Nieuwe Kwaitaalabonné's. TAYLOR Haardkachel A. VAN ROOK Goud en Zilver BINNENLAND. STOOMWASSCHERI) „ZEELAND'' ZEELAND. WITKAM's GESCffENKEHHUIS - GOES WEER EN WIND. GRATIS. NUMMER 223. DRIE BLADEN. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. de koningin en de prinses naar de manoeuvres. Het vermiste vliegtuig. versterking'onzer weermacht. iShin de naaöte toekomst over te gaan tot den aankoop van meer vliegmachines, moderne, sterke zoek lichten, afweergeschut,, alsmede onzrf munitievoorraden op grootere schaal dan protest tegen de duitsche jodenvervolging. de witte spatborden. de reisbelasting pirqgressief? de staking in de tilburgsche textielindustrie. Langevielesingel D 197 - Tel, 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. GOES. de opening der zeeuwsche fruittentoonstelling. ZUID-BEVELAND. raad van heinkenszand. tewerkstelling van werk- loozen in 't landbouwbedrijf. onze iptwtaciciU MIDDELBURGSCHE COURANT ïiasOOtSCHECOWAKIüau :.t?*gbiad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per ^kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg! regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Bi) contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. jWWM— Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriefe „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regsk, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. sns! „Brieven." of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. De Koningin is gistermiddag met den trein van 3.10, waarin het Koninklijk salonrijtuig medereed v,an Den Haag naar Het Loo vertrokken, teneinde ge durende eenige dagen de legeroeïeningen in Gelderland bij te wonen. H.M. was vergezeld van Prinses Juliana, Nader wordt gemeld: De Koningin en Prinses Juliana zijn gistermiddag om kw,art over vijf, per trein te Apeldoorn aangekomen en ver der per auto naar het paleis Het Loo gereden. Ondanks het regenachtige weer hadden zich bij het station en het pa leis vele belangstellenden opgesteld. Een ietwat zonderling telegram. De directie van de K.N.I.L.M. te Am sterdam heeft hedenmorgen een tele gram ontvangen, w,aarin met slechts drie woorden wordt medegedeeld, dat het met de bemanning van de PH-AKV, het nieuwe De Havilland Dragon Rapide vliegtuig, dat bestuurd werd door den Engelschen kapitein Fullford, terwijl mede van de bemanning deel uitmaakten de Nederlandsche luitenant vlieger J. Vonk en de Engelsche werktuigkundige S. J. Cope, alles wel is. Het telegram is verzonden uit Ngapur, een plaatsje dat 25 km beneden Bassein ligt. Daar de onderteekening ontbreekt en ook geen nadere bijzonderheden wor den medegedeeld, is de directie van de K.N.I.L.M. t.a.v. de betrouwbaarheid van het telegram eenigszins sceptisch gestemd. Men wachtte nadere berichten af van kapitein Koppen, die sinds gis termiddag niet meer van zich had laten hooren. Alleen werd gisteravond nog verno men, dat het zoeken naar het vliegtuig tijdelijk was gestaakt, in verband met het slechte weer. Het spreekt vanzelf, dat deze mededeeling een somberen in druk maakte in luchtvaartkringen. Intusschen geeft men de hoop nog niet op. De vlieger Fullford is een bekwame piloot, die zeker geen risico genomen zal hebben. Temeer niet, omdat de mee gegeven instructies aan de vliegexpedi- tie zijn geweest, om met de grootst mo gelijke voorzichtigheid den tocht te vol brengen, en liever een dag te wachten, dan zeer ongunstig weer te trotseeren. In verband daarmee* is het vrijwel als vaststaand aan te nemen, dat een zwa re bui de vliegtuigen plotseling overval len heeft. Op het traject tusschen A'kyab en Rangoon bevinden zich vier terrei nen, waar de machines veilig zouden kunnen