ft. GOESCHE COURANT^ Nieuwe Kwartaaiaboié's. ND. BINNENLAND. ZEELAND, tglf EN WIND. GRATIS. SWEDEN. STATEN. NUMMER 228. TWEE BLADEN. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MIDDELBURG. SOES, WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Hoog- en Laagwater te Vlisssngea ;t een aan- ge redenen, gang van 101 ernstig ziekenhuis 3e politie ïeeft kun- het voor geval nie- een pro- larna een 4tard geval- n de e.an- van zijn er in een ïeeft een inkerhand gebleven. Onge- fd te Coa- ri Rogers, en petro- en van de ice Evelyn het hoofd een bras- zijn vriend waren, te verant- aar bevin- oey door ven is be- verklaarde enken, de laten on- zijn mis- nduit, dat waren ge enwei ter- eld. Hun ;reid, hen lijnen, in- nocht zijn. n hun be p de vei- spinazie 4 Stoksnij- >onen 12—21 c„ c,, Kool- Peën 2 en 0,5 cM 'eterselie per chip, Kroten erie 0,5 js 0,51,5 per bos, ooi 1,5 Titte kool Andijvie 1 akommers en: Gla de per b., reeniging ng Boo- oort 9, i. Pr'n- 1—18, To- oten 1,80, Poters n 3, Kro- s, Bloem- 7, Roo- 3,30-3,50, Meloenen Augurken d) 1,60— 1,80, per idcultura: 1.50 tot gen, geb. lunst, z„ echtge- iw. 20 h. ikelweek 19.30 h DO 3 20,00 3 Oct.! komt uit matinée -, M'burg. MIDDELMJRGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en üoes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per egel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8Ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telèfoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—- regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrisi „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. aaeS „Brieven" of „Bevragen bureau dezer COS' rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers S cecst HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. H. M. de Koningin en Prinses Juliana, die naar men weet gisteren voor hun. bezoek aan de hoofdstad te Amsterdam zijn aangekomen, hebben zich des mid dags per auto van het Paleis naar 'het Diaconie Weeshuis der Ned. Herv. Ge meente in de Volkerakstraat begeven. Op den Dam en langs den langen weg, dien de stoet volgde, bevond zich een talrijke menigte, die de vorstelijke be zoeksters" hartelijk toejuichte. Aan den hoofdingang van het Wees huis werden H. M. en de Prinses ont vangen door den voorzitter, den secre taris van het bestuur, en den directeur In de vestibule van het gebouw boden twee weeskinderen aan de Koningin en de Prinses bloemen aan. De vorstelijke bezoeksters bezochten eenige afdeelingen, o.m. de kleuteraf- deeling en de ziekenafdeeling, terwijl tenslotte eenige oogenblikken werd ver toefd in de weesjongensafdeeling. In de bestuurskamer werden de be stuursleden aan de Koningin en de Pau ses voorgesteld, en heeft de voorzitter, de heer Willemse, H. M. dank gebracht voor het bezoek. Bij het vertrek waren alle kinderen in de hall vereenigd, en zongen de vorstin nen toe: „De Heere zegene en behoe de U". H. M. verklaarde zich zeer inge nomen met hetgeen men haar had laten zien. Langs een anderen weg werd wee.' naar den Dam teruggereden. Vele schoolkinderen hadden zich langs den weg opgesteld en juichten de Koningin en de Prinses hartelijk toe. Hedenmiddag te 2 uur vertrokken H. M. de Koningin en Prinses Juliana per auto van den Dam voor het maken van een rijtoer door de stad, met als eind doel de Kweekschool voor de Zeevaart aan de Prins Hendrikkade. Overal stond veel publiek langs den weg, dat her haaldelijk een hoera aanhief. Aan den ingang van de Kweekschool werden de hooge bezoeksters welkom geheeten door den president-commissaris en den commandant van het instituut. In de vestibule stond een eerewacht van leerlingen. Nadat bloemen waren aange boden en het college van commissaris sen aan H. M. was voorgesteld, heeft de voorzitter, jhr. Van Lennep, een toe spraak