BEZOEKT DE ZEEUWSCHE FRUITTENTOONSTELLING op 3,4 en 5 OCTOBER te GOES De grijze dame KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.U. i>£ GÜESCHE CkT.) VAN ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1935. No. 229. De veehouderij-centrale doet zaken HENRY SETON MERRIMAN. i FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Het Italiaan sch-Abessijnsch conflict en de financieele we- reldGroote internationale kapitaalverschuivingen. Amerika als „safe-loket" Het buitenland helpt langs een omweg Roosevelt's werk verschaffingsprogram finan cieren. Het Italiaansch-Abessijnsch conflict en de daaruit ontstane politieke spanning in Europa heeft een groote onrust ver oorzaakt in de financieele wereld, wel ke voornamelijk tot uiting komt in om vangrijke internationale kapitaalver schuivingen. De tijden, waarin dit kapi taal de richting insloeg naar landen, waar het de beste vooruitzichten op rendabele belegging had, zijn reeds lang voorbij. Men heeft tot zijn schade moe ten ondervinden, dat daar, waar een hoog rendement op het geleende kapi taal kon worden verkregen, risico's aan wezig waren, waartegen de hooge ren tevergoeding lang niet opwoog. Men behoeft slechts te denken aan de aan zienlijke sommen, die verloren zijn ge gaan bij de belegging in leeningen van Zuid-Amerikaansche staten, welke ach tereenvolgens hun verplichtingen niet zijn nagekomen en, om dichter bij huis te blijven, aan de verliezen op Duitsche leeningen, welker aanlokkelijke (rente het teloorgaan van een belangrijk deel der hoofdsom lang niet heeft gecom penseerd. Deze en nog zoovele andere dergelijke ervaringen hebben tot gevolg gehad, dat elke kapitaalbezitter voor zich in veel sterkere mate dan vroeger is gaan letten op de soliditeit van zijn belegging, terwijl rendementsoverwegin gen ,een hoe langer hoe geringere rol zijn gaan spelen. De ervaringen, die met verschillende valuta's zijn opgedaan, hebben het hun ne er toe bijgedragen, dat de belegging zoekende kapitalen van de ééne rich ting naar de andere werden gestuwd Hoe betrekkelijk kort is het nog niet ge leden, dat Nederland en Zwitserland de vluchthavens waren voor het kapitaal, dat zich elders niet langer veilig voel de? Vandaar terug naar Frankrijk, ver volgens weer naar Engeland, kris-kras zoekt het internationale kapitaal zijn weg naar de plaatsen, waar het zich voor het oogenblik het veiligst gebor gen acht. Onder de tegenwoordige om standigheden, nu de politieke verhou dingen in Europa zulke groote zorgen baren, is het Amerika, dat voornamelijk als „safe-loket" in aanmerking komt Het gaat hierbij uitteraard in veel min dere mate dan voorheen om kapitalen die voor vaste belegging op langen ter mijn in aanmerking komen. De noodza kelijkheid, om het geld bij onvoorziene omstandigheden snel te kunnen ver plaatsen, brengt met zich, dat het zoo veel mogelijk vlottend wordt gehouden, hetzij door het op korten termijn op de geldmarkt uit te zetten, hetzij door 't bij de banken te deponeeren. Geruimen tiid hebben de Engelsche banken, resp de 1-ondensche geldmarkt, van dezen overvloed aan vlottende middelen ge profiteerd, waaraan de lage rentestand in Groot Brittannië niet voor een gering deel te danken is. Met het wegtrekken van het kapitaal uit Engeland naar Amerika ;s de toestand der Londensche geldmarkt echter zienderoogen aan het veranderen. Een verscherping van het politieke conflict, waarbij Groot-Brittan- nië zoo nauw betrokken is, zal tot een verdere wijziging der verhoudingen op de Londensche geldmarkt kunnen leiden. Groote gevaren spruiten hieruit voort voor het pond sterling. In de afgeloopen week kon een verdere koersdaling van het pond slechts voorkomen worden door een scherpe controle van het En gelsche valuta-egalisatiefonds, dat tel kens door steun-aankoopen heeft inge grepen, wanneer de druk op het pond toenam. Mocht het tot een algemeene vlucht uit het pond sterling komen, dan zullen de middelen van het valuta-ega lisatiefonds echter lang niet toereikend zijn, om het aanbod van ponden op te vangen. Daarvoor zijn de op de Londen sche geldmarkt uitstaande buitenland- sche kapitalen veel te groot, Welke aanzienlijke bedragen bij de ka pitaalbewegingen zijn betrokken, Blijkt wel daaruit, dat in de laatste veertien dagen meer dan 153 millioen dollar goud uit Europa naar New York werd ver scheept, terwijl de goud-invoer in Ame.