landen, en het naastbij gejegen terrein was dat te Bassein. Daar is Fuljr ^°r<v' zooa's bekend niet aangekomen. Ongeveer drie jaar geleden heeft een machine van de K.N.I.L.M., de. Bakan Baroe, in de rimboe van Sumatra een noodlanding moeten maken. Het duurde langen tijd voor de vlieger tenslotte zich weer met de bewoonde wereld in ver binding' kon stellen. Een noodlanding nu m de streek, waar het Karteèringsvlies- tuig verdwenen is, zou ook beteekenen dat de piloot veel moeite zou hebben om zich te melden. Wegen toch loopen er niet heen, en het terrein bestaat Ten deele uit rimboe, ten deele uit onder- geloopen land. Zie verder laatste berichten. In de Troonrede is aangekondigd, da,t de regeering heeft besloten maatrege len te nemen tot versterking van onze verdedigingsmiddelen. Naar de Haag"- sche correspondent van „de Tel." ver neemt, ligt het in de bedoeling het tem po van moderniseering v,an onze weer- mac mede in verband met de inter nationale toestanden, te versnellen. uit bezumigmgsoverwegingen anders zou zijn geschied, aan te vullen. Een groot aantal leden der Neder landsche Vereeniging voor den Handel in gedroogde zuidvruchten, specerijen en aanverwante artikelen, heeft, als pro test tegen de nieuwe Duitsche wetten ten aanzien van den status der Joden, besloten, hun afladers nadrukkelijk te verzoeken, geen goederen te doen ver schepen door Duitsche lijnen, opdat de buitenlandsche havens zullen vernemen, dat de Nederlandsche beschaving pro testeert tegen de onrechtvaardige, on- menschelijke onderdrukking en vervol ging van een kleine minderheid, welke sedert elf eeuwen hare beste krachten aan de Duitsche Volksgemeenschap ge geven heeft. Omtrent den datum, waarop de giste ren vermelde wijzigingen van het Mo tor- en Rijwielreglement (witte spatbor den en diverse maatregelen ten aanzien van de z.g. bakfietsen) in werking zul len treden, is nog geen definitief besluit genomen. De inwerkingtreding zal naar verwacht mag worden, gescheden bij mi- nisterieele beschikking. Men zal deze dus eerstdaags wel tegemoet kunnen zien. Betreffende de in studie zijnde belas ting op buitenlandsche pleizierreizen, verneemt de „Tel.", dat bij de bespre kingen, welke op het oogenblik gevoerd worden tusschen het departement van Financiën en de belasting-administra tie, o.m. als basis dient een ontwerp voor een gedifferentieerde, progressieve hef fing van f 0.50 per dag voor verblijf bui tenslands, van een tot zeven> dagen, van f 0.75 per dag voor zeven tot veertien daggen en van f 1 per dag voor verblijf van langeren duur met een zeker maxi mum. Onderhandelingen met een nieuwen bemiddelaar. Naar de stakingsleiding gisteren mee deelde, is na een aantal vergaderingen met de stakers afgezien van verdere onderhandelingen met het Eerste Ka merlid de Jong, om te komen tot oplos sing van het conflict. Bereids is echter verbinding gekregen met een anderen bemiddelaar van wien men echter den naam nog niet meende te kunnen noe men. Met dezen zullen vandaag de eer ste besprekingen worden gevoerd. Wie niet van het leven zelf leert, die kan nooit weten wat leven en ware beschaving zijn. Zelfs onze leerjaren moeten wij in de school des levens doormaken; ook bij de uitoefening van ons beroep is levenservaring noodig. K Middelburg (Ingez. Med.) De Abdijuitvoering. Moeder de natuur lijkt ons heden wat milder gestemd en dit geeft moed voor de mogelijkheid, dat de laatste uitvoe ring in dit seizoen van het Middel- burgsch muziekkorps morgen van 12 tot 1 in fle Abdij zal kunnen doorgaan. V'oor ons is djt aanleiding na een blik in het programma er nog eens aan te herinneren, dat het Middelburg's Mannenkoor op dit laatste concert