GEMENGD NIEUWS* ■EURS- EH WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. TjWjC korte pauze's werdén aange vuld door orgelspel van den heer ten Cate uit Vlissingen die zijn belanglooze medewerking aan dezen avond gaf. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. BEURSTHEIH0METE8 van Zaterdag. NOORD-BEVELAND. ZEEÜWSCH-VLBANDEREN W.D. AMSTERDAM, 5 Oct. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officiee'e notee ring van heden. Ned- 31 1000-4 94% 94%. Ned. 33 1000-4 94%—94% Ned. 34 1000-4 94%—94%. Certificaten-3 80 80 O. Indië 34 1000-4 92% 92% Denemarken Oblig. 1926-5 7070 Duitschl. 100-7 19%—19% Engeland 1960-90 4 67 Zwitserl, oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatssp. 1927-489% Amsterdam 1933-5 96%96% Amsterdam 1934-4% 94 's-Gravenhage 1929-4 9798% Rotterdam 1926-1930-4% 86 87% Berlijn 1925-6% 16% Zeeuws. Hyp. B-5 86- Zeeuws. Hyp. B.-4% 85—85 Cities Service Cy. P. 1958 5 30%31 deze werkzaamheden welke betreffen de gemeenten Sluis en Retranchement gevoegd bij het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Oostburg; c. den n,aam van het kantoor der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Slu's gewijzigd in 't kanton der invoerrechten en accijnzen te Sluis. Een laatste waarschuwing. Hebt gij het achterspatbord van Uw rijwiel reeds wit gemaakt? Zoo niet doet het dan direct. Maandag treedt de des betreffende wettelijke bepaling in wer king. KERKCONCERT IN DE NIEUWE KERK. Gisteravond heeft het uit zeven leden bestaande kerkkoor van de Russisch- Urthodoxe Theologische Hoogeschool te Parijs, dat een tournee maakt door Ne derland, een concert gegeven in de Nieuwe Kerk. Er was groote belangstel ling. Mir. P. Dieleman herinnerde in zijn openingswoord ,aan de groote verdrulc- i ln| r?n de ChriM^jke Kerk in Rus- e Êeloovigen worden vervolgd en zij zijn nu zwervelingen in de wijde we reld. De Russ. Orthodoxe Kerk heeft in Parijs een tijdelijk centrum gevonden, want zij gelooft dat eenmaal de dag weer zal aanbreken, dat Rusland weer voor Christus is. Deze Oost-Europe,anen zijn naar het West Europeesche Christen dom gekomen om daar ook hun Zen- dingstaak te vervullen, die in oecumeni- schen geest is. In Parijs is een Semina rium gevestigd met 12 docenten en 30 studenten, waaruit dit kleine koor is voortgekomen, dat door het geven van concerten tracht te voorzien in de ma- terieele behoeften van het Seminarium. In het Fransch richtte de heer Diele man zich daarna tot het koor om/het welkom te heeten. Het programma bevatte uitsluitend kerkliederen, zooals die gezongen wor den in de Russisch Orthodoxe Kerk, waavan tekst en melodieën soms eeu wen teruggrijpen. Hoewel de sfeer en wijding uit het Oosten en verleden soms moeilijk is te verstaan, werd door de volkomen overgave, waarmede de zan gers de liederen ten gehoore brachten, een harmonie bereikt, die de toehoor- ders gevangen hield in den ban van hoo- ge geestelijke éénheid die muziek kan bewerkstelligen. Er ging een machtige bekoring uit van dit kleine groepj'e zangers d,at over prachtige stemmen beschikt. Volkomen gaaf en vlekkeloos, als het ware, zon der de minste inspanning, soms mat en effen, dan weer jubelend, zooals bij het Paaschgezang, d,an weer aangrijpend droef (het Bulgaarsch Gezang van de be- grafenis van Onzen Heer), doch immer warm en vol kleur klonken de stemmen door het kerkgebouw. De soli werden gezongen door den leider Ivan Dennisov. Het koor ving de melodie op, herhaalde haar