SPORT. BEURSTHERMOMETER van Woensdag. GEMEKGgS NIEUWS* ftfcURS- IN WISSELKOERSEN. VU5SINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREH W.D. Het Italiaansch-Abessijnsch conflict. DUITSCHLAND. BELGIE AMSTERDAM, 2 October. Het eerste getal is de vorige noteè- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 97—195K- Ned. 33 1000-4 97-h95%. Ned. 34 1000-4 97—95%. Certificaten-3 8281%, 0. Indië 34 100.0-4 94%—93%. Denemarken Oblig. 1926-5 71 72, Duitschl. pndst. 100-7 19%19%. v Engeland 1960-90 4 67%—67%. Zwitserl. oblig. '24-5 97%It. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 9390%. Amsterdam 1933-5 98% Amsterdam 1934-4% 9593. 's-Gravenhage 1929-4 99% Rotterdam 1926-1930-4 89—188%. Berlijn 1925-6% 16%—,16%. Zeeuws. Hyp. B-5 85%86. Zeeuws. Hyp. B-4% 84(85%. Cities Service Cy. P. 1958 5 31%31%, A Amstd. Bank 104%105%. C Rott. Bankver. 100%101%. A Twentsche Bank 82t A Pref. Gruyter en Zn. A 103 ex div. A Pref. Jurgens A 94%94%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 387385%. A Ver. Papf. v. Gelder 4138. Am. Car en Foundry 12%12. Am. Smelt en Ref. 2928%. Farbenind. I.G. 29% Stand. Brands 8%8%. North Am. Cy. 11 '11%. Born. Sum. H.M. 133132. Linde Teves en Stokv. 65%65%. Ned. Wol Mij. 87%—86%. Singkep Tin M. 8583. J. C. Japan Ln. 29'28. Rotterd. Lloyd 31%t S. M. Nederland 3232. Amst. Thee C.M. 43%42, Houth. Alberts 20%—20%. en was te plm. kwart voor negen weer terug. We staan thans aan den vooravond van den grooten dag, de opening van de Fruittentoonstelling, die morgenmid dag zal plaats hebben. Te 12 uur wordt het bestuur met ge- noodigden, officieel ten stadhuize ont vangen. Te ongeveer half een wordt dan, met muziek voorop, naar de tentoon stelling gereden, door de Korte Kerk» straat, Singelstraat, Kreukelmarkt, Bou- dewyn de Wittestraat, Wilhelminastr., v. d. Boutstraat en Terwelstraat. Te twee uur wordt, op den Parallelweg, de middagstoet samengesteld. Deze zal de volgende route nemen: Stationsweg, B. de Wittestraat, Kreu kelmarkt, Singelstraat, Korte Kerkstr., Groote Markt langs Stadhuis en Zuidzij de, Lange Kerkstraat, Klokstraat, Lange Vorststraat. Oude Vischmarkt, St. Ja- cobstraat, Groo+e Kade, Bierkade, Turf- kade, 'sH.-Hendrikskinderenstr., Nieuw- straat, Beestenmarkt; Wijngaardstraat, L. P. v. d. Spiegelstraat, J. Val- ckestraat, Voorstad, Wilhelminastraat, A eiling Ontbinding. Laten we hopen, dat het weder mede werkt! De opbrengst van de collecte voor het Ned. Roode Kruis, alhier, gehouden heeft 238 opgebracht. NW. EN ST. JOOSLAND. Maandag avond had in het lokaal der bewaar school alhier een openbare vergadering plaats belegd door het bestuur der Mu- ziekvereeniging. Het doel was te komen tot het samenstellen van een comité tot het houden van een bazar en verloting ter versterking van de kas van boven genoemde vereeniging- Een tiental personen, w.o. de burge meester. de be de wethouders, de bei de hoofden der scholen, was reeds door den voorz. der muziekver. den heer P. Meliefste bezocht, welke zich allen be reid verklaarden zitting te nemen in het comité. Na het welkomstwoord van den voorzitter sprak de burgemeester een woord van aanbeveling- Vervolgens wer den nog acht dames gekozen om zitting te nemen in het comité. Hierna deed de hr Meliefste eenige mededeelingen over de verloting, waarvan de hoofdprijs een rijwiel is. Na afloop der vergadering koos het conrté een dagelijksch bestuur bestaande uit burgemeester Harff, de hr P. Meliefste, mevr. Burger, mevr. Wed. Polderdijk, mej Meliefste, mej- Modder- kreeke, mej. L. v. Nieuwenhuyse