BUITENLAND* BEURSTHERMOMiTER van Maandag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Een kleine vonk, een groote brand Een klein verzuim, de grootste wroeging Koopt nog heden Zomerpostzegels. Op de bres tegen iedere aanvalsdaad. ZUID-BEVELAND* NOORD-BEVELAND. Het Italiaansch-Abessijnsch conflict. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Vertraagde verkiezingen. AMSTERDAM, 30 September. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden, Ned. 31 1000-4 95%—96. Ned. 33 1000-4 95%—%. Ned. 34 1000-4 95%—%. Certificaten-3 82—82. 0. Indië 34 1000-4 93%—94%. Denemarken Oblig. 1926-5 7071%. Duitschl. pndst. 100-7 19%2h19%, Engeland 1960-90 4 69—67%. Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatss. 1927-4% 93 Amsterdam 1933-5 96%t, Amsterdam 1934-4 94195. 's-Gravenhage 1929-4% 98%|99. Rotterdam 1926-1930-4 88%— 89. Berlijn 1925-6% 16%—16%. Zeeuws. Hyp. B-5 8485. Zeeuws, Hyp. B-4% 8484. Cities Service Cy. P. 1958 5 30%30% A Amsterd. Bank 103%'103%. C Rott. Bankver. 102 A Twentsche Bank 83 A Pref. Gruyter en Zn. A. 102%107 A Pref. Jurgens A 93%94%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 3%%394%. A Ver. Papf. v. Gelder 40%—41, C Am, C,ar en Foudry 12%12%. C Am. Smelt en Ref. 28%28%. C Farbenind, I.G. 29% C Stand. Brands 8%—8%. C North Am- Cy. 1211%. A Born. Sum. H.M. 135%—133. A Linde Teves en Stokv, 6665. A Ned. Wol Mij. 88 A Singkep Tin M. 8283. A J. C .Japan Ln. 29 A Rotterd. Lloyd 32%33. A S. M. Nederland 32%32. A Amst. Thee C.M. 44—44%, A Houth. Alberts 21%20, bleek, dat de toestand bevredigend is. De bestuursleden J. de Nooijer en D. Goed hard werden herkozen. Idem als lid der commissie van advies de heer L. Puijpe. Het voorstel van het bestuur om de uit- keering aan de leden van 50 jaar niet te verhoogen werd aangenomen. Aangehouden werd het voorstel van het bestuur om, de leden van 65 jaar welke in de klasse 7 en 8 staan in de klasse van 6 te brengen. Besloten werd bij werkloosheid, ziekte en stem pelen geen uitkeering meer plaats te doen hebben. Hierna sluiting. DROEVIG. DOMBURG. De familie J. Vreke al hier ontving Zaterdag het treurige be richt, dat haar 43-jarige zoon en broe der, de sergeant-majoor-ziekenoppas ser P. Vreke, gedetacheerd te Soeraba- ja, bij een verkeersongeluk is gedood. De overledene, wiens vrouw en beide kinderen Vrijdag j.l. met de „Johan de Witt" in Amsterdam aangekomen wa ren zou zelf ook binnenkort naar Hol land vertrekken. DE „KALBA" VLOT GESLEEPT. DOMBURG. Het Groninger motor schip „Kalba", dat sedert 17 dezer op het strand voor Domburg gelegen heeft, is Zondagmiddag om kwart voor drie even voordat een nieuwe storm losbrak, door de Belgische sleepbooten „Max" en „Walvisch" vlot getrokken. Eén sleepboot had voordien al herhaaldelijk vruchteloos beproefd de gevangene te verlossen ze fs nadat Domburgsche man nen om het schip een groote diepe groe ve gemaakt hadden. Het stormachtige weder van verleden week maakte de zee te woest om zonder gevaar met een sleepboot te naderen, maar Zaterdag en Zondag was er bij kalme zee en spring vloed zeer hoog water, waardoor de be- Vfjjding begunstigd werd- De alhier zeer zeldzame gebeurtenis lokte dagelijks tal van menschen naar duin en strand. Zelfs in den nacht van Zaterdag op Zondag tusschen twee en drie uur waren velen gaan kijken, of de „Walvisch" alleen sterk genoeg eou blijken voor het zware karwei. En Zon dagmiddag waren zeer velen ook uit Westkapelle, den striemenden regen ten spijt, ooggetuigen van het vertrek der boot, die, het roer verloren hebbende, lijdelijk achter een harer verlossers aan- dobberde naar