GEWELDIGE PRIJSVERLAGING k Quaker Havermout KRONIEK van den DAG. De grijze dame ZEELAND, KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LEBER EN ÏL00T. RECHTSZAKEN. LANDBOUW. No. 231. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BBMESr De verkiezingen in het Memel- gebied Een novum, dat geen navolging zal vinden ^Duit- sche argwaan, die begrijpelijk is Waartoe zoo'n ingewik keld stelsel Het uitblijven van ongelukken meer geluk dan wijsheid. De Lithausche regeering heeft de we reld met een verkiezingsnovum verrast; maar ze zal vermoedelijk geen patent op de uitvinding aanvragen. In de praktijk te Memel heeft het stelsel niet al te best voldaan. Elke kiezer, die een stembu reau betrad, kreeg een stem„biljet" in den vorm van een scheurkalender van 187 bladen. Op elk blad stond de naam van een candidaat en de kiezer had de bladen met de 29 candidaten, die hij ver kozen wenschte te zien de Memel- sche Landdag telt 29 leden daaruit te scheuren en in de stembus te doen. De handigsten speelden het karwei in 10 minuten klaar. Maar er waren ook kiezers ouden van dagen vooral die met het ingewikkelde geval nauwe lijks raad wisten en er een uur over de den, om hun stem uit te brengen. Het gevolg was, zooals men weet, dat, toen Zondagavond de stemtijd was verstre ken, ongeveer de helft der kiezers niet aan bod was gekomen. Uren lang had een groot deel hunner in kou en nattig heid staan wachten. Men kan zich voor stellen, hoe dezen geluimd waren. De Lithausche regeering is gelukkig niet zoo onverstandig geweest, om Zondag avond de stembureaux te doen sluiten en tot telling te laten overgaan. Dan zou men wat beleefd hebben. In het Memel- gebied zelf, maar ook in Duitschland, waar men de verkiezingen met argus- oogen heeft gevolgd. De vertooning is niet geschikt geweest, om het wantrouwen, dat men in het Derde Rijk jegens de bedoelingen der Li thausche regeering koestert, weg te ne men. Waartoe zoo'n omslachtige wijze van stemuitbrengen? Reeds vóór den verkiezingsdag hoorde men verluiden, dat de Lithausche regeering er op uit was, den boel in het honderd te jagen. Had de Lithausche partij, ofschoon sterk in de minderheid het niet noodig gevon den 7 verschillende lijsten in te dienen, met maar liefst 158 candidaten? De Duit- schers daarentegen kwamen met een eenheidslijst van 29 candidaten voor den dag. De bedoeling met al die Lithau sche candidaten is, zoo zeiden de Duit- schers, om het zenuwachtigen kiezers vrijwel onmogelijk te maken om in den scheurkalender van 187 bladen, de na men hunner keuze te vinden. Men wil de Lithausche regeering niet van kwa de trouw beschuldigen, maar de arg waan der Duitschers is na het tafereel, dat men te aanschouwen heeft gekregen, maar al te begrijpelijk. En daarentegen begrijpt men niets van de gevoelens, welke de lieden, die zoo'n ingewikkeld kiesstelsel bedachten, hebben bezield. Men had te Kowno op zijn vingers kun nen uitrekenen, dat als men een put wou graven, de kans om er zelf in terecht te komen, bijzonder groot moest zijn. Voor de geheele wereld heeft de Lithausche regeering zich nu een beetje belachelijk gemaakt en haar positie ten aanzien van de Memelkwestie door eigen toedoen verzwakt. Men weet, waarom er zooveel belang in deze verkiezingen wordt gesteld. De pogingen van Lithauen, om het destijds wederrechtelijk buit gemaakte autono mie Memelgebied, zijn Duitsch karakter te ontnemen en tot een Lithausche pro vincie te maken (het Memelstatuut waar borgt de streek een groote mate van zelfstandigheid onder Lithausche souve- reiniteit), hebben in Duitschland groote verbittering gewekt. Hitier dreigde on langs in 't openbaar met geweld, indien hieraan geen einde zou komen en de door HENRY SETON MERRIMAN, 21) Mrs. Harrington fronste haar wenk brauwen. Een visioen kwam haar voor den geest v een groot verlangen. Als zij den trots van dezen man