RECHTSZAKEN. BUITENLAND, door het oog van den naald. wij £srsr Knoeien met den steun. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN DE VOLKENBONDSVERGADERING. Verkiezing der niet-permanen- te raadsleden. BELGIE. KONING LEOPOLD EN KONINGIN ELIZABETH NAAR DUITSCHLAND. EEN ONAANGENAME ZAAK. vergoeding van ten minste 500.000 frc. zullen bekomen. Een goedkoop gemeentebestuur. DUITSCHLAND. De partijdag te Neurenberg gesloten. Hitler's sluitingsrede. K-JOOOOflOl'^X-lOlK'K'l „DEZE AANBIEDING GELDT ALLEEN VOOR DE PROVINCIE ZEELAND". (Ingez. Med.) VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Gezin aan vergiftiging gestorven. Zaterdag werd te Oberhausen door het gezin van den steenzetter Eicha genees kundige hulp ingeroepen, wijl zich bij de leden van het geziin vergiftigingsver schijnselen voordeden. Een 13-jarig meisje, een 15-jarige jongen en een 5- jarig meisje stierven reeds na enkele uren. Katholieke arbeidersvereenigingen verboden. De staatspolitie voor het regeerings-district Munster deelt mede, dat met ingang van heden de katholieke arbeidersvereenigingen in dit district zijn ontbonden wegens tegen den staat ge richte activiteit. Het vermogen der ver- eenigingen is in beslag genomen. Besnoeiing politieke radiouitzendin gen. Volgens instructie van Rijksmi nister dr. Goebbels en de Rijkszender- sterdam hebben tot nu toe on bekend gebleven personen in den nacht van Zaterdag op Zondag een bezoek gebracht, waarvan Zondagmorgen bi; de opening van de zaak, de sporen duide- "lijk zichtbaar waren. De daders hebben hun intrede gedaap via het raam van de keuken, dat uitkomt op een smalle steeg het zg. Keizerrijk. Eenmaal bin nen, hebben de nachtelijke bezoekers op zonderlinge wijze huisgehouden. In de keuken lagen worsten, waaruit groo- te stukken waren gesneden of gebeten, hier en daar verspreid tusschen ruw weg in tweeën gebroken brooden. In de 'zaak zelf was de buffetlade, waarin zich overigens een groot bedrpg bevond, dicht gelaten; een kastje, dat uitsluitend kopergeld bevatte, was echter geopend, waarna de kopersukken met kwistige hand waren rondgestrooid. De vreemde bezoekers, die tijdens hun escapade ner gens het licht h,adden opgestoken, maar blijkbaar met kaarsen hebben gewerkt, hebben zich verder te goed gedaan aan eenige flesschen bier, een paar kruiken Bols en een flesch Marasquin. Bij hun vertrek hebben zij en passant een hoe veelheid sigaren bij zich gestoken. De geheele gang v,an zaken wijst naar het oordeel van de directie niet zoo zeer op een serieuze inbraak als wel op een wraakoefening. In deze richting wordt dan ook door de politie het ijve rigst gespeurd. NOG EEN WINDHOOS. Behalve Bergschen Hoek is Zondagavond ook 't dorpje Zeeland (N.-Br.) geteis terd door een windhoos, die voorname lijk over de buurtschap de Brand los brak en slechts eenige seconden duur de, In weerwil daarvan werden groote verwoestingen aangericht: ontelbare boomen werden ontworteld, terwijl van een groot aantal de kroon werd afge rukt. Het achterhuis van de boerderij van den landbouwer J. v. Tiel op de Brand werd geheel weggeslagen. Bij de boerderij van den landbouwer v. d. Elzen werden 3 boomen ontwor teld die op het dak terecht kwamen. De hoeve werd ernstig beschadigd. On geveer 15 huizen leden schade. In de ge heele buurtschap werden de dakpannen afgerukt. Een .aantal boomen kwam op lichtleiding terecht, met het gevolg dat deze onklaar raakte en het dorpje den heelen avond in duisternis was gehuld. V ele palen van de leiding werden uit den grond gerukt. Er hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. VECHTPARTIJ IN EEN SYNAGOGE -Zondagmorgen is tijdens den dienst in de synagoge teGorinchem 'n twist ontstaan tusschen Ph. van V. en M. N. t Liep zióó hoog, dat Van V. 