Rotterdam (meenen we) om hersteld te worden. Portefeuille van den veronge lukten kapitein gevonden. WESTKAPELLE. Zaterdag om half drie is op het strand tusschen Westka pelle en Domburg gevonden een porte feuille inhoudende paspoort, foto's, be wijs van inschrijving als schipper, een Ëngelsche vrachtbrief, Engelsch geld en Belgisch geld. In de onmiddellijke nabij heid lag een horloge; het stond stil op drie uur. Alles is herkend als het eigen dom van den- verdronken kapitein van de „Kalba", H. Bakker, gewoond heb bende te Groningen. Het gevondene is in handen van de politie gesteld. SOUBURG. De collecte voor de Chr. Wijkverpleging te Souburg en Ritthem bracht in de eerste gemeente op f 132 en in de tweede f 37. VEERE. Zaterdagmiddag heeft alhier een ongeluk plaats gehad, dat, gezien de omstandigheden, betrekkelijk goed is afgeloopen. De vrachtrijder J- V., wilde op den Zandijkschenweg omkeeren en reed daartoe achteruit een zijweg in. Bij het terugrijden moeten de leidsels op de een of andere manier vastgezeten heb ben, althans ze trokken aan en het paard steigerde, met het gevolg, dat het dier van den weg afweek en met den wagen, waarop leege melkbussen in een diepen vijver reed. Het dochtertje van den vrachtrijder, dat op den wagen zat, raakte onder water. Aanvankelijk zag 't er voor het meisje slecht uit, doch door dat de melkbussen leeg waren, kwamen deze naar boven, zoodat ze uit haar be narde posit'e kon worden bevrijd. Het paard is met behulp van een kraanwagen uif Middelburg op het droge gebracht. Bii de eerste poging brak een takel en viel het dier nog eens weer in den vijver terug Tenslotte lukte het bet paard er, 'aler den wagen aan den kant te krijgen. Hoewel de wagen zelf niet beschadigd was, waren, de bood schappen, die de vrachtrijder Zaterdags voor een Middelburgschen kruidenier verzorgt bedorven- VEERE. Een gezonde straf werd Za- termiddag aan een viertal Middelburg- sche jongentjes, dat zich tegoed deed aan de appelen in een boomgaard, die vlak aan den Veerschenweg bij Zandijk is gelegen, toegediend, toen de leige- naar, gewaarschuwd, dat er onraad was, op zijn kousen de laan afsloop en het viertai verraste. De jongens hadden de twee fietsen, waarop zij gekomen waren, aan den slootkant neergelegd. De eigenaar van den boomgaard dit bemerkend, heeft den jongens eerst de les gelezen en hun fietsen daarna in zijn schuur gezet, met de mededeeling, dat ze hun vader maar om de fietsen moesten sturen. Het vier- zal wel met looden schoenen naar huis zijn gewandeld zijn. RITTHEM. Tot plaatsvervangend bur gemeester is benoemd de heer P. J. de Pagter, wethouder. Vrijdagavond hield de B. V. L. een C Balt'more Ohio 9%9%- A Southern Rlw. 5%5Jj. C Union Pac. Rr. 6260%. C Int. Nickel Cy, 18%18%. Duitschl. '30 1000-5% 18%—18%. A Koloniale Bnk. 35%35. A N.I. Hbk. 1000 73%—72%. C Ned- H.M. 1000 112%—113. A Alg. Kunstz. U. 2626%. A v. Berkels Pat. 45—48%. C Calvé-Delft 59%58. A C- Suiker Mpij. 35—34%. A Ned. Ford A.M. 275—278%. A PPhilips Gem. B. afg. 238%-237%-35% C Unilever 98%—97%-96%. C Anaconda Cop. 12%12%. C Bethlehem St. 22%—22%. C Kennec Copper 1514% -15. C Un. States Leather 54%. C U. States St. C. 27%—27%-%. A A.N.IE.M.N.B. 154%—152. A Kon. Petr. Mpij. 188487%-86. C Contin. Oil Cy, 11%12%-12.. C Shell Union O.C, 5%5%. men. Gerekend wordt op een campagne voor het bietenmalen van zeven tot acht weken. C Tide Water Ass. Oil 5%5%-5%. A K.N. Stoomb. Mij. .6%—16%. A Ned. Scheepv. U. 40-39%-%. A H.V. Amsterdam 175174-73. A Java Cult. Mij. 8989%. A N.I. Suiker U. 8584%. A Deli Batavia 135%136. C Deli Mij. 1000 151% A Senembah 155154%. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 102%—99%-98. A Deli-Bat, Rubb. 63%61. A Hessa Rubber 8485%. A Serbadjadi S.R. 56% Prolongatie 5%6. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 28 Sept. 29 Sept. Londen 7.26% 7.26 Berlijn 59.60 59.45 Parijs 9.75% 9.73% Brussel 25.00 24.97 Zwitserland 48.08 48.06 Kopenhagen 32.50 32.42% New-York 1.48 1.47% (Ingez. Med.) Het Ëngelsche antwoord aan Frankrijk gepubliceerd. In tegenstelling met het aanvankelijk voornemen, is het antwoord van de Ën gelsche regeering op de informaties van de Fransche, inzake Engeland's houding bij een eventueele bedreiging van den vrede in Europa, reeds gisteravond ge publiceerd. Het antwoord is zeer uitvoe rig en bevestigt den gunstigen indruk, vran den voorzitter, burgemeester P. W. ter Haar. Ook was aanwezig een lid van de plaatselijke commissie van toezicht. Nadat d*e burgemeester en de leider A. Poelman eenige mededeelingen had den gedaan, werd overgegaan tot het uitreiken der prijzen, behaald bij de schietoefeningen. De uitslag was: le pr. A. Poelman, 2e W. Cevaal, 3e H. Aï- laart, 4e J. M. Cevaal, 5e G. Roelse, 6e H. Roelse, 7e A. Hoogesteger, 8e L. Koppejan, 9e J. Riemens, 10e K. Lou- werse, lie C. Cornelisse, 12e P. Jobse. Besloten werd met een corps deel te nemen aan de schietwedstrijden te Sou burg. KAPELLE. De voerman L. KI. te Ka- pelle werd door een paard zoodanig op zijn voet getrapt, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. KLOETINGE. De muziekvereeniging „Excelsior" zal dezer dagen een inzame ling houden voor den aankoop van een nieuw vaandel., Het oude vaandel is totaal versleten. RILLAND-BATH. Zaterdagmiddag omstreeks half een werd mej. A. T. ver pleegster te Bergen op Zoom, bewuste loos naast haar rijwiel op den Provin cialen weg, ter hoogte van de Schelde- dam alhier gevonden. Bij onderzoek bleek, dat zij door een auto was aange reden. Zij had een hoofdwonde, en klaag de over pijn in den schouder en een der beenen. Haar toestand was echter van dien aard dat zij 's avonds huiswaarts kon gaan. De bestuurder van de auto is tot nog toe onbekend gebleven. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld, WEMELDINGE. Zondagnamiddag is Obl.markt Suiker Unilever Koninkl. H.V.A. Philips Olie Rubber Aku algemeene vergadering onder leiding| die bij voorbaat reeds te Parijs was ge- n- i -» n wekt. Sir Samuel Hoare, de Britsche mi nister van buitenlandsche zaken, haalt er zijn te Genève uitgesproken rede in aan en zegt dan; In overeenstemming met zijn nauw keurig omschreven formeele verplichtin gen, verklaarde ik en herhaal ik hier, dat de Volkenbond en met hem Groot- Brittannië, op de bres staan voor de col lectieve handhaving van het handvest en in het bijzonder voor een vastberaden en collectieven tegenstand tegen iederen aanvalsstaat. Het is op dezen laatsten zin, dat ik speciaal de aandacht wensch te vestigen,. Ik ben van oordeel, dat men het alge meen er over eens zal zijn, dat geen en kel lid van den Volkenbond bij voorbaat zijn politiek zal kunnen bepalen voor ieder geval afzonderlijk op duidelijker en preciezer wijze dan met deze woor- den. Daarbij moet echter onveranderlijk wat de verplichtingen krachtens de ver dragen betreft, in herinnering worden gebracht, zooals ik ook reeds te Ge nève heb gezegd dat elasticiteit een deel is van de veiligheid en dat elk lid van den Volkenbond moet erkennen, zooals het handvest dit zelf erkent, dat de wereld niet onveranderlijk is. Waar er op wordt gewezen, dat deze verkla ring in zake steun aan het Volkenbonds statuut slechts de politiek belichaamt der huidige