, grossiers en varkenshandelaren, die gis termiddag een onderhoud hebben genad met den regeeringscommissaris ir. Lou- (Ing. Med. „Gaarne", zeide zij tenslotte, en weer dwaalde haar blik tersluiks naar den schoorsteenmantel, waar een groot por tret van Fitz haar met een stillen, pein- zenden glimlach scheen aan te kijken. Het was daarna of de heele kamer een ander aanzien had gekregen. Mrs. Har rington scheen een andere vrouw de wereld scheen plotseling kleiner en minder somber. Gedurende de rest van de korte visite spraken zij over onverschillige onder werpen, terwijl kapitein Bontuor het zwijgen bewaarde. Mrs. Harrington's gril werd heviger, en voor de thee was afgeloopen zeide zij „Mijn lieve, als je dan niet bij mij wilt komen wonen, maak dan in ieder geval gebruik van mijn huis. Je oom zal on getwijfeld eenige kleine veranderingen in zijn huishouden moeten brengen. Nu stel ik voor, dat je een week, of een dag of tien bij hij blijft, totdat hij gereed is, je te 'ontvangen. Dat laatste met een kleine, verzoenen de hoofdknik in de richting van kapitein Bontuor, die meedoogenloos naar de klok keek. „Dank u, dat wil ik heel gaarne doen", zeide Eva, indachtig aan den schoor steenmantel. HOOFDSTUK XIV. A quatre. „Ik wil, dat je vanavond wat toilet maakt. Ik krijg twee vrienden te di- neeren". wes, de verzekering ontvangen dat, in dien de Centrale in aanvulling op de heffingverhooging op varkensvleesch zou overgaan tot het spuien van spek op de binnenlandsche markt, die alleen zal geschieden om verdere stijging der var- kensprijzen tegen te houden. De Centrale heeft zich bij monde van den heer Louwes uitdrukkelijk verbon den, om het spek niet beneden den prijs van dit oogenblik op de markt te wer pen. De houders van voorraden zullen dus niet worden gedupeerd. WEER IN DE VAART. Het Nederlandsche stoomschip Goote van P. A. van Es Co. te Rotterdam, dat sedert 8 Januari 1933 was opgelegd, wordt weder in de (wilde) vaart ge bracht, INKOMENS EN VERMOGENS 1934/1935. Het laagste cijfer sinds jaren. In verband met de groote belangstel ling naar de nieuwste gegevens der in komens en vermogens in Nederland, zijn in de negende aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, enkele voorloopige cijfers betreffende de statistiek der rijks- inkomsten- en vemogensbelasting opge nomen voor het belastingjaar 1934/35. Uit deze voorloopige gegevens, die in lit Maandschrift in vergelijking worden gebracht met de overeenkomstige ge gevens van 1 Mei 1915 af, blijkt, dat het bedrag der zuivere inkomens vóór den kinderaftrek voor het belastingjaar 1930 /1931 het hoogst is geweest, n.l. 4.367 millioen en dat daarop als gevolg van de in 1929 opnieuw ingetreden oecono- mische crisis een teruggang is gevolgd tot 3.045 millioen voor 1934/1935, wel ke daling 30.28 pet. uitmaakt van het topjaar 1930/1931. De daling van 1933 /1934 op 1934/1935 beliep 112 millioen. Het gemiddeld inkomen per aangesla gene bedroeg over 1934/1935 2101 en bereikte hierdoor over dit jaar het laag ste punt van alle sinds 1915 verstreken jaren. Het hoogst gemiddelde inkomen werd aangetroffen over de jaren 1917/ 1918 en 1920/1921 en beliep 2,659. De aandacht zij erop gevestigd, dat het bedrag der inkomens in het alge meen betrekking heeft op de inkomsten, genoten in het voorgaande kalenderjaar, zoodat bovengenoemd bedrag /an 3.045 millioen de inkomsten betreft over het kalenderjaar 1933. Het bedrag der in de vermogensbe lasting vallende vermogens bereikte het hoogste punt over het belastingjaar 1929 /1930, n.l. 15.666 millioen, waarop na een teruggang tot 11.475 millioen over 1933/1934 een kleine stijging is gevolgd tot 11.602 millioen over 1934/1935 (daling 25.94 pet. van het topjaar 1929/ 1930). Het gemiddeld vermogen per aange slagene was van alle vergeleken jaren het laagst over 1934/1935, n.l. 64.000, terwijl het hoogste bedrag 87.000) werd aangetroffen voor 1917/1918. Op gemerkt zij, dat deze bedragen den stand van het