llufextea De grijze dame BINNENLAND. SUNLIGHT GESCHENK KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1935. No. 227. DE GOESCHE WINKELWEEK. HOE DIT TE VERKRIJGEN! pn 2t tt. ES. of Ide ïe- fijs tan Len ^en Mussolini heeft geen nauwkeu rige voorstellen gedaan. Ba ron Aloisi lichtte slechts het ïtaliaansche standpunt toe. Abessijnsche barbaarschheid en wat er volgens den Duce aan gedaan behoorde te worden. Maar het kan ook anders. Het rapport van de commissie van vijf, dat gisteren is gepubliceerd, en op grond waarvan de Volkenbondsraad in zijn he den voortgezette zitting het een of an der besluit zal moeten nemen, bevat le zenswaardige lectuur. Men verneemt nu tot zijn verbazing, dat Mussolini Maan dag j.l. in tegenstelling met wat er dien dag werd verkondigd, geen enkel voor stel te Genève heeft laten indienen. Ba ron Aloisi, het hoofd van de ïtaliaansche delegatie, heeft slechts mondeling een breedvoerige uiteenzetting van Musso lini's meening over de Abessijnsche kwestie aan De Madariaga, den Spaan- schen voorzitter van de commissie van vijf, ten beste gegeven. Zooals wij giste ren reeds terloops bij een desbetreffend bericht opmerkten, hoeft men dit niet te betreuren, Door een nauwkeurig voor stel zou Mussolini veel meer gebonden zijn geweest dan hij thans is. Mondelinge uiteenzettingen komen gemakkelijk in het vergeetboek terecht, vooral wanneer degene, die ze moest aanhooren, er geen belang bij heeft, haar herinnering leven dig te houden. Wij beweren natuurlijk niet, dat de Duce zich opzettelijk ont hield van het doen van voorstellen, om te gelegener tijd terug te kunnen krab belen. Daar ziet het jammer genoeg nog allerminst naar uit. Maar op zichzelf moet het ontbreken van een nauwkeurig Italiaansch voorstel toch eerder een voor- dan een nadeel geacht worden. Het rapport van de commissie van vijf geeft de uiteenzettingen van baron Aloisi in extenso weer. Veel nieuws bevatten ze niet. Abessynië is een onbeschaafd land, waar nog slavernij heerscht en groole gebieden zuchten onder de tyran- nie van plaatselijke potentaten, die kun nen doen en laten, wat ze willen, omdat het centrale gezag te Addis Abeba slechts in staat is zich in een betrek kelijk klein deel van het land te laten gelden. Mussolini is daarom van mee ning, dat Abessynië van het lidmaat schap van den Volkenbond vervallen moet worden verklaard en onder zijn oppergezag gesteld, uitgezonderd dan de z.g. Amharische provincies (het binnen ste stuk, waar de Negus werkelijk re geert en de ïtaliaansche beschavingsar beid dus niet zoo hard noodig is). „Een geval als dit", moet baron Aloi si vervolgens hebben gezegd, „kan niet worden opgelost door toepassing van middelen waarover het Volkenbondsver- drag beschikt, omdat het Volkenbonds verdrag het geval niet voorziet van lan den, die, ofschoon onwaardig en onge schikt om aan den Volkenbond deel te nemen, toch zullen voortgaan met zich op hun recht te beroepen, en de nale ving te eischen van verplichtingen die de deelneming aan den Volkenbond met zich brengt." En verder: „Indien men eenige ruimheid van oor deel en lenigheid in de toepassing van zekere Volkenbondsbeginselen, zooals de instelling van het mandaat, zou heb ben geoorloofd, zou men de oplossing van het vraagstuk nader zijn gekomen. Maar de commissie van vijf heeft deze gedragslijn niet gevolgd en heeft de op lossing opgebouwd op het verdrag van bijstand, dat voor het Abessijnsche ge val ongeschikt is. Weliswaar heeft deze bijstand ook de organisatie op het oog van politiedien sten door het zenden van buitenlandsche specialisten, doch er zijn reeds voldoen de en zelfs veel te veel van die specia listen in Abessynië, Het eenige resul taat is geweest, dat de doeltreffendheid door HENRY SETON MERRIMAN. 