en mej. Zee. EEN BOTSING OP DEN WEG. IERSEKE. De autobus van den heer L. K. Kramer rijdende van Ierseke naar Goes stond gisterenmiddag op den Post weg onder Kapelle een paar fietsen te Iaden, toen uit de richting Ierseke een particuliere auto uit Ossendrecht het voertuig aanreed. De autobestuurder zag vanwege de geweldige regens de bus niet staan! De auto vloog door den schok in de sloot. De inzittenden zijn naar Goes vervoerd en door dr. Van den Berge onderzocht. De bus werü ernstig beschadigd. Een wachtmeester der ma rechaussee die in de auto zat maakte proces-verbaal op. Assurantie dekt de schade. ZAL KORTGENE MET DE GEMEENTEN COLIJNSPLAAT EN KATS SAMENGEVOEGD WORDEN? KORTGENE. Ged. Staten stellen er prijs op, dat de gemeenten Kortgene, Colijns- plaat en Kats samengevoegd worden, daar d t uit administratief en financieel oogpunt gewenscht is. B. en W. var bovengenoemde gemeen ten worden uitgenoodigd, volgens art. 158 van de gemeentewet, het oordeel van den gemeenteraad te vragen over deze kwestie. U;t de burgerij moet een commissie benoemd worden, welke ook over deze zaak zal oordeelen. Deze •^commissie wordt de z-g. „dubbele raad" genoemd. Ged, St. stellen er prijs op na een maand antwoord van de gemeenten te ontvangen. OOSTBURG. Dezer dagen had in café de Vüyst een algemeene vergadering plaats van de afd. Zeeuwsch-Vlaanderen West der Zeeuwsche Vereeniging van Luchtvaart. De Voorzitter, de heer Wagtho, zette uiteen, welk een krachtige samenwerking er thans bestond tusschen alle deelen v,an Zeeland, om onze provincie te doen aansluiten aan het nationaal en inter nationaal luchtnet. Een concept—huishoudelijk reglement werd vastgesteld, waardoor de moge lijkheid is geschapen ook plaatselijk actie te ontwikkelen. De heer C. M. van den Broecke werd, als reeds gemeld, aangewezen tot hoofd bestuurslid. Een langdurige doch vrucht bare gedachtenwisseling volgde over een aan te leggen vliegveld. Het bestuur heeft niet stil gezeten- De Ne- derl^ndsche Heide Maatschappij heeft een terrein bij Sint Kruis, de z.g. „Plate", in kaart gebracht, gewater past en op samenstelling van den grond onderzocht. Een nadere begrooting wordt nog ingewacht, doch vermoedelijk zal dit terrein met weinig kosten kunnen wor den in orde gebracht. Wat de Uöging ten opzichte van West Zeeuwsch vïSaan- deren betreft, kan dit terrein ideaal worden genoemd. De Voorzitter deelde mede, dat een gemeenschappelijke bespreking is ge houden met het bestuur der afdeeling Zeeuwsch Vlaanderen Oost, om ook de mogelijkheid onder oogen te zien van 'n gemeenschappelijk vliegveld voor Oost en West. De vergadering was van oor deel, dat West Z. VI. slechts gebaat is, bij een niet te ver gelegen vliegveld, dat goedkoop is in exploitatie. Een rfroote steun voor West Zeeuwsch Vlaanderen is. dat de ondernemende firma Van Melle hunkert naar een vlieg veld aan deze zijde der Schelde. Ten slotte wees de Voorzitter er nog op. dat slechts een gemeenschappelijke actie tot het doel kan voeren; laten alle vooruitstrevende Zeeuwen, aldus spr., zich aansluiten bij de Z.V.L. C Batimore Ohio 9%9. A Southern Rlw. 5%5%, C Union Pac. Rr. 6261%. C Int. Nickel Cy. 18%18%. Duitschl. '30 1000-5% 18%—18%-%. A Koloniale Bnk. 34%34%. A N.I. Hbk. 1000 72%—71. C Ned. HM. 1000 111%—112. A Alg. Kunstz. U. 25%24%-%. A v. Berkels Pat. 5251%. C Calvé-Delft 5858. A C, Suiker Mpij, 34%34%. A Ned- Ford A.M. 275—277%. A Philips Gem. B. afg. 241 242-39% C Unilever 9795%-%. C Anaconda Cop. 12%11%. C Bethlehem St- 22%22%. C Kennec Copper 14%14%-%. C Un. States Leather 4%4%. C U. States St. C. 27%—26%. A A.N.I.E.M.