'n klap kreeg, met een bloedende hoofdwonde als gevolg. Begrijpelijk w.as de dienst geheel verstoord en de consternatie zeer groot. Aangifte bij de politie volgde, die pro ces-verbaal opmaakte. ONDER DE TRAM. - Op het Dam rak te Amsterda m, is Zondag avond omstreeks half ,acht een 50-ja- nge man aangereden door een motor wagen van lijn 16. Het slachtoffer kwam onder de tram terecht en is in sterven den toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. LIJK OPGEHAALD. Terwijl de heer H, te W oudrichem op de ri vier de Waal aan het visschen was, zag ui) opeens een lijk in het water drijven. Terstond bracht men het met vereende krachten op den wal. Het lijk, dat nog maar kort in het water moet gelegen hebben, bleek van een naar schatting 40 man: 's overgebracht naar bet lijkenhuis van Loevestein. De politie heeft de zaak in onderzoek, Zondagavond is te Nutter bij Uostmarsum door onbekende oorzaak het cafe annex boerderij van den heer H. Kamphuis afgebrand. Aangewakkerd door den feilen wind greep het vuur gretig om zich heen en spoedig stond het perceel in lichte laaie, zoodat aan redden niet viel te denken. De brand had nog bijna een men- schenleven gekost. Een buurjongen, v. gCjjamd' die het Paard no£ trachtte te redden, kwam namelijk i$i aanraking met de draden van het electrische net, waardoor hij tegen den grond sloeg. Po gingen °m hem van de draden te be- iemlrd het t" j®®" resultaat' totdat draden kordate besluit nam beide tfefukte 7n él6" i '1 door te hakken. Dit gelukte m een slag. Het slachtoffer, dat gebracht Aan beide beenen had de jon- foopmn CrnStlge 'andworiden opge- ZIJN FAMILIE BESTOLEN. - De politie te Amsterdam heeft gis teren een 22-jarigen man aangehouden die verdacht wordt effecten te hebben verduisterd, die hij als onderpand in zijn ezit had en die het eigendom waren van een van zijn familieleden te Haar- !em'j jongeman is op straat gearres teerd, nadat hij het hotel waar hij lo geerde en de rekening niet betaald had, verlaten had. Een onvoldoende dagvaarding? De advocaat-generaal bij het Haagsch Gerechtshof concludeerde gisteren in de zaak tegen den handelsreiziger D. L. L. uit g o e s, die door de Middelburgsche rechtbank ter zake van verduistering in dienstbetrekking is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, tot nietigverkla ring van de dagvaarding, omdat daarin alléén voorkomt, dat de door aan L. ten laste gelegde feiten zijn gepleegd binnen het arrondissement Midde burg zonder nadere aanduiding van plaats, waardoor deze dagvaarding niet voldoet aan de eischen van art, 236 W. v. St. Het hof zal 30 dezer arrest wijzen. De werQ an G de P. uit Goes is door de Middeiourgsche rechtbank, wegens oplichting ten nadeele van den dienst van Maatschappelijk Hupbetoon te Goes veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf, voorwaardelijk, doch de officier van justitie die tegen verdachte een onvoorwaardelijke straf had ge- ëischt, appelleerde van dit vonnis. De advocaat-generaal, zeide het met den officier uit Middelburg eens te zijn, dat praktijken als door verdachte ge pleegd niet voorwaardelijk kunnen worden gestraft. Mitsdien concludeerde spr. tot vernietiging van het vonnis en tot oplegging van een maand gevangenis straf onvoorwaardelijk. Arrest 30 Sept. a s. Woensdag 18 Sept. des v-m. 11 uur geb Prov. Bestuur te Mid- derhouden verf-, behang en glas werk gebouwen en kunstwerken Kanaal door Z. Beveland gedu rende 1936 en 1937. Raming f 2500 per jaar. Zie St. Crt. 19 Aug. '35. Woensdag, 25 Sept. des v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't vernieuwen brug over de Rijks water eiding bewesten het kanaal van Terneuzen te Sluiskil. Ra ming f 3200. Zie Staatscrt. 