17). De kapitein is eenige oogenblikken naar beneden om te ontdooien, het schip overlatend aan Fitz Henry. Hij doet dit met een gerust geweten voor zoover, namelijk, het geweten van den zeeman gerust zijn kan in een stormwind, met de lichten van Foreland vooruit en een oneindig aantal mogelijkheden in het rond. De kapitein drinkt zijn whiskey met warm water met een zekere lang zame waardeering van de verdiensten van dat verderfelijke mengsel en kijkt naar de aneroide barometer op het be schot tusschen de dekken van zijn hut- Boven op de brug, hoog in den huilen den nacht, staart Luke Fitz Henry, te- rugkeerend uit de afmattende tropen, met ernstigen blik in het duister, geen acht slaand op het woeden der elemen ten. Want Luke Fitz Henry heeft een wrok tegen de wereld en de menschen die dat hebben verheugen zich als 't ware als het slecht weer is. „De beste zeeman, die ooit be stond" denkt de kapitein over zijn twee den officier hij, die zelf ook niet een van de minsten is. De „Croonah" had tastend haar weg gezocht het Kanaal op, door een sneeuw storm, die drie dagen duurde, en de kapi van de gewapende macht is verhoogd, en bijgevolg Abessynië gevaarlijker voor zijn buren en vooral voor Italië is ge worden. Dit wordt des te ernstiger omdat in de voorstellen van de commissie van vijf de organisatie van het leger buiten ieder toezicht blijft. Het plan der raads commissie om het leger geheel in han den te laten blijven van regeering, waar aan men een geheele reeks van contro lemaatregelen voor kwesties van veel minder belang oplegt, bewijst reeds dat dit plan niet geleid is door praktische criteria, die rekening houden met de werkelijkheid." Men kan een zekere logica aan deze ïtaliaansche uiteenzettingen niet ontzeg gen. Echter het was vooral Italië, dat ettelijke jaren geleden de toetreding van Abessynië tot den Volkenbond steunde. De bezwaren, dat er nog barbaarsche toestanden en slavernij heerschten, o.a. door Zweden geopperd, trachtte destijds de ïtaliaansche gedelegeerde te ontze nuwen. Mussolini beroept er zich nu op, dat de Negus, zijn belofte, aan de bar baarschheid een einde te zullen maken, niet heeft vervuld. Het lijkt dan echter logisch, om hem daartoe thans van Vol- kenbondswege de middelen te verstrek ken. Als er buitenlandsche hulp moet komen, om de slavernij radicaal den kop in te drukken, kan dat beter van den Volkenbond uitgaan, dan van een of andere afzonderlijke mogendheid. Deze zou toch beproeven, den beschavings arbeid zooveel mogelijk met de eigen baat parellel te doen loopen. Wie het dan ook is, Italië of een ander. De Volkenbondsraad krijgt aan het rapport een harde kluif. Wij wachten met spanning af, wat voor besluiten hij zal nemen, Een opwekkend woord van den burgemeester. Het Gemeentebestuur van Goes, zeer toejuichende en met groote instemming begroetende het initiatie! tot het houden van een Winkelweek, wenscht aan de organisatoren en aan de betrokkenen van ganscher harte toe, dat de resulta ten zullen beantwoorden aan de, bij de voorbereidingen gekoesterde, verwach tingen. Het is gebleken, dat ook in deze krin gen, zorgen en moeilijkheden niet heb ben geleid tot een doodende verslapping van energie, doch dat, instede daarvan, juist de ongunst