ZUN WEL BIOSCOPEN. LANDBOUW. KUNST EN WETENSCHAP. P) Z>f HOEP ZOU DAT VLISSINGEN. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBURG. (f Words' iets héél leuks! Let op advertentie van Maandagavond DE MARINE-MANOEUVRES verre nog niets gedaan was.het is ons bekend, dat er binnenskamers reeds aan instructies en reglementen gewerkt is. Maar zelfs een begin van uitvoering' was er nog aan geen enkelen maatregel gegeven. Burgemeester Fernhout, dit terecht onjuist achtend, heeft toen den majoor G. Berghuys aangezocht voor hoofd van den luchtbeschermingsdienst in onze ge meente en deze heeft zich bereid ver klaard, zijn schouders onder deze zaak te zeiten en als waarnemend hoofd van dezen dienst op te treden. Onlangs heeft majoor Berghuys een eerste bespreking met vvrschillende hoofden van gemeentediensten en en kele andere personen gehad, en dezer dagen vond ten stadhuize een tweede bijeenkomst plaats, waar de voorloopige maatregelen een ietwat meer positieven vorm vonden. j Majoor Berghuys heeft in d e vergade- I ring zijn in korte trekken otworpen luchtbeschermingsplan uiteengezet en met een kaartje van de stad nader toe- 1 gelicht. Aangezien de kennis der reeds genomen of nog in voorbereiding zijnde maatregelen voor de burgerij van belang is, zij hier een overzicht van dat lucht- beschermingsplan gegeven. De luchtbeschermingsorganisatie te Middelburg zal bestaan uit de navolgen-; de hulpdiensten: 1. Alarmeeringsdienst, hoofd de' heer J. H. Voorthuijsen; j 2. Maskeeringsdienst, hoofd ir. B. C. Roeters van Lennep, Tel. 464; 3. Dekkingsdienst, waarbij ook be-j hoort de herstellings- en oprui- mingsdienst, hoofd de heer P. J. Jansen, Tel. 76; 4- Brandweerdienst, hoofd Res. Lt. Kol. H. Bierman, Tel. 659; 5. Geneeskundige dienst, hoofd de dokters E. Scheps en J. Broek-] huijzen, Tel. no. 100 en 559; 6. Politiedienst, hoofd de Comm. v. Politie, Tel. 143; j 7. Gasbeschermingsdienst, waarbij; ook behoort de gasopsporings-1 dienst en ontsmettingsdienst, hoofd de heer J. F. Vermeulen,1 Tel. 599; 8. Pers- en voorlichtingsdienst, hoofd mr. J. A. DumonTak, Tel. 105. Het bureau van het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst zal evenals 't bureau van het hoofd van den alar meeringsdienst en dat van het hoofd van den voorlichtingsdienst bij ge- reedstelling van dezen dienst gevestigd zijn in een der bureelen van het Poli tiebureau, terwijl de bureaux van de hulpdiensten alsdan zullen zijn op de hierboven achter deze hulpdiensten aan gegeven plaatsen. Na ontvangst van het bericht van den burgemeester van mogelijk luchtgevaar voor de gemeente zal het hoofd Lucht beschermingsdienst zijn bureau afèv^oo- danig bezetten om nadere berichten* al te wachten, terwijl hij tevens het hoofd van den alarmeeringsdienst telefonisch en per gereedliggend schriftelijk bericht tot gereedstelling van dezen dienst doet waarschuwen. Acht hij op grond van de binnenko mende radio- of andere berichten het luchtgevaar voor de Provincie Zeeland hoogstwaarschijnlijk, dan zal hij de hulp diensten van de Luchtbeschermingsorga nisatie doen gereedstellen door telefo nische waarschuwing, gevolgd door een tot dit doel aan de hoofden dezer dien sten gereedliggend bericht. Voor den dienst der luchtbescherming zal de stad in 4 wijken worden verdeeld, waarvan de grenzen zijn: Wijk I het N.W. deel der stad; Wijk II het N.O. deel der stad; Wijk III het Z.W. deel der stad; Wijk IV het Z.O. deel der stad. De grens tusschen het N. en Z. deel loopt als volgt: Langevielebrug, Lange- viele, Lange Burg, Korte Burg, Balans, Spanjaardstraat, L. Singelstraat, K. Sin gelstraat, Brakstraat, Breestraat, Molen straat, straatweg naar Veere. De