vermogen aangeven bij den aanvang van het belastingjaar op 1 Mei. De in vergelijking tot vroegere jaren geringere daling der inkomens en de stijging der vermogens van 1933/1934 op 1934/35 is voor een deel het gevolg van de op 1 Mei 1934 in werking getreden scherpere bepalingen tegen onjuiste be lastingaangiften. APOTHEKEN. Te beginnen met den nacht van Zater dag op Zondag' zal des nachts, alsmede Zondag den geheelen dag te Middel burg geopend zijn de apotheek Van Pienbroek, Pottenmarkt. Eva keek op van het boek, waarin zij las, en mrs. Harrington verzachtte de manier, waarop zij kortaf haar wenschen te kennen gaf, door een zeldzaam glim lachje. Zij deed dit terwille van Eva dikwijls, bijna onbewust- In zeker op zicht was zij bang voor dit meisje. „Ik zal mijn best doen", antwoordde Eva, nog deels met haar gedachten bij de opengeslagen bladzijden. Tien dagen was zij nu reeds in dit huis en de ietwat weelderige comfort, die er heerschte, strookte wel met het tintje gemakzucht, door haar verblijf in een Zuidelijk land verkregen. Met mrs. Har rington kon zij beter overweg dan zij eerst had verwacht. Haar echt vrouwe lijke natuur had al lang gedorst naar sympathie en vertrouwelijken omgang, die slechts een andere vrouw kan ge ven. Er was iets in de atmosfeer van 't huis, dat 'n merkbare aanvulling was in 't leven van het moederlooze meisje. Een aantal vage mogelijkheden van moeite en zorg, half door Eva ervaren, half vermoed, was er in de wereld; mrs. Harrington scheen in staat, aan die mo gelijkheden het hoofd te bieden- Alles was onbestemd en in nevelen gehuld, maar Eva voelde zich op haar ge mak, en als 't ware onder bescherming in 't huis van deze harde, koude vrouw van de wereld. „Ik heb niets dan zwart", hernam het meisje. „Ja, maar de menschen weten niet wat een zwarte japon is, vóór zij er een gezien hebben, die in Spanje is ge- P. PONDSPAK (NETTO 500 GRAM) De beste, zongerijpte haver wordt thans in een Nederlandsche fabriek, met de grootste zorg tot Quaker Havermout verwerkt. Zui ver en steeds versch, rijk aan vita minen, die voor uw lichaam noodig zijn, komt Quaker Havermout op uw tafel. Al ruim een halve eeuw is Quaker Havermout het sma kelijkst en voed zaamst ontbijt voor iedereen en speciaal voor kin deren is het on ontbeerlijk. QU AKER OATS GRAAN PRODUCTEN. N.V. - Rotterda (Ingez. Med.) VOOR DE WERKLOOZEN. De cursussen voor de vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen zullen Maandag a.s. een aanvang nemen. De Commissie heeft een dezer dagen aan alle deelnemers een oproeping gezonden voor een korte samenspreking in het Militair Hospitaal. Voor de te houden cursussen hebben zich dit jaar niet minder dan 170 perso nen laten inschrijven, een aantal, dat veel grooter is dan vorige j,aren. De Commissie voor ontspanning der werkloozen besloot, om ook dit jaar het Militair Hospitaal ais ontspanningslokaaï in te richten en te beginnen met Maan dag 21. October zal het bekende voor lokaal eiken weekdag vim 2 tot half zes voor de werkloozen geopend zijn. DE GODSHUIZEN. Aan het verslag over 1934, ontleenen wij het volgende: in November kreeg het bestuur een ernstig verlies te betreuren door het overlijden van den heer H. R. Struve, die, sinds 1930 daarvan deel uitmaken de, zoowel in leeftijd als in zittingsjaren het oudste bestuurslid was. De heer Struve heeft zich als gecommitteerde voor het Oude-Mannen- en Vrouwenhuis vooral aan de belangen dezer inrichting gewijd, doch daarnevens moge nog in het bijzonder de waardeering van het bestuur worden uitgesproken voor den door den heer Struve verleenden raad en bijstand in de gevallen, dat zijne rijke ervaring op het gebied der nota- rieele praktijk hem tot een voor 't be stuur zoo gewenscht raadgever maakte. Met leedwezen maakt het bestuur melding van het overlijden van den in het Gasthuis toegelaten specialist den heer W. U. Schuurman, zenuwarts te maakt". Eva sloeg haar boek dicht. Inderdaad dacht zij over haar toilet