Nieuwe Kwaitaalabonné's. BINNENLAND. ZEELAND, GRATIS. WEER EN WIND. KERKNIEUWS. - NUMMER 222. TWEE BLADEN. VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. PRINSES JULIANA KOOPT ZOMËRPOSTZEGELS, Een der Karteeringsvliegtiiigen vermist. Heelt het een noodlanding moe ten maken? HET BEZUINIGINGSONTWERP TWEEDE KAMER-VACATURE. TE VEEL MARKTKOOPLIEDEN, NIEUWE DUBBELTJES, YEJLIGHEIDSWEEK. DE STAKING TE TILBURG. MIDDELBURG. SOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCROUWEH-DUIVELAHD. EEN FELLE BRAND. $tcvweit*te MIDDEL6UBGSCHE COURANT pojfbiad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Weelc-abonu. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per •egel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUPANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg! Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b\j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriel „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regek a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. roai „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coo rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cenS Naar wij vernemen heeft H-K.H. Prin ses Juliana van het algemeen Comité voor de Zomerpostzegels een belangrijk bedrag aan zomerpostzegels gekocht, zulks als beschermvrouwe der vereeni ging „Arbeid voor onvolwaardigen", die voor de helft in de extra opbrengst der zomerpostzegels deelt. Volgens een via Londen ontvangen telegram, wordt een der drie De Havil- land vliegtuigen, die op 11 Sept. jl. uit Amsterdam zijn vertrokken voor de Karteeringsexpeditie op Nieuw Guinea, vermist. Het vliegtuig is het laatst ge zien ten N. van Bassein op 100 mijl ten Westen van Rangoon in Burma. Men vreest dat het toestel een noodlanding heeft moeten maken. De bemanning van het toestel bestaat uit den Engelschman Fullford, gezagvoerder, den Nederland- schen kapitein J. Vonk, tweede bestuur der, en den Engelschen werktuigkundige S, J. Cope. De directie v,an de RNILM deelt mede, dat gistermiddag van kapitein Koppen een telegram is ontvangen, meldende dat van de drie de Havilland-Dragon- Rapide vliegtuigen op weg naar Indië, om gebruikt te worden bij de Kartee ring van een gedeelte van Nieuw-Gui- nea de PH-AKU en de PH-AKW te Rangoon zijn geland na van Akyab te zijn vertrokken. Het telegram meldde verder dat de PK-AHV niet w,as aan- gekomen doch dat men daarvan geen verder bericht had. Het weer was zeer slecht. In dit verband deelt de directie mede, dat het wel vast staat dat de PH- AKV een noodlanding heeft moeten maken. Van Rangoon en Calcutta uit heeft men contact opgenomen met alle tusschenstations ten einde te vernemen waar het vliegtuig zich bevind. Tusschen Aikyab en |Rangoon, een afstand van 500 km, bevinden zich drie noodlan dingsterreinen nl. op het eiland Ramri, op het eiland Ceuba en nabij Bassein. De bemanning van het vermiste vlieg- tuig bestaat uit den Engelschen captain Fullford den Nederl. luitenant vlieger J. Vonk, tweede bestuurder en den Engel schen werktuigkundige S. J. Cope. Ge lijk bekend vertrokken de vliegtuigen onder Engelsche vlag en onder leiding van den Engelschen captain Cox op 11 Sept. van Schiphol. Hedenmorgen werd 'n telegram van kapitein Koppen ontvan gen meldende, dat er nog geen bericht was en dat er naar het vliegtuig werd gezocht door Cox, daarbij geassisteerd door een Engelschen vlieger, die met het terrein bekend is. Frijns, die met de „Kievitvan Rangoon naar Akyab is gevlogen, heeft bericht dat hij onder weg naar het vermiste vliegtuig heeft uitgekeken maar niets heeft kunnen ont dekken. Dinsdag voortzetting der be handeling. De Tweede Kamer heeft gister beslo ten, om Dinsdag a.s. de behandeling van het groote bezuinigingsplan der regee ring voort te zetten. Zooals men weet, werd de behande ling in Juli jl. verdaagd, in verband met het uitbreken der kabinetscrisis. De „Maasbode" (r.k.) meldt nog, dat de regeering een streep wenscht te zet ten onder het verleden. °e voorzitter van het centraal stem- v°or de verkiezing van de leden rat,,r» T?