—N.B. 151%—152%. A Kon. Petr. Mpij. 185%—184-85%, C Contin. O'l Cy. 1211%-12. C Shell Union Ó-C. 5%5%-5%. men beschouwen als prof., evenals de meeste groote schaakmeesters dit zijn. Een groote steun voor West Zeeuwsch Zij toch spelen in alle werelddeelen en voorzien zich daardoor in hun onder houd. Met Euwe, staat het echter anders. Hij kan nog steeds als amateur be schouwd worden, aangezien zijn beroep leeraar in de wiskunde hem niet vaak de gelegenheid gaf aan groote tournooien deel te nemen. Niettemin heeft onze schaakkampioen in het bui tenland, bv. in de tournooien te Hastings, reeds mooie successen ■'"boekt. Wat het komende tournooi om het wereldkampioenschap zal brengen, valt niet te zeggen. Zooveel factoren zijn van invloed dat een voorspelling zeker -niet gedaan kan worden. De geheele Neder- landsche sportwereld zal echter d Euwe met belangstelling in den komen den kamp gade slaan. WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. De kamp EuweAljechin, Een belangrijke gebeurtenis in de schaakwereld vangt morgenmiddag aan: de strijd om het wereldkampioenschap tusschen dr. Euwe en Aljechin. Voor Nederland is deze kamp van bijzondere beteekenis; immers, de uitdager, dr, Max Euwe, is de Nederlandsche schaak kampioen, terwijl de verschillende par tijen ook in ons land zullen worden ge speeld. De officieele opening van het tournooi vindt hedenavond plaats door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. G. J. Slotema- ker de Bruïne, in een der zalen van het Carlton Hotel te Amsterdam. Hier zal ook morgenmiddag de eerste partij aan vangen. Hoewel de meeste matches in Amsterdam zullen plaats vinden, zullen toch ook nog in andere plaatsen in Ne derland partijen worden gespeeld. De strijd tusschen deze twee groot meesters in hun vak zal gaan om 15% winstpunten waarbij 6 volle winstpunten, Hiermede zullen ongeveer 30 partijen gemoeid zijn, tenminste wanneer niet vóór dien tijd één van beiden het be noodigde puntental heeft bereikt. De eerste erkende wereldkampioen was de Tsjech Steinitz, daarna Lasker. en Capablanca, en sinds eind 1927 is de titel in handen van Aljechin, die dezen op Capablanca veroverde. De beste kan sen van den komenden strijd zijn zeker aan den kant van den tegenwoordigen titelhouder, Aljechin, maar toch kan dr Fuwe een gevaarlijke tegenstander wor den. Zelfs zijn er tal van schaakmeesters die meenen dat de kansen van Euwe zeer goed staan. Aliechin's partijen zijn rijk aan fanta s'"evolle wendingen en geniale invallen Zijn energie is haast onuitputtelijk. Euwe is meer de bezadigde, rustige, kalm speler, w'ens grootste kracht li<*t in de "rmnintf Euwe'? spel is wetenschappelij kei- en bii zal niet zoo spoedig overgaan tot het riskante dat bet spel van Alie chin vaak kenmerkt. Dr. Aliechin. van origine een Rus, di zich in Frankrijk liet naturaliseeren, kan C Tide Water Ass. Oil 5%5%. A K. N, Stoomb. Mij. 6%6%. A Ned. Scheepv. U. 38%38% -37%. A H.V. Amsterdam 172%—<1 73-74%. A Java Cult. Mij.. 8988. A N.I. Suiker U. 84%—84. A Deli Batavia 132%—432-28. C Deli Mij. 1000 148%—146-45. A Senembah 151149%. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 98%—98-99%. A Deli-Bat. Rubb. 6056%-57%. A Hessa Rubber 85%82, A Serbadjadi S.R. 54%52-53. Prolongatie 66, WISSELKOERSEN. Schepen 1 Oct. 2 Oct. Londen 7.25% 7.24% Berlijn 59.45 59.42% Parijs 9.74 9.73% Brussel 24.