grens tusschen het W. en O. deel loopt als volgt: Station (naar het Noor den), Segeerstraat, Oude Kerkstraat, Groenmarkt, Takstraat, Schoolstraat, Blindenhoek, Noordstraat, Noordbrug. De grensstraten behooren tot de noor delijk of westelijk liggende wijken. In elk dezer wijken zullen bij gereed- stelling der luchtbeschermingsorganisa tie op nader te bepalen punten wijkpos ten van de hulpdiensten worden bezet. Zoodra luchtgevaar voor de gemeente dreigend zal zijn, doet het Hoofd Lucht beschermingsdienst de bevolking waar schuwen door luchtalarm te maken, het welk zal bestaan in 't loeien van de na volgende sirenes of stoomfluiten: le. Stoomfluit Vitrite Works; 2e. Stoomfluit Houthandel Alberts; 3e. Sirene Rotterdamsche Bankv'er- eeniging;.^ 4e. Sirene van een langs de singels rondrijdende brandweerauto. Bovendien zal zoodra de daartoe noodzakelijke toestemming van hooger- hand verkregen is, door de Distributie Radio Centrale, over den z.g. 3en zen der, de bevolking van het signaal lucht alarm worden verwittigd. Zoodra het luchtgevaar als gew e- k e n kan worden beschouwd, zal het Hoofd Luchtbeschermingsdienst het sig naal „Luchtalarm geëindji gd'' doen geven, dit s'gnaal zal bestaan uit het luiden van de kerkklokken van den Abdij toren (Lange Jan) en van de R.K. kerk. Na de bespreking van dit plan zijn de ontworpen instructies aan de verschil lende hoofden der hulpdiensten uitge reikt en besproken; daarop vond nog een levendige gedachtenwisseling over tal van onderdeelen plaats. Het plan is, na verdere uitwerking en definitieve Vaststelling der instructies, reglementen en appellijsten eerst in onderdeelen te oeienen en daarna een groote oefen ng van den geheelen Mid- delburgschen luchtbeschermingsdienst te houden. Burgemeester Fernhout, die als hoofd der gemeente de besprekingen bijwoon de, heeft aan het einde der bijeenkomst majoor Berghuijs hartelijk dank gezegd voor diens betoonde voortvarendheid, waardoor nu een begin van uitvoering is gegeven aan maatregelen, die nood zakelijk waren en die reeds te lang op zich hadden laten wachten. Het laatste Molenwaterconcert. Er was gisteravond voor het laatste concert, dat het Middelburgsch Muziek korps in dit seizoen op het Molenwater gaf een flinke belangstelling. Men heeft volop genoten van oude bekende en nieuwe nummers. Zoo denken wij aan „de eerste Hongaarsche rhapsodie" en aan de Ouverture „Dichter und Bauer' als gaarne gehoorde bekenden, maar daarnaast waren de beide nieuwe mar- schen „Les gars de la Marine" en „Adieu adieu" goede stukken, terwijl „La vals<ï des poupées" en gedeelten uit de ope rette „Das Land des Lachelns" zeer vol deden. Was men reeds gul geweest met ap plaus na verschillende dezer nummers, toen de heer Caro als toegift „Sari Ma rijs" liet hooren, werd dit populaire slot v:an deze openbare concerten bijzonder gewaardeerd. Moge ook 't volgend jaar het korps zich weer kunnen doen hooren. Het ligt aan hen, die steunen kunnen, of dit zoo zal zijn. Waterleiding midden Zeeland. Daar Ged. Staten aan de Prov. Sta ten voorstellen, dat de provincie 55 aandeelen van 100 zal nemen in de N.V. Waterleiding Midden-Zeeland en de N.V. Zuid-Beveland en de gemeenten Vlissingen en Middelburg ieder 15, stel len B. en W. voor nader te bepalen, dat de gemeente in plaats van 20 nu 15 aandeelen zal nemen. DE GENEESKUNDIGE VERZORGING. Lager bezoldiging van den chirurg en den internist. Op aandrang van Ged. Staten en na ampele bespreking met dat college stel len B. en W. voor enkele wijzigingen aan te brengen in vastgestelde verorde ningen enz. betreffende geneeskundgie verzorging van on- en minvermogenden. Het tarief wegens bijdragen in de