Britsche regeering en niet noodzakelijkerwijze die van haar opvol gende regeeringen, moet ik er de aan dacht op vestigen, dat, hoewel mijn te Genève gesproken woorden inderdaad namens de huidige regeering werden ge uit, zij de overweldigende instemming hebben van het Britsche volk. Naar immers in den loop der laatste weken steeds duidelijker is gebleken, beschouwt de Britsche openbare mee- het klipperschip „Mark" schipper Van j ning mijn te Genève gehouden rede als een vertolking van een algemeen begin sel bij internationale handelingen, waar aan zij vastberaden wil vasthouden zoo lang de Volkenbond een deugdelijk or ganisme blijft. De Britsche regeering is er van overtuigd, dat een organisme, het welk naar de weloverwogen meening van het land de eenige waarachtige hoop vormt voor de vermijding der onzinnige rampen van het verleden en voor de ver zekering van den wereldvrede in de toe komst door collectieve veiligheid, zich niet zelf lichtzinnig tot onmacht zal doe men door een gebrek aan vertrouwen in zijn eigen idealen en door te weigeren naar deze idealen te handelen. Dit vertrouwen en dit optreden moe ten echter collectief zijn. Dit is een zoo vitaal punt, dat ik hier ten slotte nog Dongen, geladen met kolen, komende (,van de Ruhr (D.) en bestemd naar Ber gen op Zoom, op de Oosterschelde door een onweersbui, gepaard gaande met he- vigen wind overvallen, ten gevolge waarvan het groote zeil van boven tot onder scheurde. Het schip is verder door een sleepboot naar zijn bestem ming gebracht. KORTGENE. De motorveerboot „Dei Zandkreek", welke den dienst tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk onder-j houdt, is Zaterdagmiddag van de werf te Vlissingen, waar de motor hersteld en de boot schoongemaakt is, terugge keerd. De veerboot is veertien dagen uit den dienst geweest. In dien tijd onderhield de „Luctor et Emergo" den j eens mijn te Genève gesproken woorden dienst. Dinsdags deed de „Ooster Schel 1 de" dit. de toekomst wil volgen. Tevens ziet men in het document een formeele verplich ting, die zoowel voor nu als later gel dig is, om deel te nemen aan „een vast beraden collectieven tegenstand tegen elke niet-geprovoceerde aanvalsdaad", zooals artikel 16 van het Volkenbonds pact dit bepaalt. Men vestigt er te Parijs in dit ver band de aandacht op, dat na Hoare's rede de Fransche premier Laval voor de Assemblée heeft verklaard, dat een nieu we aera voor den Volkenbond was aan gebroken. Het Britsche antwoord, zoo zegt men, is een duidelijke bevestiging van Laval's woorden. Ook te Londen legt men er den na druk op, dat het Britsche antwoord voor de openbare meening een nieuwe en plechtige veroordeeling inhoudt van el ke eventueele poging den status quo met geweld te veranderen. Het verschil, dat gemaakt wordt tusschen positieve aan- valsdaden en negatieve daden duidt op den wil, de straf aan te passen aan de graad van schuld. Men hoopt, dat door het antwoord de kloof is overbrugd tus schen de soepelheid, die de Britsche po litiek kenmerkt en den wensch naar vei ligheid, die uit Frankrijk's aardrijkskun dige ligging voortspruit. Een merkwaardig communiqué Zaterdagmiddag heeft te Rome de Ita- liaansche ministerraad weer eens verga derd. Na afloop werd het volgende offi cieele communiqué uitgegeven: „Allen, die van goeden wil zijn, heb ben het recht van Italië tot afwijzing van de voorstellen der commissie van vijf erkend. De voo:rstellen hebben op gee nerlei wijze rekening gehouden met de noodzakelijkheid van expansie en veilig heid voor Italië maar zij hebben volko men alle verdragen genegeerd, die op verschillende