eens kon vernietigen? Want zijn stilzwijgen, zes jaar lang, had nooit opgehouden haar te verbitteren. Als zij hem eens zoo volmaakt kon vernederen, dat hij de hulp zou komen vragen, die zij hem nu zoo zorgeloos aanbood? Met vrouwelijk instinkt wist zij het eenig mogelijke middel te vinden, om dit doel te bereiken. Zij bleef er niet bij stilstaan, dat een natuur als die van Luke nooit iets voor zichzelf zou vra gen dat juist zulkeen als hij, geen trots hebben, als zij voor een ander vra gen, zelfs dat opofferend terwille van den ander. Haar eigen gedachten volgend, keek mrs. Harrington peinzend naar de an dere kamer, waar Agatha zat. Het meis je speelde met ingespannen aandacht. De wonderbaarlijke muziek dicht bij haar oor, was bezig die kleine moge lijkheid in haar te doen ontwaken, Agatha wist niet, dat iemand naar haar keek. Het licht dat door de twee lila kapjes van de pianokaarsen, op haar viel, deed haar gelaat en vormen op 't voordeeligst uitkomen. verkiezingen voor den Landdag gesabo teerd zouden worden. In deze omstandigheden had de Li thausche regeering er alles op moeten zetten om een zoo vlot mogelijken gang van zaken tijdens de stemming te waar borgen. Dat er ondanks den stroeven gang van zaken geen groote ongelukken zijn gebeurd is nu meer geluk dan wijs heid. Om 8 uur gisterochtend zijn de stem-' localen opnieuw geopend en konden de kiezers, die Zondag tevergeefs voor de bureaux hadden staan wachten, aan de beurt komen. Het gelukte, om allen, die op het appèl verschenen, te laten stem men, zoodat niet nog een derde dag noo dig is gebleken. Naar wordt gemeld, is ongeveer 90 pet. der kiezers opge komen, hetgeen voor een lahd, waar geen stem plicht bestaat, een hoog cijfer is. Ernstige relletjes hebben zich, zooals men reeds gelezen heeft, voorgedaan te Juknaiciai, een stadje vlak bij de Duit- sche grens. De verschillende berichten over dit geval zijn met elkaar in tegen spraak. Vast staat echter, dat opgewon den kiezers er de stembussen hebben kapot geslagen, zoodat hier opnieuw gestemd zal moeten worden. Naar verluidt zal de uitslag van de verkiezing eerst over enkele dagen be kend gemaakt kunnen worden. Het in gewikkelde systeem brengt natuurlijk ook 'n gecompliceerde telling en bereke ning met zich mee. HET HONDERDJARIGE NOTARISHUIS. De kamer boven het Notarishuis was gisterenmiddag in een bloemenhof her schapen bij de receptie die de heer I. P. J, de Groot hield ter eere van het 100-jarig bestaan van het venduhuis Onder de vele bloemstukken merkten wij er op van de Notarissen op Wal cheren, van de notarisklerken; van den griffier der Staten van Zeeland, van 't advocaten-kantoor Dieleman, van den afroeper van de verkoopingen van roe rende goederen; van het bestuur van de Israëlietische gemeente, van het perso neel van het venduhuis en van verschil lende vrienden en bekenden van de fa milie De Groot, Namens de notarissen en advocaten sprak, zooals reeds in het kort gemeld de heer J. C. Paap, notaris te Vlissingen. Hij stond vooral stil bij de geschiedenis van de laatste 30 jaar en sprak zeer waardeerend over wijlen den heer M. I. de Groot, den vader van den tegenwoordigen eigenaar. Mr. P Dieleman wees vervolgens op den groo- ten steun, die vooral de jonge advoca ten hadden van de heeren De Groot, die spr. dikwijls bewonderd heeft bij hun arbeid ook bij faillissementen. Spr. schetste hoe het huis Tholen, waarin nu het Notarishuis gevestigd is, van 1581 af tot de Fransche revolutie het huis was voor den vasten Thoolschen afgevaar digde in het dagelijksch bestuurscollege van Zeeland, waartoe toen vermoedelijk ook een deel van het hotel de Abdij be hoorde, want daar noemt men een der vertrekken nog de Thoolsche kamer Later was het gebouw als pakhuis in ge bruik en ook het polderbestuur van Walcheren heeft het in gebruik gehad. Het is te begrijpen, dat men in zulk een