in pr.achtige vocale verklanking en wist het publiek in ademlooze stilte te doordringen van dezen diep religieuzen zang. DE BRANDWEER OEFENT Twee branden tegelijk. Gisteravond werd verondersteld, dat op twee plaatsen aan den Noordsingel brand was uitgebroken. De eene in een der huizen aan het park van Nieuwen- hove, die met het front naar den Sin gel staan en de andere in een der hui zen ter hoogte van den ingang van den den Nadorstweg. Voor den eersten brand reden de magirus en later de lad derwagen uit, het blusschen van den tweeden gefingeerden brand was aan de bemanning van de burgerijspuit op gedragen. Was het verkennen van dit deel der gemeente een der redenen van deze oefening van meer belang was de vraag of de vest na de uitbaggering be hoorlijk bluschwater gaf en of het ver keer van het optreden van de brand weer niet te veel hinder zou hebben. De beide spuiten werkten uitstekend, het vestwater bleek zeer weinig vuil meer mede te geven naar de spuiten en het verkeer kon vrij ongehinderd voort gaan. Bij de oefeningen wordt wel eens ge- A Amsterd. Bank 105105%. C Rott. Bankv.er. 102102. A Twentsche Bank 81 A Pref- Gruyter Zn. A. 106 A Pref. Jurgens A 92%92. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 389389. A Ver. Papf. v- Gelder 40%—41. C Am. Car Foundry 10%10%. C Am. Smelt Ref. 28%29%. C Farbenind- I.G. 27% C Stand. Brands 8% e.d.8%. C North Am. Cy. 11%11%. ex div. A Born. Sum. H.M. 131131%. A L-'nde Teves en Stokv. 65 A Ned. Wol Mij. 90—90%. A Singkep Tin M. 7882%. A J. C. Japan Ln. 28%—29- A Rotterd. Lloyd 34%—35%'. A S. M. Nederland 34%35- A Amst. Thee C.M. 4340. A Houth. Alberts 20%20%. vraagd, waarom altijd op de waterlei ding wordt aangekoppeld. De regeling voor eventueele brand is dat twee der manschappen, zij, die op de spuit de plaatsen 5 en 9 bezetten, onmiddellijk een standpijp op de waterleiding zetten om in een minimum van tijd met het eerste blusschen te kunnen aanvangen. Intusschen maken dan de anderen de spuit gereed, sluiten deze aan op open water of op de leiding, leggen de slan gen uit enz. Pe telefoniste bij den interlocaien dienst, mej. A D. Vreke alhier, is met ingang van 1 Oct. j.l. benoemd tot tele foniste le klasse. DE ZEEUWSCHE FRUITTENTOON- STELIING Een drukke dag. Vrijdag is een drukke dag geweest voor de fruittentoonstelling. Eveneens trok de lezing van prof. Sprenger over foete most een groot aantal belangstel lenden. Des avonds half negen vond een him voorstelling plaats door den heer C. J. van Liere, eigenaar Grand Theater. Vertoond werden een journaal, een ko mische teekenfilm, een film over zoete most-bereding, een film over fruitcultu- res, enz. Een groot en scherp beeld droeg tot het succes van deze voorstel- werd106' d'e d°°r honderden gevolgd Tegen 10 uur werd het rustiger op de tentoonstelling. Toen trok men in drom men naar den Westwal waar precies 10 uur begonnen werd met het afsteken van een zeer mooi vuurwerk. De duizen den belangstellenden bleken terecht op getogen over hetgeen te zien werd ge geven. Vooral ook het sluitstuk, dat op wekte om meer fruit te eten en in Goes te koopen, was zeer schoon. Behalve in bewonderende uitroepen gat het publiek ook door applaus blijk van zijn waar deer ing. Heden (Zaterdagavond) vindt van 5 tl4 7 liUr een concert op de Groote Markt plaats. Te half negen volgt dan een i filmvoorstelling Dp de Groote Markt, die eveneens door den heer C. J. van Liere verzorgd wordt. Prijzen lichtstoet. De prijzen voor