% 24.95 Zwitserland 48.10 48.13 Kopenhagen 32.40 32.32% New-York 1.47% 1.47% Markt Obl.markt Suiker H.V.A. - Industrie Tabak Amerika Rubber - Olie Koninkl. Groote diplomatieke bedrij vigheid te Londen. Het nieuws over het groote conflict is vandaag erg verward. Men weet nog steeds niet met zekerheid, of de Italia nen nu werkelijk den opmarsch in Abes- synië zijn begonnen, dan wel zich nog op „Italiaansch koloniaal grondgebied" be vinden. De kansen op een minnelijke schikking zijn nu natuurlijk voor goed verkeken. Te Londen valt sinds gisteren een groo te politieke bedrijvigheid waar te ne men, die geheel gericht is op de sanctie maatregelen, die genomen zouden moe ten worden Minister Eden verscheen Der vliegtuig uit Genève en had een angdurig onderhoud met Baldwin, den minister-president, en sir Samuel Hoare, den minister van buitenlandsche zaken. Vervolgens werd een kabinetsraad ge- ïouden. Ook de Fransche gezant te Lon den heeft met Eden en sir Samuel gecon fereerd. Naar verluidde zou Eden van daag naar Parijs vliegen, om daar een bespreking te houden met Laval. Het gaat er bij dit alles natuurlijk om, een volledige samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland voor te bereiden. De groote vraag is, of de Fransché re geering eventueel bereid zal zijn, om ook militaire maatregelen in de Middel- landsche zee te helpen nemen. Allerlei oncontroleerbare geruchten doen hier omtrent de ronde. Over 't algemeen ver wacht men echter, dat Frankrijk tenslot te bereid zal worden gevonden, om heel te gaan, nu Engeland vrij beslist ver heeft toegezegd in de toekomst steeds op de bres te zullen staan tegen daden van geweld. Groote spanning te Genève. Uit Genève wordt gemeld, dat daar groote spanning heerscht. Men hoopt er niet meer, dat het uitbreken van een oorlog zal worden verhinderd, doch is er wel zeker van, dat de Britsche regee- rir.g alles zal doen, wat In haar vermogen is, om met behulp van de Volkenbonds machinerie den oorlog zoo spoedig mo gelijk te doen eindigen. Groot-Brittannië fis evenwel niet van zins eenige aparte actie te ondernemen buiten den Volkenbond om. De algemeeni' opvatting is, dat Enge land zijn deel heeft bijgedragen om den Volkenbond door de tegenwoordige cri sis heen te helpen Het hangt thans van de andere regee ringen af, of een snelle oplossing zal kun nen worden tot stand gebracht. Onver mijdelijk zou een falen van den Volken bond er toe leiden, dat de Britsche open bare meening haar belangstelling voor hem zou verliezen. Daarom is het van beslissende beteekenis, dat alle regee ringen een actief aandeel nemen, wan neer de machinerie voor de vreedzame Soplossing van internationale geschillen intact wil blijven. Indien de Volkenbond tot sanctie maatregelen besluit, zouden deze op twee principes berusten: 1 Ieder land zal er aan moeten deel nemen; 2. De sanctiemaatregelen mogen niet worden teniet gedaan door de hande! wijze van staten-niet-leden van den Vol kenbond, zooals bijv. de Vereenigde Sta ten en Duitschland. Dit laatste zou in het bijzonder van belang zijn, zoodra tot eco nomische repressaillemaatregelen zou worden besloten. Men hoopt, dat in elk geval de Ver. Staten zich zullen aansluiten bij even- tueele economische boycot-maatregelen tegen Italië. De volmachten, die presi dent Roosevelt bezit, zouden het hem betrekkelijk gemakkelijk maken de noo- dige voorzieningen te treffen. Nieuws uit Abessynië. Gezaghebbende kringen te Addis Abeda deelen mede, dat de proclamatie der algemeene mobilisatie thans ieder oogenblik verwacht kan worden. In het gebouw van de Italiaansche le gatie gaat men voort met het treffen van toebereidselen voor de komende vijan delijkheden. Men