der tijden gewerkt heeft als stuwkrabht tot nog krachtiger ont plooiing van arbeidskracht. Door het uitschrijven van een Winkel week hebben de winkeliers tot het pu bliek gesproken, hen opgewekt tot koo- pen. Het woord is thans aan de koopers. Laten deze laatsten den oproep be antwoorden met daden. Ik weet wel, dat, helaas menig gezin nauwlijks meer tot deze daden in staat is, doch laten zij, die dit nog wèl vermogen, in dubbele mate blijken geven den oproep te verstaan. Het getuigt van goed inzicht, dat men deze winkelweek heeit doen samenval len met de tentoonstellingsdagen. Men heeit deze dagen gekozen, niet alleen uit commercieele overwegingen, doch daar nevens is men geleid door andere motie ven, Immers de opgewekte, feestelijke stemming, welke zonder twijfel in Goes zal heerschen, de welverzorgde winkel étalages, dit alles zal medewerken om het getal der tentoonstellingsbezoekers tein en zijn tweede officier hadden het, dank zij het recht van de oudsten in rang, hard te verantwoorden gehad. Luke Fitz Henry was onvermoeid en, wat meer zegt, hij was zonder overdre ven ijver. Hier was die kalme, onver schrokken strijdlust, die alleen de ele menten kan vermeesteren. Hier was de ware genius van de zee. Behalve nog, dat Luke zijn beroep op zijn duimpje kende, had hij dat instinkt van varen, waardoor sommige menschen hun weg schijnen te vinden op het spoorloos water. Er zijn zeelieden, die geen zeevaarders zijn, evenals er jagers zijn, die niet kunnen rijden- Er zijn stuur lui, die u op 't gevoel van Londen naar Petersburg zullen varen en van de Tha mes naar 't Kanaal van Suez zonder op hun sextant te kijken. Zulk een zeeman was Luke Fitz Henry. Uitstekend ge oefend, nam hij iedere bijzondere ge waarwording met onverzadelijken dorst naar kennis in zich op en het was al les kennis die op de zee betrekking had. Hij was een zeeman, anders niets. Maar het is al iets zooals men in Frankrijk zegt om een goed zeeman te zijn. Luke Fitz Henry was een man van middelbare lengte, forsch, met breede schouders en langzamen tred. Zijn glad geschoren gezicht was lang en ovaal, met pessimistisch peinzende oogen oogen, die alles zagen behalve het kleine beetje goeds, dat in alle aardsche zaken is en hiervoor waren zij hardnek te vermeerderen en hen het verblijf te Goes veraangenamen. Goes, zich ten volle er van bewust, dat haar welvaart ten nauwste is ver bonden met het wel en wee van land en tuinbouw, werkt hierdoor krachtig mede aan de hartelijke ontvangst van hen, die thans hunne schreden in het bijzonder naar de tentoonstelling richten, doch wier aanwezigheid binnen de ves ten ook op andere dagen steeds zoo gaarne wordt gezien. Ik ben er van overtuigd, dat deze me dewerking van de Goesche winkeliers dankbare waardeering zal vinden bij hen, die zich op het welslagen van de ten toonstelling hebben toegespitst. Moge aldus ook in de toekomst wor den bestendigd de nauwe samenwerking en goede verstandhouding tusschen stad en platteland. Mogen beiden ook steeds in het ver volg elkaar weten te vinden in het die nen van elkanders belang. De Burgemeester van Goes, VAN DUSSELDORP, Middenstand en publiek. De heer A, M, Simons, Voorzitter van het Winkelweek-Comité schrijft ons: Winkels en étalages zoo keurig moge lijk inrichten en alles doen om geduren de de feestdagen het verblijf in Goes zoo aangenaam mogelijk te maken, en tot koopen aan te moedigen, is thans vooral de taak van den Goeschen ge- organiseerden middenstand. Door het officieel