kos ten van verpleging in een der zieken huizen moet worden gewijzigd en ver zwaard. Ook het tarief betreffende bijdragen in de kosten van geneeskundige hulp enz. door personen, die deze hulp van gemeentewege niet kosteloos kunnen genieten zal moeten worden gewijzigd. In het vervolg zullen niet alleen eenloo- pende personen doch alle personen, die in staat zijn uit hun vermogen de kos ten van opneming en behandeüg te vol doen, daartoe verplicht zijn. Inzake de bezoldiging van den ge meente-chirurg en van den internist specialist der ziekenhuizen hadden Ged. Staten op verlaging aangedrongen. Na ampele besprekingen hebben zij genoe gen genomen met een belangrijk lagere jaarwedde voor eventueel nieuw aan te stellen functionarissen en vermindering door een overgangsbepaling van de te genwoordige jaarwedden. Voor een nieuwen chirurg wordt voorgesteld i 40005000, voor dr. Staverman, die nu verdient 6000 (verminderd met tij delijke korting) plus 30 per te behan delen ziektegeval boven de 200, wordt voorgesteld 400 minder met vervallen van bedoelde 30 en van de tijdelijke korting. Dr. Smitt, de internist verdient 6000. Dit wordt nu voorgesteld op 5600, voor een opvolger 4000 5000. Voor den schoolarts zal de be looning moeten worden 21003100, en daar de heer Smitt nu 38Ó0 ver dient, zal hij op 1 Januari 1936 en 1937 telkens 350 minder gaan verdienen als schoolarts. DE BEZOLDIGING VAN DE POLITIE EN VAN DE GEMEENTE-WERKLIEDEN MOET WEDER WORDEN VERLAAGD. Eischen van den minister. De minister van binnenlandsche zaken heeft zich niet bereid verklaard goed keuring te bevorderen van de in Juni vastgestelde verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de be zoldiging van de ambtenaren van poli tie. Het salaris van de majoor-recher cheurs, bepaald op f 2100f 2500, zal moeten worden f 1900f 2350; dat van de wijkbrigadiers, bepaald op f 1800 f 2000, zal moeten worden f 1800 f 1900. Geschrapt moet worden de regeling omtrent de vergoeding voor de waarne ming van de betrekking van commissa ris gedurende meer dan één maand. De minister van justitie heeft bezwaar te gen dit artikel, daar bij hem bij uitslui- ting ter beoordeeling staat of in een1 gemeente een vervanger van den com missaris zal worden aapgesteld en zoo ja, wie dit zal zijn. Evenmin heeft de minister goed ge vonden, dat voof de agenten, die in dienst zijn de huidige regeling van f 1600 tot f 1800 van kracht zal blijven. Dit moet voor alle agenten zijn f 1400 tot f 1800. Ook heeft de minister bezwaar tegen de loonen der gemeentewerklieden in gegaan 1 Juli jl„ waarbij niet uitslui tend het plaatselijk loonpeil als grond slag werd aanvaard, doch ook rekening werd gehouden met de loonregelingen in soortgelijke gemeenten, als Vlissin gen, alsmede met den levensstandaard te Vlissingen als eerste klasse gemeen te. De minister verzocht B. en W. te bevorderen, dat een herziene loonrege ling spoedig tot stand zou komen. Met het departement kwamen B. en W. overeen, dat het gemiddelde uur loon, dat thans de basis voor de nieuwe loonregeling zal vormen, kan worden ge steld op afgerond 55 cent. De minister -berichtte iaan een spoe dige herziening de voorkeur te geven boven een uitstel van behandeling tot het tijdstip, dat de begrooting 1936 in behandeling wordt genomen en achtte het dan ook gewenscht, dat de tot stand koming van een herziene loonre geling op de basis van een gemiddeld loonpeil van 55 cent per uur voor de vaklieden ten spoedigste wordt bevor derd, De minister erkent, dat er reeds niet onbelangrijke verlagingen hebben plaats gehad en keurt goed, dat de helft der verlaging 1 Januari 1936 en de tweede helft 1 Januari 1937 in werking