GOESCHE €OUBANT££!i De oorlog in Oost-Afrika. OFFIi ...YSENDYK CEEL MlftK DIE MEN BUÜtj HEEL LEKKER VINDT WEER EN WIND. 1 BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 234. TWEE BLADEN. VRIJDAG 4 OCTOBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Bij het bombardement van Adoea en en kele andere steden, zouden 1700 menschen, meest vrouwen en kinderen, gedood] of gewond zijn. De Italiaansche opmarsch. Wat zal de Volkeren bond doen? Nader nieuws van het oorlogsterrein. •Hoog- en Laagwater te Vlissingen. •,n.» j. futu- ivjevKf>mfrnt $*cvmciuU MIDDELBURQSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goe» en agent schap Vliwingen 2.30, elders 2.50 per ev/artaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg) Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1-7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Robris!) „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regals. a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. rast „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bevvy snommers 5 cent. Het nieuws uit Oost-Afrika is, ^ooals gewoonlijk met oorlogsnieuws het geval pleegt te zijn, eenigermate chaotisch. In dit geval wordt de berichtgeving dan nog bemoeilijkt door het ontbreken van voldoende telegrafische verbindingen in Abessynië. Men zal dus goed doen de verschillende berichten met een korrel tje zout in zich op te nemen en eventu- eele tegenstrijdigheden voor kennisge ving aan te nemen. Uit Rome kwamen in den loop van gisteravond verscheiden telegrammen, die ontkenden, dat er heusche bomaan vallen op Adoea en enkele andere Abes- sijnsche steden zouden hebben plaats gehad. De vliegers hadden opdracht, zoo heette het, om pamfletten bestemd 'voor de burgerbevolking dezer steden uit te strooien. Lang heeft men te Rome deze legende echter niet kunnen volhouden. Al of niet tegen de opdracht in, zijn er uit de eskaders bommenwerpers wel de gelijk bommen geworpen, in plaats van papieren proclamaties en de uitwerking er van moet verschrikkelijk geweest zijn. Zoo werd o.a. het ziekenhuis te Adoea getroffen, met het gevolg, dat een groot aantal verpleegsters en pa tiënten den dood vond. Het schijnt, dat dit treffen geen toev,al was, doch dat de vliegers opzettelijk het ziekenhuis aan vielen. Barbaarsche oorlogsgruwelen. Volgens berichten uit Abessijnsche bron moeten in totaal 70 ad 80 bommen uitgeworpen zijn op de verschillende steden; de totale oogst was onge veer 1700 dooden e n ge wonden, naar het schijnt grootendeels vrouwen en kinderen. De weerbare man nen waren in het veld, op weg naar het front Geen bommen meer op de bur gerbevolking? Een hooge ambtenaar te Rome heeft gistermiddag in verband met de berich ten over het bombardement uit de lucht van Adoea met nadruk verklaard, dat Mussolini den Italiaanschen troepen in structie heeft gegeven onder geen be ding plaatsen met een burgerbevolking te bombardeeren De mobilisatie-maatregelen in Abessynië, Door de algemeene mobilisatie in Abessynië worden een millioen man ge troffen. De opperbevelhebber van het noordelijke leger is Ras Kassa; deze heeft zijn hoofdkwartier te Gondar en commandeert 250.000 man, die voor den tijd van twee iaar voldoende munitie en verplegingsmiddelen hebben. Oostelijk van de Takasa-rivier staat Ras Beyoem, die 200.000 man onder zijn bevelen heeft. Naast hem ligt de gouverneur van de provincie Makale met 150.000 man. De minister van oorlog Ras Moeloegata is den kroonpr'ns, die tevens gouverneur is van de provincie Walle, terzijde ge steld. Deze provincie ligt al bijzonder gevaarlijk voor een Italiaanschen aan val. De gouverneur van de provincie Go- dem, Ras Kebhede Mengesja, heeft eveneens bevel gekregen den kroonprins eveneens met 100.000 man te ondersteu- nen J