fCHU REURRTHERMOMETER van Maandag. SPORT. LEGER EN VL80T. ZEELAND. KERKNIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. iOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BELGIE. DUITSCHLAND, &Zn.yan Pt kela-groningen AMSTERDAM, 7 October. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden, Ned. 31 1000-4 94%—94%, Ned. 33 1000-4 94%—94%. Ned. 34 1000-4 94%—94%. Certificaten-3 80 81 O. Indië 34 1000-4 92%—92%. Denemarken blig. 1926-5 70%71. Duitschl. pndst. 10O-7 19%—48%. Engeland 1960-90 4 67—67%. Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatss. 1927-4% 89%—89%. Amsterdam 1933-5 96% Amsterdam 1934-4% 9493%. 's Gravenhage 1929-4% 93%98. Rotterdam 1926-1930-4% 87%87%. Berlijn 1925-6% 16%—16%. Zeeuws. Hyp. B-5 8686. Zeeuws. Hyp. B-4% 8585. Cities Service Cy. P. 1958 5 3131%. ter vermijding van sterke prijsfluctuaties is in het belang van allen, die bij de pro ductie en afzet van varkens en varkens- vleesch betrokken zijn, terwijl het con sumentenbelang ook allerminst is ge diend met sterke prijsschommelingen. Met het oog hierop zal met ingang van heden, Maandag 7 Oct. de heffing op var- kensvleesch wederom van 6 op 9 ct. per kg geslacht gewicht gebracht worden. Mocht blijken dat dit middel onvol doende uitwerking heeft, dan zullen an dere midde'en om dit doel te bereiken worden overwogen. Protest van den Ned, Bond van Varkenshandelaren. De heer Turksma, voorzitter van den Ned. Bond van Varkenshandelaren heeft aan den minister van landbouw en vis- scherij het volgende telegram verzon den: ,,Als voorzitter van den Ned. Bond van Varkenshandelaren heb ik mede- deelingen ontvangen omtrent geruchten van verhooging der crisisheffing op var- kensvleesch, ingaande Maandag, Indien deze geruchten waarheid bevatten, wijs ik namens den Bond van Varkenshande laren op de zeer nadeelige gevolgen voor den varkenshandel en de zware finan- cieele ver iezen. Een dergelijke maatre gel beteekent verdere ontwrichting van het grossiers- en slagersbedrijf, houdt in een extra-belasting voor den consument, heeft ten gevolge prijsdaling van de varkens tot schade van de var kenshouder. De bond verzoekt opschor ting van het besluit". Nog meer protesten. Als protest tegen het besluit der vee houderijcentrale, waarbij de crisisheffing op geslachte varkens met 50 pet- is ver hoogd, zijn door de organisaties van varkensvleeschproducten, te Den Haag besloten, heden, Maandag geen varkens te slachten, waaruit volgt, dat morgen, Dinsdag geen varkensv'eesch in de sla gerijen verkrijgbaar zal zijn. Naar het oordeel der organisaties is een nieuwe heffing op een volksvoedsel zooals varkensvleesch ontoelaatbaar en n'et in het belang van den consument. Ook te Rotterdam zou vandaag niet geslacht worden. STAATSLOTERIJ. In het Staatsblad is thans afgekondigd de wet van 1 M,aart 1935, houdende wijziging van de wet tot regeling van de Staasloterij. Zooals men weet, beslist deze wetswij ziging een verbod voor andere loterijen dan de Staatsloterij, om voor uitlotingen gebruik te maken van de trekkingen van de Staatsloterij. Deze wetswijziging treedt in werking 20 dagen na de afkondiging, dus met ingang van 24 October a.s. HET JUBILEUM VAN HET N.J.V. Zaterdagavond is, in aansluiting op de 10e algemeene vergadering van het Na tionaal Jongeren Verbond, te