kerknieuws. onderwijs* sport. buitenlj&nd. BEURSTHERNiMETER van Donderdag. SEURS- EN WISSELKOERSEN. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ö.D. Hef Ifaliaansch-Abessijnsch conflict. Merkwaardige geruchten. ENGELAND. AMSTEDAM, 26 September. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 93%—93%. Ned. 33 1000-4 93%—93%. Ned. 34 1000-4 93%—93%. Certificaten-3 79%—80%. O. Indie 34 1000-4 90—91%. Denemarken Oblig- 1926-5 66%69. Duitschl. 100-7 19%—19%. Engeland 1960-90 4 68%— 68%. Zwitserl. oblig. 24-5 97% Zwitserl. Staatss. 1927-4% 93% Amsterdam 1933-5 93%94, Amsterdam 1934-4% 89% 's-Gravenhage 1929-4% 93%94%. Rotterdam 1926-1930-4% 86%—87%, Berlijn 1925-6% 16%—16%. Zeeuws. Hyp. B-5 84%84. Zeeuws. Hyp. B-4% 84%83. Cities Service Cy. P. 1958 5 30% A Amsterd- Bank 104%104%. C Rott, Bankver. 102% A Twentsche Bank 83 A Pref. Gruyter Zn A. 102% A Pref. Jurgens A 89%91%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 398400. A Ver. Papf. v. Gelder 41%42%. C Am- Car Foundry 12%12%. C Am. Smelt Ref. 29%—29%. C Farbenind. I.G. 29% C Stand. Brands 8%8%. C North Am. Cy. 12%12%. A Born. Sum. H.M. 133—433%. A Linde Teves en Stokv. 6666. A Ned. Wol Mij. 90—88%. A Singkep Tin M. 79—450. A J. C. Japan Ln. 29 A Rotterd. Lloyd 3433%. A S. M. Nederland 33%32%. A Amst. Thee C.M. 4142%, A Houth. Alberts 25—22." komen, als daarbij passende aanleg-in- richtingen worden gemaakt. De thans bestaande aanlegponten in de buitenha ven van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en de aanlegsteiger te Walsoorden voldoen niet aan de te tsel- len eischen en kunnen niet daarnaar wor den gewijizigd. Bovendien ondervinden de vaartuigen, die den veerdienst ver richten, hinder van de schepen, die zich in de buitenhaven moeten bewegen. Voor een zoo snel mogelijke veerver- binding tusschen Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen en 't overige deel van Ne derland is een zoo kort mogelijk veer- traject aangewezen. Als eindpunt van den weg no. 60 zijn op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaan- deren nieuwe veerhavens ontworpen na bij Kruiningen en in den Perkpoldet-, voorzien van aanleg-inrichtingen voor koplading, ter vervanging van de aan- leginrichtingen te Hansweert en te Walsoorden. Gedeputeerde Staten van Zeeland 6temmen met de plannen in. De kosten der werken worden geraamd op f 1.100,000. Het ligt in het voornemen de werken zoo mogelijk in de werkverruiming te doen uitvoeren. Duitsch-Nederlandsche oesters. Men schrijft ons uit Ierseke: Door een oesterkweeker alhier is aan gekocht de BRO 105 om daarmede in de Sleeswijk-Holsteinsche wateren de oestervangst te gaan uitoefenen. Dit voorjaar zijn vrij wat oesters uitgezaaid en nu is het voornemen deze op de Duitsche markt te brengen. Aangezien het zeer moeilijk is om Hollandsche oes ters naar Duitschland te zenden (van wege de 80 pet. invoerrechten) bestaat er wel kans dat deze poging loonend zal zijn. DE WINKELWEKEN. Goes versaagt niet. De Goesche middenstanders toonen steeds een bewonderenswaardige vitali teit. Bewonderenswaardig, omdat Goes tenslotte toch een kleine plaats is (zelfs in oogenschouw genomen het achterland met 40,000 zielen), omdat de belastingen te Goes zeer hoog zijn, en omdat ook de Goesenaars de achterl ggende jaren flin ke klappen kregen. Maar desondanks blijven de midden standers zich roeren- Er verschijnen re gelmatige nieuwe winkelpanden, oude zaken