openen der Winkel weken op het Stadhuis, geeft het Ge meentebestuur blijk, dat zij het ijverig streven van de handeldrijvenden in onze winkelstad op prijs stelt, en van de over tuiging, dat de middenstand nog steeds is de onmisbare schakel in de maat schappij. Om dat te blijven heeft de middenstand op de eerste plaats noodig Godsvertrou wen, maar bovendien de medewerking van het publiek, dat waardeert wat thans wordt gepraesteerd. Moge die waardeering van het publiek, vooral door het koopen bij den midden stand, in ruime mate worden gescïïon- ken. door de vorige regeering ingediende ont- werp-Pachtwet terug te nemen; geeft de verzekering dat zijn leden le. bij voldoening aan dit verzoek zich zul len beijveren om een goede verstand houding tusschen verpachters en pach ters aan te kweeken of te handhaven; 2e. dat bij niet voldoening aan dat verzoek vooral de vele minder kapitaal krachtige verpachters genoodzaakt zul len zijn, ten einde aan hun verplichtin gen tot betaling der lasten hypotheekren te enz,, te voldoen, hun thans verpachte boerderijen en gronden zooveel mogelijk zelf in exploitatie te nemen of ze door zetboeren te laten bearbeiden. De heer 's Jacob van Stavoren zeide, dat de Vereeniging de actie van den Bond van Landverpachters met alle kracht zal steunen. De voorzitter stelde de vraag of de vergadering goed vond, dat de Bond contact zoekt met alle vereenigingen, die hetzelfde doel nastreven. De vergadering verleende het bestuur te dien opzichte vrij mandaat. HET UITDIEPEN DER VESTEN. Een aanvullingscrediet gevraagd. Op 16 Mei 1934 besloot de Raad een ciediet beschikbaar te stellen van J 113.000 voor het in werkverschaffing doen uitdiepen van de vesten. Het be drag was samengesteld uit 63.000 voor „arbeidsloonen c.a." waarin Rijkssubsi die werd ontvangen, 44.500 „andere kosten" en 5000 als „omslag voor den dienst van Gemeentewerken". Op 5 September jl. was van de som van aaEBBa^aBZHseK32EtSgsaiéaa3s»i«eEHBBt>s2x»ea, TEGEN HET NIEUWE ONTWERP PACHTWET. De Nederlandsche Bond van Land- verpachters heeft te Groningen een openbare vergadering gehouden, waar in de secretaris mr. H, T. Meijeringh te Groningen de bezwaren uiteenzette, die er bij den Bond bestaan tegen het nieu we ontwerp-Pachtwet, De volgende motie werd aangenomen: "De Nederlandsche Bond van Land- pachters enz,; gehoord hebbende de besprekingen over het bij de Tweede Kamer ingedien de ontwerp-Pachtwet; er van overtuigd zijnde, dat er geen behoefte bestaat aan een nieuwe regeling van de pacht, om dat die voor normale tijden in het Burg.5 Wetboek en voor dezen crisistijd in de crisispachtwet 1932 voldoende geregeld is; overwegende, hoe uiterst gevaarlijk i het is, in de huidige paniekstemming 'n wet te maken, die voor normale tijden het pachtwezen regelen moet; verzoekt de regeering eerbiedig het Zend ons voor elke gratis Bad handdoek 8 x 2 16 uitknipsels rvan de grote Sunlight-dozen (n.l. de blauwe kwartcirkel links onderaan, welke op elke doos 2 x voorkomt en waarop staat: Waarborg 10.000) of 16 sluit kleppen van de nieuwe 2 stuks doos (n.l. die kleppen waarop de aanduiding „l/2 bon" niet voorkomt). Deze aanbieding is geldig tot 2 Nov. a.s. LEVER'S-ZEEP MIJ. N:V.'VLAARDISJGEN &5Q-0Q9H (Ingez. Med.) kig blind. Met het oog op den smallen strakken mond, was het een, in hooge mate strijdlustig gezicht een gezicht, i dat gemakkelijk ontaardt in ruwe harts- j tocht bij 't verliezen van een strijd- j Maar, gelukkig, Luke's weg lag op de j groote wateren, en