Arnhem een eenvoudige herdenkingsbijeenkomst gehouden, ter gelegenheid van het feit dat voor 10 jaren te Arnhem de grondslag werd gelegd voor het N. J. V, Op deze bijeenkomst heeft prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman een rede gehouden, getiteld „Paraat blijven!'' Spr. herinnerde er aan dat een kleine groep Arnhemsche jongeren den moed had, zich te weer te stellen tegen het slappe défaitisme, dat toen hoogtij vier de. Uit dit kleine begin is de krachtige beweging gegroeid. Spr. wees er op, dat men er nog niet is; er is nog veel te doen voor het N.J.V. De taak is in den kring der jongeren het besef te doen doordringen, dat de eerste nationale deugd, trouw aan Oranje onderstelt, eerbied voor de machten die ons onder Oranje regeeren en waardeering voor de vrijheden des volks. Spr. vestigde de aandacht op de on voldoende weermacht van ons land. Al le nationaal voelenden behporen thans meer dan ooit paraat te zijn. Het vader land rekent op-U, zoo besloot spr. A Amsterd. Bank 105% 104%. C Rott. Bankver. 102 A Twentöche Bank 81Si. A Pref Gruyter en Zn A 106106 A Pref. Jurgens A 9291%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 389389%. A Ver. Papf. v. Gelder 4140, C Am. Car en Foundry 11%11 C Am. Smelt en Ref. 29%30%. C F,arbenind. I.G. 27%29%. C Stand. Brands 8%8%. C North Am. Cy. 11% e.d- A Born. Sum. H.M. 131%133- A Linde Teves en Stokv, 6566%. A Ned. Wol Mij- 90% A Singkep T n, M. 82%83%. A J. C. Japan Ln. 29- A Rotterd. L.oyd 35%34%. A S. M. Nederland 3534%. A Amst. Thee C.M. 4045. A Houth. Alberts 20% De telegrafist-majoor der marine A. de Haan is bevorderd tot opperte- legrafist. Een vechtpartij. Gisteravond ontstond in een café aan den Kinderdijk, ruzie tusschen twee jongelui uit Arnemuiden. Zij zouden het buiten wel uitvechten. In den portiek heeft de een den ander met een bier- fleschje een klap op het hoofd toege bracht, waardoor een bloedende vrij breede wond aan het hoofd en nog twee kleinere wonden ontstonden. De politie maakte van een en ander proces-ver baal op en bracht den gewonde naar den gemeentearts, die er geen bezwaar in zag, dat de jongeman huiswaarts keerde. Onder stroom en te water. Zaterdagavond wilde een der mon teurs van de fa. L. J. van 't Westende te Middelburg, die de verlichting der haven verzorgde, een fout in de ver lichting opsporen. De monteur kwam daarbij met den stroom in aanraking en viel te water. D,aar er veel omstanders aanwezig waren had men den drenke ling dadelijk weer op het droge. Daar de man eenigszins versuft was, werd dokters huljl ingeroepen. Deze kon echter geen ernstig letsel constateeren, zoodat gehoopt mag worden, dat dit dubbele ongeluk voor het slachtoffer bijzonder goed is afgeloopen. De Fruittentoonstelling. Naar we vernemen is de Fruittentoon stelling bezocht door bijna 8000 beta lende bezoekers. RAAD VAN ARNEMUIDEN. Een tijdelijke controleur voor de steunverleening. ARNEMUIDEN. Zaterdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester H. G. Horninge. Aan de orde was de benoeming van een controleur voor de steunregeling. De V o o r z. zegde, dat de heer A. C. Francke, controleur in tijdelijken dienst, door ziekte al geruimen tijd ver hinderd w,as, zijn werk te verrichten en dat hij blijkens doktersadvies nog gerui men tijd verhinderd