gehouden; waarin hij een over zicht gaf van de geschiedenis der school Aan de Koningin werd een exemplaar van het Gedenkboek der school aange boden. H. M. heeft in een rede dank gebracht voor de tot haar gerichte woorden en voor het geschenk. Na een rondgang door het gebouw verlieten H. M. en de Prinses de Kweekschool, om zich onder groote be langstelling van het publiek naar het paleis op den Dam te begeven. PRINSES JULIANA SPREEKT DINSDAG VOOR DE MICROFOON. Prinses Juliana zal Dinsdagavond 1 Oct., van 9 u. 15 tot 9 u. 20, over beide Nederlandsche omr'oepzenders ;een re de houden over het werk van het Na- tionaal-Crisis-C omité. BEPERKING VAN DE CUMULATIE. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsont werp tot verdere beperking van de cu mulatie. Naar de meening van sommige leden heeft de regeering bij de regeling van de wachtgelden en pensioenen van gewe ien wethouders en gedeputeerden ge handeld onder den druk van de eenzij dige en soms zelfs demagogische anti- cumulatie-actie. Heel de agitatie in den lande zal, indien zij haar doel bereikt, ten gevolge hebben, dat oude toestan den herleven en dat alleen personen met particuliere inkomsten zich voor het wethouderschap of het lidmaatschap van Ged. Staten zullen verkiesbaar stellen. Vele leden wenschten zich bij de be oordeeling van dit ontwerp geheel los te maken van hetgeen den laatsten tijd op zeer overdreven wijze omtrent de cumulatie is gezegd en geschreven. Met demagogische bedoelingen zijn daarvan sterk overdreven voorstellingen gege ven, Deze leden drongen er daarom bij de regeering ernstig op aan dat de re geering bij memorie van antwoord een duidelijk overzicht zou geven van den feiteiijken omvang der cumulatie, als mede van de bespringen, die de re geering door toepassing van den voor gestelden maatregel voor de publieke kassen hoopt te verkrijgen. Verscheidene leden wezen er op, dat dit ontwerp met betrekking tot de ver dere beperking van cumulatie door le den van de Tweede Kamer der Staten- Generaal niet ver genoeg gaat. In dit verband vestigden sommige leden de aandacht op de eigenaardige positie, waarin een Kamerlid bij aanvaarding van het ministerambt komt te verkee- ren. Bedankt hij voor het lidmaatschap van de Kamer, dan geniet hij naast zijn salar s als minister pensioen als Kamer lid. Deze leden gaven de regeering in overweging bij een eventueele Grond wetherziening ook artikel 90 in de her ziening te betrekken. Eenige leden merkten op, dat dit ont werp in de cumulatie van salarissen uit betrekkingen onderling geen verande ring brengt. Zij drongen er op aan, dat ook deze cumulatie, zij het op andere wijze dan door wettelijke bepalingen zal worden beperkt. Een lid achtte d;t wetsontwerp vol strekt onbevredigend. Naar zijn meening is er geen voldoende reden de reeds toegekende pensioenen te ontzien. Ook zal aftrèk moeten worden toegepast op het pensioen, indien een oud-minister gekozen wordt tot lid der Tweede Ka mer- Ministers zullen geen pensioen als Kamerlid mogen genieten. Met geen woord rept dit ontwerp van cumulatie van inkomsten uit overheidskassen in verband met het gelijktijdig bekleeden van meer dan een functie. Dit lid zou nog verder zullen willen gaan en een aantal combinaties van openbare amb ten geheel willen verbieden. Vele leden kwamen tegen deze be schouwingen op en wezen er op, dat bo venbedoelde scherpe aftrekbepalingen tot toestanden kunnen leiden, welke niet zonder bedenking zijn. Vele leden betwijfelden ten sterkste, of, indien aan een oud-wethouder of oud-lid van Ged. Staten slechts een snel afloopend wachtgeld en een ouderdoms pensioen op 65-jarigen leeftijd in het vooruitzicht gesteld zullen kunnen wor den, in de toekomst wel een voldoend aantal geschikte personen bereid zal worden gevonden, een andere positie en de daaraan