WILHELMINA-BIUART ZEELAND. »BRITANNIA« RECHTSZAKEN. ONDERWIJS. BEURSTHERMOÜETER van Woensdag, SPORT, HANSEL EN NIJÏERHBB, BElEifiB NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. 60ES. GRANDHOTEL 1e KLAS WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDERENJO. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. AMSTERDAM, 9 October, Het eerste getal is de vorige aotee- ring, daarop volgt de officieeie notee ring van heden, Ned. 31 1000-4 94%—'94%. Ned. 33 1000-4 94%—94%. Ned. 34 1000-4 94%—94%. Certiiicaten-3 81%81%. O. Indie 34 1000-4 92%—93. Denemarken Obl;g. 1926-5 70%71%. Duitschl. 100-7 19%—19%. Engeland 1960-90 4 67%—67%. Zwitserl- oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 90—90%. Amsterdam 1933-5 96%97%. Amsterdam 1934-4% 94 "s-Gravenhage 1929-4% 9898%. Rotterdam 1926-1930-4% 8786%, Berlijn 1925-6% 16%16%. Zeeuws. Hyp. B-5 86 Zeeuws. Hyp. B-4% 8585. Cities Service Cy. P. 1958 5 31%_3i%. van het Volkenbondsverdrag, is het avontuur van een zieltogende dictatuur. Deze zoekt, vertwijfeld door een mili taire onderneming, een politiek succes te verkrijgen en een uitweg uit een on- houdbaren oeconomischen en financi- eelen toestand. Het Italiaansche volk, dat dezen oorlog niet gewild heeft, is niet verantwoordelijk, noch moreel noch politiek. Het zal nooit ter verantwoording ge roepen kunnen worden om aan de fi- nancieele verbintenissen te voldoen, die de dictatuur op zich zou nemen om de kosten van een zoowel uit militair als uit oeconomisch oogpunt even dwaze onderneming te dekken. 2. Er bestaat een Italiaansch vraag stuk. Het is het vraagstuk, dat geboren is uit een natuurlijke armoede van het nationale grondgebied. Dit vraagstuk moet onder de oogen worden gezien. De onlangs door cle Engelsche en Fransche staatslieden uitgesproken woorden er kennen dit en vormen een verbintenis jegens het Italiaansche volk. De oplos sing kan echter allerminst gevonden worden in imperiale avonturen, doch zai zoowel voor Italië als voor andere vol ken, die zich in een soortgelijke omstan digheid bevinden moeten worden ge zocht in een stelsel van internationale samenwerking dat er op gericht is de welvaart en de onafhankelijkheid van alle volkeren te verzekeren. 3. Bij het monsterachtige en nutteloo- ze offer van zoovele jonge menschenle- vens door een dictatuur, die een aflei ding zoekt, verklaren de politieke groe pen van anti-fascistische Italianen van Genève nogmaals, dat men niet het recht heeft aan een burger het offer van zijn leven te vragen, tenzij het de verdedi ging van de vrijheid en van de onafhan kelijkheid van het land tegen een on- rechtvaaraigen en daadwerkelijken bui- tenlandschen aanval betreft. Overtuigd, dat in den Volkenbond de kiem ligt van een toekomst van grooterc rechtvaardigheid, van werkelijken vre de tusschen de volkeren, drukken zij hun vertrouwen uit, dat de volkeren en de regeeringen niet de fout zullen begaan om moreel en materieel de tegenwoor dige dictatuur te ondersteunen, juist op het oogenblik waarop deze zich aan den rand v,an den afgrond bevindt. Een der gelijke dwaling zal noodlottig zijcn voor den Volkenbond, voor den Europecschen vrede, voor het Italiaansche volk en voor de toekomstige vriendschap van hen, die zich aan deze dwaling zouden schuldig maken met het weer vrij ge worden Italiaansche volk. De afdeeling Walcheren van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart heeft tot haren tweeden vertegenwoor diger in het hoofdbestuur der Vereeni ging benoemd den heer W. M. van Al ler, secretaris dier afdeeling. De gemeentebegrooting. De gemeentebegrooting 1935 wacht nog steeds op goedkeuring van Ged. Staten. Naar we vernemen hebben Ged. Sta ten op verschillende bezuinigingen aan gedrongen, ook de salarissen betreffen de. Volgens het „Volksblad" zouden B. en W. geadviseerd hebben, „juist de hoogste salarissen niet te verlagen en de lagere salarissen met 