GOiSCHE COURANT^ De oorlog in Oost-Afrika. BINNENLAND, WEER Ei WIND. NUMMER 236. TWEE BLADEN. MAANDAG 7 OCTOBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Zondag hebben de Italianen Adoea ver overd. Aan beiden kanten zouden zwa re verliezen zijn geleden, Leugenachtige berichtgeving. De Volkenbondsraad heeft Zaterdag nog geen besluiten genomen. Berichten front. De Volkenbondsmoien maalt langzaam. IJ JPtovwct&U MIDDELBUBÖSCHE COURANT Pagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RabrieL „Kleine Advertentiën", ten hoogste S r»geï» a 75 ct. bü vooruitbetaling Adv. mal, „Briever:" of „Bevragen bureau dezer cot- rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cwf De Italianen zijn er Zondagochtend in geslaagd de Abessijnsche stad Adoea, waar zij in 1896 eenmaal verpletterend werden verslagen, te veroveren. In Ita lië is dit bericht met groote vreugde ontvangen. Mussolini zelf heeft er den koning van in kennis gesteld, In zijn telegram aan den vorst leest men, dat Adoea werd heroverd. Men kan daaruit afleiden, hoezeer het bezit van deze stad een zaak van nationale eer voor de Italianen was. Na veertig jaar yin een herovering te spreken! Blijkbaar be schouwt de Duce de huidige expeditie als een voortzetting van de mislukte van 1896. Zonder slag of stoot hebben de Itali- aansche troepen zich niet v,an de le geerde stad kunnen meester maken. (Bij het woord stad stelle men zich geen verzameling van steenen huizen naar Westersch model voor; Adoea bestaat voor 't grootste deel uit meer of min der armzalige hutten). De Abessijnen verdedigden zich hardnekkig. Volgens sommige berichten zouden de Italianen Zaterdag reeds een oogenblik in 't bezit van Adoea zijn geweest. Een tegenof fensief had hen er toen weer uitgesla gen. Van Italiaansche zijde wordt dit echter tegengesproken. Wel staat intus- schen vast, dat er ontzettend hard ge vochten is en dat ,aan beide zijden groo te verliezen zijn geleden. Wij willen er nogmaals den nadruk op leggen, dat men de berichten van het front met eenige reserve moet lezen. Er zijn er altijd bij, die het niet te n^uw met de werkelijkheid nemen. Eerstens is het natuurlijk voor de daarginds ver toevende journalisten onmogelijk, om m korten tijd zich een juist beeld van de gebeurtenissen te vormen. Anderzijds lie gen de (militaire) berichtgevers ,aati weerskanten er maar op los. Dat is in elken^ oorlog zoo geweest, waarom zou het hier anders zijn. Een merkwaardig staaltje van over drijving is er aan Abessijnschen kant ge presteerd in de telegrammen over den eersten bomaanval op Adoea. Men zal zich herinneren, dat daarin melding ge maakt werd van 1700 dooden en ge wonden, grootendeels vrouwen en kinde ren. Thans blijkt, dat er hoogstens tien slachtoffers zijn gevallen:. Te Addis Abeba geeft men, dit toe. Bij tien slachtoffers zal het Zaterd.ug, tijdens de gevechten om Adoea niet ge bleven zijn. Vermoedelijk bedraagt het aantal dooden van deze slachting ettelij ke duizenden. Vooral de Abessijnsche verdedigers, die aan voortdurende aan vallen uit de lucht en zwaar artillerie- en machinegeweervuur bloot stonden, moeten zware verliezen geleden hebben. Hoewel ze vermoedelijk veel grooter in aantal waren dan de Italianen, konden ze met hun veel primitiever bewapening tegen het moderne geschut niet op. Zaterdag is gemeld, dat reeds Vrijdag avond het stadje Adigrat ten Oosten van Adoea in handen der Abessijnen was gevallen. Dit blijkt ook al weer niet juist geweest te zijn. Zondagochtend, t°e" Adoea viel, hielden de Abessijnen te Adigrat nog stand. Lang kan de te genstand echter niet meer duren, daal de Italianen met hun moderne wapens een ontzettenden druk op de verdedigers uitoetenden, waartegen ze weinig kun- den uitrichten. Volgens berichten van het Zuidelijk front (province Ogaden) ontwikkelen de Italiaansche troepen daar een groote activiteit De hm Dolo-Jet is bezet door Italiaansche