hij, die het tegen de i zee opneemt, moet leeren overwinnen door gelijkmatige, kalme vastberaden- j heid, niet door hartstochtelijk worstelen. Zij, die met hem werkten, vreesden hem, en leerden hem daardoor kennen in zijn doen en laten. De stuurman met één oog op het kompashuisje, wist altijd, waar hij hem zoeken moest met het andere, want j Luke kwam nauwelijks van zijn plaats, zoo lang hij wacht op dek had. Zoodra. hij opkwam, vatte hij post aan stuur- fcoordzijde van de smalle brug, vanwaar j hij zich in den regel niet verroerde. Men leert den man kennen uit zulke kleinig- S heden, als men slechts het geduld heeft, j die aan elkaar ie passen. i Zij, wier beroep op zee ligt, .en zelfs zij, die voor hun genoegen den Grooten Oceaan bevaren, kennen de betrekke lijke verdiensten van den man, die op zijn post komt en daar staan blijft en van hem, die, ongedurig, rondloopt over het schip. Op 't oogenblik stond Luke als een standbeeld zwart en glinsterend, te midden van den grauwen winternacht, en zijn diepe oogen, als die van een kat, doorboorden de omringende duisternis. Hier stond een strijdlustig man- Een man, wiens behoefte het was tegen iets te vechten en met buitengewoon over leg had het lot hem in een betrekking geplaatst, waarin hij de natuur mocht bekampen. Luke Fitz Henry genoot let terlijk in een nacht als deze de duis ternis, het huiveringwekkende en het toenemend gevaar pasten bij zijn stren ge, strijdlustige natuur. Hij hield van moeite en gevaar, met dien eigenaardi- gen vorm van liefde, waarmede de strij der staat tegenover een meedoogenloos vijand. Van licht tot licht drong hij onver schrokken voort, door duisternis en ver bijsterende moeilijkheden bij Dungeness en juist op tijd, in het volle zonlicht van den volgenden dag, ging de „Croonah" met zijwaartsche beweging langs de ka de in Tilbury Doek. De passagiers, na doodangst en doorstaan gevaar als her boren, strompelden aan wal. In hun nieuwe levens was reeds geen plaats meer voor de mannen, die door en door met roet bemorst en uitgeput, deze le vens gedurende meer dan een maand in hun handen hadden gedragen. Zij verdrongen zch op de trap en bekom merden zich niet om Luke, die naar zijn kajuit ging. Daar lagen twee brieven op het kleine tafeltje. Een van'^Fitz te Mahon, de an dere met een handschrift dat Luke bijna vergeten was. Hij bekeek hem aan den achterkant met den eigenaardigen lach van een man, die een wrok tegen vrou wen heeft. Maar'hij opende hem vóór den anderen. 63.500 reeds 62.700 uitgegeven, zoo dat op dien datum nog slechts een be drag van 800 beschikbaar was. Om het werk te voltooien, zal nog ongeveer 3% maand moeten worden doorgewerkt, In overleg met den dienst van Gemeente werken, heeft de directie der Ned. Hei de Maatschappij eene aanvullingsbe- grooting opgemaakt en daaruit blijkt dat nog 23.500 zal noodig zijn, waarop evenwel in mindering komt de vermel de 800, zoodat uiteindelijk met een bedrag van 22.700 kan worden vol staan. Dit betreft uitsluitend arbeidsloonen enz., waarin de gebruikelijke rijkssub sidie, door B. en W. geraamd op 77.3 pet., zal kunnen worden ontvangen, zoo dat voor rekening van de gemeen te blijft §152.90. In verband met een en ander stellen B. en W. den Raad voor hen een aanvullingscrediet van 22.700 te verleenen. Dekking voor de ze som is gevonden door een overeen komstige verlaging van den post voor steunverleening aan werkloozen. B, en W. vertrouwen hoewel zij dat niet met absolute zekerheid kunnen zeggen dat