voorname omgeving eerlijke zaken drijft. Spr. hoopte, dat de heer De Groot nog vele jaren mag voort gaan als tot nu toe. De heer De Groot heeft mede namens zijn vrouw en kinderen dank gebracht in de eerste plaats aan hen, die het initi atief voor deze huldiging namen. Spr. had gemeend het jubileum niet te moe ten herdenken, en zeker niet om dit feestelijk te doen, in deze tijden. Maar Op slinksche wijze richtte mrs. Har rington haar oogen op Luke, die ook naar Agatha keek. En een zonderling lachje zweefde om mrs. Harrington's lippen. Het visioen begon meer tastba re vormen aan te nemen. Mrs. Harring ton zag haar weg reeds voor zich haar buitensporige liefde naar macht was aan het werk. Zij kon zelfs voor zichzelf niet erkennen, dat Luke Fifz Henry haar ontsnapt was. Dergelijke vrouwen weten nooit, waar zij moeten ophouden. „Hoe lang blijf je in Londen vroeg zij plotseling heel vriendelijk. „Slechts veertien,_dagen." „Wel, dan moet je mij dikwijls ko men bezoeken. De Ingham-Bakers blij ven ook nog een paar weken, Het is zoo vervelend voor die arme Agatha, alleen met een paar oude vrouwen in huis. Kom morgen op de lunch, dan kun nen wij voor 's middags het een of an der plan maken." „Ja heel graag", zeide Luke, „Je komt dus „Niets liever dan dat." En zoo ging de muziek door en het spel. Enkelen speelden zonder hoop op winst, van af het begin, en anderen speelden zonder eigenlijk te weten, waar het om ging. Sommigen hielden zich aan zekere regels, terwijl anderen, al spelen de, de regels maakten zooals de kin deren doen zonder te weten, dat tra nen het onvermijdelijke gevolg zouden zijn. Maar het lot wilde, dat mrs. Har- terwijl hij wikte, hebben anderen be schikt. Nu dit zoo is zegde spr. hartelijk dank voor de aangeboden plaquette, die hij op hoogen prijs stelt, en niet minder voor de gesproken woorden. Men heeft hem z.i. wel wat te veel opgehemeld, hij heeft zijn plicht trachten te doen in een vak, dat noodig maakt het „hooren, zien en zwijgen", Spr. hoopt nog ge- ruimen tijd op dezelfde wijze door te gaan in den geest van den wensch van hen, met wie en voor wie hij werkt en niet minder in dien van wijlen zijn va der. Deze huldiging is bijgewoond door een groot aantal personen, o.w. ook het kerkbestuur der Isr. gemeente, terwijl later nog anderen hunne gelukwenschen kwamen aanbieden. Daaronder merk ten wij op den voorzitter en de secre taresse van de afdeeling Middelburg van het Centraal genootschap voor kinder vacantie- en herstellingskolonies, dr. C Orbaan en mej. M. de Cleyn Brem; voor welke afdeeling de heer De Groot veel doet door het afdragen van de entrée- gelden van kijkdagen. Namens het be stuur van de Vereeniging tot instan.l houding van het Middelburgsch muziek korps maakten de heeren L. Leijdes- dorff, P. Luteijn en J. P. Ph. Doorenbos hun opwachting. Eerstgenoemde bracht de gelukwenschen over namens het ge heele bestuur, er daarbij op wijzende, dat, de heer De Groot door het steeds belangloos afstaan van zijn banken, mede helpt om de Abdijuitvoeringen rendabel te doen zijn. Spr. zeide, dat het bestuur den wensch geëerbiedigd heeft van den heer De Groot, dat de Vereenigingen, die iederen cent zoo hoog noodig hebben, geen bloemen zou den zenden. Dit was zeker een mooie geste van den heer De Groot In den loop van den dag mocht de heer De Groot nog van .vele zijden blij ken van belangstelling ontvangen. Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: geheel werkloos: 913 mannen en 20 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 60 mannen en 5 vrouwen; niet werkloos: 13 mannen en 2 vrouwen. Algemeen totaal vorige week 1030, bijgekomen 39, afgegaan 56. over 1013. Deze cijfers waren in 1931 469, 1932 806, 1933 850, 1934 966. De weg MiddelburgSerooskerke. Het Gemeentebestuur van St. Laurens berichtte aan de K.N.A.C. op een des betreffend verzoek, dat het in het voor nemen ligt tot sluiting van den rijweg van den weg Middelburg-Serooskerke voor het rijw: el verkeer over te gaan, zoodra het tweede gedeelte van het rij wielpad zal zijn gereed gekomen. VEERE. Maandag is alhier de bieten campagne aangevangen, 's Middags wer den de eerste suikerbieten aangevoerd aan de haven alhier. De Commissaris der Koningin be zoekt Dinsdag 8 October a.s. de ge meenten Schoondijke, Hoofd plaat, IJ zend ij ke en Wa- ter'landkerkje, AARDENBURG. In de Vrijdag gehou den vergadering van de afd. Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk deel der Zeeuw- sche luchtvaartvereeniging is benoemd tot lid van het hoofdbestuur de heer C. M. v. d. Broecke, secr. der afdeeling West-Z. VI. heeft thans 2 leden in het hoofdbestuur dezer vereeniging. OOSTBURG. Gistermorgen had in de kom dezer gemeente een botsing plaats tusschen een bus van de Stoomtram Mij. Breskens-Maldeghem en een dienst- autotje van de A.P.C., dat achteruitrij- rington alle beste kaarten in handen kreeg. Luke en graaf Cipriani de Lloseta ver lieten tegelijk het huis. Een paar ellen wandelden zij naast elkaar, op den voet gevolgd door een rijtuig, „Wilt gij met mij meerijden?" vroeg de Lloseta tenslotte. „Ik ga naar het huis van den Peregrinator, „Neen, dank u. Ik wil recht door naar mijn kamers gaan. Sinds drie nachten ben ik niet in bed geweest." „Ach die zeelieden! Ik ga nog eerst rustig een half uurtje lezen om tot kalm te te komen-" „Leest u veel?" De Lloseta wenkte de „cab" met een beweging van zijn hoofd, en vóór hij in stapte, keek hij zijn metgezet met door dringenden blik aan. „Ja, heel veel. Onlangs heb ik ergens gelezen, dat 't nooit verstandig is, gun sten van een vrouw aan te nemen; zij wil altijd meer hebben dan zij waard is. Goeden nacht". En hij reed weg. HOOFDSTUK X. Het spel begint. Agatha zond haar kamenier weg en ging voor het vuur in haar slaapkamer zitten om heur haar te borstelen. Het was nog slechts vier jaar geleden sinds miss Ingham-Baker, volkomen klaargemaakt voor den strijd des levens, een chique kostschool aan de Zuidkust 1 De Vestiging van ons bedrijf i in Nederland biedt groot voordeel voor jBljl de huisvrouw. Nu kost Quaker Haver- mout in plaats van 33 ct. slechts 22'h A 'cent per pondspah netto 500 gram). Quaker Havermout, steeds versch en geurig, is het resultaat van meer dan 50 jaar ervaring. Voor jong en oud, krachtig, heerlijk en licht verteerbaar. QUAKER OATS GR A AN PRODUCTEN N.V. - Rotterdam (Ingez. Med.) dende, om te keeren, door de bus werd aangereden, met als gevolg, dat de A.P.C.-auto een:ge materieele schade bekwam evenals de bus. De chauffeur van de bus remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat deze over de natte rails heen, in de sloot slipte. Een negental inzittenden kwam, met uitzon dering van een tweetal- dat eenige ont- vellngen opliep, met den schrik vrij. Door de Rijkspolitie werd proces-ver baal opgemaakt. W. de Poter, J. F. van Putten, P. Rijken, L. Verhagen, W- Voet, A. S. Wijne, allen van 14e reg. inf. Bovend en M. J. Ge- lok en A. M. Schot van het 3e reg. inf- Geref, Gem. Tweetal te Terneuzen ds. W. C. La- main te Rotterdam en ds. M. Hofman te Krabbendijke. Ds, M. Heikoop te Utrecht heeft be dankt voor het beroep naar Aagte.ker- ke. Ds. P. Honkoop te 's Gravenhage heeft bedankt voor het beroep naar Bruinisse. Bij Kon. besluit is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau, met de zwaarden (bij bevorde ring)), de gewezen Minister van Oorlog N. Bosboom, gepensionneerd luitenant- generaal-titulair der artillerie. Bij het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom zijn aangesteld tot dienstplichtig korporaal de dienstplich tige soldaten: J. D. P. Baart, D. van den Berg, H. H. S. Harmsen, H. de Koster, J. Mahne, A. Roelse, J, Verschuure, N. P. L. G. Wijffels, C. Hageman, C. J. Knops, A. Focke, S. J- Krabbedijk, C. J. Mijnsbergen, A. van