treedt. De Commissie van georganiseerd over leg heeft ernstige bezwaren, doch B, en W. wijzen er op, dat de herziening moet plaats hebben op aandrang van den mi nister en van Ged, Staten in verband met de financiëele positie der gemeen te en het overleg met de regeering is geëindigd, weshalve zij den Raad ern stig in overweging geven, de voorge stelde loonregelingen te aanvaarden. Verlaging of opheffing der vermakelijkheidsbelasting gevraagd. Het bestuur der vereeniging tot be hartiging der belangen van café-, res taurant-bedrijven in Nederland heeft verzocht de vermakelijkheidsbelasting aanzienlijk te verlagen, resp. af te schaf fen. B. en WL stellen voor afwijzend te beschikken. O. EN W. SOUBURG. Donderdag avond vergaderde de Chr. Metaalbe- werkersbond. Uit het verslag van den secretaris bleek o.a. dat het ledental 106 bedraagt. Een rede, die insloeg werd gehouden door den heer J. B. H. Gro tenhuis, lid van het hoofdbestuur. Een strijkorkest onder-leiding van mej. de Hond verleende medewerking. GROEDE. Tot waarnemend burge meester alhier is aangewezen de heer J. de Vlieger. CITY. Punks komt uit Amerika. 't Is een grappige film, een amusan te geschiedenis, waar tempo in zit. Het gegeven, dat in deze Ufa-rolprent is uitgewerkt is een goed verhaal, waar naast vele komische ook tal van span nende situaties in voorkomen. Een op lichtersbende tracht een bejaarden ju welier, door slinksche streken en be- driegelijke manipulaties met een kost baren parel, eenige duizenden Mark .af handig te maken. De juwelier is Ralph Arthur Roberts. Deze komiek vervult weer een rolletje dat geknipt voor hem is. Men zal zich kostelijk amuseeren met dezen bezorg den winkelier, gedienstig en willig slachtoffer voor de koopers, maar on verbiddelijk voor degenen, die hem er al eens hebben tusschengenomen. D.at ondervindt Punks, de uit Amerika t.e- rugkeerende huisgenoot. Nu lijken de gedragingen van dezen geslepen kerel ook wel eenigszins vreemd. Punks is iemand met durf en bovendien een tikje brutaal. Zulks brengt hem echter waar hij liever niet gezien wordt, maar waar door hij, naar later blijkt, den juwelier toch een grooten dienst bewijst. Dan is er ook nog de Hollandsche actrice Lien Deyers. Een prettige verschijning op 't witte doek. Een sympathiek meiske, dat aller harten, en dus ook dat van Punks wint. Een genoeglijke film. Scandals. Het scenario van Scandals behelst weinig. Het is n.l. een revuefilm, wat dus beteekent: komieken, tal van songs en vooral veel dansende jonge dames. Ver schillende aardige tafereelen zijn er in deze film, waarin men kennis maakt met het verre van rustige en kalme leven van de artisten achter de coulissen. Druk ge- sticuleerende en kabaal makende lieden, die onverzoenlijk tegenover elkaar schij nen te staan, totdat.zij voor 't voet licht moeten optreden, dan is alle gekib bel blijkbaar vergeten. Rudy Vallee zingt in deze revuefilm verschillende songs. Jimmy Durante is de grappenmaker, die o.m. Al Jolson imi teert. Balletopnamen e.d. zijn natuurlijk niet vergeten. ELECTRO. „Abschiedswalzer." Abschiedswalzerwat zégt dat nu? Dat kan iedere mogelijke film wezen: een grapje, een revu'tje, een ge noeglijk vlottigheidje, een muzikaal amu- zementje. Waarom niet: De geboorte van Chopin's storm-etude? Want dat is deze rolprent in de eerste plaats: de film van Friedrich Chopin, en het hoogtepunt er in is de vondst authentiek of niet, dat doet er niets toe, want in elk geval is zij innerlijk-sterk en logisch verantwoord van het hevig- ontroetde genie, dat in berstenden scheppingsdrang de banden van conven tie en programma doorbreekt en eiken schroom van zich afschudt,t gegrepen als het is