den lichtstoet werden door de jury als volgt toegekend: Groep vereenigingen: le pr. Kon. Handboogsocieteit „Jacoba van Beije- x®t Pr„P°stduivenver. De Zeeuw, 3e pr. Ned. Padvindstersgilde, 4e pr Zi- geunerstrsep, troostprijs T.O.G O Groep reclame: le pr. Arks beschuit, 2e pr. Slagerij Korstanje, Nieuwstraat, 3e pr. Citax, 4e pr. Vulpenhuis, Sturm. Groep particuliere: le pr. Drie meis jes in nationale kleuren, 2e pr Beer -metbegeleider, 3e pr. Zomerzotheid, 4e pr. Huifkar. w/-n, ,verband met de tot sluiting der Winkelweek te houden taptoe op Dins dag 8 Oct., zal, naar De Z. meldt, de sneltrein, welke 's avonds 23,50 uit Goes vertrekt, ook stoppen te 's H- Arends- kerke, Lewedorp en Arnemuiden, HET BEZOEK VAN MINISTER DECKERS. Hedenmorgen te half elf bracht de minister v. Landbouw, dr. L. N. Deckers een bezoek aan de fruittentoonstelling De minister die gelogeerd had bij wet houder Goedbloed, kwam per auto aan de tentoonstelling aan, vergezeld van den secretaris der tentoonstelling, den heer yan den Poest Clement. Aan den ingang werd de minister ontvangen door de burgemeester van Goes, mr. R. M van Dusseldorp en den heer H. A. Han- ken, voorziter der veiling. De minister maakte een wandeling langs de verschillende stands en bezocht ook het koelhuis. Het bezoek duurde tot ruim 12 uur. Te half een gebruikte de minister den lunch in hotel de Koren beurs en om twee uur vertrok mr Deckers uit Goes. PAARDEN OP HOL. v »J Jn e<in étalaée gerend. Vrijdagmiddag brak van een vracht wagen van den heer Rouw, die van den w x Hendrikskindèrendijk den Opril Westsingel afreed, de dissel, tengevolge waarvan de paarden op hol sloerfeh. 1> voerman viel van den bok en de paar- den renden den Westsingel af en wil C Baltimore Ohio 8%8% A Southern Rlw. 55 C Union Pac. Rr. 59%57ex div. C Int. Nickel Cy. 18% e.d.18%. Duitschl. '30 1000-5% 18%—17% A Koloniale Bnk. 37%37 A N.I. Hbk. 1000 74—74% C Ned. H. M. 1000 114—114 A Alg, Kiinstz. U. 25%25% A v. Berkels Pat. 46%48% C Calvé-Delft 57%—57% A C. Suiker Mpij. 35%36 A Ned. Ford A.M. 274—276 A Philips Gem. B. afg. 240%239-38 C Unilever 96—97%-96% C Anaconda Cop. 12%13 C Bethlehem St. 22%—22%-% C Kijnec Copper 15%15%-% C Un. States Leather 4%5% C U. States St. C. 26%—26% A A.N.I.E.M.—N.B. 151%—151 A Kon. Petr. Mpij. 186%186-87 C Contin. Oil Cy. 1212-% C Shell Union O.C. 5%—5% den daar den bocht rechts nemen. Hun snelheid Was echter tie groot en ze kwamen aan den overkant midden in de étalage van Rijwielhandel L. van Eenennaam terecht. De gevolgen waren catastrophaal. Pui, ruiten en geheel de etalage met rijwielen en onderdeelen werden grondig vernield, terwijl de paar den aan hoofd en vooral borst vrij ern stig gewond werden. De dieren kwamen hier tot stilstand. Gelukkig bleek, dat de voerman, hoe wel eenigszins verdoofd van den val, geen letsel had bekomen. Crisiscomité. De collecte voor het Plaatselijk Cri siscomité heeft deze week f 53,58 opge bracht. Verder is ontvangen f 50 van het ba tig saldo der verloting v,an den „Zand bak" der fam. ds. Homburg, indertijd tentoongesteld bij de firma Van Melle. DE „ONDERNEMING" NIET ZOEK. Naar aanleiding van het bericht in het nummer van gisteren onder Gemengd Nieuws, dat het 250 ton groote schip „De Onderneming", van schipper A. Zwiers, dat 25 September van Rotterdam lyaat- Breskens vertrokken was, zoek zou zijn, vernemen wij, dat van zoek zijn van dit schip geen sprake is. Het schip is Woensdag 2 October te Vlissingen om 17,20 