*eede Kamer heeft in de va- lid ^L°njStaan door het bedanken als door den heer Fleskens, tot lid dier Kamer benoemd verklaard dr. L. N. Deckers te s-Gravenhage. Daar dr. Deckers minister van land bouw ;s zal hi, voor de benoeming be danken. Opvolger op de r.k. lijst is dan mr. Komme te Amsterdam. De Ned. bond van marktkooplieden heeft een adres aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart tfc- zonden, waarin het bestuur in opdracht van de algemeene vergadering aan den minister verzoekt maatregelen te tref fen, dat aan een verdere vermeerdering van het aantal kooplieden die Stand plaatsen innemen op de algemeene wa renmarkten een einde wordt gemaakt en het aantal binnen redelijke grenzen terug te brengen. Om hiertoe te geraken verzoekt de bond den Minister over te gaan tot invoering van een landelijke erkenning van het bedrijf van markt koopman. Voor 2% millioen zal worden aangemunt. Bij den opzet der begrooting voor '36 van het Staatsmuntbedrijf is er van uit gegaan, dat voor Nederland valt te re kenen op de aanmunting van 2.500.000 gulden aan tien-centsstukken. J)e jaarlijksche veiligheidsweek van de K, N. A. C. ,welke thans voor de zesde maal zal worden gehouden, vindt ditmaal in de week van 20 tot 27 Octo ber a.s. plaats. Het stakingscomité te Tilburg heeft na vier vergaderingen met de stakers den heer De Jong-Van den Heuvel medege deeld, dat onderhandelingen mogelijk zouden kunnen zijn op den grondslag van de navolgende vijf punten: le. de fabrikanten verplichten zich met de arbeidersorganisaties nieuwe on derhandelingen te openen. De onderhan delingen zullen worden gevoerd door de fabrikanten en een speciale commissie van vertegenwoordigers door de stakers te kiezen, verder door St- Lambertus en De Eendracht; 2e. de fabrikanten verbinden zich, ge durende den tijd, dat de onderhandelin gen duren, het oude loon uit te betalen; 3e. onmiddellijk nadat het werk is hervat, zullen vergaderingen der organi saties met al haar leden plaats hebben. Over de resultaten der onderhandelingen zal een democratische stemming worden gehouden; 4e. de fabrikanten verplichten zich uit te betalen: a. de resteerende 40 procent (zooals bekend hebben de stakers 60 pet. in de eerste week van het conflict ontvangen); b. het arbeidsloon gedurende de da gen, waarop alsnog werk is verricht; c. de vacantiedagen; 5e. er zullen geen rancunemaatrege len worden genomen. ms DE RESTAURATIE VAN DEN ABDIJTOREN.. In de rijksbegrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, stelt de re geering voor een Rijksbijdrage te ver- leenen voor de restauratie van den Ab dijtoren te Middelburg. Deze bekende oude toren bezit, aldus wordt in de toelichting gezegd, een twee eeuwen ouden houtwerk dat verteerd is en ook de bekleeding met lood en ko per heeft zeer geleden. Ten gevolge van een en ander hangt het houten boven deel van den toren zichtbaar scheef. Verschillende deelen zullen ver nieuwd of hersteld moeten worden. De kosten worden op 37.000 geraamd waarvan 45 pet. voor het Rijk ware te brengen en wel in 1936 en 1937 telkens 8325. VOOR HET MIDDELBURGSCH MUZIEKKORPS. De vermoedelijke bate van den voetbalwedstrijd e.a. op 't sportterrein bedraagt 375, De beslissing over het al of niet door laten gaan van een bijeenkomst in de open lucht is bij twijfelachtig weder moeilijk er, zoo kon ook eerst laat in den middag van gisteren beslist worden, dat de voetbalwedstrijd met kunstlicht, en de andere door de Ouwe Schoen voor het Middelburgsch muziekkorps