23 Aug, 1935. De Volkenbondsvergadering herkoos gister met 42 stemmen Polen, en koos met 50 stemmen Roemenië, dat in de plaats is gekomen van Tsjecho Slowa kije, en met 45 stemmen Ecuador, dat in de plaats van Mexico treedt, voor den duur van drie jaren tot niet-permanente leden van den Volkenbondsraad. Bij den aanvang der zitting verscheen de Eransche minister-president en mi nister van Buitenland^cHe zaken, Laval, die een kort onderhoud had met den leider der Italiaansche delegatie, baron Aloisi. Koning Leopold en koningin Eliza beth hebben zich naar Duitschland be geven en wel naar de omgeving' van den Tegernsee in Oberbayern, waar zij hun intrek namen in één der kasteelen van Elizabeths moeder. Uit Addis Abeba werd dezer dagen gemeld, dat aldaar elf Belgische oud-of ficieren waren aangekomen, om dienst te nemen in het Abessijnsche leger. Dit bericht heeft naar licht te begrijpen valt in de Belgische hoofdstad en ook elders in het land waar sommigen onder hen zeer bekend zijn, heel wat sensatie ver wekt. Het blijkt trouwens dat nog tien andere Belgische reserve-offi,cieren op het punt zouden staan eveneens naar Abessynië te vertrekken. Op het departement van landsverde diging is men niet scheutig met het ge ven van inlichtingen over deze, voor de Belgische regeering, vrij onaangename zaak, meldt de N.R.C. uit Brussel. Toch weet men er te zeggen dat acht van de elf te Addis Abeba gearriveerde officie ren, ingevolge de Belgische militiewet, in geval van oorlog nog steeds dienst plichtig zijn, aangezien zij den leeftijd van 45 jaar nog niet hebben bereikt. Verder moesten zij wel weten dat 2 Mei j.l. een ministerieele omzendbrief nogmaals er aan herinnerd heeft dat het den Belgischen onderdanen, die niet vrij van militairen dienst zijn, ten strengste verboden is dienst te nemen in een vreemd leger. Van goedingelichte zijde wordt voorts verzekerd dat de naar Abessynië ver trokken officieren, op het Abessijnsche gezantschap te Parijs een contract heb- hen onderteekend waarbij zij zich voor twee jaar verbinden, welke wending de gebeurtenissen ook mogen nemen. Het maandsalaris bedraagt 10,000 Belgische francs voor de luitenants en 15.000 frc. voor den kapitein. Allen bekwamen een voorschot van zes maanden. Bovendien bepaalt het contract nog dat hunne na bestaanden, in geval van overlijden, een Het gemeentebestuur van Oost-Rozebe- ke, een plaats van 5000 zielen, zal er de duurte niet in brengen. Het salaris van den burgemeester die het wel kan doen, bedraagt één frank en dat der beide schepenen even weinig. De raadsleden vervullen hun functie gratis. Militair schouwspel. Het congres van de nat. soc, partij te Neurenberg is gisterén tot een einde gekomen. De pièce de résistance van dezen laatsten dag vormde het défilé van het leger, een militair schouwspel, zooals men dat in jaren niet meer in Duitschland h,ad gekend. De parade vond plaats op de reusach tige Zeppelin-weide. De tribunes wa ren tot de laatste plaats bezet. Duizen den en duizenden hadden getuige willen zijn van' deze indrukwekkende slot-ver- tooning. De N. R- C. geefft er de navol gende beschrijving van: Infanterie, cavallerie, lichte en zware artillerie voerden een groot aantal ge vechtsoefeningen uit, zoowel als aanval lers als verdedigers traden zij op. Het was vaak een spannend schouwspel, zoo b.v. wanneer de motorbrigade over het veld joeg en de mannen tijdens de snel le vaart uit de wagens sprongen en in dekking gingen. Nevelbommen wérden soms geworpen en hulden dan het gan- sche veld in dikke rook. De houwitsers kwamen sierlijk en vlug aangereden en schenen niet de minste moeilijkheden te hebben om bochten te nemen. In wei nige seconden tijds was het zware ge schut opgesteld op verschillende pun ten van het terrein. Interessant w.as