geschut met een ander schip, beide bestemd voor Bres kens, Dit tweede schip is gisteren de sluizen te Vlissingen weer gepasseerd en deelde de schipper mede, d,at „De Onderneming" rustig en wel in de haven van Breskens lag. Winterlezingen. SEROOSKERKE. Er heeft zich hier een comité gevormd, dat geheel belang loos wil trachten gedurende de winter maanden 3 of 4 lezingen te houden op Christelijk grondslag, ten doel hebbend verruiming van gedachten en algemeene ontwikkeling van de hoorders. Er zal geen politiek worden behandeld en Godsdienstige geschilpunten van Protes tanten onderling mogen niet worden besproken. De beide predikanten Leb ben hun moreelen steun toegezegd en zich bereid verklaard adviezen te ge ven. Door de welwillende toezegging van vele inwoners van Serooskerke is reeds thans een garantiefonds gevormd, dat 't comité in staat stelt dezen winter de volgende sprekers te laten optreden; op 8 Nov. ds. R. E. van Arkel, Geref. pred. te Utrecht, met als onderwerp Bileam; op 8 Jan. dr. G. P. v,an Itterzon, Ned. Herv, pred.,' 's-Gravenhage, over Dood en Le ven; op 20 Febr. de heer F. C. v. Dorp, Hoofd der Idenbergschool te Rotterdam. De laatsten is een bekend declamator, hij zal stukken voordragen van Revius, v,an Guido Gazelle enz. De lezingen zullen om beurten wor den gehouden in de beide Kerkgebou wen indien de betrokken Kerkvoogden zulks veroorloven. VEERE. Ter gelegenheid van hun ver blijf op Walcheren hebben de leden van het koor der Russische Theologische Hoogeschool een bezoek gebracht aan deze gemeente. Het gezelschap werd rondgeleid op het stadhuis en betuigdi zijn ingenomenheid met het daar be zichtigde. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. Vrijdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J. M. Slegt, voltallig, Medegedeeld werd, d,at de Koninklijke goedkeuring was verkregen op de hef fing van haven-los-laad-en liggelden zulks tot 1 Januari 1939. Voor het geven van een tuinbouw- wintercursus werd gratis een der school lokalen met vrij gebruik van vuur en licht afgestaan. ïn verband hiermede zullen thans alle schoollokalen van elec trisch licht worden voorzien. De leges verordening werd gewijzigd in dier voe ge dat voortaan voor een ventvergun ning slechts 15 centen per dag zal be hoeven te worden betaald. Aan J. Beulens werd vrijstelling ver leend yan het betalen van schoolgeld Goedgevonden werd een kasgeldleening aan te gaan van f 4000, tegen 4 pet 's jaars. Vervolgens werd tot onderwij zeres aan de lagere school albie;- be C Tide Water Ass, Oil 5%5%-5% A K.N. Stoomb. Mij. 6%7% A Ned. Scheepv. U. 40%41%-42 A Java Cult. Mij. 94%95-96 A H.V. Amsterd. 176%—177-79 A N.I. Suiker U. 88%—90-92 A Deli-Batavia 132%—134%-35 C Deli Mij. 1000 148%—149% A Senembah 152152 C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 100—102%-100 A Deli-Bat. Rubb. 5556% A Hessa Rubber 80%81 A Serbadjadi S.R. 53%55% Prolongatie 66 WISSELKOERSEN. 4 Oct. 5 Oct. Londen 7.24% 7.23% Berlijn 59.55 59.52% Parijs 9.75% 9.74% Brussel 25.0- 24.98 Zwitserland 48.20 48.18 Kopenhagen 32.37% 32.32% New-York 1.48% 1.48 Koninki. - Amerika Unilever noemd mej G. J M. du Hullu te Goes, thans tijdelijk onderwijzeres alhier, zulks met 4 stemmen, 2 stemmen waren uitge- brach op mej. M. D. W. Rijsterborgh, vercl eCn blanco was ingele- Bezoek van minister Deckers, Donderdag" 10 October hoopt de heer Deckers, minister van landbouw en visscherij, vergezeld van den commissaris der Koningin en enkele andere autoriteiten een bezoek te bren geniaan de berooide oestercultuur ten einde zich een denkbeeld te kunnen vormen van de rampen, die de oester cultuur hebben getroffen. d Door de diakonie der Ned. Herv. Kerk wordt aan de land- pachters over het jaar 1935 een reductie van 50 procent verleend. KRUININGEN. Vrijdagmiddag had in den Zoute weg gemeente Schore, een aanrijding plaats tusschen een vrachtwa gen en een personenauto. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar de beide wagens waren zoodanig bescha digd, dat ze door een takelwagen moes ten worden weggesleept. KRUININGEN. Deze week hield nrej. Bos uit Den Haag, propagandiste van den Centralen Bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties, in hotel „Het Wa- pen van Zeeland een lezing over de coöperatieve beweging in ons land. Aan het eind der bijeenkomst was gelegen- zich op te geven als lid van een vrouwenclub, die tot doel heeft de co- operatieve denkbeelden verder te ver spreiden. Van deze gelegenheid werd door 21 dames gebruik gemaakt. DE PLANNEN TOT SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. COLIJNSPLAAT. Vrijdagmiddag' is 'n vergadering gehouden van burgemees ters en wethouders van Colijnsplaat, Kats en Kortgene op het gemeentehuis alhier. Burgemeester Stutte gaf eerst het woord aan B. en W. van Kortgene, om dat deze bijeenkomst door deze heeren was verzocht. Op verzoek van den bur gemeester van Kortgene lichtte wethou j s e ^oe' welke voordeelen aan de samenvoeging van de drie ge meenten zijn verbonden. De bezuiniging zou tot gevolg hebben een vermindering in belasting van gemiddeld f 2,50 pe- persoon. Wethouder Dees zegde, d,at hij gezien de groote voordeelen voor sa menvoeging was. Hij zou volgaarne me dewerken, mits Colijnsplaat de hoofdze tel wordt, want dit is toch de grootste gemeente. De wethouders van Kats ver klaarden zich tegen, omdat hun gemeente misschien eenig geldelijk voordeel zou kunnen hebben, maar vast en zeker alle zelfstandigheid zou verliezen. Mocht echter onverhoopt samenvoeging moeten komen, dan zijn zij er voor, dat de hoofd tv/ Colijnsplaat zal komen. Wethouder Van Dis verklaar de, dat hij het vreemd vond, dat er slechts sprake is van samenvoeging van drie gemeenten. Als er inderdaad zoo veel bezuinigd kan worden bij uitvoering van dit plan, dan zou het in de lijn lig gen alle gemeenten op het eiland te ver- eenigen tot één, want dan was de be sparing toch zeker nog veel grooter. Verder was het hem bekend, dat de mi nister van binnenlandsche zaken alleen dan voor samenvoeging is, indien belang hebbenden er zelf om verzoeken Hij vroeg, of misschien in deze richting moet gezocht worden naar den oorsprong van dl ..?r.we plan? Kan misschien de mo gelijkheid bestaan, dat Kortgene ge dacht heeft, dat het voordeeliger is,.drie ^emeenten te laten bijdragen in de groo te kosten dan er slechts één voor te l.a- ten opdraaien? Als inderdaad blijkt, dat de bedoeling van dit nieuwe plan is, be zuiniging, dan zou hij volgaarne voor samenvoeging stemmen, doch dan hoopte hij, dat de heeren van Kortgene ook zouden meewerken om Colijnsplaat den zetel te geven. Wethouder W o 1 s e verklaarde dat hij dat niet beloven kan. BRESKENS- De wachtmeester der ma- réchaussée J. van Boven alhier is be vorderd tot opperwachtmeester met als standplaats Geffen. Tabak Markt Industrie Obl. markt Schepen Philips f Wettig gedeponeerd.) De commies der belastingen P. Zuijdweg alhier is gedetacheerd te Bre