georganiseerde feestelijkheden op het gemeentelijk sportterrein zouden door gaan. Nadat het Middelburgsch Muziek korps van het repetitielokaal in de Hee renstraat en de signaalafdeeling en een aantal dames en meisjes van Achilles van het lokaal op de Groenmarkt af naar de Markt waren gekomen, werd van daar een fakkeloptocht gehouden door de Noordstraat, Hofplein, Wa- genaarstraat, Balans, Burg, Lange- en Korte Delft, Dam, Giststraat, St. Pie terstraat, Spanjaardstraat, Koepoortstr., Molenwater, Koepoortbrug, Singel, Park van Nieuwenhoven en Nadorstweg naar het sportterrein. Hier stond een flinke, frissche wind, maar desniettegenstaande waren hon derden opgekomen om het feest bij te wonen. O, laten wij niet altijd zoo voor de toekomst rekenen en zorgen. Ik ben zulke angstige kleingeestigheden moe de. Zijn onze neigingen goed en edel, dan is het immers onze plicht ze te volgen. Op het veld stelden zich spoedig op de elftallen van de Ouwe Schoen en van E.M.V.V.V. met den scheidsrechter, den heer C. Koster. De burgemeester, de heer M. Fern- hout, die zich bereid had verklaard den aftrap te doen en die met den gemeen tesecretaris den geheelen avond aanwe zig was, begaf zich naar het midden van het veld, werd gecomplimenteerd door de voorzitters der beide vereeni- gingen, de heeren J. L. Schroots en W. L. Heijboer en den scheidsrechter, waar na hij voor de Ouwe Schoen, die den tos gewonnen had, aftrapte. Spoedig was het spel tusschen de 22 veteranen in vollen gang en bleek, dat in tegenstelling met vorige wedstrijden de Ouwe Schoen een overwicht had, wat zij na een kwartier in het eenige doelpunt voor de pauze omzette. Zoo als verleden jaar was het veld met krachtige schijnwerpers verlicht, wat 't volgen van den wedstrijd mogelijk maak te, Tijdens de rust van de voetballers trokken de signaalafdeeling en het Mid delburgsch Muziekkorps al spelende het geheele terrein rond, waarna turn sters van Achilles eerst de oefeningen op de muziek van den K. L. M.-marsch en daarna nog andere ten beste gaven. De heer Bal, de leider, zorgde dat men hier iets prima op dit gebied te genieten kreeg. Men moest de dames en meisjes, die den wind trotseerden, bewonderen. Velen harer waren on middellijk daarop bereid de collecte busjes ter hand te nemen om ook op die wijze het af te dragen bedrag zoo mogelijk nog te vergrooten.. Na de rust bleef de Ouwe Schoen de baas en de stand steeg geregeld van 10 op 20 en 30, maar toen werd het de tegenpartij te machtig en redde zij de eer, het was 31. Nog eenmaal verhoogde de gasthee- ren hun score en zoo kwam met 41 het wat typische einde van den strijd. Reeds was afgesproken, de tweede helft geen drie kwartier, doch een half uur te spelen, om het vuurwerk wat eerder te kunnen ontsteken, toen nadat ongeveer 25 minuten was gespeeld een stuk, dat dreigde om te vallen, en dat een aardige reclame voor Wessanen's cacao was, ontsoken werd en aller aan dacht verplaatste van het voetbalveld naar het achterdeel van het sportter rein waar het vuurwerk stond opge steld. De wedstrijd werd dus gestaakt, en het,publiek gelegenheid gegeven op het veld te komen. Nu kon het vrij uitgebreide vuur werk hoe lang is het geleden dat er te Middelburg een vuurwerk was geregeld worden afgestoken, en gingen de luchtbommen, vuurpijlen enz. de lucht in, afgewisseld door groote stuk ken, als fonteinen, draaiende zonnen, een telegraaf, een ons tot nu toe onbe kende naar boven stijgende paddestoel etc. Besloten werd met een groot stuk, waarin de woorden „Steunt het Middel burgsch Muziekkorps". Dit korps zorgde tijdens het vuur werk voor enkele marschen en onder het slotstuk klonk het Zeeuwsche Volkslied. Het applaus der aanwezigen toonde, dat zij ten volle instemden met boven genoemde opwekking. Tegen half elf verlieten