zal blijven. Uit een negen tal sollicitanten werd na een bespreking in besloten zitting tot controleur in tijdelijken dienst be noemd, de heer A. Bliek te Middelburg, thans volontair ter gemeente-secretarie te Arnemuiden. Hierna werd een instruc tie voor dezen ambtenaar vastgesteld. OOSTKAPELLE. Gevonden Voorwer pen: Fietsplaatje te bevragen bij C. Brand A no. 16. RAAD VAN BAARLAND. De begrooting goedgekeurd. BAARLAND. Zaterdagmiddag ver gaderde de Raad onder voorzitterschap van J. Ermerins voltallig. In behandeling kwam de begrooiing- 1936. Deze werd post voor post behan deld. De heer J. Traas vroeg bij den post onderhoud pleinen en straten eeni- ge opheldering aangaande het bediag van 40 dat hiervoor uitgetrokken was Hij vond dat heel laag. Tevens herin nerde hij B. en W. nog aan de belofte om de straat bij den heer Minnaar eens onder handen te doen nemen. Devoor- z i 11 e r merkte op, dat dit te zijner tijd gebeuren zal. Ook de post 20 voor schoolbibliotheek vond de heer Traas wel wat laag. De v o o r z. stemde toe dat dit wel niet hoog was, maar wan neer elk jaar een kleine aankoop ge schiedt, blijft de bibliotheek toch goed. De heer De R ij k merkte nog op dat de schoolgang in een slechten toestand verkeert. B. en W. stemden hierin tpe en zullen de noodige aandacht aan de zaak besteden. Dit jaar zal het niet meer gaan, daar er reeds een lokaal opge knapt is. Tenslotte werd de gem. be grooting zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De vergoeding v. d. Repe werd inge trokken, als zijnde onrechtvaardig daar het zou gelden voor het eerste leerjaar en de zoon van Van der Repe reeds met September naar de 2de klas is gegaan. De heer Traas merkte op, dat de Wed. Pompoese ook vergoeding had ge kregen maar dat de heer Pompoese schriftelijk mededeeling deed hiervan C Baltimore Ohio 8%8%, A Southern Rlw- 55%. C Union Pac. Rr. 57 e.d.57%. C Int. Nickel Cy. 18%—19%. Duitschl. '30 1000-5% 17%—18%. A Koloniale Bnk. 3738%. A N.I. Hbk.1000 74%—75%-76%. C Ned. H. M. 1000 114—116. A Alg. Kunstz. U. 25%—25%. A v. Berkels Pat. 48%46%. C Calv'-Delft 57%—58. A C. Suiker Mpij. 3637. A Ned. Ford A.M. 276—257%. A Philips Gem. B. afg. 238%—240-43. C Unilever 96%95%-96%. C Anaconda Cop. 1343%-%, C Bethlehem St. 22%— 22%-%. C Kennec Copper 15%16. C Un. States Leather 5%5%. C U. States St. C. 26%—26%-%. A A.N.I.E.M.N.B. 151—150% A Kon. Petr. Mpij. 186%187-%. C Contin. Oil Cy. 1212%. C Shell Union O C. 5%—5%-5%. geen gebruik te willen maken. Hiertoe had volgens spreker de heer Pompoese geen recht. Men moet betalen of het voorstel intrekken. Om dit punt verder te behandelen ging de Raad in geheime zitting. Na heropening verklaarde de V oorzitter dat het voorstel Traas was aangehouden. De begrooiing B. A. zal worden teruggezonden om het bestuur in de gelegenheid te stellen een post van 75 voor presentiegeld etc. terug te brengen op 25. De heer J. F. Daalman werd tot lid van 't B. A. herkozen. Bij de rondvraag vroeg de heer Traas hoe of het met de werkloos heid staat, omdat de desbetreffende post met 500 verhoogd was. De v o o r z merkte op, dat het de laatste maanden goed ging, maar hij vreesde voor den winter. 