6 pet. Bij navraag deelde men ons mede dat de redactie van dit bericht eenigszins tendentieus is. In elk geval echter wor den door Ged. Staten beduidende ver lagingen voorgestaan. De salarissen van het gemeentepersoneel zouden daardoor zelfs beneden die van het rijks- en pro vinciaal personeel van gelijken rang komen. Op 't oogenblik is de kwestie nog bij Georganiseerd Overleg. We achten bekend, dat Ged. Staten in deze weer op advies, of aandrang der regeering handelen. Zoo is ook weer een salarisverlaging van Burgemeesters, secretarissen, ontvangers enz. wachten de. De Winkelweek. Liet einde van de winkelweek is he laas gedeeltelijk verregend. Toch is het programme nog zooveel mogelijk afgewerkt. Hosanna maakte een kleine muzikale wandeling en daar- A Amsterd. Bank 103%103%. C Rott. Bankver. 102100%. A Twentsche Bank 8181, A Pref. Gruyter en Zn A 106% A Pref. Jurgens A 91%191. A Ned. Gist- en Spiritusf. 388%>3! A Ver. Papf. v. Gelder 40%40%. C Aim. Car en Foundry 11% C Am. Smelt en Ref. 30%30%. C Farbenind. I.G. 30%30%. C Stand. Brands 8%8%. C North Am, Cy. 11%12. A Born. Sum. H.M. 133 A Linde Teves en Stokv. 6565. A Ned. Wol Mij. 90%—89%. A Singkep Tin M. 83%83%. A J. C- Japan Ln, 2929. A Rotterd.. Lloyd 3434%. A S. M. Nederland 33%33%. A Amst- Thee C. M. 48% A Houth. Alberts 2121. VLISSINGEN Vanaf hedenavond geduren de de wintermaanden een (Ingez. Med.) C Baltimore en O'hio 8%(8 A Southern Rlw. 5%-5%:. C Union Pac. Rr. 58 57 C Int. Nickel Cy. 1918%. Duitschl. '30 1000-5% 18%—19-%. A Koloniale Bnk. 38%37%. A N.I. Hbk. 1000 75-ï74. C Ned. H. M. 1000 117—115%. A Alg. Kunstz. U. 24%—(24%. A v. Berkels Pat. 48%—48. C Calvé-Delft 58%— 58%. A C. Suiker Mpij. 37%36%. A Ned. Ford A.M. 254—257. A Philips Gem. B. afg. 240—240 -42. C Unilever 95%96%-%. C Anaconda Cop. 13%13%-%. C Bethlehem St- 22%—21%-%. C Kennec Copper 15%15%-%. C Un. States Leather 5%5%. C U. States St. C. 26%—25%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 150—150% A Kon. Petr. Mpij. 188%—188%-89%. C Contin. Oil Cy. 12%12%-%. C Shell Union O-C. 5%—5%-5%. C Tide Water Ass. Oil 5%5%-5%. A K.N. Stoomb. Mij. 7%—7 A Ned- Scheepv. U. 40%39%-40 A H.V. Amsterdam 181 180%-81. A Java Cult. Mij. 98%98-%. A N-I. Suiker U. 94%94. A Deli Batavia 133134-35 C Deli Mij. 1000 151—152. A Senembah 156%155-56. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 102%—104-%. A Deli-Bat. Rubb. 58%—60%-59%. A Hessa Rubber 81%82%, A Serbadjadi S.R. 53%55. Prolongatie 66. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brusse1 Zwitserland Kopenhagen New-York 8 Oct. 9 Oct. 7.25% 7.24% 59.55 59.52% 9.75% 9.74 24.99 24.97 48.19 48.15 32.40 32.37 1.48% 1.47% na werd, evenals op 31 Aug, 1,1. op de Groote Markt, voor het Stadhuis, een taptoe geblazen. Het pijperskorps ver leende daarbij wederom zijn medewer- king. Van de zijde vhn het publiek bestond, ondanks het ongunstige weder, nog vrij veel belangstelling voor de muzikale nummers. Chr. Besturenbond. Gisteravond vergaderde het bestuur van den Chr. Besturenbond met de be sturen der aangesloten organisaties ter bespreking van het werk in den a.s. win ter. Nadat de voorzitter, de heer A. de Lange, in zijn openingswoord had gewe zen op de verantwoordelijke taak der Chr. vak- en sociale organisaties in de zen moeilijken en bewogen tijd, werd be sloten op 14 November een groote pro- paganda-avond te houden met verschil lende sprekers, muziek en eventueel sa menspraak. Ook zal in Goes en de om liggende dorpen lectuur worden ver spreid. Verder werd besloten ook dezen win ter weer te Goes en Heinkenszand cur susvergaderingen te houden, teneinde de leden sociale scholing bij te brengen. ARNEMUIDEN. Het bericht omtrent aanstelling tijdelijk controleur der steunuitkeering verdient rectificatie in zooverre dat de benoeming in lossen- dienst heeft plaats gehad zulks wegens ontslag als zoodanig van den tegen woordige wegens