bedoelde post na de verlaging voldoende zal zijn om de nog noodige uitgaven te kunnen bestrijden. Overi gens kunnen B. en W. daaraan nog toe voegen, dat op dit oogenblik op de be grooting geen andere dekkingsmiddelen voor het benoodigde aanvullingscrediet aanwezig zijn. Tenslotte deelen B. en W. nog mede, dat naar reeds thans bekend is, ook de post „andere kosten" omvattende „ma terialen c.a." aanzienlijk zal worden overschreden. Daar de overschrijding evenwel thans niet met juistheid is te bepalen, zullen B. en W.daaromtrent, nadat het werk geheel zal zijn gereed gekomen, een nader voorstel doen, waarbij dan tevens onder de oogen zal zijn te zien, welk gedeelte van die over schrijding ten laste van den kapitaal- dienst zal behooren te worden gebracht, en welk bedrag op den gewonen dienst der begrooting zal behooren te drukken. DE ZEVENDE KLASSESCHOOL EN VAKONDERWIJS BIJ HET ULO Niet bedreigd In hun enkele dagen geleden reeds aangehaald schrijven betreffende de gemeentebegrooting 1935 hebben Ged. Staten nog medegedeeld, dat zij hun oor deel nog niet konden kenbaar maken betreffende de volgende punten: a. de uitgaven voor de centrale 7de klasse school; b. de uitgaven van het vakonderwijs aan de scholen voor uitgebreid lager on derwijs; c. de uitgaven ter zake van de genees kundige armenzorg; d. de uitgaven ter zake van het ex ploitatie-tekort van de godshuizen Zoo spoedig mogelijk hoopten Ged. Staten hieromtrent nader te kunnen be richten. Thans hebben Ged. Staten een af schrift toe gezonden van een schrijven van de Commissie van Overleg inzake de gemeente-begrootingen. Deze commissie deelt mede, dat het Departement van O. K. en W. omtrent de uitgaven verband houdende met de centrale 7e klasse en het vakondeiwijs aan deze school en aan de scholen voor u.l.o te Middelburg het volgende is ge bleken. Alleen wanneer de centrale zevende klasse als zoodanig bij een der andere lagere scholen gevoegd zou kunnen worden, ware hare opheffing als afzon derlijke school te overwegen. Daar dit voor den cursus 19351936 niet moge lijk is, in verband met de schade, welke daardoor aan het onderwijs zou wor den toegebracht, alsmede met de moei lijkheden, welke bij haar huisvesting ondervonden zouden worden, zal op op heffing vooralsnog niet worden aange drongen. Handhaving van de vakonder- Beste Luke. Het doet mij genoegen van Fitz te hooren, dat het je goed gaat bij de handelsschool. Hij zeide mij, dat je stoomboot, de „C'-oonah", een heel goeden naam heeft op de Indische vaart, en dat je mede-officieren allen heeren zijn. Het zal aangenaam zijn je bij mij aan tafel te zien, op den eersten avond, die je tot je beschikking hebt. Ik dineer om zeven uur dertig. Geloof mij, t.t. Marian Harrington. P.S. Ik zal het zeer op prijs stellen, als je in avondtoilet wilt komen, daar ik lo- gées heb". En 't is raar, maar de vrouwelijke steek in het post-scriptum gaf den door slag. Luke ging zitten en schreef onmid dellijk een telegram, waarin hij mrs- Harrington's uitnoodiging voor dienzelf den avond aannam. Toen hij om klokslag half acht dien avond aan de bel trok van het groote huis in Grosvenor Gardens, was hij zich bewust van een zeker gevoel van hoog moed. Hijjwas volkomen zeker van zich zelf. Hij meende, dat de groote salon leeg was, toen de knecht hem daar binnen liet, en het duurde eenige seconden voor hij de gedaante van een jonge dame in een gemakkelijken stoel bij het vuur on derscheidde, (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5