door een alles vervullend vizionair schouwen van een heroïsch gebeuren. Hij, de vurige patriot, in Parijs op het oogenblik dat zijn vrienden in Warschau den opstand voor Polens vrijheid ontke tenen. en dan in een zaaltje met lief tallige dames en keurige heeren een gra cieuze menuet spelen?.... Na eenige maten verdwijnt de zaal voor Chopin's blik en zijn geest met de zijnen in de wanhopige worsteling om de bevrijding van Polen uit Ruslands worgende greep, zijn mede-worstelende geest leidt zijn vingers in donderenden greep en dave rend rhythme, in bruisende accoorden en klaterende loopen als stormgeweld over de toetsen: Chopin speelt den op stand en Geza von Bolvary, illustreert filmisch dit scheppingsgebeuren op tref- fend-aangrijpende wijze. Dat alleen reeds doet deze rolprent boven het middelmatige peil stijgen. Professor Eisner ook een histori sche figuur als directeur van 't War- schau'sch conservatorium en de Pa- rijsche schrijfster die achter den penne- naam George Sand schuil gaat, voltooi en met Franz Liszt de voornaamste his torisch bekende figuren uit Chopin's le ven. In hoeverre of de kleine romance met Constantia, waarop 't scenario de zer film mede gebouwd is, der waarheid getrouw is, is ons niet bekend en het doet er ook niet zoo heel veel toe. Voor haar, zoowel als voor „George" Sand, voor Chopin zelf en voor Liszt zijn uit stekende koppen gekozen. (Hanna Waag, Sybille Schmitz, Wolfgang Liebe- neier en Hans Schlenck). Hoofdzaak is dat de vele vrienden van Chopin, die ons hedendaagsche muziek leven nog telt (en in toenemende mate gaat tellen) niet mogen verzuimen deze ook overigens in tal van opzichten goe de, vaak charmante, een enkele maal zelfs even vroo'ijke, en in alle geval schoone en boeiende film te gaan zien. en hooren. Men zal er zeker zóó van ge nieten, dat men vermoedelijk 't van matig vervelend tot genietbare voorprogram- ma-met-een-mooie-kinder-poppenkast op den koop toe voor lief neemt! GEWICHT EN GEHALTE VAN DE SUIKERBIETEN. Het onderstaand bericht betreffende gewicht en gehalte van de suikerbieten bevat de resultaten van de tweede en de derde monsterneming op 26 Augus tus en 9 September j.l. Deze gegevens zijn verstrekt door het Instituut voor Suikerbietenteelt te Ber gen op Zoom. Gew in gr. Suikergeh. per biet. in pet. Gron. en Friesl. 26/8 9/10 26/8 9/10 465 589 17,31 16,32 Noordholland 637 803 15,77 15,12 Zuidholland 594 786 16,83 15,81 Zeeuwsche eil. 568 697 16,65 16,09 Zeeuwsch-VI. 516 643 15,56 14,98 Noordbrabant 550 729 16,13 15,52 Gelderland 434 538 16.67 15,71 Een interessant experiment. Dr. Jac. van Essen, van het Psycho logisch Laboratorium Valeriusplein 11 Ie Amsterdam, schrijft ons: Op Donderdagavond 3 October a.s. van 1%8 uur zal voor de A.V.R.O.- microfoon een psychologisch Radio-ex periment plaats vinden over het pro bleem „Stem en persoonlijkheid." De bedoeling is om n;a te gaan, of uit iemands stemgeluid iets is op te ma ken omtrent zijn voorkomen, zijn ge moedsleven, zijn verstand, zijn milieu enz. Iets dergelijks vond reeds eerder plaats voor de Engelsche, Amerikaan- sche, Oostenrijksche en Tsjechische om roep en heeft toen belangrijke resulta ten afgeworpen. Het experiment zal als volgt verloo- pen: Met een onderbreking van telkens 2 minuten brengen achtereenvolgens zes personen een stukje proza ten gehoore. In de tusschenpoozen wordt gramofoon- muziek gegeven en is men in de gele genheid aanteekeningen te maken. Het is de bedoeling, dat omtrent eiken spreker de volgende twee vragen worden beant woord: 1. Welken indruk maakte de stem op U? 2. Hoe denkt U zich den betreffenden spreker De beantwoording is niet zoo moei lijk als zulks velen