allen het terrein. De Ouwe Schoen, had de E. M» V. V. V., het bestuur van het Middel burgsch Muziekkorps en nog enkele personen na afloop verzocht in het clublokaal, de bovenzaal van het Ne- derlandsch Koffiehuis. Hier heeft de voorzitter, de heer J. L. Schroots, allen verwelkomd en er op gewezen, dat moeder natuur niet mede heeft gewerkt, zoodat de op brengst niet is, zooals spr. en zijn be stuur hadden gehoopt. Maar toch heeft de aanvankelijKe berekening aange toond dat vermoedelijk ongeveer f 375 aan het Muziekkorps zal kunnen wor den afgedragen. De voorzitter eindigde met een krachtig driewerf hoera op het Muziekkorps. De voorzitter van de vereeniging tot instandhouding van het Middelburgsch Muziekkorps, de heer P. W. M. Hoe gen van Hoogelande, nam daar op het woord en bracht namens het be stuur dank aan de Ouwe Schoen aan de andere Veteranen en aan Achil.es voor het vele werk dat gedaan is om dezen avond te doen slagen. Spr. teekende het Muziekkorps als een der activa op de balans der ge meente Middelburg. Het is steeds spre kers streven op een balans een geliefd activa zoo lang mogelijk te behouden al is het pro memorie, maar liever ver-1 sterkt hij zulk een activa. In het stre ven van de Ouwe Schoen en de andere vereenigingen ziet spr. ook zulk een poging. Het muziekkorps heeft krach- tigen steun noodig om op de balans te kunnen blijven paradeeren. Het 'brengt ook in de moeilijkste tijden opwekking en het nageslacht zal allen dankbaar zijn, die bevorderen, dat deze oude Middelburgsche instelling ook door den huidigen crisis wordt heen gebracht. Spr. hoopte, dat de aanwezigen met het korps nog betere tijden zullen mogen beleven. De heer J. A. B a 1, leider en secreta ris van Achilles, brach't nog dank voor de woorden aan Achilles gewijd en zei- de, dat er plannen in wording zijn om ook in den komenden winter een zaal- uitvoering te geven evenals velleden jaar, ten bate van hej: korps. Na dit meer officieele gedeelte bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Let op uw rijwielplaatje. Toen de heer J. F. van R. gisteren zijn rijwiel eenige oogenblikken in de 's-H. H. Kinderenstraat onbeheerd liet staan, bleek hem bij terugkomst, dat zijn be- lastingmerk er van ontvreemd was. Dietstal van deze merken schijnt den laatsten tijd meer in deze gemeente voor te komen, maar dat ook de eigenaars nogal onvoorzichtig zijn, blijkt wel uit het feit, dat in elke opgaven van ge vonden voorwerpen, ook steeds eenige rijwielplaatjes voorkomen. „Lachen is troef." In ons nummer van Woensdag werd gewaagd over een ziekte van mevrouw fienriëtte Davids. De directie deelt ons mede, dat de ongesteldheid slechts van lichten en tijdelijken aard was. Mevr. Davids is in alle drie de voorstellingen te Terneuzen opgetreden en zal Zater dagavond ook te dezer stede present zijn. ARNEMUIDEN. Een landbouwer, woonachtig te Kleverskerke kwam tot de onaangename ontdekking, dat van zijn land liggende onder de gemeente Veere aardappelen waren ontvreemd. De landbouwers zijn door deze gewaar schuwd, dat zij zoo weinig mogelijk ge rooide aardappelen des nachts op het land onbeheerd laten staan. O. EN W. SOUBURG. Donderdag avond vergaderde de voetbalvereeniging S. V. S. ter afhandeling van eenige huis houdelijke zaken en meer in het bijzon der om aan haar voorzitter den heer M. Faasse, gelegenheid te bieden om af scheid te nemen van de vereeniging we gens vertrek naar Ede. De hr. Faasse herinnerde er aan, in welke moeilijke omstandigheden hij het voorzitterschap aanvaard had. Door eendrachtige sa menwerking in het bestuur, gesteund door de medewerking der leden is ech ter veel tot stand gekomen. Inzonder heid noemde spr. het verkrijgen van een .eigen veld en een kleedkamer. In het bijzonder bracht spr. een woord van dank aan de