ziekte. GRIJPSKERKE. Alhier is op bijna 88- jarigen leeftijd overleden de in geheel Walcheren en ook daar buiten bekende heer A. Geschiere van Mariahoeve. Haast ieder kende dezen sympathieken en krassen grijsaard, die zoovele jaren op zijn driewieler langs de Walchersche wegen reed. Veel, zeer veel, heeft de heer Ge schiere, deze man van de oude garde, gedaan op kerkelijk, school en politiek terrein, wat vooral de ouderen, die de periode van strijd zich nog weten te herinneren, zullen beamen. Aan een ar beidzaam leven is een eind gekomen, maar het voorrecht was hem geschon ken, dat hij nog vele vruchten op zijn trouwen arbeid heeft mogen zien. (De Z.) RAAD VAN ZOUTELANDE. De begrooting aangenomen. ZOUTELANDE. Dinsdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester D. Kodde, voltallig. B. en W. ontrieden in te gaan, op 't voorstel van den heer Verhage in de vorige vergadering gedaan inzake het verleggen van den rijweg naar het mid den van den Duinweg in de bebouwde kom. Aldus besloten. B. en W. ontrieden ook in te gaan op het voorstel van den heer Verhage om een gedeelte der kom (een gedeelte, der Langstraat en de Langedamschef straat) te rioleeren. B. en W. zijn van meening dat er van tevoren een plan voor de geheele ge meente dient te worden opgemaakt, al vorens men tot gedeeltelijke rioleering overgaat. De heeren Verhage en Ga briëlse vonden dat het opmaken van een plan door een deskundige voor deze gemeente niet noodig is, gezien de gemakkelijke ligging. De heer d e Wi o 1 f was voor verbetering van den waterafvoer maar tegen rioleering wegens de hooge kos ten. De heer Kleinepier drong aan op verbetering in de Langedamsche straat, waar veel vuil water blijft staan. De heer S t r o o voelde aanvanke lijk ook veel voor rioleering van de Langedamsche straat en een gedeelte van de Langstraat maar is hiervan terug gekomen, gezien, wat er aan verbonden is. Het voorstel van B. en W. om niet tot rioleering over te gaan werd met 4 tegen 2 stemmen ,aangenomen. De hee-1 ren Verhage en Gabriëlse stemden te- j gen en de heer Kleinepier blanco. Een verzoek van den heer S. Wijkhuis, een consumptietent te mogen plaatsen tegenover „Nooit Gedacht", werd op voorstel van B. en W. afgewezen. Te gen een verplaatsbare tent zou geen be zwaar bestaan. De vergoeding per leerling over 1933 voor de vereeniging „School met den Bijbel" werd vastgesteld op f 16,41 en de onderwijsuitgaven der genoemde vereeniging over de jaren 1931'1933 op f 3.267. Een voorstel van B. en W. om aan de commissie voor cultureele werkloozen- zorg nog een subsidie van f 20 te geven r teneinde haar tekort te dekken werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren Stroo, Kleinepier en Maas. Besloten werd per 1 Jan. 1936 ten hoogste 7 personen bij de brandweer in te lijven. Z.h.s. werden B. en W. gemachtigd om een plan tot verbouw v,an het gemeen tehuis te doen opmaken. Op voorstel van B. en W. werd z.h.s. besloten om aan de wed. J. Adriaanse en den heer A. Riemens grond van de gemeente, die zij reeds gebruiken, in erfpacht te geven, opdat de eigendom voor de gemeente niet door verjaring teniet ga. Een verzoek van den heer A. Ge schiere en anderen om het onderhoud van den Werendijkschen weg voor re kening der gemeente te nemen wordt op voorstel van B. en W. z.h.s. afgewe zen. Een verzoek om een jaarlijksch te bepalen bedrag in de onderhoudskosten bij te dragen zal welwillend worden over wogen. De begrooting van het burg. armbe stuur voor 1936 werd vastgesteld met 'n totaal aan ontvangsten en uigaven van f 7.526. Vervolgens kwam de gemeentebe grooting voor 1936 aan de orde. De heer de Wolf verklaarde zich tegen alle assurantieposten. Een voorstel van den heer Verhage om geen subsidie meer te geven aan de Middernachtzen- dingsvereeniging, werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stemden de heer de Wolf, Verhage en Gabriëlse. De begrooting werd