verbonden vooruitzichten prijs te geven ter wille van het vaak moeTijke en wisselvallige ambt van wet houder of gedeputeerde, KORT EN BONDIG. Op een nieuwe vraag van het (comm.) Tweede Kamerlid Schalker: Is de min'ster bereid te onderzoeken of de gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië lid is van de N.S.B. en de Kamer over den vorm, waarin dit onder zoek werd ingesteld, en het resultaat mededeeling te doen? heeft de minister van koloniën geant woord: De gestelde vraag wordt ontkennend beantwoord- DE BROODPRIJS. Uit berekeningen, op grond van offi- cieele gegevens blijkt, volgens 't „Han delsblad", dat de Nederlandsche consu ment van bloem- en meelproducten per jaar een belasting opbrengt van 42 millioen, waarvan 37.1 millioen via het brood en 4.9 via banket e.d. Slechts 19.8 millioen of 47 pet. daar van komt ten goede aan de tarwe-pro- ducenten, de rest dient voor uitvoerings kosten en ter dekking van de tekorten van het Landbouwcrisisfonds. De invloed der regeeringsmaatregelen op den broodprijs bedraagt 4.5 cent per brood van acht ons. PROTEST TEGEN HOOGERE BENZINEBELASTING. De vereen.ging van 'r-msportonderne- mers „Door Eendracht Verbonden" heeft een adres gezonden aan den minister van waterstaat, waarin zij haar ontsteltenis uit over de voorgenomen verhooging van de benzinebelasting met een halven cent, ten einde uit de opbrengst van de ze extraheffing den bouw der bruggen te bekostigen. Adressante noemt de wegenbelasting op zich zelf reeds een groote onrecht vaardigheid, vooral in vergelijking met de vrijheid op de waterwegen. Adr. betoogt, dat de autobushouders hun bruggen reeds lang hebben betaald, hetgeen is gebleken uit de gepubliceerde cijfers (welke de regeering niet heeft weerlegd)Adr. herinnert ook aan het adres van de Algemeene Nederlandsche Verkeers Federatie, waarin een middel aan de hand wordt gedaan om de brug gen geheel uit de gewone opbrengsten van het Verkeersfonds te bekostigen. Een liefde uit achting geboren, wordt bij den dag inniger en hechter. Adr. betoogt tenslotte, dat de vracht autohouders in het bijzonder de expedi teurs deze belasting n;et meer kunnen opbrengen. Bij Kon. besluit van 24 September is aan J. C. H. Perëe op zijn verzoek, met ingang van 2 October, ontslag ver- 'leend uit zijn betrekking van notaris te Bergen op Zoom. Verkeersaanwijzingen. Hedenmorgen zijn bij de Koepoort twee borden, blauwe met witte pijlen, geplaatst om de weggebruikers aan te geven, dat zij de rechterkant van de Poort dienen te houden. Komende ve.n het Molenwater ziet men ook zoo'n pijl staan bij den weg, die dan links van de Poort ligt en die pijl wijst naar den rechterweg. Komende van de brug rijdt men op een pijl af, die naar den rechter weg wijst. Zulkeen pijl zal ook komen aan den lantaarnpaal, die sedert enkele dagen op het Noordplein staat, want het is haast onbegrijpelijk, dat nog velen, die toch ook de witte strepen op de straat zien die wellicht nog wel iets helder der konden zijn komende van de Noordpoortstraat de paal links passee- ren. Wij zagen dit hedenmorgen nog van personen van wie men mocht verwach ten, dat zij de beteekenis van paal en strepen zouden moeten begrijpen. Verkeersovertredingen. De laatste dagen heeft de politie weer verschillende processenverbaal opge maakt tegen personen, die zich. niet aan de verkeejsvoorschriften houden. Zoo zijn er verschillende verbalen op gemaakt wegens het met een rijwiel be rijden van de Bleek, wat in beide rich ting verboden is, ook nadat het deel aan de zijde van den Zuidsingel is verbreed. Men zij dus op zijn hoede. De overige verbalen betroffen o.a. 5 keer het bereiden van de Langedelft in verboden richting, het vervoer van meer personen op een rijwiel, dan waarvoor het bestemd is en het berijden van een rijwiel, dat niet van een reflector