tijdstippen tusschen 1889 en 1906 en later tot 1925 den voorrang der Italiaansche belangen in Abessynië hebben erkend. De Italiaansche regee ring zal geen initiatief nemen in een gebied, waar haar rechten miskend wor den. Anderzijds heeft Abessynië in de dagen, toen de Volkenbond zich heeft ingemetseld in het formeele labyrinth der procedure, de mobilisatie van al zijn strijdkrachten voltooid met het doel, de Italiaansche koloniën aan te vallen. De door den Negus gedane mededee ling betreffende het terugtrekken zijner troepen tot 30 km van de grens, kan door de Italiaansche regeering en door geen enkele regeering, die dien naam waardig is, ernstig worden opgevat. De ze maatregel heeft een strategisch doel en niet een doel, dat gericht is op het behoud van den vrede: de voorbereidin gen in het binnenland en de versterking der stellingen moeten beter gecamou fleerd worden. Met het oog op deze situ atie heeft de verscheping van onze divi sies in de laatste dagen een aanzienlijk versneld tempo aangenomen. De ministerraad heeft de richtlijnen voor zijn houding in de naaste toekomst als volgt vastgelegd: 1. Italië zal den Volkenbond niet ver laten tot op den dag, waarop de Vol kenbond zelf in vollen omvang de ver antwoordelijkheid op zich zal hebben ge nomen voor „maatregelen", die Italië treffen. 2. Na de hartelijke woorden van de schriftelijke boodschap van Hoare, die de Ëngelsche ambassadeur heeft over handigd, verklaart de ministerraad nog eens, zooals reeds te Bolzano geschied is, dat de Italiaansche politiek noch mid dellijk noch onmiddellijk streeft naar 't bereiken van doelstellingen, die de be langen van Engeland zouden kunnen schaden. De Ëngelsche regeering is van 29 Januari tot heden op de meest oprechte wijze op de hoogte ge houden van de koloniale doelstellingen Tabak Markt Industrie Schepen (Wettig gedeponeerd.) SAS VAN GENT. Aan de grens wer den door de Belgische kommiezen vier koeien in beslag genomen, welke afkom stig waren uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De smokkelaars konden de vlucht ne men. SAS VAN GENT. De Coöperatieve suikerfabriek en de suikerfabriek Sas van Gent zullen deze week haar cam pagne beginnen. De aanvoer naar de fa- heeft het Britsche antwoord een buiten gewoon goed onthaal gevonden. Men be schouwt het als een plechtige en onvoor waardelijke bevestiging der politiek van samenwerking, welke Groot-Brittannië brieken heeft reeds een aanvang geno- met betrekking tot den Volkenbond in wil herhalen: „Wanneer om der wille der Italiaansche politiek en van de be- van den vrede risico moet worden aan- langen, die die politiek inspireeren, be- vaard, dan moet dit door allen geschie- j langen, die in bilaterale overeenkom- den. Zoolang de Volkenbond zijn bestaan i sten door Engeland zelf zijn erkend. On- rechtvaardigt door zijn eigen voorbeeld, j danks alle anti-fascistische mystificaties, zullen de Britsche regeering en het Brit- j moet het Ëngelsche volk weten, dat de sche volk, zich met al zijn beginselen j Italiaansche regeering de Britsche re- vereenzelvigen". i geering heeft medegedeeld, bereid te zijn Uitstekend onthaal te Parijs») tot het voeren van onderhandelingen In gezaghebbende kringen te Parijs 1 over verdere overeenkomsten, die, voor zoover zij betreffen gerechtvaardigde belangen van Engeland in Oost-Afrika een kalmeerende werking kunnen heb ben 3. De fascistische regeering verklaart op de meest plechtige wijze, dat zij alles zal vermijden, wat 't ItaliaanschAbes- sijnsche conflict over een grooter gebied zou kunnen doen uitgroeien. Vóór de opheffing der zitting heeft de