afdeelmgen, die door vlieg tuigen worden gesteund. De rechter vleugel der Abessijnsche strijdkrachten ligt aan de rivier banale; de linkervleu gel strekt zich uit over de Oostelijke bergkammen. Men verwacht dat binnen 14 dagen een groote veldslag zal Wor. den geleverd langs een bergrug ten Zui den van Jijiga, dat Oostelijk van Har- rar ligt. Er zijn aanwijzingen dat meer dan 250.000 man aan dezen strijd zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling der Abessijnsche aanvoerders tegen Woens dag een legermacht van 150000 man aan Tt V bijeen te brengen, terwijl de JV^Eaansche troepen in dezen sector op 100.000 man worden geschat. e laatste drie dagen zijn de Abessij nen wat teruggetrokken en hebben zij van het Zuidelijk de plaatsen bij de grens van Italiaansch Somaliland ontruimd. De bijeenkomst van den Volkenbonds raad Zaterdagmiddag te Genève, heeft een veel minder sensationeel verloop gehad, dan verwacht werd. Er is niet eens over sancties gesproken. De Raad benoemde nadat eerst de Italiaansche afgevaardigde baron Aloisi en daarna de Abessijner Tecle Hawariate het woord had gevoerd, een commissie-van-zes, welke opdracht kreeg den toestand op nieuw onder oogen te zien en vandaag een rapport uit te brengen. In den loop van hedenmiddag zou de Raad dan op nieuw bijeenkomen. Deze trage gang van zaken wijst er op, dat men te Genève niet over een nacht ijs zal gaan en het met de toepassing van sancties vermoedelijk niet zoo'n ver- verschrikkelijke vaart zal loopen. De Volkenbondsmolen maalt ook in dit ge val weer langzaam. Het heeft natuurlijk de aandacht ge trokken, dat ditmaal de Italianen, on danks het feit, dat ook een Abessijn schen gedelegeerde aanwezig was, niet van de zitting wegbleven. Zooals men weet, achtte Mussolini het vroeger be neden Italië's waardigheid, om met Abes- synië op voet van gelijkheid te worden behandeld. Het is eenigszins merkwaar dig, dat dit „moreeie" bezwaar thans op eens verviel. De rede, die baron Aloisi, de Italiaan sche gedelegeerde hield, was wederom een felle aanklacht tegen de barbaarsch- heid van het rijk van den Negus. Voor 't overige trachtte hij te bewijzen, dat Ita lië reeds vier jaar lang aan een Abes sijnschen aanval heeft bloot gestaan, en dat de Italiaansche opmarsch slechts een maatregel van tegenweer is. De operaties zouden daarom volmaakt wettig zijn, zelfs in het kader van het Volkenbonds verdrag! De Volkenbondsraad kreeg tenslotte ook nog een veeg uit de pan. De houding die de Raad tot dusverre aannam, heeft Abessynië in het kwaad gestijfd, aldus baron Aloisi. Men werd er te Addis Abeba als 't ware door aangemoedigd, om zijn anti-Italiaansche politiek door te zetten. De Raad draagt daarom ook schuld aan den onheiligen gang van za ken! De conclusie die men uit de redevoe ring van baron Aloisi moet trekken, is dus, dat de Volkenbondsraad en Abes synië tezamen heel listig Italië verleid hebben om „wettige" maatregelen tot zelfbehoud te nemen en dat ze nu trach ten, om Italië als aanvaller te brandmer ken. Het zal een ontroerend betoog zijn geweest, dit betoog van de verdrukte onschuld Tecle Hawariate las vervolgens een uitvoerige verklaring van de Abessijn sche regeering voor, waarin natuurlijk zoowat precies het tegendeel werd be weerd van wat baron Aloisi had uiteen gezet, „Abessynië zal dezen onrecht- vaardigen oorlog doorstaan, aldus o.a. de verklaring, zoo lang als dit noodig zal zijn voor de verdediging van zijn eeuwen oude erfgoed en zal niet toegeven aan 't geweld, niettegenstaande de groote meerderheid van het oorlogs- en moord- materiaal, dat een meedoogenlooze vij and tegen Abessynië heeft bijeen verza meld. Abessynië geeft er zich rekenschap van, niet alleen zijn eigen staat, maar de heilige zaak van de onafhankelijkheid van alle kleine staten te verdedigen, die, wanneer deze onrechtvaardige aanval zou zegevieren, op den een of anderen dag ook hunnerzijds