heeft de meubelen, de auto's en de paarden verkocht en het Abessijnsche personeel ontslagen. Bijna alle in Abessynië wonende Italianen zijn nu vertrokken. Vier van de zes Italiaan sche consuls hebben hun post verlaten. De consul te Harrar heeft bevel ge kregen om te vertrekken en die te Adoea blijft op zijn post wegens de na bijheid van de grens. De Abessijnsche minister van buiten landsche zaken heeft den Abessijnschen consul te Asmara (Eritrea) getelegra feerd, dat hij naar zijn land terug moet keeren. In de Roode Zee zouden 16 Italiaan sche duikbooten voor anker liggen om, naar men zegt, te trachten eventueels voorraden munitie en oorlogsmateriaal, welke door andere landen naar Abessy nië zouden kunnen worden verzonden, te onderscheppen. Het regent nog hier en daar. Militaire kringen te Addis Abeba ver- tlaren, dat de regentijd, welke nu reeds acht dagen langer duurt dan gewoonlijk het geval is, wel geen verandering zal brengen in de militaire besluiten van Abessynië, daar de provincies Ogaden, Danakil en West-Tigré weliswaar nog van den regen te lijden hebben, doch de bodem het regenwater direct absorbeert. In de Abessynsche hoogvlakte tot Gondar toe regent het nog steeds. De Abessijnsche troepenbewegingen hebben lier nog weinig te beteekenen. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de Megus onderhandelingen voert over een bondgenootschap met de regeering van Jemen (Arabië). Een bevestiging van dit bericht is evenwel nog niet ontvangen. Naar Abessynië overgeloopen. Te Addis Abeba uit Tigre aangeko men reizigers melden, dat 50 inboorlin genafdeelingen van het Italiaansche le ger uit Eritrea naar Abessijnsch gebied zijn gedeserteerd met medeneming van geweren, groote voorraden munitie en acht machinegeweren. Een dwaas. De Amerikaansche millionnair James Donogue, een neef van gravin Haugwitz- Reventlow (vroeger miss Barbara Hut ton) is gisteren via Ventimiglia uit Italië gezet, aangezien hij leunende over het balcon van zijn hotel voorbijgangers toe geroepen had: „Lang leve Abessynië". Japansche officieren naar Abessynië? Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat niet bevestigd gerucht de ronde (Wettig gedeponeerd.) VERSCHIL VAN MEENING IN HET KABINET Sommige bladen, w.o. de- Antwerpsche Vlatin, verspreiden het gerucht dat op it oogenblik een diepgaand verschil van meening tusschen verschillende le en van het kabinet-van Zeeland zou jestaan, ten aanzien van de door België te voeren buitenlandsche politiek. Dit conflict zou zijn oorzaak vinden in het eit, dat de katholieke minister-presi- ent van Zeeland de tradit:oneele neu- traliteitsgedachte wil handhaven en daarbij meer naar den Engelschen dart naar den Franschen kant zou uitkijken, terwijl de liberale minister van landsver dediging Devèze het Fransch-Belgisch accoord steeds inniger zou willen zien worden. lp officieele kringen, waar de Brus- selsche correspondent van de N. R. C. naar aanleiding van dit bericht nader informeerde, beweert men dat deze voor stelling van zaken onjuist is. Een tijger losgebroken. Bij een kin dervoorstelling in een circus te Bad Mergentheim sprong een tij ger plotseling tegen de tralies, die doorbraken, en de tijger sprong, door de ontstane opening, dwars over een oge en vluchtte naar den ingang. Hier treeg de 30-jarige portier een slag van de voorpooten, zoodat hij tegen een ïeg werd geslingerd en met ernstige ver wondingen aan den hals naar het zie- tenhuis gebracht moest worden. De tij ger vluchtte verder, maar kon na ver loop van drie kwart:er door zijn