zijn medewerking verleent. Het zal zich o.a. laten hooren in de bekende „Fremersberg" van M. Koen- neman. Een drietal liederen uit „Vale rius* Gedenckklank" zullen door eenige koperinstrumenten worden begeleid. Ook de verdere nummers van het -pro gramma, waaronder op verzoek de Lo- reley-Paraphase van Nesvadba, zullen de muziekliefhebbers zeker voldoert. Nu het strand niet zoo meer trekt, mag zeker een drukker bezoek verwacht worden. Moge de opbrengst der bussen er een afspiegeling van zijn. Wie is de eigenaar? In het straatvuil is een gouden lorgnet in étui aangetroffen welke is terug te bekomen op het kantoor van den Rei nigingsdienst, Stadsschuur I 154. Voordeliger dan in speciaalzaken. (Ingez. Med.) BOUWPLAN III. En de stad. Bouwplan III wordt steeds meer be bouwd en steeds dichter nadert men Kloetinge. En daarmede komen de hui zen ook steeds verder van het stads centrum af en wordt het gaan naar dit centrum, met zijn vele winkels, een steeds zwaardere karwei. En toch zou de gemeente de afstand beduidend kunnen bekorten, en wel door over de Oostvest, tegenover de Zonnebloemestraat een overbrugging te maken. Uit den aard der zaak zou dit alleen een overbrugging voor voetver- keer kunnen zijn, en zou de bouw zich aan moeten sluiten bij het park-achtige karakter van vest en wallen. We meenen, dat ver in het verleden al eens een plan bestond voor het 'bou wen van zulk een bruggetje. Als dat waar is, dan is de kwestie nu toch wel urgent geworden. En het komt ons voor, dat ook het verder-bouwen in bouw plan III er aantrekkelijker door gemaakt zou worden. JUBILEUM BUURTVEREENIGING. Een mooie feestavond. De „Buurivereeniging Bouwplan II en omstreken" vierde gisteravond in „Slot Ostende" haar eerste lustrum. De voorzitter, de hr. C. W. Dogge, hoofd der R K. school, opende den avond met een woord van welkom. Spr. wees er op, dat de tijd zeer moeilijk is, doch hij vertrouwde, dat desondanks de ge zichten op dezen jubileumavond in fees telijke plooi zouden komen, men de zor gen even zou kunnen vergeten. Na een goed nummertje muziek van een deel der Middelburgsche Funny- band leidde de conferencier, de hr. J. D. Heijliger, te Middelburg, den avond op geestige wijze in. Vervolgens zong hij een aardig lied op 't Goesche Sas, waar van het refrein al spoedig door de vol le zaal mede gezongen werd. De girls van het Middelburgsche cabaretgezel schap „Het overschotje", vormden in kleurige strandcostumes een decoratie ven achtergrond en namen ook deel aan de voordracht- Leden van hetzelfde gezelschap droe gen verder nog voor „Het hoedjeeen echtelijke ruzie om een door de vrouw gekochte „platte plak", a 25 gulden, zijnde een modern hoofddeksel, en eeni ge andere één acters, waarvan we in 't bijzonder wi len noemen „Hij, zij en het wettige gezag", en „Een mal geval". Vlot en frisch werden deze komische stukjes opgevoerd, Er werd danig om gelachen. Een zeer aantrekkelijk nummertje was ook de zang en muziek om het kamp vuur. Evenmin mogen we het leuke num mer „Eenmaal slechts ben je echt ver liefd", met veive voorgedragen door J, Lorier onvermeld laten. Deze nummers werden afgewisseld door vroolijke en pittige accordeonmu- ziek van het duo Reinkef. Dat het op treden van deze Middelburgsche jongens in den smaak viel bleek wel uit het ap plaus, dat hen telkens noopte een toe gift te geven. Ook de heer Heijliger trad nog verscheidene malen voor het voet licht met zeer goed voorgedragen caba retliedjes, waarvan de refreinen weer dapper medegezongen werden. Het slot-nummer was „Ons Kinder koor". Een geestige imitatie van het Avro-kinderkoor, waar onbedaarlijk om gelachen werd. „Het Overschotje" dat ook aan de aankleeding