weer er wind. zeeland. BINNENLAND. NUMMER 231. TWEE BLAÖEN. 1 OCTOBER 1935. 178e JAARGANG. MIDDELBURG, HOES. Hoog- en Laagwater te Vlissingea. 'hilips' tnkast- honie- Trap- j-haard enz. Med.; 55 j. (I.C.) jm. rijs, z. wed. (I.C.) en P. (N.B.) loer te lafleve- Idwerk „Zee- lor M. ling 10 lis van land Ie pol- Invang len de (ustra- weer ^dorf's ver te ro- ire. voor i-. Ge- Ituur". s-Ver- linder- boek En- lor de haar andelt twee van Ie ge- V Een fk op- Deling loe ïp. te Ischel- |schel- 1 Elink |an L, ïek- [unst- l'burg. $>tövmciaW uv.ivdjlj\ ivM, EERSTE BLAD. ï/se jaaküainü. MIDDELBURGSCHE COURANT jltgblad Voor Middelburg, Goes en agent - ichap VJissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 222* GOESCHE COUPANT£!££ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburgs Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17, Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommer* 5 cent. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Geestdriftige ontvangst van de Prinses in Oud-Watergraafs meer. De Koningin is gistermiddag van haar jaarlijksche bezoek aan Amsterdam op het Loo teruggekeerd. Te 2 h 11 gister middag vertrok H. M. per trein uit de hoofdstad, uitgeleide gedaan door de Prinse6, die des middags nog een de monstralie van geleidehonden voor blin den gevolgd door een huldebetooging te Watergraafsmeer, zou bijwonen. Des morgens had de Prinses een kinderbe waarplaats aan de Van Ostadestraat bezocht. Eerst bezocht zij de groote kinderen en daarna de baby's en de kleu ters. Bij het vertrek van de Koningin was veel publiek aanwezig, dat H.M. enthou siast toejuichte toen de trein vertrok, terwijl weeskinderen, die op het perron waren opgesteld, met Oranjevaantjes wuifden. Per auto begaf de Prinses zich daarop naar Oud-Watergraafsmeer ter officieele opening van de school van de stichting :,,Het Ned. Geleidehondenfonds." Op den weg daarheen had de Prinses een grootsche hulde van schoolkinderen in ontvangst te nemen. Duizenden kinde ren hadden zich langs den weg in Oud- Watergraafsmeer opgesteld, die zoo enthousiast juichend en jubelend opdron gen, dat de auto slechts zeer langzaam door de opdringende kinderen vooruit kwam. De kinderen strooiden bloemen neer, zoodat de auto tenslotte als het ware over een tapijt van bloemen reed. De geestdrift van de jeugd was zoo groot dat op verschillende plaatsen de afzetting werd verbroken. Na aankomst bij de school heeft de voorzitter van het bestuur van de Stich ting' „Het Ned. Geleide-hondenfonds", baron W. C. J. van Voorst tot Voorst in een rede een en ander over het tot standkomen en inrichting der school me degedeeld. De minister van sociale zaken, mr. Slingenberg, gaf uiting aan de groote in stemming waarmede de regeering het oprichten van een school voor geleide honden in ons land heeft gezien. De Prinses heeft hierna als voorzitster v.an het Ned, Roode Kruis de school met een toespraak, aan het eind, waarvan zij den penningmeester der vereeniging, den heer H. Munnik, voor zijn arbeid het kruis van verdienste van bet Roode Kruis overhandigde, geopend. De heer Ph. v. d. Most, technisch leider van de school deelde vervolgens een en ander mede over het africhten van de honden en het geven van instruc tie aan de geleiders. De Prinses volgde daarna op het oe fenterrein een demonstratie met drie afgerichte honden. Na afloop heeft de Prinses, voor per auto naar Den Haag te vertrekken, nog- een korte rondrit door Oud-Watergraafsmeer gemaakt, toegejuicht door de bevolking. EEN TEKORT VAN 17 MILLIOEN OP BE ROTTERDAMSCHE GEMEENTE-BEGROOTING. De voorloopige gemeente-begrooting 1936 van Rotterdam wijst een tekort van ruim 17 millioen aan. Behalve aan de ongunstige tijdsomstandigheden moet het groote verschil worden toegeschre ven aan het feit, dat de geheele begroo- tingspositie in toenemende mate door regelingen van tekorten van vorige dienstjaren en door bijzondere ontvang sten