ministerraad een warmen groet en een oprechten gelukwensch doen toekomen aan de bevelhebbers en de troepen der in Erythrea en Somaliland staande divi sies. Deze groep geldt ook alle Italiaan sche soldaten, die in het moederland dienst doen te land, ter zee en in de lucht." (Men zie verder de Kroniek v. d. Dag.) De Negus kondigt de alge meene mobilisatie af, maar trekt haar later weer in. Keizer Hailé Selassi deed gisteren een telegram aan Genève toekomen, waarin stond te lezen, dat hij de algemeene mo bilisatie had afgekondigd. Het spreekt vanzelf-, dat dit bericht nogal wat con sternatie in de Volkenbondsstad teweeg bracht. Het uitbreken van den oorlog leek hierdoor verhaast te zullen worden. Later kwam evenwel een telegram van den Negus, waarin hij vertelde, de mobi lisatie bij nader inzien maar weer uit gesteld te hebben. (Of'in den tusschen- tijd door Engeland of zoo pressie op hem is uitgeoefend?) Te Genève acht men het waarschijn lijk, dat vandaag of morgen weer een zitting van den Volkenbondsrad za! wor den bijeengeroepen. Weer 10.000 soldaten naar Afrika vertrokken. Zaterdag zijn weer 10.000 soldaten met bestemming naar Oost-Afrika uit de ha ven van Napels vertrokken. In den vroegen morgen koos de „Ara-- bia" zee. Des middags volgde de „Belve dere" met een bataillon grenadiers en tanks. Onverwacht verscheen kroonprins Umberto bij het vertrek van dit schip; hij heeft n.l. in dit bataillon dienst ge daan. De „Sauro" vertrok met 1200 man. Later vertrokken nog de „Cesarea" met 3000 man en de „Lombardia" met 4166 man, het grootste contingent, dat tot dusverre met een transportschip ver voerd is. Gisteren, Zondag, moeten bovendien nog vier schepen zee hebben gekozen. Groote Italiaansche troepen bewegingen. Volgens te Addis Abeba ontvangen berichten vinden groote troepenbewe gingen plaats van het Italiaansche leger aan de grens van Erythrea. In den stra- tegischen driehoek Adioegri-Asmara-Se- nafe zouden 51.000 man, waarvan 31.000 tleurlingen, geconcentreerd zijn. Groote Italiaansche orders voor België. Een tiental groote fabrieken in België ïeeft orders gekregen voor de levering van belangrijke partijen conserven en 'le derwaren voor Italië. Sedert vijf dagen werkt te Mechelen een fabriek met 800 man voor het klaarmaken van ingemaak te groenten. Tegen de lamp gevlogen. Aan de grens bij Ventimiglia zijn de echtgenooten der bekende Italiaansche voetballers Seopolli en Guaita wegens deviezen-smokkelarij gearresteerd. Zij poorden 2,800,000 lire heimelijk naar t buitenland te brengen. Zij waren op weg naar haar echtge- nooten, die naar Frankrijk zijn gevlucht om zich aan hun militaire verplichtingen te onttrekken. Lithausch wanbeleid in het Memelgebied. De verkiezingen, die gisteren in het Memelgebied gehouden zijn ter samen stelling van een nieuwen Landdag, moes ten vandaag worden voortgezet. Men is er n.l. niet doorheen gekomen, tengevol ge van de ongelukkige wijze van stem men. De kiezers moesten uit een bloc note met 187 namen, 29 blaadjes opdie pen met de namen hunner candidaten. Het gevolg was, dat elke kiezer onge veer 20 minuten noodig had, om met het karwei klaar te komen en een groot deel, toen het zes uur gisteravond was ge worden, geen gelegenheid had gehad, zijn stem uit te brengen. Bij de meeste stem- bureaux stond den geheelen dag een lan ge file van menschen in den kouden mot regen te wachten, tot ze aan de beurt zouden komen. Velen hunner kwamen echter heelemaal niet meer aan de beurt en hebben zich vandaag opnieuw naar de stembus moeten begeven. Het spreekt

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2