was voorzien. Diefstal van hout. De politie kreeg aangifte van diefstal van 100 a 120 planken van den hout- voorraad aan de Loskade. Naar verluidt zouden deze planken per vrachtauto zijn vervoerd. Dronkenschap en beleedigmg. Het aantal personen, dat wegens openbare dronkenschap in arrest moet worden gesteld is heel wat kleiner dan vroeger jaren. Gisteren was hel dan ook een bijzonderheid, dat tweemaal een stadgenoot, die te veel aan bacchus ge offerd had, naar het bureau werd over gebracht. Een hunner zal zich ook te verantwoorden hebben wegens beleedi- ging van den hem arresteerenden agent. Ministerieel bezoek.. Naar we vernemen zal minister Deckers Donderdag 5 October a.s. een bezoek aan Goes en de fruittentoonstel- ling brengen. Brandbluschdemonstratie. BIGGEKERKE. Donderdagavond had alhier, in tegenwoordigheid van het ge meentebestuur, het bestuur van de On derlinge brandverzekering, verschillen de brandmeesters van hier en omliggen de gemeenten en vele belangstellenden, een demonstratie plaats met een nieuw brandbluschapparaat. Deze brandblus- scher, welke in den handel is gebracht onder den naam „Louise" is zeer han dig in het gebruik, heeft een lengte van ongeveer 75 cm en een middellijn van 5 cm. Het apparaat wordt in één hand gedragen en ook slechts eenhandig in werking gesteld. Door het stuk slaan van een knop wordt een veer ontspan nen en onmiddellijk daarna wordt de vloeistof met kracht op den brand ge spoten. Door het gebruik van één hand kan zuiver worden gericht, terwijl de andere hand vrij blijft. Enkele proeven werden genomen, waarbij in benzine ge drenkte doeken en een partijtje brand hout in brand werden gestoken, wat 'n hoog oplaaiende vlam veroorzaakte, die binnen enkele seconden geheel was gedoofd. Een op veler verzoek uit gevoerde proef met het blusschen van een partij stroo, dat ook door den uit vinder nimmer was beproefd, slaagde gedeeltelijk, doch hierbij kwam voor namelijk uit, dat de brandblusscher voor begin-branden in garages, in de huishou ding en ook bij het vlamvatten van klee- dingstukken uitstekende diensten kan bewijzen, voornamelijk door den kleinen omvang van het aparaat, waardoor dit overal kan worden geplaatst en medege nomen. 'S-GRAVENPOLDER. Gevonden voor werpen: een dames-paraplu, te beko men bij den Gemeenteveldwachter. DE TENTOONSTELLING TE OOSTBURG. OOSTBURG. Zooals men weet, is het vorige jaar door het gemeentebestuur van Oostburg in vereeniging met de Siagersvereeniging v|>or Oostburg en Omstreken, de afdeeling W. Z. Vlaan deren van den Bond van Zeeuwsche Veehandelaren, Landbouworganisaties, de Fokcentrale voor W. Z. Vlaanderen, de Vereeniging tot verbetering van het Rundvee, het Varkens-stamboek en den Kring van Geitenfokvereeniging een ten toonstelling en markt ingevoerd, welke verleden jaar, begunstigd door buiten gewoon goed weder uitstekend geslaagd is. Welnu op 25 dezer is de 2e tentoon stelling gehouden (nu helaas met vrij" slecht weer), en andermaal heeft men laten zien, en nu door nog grooter aan tal inschrijvingen, wat Z. Vlaanderen op dit gebied vermag. De opening had plaats door den burgemeester v,an Oost burg, die aantoonde, dat deze tentoon stelling eenigszins afweek van tentoon stellingen in de beteekenis, die men er gewoonlijk aan hecht: thans is bedoeld door aanvoer van handeisvee en vet vee te laten zien, wat hiermede berei kan worden. In dezen tijd van malaise is er zeer veel moed en kracht noodig een dergelijke zaak tot stand te bren gen, om niet stil te zitten, maar aan te pakken, omdat dit de weg is de malaise te boven ie komen. Eigen lijk mag niet enkel gesproken worden van slacht- en handeisvee, want er is ook een uitgebreide collectie fokvee aanwezig, doordat de vereeniging tol verbetering van het rundvee, kring W Z. Vlaanderen hier ook haar jaarlijksche