worden verbouwd en gemoderni seerd, en elk jaar wordt gezamenlijk ook eens op de groote trom geslagen. Vorig jaar vond dit reveille door mid del van de Goesche Beurs in Schutters hof plaats en met veel succes en ditmaal zu'.len een paar winkelweken toonen wat de Goesche Zakenmenschen het koopende publiek aan te bieden hebben. We hebben goede hoop, dat ook deze winkelweken een welgeslaagd verloop zullen hebben. Want in de eerste plaats zullen gedurende de groote fruittentoon- stelling vele duizenden van elders naar Goes komen, en in de tweede plaats zijn er de vele attracties waarvoor de Goe sche winkeliers zelf gezorgd hebben en waarvan een advertentie in dit nummer een overzicht geeft. Uit de talrijke en waardevolle prijzen blijkt wel, dat de winkeliers geen half werk willen doen en etjieel wat voor over hebben om deze weken een gron dige reclame te maken. Hieronder volgt een kort overzicht van de te wachten gebeurtenissen: Morgenavond half acht worden de winkelweken geopend. Dan vindt ten stadhuize de officieele ontvangst door 't gemeentebestuur van de commissie plaats. Om acht uur volgt dan een muzi kale rondwandeling, waaraan beide mu- z ekgezelschappen deelnemen. De stoet zal voorafgegaan worden door zes auto's, waarin B- en W. en de commis sieleden. Tevens zal morgenavond de P.Z.E.M. lichtreclame op de Markt wor-, den ontstoken. Zaterdag heeft het publiek gelegenheid de extra verzorgde étalages te bezich tigen en er zijn oordeel over te vellen. Maandagavond geeft „Kunstvrienden" een mondharmonica-concert op de Groote Markt. Dinsdagavond volgt een tweede mu zikale wandeling- Woensdag vindt een kindervoorstel- C Baltimore en Ohio 1040%. A Southern Rlw. 5%(5%. C Union Pac. Rr. 62%—62. C Int. Nickel Cy. 1918%. Duitschl. '30 1000-5% 18%—18%. A Koloniale Bnk- 35%35%. A N.I. Hbk. 1000 74%—74%. C Ned. H.M. 1000 112%—113. A"Alg- Kuntz. 26%—26%. A v. Berkels Pat. 4645. C Calvé-Delff 59%59%. A C. Su:ker Mpij. 35%35. A Ned. Ford A.M. 279%—280. A Philips Gem. B. afg. 236%—242%-40, C Unilever 99—99%-100%. C Anaconda Cop. 1312%-%. C Bethlehem St. 23%—22%-23, C Kennec Copper 15%15%-%. C Un. States Leather 5%5. C U. States St. C. 28%—27%-%. A A.N.I.E.M.N.B. 150%—150%. A Kon. Petr. Mpij. 192%—189%-90%. C Contin. Oil Cy. 12%—11%-12%. C Shell Union O.C. 5%6. ling met poppenkastvertooning in Schut tershof plaats. Donderdag wordt de fruittentoonstel- ling geopend, met middagstoet met mu ziek en avondstoet met lichtreclames. Vrijdag houdt prof. Sprenger een le zing over Zoete Most; des avonds wordt een openluchtfilm vertoond op het ten toonstellingsterrein, en wordt op den Westwal vuurwerk afgestoken. Zaterdag vindt om 3 uur een foto- puzzle-rit plaats; wordt van 5 tot 7 uur een concert op de Markt gegeven, waar na wederom een openluchtfilmvertoo- ning volgt. Dinsdag wordt de winkelweek gesloten met muzikale wandeling en taptoe. GRIJPSKERKE. Bij den fruitkweeker S. B. B. is een goudreinet geplukt, die het kolossale gewicht heeft van 4 ons. VEERE. De alhier gehouden inzame ling voor de vereeniging „De Macht van het Kleine" heeft 24 opgebracht, ter wijl 21 gestort is in de Suppletiekas der vereeniging. HOEDEKENSKERKE. Tot waarne mend burgemeester is benoemd de hr M Steijn Jr. IERSEKE. De vangst van jnosselzaad op de banken onder de kust van Wal cheren is op 't oogenblik zeer loonend en menige motorbooteigenaar kan zijn brood daar verdienen. De prijs, eerst f 1, is