'S HEER ABTSKERKE. Zaterdag vergaderde de Raad onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig de heer P, de Jonge. Het nieuwe lid J. Vermue werd ge ïnstalleerd. De begrooting voor 1936 werd be handeld. In deze begrooting is opgeno men een post van 400 voor verbete ring van een eind straatweg richting Sinoutskerke en een post van f 500 voor de werkverschaffing. De begrooting is vastgesteld in ont vang en uitgaaf op 16.555 en een post van onvoorzien voor 509. COLIJNSPLAAT. Vrijdagmiddag tralf drie werd door den heer P. Dourleyn de bazaar geopend, die gedurende twee dagen is gehouden ten bate van de Christelijke muziekvereeniging „Soli Deo Gloria". Beide dagen w,as het zeer druk, vooral in de avonduren. Er kon geraden worden naar een tweetal kap stokken, een lamp, een smyrnakussen en een als verpleegster gekleede pop. Vooral voor d,at raden was veel liefheb berij. De verkoop in de verschillende tentjes was in het bijzonder op Vrijdag zeer naar wensch. De zuivere opbrengst is nog niet be kend, maar ,,S. D. G." zal zeer vermoe delijk buitengewoon tevreden kunnen zijn over het succes van den bazar. BRAND. IJZENDIJKE. In den nacht van Za terdag op Zondag is te IJzendijke de houtloods van een wagenmaker geheel in den asch geleg'd. C Tide Water Ass Oil 5%5%-5%, A K.N. Stoomb- Mij. 7%7%-7%. A Ned. Scheepv. U. 41 41-42. A H.V. Amsterdam 178—180%-81 A Java Cult. Mij. 95%—97-99. A N.I. Suiker U. 9192-94. A Deli Batavia 134%134, C Deli Mij. 1000 149%—152%. A Senembah 152154-%. C Chicago Milw, A Amst. Rubb. C. 101%—101%-03. A Deli-Bat. Rubb, 56%56%, A Hessa Rubber 81—80%. A Serbadjadi S R. 55% Prolongatie 66. WISSELKOERSEN. 5 Oct. 7 Oct. - Londen 7.23% 7.25% Berlijn 59.52% 59.52% Parijs 9.74% 9.75 Brussel 24.98% 25.00 Zwitserland 48.18 48.19 Kopenhagen 32.32% 32.37% New-York 1.48 1.48% DE VERVOLGING DER JODEN IN DUITSCHLAND. Een gebed voor de Duitsche Joden en hun vervolgers in alle Synagogen ter wereld. In alle Synagogen ter wereld is Zon dagavond ter gelegenheid van den Groo- ten Verzoendag, den heiligsten Jood- schen feestdag, een plechtig gebed, overal van denzelfden tekst, gelezen voor de Duitsche Joden en hun vervol gers. Deze machtige religieuze demonstra tie is gehouden op initiatief van den Op- per-Rabbijn van het Britsche Rijk dr. J H. Hertz te Londen, den Opper-Rabbijn van Frankrijk, Israel Lévi te Parijs, den Rabbijn van Warschau Prof. Dr. N Schon, de Opper-Rabbijn van Stockholm dr. M. Ehrenpreis, den Opper-Rabijn van Weenen dr. D. Feuchtwang, den Opper-Rabbijn van Boekarest dr. J Niemirower en verscheidene andere re ligieuze leiders van het Jodendom. Het in ongekunstelde, deemoedige be woordingen gehouden gebed werd in de overal ter wereld op dezen heiligen dag overvolle Synagogendoor honderddui zenden met groote aandacht en ontroe ring aangehoord. In dit gebed wordt o.a. gezegd: „Onze gewonde harten wenden zich in deelne- menden rouw tot onze zwaar beproefde broeders, wier bestaan als menschen en Joden vernietigd wordt. Machteloozen worden van hun rechten en waardigheid als mensch beroofd. De eenheid van het naar God's evenbeeld geschapen men- scher.geslacht wordt door een ap rassen- instinct gebouwde waanleer vernietigd. De religieuze en zedelijke grondslagen van de menschheid worden getroffen. Olie Tabak Ford iMarkt - - Rubber - - Philips - 1Amerika - ObLroarkt- Koninkl. - Industrie - Schepen - Unilever nqv Het leed van onze broeders is