boven der gelijke zaken was zij niet verheven. Toen zij een uur later in het salon kwam, vond zij daar de twee mannen aan wie zij het meest dacht. Cipriani de Lloseta en Fitz stonden samen voor den haard. Mrs. Harrington was nog niet beneden- Beiden kwamen naar haar toe, de graaf nam eerst haar hand, met zijn hoffelijke buiging. Fitz volgde; zwijgend drukte hij haar hand met die natuurlijke eenvoud, die zij in hem had leeren liefhebben. „Het verbaast mij", zeide Eva, „dat mrs. Harrington mij niet verteld heeft, wie de twee vrienden waren, die zij van avond verwachtte". De graaf glimlachte somber. „Misschien weet uw gastvrouw niet, dat wij elkaar reeds vroeger ontmoet hebben begon hij; en hield plotseling op, toen de deur geopend werd, en het geruisch van mrs. Harrington's zijden kleed, haar komst aankondigde. Met een enkelen oogopslag was de toestand haar auidelijk- „Ge schijnt elkaar allen te kennen", 1 zeide zij bits. „Ik wist, dat Fitz je op d'Erraha "van eenigen dienst was ge weest; maar ik was er mij niet van be wust, dat je graaf de Lloseta kende". „Graaf de Lloseta is heel vriendelijk voor mij geweest in Bareclona in een aangelegenheid, mijn zaken betreffen de". Mrs. Harrington keerde zich vlug naar Middelburg, wiens werkzaamheden ook door het bestuur zeer zijn gewaardeerd- In diens plaats werd als zenuwarts ter behandeling' van patiënten in het Gasthuis toegelaten de heer W. W. de Regt. Als vrouwenarts en verloskundige werd de heer J. G. Geerling, die zich te M'ddelburg vestigde, in het Gasthuis toegelaten. Dit jaar trad eene regeling in werking, krachtens welke voor het aantal voor een nieuwen cursus aan te nemen leerling verpleegsters Ministerieele goedkeuring wordt vereischt- Voor het diploma ziekenverpleging A slaagden alle 16 leerlingen, die aan het examen deelnamen. Herinnerd wordt aan de verbouwing der barak voor lijders aan besmettelijke ziekte. De mannen-eetzaal in het Oude-Man- nen- en Vrouwenhuis kreeg thans een beurt voor verbetering, waardoor ook aan de mannelijke verpleegden een aan genamer huisvesting werd verschaft. De tarieven voor kraamverpleging in het Gasthuis werden verlaagd, evenals die voor gebruik van de zieken-automo- biel. Met het Alg Ziekenfonds „Walche ren" te Vlissingen werd een nieuwe re- ge'ing voor betaling van röntgen-foto's voor zijne leden overeengekomen. De overeenkomst met de gemeente Middelburg nopens den geneeskundigen dienst werd met ingang van 1 Januari 1934 voor den tijd van een jaar ver lengd- Met den röntgenoloog' werd een nieu we regeling van zijne positie in het Gasthuis overeengekomen. De salaris- en loon-regeling van het personeel der Godshuizen werd herzien in overeenstemming met de regelen, voor het Gemeente-personeel geldende. Op 23 November 1934 was het 150 den Spanjaard, doch te laat om zijn waarschuwend fronsen in de richting van Eva op te vangen. Strak keek mrs. Harrington hem in zijn vriendelijk, on verstoorbaar gelaat. „Dus zijt gij de eigenaar van d'Erra ha?" „Juist". Met een zonderling lachje zeide mrs. Harrington: „Wat zijt gij een rijk man! Kom, laten wij gaan dineeren". Zij nam den arm van den graaf en ging voorop naar de eetzaal. In het begin was zij zichtbaar afgetrokken, als dacht zij over iets, dat haar zeer had verrast. Toen ontwaakte zij uit haar gepeins, en zeide, z:ch tot Fitz wenden: „En wat denk je van de Balearische eilanden?" „Ze bevallen mij", antwoordde Fitz kortaf. Hij vond het niet tactvol het gesprek op een onderwerp te brengen, dat pijn lijk moest zijn voor Eva, Hij dacht slechts aan Eva, en merkte daardoor niet de geduldig-lijdzame uitdrukking op het gelaat van den graaf. Met blijkbaar welbehagen genoot de Lloseta zijn soep, waarbij hij al zijn aan dacht bepaalde, als trachtte hij niets van het gesprek te hooren- Mrs. Harrington keek hem scherp aan, en nrste zoo den blik, die Fitz en Eva over tafel wissel den. f Vl-f' WrPTVolgij 1

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5