nu teruggeloopen tot f 0,70. Maar is nog loonend. De kwaliteit is zeer goed. Door het ruwe weer wordt de visscherij evenwel zeer belemmerd. KLOETINGE. Op initiatief van het Zeeuwsch Comité tot activeering van Christ. Hist. Vrouwen, bestaande uit de dames Dippel, Middelburg; Hartjes Nijland, Vlissingen; TonsbeekTen Ca- te, Kamperland, Straub, Kloetinge, werd alhier een plaatselijke groep van C. H. Vrouwen opgericht waartoe bereids 10 leden toetraden. Het doel dat deze ver eeniging beoogt is het brengen van meer bekendheid der C. H. beginselen onder de vrouwen. KLOETINGE. Tot voorzitter der Chr. Hist. Kiesvereeniging werd gisteravond benoemd de hr A. C. Lankester. KRABBENDIJKE. Bij gunstig weer zal het muziekgezelschap „Concordia' ,a.s. Zaterdag een concert geven op de muziektent. RAAD VAN RILLAND-BATH, Het gemeenteh u i s jubileert, RILLAND-BATH. Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Dominicus voltallig. Medegedeeld wordt dat aan C. de Goffau en J, v. d. Sande een per ceel bouwgrond is verkocht. Dat de ver gunning voor radiodistributie is ver leend aan C. Polderman te Krabben- dijke. Ingekomen is een begrooting van den keuringskring Kruiningen; het aan deel in de kosten voor deze gemeente is 683. De afdeeling Rilland-Bath van den Vrijwilligen landstorm krijgt een subsidie van de gemeente van f 10. Een verzoek van de N.V. landbouw- Maatschappij Bathpoilders om de be drijfsbelasting af te schaffen wordt aan gehouden tot de behandeling der- be grooting 1936. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1934 wordt uitgesteld en goedgekeurd er was ontvangen 1741 en uitgegeven 1660. De begrooting 1936 van deze instel ling werd goedgekeurd op een bedrag van 1346 in ontvangsten en uitgaven, met een subsidie van 1100 van de ge meente. De rekening der gemeente over 1934 werd voorloopig vastgesteld wat den ge wonen dienst betreft met 'n bedrag der ontvangsten van 77123 en der uitga ven 64474. De kapitaaldienst met een bedrag van ontvangsten groot 4944 en uitgaven 23689. De begrooting 1936 wordt aangeboden. Het gemiddeld bedrag per leening der kosten van het openbaar L. O. over 1933 heeft bedragen 9,71. Dit bedrag wordt ook vastgesteld voor de bijzon dere scholen. Voor 1935 wordt een gratificatie van 100 verleend aan den volontair ter secretarie. Aan de orde kwam de be kende vraag of ook hier subsidie moet worden verleend aan landbouwers welke personeel in dienst wil houden, met overheidssteun, De voorzitter, gesteund door weth. v. d. Sande, zeide dat hier groote moeilijkheden aan zijn verbon den, en adviseert nog af te wachten. Al dus besloten. Een verzoek van J. van Houte om de sloot tusschen het nieuwe bouwterrein, en zijn terrein te mogen dempen, en de kosten hiervan voor de helft voor eigen rekening, en de andere helft voor re kening der gemeente te nemen, wordt ingewilligd. Tot dagelijksch opzichter voor de werken aan de Spuikom te Bath, werd benoemd de heer A. Mol, al hier; zijn vergoeding zal nader worden vastgesteld. In de rondvraag vraagt de heer Van Gorsel af er ook gebouwd mag worden buiten het bouwterrein der gemeente, nu er een uitbreidingsplan is vastgesteld en het zich laat aanzien dat daar viak naast gebouwd zal worden. De voorzit ter ziet hierin geen gevaar, omreden dat de voorwaarden hiervoor niet gemakke lijk zijn. De secretaris leest thans de notulen voor van.... een vergadering van den Raad van 25 September 188 5. Dit