fokveedag houdt; alles tezamen vormt een en ander nu een mooi geheel. Waar de bedrijven niet loonend zijn, is het toch goed steeds actief te blijven en de veeteelt op zoo hoog mogelijk peil te brengen, immers bij de genomen crisis maatregelen wordt aan het stamboek vee een voorsprong gegeven boven het andere vee, ook op de markten het goede vee williger verhandeld. Spreker dankte allen voor de medewerking en opende daarmede de tentoonstelling. Het jurylid P. de Pagter beantwoord de den burgemeester met enkele woor den, waarna de jury haar moeilijke taak aanving. Van de 310 aangiften waren circa 260 ingekomen: van de aangegeven geiten was door het slechte weder een deel weggebleven. Gedurende en na afloop van de ten toonstelling werd van het vette veernog al behoorlijk verkocht, enkele dieren boven den gewonen marktprijs. De prijzen werden behaald als volgt: Vet vee: Ossen met 6 of meer breede tanden: le R van Daele te Vlissingen; 2e M. de Jonge te Breskens. Ossen met 4 breede tanden: le, 2e en 3e pr. R. van Daele, voornoemd. Ossen met 2 breede tanden: le A. J. van Overbeke en J. A. Bossand te Oost burg; 2e C. de Backere te Aardenburg. Koeien, onverschillig welken leeftijd: le A. Salome te Aardenburg; 2e A. Leenhouts en Coppejan te Schoondijke en IJzendijke; 3e C. de Backere voorn.; 4e P. Leenhouts te Groede en 5e A. van Lare te Breskens. Schotten Vaarzen met 6 breede tan den: le P. du Burck te Oostburg; 2e A. van Lare, voorn., 3e J. en A. van Gijs te Groede en Breskens. Vaarzen met 4 breede tanden: le Leenhouts en Copneian, voorn., 2e J. en A. van Gijs, voorn., 3e J. Moelaart te Schoondijke. Vaarzen met 2 breede tanden: le J en A. van Gijs, voorn., 2e P. M. van Iwaarden te Cadzand; 3e W. van der Hooft te Oostburg. (Ingez. Med.) Middelburg, 27-IX, '35. Donderdag: hoogste lucht temperatuur 16.6 °C (62 °F); laagste 12.2 °C (54 °F). Heden 9 h: 13 °C; 12 h: 14.6 °C. 0,3 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.4 mm te Haparanda; laagste 744.8 mm te V. Manoer. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen, aanvankelijk zachter. Zon op: 6 h 54; onder: 18 h 48. Licht op: 19 h 18. Maan op: 6 h 44; onder: 18 h 10. N.M. 27 Sept. Vr. Za. Zo. 27 28 29 September. Hoogwater. 2.10 14.13 2.36 14.41 3.05 15.09 Laagwater. 8.25 20.51 8.52 21.20 9.20 21.49 Hoog- en Laagwater te Wemeldiug* Vr. Za. Zo. 27 28 29 S September. Hoogwater. 3.59 16.10 4.29 16.42 5.00 17.10 Laagwater. 9.33 21.46 10 00 22.13 10.25 22.43 Zij, die zich met ingang van 1 October a.s. op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien da tum verschijnende nummers Dikbillen (gewisseld): le en 2e C. J. Pyfferoen te Aardenburg. Dikbillen (niet gewisseld): le J. en A. van Gijs, voorn., 2e Van Overbeeke en Bossand, voorn. Vetgemeste Kalveren: le M. de Jonge te Breskens. Fokvee. Volbloed .Stieren geb. van 1 Oct. 1933 tot 1 Juni 1934: le pr. A. Sa- lome te Aardenburg. Volbloedstieren, geb. van 1 Juni 1934 tot 1 Jan. 1935: le pr. P. M. van Iwaar den te Cadzand; 2e Iz. RisseeuwHaart- sen te Zuidzande; 3e P. J. de Badts te Schoondijke, Volbloed Stieren geb. van 1 Jan. to.t 1 Juni 1935: le pr. P. de Feijter te Aar denburg; 2e Iz. Risseeuw.Haartsen, voorn.; 3e en 4e RisseeuwiHaartsen, voorn.; 5e en 6e P. M. van Iwaarden, voornoemd. Kalfvaarzen: met 4. breede tanden: le pr. F. Dierikx te Oostburg; lb Z. Brakman te Oostburg; 2e C. Cammaert te Schoondijke; 2b A» Quataert te Sluis; 3a Iz. van Cruijningen te Zuidzande; 3b, 4a en 4b Iz. Nortier te Oostburg. Kalfvaarzen met 2 breede tanden: le pr. H. van Waes te Schoondijke; 2e J. van Gijs te Biervliet en 3e P. de Feijter te Schoondijke. Vaarzen zonder breede tanden: la J. van Gijs te Biervliet; lb W. A. Verplan- ke, aldaar; 2e J. A. Nortier te Oostburg;

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1