daarom ons leed en hun strijd een strijd van de geheele menschheid. Het geldt hier den strijd om het Goddelijke Het slot van het gebed luidt: „O, God! Vader der menschen en Geleider der volken, Gij, die de wereld gegrond vest hebt op liefde en rechtvaardigheid, open de oogen der verblinden, louter de harten der dwalenden, schenk allen wijsheid, vervul allen met barmhartig heid. Help ons allen den weg te vinden naar U den weg uit de duisfernis naar het licht, uit de verwarring naar de klaarheid, uit de schuld naar dc ver geving, uit den strijd naar re erzoe- ning." Opnieuw relletjes te Antwerpen. Het is Zondagavond te Antwerpen op nieuw tot een ernstige botsing tusschen Vlaamsche nationalisten en anti-fascis ten gekomen. Een groep Verdinaso's waren per rijwiel van een propaganda- tocht in de omgeving van Antwerpen te ruggekeerd, toen zij in de Boogstraat een groep antifascisten ontmoetten, die eveneens op de fiets w,aren den den Verdinaso's in de flank aanreden, waar door deze kwamen te vallen. Er ont stond een hevige vechtpartij, waarbij ook van revolvers werd gebruik ge maakt. Achtervolgd door hun te genstanders vluchtten de Verdinaso's naar hun clublokaal in de Osystraat, waar de verhuurder van 't lokaal eeni- ge revolverschoten loste om de vervol gers af te schrikken. Hij werd door een slag van een ploertendooder aan den arm gewond. Toen de politie verscheen, kwam er een einde aan het relletje. Tal van ploertendooders werden in beslag genomen. Het bleek, dat aan weerskan ten tien personen waren gewond. Bombardementsvliegtuig neergestort. Zaterdag is bij Antwerpen tijdens een proefvlucht een nieuw type bombarde- mensvliegtuig, bestemd voor het Belgi sche leger, van een hoogte van 800 m neergestort. De beide inzittenden, Leon Stampe, zoon van den bekenden Ant- werpschen constructeur, en de Russische ingenieur Iwanof, die de constructeur van dit type was, werden gedood. Het vliegtuig kwam terecht in een tuin, na het dak van een huis te hebben vernield- KERK EN STAAT. Er komt een rijkskerkcommissie. Zaterdag is te Berlijn een verordening afgekondigd, waarin de benoeming van een „rijks-kerkcommissie" wordt gelast. Deze commissie zal o.a. de benoemingen en ontslagen der predikanten moeten re gelen. Omtrent de beteekenis van een en an der meldt de Berlijnsche correspondent van de „N. R. C." het volgende: Alles hangt er nu maar van af, wie in deze commissie zitting zal hebben. In dien rijksbisschop Müller daarin geen zitting krijgt, dan blijft hij nog wel rijks bisschop, maar behoudt alleen geestelijk gezag. In alle kwesties van bestuur neemt de kerkcommissie besluiten waar op geen beroep meer mogelijk is die de goedkeuring behoeven van den minister voor kerkaangelegenheden Kerrl. Rijks minister Kerrl zal deze week met verschillende persoonlijkheden van de belijdeniskerk in verbinding treden ten einde hen te verzoeken zitting in de commissie te nemen. Genoemd worden de persoonlijkheden Mahrarens en Mei- ser en Bodelschwingh. Deze persoonlijk heden zullen als voorwaarde voor hun deelneming stellig eischen dat rijksbis schop Müller geen lid van de commissie is. De maatregelen welke Kerrl thans denkt te treffen gelden als een laatste poging om het kerkconflict in der minne te regelen, maar of dat zal gelukken hangt af van hetgeen