van alle num mers veel zorg besteed had, wist dezen avond veelzins tot een succes te maken. Intusschen werden gedurende de pau ze nog fraaie luxe en huishoudelijke ar tikelen gratis onder de leden verloot, en werden ze op eenige ververschingen getracteerd. Het was reeds lang Zater dag, voor deze welgeslaagde feestavond een einde nam. Over de opening der Zeeuwsche Fruit- tentoonstelling alhier op Donderdag 3 October a.s., deelt men ons het volgende mede: Ten 12 uur 's middags zal het gemeen tebestuur van Goes de leden van het eere-comité en andere genoodigden of ficieel ten stadhuize ontvangen, waar na zal worden gewandeld naar de vei lingsgebouwen, alwaar de Commissaris der Koningin de tentoonstelling zal openen. HEINKENSZAND. Gisteravond had mevrouw S. alhier het ongeluk zoodanig van haar rijwiel te vallen dat zij met n beenbreuk moest worden opgenomen. Heelkundige hulp was spoedig ter plaat se en mevrouw S. kon per auto naar haar woning worden vervoerd. HEINKENSZAND. Vrijdag vergader de de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester voltallig. De voorz, deelde mee, dat het Steenenslop her- bestraat wordt omdat de waterafvoer niet in orde is en omdat herbestrating ook om andere redenen noodig was. De begrooting werd aangeboden met een eindcijfer van 63586 en een post voor onvoorzien van 1098. Belastingver- hooging wordt niet voorgesteld. Op voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen besloten aan H. M. de Koningin te verzoeken den gemeentepo litiedienst op te dragen aan de Rijksveld- wacht voorloopig voor een tijd van 3 jaar. Een voorstel van B. en W. om nu een vacature van klokluider bestaat de ze vacature niet meer te doen vervullen en het klokluiden af te schaffen werd na eenige bespreking gewijzigd aangeno men in dien zin dat de klok op werkda gen zal worden geluid des middags om 12 uur. Waar reeds jaren de gewoonte bestaat bij de Nederlandsche hervorm de Gemeente om des Zondags om 8 uur de klok te luiden wanneer 't des voor- middags kerkdienst is en des middags om 12 uur wanneer een kerkdienst in den namiddag wordt gehouden zal die gemeente het recht behouden dit desgc- wenscht te blijven doen. Tot afgevaar digden naar de vergaderingen der N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland wer den gekozen de heeren C. Nijsse en A. Bos. Bij de rondvraag vestigde de heer Steketee de aandacht op den wa terafvoer der Dorpsstraat en de neer Dellebeke op het onderhoud van den Oudekamerschen weg. De voorz, zegde dat een en ander reeds de aan dacht van B. en W. heeft. HOEDEKENSKERKE. De alphabeti- sche voordracht voor een te benoemen onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier bestaat uit de dames M. C. de Hondt, tijdelijk onderwijzeres te Nieuwdorp; G. J. M. de Hullu, tijdelijk onderwijzeres te Hoedekenskerke; M. D. W. Rijsterborgh, tijdelijk onderwij zeres te N.- en St. Joosland. KAPELLE. In de algemeene leden vergadering kwam de vereeniging van oud-leerlingen van de tuinbouwcursus- sen in vergadering bijeen, onder voor zitterschap van den heer W. Glas. Na een breede bespreking werd be sloten aLs vraagpunt te stellen: Rerita- biliteitsberekening van fruitteelt per ha. Een commissie werd door den voor zitter hiervoor aangewezen. Het pro gramma voor de a.s. wintercampagne werd opgesteld. Besloten werd weder enkele lezingen te laten houden en hier voor sprekers uit te noodigen. Gevraagd zullen worden hen die kunnen voorlich ten en opbouwend werkzaam willen zijn. Ook zullen enkele leden iets naar voren brengen. Voor een filmavond was men ook te vinden. De voorz. bepleitte het nut, om zich meer practisch te bekwamen in de fruit teelt en vooral