- rika sinds het begin van dit jaar meer dan een milliard dollar heeft bedragen. Voorloopig weten de Amerikaansche banken nog geen weg met de overvloe dige middelen, die hun uit het buiten land toestroomen. De credietvraag van het Amerikaansche bedrijfsleven is nog altijd beperkt, tenminste voor zoover 't solvabel geachte crediteuren betreft. Zij zal eerst weder toenemen, indien de economische opleving van eenigszins langen duur mocht zijn. Daarentegen komt de geldruimte goed te stade aan de Amerikaansche schat kist, die thans gemakkelijk en op gun stige voorwaarden in haar geldbehoef-, ten kan voorzien en die met succes con versies kan doorvoeren. Op deze wijze financiert het buitenlandsche kapitaal, zij het langs een omweg, een deel van het werkverschaffingsprogram der Amerikaansche regeering, die bij haar leeningsoperaties begon te stuiten op 'n tcenemenden onwil van het Amerikaan sche publiek, om zijn middelen ter be schikking van de schatkist te stellen. Men behoeft slechts te denken aan de bedenkelijke financiëele politiek der Amerikaansche regeering, die de staats schuld reeds tot meer dan dertig milliard dollar heeft doen stijgen, om te besef fen, welke gevaren het buitenlandsche kapitaal ook in de Amerikaansche vluchthaven kunnen gaan bedreigen. Hiermede rekening houdend, had men het heen en weer gooien van het kapi taal, dat telkens opnieuw met groote kosten gepaard gaat, reeds lang moede moeten zijn. Immers onder de tegen woordige onzekere verhoudingen tast men volkomen in het duister bij de be oordeeling van de veiligheid van beleg gingen, aangezien, wat vandaag goed lijkt, morgen slecht kan blijken te zijn en omgekeerd. 700.000 kg spek 8 cents onder den prijs verkocht. Het „Handelsblad" heeft vernomen, dat de veehouderij-centrale dezer dagen 700 ton, oftewel 700.000 kg gezouten spek heeft verkocht aan de Reichsstelle für Milcherzengnisse, Oele und Fette te Berlijn, tegen een prijs, die acht cents beneden den officieel door de Veehou derij-centrale vastgestelden exportprijs ligt. In deskundige kringen, aldus het blad, acht men dezen prijs abnormaal laag, waarvoor de volgende argumenten wor den aangevoerd: De Centrale heeft, met uitsluiting van alle anderen, al het voor uitvoer be schikbare spek in handen. Iedere expor teur krijgt maandelijks, berekend naar rato van zijn vroegeren omzet, een spek- uitvoer-contingent van de Centrale toe gewezen. Regelmatig krijgen de expor teurs bericht, tegen welken prijs zij spek naar Duitschland mogen verkoopen (niet lager en niet hooger). De exporteurs zenden de door hen in Duitschland ge plaatste orders in bij de Centrale, die dan voor de uitvoering daarvan zorg draagt en vervolgens aan de exporteurs de hun toekomende commissie uitbe taalt. De thans door de Centrale ten aanzien van den spekuitvoer naar Duitschland aan de' exporteurs opgelegde prijs be draagt acht cents per kg méér dan de Centrale zélf heeft bedongen bij den verkoop van bovengenoemde partij van 700,000 kg. Dit maakt dus voor deze par tij in totaal een nadeelig verschil van 56.000. Te meer verwondert men zich in vak kringen over den lagen prijs, door de Centrale gemaakt, aangezien Duitsch land bij de gewone exporteurs zeer grif kooper is voor een prijs van 50 cents per kg. Men is geneigd, om aan te nemen, dat de gewraakte handeling der Centrale er op is gericht, de Duitsche importeurs in de toekomst af te houden van