uit het werkloosheidssubsidiefonds wordt beheerscht. Rotterdam behoort naar men weet tot dfe noodlijdende gemeenten. EEN UITVINDING BIJ PHILIPS Een lamp, die de zon wil evenaren, Eenige maanden geleden nam de we tenschappelijke wereld kennis van een merkwaardige vinding in het Philipsla- boratorium te Eindhoven, waar men er in was geslaagd een lampje van uiterst geringe afmetingen en zeer groote licht sterkte te maken. De helderheid van het door dit lampje uitgestraalde licht be droeg 40.000 kaars per vierk. centime ter, hetgeen reeds de helderheid van normale koolbooglampen verre overtrof. Naar wij vernemen heeft men in het Philipslaboratorium deze vinding verder ontwikkeld en is het thans mogelijk ge bleken super hooge druk kwiklampen van even geringe afmetingen te ver vaardigen met een gemiddelde helder heid van niet minder dan 130.000 kaars per vierk. centimeter. De maximale hel derheid in de ontlading bedraagt zelfs circa 160.000 kaars per vierk. cm zoo dat hiermede de gemiddelde helderheid van de zon, zooals op aarde waargeno men, geëvenaard is. Tot dusver was dat in de practijk nog niet bereikt. Het is duidelijk dat deze lampen van groot be lang zullen zijn voor zoelriichten, ba kens, vuurtorens, alsmede voor alle pro jectiedoeleinden. Het is niet uitgesloten dat in de toekomst nog grootere helder heden met deze lamp zullen worden be reikt. DE DRIE KARTEERINGSVLIEG- TUIGEN TE BATAVIA AANGEKOMEN. De drie De Havilland vliegtuigen, die gebruikt zullen worden voor de lucht- karteering van Nieuw Guinea, en na het avontuur nabij Rangoon den tocht regel matig hebben voortgezet, zijn heden morgen op het vliegveld Tjilitan nabij Batavia veilig geland. Het ligt in de be doeling om na een vlucht boven de stad, nog heden door te vliegen naar Ban doeng. Bij Kon. besluit is aan dr. H. Co- lijn, Minister van Staat, Minister van Koloniën, verlof verleend tot het aanne men van het grootkruis der Orde van de Ster van Roemenië. De telefooncel op de Markt. Heden is men begonnen met het plaat sen van een telefooncel op de Markt. DE WINKELWEEK. Hoewel het gisteren in den loop van den dag telkens regende, werd het ge lukkig tegen den avond droog, en daar mede werd het ook weer druk in de Goesche winkelstraten. Voor het concert, dat het mondharmo nica-orkest na een kleine wandeling, op de Groote Markt gaf, bestond groote belangstelling. Men gaf daarbij blijk, de inderdaad goede en mooie muziek, volkomen te waardeeren. Hedenavond staat weer een muzikale wandeling op het programma. De route hiervoor Luidt als volgt: Groote Markt Zuidzijde, Oostzijde, Lombardstraat, Oude Vischmarkt, Klei ne Kerkstraat, Oostsingel, Zonnebloem straat, Kamperfoeliestraat, Tulpstraat, Vogelenzangweg, Voorstad, Ganzepoort- straat, Klokstraat, Lange Kerkstraat, Groote Markt Z.-zijde en W.-zijde, Op ril, Koningstraat, Turfkade, Kleine Ka de, J. A. v. d. Goeskade, Zaagmolen straat, Westerstraat, Nieuwstraat, Bees tenmarkt, Wijngaardstraat, Westwal, Westsingel, Scheldestraat, Poelweg, Westsingel, Piet Heinstraat, De Ruyter- laan, Parallelweg, Stationsweg, Wilhel- minastraat, Piccardtstraat, Rimmeland- straat, Oostsingel, St. Jacobstraat, Lange Vorststraat, Ganzepoortstraat, J. Val- ckesraat, Jubileumbank, L. P. v. d. Spie gelstraat, Wijngaardstraat, Zusterstraat, Singelstraat, Korte Kerkstraat, Groote Markt. Morgen (Woensdag)middag, vinden voor de jeugd twee poppenkastvoorstel lingen in Schuttershof plaats. De kinderen zullen daarbij, op de wijs van „de kleine man", 't volgende „Goe sche Winkelweeklied" zingen: Waarnaar hebben alle Zeeuwen reeds [het heele jaar verlangd, Maar de stad van Goes wel heel in het [bijzonder? En wat houdt er bij ons allemaal den [moed en leute in, Waarom krijgt de slechte tijd er ons [niet onder? Vanwaar de leutigheid in dezen [slappen tijd? Dat heeft de Goessche winkelier U [telkens al gezeid: v Refrein: Dat doet de Winkelweek, de Goessche [Winkelweek, Die maakt ons allen zeven dagen aan [een stuk van streek; Bij alles wat je koopt krijg je een bon, [het is geen smoes, En daarom hoort heel Zeeland bij de [Winkelweek in Goes! Als je al die étalages ziet, wel mensch [dan sta je stom, Ja dan vraag je waar de crisis is [gebleven; Hoe de winkelier in Goes je dan bij [alles wat je koopt Nog een bon met kans op 'n mooien [prijs kan geven, En dan nog, hou me vast: de Reuzen [Poppenkast, Hoe kan hel in een tijd als nu van [zorgen en van last? Refrein: Verlichting Kade. De Buurtvereeniging „De Kaden" zal ter gelegenheid van de winkelweek en de fruittentoonstelling op 3, 4 en 5 Oc tober de kaden electrisch doen verlich ten, terwijl door het muziekgezelschap „Hosanna" op Zaterdag a.s. 's avonds 3 uur, een concert op een boot zal worden gegeven. Voorts is de deelname opengesteld aan een te houden gondelvaart, waar voor prijzen zijn beschikbaar gesteld. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. In den loop van den vorigen winter is alhier een proef genomen met het in stituut „Huishoudelijke Voorlichting", gelijk dit in tal van andere gemeenten werkzaam is. Aan tal van vrouwen, die hiervoor het meest in aanmerking ko men wordt door het geven van voorlich ting geleerd op welke wijze zij met het gering bedrag, dat hen voor de huishou ding ten dienste staat, de meest produc tieve resultaten kunnen bereiken. Het is gebleken, dat goede resultaten wer den verkregen en dat de; lessen door de betrokkenen zeer zijn op prijs gesteld. Met groote toewijding hebben eenige dames, onder leiding van mej. Weststeijn, de lessen gegeven. Gezien de verkregen resultaten, is, in een vergadering, welke ten stadhuize on der leiding van den burgemeester werd gehouden, besloten het werk voort te zetten in den komenden winter. Het is echter duidelijk, dat ook dit werk uit gaven met zich mede brengt. Dezer da gen zal een beroep op de ingezetenen v/orden gedaan, om door middel van vrijwillige giften de noodige gelden te verkrijgen. AFSCHEID COMMISSARIS VAN HET POLITIEKORPS. Maandagnrddag nam het corps politie agenten afscheid van den heer Wierts van Coehoorn, die als commissaris van politie heden den dienst met pensioen heeft verlaten. Bij dit afscheid, dat in de kamer van den commissaris plaats vond, waren aanwezig, de burgemeester van Goes, mr. Van Dusseldorp, de ma joor der rijksveldwacht de hr. Boorsma, de contro eur der arbeidsinspectie de hr. De Gooijer, de oud-Goesche agenten Dootjes. Zandee, De Korte en Borgo, en voorts de hoofdagent en de politieagen ten. Nadat de hr. Wierts van Coehoorn en zijn richt mej. Wierts van Coehoorn, op de voor hen gereserveerde stoelen plaats genomen hadden, werd eerst het woord gevoerd door den hoofdagent, den heer De Gooijer. De hr. De Gooijer merkte op, dat er een tijd van komen en gaan is, en dat dit gaan, ook den commissaris zelf, met weemoed vervult. Spr. herinnerde aan den tijd, dat de commissaris te Roer mond in politiedienst trad, waarna zijn loopbaan riet altijd over rozen ging. Maar dat hij ook waardeering onder vond, blijkt wel uit zijn benoeming, eerst tot inspecteur te Wageningen, en daar na tot commissaris te Goes, en boven dien uit de koninklijke onderscheiding, die hem twee jaar geleden ten deel viel. Nog korten tijd, en de commissaris zou 25 jaar te Goes geweest zijn. Thans ver valt met zijn heengaan een voor Goes historisch geworden ambt. Het commis sariaat is door U, aldus spr., naar wij kunnen beoordeelen, op uitnemende, we mogen wel zeggen onnavolgbare wijze vervuld. Ge hebt ook altijd voor de mo- reele zoowel als materieele belangen van Uw personeel op de bres gestaan en we leerden U waardeeren als een recht vaardig politieambtenaar en een correct mensch. Spr. bracht den commissaris .voorts dank, voor alles wat hij voor het per soneel geweest was, en in het bijzonder voor spr. zelf, waar hij zijn inwijding in den pol'tiedienst en zijn benoeming