op het eerste gezicht misschien wel lijkt. Ten slotte een laatste vraag: „Wie en wat bent U zelf?" (Ing. Med.) Deze vraag kan anoniem worden be antwoord, doch zij mag beslist niet wor den vergeten. Voor het slagen van dit wetenschap pelijke experiment is het noodzakelijk dat zeer velen mee doen, oude en jonge, gestudeerde en ongestudeerde luister aars van beider geslacht. Antwoorden zende men na afloop rechtstreeks naar het adres der A.V.R.O. Postbus 734, Amsterdam. Op de enve loppe moet vermeld staan: „Stem en persoonlijkheid." Rood forceert het Schulpengat en beschiet Den Helder, In een motorvlet op jacht naar zoeklichten. Aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". 26 September. Na een etmaal wachten aan boord van een op de reede liggend schip mag een dag passagieren een heele afwisseling lijken, maar in Nieuwe Diep is niet zoo heel veel te beleven voor drie journalis ten, die gekomen zijn om manoeuvres te verslaan, maar door den storm op non- actief werden gezet. We waren dan ook niet rouwig toen de motorsloep ons naar Hr. Ms. „Gelderland" terug bracht. We verwachtten het tpuwladdertje, maar vonden de statietrap uithangen. De ko lonel is blijkbaar zuinig op zijn oorlogs correspondenten, hetgeen dezerzijds zeer op prijs werd gesteld. De opzet van de nachtelijke oefening. Hoewel er in Den Helder niets van was te merken, is vandaag de oorlog tus schen rood en blauw weer uitgebroken. Te Den Helder is de tot de stelling be- hoorende blauwe scheepsmacht gestati- onneerd, bestaande uit bewakings- en onderzoekingsvaartuigen en Hr. Ms. „Douwe Aukes". Blauw weet niet, wel ke snoode bedoelingen rood heeft maar vermoedt van zijn traditioneelen ma noeuvretegenstander niet veel goeds en zoo heeft de commandant van de stel ling Den Helder opdracht ontvangen al het mogelijke te doen om de forceering van het zeegat van Texel te beletten. Inderdaad heeft de roode scheepsmacht, bestaande uit Hr. Ms. „Gelderland", „Hertog Hendrik" en de torpedobooten G XIII, G XV en Z V dat booze voorne men. Volgens den opzet wordt Rood ver ondersteld vanmiddag laat op een 140 mijl afstand van Den Helder verkend te zijn. Om aan deze verwachtingen althans eenigszins te voldoen, varen we onder het eten gauw als vrienden weg tot we achter de kim verdwenen zijn om in het holst van den nacht als vijanden terug te komen en de marine-etablissementen te beschieten. De heenreis heeft iets feestelijks. De „Gelderland" en de „Her tog Hendrik" varen op korten afstand naast elkaar en lijken in het snel inval lend duister met de rijen verlichte pa trijspoorten wel passagiersschepen, die een trip gaan maken. We zijn recht uit de kust gevaren en kruisen om een uur of acht de scheep vaartroute IJmuiden—Hamburg, waar de zee door het vrij drukke verkeer er ge zellig uitziet. Veel verder hoeven we niet en we varen heen en weer tot het moment van den aanval daar is. Als dieven in den nacht sluipen we naar de kust. Niet meer dan donkere schim men zijn de beide schepen, nu alle pa trijspoorten geblindeerd en zelfs de na- vigatielichten gedoofd zijn. Spooksche pen lijken het of een heele vloot ka pers, want de drie torpedobooten heb ben zich bij ons gevoegd en varen even onzichtbaar. Krijgslisten. Blauw, onder commando van den stel ling-commandant van den Helder, zal dus trachten ons met zijn zoeklichten op te sporen en met drie achter de dui nen opgestelde kust-batterijen te ver-* nietigen. Maar de Roode commandant, kapitein ter zee J. J. Dikkers, heeft verscheidene krijgslistigheden uitgedacht om hen te verschalken. Blauw verwacht twee groote schepen, Goed, we stoppen dus

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7