Eijsden, W. A. Ha- geraars, J, Heemskerk, M, C. Jonker, G. verliet. Er schijnen twee soorten van jongemeisjes-kostscholen te bestaan. In de eene worden zij opgevoed met het oog op hun welzijn in deze wereld, in de andere wordt het onderwijs hoofdza kelijk gericht op zaken, die op hierna maals betrekking hebben. In de inrich tingen van laatstgenoemde orde staan de jonge menschen vroeg op en is het stoffelijk voedsel dat zij te eten krijgen, zeer gering. Dus had mrs- Ingham-Baker haar dochter wijselijk naar de wereld- sche school gebracht. Deze schrandere dame wist, dat meisjes, die heel vroeg opstaan om in het schemerig morgen uur openbare godsdienstoefeningen bij te wonen, en die dagelijks karige maal tijden krijgen, in den regel geen goede huwelijken doen. Zij hebben geen tijd om hun haar behoorlijk te verzorgen en worden daartoe ook niet zoo aangedre ven. Zoo werd dus Agatha naar een wereld- sche school gezonden, waar zij al vroeg leerde erkennen, op wandelingen in King's Road, den blik van bewondering, als zij- dien ontmoette. Het verlangen naar mooie kleeren en de kunst, die met „chic" te dragen, werd haar, als van 't hoogste belang en grondig bijgebracht Zondags, met mutsjes getooid, werd in gepaste houding met de noodige geest drift gewandeld. Door welk middel hun ruggen zoo recht waren, weet de schrij ver, zelf niet op een meisjes-kostschool opgevoed, niet nader toe te lichten. Op gezonde uren kregen zij uitsteken Geslaagd voor het machinisten diploma C. de heer N. P. A. de Hamer, leerling van de „de Ruijterschool" te Vlissingen. Heden herdenkt mej. E. A. Munk den dag, dat ze zich vóór 25 jaar, voor de tweede maal verbond, als onderwij zeres aan de Chr. school te Herveld (Over Betuwe). Van 1 Oct. 1901 tot 1 Nov. 1903 was ze ook te Herveld werk zaam. Van 1 Nov. 1903 tot 1 Oct. 1910 o.m. te Krabbend ij ke- Cassatie. De officier van Justitie heeft Cassa tie aangeteekend tegen het vonnis der Middelb. rechtbank, waarbij A. de W., 24 jaar, varensgezel te Middel burg is ontslagen van alle rechts vervolging terzake van de ten laste ge legde overtreding: op 1 Mei 1935 een onderscheidingsteeken dragen uitdruk king gevende aan eenig staatkundig streven. Van eigen land. Ter voorlichting van alle huisvrouwen van de stad en het platteland heeft het Crisis-Zuivelbureau te Den Haag een receptenboek „Van eigen land" uit gegeven. Dit boekje bevat meer dan 100 recepten van spijzen en dranken, welke voor een belangrijk deel zonder de maaltijden en de berispelijke gewoon ten van den leeuwerik werden uit den booze beschojjwd. Hun werd te kennen gegeven, dat het goed was er altijd knap uit te zien, in de kerk zelfs nog knap per- „Mijn meisjes trouwen altijd!" zeide miss Jones gewoonlijk |m/et een glim lachje van voldoening en de moeders maakten het bekend. Agatha was een vlugge leerlinge ge weest. Miss Jones leverde haar af als een artikel, waaraan de laatste hand ge legd is. Inderdaad had miss Jones ver geefs uitgekeken naar den naam van Agatha in de rechtsche kolom van de „Morning Post", waar men kon lezen, wat er op het gebied van verlovingen in de groote wereld plaats vond, en in de eerste kolom van de „Times", waar verdere maatschappelijke gebeurtenis sen worden behandeld, Maar dit was ge heel Agatha's schuld. Zij kwam, en zij zag, maar zij had tot dusver nog niets gezien, dat het overwinnen waard was. Zoovele van haar schoolvriendinnen, die getrouwd waren op aandrift van het oogenblik, uit louter sentimenteele re denen, hielden nu verblijf, als vreeslijke en afgetobde waarschuwingen, in een wijk van de voorstad, waar de huur wei nig en het bevolkingscijfer hoog was. A's er iets bestond dat miss Jones meer verachtte dan liefde in een hutje, dan was het de onbehagelijkheid van een woning in de voorstad. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5