moet het front in de gebieden van de Aussa- en Danakil-stammen ver dedigen. De Negus zal vermoedelijk zijn hoofd kwartier vestigen in de omgeving van Harrar. De mobilisatie is thans in vol len gang. De keurtroep van Mehel Se- fard, welke uit 150.000 man bestaat is op weg naar het front. Deze troep is onvoorwaardelijk verknocht aan den Ne gus; thans wordt een tweede afdeeling van 100.000 man keizer-getrouwen ge vormd. Volgens hedenochtend ontvangen te legrammen zetten de Italianen hun op marsch in de richting van Adoea lang zaam voort. Tot dusver zouden er nog geen ontmoetingen hebben plaats gehad met groote legerafdeelingen van Abes synië. Alleen moeten hier en daar eeni- ge schermutselingtn (voorposten-gevech ten) voorgevallen zijn. Het is echter niet waarschijnlijk, dat Adoea zonder slag of stoot genomen zal kunnen worden. Om streeks 50.000 man Abessijnen moeten rondom de stad liggen. Verder verhef fen zich 20 km van Adoea de hoogste obelisken der wereld, nl. die van Ak- toem, waar de eerste koningen van Abessynië begraven liggen. De Abes sijnen beschouwen deze als heilig en zullen ze zeker niet zonder strijd af staan. Van de rivier Mar eb af (even over de grens tusschen Erithrea en Abessynië) bestaan geen wegen meer en de Italianen moeten langs de karavaanpaden opruk ken door het geaccidenteerde terrein, dat 1000 meter stijgt op elke 60 kilome ter. Iedere compagnie beschikt over 'n aantal auto's die 800 kilo kunnen ver voeren. Deze wagens zijn eigenlijk, ge maakt voor de Alpen, doch voldoen hier ook zeer goed. Maar vele muilezels zullen munitie en eetwaren .aanvoeren. Iedere man draagt twee liter water mee en elke compag nie beschikt over tal van ezels met wa terzakken van vijftig liter. Specialisten zullen waterputten en bronnen onderzoe ken en borden zetten, w,aar het drink baar is. Eindelijk wordt elke divisie vergezeld door vele autocars die voor de Alpen gebouwd werden. Iedere generaal hoopt, dat zijn troepen het eerst Adoea zullen binnenrukken. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de Italiaansche troepen thans ook in Oga- den in het Z.O. van Abessynië zijn op gerukt. Een voorhoede van 800 Abes- sijnen heeft ten noorden van Wal Wal een slag gevoerd met de Italiaansche troepen waarbij de Abessijnen aan zienlijke verliezen zouden hebben gele den. De Italiaansche gezant te Addis Abeba vertrokken. De Abessijnsche regeering heeft gis termiddag om drie uur den It.aliaanschen gezant, graaf Vinei, zijn paspoort over handigd. De gezant en het gezantschaps- personeel zijn vanochtend per extra- trein uit Addis Abeba vertrokken. De trein werd geëscorteerd door een sterke met machinegeweren uitgeruste afdee ling Abessijnsche infanterie. Deze vraag heeft thans een klemmen de beteekenis gekregen. De Volken bond kan alerlei maatregelen nemen, ook zulke, welke een uitbreiding van 't conflict onafwendbaar naar Europa ten gevolge zouden hebben. Militaire n.I. Voorloopig ziet het er echter niet naar uit, dat dit laatste het geval wordt. Zoo wel te Parijs als te Londen schijnt men alles te willen doen, om uitbreiding naar Europa te voorkomen. De Engelsche Volkenbondsminister, Eden, heeft gisteravond te Parijs lang durig met Laval beraadslaagd. Het heet, dat zij tot een volledige overeenstem ming zijn gekomen ten aanzien v,an de aan den Volkenbond voor te stellen maatregelen. Deze zullen niet verder gaan dan een economisch en financieel boycot. Men vertrouwt erop, dat zooiets geen militaire verwikkelingen in de Middel- landsche zee te voorschijn zal roepen. De Volkenbondsraad komt morgen bij een, om zijn houding te bepalen. Begin volgende week zal vermoedelijk een ver gadering van de geheele Assemblée plaats vinden. In deze vergadering die nen dan spijkers met koppen te worden