tot hoofdagent aan den commissaris te dan ken had. Spr, wenschte den commissaris verder nog vele rustige jaren, met zijn nicht, die hem zeker ook verder tot steun zal zijn. En al staat U straks niet meer aan het hoofd van het korps, aldus spr. we zullen U altijd blijven eeren. Spr. bood den commissaris hierna, namens het po litiepersoneel, de vertegenwoordigende rijksveldwacht en de arbeidsinspectie, een fraaie sigarenkist aan, benevens een tijdschriften-standaard. Verder waren er bloemen van de werkvrouw, een bloemenmand van de afd. N. en Z. Beveland van den Alg. Ned. Pol. Bond, en een bouquet voor mej. Wierts van Coehoorn. De hr. Boorsma, majoor der rijks veldwacht, drukte eveneens zijn spijt uit over het heenengaan van den heer Wierts van Coehoorn. In de 1214 jaar dat ik U ken, aldus spr., heb ik U lee- ren waardeeren als een goed medewer ker en het deed me genoegen, als U on ze hulp inriep, dat U ook over ons te vreden was. Spr, besloot met de hoop uit te drukken dat de scheidende com missaris, die hij vooral ook als mensch had leeren hoogachten, nog lang van zijn rust zal mogen genieten. De hr. Wierts van Coehoorn, nu het woord nemende, drukte allereerst zijn waardeering uit ,oveir dit afscheid. In het bijzonder dankte spr. daarbij den burgemeester en de genoemde oud-poli tieagenten voor hun aanwezigheid. Ver volgens zegde hij den hoofdagent dank voor zijn woorden. Toen we De Gooijer benoemden tot hoofdagent, aldus spr., meenden we een goede keuze gedaan te hebben, en we zijn daar niet in be schaamd geworden. Verder herinnerde spr. aan de uit breiding en aan de inkrimping van het politiekorps, zoodat het straks weer op dezelfde sterkte zal zijn als in 1919. Spr. zag dan even terug op zijn loop baan en zeide, dat inderdaad uren, da gen, weken, maanden, met promoties en teleurstellingen, als een schaduw voor hem zijn voorbijgegaan. Spr. zegde den majoor der Rijksveld wacht vervo'gens dank voor de samen werking; dankte allen nogmaals voor hun wenschen en geschenken, waar hij toch zeker dezen winter nog in Goes blijft, nog dikwijls hoopt te zien. Hierna bleef men nog eenigen tijd, onder het gebruik van een verversching, bijeen, waarna het gezelschap op de ge voelige plaat vereeuwigd werd. Van de hoofdambtenaren. Hedenmorgen vond, n de Raadszaal van het stadhuis, het afscheid plaats van de hoofdambtenaren van den schei denden commissaris van politie, de heer Wierts van Coehoorn. Aanwezig waren: burgemeester en wethouders van Goes; alle hoofdambte naren; de nieuwe inspecteur van politie te Goes, de hr. Reneman en zijn ver loofde; de hr. Van der Lely, districtscom mandant van de Rijksveldwacht te Mid delburg; de hr. Avink inspecteur van politie te Middelburg; de hr. Boorsma, commandant van de rijksveldwacht te Goes; de hr. De Vree, commandant van de rijksveldwacht te Ede; de hr. Huls man, commissaris van politie te Ede, en de hr. Meijer, commissaris van poli tie te Breda. Nadat de hr. Wierts van Coehoorn en zijn nicht mej. Van Coehoorn gear riveerd waren, nam burgemeester Van Dusseldorp het woord. Spr. herinnerde aan de veranderingen die zich in Goes gedurende het verbiijt van den hr, Wierts van Coehoorn vol trokken. Gij hebt, aldus spr. dien tijd als commissaris te Goes Uw plicht gedaan, en meer dan dat. Spr. dankte den com missaris daarvoor, ook namens zijn voorgangers. Ge kenmerkte U, aldus spr., door een groote evenwichtigheid en we hebben dat zeer gewaardeerd. Van deze waardeering gaf het hoogste gezag blijk, door een koninklijke onder scheiding, en door dit eervolle ontslag onder dank. Voorts memoreerde spr., de goede verstandhouding in het korps, dat waar deerde, dat zijn commissaris voor elk persoonlijk en voor den stand van het geheel, steeds op de bres stond. Als ge dan verloor, aldus spr., waart ge ook een goed verliezer. Spr. bracht den commissaris dank, voor hetgeen hij aan Goes gaf, namens het gemeentebestuur, en