ONDERWIJS. BEURSTHERMOMETER van Zaterdag. SPORT. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. IFL00P AANBESTEDINGEN. BUITENLAND. IIURS- EN WISSELKOERSEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZIEKENAUTO UIT VLISSINGEN VER- ONGELUKT. Vrijdagavond omstreeks zes uur is een ziekenauto, afkomstig uit V 1 i s s i n g e n, die naar huis terug keerde, op den rijksstraatweg Breda Etten nabij den Bremberg geslipt, toen de bestuurder 'n voermanskar wilde pas- seeren. De auto, welke met vrij groote snelheid reed, maakte rechtsomkeert en sloeg met zoodanige kracht tegen een boom, dat deze, hoewel een doorsnede hebbende van 30 a 35 cm, een meter bo ven den grond afknapte en ontworteld werd. De auto was geheel vernield; het motorgedeelte was vrijwel in tweeën ge broken. Donderkoppen in het Oosten? Hei Italiaansch-Abessijnsch conflict. AMSTERDAM, 28 Sept. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 95%—95% Ned. 33 1000-4 95%—95% Ned. 34 1000-4 93%—95% Certificaten-3 8282 O. Indië 34 1000-4 93%—93% Denemarken Oblig. 1926-5 68%70 Duitschl. 100-7 19%—19% Engeland 1960-90 4 69 Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 93 Amsterdam 1933-5 96% Amsterdam 1934-4% 91%94 's-Gravenhage 1929-4% 94%98% Rotterdam 1926-1930-4% 88%— 88% Berlijn 1925-6% 16%—16% Zeeuws. Hyp. B-5 8484 Zeeuws. Hyp. B-4% 8384 Cities Service Cy. P. 1958 5 30%30% A Amsterd. Bank 104%103% C Rott. Bankver. 102 A Twentsche Bank 83- A Pref. Gruyter Zn A. 102% A Pref. Jurgens A 9593% A Ned. Gist- en Spiritusf. 400396% A Ver. Papf. v. Gelder 4240% C Am. Car Foundry 12%12% C Am. Smelt Ref. 28%—28% C Farbenind. I.G. 29% C Stand. Brands 8%—8% C North Am. Cy. 12%12 A Born. Sum. H.M. 134135% A Linde Teves en Stokv. 66 A Ned. Wol Mij. 87%—88 A Singkep Tin M. 82%82 A J. C. Japan Ln. 29- A Rotterd. Lloyd 32% A S. M. Nederland 3232% A Amst. Thee C.M, 42%44 A Hóuth. Alberts 21%—21% ging" toen nog op de verlaten karretjes toezien, en de eigenaars werden wat voorzichtiger. Maar „tijd slijt", en dengene, of dege nen, die het op de onbeheerde rijwielen voorzien hadden, laten opnieuw van zich hooren. Woensdag kwam een dame tot de ontdekking, dat men haar rijwiel van de geheele verlichtingsinstallatie ont daan had. Men zij gewaarschuwd. Het bezoek van minister Deckers. Gisteren meldden wij, dat minister Deckers een bezoek aan de fruitten- toonstelling zou brengen „Donderdag" 5 October, dit moet zijn, op Zaterdag 5 October. POLDER WALCHEREN. Algemeens vergadering. In de heden (ZaTerdag)morgen gehou den algemeene vergadering van het Polderbestuur van Walcheren deelde de waarnemende voorzitter, jhr. P. J. B o o- g a e r t, mede, dat tot aller groot leed wezen de voorzitter, mr. H. F- Lantsheer wegens ongesteldheid in het buitenland vertoeft, Spr. sprak de hoop uit, dat mr. Lantsheer zeer spoed'g moge hersteld zijn en binnen den kortst mogelijken tijd zijn werkzaamheden aan den Polder zal mogen hervatten. (Applaus). Met kennisgeving waren afwezig de heeren Van Doorn, Van Woelderen en Hoegen van Hoogelande. Zonder eenige opmerking of hoofde lijke stemming vereenigde de vergade ring zich met alle voorstellen, die wij verleden week hebben vermeld, o-a. die tot goedkeuring van de rekeningen over 1934; tot vaststelling van het dijkge- schot op f 19 per ha schotbaar land, f 10,80 per ha vrijland en f 1,70 per f 100 belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. Verzoek