bestuursleden J. Walrave (secr.) en C. Terwiel (penningm.) en den commissaris Poppe voor den steun van hen ondervonden- Verder den hr. Noels voor zijn vrijwillige aanbieding van de vergaderzaal. Sp.r wekte alle leden op zich eenparig achter het bestuur te scha ren en sprak de beste wenschen uit voor de vereeniging. De hr. De Boer, voorz.. van den Walcherenschen voetbalbond sprak namens dien bond een hartelijk woord van afscheid. De hr. Terwiel bracht namens be stuur en leden een woord van dank aan den hr. Faasse voor de moeite we'ke hij zich voor S. V. S. heeft getroost en wenschte hem elders nog vele gelukkige levensdagen toe. YERSEKE- Met het schoonmaken der oesterperceelen op de Yerseksche en Bergsche Bank voor rekening van de regeering kan met 1 October a.s. weder om een aanvang nemen. Doel is om den grond zuiver te maken en vrij van slip pers en mosselen. Alleen indien de grond schoon is, kan pas sprake zijn Zij, die zich met ingang van 1 October a.s. op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien da tum verschijnende nummers Middelburg, 20-IX-'35. Donderdag hoogste lucht temperatuur 20.3 °C (68% °F); laagste 13 °C (55 aF). Heden 9 h: 17.5 °C; 12 h: 18.4 °C. 3 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laagste 757 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769,3 te Zürich; laagste 733.7 te Hernosand. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige tijdelijk afnemen de Z.W, tot W. wind, meest zwaar be wolkt, waarschijnlijk nog regenbuien, iets kouder. Zon op: 6 h 42; onder: 19 h 04. Licht op: 19 h 34. Maan op: 23 h 45; onder: 16 h 02. N.M.: 27 September. Hoog- en Laagwater te VlissingeE. September. Hoogwater. Laagwater. Vr. 20 7.43 20.21 1.41 14.13 Za. 21 9.03 21.38 2.48 15.30 Zo. 22 10.35 23:16 3.59 17.03 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge- September. Hoogwater. Laagwater. Vr. 20 9.19 21.49 2.46 15.15 Za. 21 10.33 23.02 3.52 16.28 Zo. 22 12.06 24.44 5.00 18.00 van heropbouw der oestercultuur. Redenen waarom het gewenscht zou zijn, dat iedereen verplicht werd, om zijn gronden schoon te maken. HANSWEERT. In de buitenhaven al hier had gisterenmiddag een aanvaring plaats tusschen het met zand geladen schip „Naval" en het schip „Nelly", ge laden met tarwe voor Wormerveer. Bei de schepen bekwamen belangrijke scha de, doch konden de reis voortzetten. RILLAND-BATH. Men verzoekt ons van bevoegde zijde te willen mededeelen, dat van een benoeming van den heer A. M. J. Mol alhier tot dagelijksch opzich ter bij de gemeente-werken vermeld in ons nummer van gisteren bij het gemeentebestuur van Rilland-Bath niets bekend is. BRUINISSE. Door onbekende oorzaak ontstond gisteravond omstreeks half ne gen brand in de schuur van den land bouwer L. Dorst alhier. Aangewakkerd door den feilen wind greep het vuur zóó snel om zich heen, dat aan blus- schen niet viel te denken. De houten schuur brandde tot den grond toe af, terwijl ook het aangebouwde woonhuis met den geheelen inboedel een prooi der vlammen werd. Er kon niets worden ge red. Twee geiten en eenige konijnen kwamen in de vlammen om. Ds. A. T. W. de Kluis, naar de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam be roepen, hoopt Zondag a.s. om 6 uur zijn intrede te doen in de Groote Kerk, na 's morgens om 10 uur in hetzelfde kerk gebouw te zijn bevestigd door ds. D. J. Vossers van Vlissingen. Gand. dr. W. H. van Zuylen hoopt Zondag den 22sten Sept. 1935 zijn in trede te doen in de Geref. Kerk te W i s s'e n k e r k e, na bevestigd te zijn door ds. F. J. v. d. Ende van Kam perland. Te Emmer-Compascuum is over leden ds. P. E. van Schaik, Geref. pred. te Emmer-Compascuum. Ds. Van Schaik, die in 1880 geboren werd, aanvaardde de evangeliebediening I

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1