blootgesteld zouden zijn aan het gevaar, de prooi te worden van een machtigen en gewetenloozen aanvaller." Als gezegd benoemde de Raad na deze redevoeringen 'n commissie van zes, die van middag rapport over den toestand moest uitbrengen. In de commissie heb ben zitting de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Denemarken, Roe menië, Portugal en Chili. Italië de aanvaller. Nader wordt uit Genève bemeld: De commissie van zes, die Z,aterdag ln het geheele register van ons lij den, staat geen pijnlijker gevoel op- geteekend, dan de overtuiging, dat het hart van hen die wij het teerst lief hebben, zich van ons heeft afgewend. door den Volkenbondsraad is ingesteld tot de bestudeering van de vraag of in Abessynië een aanvalshandeling is ver richt, en of het pact is geschonden, heeft Zondag in een zitting van 3 uur, die werd geleid door den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken, haar taak volbracht. De commissie heeft de docu menten, die door Italië en Abessynië zijn overhandigd onderzocht, en 'n rap port uitgewerkt over de gebeurtenissen van de laatste dagen. Naar verluidt be vat het rapport slechts een uiteenzet ting der feiten, waaruit de Raad de poli tieke en juridische consequenties heeft te trekken. In deze opsomming der feiten zou duidelijk tot uiting komen, dat Ita lië verantwoordelijk moet worden ge steld voor het uitbreken der vijandelijk heden. Men verwachtte dan ook, dat de Raad hedenmiddag een besluit zou ne men, waarin principieel wordt verklaard, dat sanctie-maatregelen tegen Italië dienen te worden genomen. Daarover kan intusschen eerst Woens dag de beslissing vallen, op welken dag weer een plenaire Volkenbondsvergade ring zal plaats hebben. Niet de Raad, maar de Assemblée heeft het laatste woord ten deze. Komt zij Woensdag tot de overtuiging, dat het Volkenbonds pact is geschonden, dan heeft ieder lie den plicht tot het nemen van economi sche en financieele sanctie-maatregelen tegen den aanvaller. Men verwacht d,at de Assemblée echter eerst nog een com missie van 15 staten zal benoemen van welke elf lid van den Raad zouden zijn. Het voorzitterschap in deze commissie zou worden waargenomen door dr. Be- nesj, den Tsjechisch en minister van bui tenlandsche zaken. Er zullen dan na tuurlijk nog enkele dagen meer verloo- pen, alvorens een definitief besluit wordt genomen. Besmettelijke ziekten in Eri- threa en Somaliland? Naar de „Sunday Chronicle" meldt heeft de int. sanitaire commissie te Ge nève aan de havenautoriteiten in alle deelen der wereld vertrouwelijke in structies doen toekomen waarin verzocht wordt bij de inklaring van Italiaansche schepen de strengst mogelijke sanitaire maatregelen te nemen, daar in Erithrea en Somaliland besmettelijke ziekten zijn uitgebroken, die gemakkelijk naar an dere landen zouden kunnen worden overgebracht. Daar de Italiaansche re. geering een scherpe censuur heeft inge steld, is de omvang der epidemie niet bekend, doch men beweert dat talrijke personen die aan besmettelijke ziekten lijden, naar een eiland in de nabijheid van de Grieksche kust zijn gebracht. Kan het Suez-kanaal niet ge sloten worden? Een groep Fransche juristen heeft een rapport uitgebracht aan de Suezkanaal Maatschappij, waarin zij tot de conclusie komt dat de Volkenbond geen sluiting van het kanaal voor Italiaansche sche pen kan bevelen. De verliezen bij Adoea. De corr. van de „Exchange Tel." bi) bet Italiaansche leger aan het N.O. front meldt, dat naar schatting bij de gevech ten om Adoea, 2000 Abessijnen zijn ge dood. Men gelooft dat de Italiaansche verliezen veel geringer zijn. Hervatting der drie mogendhe- den-conf eren tie Men hoort sinds gisteren in Frankrijk verscheiden stemmen opgaan, die nieu we onderhandelingen tusschen; Engeland, Frankrijk en Italië voorstaan. Zoo ge looft de „Petit Parisien", dat het voor hieuwe onderhandelingen in dezen vorm niet alleen nog niet te laat