om pachtvermindering Van P. de Jonge te Veere was een verzoek ingekomen om vermindering van den pacht van 1.49.80 zeedijk ad 118. De v o o r z, zeide, dat dit pas is inge komen en vroeg machtiging voor het dag. bestuur om te beslissen, waarbij rekening zal worden gehouden met de belangen van den polder en die van adressant. De heer C a s t e 1 bepleitte voor de belangen van De Jonge, die gedwongen was hoog te bieden voor den dijk, om dat hij anders zijn bedrijf van melkslij- ter niet zou hebben kunnen uitoefenen, Spr. meende, dat het juist de bedoeling was van concurrenten om dit te berei ken. Spr. wees er nog op, dat deze dijk duur is vergeleken bij den grond, die P. Gideonse in pacht heeft en waarin zelfs nog een waterput ligt. De heer Jeronimus zeide van den heer Castel vreemde geluiden te heb ben gehoord. Als men een dergelijk systeem zou volgen, is het einde zoek. Dan kan men alle openbare verpachtin gen en inschrijvingen wel laten verval len. Nu wil men na de verpachting al weer verminderen. Men zal zich goed moeten beraden. De voorz. zeide, dat het dagelijksch bestuur de zaak zal be kijken en rekening houden zoowel met demerkingen van den heer Castel als met die van den heer Jeronimus. De machtiging werd verleend- Daarna sluiting. RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK. Tewerkstelling van arbeiders in 't landbouwbedrijf. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag verga derde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer Joh. Lindenbergh. Medegedeeld werd, dat ,als plaatsver vangend burgemeester is aangewezen de heer I. A. N, van Oeveren, le wethouder. De gemeenterekening 1934 werd voor- loopig vastgesteld; gewone dienst; ont vangsten f 72218; uitgaven f 65879; voor- deelig slot f 6339; kapitaaldienst, ont vangsten: f 1186; uitgaven f 8172; nadee- lig slot f 6986. De rekening v,an het B. A. over 1934 werd goedgekeurd in ont vangst op f 7674; uitgaaf f 4569; voor- deelig slot f 3105. De gemeentebegroo- ting 1936 werd aangeboden sluitend op een bedrag van f 66955. De begrooting B. A. 1936 is uitgetrokken in ontvangst en uitgaaf op f 6283. Tot leden van de commissie van on derzoek werden benoemd de heeren Lin denbergh, Bood en Van Wel. Op een verzoek van I. J. Koeman, om vergoe ding volgens art. 13 L.O.-wet 1920 werd gunstig beschikt met f 2 per maand. Op een verzoek van L. Hollestelle, om vergoeding voor zijn dochter, die de vak school te Goes bezocht, werd afwijzend beschikt. De jaarwedde van den secreta ris-penningmeester B, A. werd nader vastgesteld. B. en W. deelden mede, dat op 18 Oct. a.s. een vergadering zal worden gehouden inzake de grenswijziging met de gemeente Kattendijke. Besproken werd de circulaire van den minister, betreffende het plaatsen van arbeidskrachten in het landbouwbedrijf. B. en W. stelden voor een en ander t£ steunen en een geldelijk crediet te ver- leenen. De heer Bood vond den tiid on gunstig gekozen en de zaak eenigszins onbillijk tegenover die bedrijven die steeds een groot aantal arbeiders in het werk houden. Loopt men niet de kans dat werkkrachten tijdelijk zullen wor den ontslagen en later weer met steun zullen worden terug genomen? Spr. kon zich evenwel met 't voorstel vereenigen, want al mocht de werkloosheid slechts met 4 verminderen dan zou dit toch te waardeeren zijn. Wethouder Van Oe veren meende, dat de bezwaren niet groot zijn. De heer Goetheer vreesde, dat