was nl. de eerste vergadering welke, nu dus 50 jaar geleden, in het tegenwoor dig gemeentehuis werd gehouden. Hierna wees de voorzitter er op, dat de datum dier vergadering dus gelijk valt met deze. Hij gaf een terugblik van hetgeen in al die jaren in dit gebouw is behandeld. En bracht een stille hulde aan alle welke daar aan hebben mede gewerkt. Spr. hoopte, dat de tegen woordige ambtenaren, en Raadsleden met evenveel ijver en trouw hun arbeid hierin mogen verrichten, al is het te hopen dat dit hier niet meer zoo Ir ng moge zijn, daar een nieuw gemeentehuis dringend noodig wordt. Aardappelziekte. Sommige verbouwers van aardappelen zien tot hun groot nadeel, dat in hun te velde staand gewas de'ziekte gen,aamd Risitonia of lakschurft, deze vrucht ge heel of gedeeltelijk heeft waardeloos ge maakt. Een belangrijke partij alhier geplant voor pootgoed heeft alle w,aarde verlo ren. Bij deze ziekte die al jaren wordt aangetroffen, doet zich het verschijnsel voor, dat in en beneden de schil zich rood gekleurde korreltjes vormen en die ook dieper den aardappel in gaan. Al zeer vroeg in den groei openbaarde zich de ziekte in het loof der vruchten. Ned- Herv, Kerk. G. den Duyn, cand. te Weesp heeft bedankt voor het beroep naar Arne muiden. Geref. Gem. Ds. M. Heikoop te Utrecht is beroe pen te Borsselen. C Tide Water Ass. Oil 66%. A K.N. Stoomb. Mij, 6%6%. A Ned. Scheepv. U. 40%39%-40 A H.V. Amsterdam 177%—175%-77. A Java Cult. Mij. 90%—89%. A N.I. Suiker U. 86%86. A Deli Batavia 137% C Deli Mij. 1000 153—152%-51. A Senembah 156% C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 104% -^103-04. A Deli-Bat. Rubb. 63%—62%-63%. A Hessa Rubber 86%85%. A Serbadjadi S.R. 57%—57. Prolongatie 6%6-6%. WISSELKOERSEN. 25 Sept 26 Sept. Londen 7.30% 7.28% Berlijn 59.75 59.57% Parijs 9.78 9.76% Brussel 25.09 25.02 Zwitserland 48.20 48,10 Kopenhagen 32.65 32.55 New-York 1.48% 1.48% gemeene stemmen benoemd de heer J. A. van Dixhoorn. Geslaagd voor het machinisten di ploma B (theoretisch gedeelte) de heeren G. J. de Graag, J. Herman en P. L. Steendam alle leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Benoemd tot onderwijzer ,aan de Chr. school te Valkenburg (Z.H.), de hr J. F. Sierat te Middelburg. Damclub Zaamslag. Op initiatief van de heeren J. A. van Dixhoorn en J. M, de Pooter Pzn., is te Zaamslag een damclub opge richt met aanvankelijk 23 leden. E)e heer Van Dixhoorn opende dezen avond met het geven van een simultjian- sèance, waaraan een 17-tal spelers deel namen. Na anderhalf uur spelens h,ad hij er 9 gewonnen, 3 remise en 5 verloren. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. A. van Dixhoorn, J. M. de Pooter Pzn. en P. Oele. De algemeene vergadering keurde met algemeeie stemmen het vooritel van den heer Van Dirhoorn goed om zich in be ginsel te verklaren voor aansluiting bij den Zeeuwschen D.ambond. Tot adviseur-instructeur werd met al- Er is vandaag niet veel nieuws over de Abessijnsche aangelegenheid. Te Ge- nève wachtte men vanochtend met span ning de resultaten af van de vergadering van den Volkenbondsraad, die heden zou beginnen. Onderwerp van gesprek vorm de verder het gister en reeds vermelde denkbeeld, om een Volkenbondscommis sie voor Abessynië te zenden. De Negus blijkt een telegram naar Genève ge stuurd te hebben, waarin hij op het zen den van zoo'n commissie aandringt. Zoo als men weet, zou deze bij 't uitbreken van 'n oorlog, dienen