geslagen. De houding van Duitschland tegenover sancties- Uit Berlijn wordt gemeld: Nu de vijandelijkheden in Abessynië zijn geopend, moet ook de Duitsche re geering er rekening mede houden, dat de Volkenbond tot sancties besluit en haar vraagt, of en in hoeverre zij daar aan wenscht deel te nemen. In buitenlandsche politieke kringen alhier hoort men de volgende prognose; Duitschland zal als neutrale mogend heid zich onthouden van de levering van oorlogsmateriaal. Daarentegen zal Duitschland, dat op 14 Oct. officieel den Volkenbond verlaat, zich vermoedelijk niet aansluiten bij oeconomische sancties die de levering van grondstoffen als ko len en dergelijke betreffen; in dat geval zou zich de vraag voordoen, of Zwitser land en Oostenrijk den doorvoer toe laten. Na zijn terugkeer uit Berlijn is von Hassell, de Duitsche gezant te Rome, Woensdagmiddag door Mussolini ont vangen, met wien hij een langdurig on derhoud had. De houding van België Men schrijft uit Brussel aan de N.R.C.: Al spannen sommige Fransch-Brussel- sche bladen zich in, om het Italiaansche standpunt te billijken, toch is het onbe twistbaar, dat de sympathie van de over- groote meerderheid van de bevolking niet alleen in Vlaanderen maar ook in de hoofdstad naar de aangevallen Abes sijnen gaat. Als is er geen vergelijking mogelijk tusschen den staat van bescha ving waarin België in 1914 verkeerde en dien van Abessynië op het huidige oogenbl'k, toch is de herinnering aan den Duitschen inval nu ruim 21 jaar ge leden overal in België nog te levendig dan dat de massa niet instinctmatig 'n pa rallel zou trekken met wat thans in Oost-Afrika gebeurt. Minister-president van Zeeland heeft gister met verschil lende leden van de regeering geconfe reerd over den nieuwen internationalen toestand, die door den opmarsch van de Italianen in het leven is geroepen. Ook had koning Leopold Donderdag ochtend een onderhoud met graaf d'An- sembourg, den Belgischen legatie-secre taris te Rome. Hij ontving in den loop van den middag den minister-president van Zeeland- De ontwikkeling van de gebeurtenissen wordt door de Belgische regeering met groote belangstelling ge volgd. Ook wordt gemeld, dat de twaalf leden van de officieele Belgische mili taire zending, d'e zich nog te Addis Abeba bevond, zijn teruggeroepen. Amerika blijft neutraal President Roosevelt heeft in een rede te San Diego nadrukkelijk verklaard, dat de Amerikaansche regeering vastbe sloten is, om de strikste neutraliteit in acht te nemen, in eik conflict, hetzij in Europa of elders. „Ondanks a les, v/at er aan de andere zijde van de zeeën zal gebeuren, moeten de Vereenigde Staten daar buiten en er vrij van blijven", zoo zeide hij. Hij sprak plechtig en met grooten nadruk van de „oorlogswolken, die een gevaar opleve ren voor de toekomst van de bescha ving". Verder gaf hij u'ting aan zijn groo te bezorgdheid over het feit, dat een van de volken der wereld de dwaasheid van twintig jaar geleden wil herhalen, waardoor een algemeen wereldherstel onmogelijk zou b'ijken te zijn- Het mes op de keel- Naar het A.N.P. uit Boekarest ver neemt, hebben de Roemeensche autori teiten aan de Italiaansche regeer'ng ken nis gegeven, dat de levering van ruwe petroleum en petroleum-producten aan Italië door Roemenië onmiddellijk zal worden gestaakt, indien het bedrag van een en een kwart millioen pond sterling, dat Italië aan de Roemeensche petro- leummaatschappijen reeds verschuldigd is uit hoofde van vroegere aanknopen, niet direct betaald wordt. De speciale corr. van het agentschap Havas meldt uit Addis Abeba, dat he: gerucht de ïonde doet, dat de Abes sijnen, een Italiaansche legermacht in de provincie Agamen tusschen Adoea en Adigrat hebben teruggeslagen. Sl'echt weer zou den Italiaanschen opmarsch