de werkloosheid er weinig of niet door zal verminderen. Hij zag liever be paalde werkobjecten aangewezen zoo als dorschen met den vlegel, delven en draineeren. De heer Bood wilde niets zeg gen over het dorschen met den vlegel maar veronderstelde, dat elke goede landbouwer toch op tijd zal delven en draineeren, daar de schade bij nalatig heid grooter dan het voordeel zal zijn. De heer S n o o d ij k stelde zich aan den kant van den heer Goetheer. daar tegenwoordig delven en draineeren worden nagelaten, omdat de bedrijfsin- komsten dit niet verdragen kunnen. De heer Bood merkte hierbij op dat de landbouwers die noodzakelijke werken achterwege laten, niet voor bij slag op het loon in aanmerking zullen komen, omdat zij niet aan de vastgestel de normen zullen voldoen. Het voorstel in stemming gebracht werd aangenomen met alleen de stem van den hr D. P. Goetheer tegen. Een huwelijk dat niet doorging. WOLPHAARTSDIJK. Donderdag zou het huwelijk worden voltrokken tus- schen een weduwe alhier en een persoon van elders. Voor den ambtenaar van den burgelijken stand was echter tot 2 keer toe verzwegen dat de man reeds vroeger gehuwd was. Daar de acte van echtscheiding niet bij de vereischte stuk ken lag, kon het huwelijk niet worden voltrokken. Even keek het bruidje een weinig teleurgesteld, daar ook zij niets van een vorig huwelijk afwist. De rijtoer en de bruiloft gingen echter door. BRESKENS. Overgeplaatst van het kantoor der directe belastingen en ac cijnzen alhier naar Oostburg, mej. M. Risseeuw. SLUIS. Wegens gebrek aan leerlingen is de „Kon. Kantwerkschool Sophie der Nederlanden" alh:er opgeheven. C Baltimore en Ohio 9%9%. A Southern Rlw. 5%5%. C- Union Pac. Rr. 62 C Int. Nickel Cy. 18%18%. Duitschl. "30 1000-5% 18%—18%. A Koloniale Bnk, 35%-35 A N.I. Hbk. 1000 73—73%. C Ned. H. M. 10Ó0 113—112%. A Alg. Kunstz. U. 2626. A v. Berkels Pat. 44%45. C Calvé-Delft 59% A C. Suiker Mpij. 3535. A Ned. Ford A.M. 282%—275. A Philips Gem. B. afg. 238%—237-40. C Unilever 99%98-99. C Anaconda Cop. 12%12%. C Bethlehem St. 22%—22%. C Kennec Copper 15%15. C Un. States Leather 4%5. C U. States St. C. 27%— 27%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 151%—154-55. A Kon. Petr. Mpij. 189%—187%- C Contin. Oil Cy. 12%11%. C Shell Union O.C. 5%5%-5%. de snelheid van 256 km per uur. Op de mijl bereikte hij een gemiddelde uursnel heid van ruim 252 km. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het candidaats-examen rechten mej- C. Minderhoud. Geslaagd voor commies der directe belastingen en accijnzen, de heer J. C. le Grand te Zierikzee, voor heen te Oostburg. Geslaagd te 's-Gravenhage voor Fröbelonderwijzeres, mej. C. H.. G. -van Eldik Thieme te Oostburg. C Tide Water Ass. Oil 5%5%-5% A K.N. Stoomb. Mij. 6%6% A Ned. Scheepv. U- 39%39%-40%. A H.V. Amsterdam 175%—174%-75% A Java Cult. Mij. 89%89 A N.I. Suiker U, 85%85 A Deli Batavia 134%—135-36 C Deli Mij. 1000 151%—150%-52 A Senembah 157155 C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 102% A Deli-Bat. Rubb. 63%63% A Hessa Rubber 8484 A Serbadjadi S.R. 56%—56% Prolongatie 5%5% WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 27 Sept. 28 Sept. Lond en 7.28% 7.26% Berlijn 59.60 59.60 Parijs 9.76% 9.75% Brussel 25.02 25.00 Zwitserland 48.10 48.08 Kopenhagen 32.55 32.50 New-York 1.48% 1.48 Texel tusschen paal 1 en 2 het lijk aangespoeld van een 25-jarigen man, lang 1.75 m, waarschijnlijk een van de slachtoffers van de scheepsongelukken, welke tijdens den jongsten storm heb ben plaats gehad. ObLmarkt Amerika Unilever Markt Olie 1Philips Rubber Koninkl. 