de Ne- derlandsche exporteurs m.a.w. om die importeurs naar zich toe te halen, waar door de Centrale dan in staat zal zijn, om haar bestaansrecht kunstmatig te de- monstreeren. Verder verneemt het blad nog, dat de directie der Centrale aan de bestuursle den van dit lichaam d.d. 21 September j.l. een brief heeft gezonden, waarin hun werd medegedeeld, dat zij er in is „g e- slaag d", om 700.000 kg spek naar Duitschland te verkoopen voor acht cents beneden den officieelen prijs. „Hoewel wij uit den aard der zaak niet in staat zijn, om een en ander op vol ledige juistheid te toetsen, hebben wij niettemin alle reden, om aan te ne men, dat de hoofdzaak overeenstemt met de feiten. Wat thans noodig is, is vóór alles: officieel licht en volledig licht, het zouten en wat daaraan vastzit, inbegre pen. Het mag ten slotte verwondering ba ren, dat de Centrale nog geen commu niqué heeft uitgegeven over haar „ge- slaagde" koopmansdaad...." DE KAASPRIJZEN LOOPEN OMHOOG. De kaasmarkt te Alkmaar vertoonde gister een zeer ongewoon beeld. Door het oploopen van de kaasprijzen in de laatste weken, was het bij den handel en bij de producenten een tasten naar den prijs. De markt opende met een vraagprijs van 40 met als gevolg, dat de markt een uur stil lag en niet ver-! kocht werd. Pas tegen half twaalf werd de markt williger en werd verkocht voor f 28. Ook deze prijs kon zich niet handhaven, zoodat de gemiddelde prijs daalde tot f 25, Deze prijs w,as echter nog f 2,50 hooger dan vorige week en f 4,50 hooger dan voor 14 dagen. Op 19 Juli was de hoogste prijs nog slechts f 13,50, en toen bedroeg de gemiddel de prijs f 10,50. i De toestand is voor de producenten belangrijk gunstiger geworden. D e thans geldende prijzen; laten zelfs een loonend' b e d r ij f toe, hetgeen voor het platteland, waar de financieele toestand nijpt, verheugend is. Als oorzaak van 't oploopen van de prijzen werd genoemd de strengere toepassing van de produc tieregeling, de droogte van dezen zo mer en het feit, dat plotseling vorige week Duitschland het contingent met 50 pet. verhoogde, waartoe in tien dagen 6000 kilo kaas naar Duitschland kon worden uitgevoerd. De kaasvoorraad is dan ook sterk in ons land verminderd. Indien de thans- gemaakte prijzen zich handhaven, dan! komt ook de geheele melkregeling in de war aangezien de productiebeperking dan niet meer mogelijk zal zijn. Veel hangt er in dezen af van het kwantum waarop het nieuwe contingent voor Duitschland en Frankrijk gesteld za! worden, want over beide landen heerscht nog onzekerheid. Het feit, dat Italië thans groote hoeveelheden melkpoeder betrekt, is bovendien mede oorzaak van de verminderde kaasproductie. DE BOTER ACCIJNS. 'D Hoewel de Leeuwarder Commissieno- teering wederom is vastgesteld op 58 cents per kilo (de export-prijs), is de crisis-accijns op de binnenlandsche con sumptie ook deze week op 95 cents per kilo vastgesteld. De 10 a 15 centen, die er reeds vorige week af hadden moeten gaan, zijn er dus ook deze week op ge bleven. (Hld.) NA DE STAKING TE TILBURG Grooter werkloosheid De Volkskrt. meldt, dat er voor enkele honderden arbeiders geen werk meer be schikbaar is in de Tilburgsche textiel fabrieken en zij zich, voor zoover zij georganiseerd zijn, als werkloos bij de besturen der organisaties hebben aan gemeld. Met de opheffing van de staking is dus het leed niet ten einde. Nu zitten vele gezinnen met de brokken, door dé stakingsleiders geslagen. Bij den R.-K. Textielarbeidersbond Sint Lambertus wiens hoofdbestuur zooveel te hooren moest krijgen over zijn besluit om in de loonsverlaging te berusten en derhalve niet te staken werden reeds meer dan 250 werkloozen ingeschreven. door 19). Dc graaf trad binnen en stelde de vcr- wachtingen, blijkbaar in mrs. Ingham- Baker s moederhart gekoesterd, bitter teleur. Hi; zette zich niet in postuur, of- beaekte zijn verblinde oogen, toen die op Agatha rusten- Hij kwam eenvoudig nader met zijn ernstigsten glimlach, en uitte de gebruDeliik». 