te bepalen, wie de aanvaller is. Vermoedelijk zal er van het plannetje echter niets komen. Italië verzet er zich sterk tegen. Dit behoorde een reden te meer te zijn, om het wel te doen, maar men verwacht, dat de Volkenbondsraad zal toegeven aan de wenschen van Ita lië, om Mussolini niet nog meer te prik kelen. Diplomatieke besprekingen te Rome, Gisterochtend heeft de Fransche ge zant te Rome, de Chambrun, opnieuw 'n onderhoud gehad met staatssecretaris Suvich. Hieruit, en uit het onderhoud van Mus solini met den Britschen gezant Sir Eric Drummond, kan men besluiten, dat tus schen Londen, Parijs en Rome opnieuw pogingen gaande zijn om langs diploma- tieken weg tot een oplossing in het Ita- liaansch-Abessijnsche conflict te komen. Het was Mussolini zeer aan genaam Het Italiaansche ministerie van pers- propaganda heeft een communiqué ver spreid betreffende het onderhoud, waar bij sir Eric Drummond aan Mussolini een boodschap van den Engelschen minister van buitenl. zaken, Hoare, heeft over handigd, waarin wordt verklaard dat deze ten zeerste wenscht, „ieder onnoo dig misverstand tusschen de beide lan den" te vermijden. „De Duce", zegt het communiqué verder, „heeft den ambas sadeur verzocht, Londen te doen weten dat de mededeeling van Hoare hem zeer aangenaam was en dat hij haar had ge waardeerd." Italianen in Egypte, die ge noeg van den Duce hebben Een correspondent van de Daily Ex press meldt uit Caïro, dat de autoritei ten in Egypte overstroomd worden met verzoeken van in Egypte wonende Itali anen om de Egyptische nationaliteit te mogen aannemen. Men heeft al deze ver zoeken geweigerd. Het Italiaansche ge zantschap te Caïro heeft bezwaar ge maakt tegen deze inwilliging. Verder zouden welgestelde Italianen in Egypte, pogingen aanwenden hun be zittingen tegen confiscatie door den Ita- liaanschen staat te verzekeren. In den tijd van veertien dagen heeft men in Alexandrië polissen verstrekt tot een be drag van 3,000,000 pond. Dit bedrag is zoo hoog, dat de verzekeringsmaat schappijen besloten hebben geen verde re transacties van deze soort aan te gaan. Militaire maatregelen in Lybië De Daily Mail meldt uit Mersamatru (Noord-Egypte) dat een aldaar uit Tunis gearreveerde betrouwbare Europeesche zegsman mededeelingen heeft gedaan over den toestand in de Noord-Afri- kaansche bezittingen van Italië. Hij ver telde, dat in Lybië een levendige mili taire bedrijvigheid kan worden geconsta teerd. In Fransch Tunis is iets dergelijks niet te zien. Lybië echter vormt één groot troepenkamp. Bengasi schijnt het voornaamste steunpunt te zijn van een aanzienlijke Italiaansche luchtstrijd(- macht. In Tobroek, van welke haven de Italianen een vlootsteunpunt hebben ge maakt, bevinden zich volgens zijn zeggen een kruiser, drie destroyers, twee duik- booten, drie vliegbooten en een groot transportschip dat blanke soldaten aan land heeft gezet. Uiterlijk is de inland sche bevolking volkomen rustig. Er heerscht evenwel tengevolge van de mi litaire act'viteit een zeer geladen stemming tegen Italië. Philips J Obl.markt- Suiker Koninkl. Rubber Tabak Unilever Markt Schepen Olie Amerika jAku (Wettig gedeponeerd.) De correspondente van het Fransche dagblad „l'Oeuvre" seinde gister uit Ge nève aan haar blad geruchten over een mogelijke regeeringswisseling in Italië. Zij het met alle voorbehoud, dat ook zij zelf maakt, geven wij hier haar mede deelingen (in een vertaling van „Het