hierbij in het bijzonder de luchtaanval op een electrische cen trale en het afweren vqn dezen aan val. Wat houten huisjes, twee hooge kartonnen schoorsteenen, waarv,an een spoedig omwaaide en niet meer kon worden recht gezet, alsook een paar boompjes werden in het midden van 't terrein geplaatst. Dat stelde de electri sche centrale voor. Het afweergeschut stond op vier hoeken van het terrein. De batterijen onderling telefonisch met elkander verbonden. Reeds bij nadering van de eerste vijandelijke verkennings vliegers traden de batterijen in actie, dan volgden de zware bommenvliegtui- gen. Zij kwamen van alle kanten. De bommen, welke zij officieel neerwier pen, maar die op het terrein lagen, ont ploften en zetten het planken dorp in brand. Een minuut lang een oorverdoo- vend lawaai, Udet, de bekende kunst vlieger dook uit de wolken van een hoogte van drieduizend 'meter tot vlak bij het brandende dorp. Dan voerden de vliegers nog een reeks andere oefe ningen uit en tenslotte kwamen er ze ventien ,als vliegend hakenkruis over het terrein onder groot gejuich. Weinige minuten na het schouwspel stonden alle troepen, welke aan de ma noeuvres hadden deelgenomen, weder op het terrein opgesteld. De manschap pen zagen er keurig en gedisciplineerd uit. De wapens, alle stukken geschut blonken. De vliegers cirkelden aan ,alle hoeken over en door elkaar. ,,En dat alles hebben wij nu in de laatste maan den opgebouwd", zei een Duitsch col lega met een ironisch lachje tot de bui- tenlandsche journalisten en er heerschte algemeene hilariteit bij zijn toehoorders. Hitier trad vlak voor de balustrade van zijn verheven verhoog en sprak zijn soldaten toe. Zijn stem was kalm en waardig. Er werd v,aak gejuicht, vooral toen hij zeide, dat de Duitsche soldaat zijn eer nimmer heeft verloren en deze eer dus ook niet terug hoeft te verove ren. Toen begon het défilé. De vaandels van het oude leger werden binnengedra gen en onder groot gejuich voor de eeretribune gebracht. Vervolgens vlogen de vliegers achter elkaar voorbij deze tribune en met uitgestrekte rechterarm brachten zij hoog in de lucht een groet .aan den leider-opoerbevelhebber. Alle andere deelnemende roepen volgden en eerst laat in den namiddag was het schouwspel ten einde en kon de menig te huiswaarts keeren. In de groote zaal, waar de meeste vergaderingen zijn gehouden, heeft Hit- Ier gisteravond zijn sluitingsrede gehou den. Uitvoerig ging hij daarbij in op de positie van de nat. soc partij in den staat. Uit zijn uiteenzetting valt de con clusie te trekken, dat in laatste instantie de partij boven den staat hoort te staan en dus oppermachtig is (precies als in Rusland met de communistische partij het geval is) „De partij vertegenwoor digt de politieke opvatting, het politieke geweten en den politieken wil, aldus de Führer. Haar taak is ten eerste te zor gen voor een politieke leiding naar haar wereldbeschouwing van het volk op elk terrein van het leven en ten tweede de ze politieke opvatting te gieten in de duurzame ordening van een vast stelsel en haar zoo voor immer te beveiligen en te stabiliseeren. Zij moet daarom een historische taak vervullen en het volks bestaan in al zijn goede en slechte hoe danigheden leeren kennen en uit het verkregen inzicht de practische gevolg trekkingen te maken. De partij moet het volk zoo opvoeden, dat ten slotte alleen nog nationaal-so- cialisten ter beschikking van den staat RDEMJ iuw even naar Uw winkelier om te zorgen dat dit voordeel U niet ontgaat. Tot de hierop aangegeven datum ontvangt U voor onderstaande bon 3 pakken Presto, waarde 221 2 ct. voor slechts 15 ct. Niet ver zuimen hiervan gebruik te maken, omdat Presto wat prijs en kwaliteit aangaat ongeëvenaard is. BON VOOR GRATIS PRESTO