remmen. Vliegtuigen die waren opgeste gen, om naar Addis Abeba te gaan, zouden tengevolge van het slechte weer hebben moeten terugkeeren. De Abessijnsche regeering heeft bij het radiostation en op de strategisch belangrijke punten te Addis Abeba luchtafweer-machinegeweren doen op stellen. De speciale corr. van de Daily Mail meldt uit Asmara (Erithrea): Men ge looft hier niet dat Adoea zonder bitte ren strijd zal vallen. Volgens de laatste berichten liggen 40 tot 50.000 Abessijn sche soldaten in de stad en de omge ving. Aan de overzijde van de rivier de Mareb zijn geen wegen meer in Euro- peesche beteekenis, en de Italiaansche troepen moeten over een afstand van 16 km langs bergpaden tot een hoogte van 1000 meter klimmen. Uit Addis Abeba'. In Adoea onstonden tijdens het lucht bombardement en ook later hartver scheurende tooneelen. Vrouwen en kin deren van vele soldaten werden gedood, terwijl de mannen buiten de stad waren gelegerd. De vliegtuigen vlogen laag. Luchtafweergeschut trad niet in wer king. De corr. van de Exchange in het Ita liaansche hoofdkwartier in Erithra meldt dat te middernacht de Italiaan sche opmarsch voortgang had. De me- dedeeling van het hoofdkwartier spreekt van „een opmerkelijke vorde ring van de voorhoede in de laatste uren". Het Italiaansche ministerie van bui tenlandsche zaken ontkent het gerucht, dat de Italianen een nederlaag zouden hebben geleden in een schermutseling met Abessijnen in het Zuiden en waar schuwt tegen het gelooven van nieuws van et Abessijnsche front in 't bijzon der in de eerste dagen. Pro-Italiaansche betooging te Parijs. Gisteravond hebben ongeveer 100 jongelieden, leden van rechtsche orga nisaties, een betooging gehouden op de Parijsche boulevards, waar zij pro testeerden tegen eventueele sancties te gen Italië. De politie greep in en het kwam tot een korte botsing, waarbij acht personen werden gearresteerd, we gens het plegen van verzet. De meeste arrestanten zijn, nadat hun namen wa ren genoteerd, weer op vrije voeten ge steld. Volgens het Journal zou een demon strant, toen Eden aan het gare du Nord aankwam, anti-Enj|elsche leuzen heb ben uitgeroepen. De man is in arrest gesteld. Militaire samenwerking tus schen Engeland en Frankrijk? De Fransche medewerker van de Daily Tel. meldt uit Parijs dat alle Don derdagavond beschikbare berichten er op wezen, dat het Fransche kabinet in zijn zitting van heden zal toestemmen in de, door de Britsche regeering op 24 Sept. uitgesproken verlangens. De ministers zullen waarschijnlijk een verzekering geven dat de Fransche oor logsvloot bereid zal zijn die Britsche vloot te helpen, wanneer zii door Itali aansche schepen zou worden 'ingeval len. De generale staf en de admiraliteit zijn van meening dat een breuk met het Britsche rijk niet in overweging geno men kan worden. Militaire bedrijvigheid in Egyp te. Volgens de te Londen ontvangen be richten is gistermiddag in Alex.andrië (Egypte) na het ontvangen van het' be richt dat de vijandelijkheden in Abes synië waren geopend, de politie gealar meerd en samengetrokken, op de be langrijkste plaatsen in de stad. Een spe ciale wacht werd ingesteld waar de ka bel van de Eastern Telegraph Comp. de zeekust bereikt. Aan Italiaansche leden van de politie zijn de revolvers, die eeui- ge weken geleden om schoon gem.aakt te worden, zijn opgevraagd, niet terug gegeven. De Britsche hooge commissa ris, Sir Miles Lampson, is gisteren per vliegtuig uit Cairo in AlexeCndrië aan gekomen, waar hij een onderhoud bar> met de stafofficieren van de Britsche land- en zeestrijdkrachten. Tezelfdertijd heeft de eveneens uit Caïro gekomen inspecteur-generaal van het Egyptische leger in de nabijheid van Alexandrië 'n bespreking gevoerd met hooge officie ren van het Egyptische leger, (Ingez. Med.) Middelburg, 4-X-'35. Donderdag; hoog ste luchttemperatuur 16.7 °C (62 °F); laagste 11.6 °C (53 °F) Heden 9 h: 12.7 °C; 12 h: 15.3 °C. 114 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 745^mm; laagste 742 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peersche waarnemingsgebied: 762 mm te Isafjord; laagste 738.3 mm te Brest. Verwachting tot morgenavond: Meest matige, tijdelijk afnemende Z.O. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, regenbuien, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets kouder. f» Zon op: 7 h 06; onder: 18 h 31. Licht op: 19 h 01. Maan op: 14 h 36; onder: 21 h 47. EK. 5 October. Ocatober. Vr. Za. Zo. 4 5 6 Hoogwater. 5.46 18.13 6.36 19.12 6.39 19.29 Laagwater. 12.17 24.41 13.05 0.35 13.10 Boog- en Laagwater te Wemeldinge Vr. Za. Zo. 4 5 6 October. Hoogwater. 7.35 19.55 8.20 20.47 8.16 20.58 Laagwater 1.01 13.18 1.4ë 14.05 1.39 14.07 werking tusschen allen die met het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid hebben te maken. WERKKAMP VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Gistermiddag is het werkkamp „Eer de", het vierde werkkamp dat door de centrale voor werkloozenzorg georgani seerd wordt, geopend. Het kamp is ge legen op het landgoed „Eerde" aan de Ommen-Den Ham. Nadat de voorzitter der Centrale voor werkloozenzorg, de heer W. J. Hemmes, een kort woord had gesproken, heeft de minister v,an sociale zaken, mr. Slingenberg, de openingsrede uitgespro ken. De minister zeide, dat het snelle tempo waarin het eene kamp na het an dere volgt, een duidelijk bewijs is van den critieken toestand, waarin wij t.a.v. het vraagstuk van de werklooze jeugd verkeeren. Aan den anderen kant moet met vreugde geconstateerd worden dat zoovelen medehelpen voor de duizen den jonge menschen die doelloos rond- loopen, iets tot stand te brengen. De minister gaf een overzicht van het tot stand komen van de werkkampen, en zeide groote waardeering te hebben voor de honderden jonge menschen die zich met enthousiasme hebben opgege ven om eenige maanden in een werk kamp te verblijven. Ook dit kamp, aldus spr-, is een voorbeeld van goede samen- Chr. Boeren- en Tuindersbond. Dezer dagen vegaderde te Goes het bestuur van de afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond onder voorzitterschap van den heer C. P. Vo gelaar, die zijn blijdschap uitsprak over den voortdurenden groei der afd. Vervolgens werd een nieuw huishou delijk reglement behandeld en vastge steld, waarna besproken werd de be perking van den rundveestapel, de toe wijzing der kalverschetsen, de regeling voor de aardappelen en de nieuwe richtlijnen voor den tuinbouw. Het verzoek der Zeeuwsche landbouw organisaties om verhoogde toewijzing van varkens is afgewezen. Opnieuw heeft echter de crisis commissie uit deze or ganisaties deze zaak aangepakt. In verband met de melksteunbeper- king is verzocht om de keuze tusschen het aanhouden van stierkalveren of vaarskalveren verder vrij te laten, aan gezien dit nu op de melkproductie toch geen invloed meer uitoefenen kan. Aan het slot der vergadering deelde de voorzitter mede dat hij in verband met het vele werk verbonden aan het lidmaatschap van Gedep. Staten het voorzitterschap moet neerleggen. Hij dankte de leden voor de steeds onder vonden medewerking en voor de pret tige samenwerking in het Bestuur. De tweede voorzitter, de heer K. v. d. Putte, sprak daarna den voorzitter in hartelijke bewoordingen toe en dankt hem voor alles wat hij voor de organi satie is geweest. Van het begin af is de heer Vogelaar met de leiding belast ge weest. Hij beeft veel voor den Bond etj, de afd. gedaan. In de vacature van den heer Vogelaar werd tot voorzitter der afd. gekozen

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1