cursussen te volgen wel ke hiervoor de gelegenheid bieden. Voor al in dezen tijd, die veel gaat eischen, heeft men meer dan ooit behoefte aan goed geschoolde, ervaren menschen. Besloten werd een cursus in fruitteelt te doen houden, waaraan ook zij, die al een 2 jar. cursus hebben gevolgd deel kunnen nemen. Staande de vergadering gaven zich reeds een aantal personen op, opgave kan nog geschieden tot half October. Tenslotte wekte de voorz. allen op, om de tentoonsteling te Goes te <faan bezoeken, welke iets, bizonders gaat worden. KRUININGEN. De vergadering, die door het Kringbestuur Oostelijk Zuid- Beveland der Z. L. M. op initiatief van den burgemeester van Kruiningen, Vrij dagmiddag was bijeengeroepen, bleek wel in een behoefte te voorzien. Er was zeer veel belangstelling. Alle dagelijk- sche besturen der gemeenten uit Ooste lijk Zuid-Beveland waren aanwezig, zelfs nog de burgemeester van Vee re De zaal der „Korenbeurs" was geheel gevuld. De voorzitter, de hr. Scheele opende de vergadering" en heette in het bijzon- stookt 24 uur Uw kamer warm voor 10 cent aan kolen! LANGEVIELE 219 MIDDELBURG Kachelmagazijn Eigen Smederij Weet U dat onze Haarden zoo voordeelig zijn (Ingez. Med.) Middelburg, 21-IX-'35. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 18.5 °C (65 °F); laagste 12.5 °C (55 °F). Heden 9 h: 16 °C; 12 h: 18.5 °C. 0,2 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.1 mm te München; laagste 742.1 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z. tot O. wind, nevelig tot licht bewolkt, weinig of geen neerslag, later iets warmer. Zon op: 6 h 44; onder: 19 h 02. Licht op: 19 h 32. Maan op: 24 h 55; onder: 16 h 34. Zondag 22 Sept. Zon op: 6 h 46; on der 19 h 00. Licht op: 19 h 30. Maan onder: 16 h 57. N.M. 27 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. September. Hoogwater. Laagwater Za. 21 9.03 21.38 2.48 15.30 Zo. 22 10.35 23.16 3.59 17.03 Ma. 23 11.49 24.19 5.43 18.18 Hoog- en Laagwater te Wecaeldiage September. Hoogwater. Laagwater. Za. 21 10.33 23.02 3.52 16.28 Zo. 22 12.06 24.44 5.00 18.00 Ma. 23 13.26 6.44 19.15 Zij, die zich met ingang van 1 October a.s, op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien da tum verschijnende nummers der ir. Stevens hartelijk welkom. Spr. hoopte, dat de hr. Stevens nog langen tijd voor de landbouwers in 't algemeen en voor de Zeeuwsche in 't bijzonder op de bres zal staan. Het doel der vergadering was, om de circulaire van 17 Aug. '35, gezonden door het departement van oconomische zaken te bespreken en uit te leggen. Op de hem eigen bevattelijke wijze heeft de heer Stevens aan de hand van die circulaire de bedoeling van het de partement uiteengezet. Het hoofddoel was de werkloosheid te verminderen. Na een inleiding van pl.m 1 uur werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen, waarvan ruim gebruik werd ge maakt, o.a. door bijna alle burgemees ters en ten laatste door enkele landbou wers, waaruit bleek, dat trots de goede bedoeling van de minister, de laatsten er niet veel heil in zien. De landbou wers, die door hun gewoon personeel een heel jaar te houden, toch boven de gestelde normen komen, genieten geen toeslag. Alleen die landbouwers, die werkloo- ze arbeiders in dienst nemen en daar door boven de gestelde normen komen, hebben de kans van het bedrag boven de gestelde normen 50 pet. uitgekeerd te krijgen. Dit werd door velen als een onbillijke regeling aangevoeld. Bijna alle aanwezige burgemeesters hadden behoefte aan nog meer inlich tingen. Wanneer een aangesloten gemeente werkkrachten levert aan bedrijven, die in 'n niet aangesloten gemeente liggen,

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1