1Suiker Gymnastiek. Op initiatief van het K.N.G.V. is we der een Zwitsersche keurturner aange zocht een cursus te komen geven in ver schillende deelen van ons land. Thans is het de winnaar der Zwitsersche kampioenschappen 1934-1935, Walter Bach, die 29 Sept. te Leiden den cur sus zal openen. Nieuwe wereldrecords voor motorrijwielen. De Duitsche motorrenner Ernst Hen ne heeft op den autoweg Frankfurt a. d. MainDarmstadt de wereldrecords over den kilometer en over de mijl voor mo torrijwielen, verbeterd.. Met zijn B. M. W. race-motor bereik te hij over den kilometer een gemiddel- In de auto; welke terugkeerde van 'n reis naar een sanatorium, zaten behal ve de bestuurder een verpleegster en een zuster van de patiënte, welke men had weggebracht. Ondanks den geweldigen smak sche nen allen er wonder goed te zijn afge komen. Nadat zij waren overgebracht naar het St. Elisabethsgasthuis te Etten, mochten zij op geneeskundig advies de reis naar Vlissingen voortzetten. TWEE SCHURKEN GEARRESTEERD. Op 16 dezer is, zooals destijds werd gemeld, een overval gepleegd op een 62-jarige vrouw in haar huisje in een hofje, dat uitkomt op de Kruiskade te Rotterdam. De vrouw had uit medelijden een jong echtpaar, zwerven de muzikanten in haar woning opgeno men, waar zij den ancht mochten over blijven. Nauwelijks lag de oude vrouw op bed, of zij werd door den man met een zwaar voorwerp op het hoofd ge slagen, waarna het echtpaar haar spaar duitjes stal en de vlucht nam. De oude vrouw ligt nog steeds in het ziekenhuis. Zij kon aan de politie een signalement verstrekken van de man en de vrouw, dat is rondgeseind. Gister heeft in 's- Hertogenbosch de recherche in een lo gement een 20-jarige man en diens 1p jarige vrouw aangehouden, die er van verdacht worden den overval te Rotter dam te hebben gepleegd. ER WAS GEEN AANVOER. Don derdag waren alle voorbereidingen ge troffen voor de traditioneele najaars- markt te Winschoten, doch het wachten was op de dieren.... Er werd namelijk geen enkel beest aangevoerd! NOG EEN SCHEEPSRAMP Men meldt ons uit Terschelling: De „Brandaris" is gisteravond om half zeven in de haven alhier teruggekeerd na een onderzoek te hebben ingesteld naar een wrak dat in de Eierlandsche gronden was gesignaleerd. Inderdaad heeft men daar de overblijfseleb van 'n vergaan schip aangetroffen. Boven water staken nog uit een gebroken mast, een bovenstuk van een mast, een giek en een gaffel. Dit is dus een vondst, welke sterke overeenkomst vertoont met dien in de Wester Eems. Men weet thans nog niet, welk schip hier is gezonken. f Zekerheid omtrent de Poolster. Er is thans een einde gekomen aan de onzekerheid omtrent het lot van den motorschoener Poolster. De eigenaar van het schip, de heer R. J. Kajuiter Sr. de vader van den 22-jarigen schipper, heeft het wrak herkend, als dat van den Poolster. Zooals te begrippen is, was de heer Kajuiter di,ep ohder den indruk van het gebeurde. De bemanning bestaande uit vijf man nen, wier namen gister zijn gemeld, zijn omgekomen. Lijk aangespoeld op Texel. Gistermiddag is te Oudeschild op GEMEENTERAAD VAN KAPELLE, In de hedenmorgen gehouden gemeen teraadsvergadering van Kapelle werd 't "ontwerp-gemeentebegrooting 1936 aan geboden, sluitende met een eindcijfer van f 73423. Voorgesteld wordt het aan tal opcenten op de gemeentefondsbelas ting terug te brengen van 75 op 60. OPHEFFING KATTENDIJKE. Op Vrijdag 18 October te twee uur zullen Ged, Staten van Zeeland het voorstel tot opheffing van Kattendijke en de daarmede verband houdende grenswijziging in het openbaar behan delen. De belanghebbende gemeentebe sturen zullen op deze vergadering hun reeds schriftelijk kenbaar gemaakte be zwaren mondeling kunnen toelichten. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Hedenmorgen hebben H. M. de Konin gin en haar dochter een bezoek gebracht aan de S.O.S.-tentoonstelling in het Ste delijk Museum. Op weg daarheen liet H. M. op het Leidsche Plein stilhouden, waar haar een speldje van de Zonne straalcollecte werd aangeboden en waar voor H. M. een belangrijke gift ,-ianbood. DE MELKSTEUNBEPERKING. Naar wij van de Nederlandsche zuivel centrale vernemen, is, te rekenen van 29 September 1935 af, de uitkeering op alle, tot zuivel- of melkproducten ver werkte melk, vastgesteld op basis van 2.56 ct. per kg melk met een vetgehalte van 3.2 pet. Dit beteekent een gemid delde normale uitkeering van 2.42 per 100 kg melk. In verband hiermede wordt medege deeld, dat de minister zich op het stand punt heeft gesteld, dat onder alle om standigheden de melksteunbeperking met kracht en met alle beschikbare mid delen zal worden dborgevoerd en dat er geen sprake van kan zijn, dat deze maat- regel zal worden ingetrokken. Strenge maatregelen zullen getroffen worden tegen hen die aan de melksteun- beperking geen medewerking verleenen j of zullen trachten den maatregel te ont- i duiken, T.a.v. den datum van inwerking j treding van de genomen maatregelen j zijn intusschen eenige moeilijkheden ge rezen, welke den minister hebben doen besluiten, den datum van het inwerking treden van de regeling, welke aanvan kelijk op 1 Juni 1935 was bepaald, te verschuiven en nader vast te stellen op 29 December 1935. ITALIë EN DE VOLKENBOND. In kringen te Rome was gisteravonc de stemming tegen de internationale op positie die Italië thans ondervindt, bij zonder bitjer. Een officieele woordvoer der van de regeering gaf te kennen, dat Italië nog alleen maar uit beleefdheid tegenover de andere volken in Genève blijft. Van de kabinetszitting van he den verwacht men geen buitengewone beslissingen. Naar verluidt heeft de Italiaansche gedelegeerde Aloisi te Genève een lang durig onderhoud gehad met den Volken bondssecretaris Avenol, waarbij hij de zen in kennis zou hebben gesteld van de voorwaarden waaronder Italië bereid zou zijn lid te blijven van den Bond. Te Kapelle is hedenmorgen aanbe steed het verbeteren van de wegen in Nieuw-Kapelle. Inschrijvers waren: C. van Gorp, We- meldinge 8709; L, G. J. v. d. Ven, Kou- dekerke 8698, J. H. v, d. Ven, Vlissin gen 8659, E. Blok, Kapelle 7817, M. J. Wariens, Hontenisse 7816, M. W. Knuist, Goes f 7792, F. Duinhouwer Sr. Goes 7568, J. Verheyke, Ellewouts- dijk f 7260, L. P. Korstanje, Wemeldinge f 7246 en L. van Boven, Ellewoutsdijk .f 7220. (Wettig gedeponeerd.) Morgen zullen de verkiezingen vóór den Landdag te Memel plaats hebben. Het Memelgebied, dat onder Lithausche souvereiniteit staat, echter een groote mate van zelfbestuur heeft behouden, is sinds eenige weken een zorgenkind in de Europeesche politiek. Zooals men weet, tracht de Lithausche regeering, met verkrachting van het desbetreffende