z.h.s. aangenomen. De heer Kleinepier vroeg bij de rondvraag, wanneer met werkver schaffing zal worden begonnen. De heer Verhage drong er op aan spoedig te beginnen, om dat dit voor verscheidene gezinnen noodzake lijk is. De V o o r z. kon nog niet zeggen wanneer zal worden begonnen. Het bezoek van minister Deckers. IERSEKE. Morgenochtend te half elf komt minister Deckers te Ierseke aan en zal hij op het gemeentehuis officieel worden ontvangen. Het bezoek in de morgenuren zal gel den het bedrijf van de N.V, Nederland- sche Maatschappij tot bevordering van Kunstmatige Oestercultuur. De lunch wordt gebruikt in het café van den heer Nolet. Na een bespreking met het Vebo-be- stuur, wordt een bezoek gebracht aan de mosselknipperij van den heer v. d. Jagt. Na een thé, wederom bij den heer No- let, zal de minister nog een bespreking hebben met den voorzitter van de vis- schersvereeniging te Ierseke, den heer C. Sinke. Teraardebestelling wijlen mevrouw Van ZuijenRoggeband. BRESKENS. Dinsdagmiddag vond de begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van mevrouw A- C. van Zuijen Roggeband, echtgenoote van den bur gemeester van Breskens. Hoezeer mevrouw Van Zuijen een warme plaats innam in de harten van alle ingezetenen bleek uit de overgroote belangstelling van de zijde van het pu bliek, dat in stillen eerbied de geliefde doode naar haar laatste rustplaats ver gezelde. Een schat van bloemen en kransen van familieleden, vriendenkring en cor poraties dekten de baar en werd door schoolkinderen grafwaarts gedragen. Aan de groeve werd namens den ge meenteraad het woord gevoerd door den loco-burgemeester, den heer Cam- bier; verder spraken nog mr. P. Diele- man, jhr. ir. R. R. L. de Muralt, de heer L, van Dijk uit Schoondijke namens de Mij. van Ooft- en Tuinbouw; de familie leden J. J. Wallien, ter Burg en Meijn- derts, terwijl de heer de Wilde namens burgemeester Van Zuijen allen bedank ten voor de laatste eer aan zijn echt genoote bewezen. Alle sprekers wezen op de voortref felijke eigenschappen welke mevrouw Van Zuijen bez,at en waardoor zij in Zeeuwsch-Vlaanderen bij allen die haar kenden een warme plaats innam. Ook de stuwkracht die van haar uitging en waardoor menige plaatselijke vereeni ging, zooals de Vereen. „Floralia" en de afdeeling Breskens van het „Groene Kruis" tot groote inspiraties geprikkeld werden. Met mevrouw Van Zuijen is een gogd mensch heengegaan; haar nagedachtenis zal bij alle ingezetenen van Breskens nog lang in eere blijven. Cassatie. De Officier van Justitie te Middel burg heeft cassatie ingesteld tegen 2 vonnissen der rechtbank van 4 October j.l. waarbij G. V., 57 jaar, schipper op het zeilschip „Adriana Johanna", wo nende te Werkendam, ter zake van ten laste gelegde overtreding der wet op de evenredige vrachtverdeeling is ontslagen van alle rechtsvervolging. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 October 1935. Het volgend vonnis werd uitgespro ken: valschheid in geschrifte: C. W„ 52 jaar, koopman Axel, 3 maanden gevan genisstraf voorw. proeftijd 3 jaar. Jeugdige dieven veroordeeld. Voor den politierechter te Zutphen had zich heden te verantwoorden een aantal meest jeugdige personen, die zich allen hadden schuldig gemaakt aan dief stal van vleesch en spek van 'n vleesch- warenfabriek te Voorst. Mede tengevol ge van deze diefstallen kon de fabriek niet blijven rendeeren, zoodat zij geliqui deerd moest worden. De 21-jarige kan toorbediende G. H. V. te Deventer werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf. De 29-jarige koopman H. R. te Colmsgate, de 23-jarige ijscoventer A- G. B. te Deventer en de kermisreiziger J. M. D. elk tot 1 maand gevangenisstraf.. De 30-jarige chauffeur D. te Deven ter werd veroordeeld tot 60 boete sub sidiair 60 dagen hechtenis en 2 maanden voorwaardelijk. De heer J. B. van Kesselen te Vlissingenis benoemd tot tijde lijk onderwijzer te Ouddorp (Z.