de geheele ge meenschap. Spr. besloot met zijn beste wenschen voor de toekomst van den commissaris. (Applaus). De burgemeester sprak hierna een woord van welkom tot den nieuwen in specteur de hr. Reneman. U bent uit een keur van sollicitanten gekozen, aldus spr., om Uw uitstekende papieren en om den indruk die U op mij maakte bij persoonlijke kennismaking. Splr. zeide voorts, dat De Zeeuwen er niet voor zijn iemand met gejuich binnen te ha len, maar wanneer eenmaal een vriend- Middelburg, l-X-'35, Maandag: hoog ste lucht temperatuur 15.3 °C (60 °F); laagste 9.8 °C (50 °F). Heden 9 h: 10.7 °C; 1 2h: 14 °C. 4.8 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 755 mm; laagste 753 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 762.6 mm te La Coruna; laagste 737.8 mm te Ona. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige Z.W, tot W. wind, zwaar bewolkt met regenbuien en tijdelijke opklaring, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 01; onder: 18 h 38. Licht op: 19 h 08. Maan op: 11 h 27; onder: 19 h 25. E.K. 5 October. October. Hoogwater. Di. 1 4.05 16.14 Wo. 2 4.33 16.50 Do. 3 5.05 17.29 Laagwater 10.22 22.47 10.55 23.19 11,35 23.55 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Di. Wo. Do. 1 2 3 October. Hoogwater. 6.00 18.07 6.28 18.40 6.58 19.15 Laagwater. 11.30 23.51 12.02 24.24 12.38 schap is gesloten, is die ook hecht cn sterk. Spr. zeide voorts, dat den hr. Reneman geen gemakkelijken taak wacht. Goes is grooter, maar het korps is kleiner geworden. Hij hoopte, dat de hr. Reneman zich zou spiegelen aan zijn voorganger en dat zijn komen naar Goes, hem en zijn verloofde, nimmer zou berouwen. (Applaus). Hierna sprak de hr. Meijer namens de Broederschap van Commissarissen van Politie in Nederland, die den schei denden commissaris dank bracht, voor hetgeen hij voor de Broederschap deed, en hem voor de toekomst het beste wenschte. Spr. besloot met een ge schenk te overhandigen. De hr. Hulsman feliciteerde den hr. Reneman met zijn benoeming en sprak met grooten lof, over de plichts betrachting en ijver die de hr. Reneman te Ede toonde. Spr. dankte de hr. Re neman voor hetgeen hij voor de politie te Eden deed. Dehr Van Ballegoyen de Jong, gemeente-secretaris, herinner de o.a. aan de prettige samenwerking, die steeds tusschen den commissaris en de andere hoofden van takken van dienst bestond. Spr. zeide voorts, dat de amb tenaren hun waardeering voor den schei denden commissaris in een blijvend blijk' van herinnering wilden uitdrukken, en overhandigde hierbij een groote foto in lijst van den Oostw,al (Applaus). Spr. besloot met een woord van wel kom tot den hr Reneman namens de hoofdambtenaren. De hr Avink sprak vervolgens den scheidenden commissaris toe, als voorzitter van de afd. Zeeland v,an den Alg. Ned. Pol. Bond. Spr. bracht den commissaris dank voor den Ned. Pol. Bond en wenschte hem nog tal van ja ren in goede gezondheid. Spr. besloot met een persoonlijk woord als waar nemend commissaris v,an politie te Mid delburg. Dehr Wierts van Coe hoorn, nu het woord nemende, wees er op, dat het nogal eens voorkomt, dat de verhouding tusschen burgemees ters en commissarissen van politie, niet altijd van zeer vriendschappelijken aard is. Doch spr. .heeft met de burgemees ters altijd op zeer .aangename wijze om gegaan. Spr. bracht vervolgens dank aan de andere sprekers voor hun woor den, goede wenschen en geschenken, en wees op de verstandhouding die tus schen allen en hem steeds van zeer pret- tigen aard was. Spr. drukte zijn goede wenschen uit voor den hr Reneman in zijn nieuwe functie, en zeide tenslotte dat hij wel afscheid nairt als ambtenaar maar niet als mensch, en allen nog vaak hoopte Ie ontmoeten. Dehr Reneman zegde dank voor de aan hen gewijde felicitaties en sprak de hoop uit, dat hij aan de in hem gestelde verwachtingen zou beantwoor den.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1