statuut, Memel zijn zelfstandigheid ge heel te ontnemen. Bij de voorbereidingen van de Landdagverkiezing is zij er op uit geweest de Duitsche bevolking, die de overgroote meerderheid vormt, aller hande moeilijkheden te berokkenen. In Duitschland heeft dit kwaad bloed ge zet. Met spanning wordt nu de dag van morgen tegemoet gezien. Van de groote mogendheden, die het Memelstatuut ga randeerden, n.l. Engeland, .Frankrijk en Italië heeft de Lithausche regeering de laatste dagen ernstige vermaningen ge kregen. Men hoopt, dat dit haar in elk geval zooveel tot inkeer zal hebben ge bracht, dat de dag van morgen zonder ongelukken voorbij gaat. Intusschen kan men daar niet zeker van zijn. Duitschland ziet met argus- oogen de gebeurtenissen te Memel aan. Hitler is gister te Dant- zig aangekomen en be geeft zich vandaag naar Koningsbergen, inde buurt van het Memelgebied. Men kan daaruit afleiden, hoe ernstig de situ atie is. Het is te hopen, dat de Lithau sche regeering voor een ordentelijken gang van zaken zal weten te zorgen. De gevolgen zouden anders wel eens ietwat sensationeel kunnen worden. Politieke jachtpartij. Voor het overige heeft het de aan dacht getroffen, dat verscheiden perso nen uit vooraanstaande kringen in Po len, bij den Duitschen minister Goering op bezoek zijn; in Oost-Pruisen, waar zij aan 't jagen heeten, terwijl wijders de Hongaarsche minister-president Gömbös op 't oogenblik in Duitschland rondreist. Men fluistert, dat er een soortement bondgenootschap (wellicht ook militair) tusschen Duitschland, Polen en Honga rije in de maak zou zijn. Dat zou zich dan vooral willen richten tegen Sovjet- Rusland. De Volkenbondsvergadering niet gesloten, maar verdaagd De Volkenbondsvergadering (niet te verwarren met den Volkenbondsraad) heeft besloten zijn zitting niet te sluiten, doch slechts te verdagen. Er had van daag een einde aan de zitting moeten komen (een nieuwe zou normaliter eerst 't volgende voorjaar gehouden zijn) doch met 't oog op het Italiaansch- Abessijnsch conflict achtte men het be ter, haar als 't ware voort te laten slui meren. De Raad kan dan elk oogenblik dat hij dit noodig acht, een beroep op de geheele Assembleé doen. In Italië vindt men dit besluit allesbe halve prettig. De „Giornale d'Italia" beschouwt het als een nieuwe poging tot het oefenen van pressie op Italië. Men wil, aldus dit Italiaansche blad, een steeds groo- tere massa tegen Italië aanvoeren, on verschillig, hoe die massa is samenge steld en in het vuur gebracht wordt. De inmenging van de Assemblée in het Abessijnsche geschil zou een volledige schending van het pact ten aanzien van de kwestie van de procedure zijn, daar de Assemblee alle op haar agenda staan de punten reeds uitputtend heeft behan deld en het Abessijnsche geschil niet op haar agenda heeft gestaan. De nieuwe taak, die men plotseling aan de Assem blée wil toewijzen, zou daarom buiten haar bevoegdheid vallen. Het blad verklaart verder, dat men m Abessynie den oorlog serieus voorbe reidt. De Negus speelt de dubbele rol van Volkenbondspacifist tegenover Europa en vastbesloten krijger in eigen land. Onder den druk van welbekende krachten weigert Genève, de levensbe langen van Italië, de schuld van Abessy nie, de noodzakelijkheid der gerechtig heid en het gezonde evenwicht te er kennen. Daarom wordt tegen de veilig heid van Italië geageerd.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2