er nu verder ge beurt. De kerkcommissie zal haar be sluiten niet met meerderheid van stem men kunnen treffen, daar dit tegen het leidersbeginsel zou indruischen. Indien eenige persoonlijkheden van het belijde nisfront er zitting in hebben is de vraag wat zij te zeggen zullen hebben en ook is de vraag wat hun geloofsgenoo- ten van hun deelneming zullen denken. Eerst moet dus worden afgewacht welk resultaat op de onderhandelingen van minister Kerrl met prominten der belij deniskerk zal hebben. (Wettig gedeponeerd.) NU OOK IN COCKTAIL. LIKEUR, VERMOUTH. SHERRY OF COGNAC (Ingez. Med.]!1 Ned. Herv. Kerk, Ds. E. J. Beens te Hedel is beroepen, te Stavenisse. Dr. J. R. Callenbach, de oudste predikant der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam is voornemens tegen 1 Mei emeritaat aan te vragen. Dr. Callenbach werd geboren in 1862.- Van 28 Mei 18931897 stond hij te Ier- seke. Sedert 1901 staat hij te Rotterdam. HOCKEY. Zuid. Tweede Klasse A: Tilburg 2 Breda 2 14; Cadetten 2Middelburg 33; ForwardPelikaan 61; Teoipo Zwart Wit 2 31. VOETBAL. Ado behaalde gisteren een mooie, verdiende overwinning op Sparta, Even verdiend was de verrassende zege van R.C.H. op Ajax. De jeugdige Haarlem- sche ploeg heeft nu al eenige mooie re sultaten geboekt. Bij D. H. C. wi! het nog maar niet vlotten. Thans verloren zij weer van Stormvogels. Drie wedstrij den eindigden in deze klasse in gelijk spel. Feijenoord boekte een flinke over winning. D.W.S. kreeg met het gelijke spel meer dan zij verdiende. In het Oosten stelde P.E.C. teleur door van Heracles overtuigend te ver liezen. S.C.H. zag haar 10 voorsprong in een 21 nederlaag eindigen. G.V.A.V. stelde teleur door van Veendam te verliezen. De Groningsche dei by bleef onbeslist. Roermond heeft het nog niet tot een overwinning kun nen brengen. Thans speelde zij tegen B, V.V. gelijk. Nac won verdiend, terwijl P.S.V. aan Bleijerheide een lastige te genstander had. Noad verloor weer, thans met sprekende cijfers van Longa. Jiuliana en M.V.V. speelde in een ruwen wedstrijd gelijk. R.B.C. en de Baronie deelden de punten. Het is er spannend naar toe gegaan. Eerst in de laatste mi nuten maakte de Baronie den gelijkma ker. Hero heeft het op den Raayberg niet gemakkelijk gehad. Met het gelijke spel mogen de Bredanaars tevreden zijn. Zeelandia verloor met flinke cijfers in Oosterhout. Bij de rust was de stand reeds 31 in haar nadeel. De Valk won met 31 van Willem II. De uitslagen zijn als volgt: Eerste klasse: Afl. I: ADOSparta 41, RCH Ajax 10; Hermes DVSHBS 25; V SVXerxes 41; KFC—Haarlem 11. Afd. II: DHCStormvogels 25; FeijenoordHFC 50; VUCZFC 3 3; ExcelsiorDFC 00; DW SBlauw Wit 1—1. Afd. Ill: AGOVV—Ensch. Boys 2—1; PECHeracles 03; SCHZAC 1 2; EnschedeWageningen 31;. Afd. V: VeendamGVAV 42; HSC Leeuwarden 30; AchillesHooge- zand 2—1; Velocitas—Be Quick 9—0; SneekFriesland 25. Afd. IV: RoermondBW 2-2; NAC Eindhoven 41; PSV—-Bleijerheide 2—0; NOAD—LONGA 0—4; Juliana— MVV 0—-0. Zuid. Tweede klasse A: Middelburg Vlissingen 1—0, TSC—Zeelandia 6—1, GoesTerneuzen 2 3; Dosko Hero 1_1; RBC—De Baronie 3—(3. "Derde klasse A: Terneuzen 2Oost burg 42; OranjeHoofdplaat 18; Breskens—Axel afgelast. Derde klasse B: Vlissingen 2Eiland Boys 5—3; De Zeeuwen—Goessche Boys-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2