is, maar dat de omstandigheden daarvóór na den val van Adoea zelfs bijzonder gunstig zijn. De „Figaro" maant met nadruk tot 't streven naar overeenstemming. Men kan natuurlijk" niet van Engeland verlangen, aldus het blad, dat het zijn vloot uit de Middellandsche Zee terug trekt vóór 'n vriendschappelijke regeling van het con flict is verzekerd. Men kan ook niet een voudig tot drie-mogendhedenonderhan- delingen terugkeeren. Maar Frankrijk zou 't intitiatief kunnen nemen, opdat de onderhandelingen tusschen de drie mo gendheden in het kader van den Volken bond zouden worden hervat. De Fransche bladen gaan hij dit alles uit van de onderstelling, dat Mussolini wellicht alsnog tot een accoord bereid zou zijn, nu Adoea is gevallen en de smaad van 1896 is uitgewischt. Een en ander lijkt ons zeer speculatief. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat de oorlogsmachi ne op deze wijze tot staan kan worden gebracht, nu ze eenmaal met dreunend geweld voortrolt. Schoonzoon van Mussolini bij het bombardement gewond? Gisteravond laat meldde Havas nog uit Rome, dat graaf Ciano, de schoon zoon van Mussolini, tijdens 't bombar dement van Adoea door verscheidene kogels getroffen zou zijn en zwaar ge wond werd. De Negus naar het front. Uit Addis Abeba'. De Negus van Abessynië bereidt zijn vertrek naar het Noordelijke front voor. Verbittering in Abessynië. De stemming der Abessijnsche bevol king tegen de Italianen neemt aan ver bittering toe. Daartoe dragen vooral bij de officieele mededeelingen over gruwe lijkheden, Welke door de Italiaansche troepen worden gepleegd. O.m. werd gemeld, dat Italiaansche jachtvliegtuigen, die boven Tigré kruis ten, op de vluchtende bevolking, welke, aangezien alle mannen gemobiliseerd zijn, uit vrouwen en kinderen bestaat, hebben geschoten. In dit verband nemen de geruchten vasten vorm aan, dat de Italianen, die zich nog te Addis Abeba bevinden, als gijzelaars zullen worden vastgehouden. Geen Japansche schoenen naar Italië. Ofschoon Japan zich niet verplicht heeft deel te nemen aan mogelijke eco nomische sancties tegen Italië, verwacht men, dat het concern van Japansche schoenfabrikanten wederom de aanvra ge van Italiaansche handelaren te Napels naar schoenen zullen weigeren, op de overweging, dat schoenen beschouwd moeten worden als deel der militaire uit rusting. Italië heeft tevergeefs aan de Nihen Seikakaisha (een Japansche schoenfabriek) door middel van het Mis- sui Concern de levering gevraagd van schoenen, doch dit is geweigerd, wegens de delicate internationale verhoudingen tengevolge van het ItaliaanschAbes- sijnsch conflict. Embargo op den uitvoer van oorlogsmateriaal uit de Ver, Staten. President Roosevelt heeft door den minister van buitenlandsche zaken, Huil, een proclamatie doen publiceeren, waar in wordt erkend, dat tusschen Italië en Abessynië de staat van oorlog bestaat en dientengevolge krachtens de neutra- liteitswet de uitvoer van oorlogsmateri aal verboden is. Iedere Amerikaansche staatsburger, die vrijwillig transacties met een der partijen afsluit, doet zulks op eigen risico. Men maakt hieruit op, dat de Ver. Staten geen schepen of la dingen, die voor een der beide oorlog voerende partijen bestemd zijn, zullen beschermen. Zij zullen zich dus niet ver zetten tegen een blokkade of ander ge meenschappelijk optreden en zullen waarschijnlijk niet blijven staan op neu trale handelsrechten. (Zie verder: laatste berichten.) NEDERLAND EN HET CONFLICT IN OOST-AFRIKA. In verband met het lidmaatschap van Nederland van den Volkenbond bestaat de mogelijkheid, dat ons land geroepen zal worden mede te werken bij de toe passing van oeconomische en financi eele sancties, welke een gevolg zijn van het conflict in Oost-Afrika. De Nederlandsche regeering heeft hierin aanleiding gevonden dit vraag stuk nader onder de oogen te zien en is daartoe Zaterdagmiddag in een bijzon deren ministerraad