1 deefde gelegen- i_ i - -- v^of -itfu-ri,.. T-. - Pelden prijs. Baker was iota, „..^roeting van den graaf, wat door de gastvrouw met een zonderling lachje werd opgemerkt. Aan tafel zat mrs, Ingham-Baker te genover den graaf, die gepreoccupeerd en eenigszins afgetrokken scheen. Haar aandacht was verdeeld tusschen een bij voorbaat apprecieeren va"1 mrs. Harring ton's kok en een duidelijke bewondering voor haar eigen dochter, „Agatha had juist gezegd", bemerkte de corpulente dame, tusschen de kapjes der kaarsen glurend, „dat wij graaf de Lloseta in zulk een langen tijd niet ge zien hadden. Was dat niet gisteren, lieve?" Agatha stemde toe. „Het verlies", antwoordde de graaf, „was aan mijn zijde.-''Maar het is meer dan goed gemaakt door het bericht, dat (Ingee. Med.) mijn korte afwezigheid werd opgemerkt. Ik ben buitenslands geweest". Mrs. Harrington aan 't eind van de tafel keek onderzoekend op en enkele droppels soep vielen hoorbaar van haar opgeheven lepel. „In Spanje?" vroeg zij. „In Spanje". HOOFDSTUK IX. Geknipt voor partners. Een wijs man heeft van Cipriani de _1oseta gezegd, dcH, -ware hij geen graaf geweest, hij stellig een groot musicus zou zijn geworden. Hij had dat eigenaar dig gemak in het bespelen van ieder in strument, dat somtijds gegeven is aan muzikale personen, ter vergoeding van ïun gebrek aan stem. De graaf sprak als iemand, die zingen con, maar zijn keel was zwak, en zoo verloor de wereld een groot zanger. Over de meeste instrumenten sprak hij met nauwverholen minachting. Maar van de viool zei hij niets. Hij was er dan man niet naar, om het gesprek te brengen op onderwerpen, die hemzelf tot middel punt zouden hebben gemaakt. Altijd vergezelde hem de viool naar Grosvenor Gardens, als mrs. Harring ton hem, op haar bevelende wijze, te dineeren vroeg. Mrs- Harrington accom pagneerde hem gaarne op de piano. Haar muziek was van de orde om te accom- pagneeren. Zij was gevoelloos en cor rect. Mogelijk zijn er onder ons wel, die vrienden hebben van deze orde, die, evenals mrs. Harrington's muziek, op zichzelf noch belangwekkend, noch aan genaam zijn. De piano stond in het kleine salon en daarheen begaven zich de graaf en mrs- Harrington, nadat de heeren zich weer bij de dames hadden gevoegd. In de groote ontvangkamer, daaraangrenzend. was Luke zoo gelukkig een plaats te veroveren naast Agatha heel dicht naast haar, en ver van mrs. Ingham- Baker, die een dutje deed na het diner in een grooten fauteuil. Hij wist niet precies, hoe dit zoo ge schikt was het scheen vanzelf te ko men. Vermoedelijk wist Agatha het. Mrs. Harrington sloeg een accoord aan en begon het voorspel van een stuk, dat zij beiden goed kenden. „Waarom heb je mij niet verteld, dat je naar Spanje ging?" vroeg zij wat kortaf, quasi door haar spel. „Had ik geweten, dat het u interes seerde", mompelde de Lloseta, terwijl hij zijn strijkstok spande. Er was een zonderlinge schittering in zijn oog. De schittering, die men ziet in het oog van een hond, die afgeranseld is en die den wijzen vertelt, dat eenmaal de beurt aan den hond komt. „Ik stel altijd belang", zeide de grij ze dame Langzaam, „in Spanje en zelfs in Malorca." Zij sprak den Spaanschen naam van het eiland uit met dat zacht rollen in de keel, dat slechts enkele Engelschen zich kunnen eigen maken. De Lloseta was gereed* en tuurde met opgeheven strijkstok, langs haar grijs hoofd, naar de muziek. Zij keek hem aan, over haar schouder heen, met die wreede uitdrukking in haar oogen, als die van een kat, belust op martelen- neiging ook wel onder menschen voor komend. En het was een wijs besluit der Voorzienigheid, aan deze vrouw in 't grijs verleden geen kind te schenken: weerloos zou het door sarren tot wan hoop zijn gebracht. De Spanjaard legde zijn tooverstok tegen de snaren, het aan