-H.). Obl.markt Markt Suiker jRubber j Unilever Koninkl. Industrie Olie iPhilips Amerika Tabak Schepen Aku (Wettig gedeponeerd.) U proeft het direct: HAAS' mOSterd perfect! (Ing. Med.) eveneens het Ned, record en bracht dit op 4 min 19 sec. gai/g 71 HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. Derde partij afgebroken. De derde partij v,an de match om het wereldkampioenschap schaken tusschen dr. Aljechin en dr. Max Euwe, gisteren te Amsterdam gespeeld, is na 40 zetten afgebroken. Aljechin staat op winst; hij heeft twee pionnen meer. De partij zal hedenavond worden voortgezet. Men verwacht dat zij voor Euwe verlies zal opleveren. ZWEMMEN. Nieuwe Ned. records. In de overdekte zweminrichting van de A. M. V. J. te Amsterdam heeft de zwemmer A. H. Sipkema van H. P. C. zijn eigen Nederlandsch record op de 200 m vrije slag met Vs sec verbeterd en gebracht op 2 min 24 sec. Op de 4 x 100 m estafette vrije slag heeren verbeterde de ploeg v,an H. P. C. F aillissementen. Failliet verklaard: J. van Esbroek, sla ger en veehandelaar, wonende te Sluis kil. Rechter-commissaris mr. J. H. F, Bloemers. Curator: mr. G. Tichelman te Ter Neuzen. Het faillissement van D. F. van Cadzand, landbouwer, wonende te Axel, curator mr. A. Bolle te Middelburg is geëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkee- ring van 8.07688 pet. AUTO MET MOSSELEN IN EEN SLOOT. Een groote vrachtauto met aanhangwagen van de firma C. H, de Donkquers uit Chatelet, geladen met mosselen uit I e r s e k e, is Maandag op den rijksstraatweg te W o e n s- d r e c h t van den weg geraakt en in een sloot terecht gekomen. De auto moest voor een achterop rijdenden vrachtwagen te ver naar rechts uitwij ken, waardoor het ongeval ontstond. De schade aan den Belgischen wagen is zeer groot. VAN AL ZIJN SIERADEN- BEROOFD. Een zakenman, die Dinsdagavond in het centrum van Amsterdam met een hem onbekende juffrouw ken nis maakte en daarmede verschillende café's bezocht, kwam tot de ontdekking dat hij van al zijn sieraden was beroofd. Toen de onbekende vriendin goed en wel afscheid van hem had genomen en hij even wilde kijken, hoe laat het was, miste hij zijn gouden horloge met gouden schakelketting. Bij het zoeken naar het horloge be merkte hij, dat hij een gouden zegelring, zijn sigarettenkoker en een sigarenknip- per miste. Hij deed hiervan aangifte bif de politie die thans trachten zal de vrouw op te sporen. Of de beroofde' daarmede zijn kostbare spullen zal terug krijgen is zeer de vraag. i i elg.) VERDRONKEN. Sedert Vrijdag 11. werd te Utrecht vermist het 4- jarig zoontje v,an de familie N. P., dat het laatst spelende bij de Vecht was ge zien. Dinsdagmiddag is het lijkje uit de Vecht bij Zuilen opgehaald. DE „COWBOYGROEP". De ge meente politie te Schinnen heeft de beide 12-jarige jongens uit Lutterade, behoorende tot de „cowboygroep die betrokken waren bij vele diefstallen en die na hun verhoor op het politiebureau op Donderdag jl. niet meer naar de ouderlijke woning waren teruggekeerd, aangehouden. De jongens hadden een brief aan hun ouders geschreven en daar in om een onderhoud verzocht. De ouders hebben den brief aan de politie ter hand gesteld, waardoor de jongens konden worden opgespoord. Zij zijn naar de ouderlijke woning teruggebracht. Brunssum: 1 doode. Bij B r u ~n s s u m is Maandag middag een 9-jarig meisje door een auto overreden. Vanochtend is het kind <n het ziekenhuis te Heerlen overleden. ZEVEN DOODEN BIJ AUTOBUS ONGELUK. Uit den Passar (Bali) wordt gemeld, dat een autobus die terug keerde van het vliegterrein waar de in zittenden de rondvluchten van de K.N.I. L.M. hadden bijgewoond, en waarin ge zeten waren Chineezen en Baliërs, waar schijnlijk door een verkeerde manoeuvre van den bestuurder, van een hoogen weg is afgestort. Zeven personen zijn gedood, waarvan vier onmiddellijk dood

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2