da. NIEUWVLIET. Tot koster bij de Ned. Herv. Kerk als opvolger van den heer Benschop Knook, die bedankte, is be noemd de heer R. den Dekker alhier. IJZENDIJKE, Op de boerinnendag te IJzendijke werd in de fabriek het kar nen van room gedemonstreerd en het wasschen en kneden der boter. Daarna werd door den heer Zwagerman in het café Lievens een lezing gehouden over het onderwerp „Boerin zijn", waarin hij de boerinnen op het hart drukte zich zelf te blijven en geen stadsmanieren na te apen. Maar hij waarschuwde hen voor conservatisme en spoorde hen aan haar dochters te doen profiteeren van den cursus voor landbouw-huishoudkunde. De directeur reikte 24 diploma's uit met een le prijs van 5, 33 met een 2e prijs van 3 en 29 met een derde prijs van L' OPLICHTER GEARRESTEERD. IJZENDIJKE. De marechaussee alhier heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld A. B., kellner te Groningen, die zich den laatsten tijd herhaaldelijk had schuldig gemaakt aan oplichting ten nadeele van hotelhouders te Vlissingen, Terneuzen en IJzendijke. Hij had nog een vrij langdurige gevan genisstraf te goed en is naar het huis van bewaring te Middelburg overge bracht. INBREKER DOODGESCHOTEN. Te ongeveer kwart over drie vannacht hoorde een agent in burger, die in de Marnixstraat te Amsterdam surveilleer de, gerinkel van glas en voetstappen aan den achterkant van het gebouw van den Amsterdamschen Chr. Besturen bond. De angent begreep met een inbre ker te doen te hebben. Hij vatte post onder de plaats, waar hij het geluid had gehoord. De inbreker zag in het donker den wachtenden agent aan voor zijn handlanger, die blijkbaar op uitkijk had moeten staan. Na eenigen tijd klonk: „Ben jij het?" Na het geruststellend „Ja" van den agent kwam de inbreker te voorschijn. Hij werd ontvangen met han den omhoog, en keek daarbij in den loop van een dienstrevolver, die op hem was gericht. De inbreker gehoorzaamde en hield de handen in de hoogte. Plotseling meende hij een kans te heb ben en sprong naar den agent. De wor steling was slechts kort van duur. Bij het handgemeen ging de revolver af en trof den inbreker in het hart. De man was op slag dood. Zijn identiteit was in den vroegen morgen nog niet vastge steld. Verschillende moderne inbrekers werktuigen werden op den man gevon den Men schijnt hier met een vakman te doen te hebben. VALSCHE MUNTERS. In ver band met diverse valsche vijf-markstuk ken, welke tijdens de kermisdagen Je V e n 1 o iri omloop zijn gebracht is de politie kunnen overgaan tot arrestatie van P. B. Gebleken is, dat hier een uit gebreid complot van valsche munters aan het werk is geweest, welk complot ergens in Duitschland zijn zetel heeft. In samenwerking met de Duitsche po litie kon in Duitschland nog een Duit- scher worden gearresteerd. DE SCHIPBREUK OP DE EIER- LANDSCHE GRONDEN. De sleep boot „Oceaan" van de reederij Doek- sen is Vrijdagmorgen van Terschel ling uitgevaren om een onderzaek in te stellen naar den toestand van 't schip, dat tijdens den jongsten storm op de Eierlandsche Gronden, dwars van Vlie land, is vergaan. Nadat de sleepboot in de middaguren is teruggekeerd, hebben de twee dui kers, die gedurende verscheidene uren het wrak hebben onderzocht, gerappor teerd, dat het wrak afkomstig is van een tweemast-schoener, die op zijde ligt en reeds bijna geheel in hee zand is weggezonken. De romp is zwart geschilderd en heeft een witten bovenrand. Waaruit de

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2