Volk") weer. Deze luiden: „De gedelegeerden in Genève hebben thans het gevoel, dat de Volkenbond be slissende uren beleeft, die den vrede in Abessynië of elders moeten brengen. Zal Engeland met zijn 150 oorlogs schepen, die het in de Middellandsche Zee heeft en met zijn Indische vloot, die gereed ligt om door de Golf van Aden te stoomen om op de meest „vrede lievende wijze" van de wereld de kust van Eritrea en van Italiaansch Somali- land te' blokkeeren na zulk een de monstratie en zulke uitgaven aan M.us- solini een voldoende voordeelige situ atie in Abessynië kunnen laten? Waar schijnlijk niet. Mussolini, van zijn kant, kan voor zijn persoonlijke positie thans een middel matige oplossing niet meer aanvaarden. Sinds eenige dagen circuleeren er zeer vage geruchten in de wandelgangen van den Volkenbond, volgens welke er tus schen sommige zeer hooge Italiaansche kringen en sommige Britsche kringen besprekingen zouden hebben plaats ge had. Het is natuurlijk nie mogelijk de juisheid van zulke geruchten na te gaan. Maar men beweert, dat deze Engelsche kringen thans ingelicht zoiiden zijn voor het geval, dat een wijzi- ging van de tegenwoor dige regeering zou plaats vinden. De regeering van Mussolini zou dan wor den vervangen door een persoon van zeer hooge geboorte uit het konings huis, die de plaats van Mussolini zou innemen. Hoewel men geen gewicht hecht aan deze geruchten, is men over het alge meen toch van meening, dat er inder daad een Oogenblik voor Italië zou kun nen komen, waarop alleen een regee- ringsverandering de positie van Italië te genover den Volkenbond en de groote mogendheden zou kunnen redden." Tot zoover de genoemde correspon dente. Wij kunnen er nog aan toevoegen, dat met den „persoon van zeer hooge ge boorte", vermoedelijk Kroonprins Um- berto wordt bedoeld, die is getrouwd met prinses Marie José van België. Een zeer snelle trein.. Bij een proef rit tusschen Doncaster en Peterborough heeft een trein van den Londenschen Noordoostc Spoorweg de geweldige snelheid behaald van bijna 162 km. per uur. De tre;n wordt getrokken door een iocomitief in stroomlijn. Het is de eerste •van een nieuwe serie die pas veertien dagen geleden de fabriek van de spoor wegmaatschappij te Doncaster heeft ver iaten. De maatschappij wil met dezen trein een nieuwen sneldienst openen tusschen Newcastle en Londen, Deze afstand van 432 km zal worden afgelegd in 4 uur tijds, waarin begrepen is een oponthoud van twee minuten te Darlington. Geweldige brand te Londen, Op de kade te Londen is gisteravond een geweldige brand uitgebroken in opslag plaatsen van koloniale producten. De brand wordt de grootste geacht, die ooit in het district Wapping aan de Theems heeft gewoed. De vlammen verspreidden zich met razende snelheid. Een pakhuis, van zeven verdiepingen stond weldra in lichter laaie. Ongeveer zesduizend kisten rubber, met een inhoud van circa 600 ton, vorm den eveneens een prooi der vlammen. Het vuur sloeg ruim dertig meter om hoog. Nader wordt gemeld, dat hedenmor gen 300, deels met gasmaskers uitgei uk- te brandweerlieden zich er toe beper ken de naburige pakhuizen en woon huizen te redden. Onophoudelijk storten zij geweldige watermassa s op de nog gloeiende puinen, waaruit telkens weer vonkenregens huizenhoog opstijgen. Met stralen van 35 motorspuiten en twee brandweerbooten heeft men het vuur bestreden.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2