haar overla tend hem te volgen. Met een liefkozen de beweging van zijn kin drukte hij de viool tegen zijn kraag en na enkele oogenblikken scheen slechts de stem van zijn instrument voor hem te be staan. Er zijn enkele musici, die de viool kunnen doen spreken haar een geschiedenis kunnen doen vertellen;' geen vroolijk verhaal, veeleer een ge schiedenis, zooals honden ons soms ver tellen een geschiedenis die heel lo gisch schijnt, volkomen duidelijk voor den verteller, doch voor ons slechts ten deele begrijpelijk, zooals een verhaal, dat ons in een onbekende taal wordt j gedaan. De houding van den graaf onder het j spelen was kalm, rechtop, niet zich krommend in edelen waanzin, met rol lende oogen, want dat zijn teekenen v,an een wanhopig pogen, aangewend door den man, die de geschiedenis heeft Opnieuw aanvallen op den gul den Een schijnbare anomalie: vraag naar obligaties bij dalen den guldenskoers. Vaste stem ming op de aandeelenmarkt - Verscherping der rubberrestric tie. De discussies in de Tweede Kamer brachten aanvankelijk op valutagebied niet die klaarheid, die een onmisbare voorwaarde vormt voor het herstel van het vertrouwen in den gulden. Reeds onmiddellijk leverde de beurs en de buitenlandsche wisselmarkt ongu.nstig commentaar op de passage in de eerste rede van dr. Colijn, betrekking hebben de op de valuta-politiek. Er waren er, die in het vele voorbehoud, dat de mi- nister-president ten aanzien van de mo gelijkheid tot handhaving van de tegen woordige goudwaarde maakte,- een aan wijzing zagen van een op handen zijnde devaluatie. Maar ook zij, die ervan overtuigd zijn, dat de regeering haar standpunt met betrekking tot de valuta niet heeft veranderd, betreurden 't, dat de woorden van dr. Colijn geen grooter vertrouwen in eigen kunnen weerspie gelden. Kapitaalvlucht op groote schaal moge, t wanneer zij tenminste geruimen tijd aanhoudt onvermijdelijk tot devaluatie leiden; het gaat er ech ter om, aan die kapitaalvlucht tijdig paal en perk te stellen, door de diepere oor zaak ervan weg te nemen. Zij is immers maar niet uit zichzelf ontstaan, doch is het uitvloeisel van de vrees, dat het tol devaluatie zal komen- Door zelf beducht heid te toonen, gaf de regeering aan die vrees nieuw voedsel. Het directe gevolg van de verklaring van dr. Colijn was dar* ook een hervatting van de koopbeweging van buitenlandsche valuta's, waardoor de dollar opnieuw boven het goud-uif- voerpunt steeg en weer een belangrijk, bedrag aan goud moest worden afge staan. De rede, die de premier gister hield gehoord, en tevergeefs tracht haar zelf weer te geven. Ook Luke scheen mee gesleept, zelfs Agatha was overtroffen. Na een kleine poging om zijn aandacht weer tot haar te bepalen, liet Zij hem met rust, wachtend tot hij terug zou keeren tot haar. Zelf luisterde zij nu ook naar de muziek, maar die scheen haar niet te bereiken. Klank stijgt/ en reeds was deze boven Agatha Ingham Baker's hoofd. Toen het stuk uit was, koos mrs. Har rington een ander. „Ben ie niet over gestoken. naar Malorca?" vroeg zij zacht, om niet in de andere kamer te worden gehoord. „Neen", antwoordde hij, „ik stak niet over naar Malorca." Hij deed een st,ap achterwaarts om een stoel te verzetten, die hem hinderde, en hierdoor werd het haar onmogelijk het gesprek te ver volgen, zonder haar stem te verheffen. Eensklpas stond zij op, legde de mu ziek ter zijde en sprak: „Ik ben te moe om voort te gaan. Je moet Agatha vragen, haar te accompagneeren. Zij speelt prachtig. Haar moeder heeft mij da+ verteld." Even nog bleef mrs. Harrington staan en keek in de andere kamer, waar Luke en Agatha in geanimeerd gesprek sche nen gewikkeld. „Ik heb het druk gehad den Laatst en tijd'\ zeide zij op den gebruikelijken conversatietoon. „Misschien is het je opgevallen, dat ik deze kamers opnieuw heb laten schilderen?" j.i (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5