bijeengekomen. Tot het bijwonen van de vergadering van den Volkenbond welke a.s. Woens dag opnieuw bijeen komt zullen de mi nister van buitenlafndsche zaken, jhr. mr. De Graeff en prof. Francois zich morgen naar Genève begeven. De permanente vertegenwoordiger bij den Volkenbond, Hr. Ms. gezant te Bern, Ridder Van Rappard, is reeds te Ge nève aanwezig. NEDERLANDSCHE AMBULANCE NAAR ABESSYNIë? Een aantal ingezetenen van Rotter dam heeft zich vereenigd tot een Voor- loopig Comité tot Steunverleening aan het Abessijnsche Roode Kruis, dat plan nen heeft voor de uitzending van een Nederlandsche ambulance naar Abes synië. Het comité richt een oproep tot het BESCHERM U TEGEN BRAND. door aanschaffing van een eenhand brandblusscher „Louise", waarmede te Biggekerke gedemon streerd is. Verkrijgbaar bij Garage's, Huishoudelijke-, Sport- en Ijzerwaren- magazijnen. Prijs in Koper: Nikkel: Verchroomd: 5.75 6.50 7.— Reservevulling met zwarte knop f\ 0.90, Adres voor den handel en in geval in Uw gemeente niet verkrijgbaar: VERKOOPBUREAU BRANDBLUSSCHER „LOUISE", Laan van Soestbergen 31, Utrecht. (Ingez. Med.) Middelburg, 7-X-'35. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 16.1 °C (61 °F); laagste 9.1 °C (48 °F). Heden 9 h: 10.1 °C; 12 h: 12.8 °C. Zaterdag/Zondag geen, Zondag/Maan dag 2.4 mm regen. Hoogste barometer stand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 761 mm; laagste 747 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied. 764.2 mm te Zürich; laagste 734.3 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, koude nacht, overdag weinig ver andering in temperatuur. S 6 Zon op. 6 h 11; onder. 17 h 24. Licht op. 17 h 54. Maan op. 15 h 16. V.M. 12 Oc tober. Hoog- en Laagwater te VHssiaagen, October. Ma. Di. Wo. 7 8 9 Hoogwater. 8.09 21.05 9.43 22.27 10.47 23.21 Laagwater. 1.55 14.46 3.37 16.22 4.50 17.24 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge. October. Hoogwater. Laagwater. Ma. Di. Wo. 7 8 9 9.40 22.29 11.16 23.56 12.34 2.58 15.39 4.38 17.14 5.57 18.20 Nederlandsche volk, waarin het zegt: „Thans, nu Abessynië door Italië is aan gevallen, gaan onze gedachten uit naar de gewonden op de slagvelden. Hier ligt voor het Nederlandsche volk, dat steeds bereid is geweest, in den nood te helpen, een •prachtige taak. Wij roepen alle menschlievende Nederlanders op tot krachtdadigen steun teneinde te komen tot de uitzending van een Neder landsche ambulance naar Abessynië". Adhaesiebetuigingen worden gaarne ingewacht aan een der navolgende adressen: dr. G, P. van 3en Berkhof, Heemraadsingel 238, L. van der Sluis, Heemraadstraat 41, mr. Herman Vlug, Wijnhaven 45, allen te Rotterdam. DE CRISISHEFFING OP VARKENS- VLEESCH. In verband met stijging van de varkensprijzen wordt met in gang van heden de heffing ver hoogd van 6 op 9 pet. per kg geslacht gewicht. In verband met de dalende tendens welke t.a.v. de varkensprijzen viel waar te nemen, is de heffing welke bij slach ting voor varkens betaald moet worden, reeds geruimen tijd geleden van 9 tot 6 pet, per kg geslacht gewicht verlaagd- Doel van dezen maatregel was om door verhooging van binnenlandsche con sumptie een verdere prijsinzinking te voorkomen. Thans kan met voldoening geconstateerd worden dat het aanbod van varkens de vraag niet meer over treft. Dientengevolge heeft in de laatste paar maanden een niet onbelangrijke stijging der varkensprijzen plaats gehad. Het gevaar bestaat bij deze steeds stij gende tendens dat de varkenshouders hopende op een doorgaan van deze stij ging, het aanbod zuilen verminderen, waardoor natuurlijk een sterke stijging door een evenredige daling moet wor den gevolgd. Een der middelen om deze groote prijsschommelingen te voorko men, ligt in de heffing. Evenals indertijd de heffing werd verlaag'd moet nu dit middel omgekeerd worden aangewend. Een regelmatige afzet der productie

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1