GELDIG TOT EN MET 12 OCTOBER Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto, 7'/2 ct. zeeppoe der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. Naam- Straat N.V. WASCHOLINE FABRIEK jooooojow louoaooo Neem in plaats van het GRATIS PAK PRESTO geen ander merk zeeppoeder aan! U heeft recht op PRESTO en wie U iets anders geeft, benadeelt U. PRO A-85-091 H staan. Dat legt de nationaal-socialisti- sche wereldbeschouwing den plicht op onverdraagzaam te zijn d.w.z. de juist heid harer opvattingen en haar beslui ten onder alle omstandigheden te ver dedigen en door te zetten. Wie zoo n geschiedkundige zending op zich neemt dient zich aan harde critiek te onder werpen. Zooals de recruut tegenover veel in het leger vreemd staat, maar toch dient te gehoorzamen, moet ook de nationaal-socialist zichzelf terzijde schui ven en gehoorzamen, omdat zulks ten nutte is van het algemeen. Als eenmaal de partij de beste men- schen voor de uitvoering van haar doel in haar gelederen vereenigd heeft, krijgt zij ook het recht de voorwaarden op te stellen voor de uitvoering harer zending. Zoolang er nog strijd tusschen verschil lende opvattingen bestaat, moet het autoritair gezag gehandhaafd blijven. Er is geen sprake van feilbaarheid of on feilbaarheid, maar zoo min als een sol daat kan veroorloofd worden te discus sieeren over het bevel van zijn meerder heid, zoo min kan zulks in de partij. De eenling kan zich niet verontschuldigen met te zeggen, dat naar zijn opvatting bevelen of verordeningen van de partij onjuist zijn- Wie tot de partij behoort, op welke plaats hij ook staat, moet dit beginsel trouw blijven. Vandaar dat ook het wel varï%urger- lijke zijdeq|emaakte onderscheid tus schen Leider en partij niet geduld kan worden. De Leider is de partij, de partij is de leider. Zooals ik mij slechts deel van de partij voel, zoo voelt de partij zich slechts deel van mij. Wanneer ik mijn oogen sluiten zal, weet ik niet. Maar dat de partij zal blijven leven, weet ik wel, en dat zij over alle men- schen, over zwakken en sterken heen, de toekomst van het Duitsche volk met succes bepalen zal, dat geloof en dat weet ik. Zij waarborgt immers 3e stabi liteit van de leiding van volk en rijk en garandeert door haar eigen stabiliteit het gezag aan deze leiding. Leger en partij zijn de beste steunpi laren des rijks, doch zij moeten beden ken, dat zij allen tezamen hun opdracht kunnen vervullen. Thans kan ik als Lei der nog helpen en raden, doch de grond beginselen moeten van het persoonlijke den weg tot het eeuwige inslaan- Lei ders zullen komen en sterven, maar Duitsch and moet leven! Ons allen zal men eens meten naar de houdbaarheid van wat wij thans stich ten. Ons werk zal ons overleven en ge tuigen, dat in een tijd van trouweloos heid en verraad een vast aaneengesloten volk in Duitschland tot stand kon ko men. Als wij daarin slagen, zullen wij in het panthéon der geschiedenis ver eeuwigd blijven. 5 S.A.-lieden gedood, 7 gewond. Op een onbewaakten overweg bij Stuttgart is een trein ingereden op een vrachtauto met S.A.-lieden. Hiervan werden er 5 gedood en 7 gewond, waar van 5 ernstig. De moeder van het gezin overleed in den nacht van Zaterdag op Zondag, ter wijl een 8-jarig meisje in den loop van den Maandagmiddag stierf. Ook bij het jongste kind, een 3-jarig meisje, bestaat geen hoop op herstel. De aard der vergiftiging is nog niet nauwkeurig vastgesteld. Onlangs is de secretaris der katho lieke arbeidersvereenigingen voor het district Bocholt bij de Nederlandsche grens gearresteerd- In zijn bezit vond men toen aanteekeningen en documen ten, waaruit de „negatieve houding" van de katholieke vereenigingen nopens den staat duidelijk bleek.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7