temmer weer opgevangen worden. Nadat het pu bliek van den eersten schrik bekomen' was, kon de voorstelling zelfs voortge zet worden. een doet, volgens hetwelk ruim 100 Japan sche officieren onderweg naar Abessy' nië, in Britsch Somaliland zouden zijn aangekomen. DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. In Parijs verneemt men uit gezagheb bende bron dat Hitier zijn politiek te genover Oostenrijk zou hebben gewij zigd als* gevolg van het bezoek van Gömbös. Hitier zou trachten Oostenrijk te winnen voor een Duitsch-Poolsch Hongaarsch-Oostenrijksch blok, door het voorstellen te doen omtrent de weder zijdsche betrekkingen. De voorstellen zouden zijn ontworpen door Von Papen DE VERHOOGING VAN DE LOONEN, Als gevolg van de devaluatie, De correspondent van de N. R. C. te Brussel meldt, dat, ten gevolge van de jongste stijging van het indexcijfer van de kosten van het levensonderhoud, het loon van de arbeiders in de bouwnijver heid te Antwerpen, met' ingang van, October, een verhooging heeft onder gaan. Het uurloon is gebracht op frs 5,45. In de meubelindustrie wordt tus schen bazen en «arbeiders onderhandelc over een bijslag van 50 centiem per uur Voorts wordt een nieuwe salarisverhoo ging met 5 pet. ten gunste van het rijks personeel in uitzicht gesteld tegen de volgende maand. Sedert 1 October, is reeds een eerste verhooging van 5 pet in toepassing getreden. EEN VREEMDE HISTORIE TE ARNHEM. Dezer dagen is te Ar n- h e m een Duitscher die bij een beken den communist een brief moest afgeven, door eenige communisten bedreigd met een revolver en van zijn rijwiel en pas poort beroofd. Wat men met dezen man van plan was is niet gebleken, omdat, toen men hem wilden wegbrengen, de man de hulp in heeft geroepen van een politie agent, waarna de communisten het ha zenpad kozen. Naar de N.R.C. verneemt, heeft de bedoelde Duitscher aan de politie mee gedeeld, dat hij naar Arnhem was ge komen om een brief te overhandigen aan een communist hier ter stede. De brief zou afkomstig zijn van communis ten in Duitschland, doch van andere zijde wordt beweerd, dat de man een handlanger zou zijn van de Gestapo. De Duitscher was gekomen aan de woning van het communistische ge meenteraadslid B. aan den Dennenweg, Nadat hij zijn brief had afgegeven, is de man eenige uren opgehouden, terwijl men hem noodzaakte zijn pas af te ge- ven. Blijkbaar heeft het raadslid B. enkeie partijgenooten gewaarschuwd. want achtereenvolgens vterschenen drie an dere communisten in de woning. Nadat de avond reeds was gevallen, werd aan den man meegedeeld, dat hij eenige da gen in Arnhem moest blijven en dat hem een tijdelijk kwartier zou worden aange wezen, waarheen de communisten hem zouden overbrengen. Toen hij buiten de deur was. werd hij daar opgewacht door drie andere per sonen. Een van hen nam de fiets van den Duitscher over, terwijl de beide an deren hem vastgrepen, ondanks het pro test van den man. Na eenige oogenblikken geloopen te hebben werd hij onder bedreiging met een revolver, die tegen zijn hoofd werd gedrukt, aangemaand zich rustig te ge dragen. De Duitscher ging toen gewillig mede, totdat hij in de Bronbeeklaan een agent van politie zag. Onder bedreig ng met de revolver trachtten toen zijn be geleiders hem zooveel mogelijk in het donker te houden, doch de man rukte zich los en zocht zijn toevlucht bij den politieman, waarop zijn begeleiders de vlucht namen. De man deelde aan den agent mede, wat er gebeurd was. Dadelijk heeft de politie toen een on-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2