De grijze dame AKKERTJES KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. ÏWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.U. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 17 SEPTEMBER 1935, Nq, 219, Nerveuze slapeloosheid studie G. J. 15620, riELES [taf van iu van solied Iment? kdig in 165. In „De lever- 'agter, ïiddel- Hoofd van instr., bt 5 ld inl. let pa th. 740 prima voor lij Joh. Mdb. nieu- mat st. 35 stuks leviele In pri- urree- H. J. K 78, ma- Jroote straat deed. asch-, oelen ïs aan ouds- 'burg. man- 2S en akjes, Gra- Ziet ma- eerd. ïleef- en U „De ê- erd. Za- ssel, uur rten urg. De vloek van de slechte daad. Een afschrikwekkend exem pel s de Memel-kwestie. Litausch onverstand roept ge vaarlijke spanning in het le ven. Het dreigement van Hitier. De Volkenbond dient in te grijpen. Anders kunnen er noodlottige gebeurtenissen plaats vinden. Het is de vloek van de slechte daad, heeft een groot Duitsch dichter gezegd, dat ze voortdurend iets slechts moet baren. Wie de moeite neemt, dit apho- risme aan diverse politieke gebeurte nissen van den tegenwoordigen tijd te toetsen, zal de betrekkelijke wijsheid er van grif erkennen. Neem de Memel kwestie, waarover Hitier Zondagavond in zijn Rijksdagrede zulke dreigende taal liet hooren. De huidige, onvrien delijke betrekkingen tusschen Lithauen en Duitschland, welke deze zaak in het leven heeft geroepen, vormen als het ware het laatst geschapen wangedrocht jn een lange reeks slechte daden. De eerste was de coup de théatre van Polen, eenige jaren na den vrede van Versailles, toen dit land zich we derrechtelijk meester maakte van de stad Wilna, welke door de groote mo gendheden aan Lithauen was toegewe zen. Lithauen bevond zich te zwak, om met geweld het geroofde gebied te herwinnen. En beriep zich dus op den Volkenbond. Maar de Volkenbond voel de zich evenmin in staat, de Polen tot de orde te roepen en teruggave van de buit af te dwingen. Hij berustte twee de slechte daad in den diefstal. Lithauen zelf verrichtte daarop in sucessie de derde. Het bezette het Me meiland, dat bij Bet Verdrag van Ver sailles van Duitschland was afgeschei den en tot autonoom gebied verklaard. Eigenlijk hadden we met dit laatste de reeks van bedenkelijke handelingen kun nen openen, Het was een onderdeel van het generale onverstand der heeren van Versailles, om van het Memelland een zelfstandig, nietig staatje te producee- ren. De Volkenbond maakte het nu echter nog veel erger vierde slechte daad door ook in de nieuwe roof te berusten. Althans gedeeltelijk. De Memel-conventie werd clntwo.rpen, waarbij het gebied onder Lithausche souvereiniteit werd geplaatst, echter met dien verstande, dat het een groote mate van zelfbestuur behield. De drie mogendheden, Engeland, Frankrijk, Ita lië werden belast met het toezicht op de strikte naleving der conventie. 't Was te voorzien, dat dezen toestand op den een of anderen dag tot inciden ten zou leiden. Het grootste deel dei- bevolking van het Memelgebied voelt zich Duitschers. Ze vond het dus niets prettig, formeel onder Lithausche sou vereiniteit te komen, al mocht ze dan practisch het bestuur der stad naar ei gen inzichten regelen. Aanvankelijk ging het vrij goed. Wrijvingen van be denkelijken aard kwamen niet voor. Dat werd echter anders, toen in Duitsch land de nazi's baas werden. De sterke prikkeling van het nationale bewust zijn der Duitschers, waarmee de op komst van Hitier gepaard ging, deed zich ook gelden in het Memelgebied. Alevel niet op een direct voor Lithau en verontrustende wijze. De Lithau sche regeering raakte nochtans van de kook en ondernam een soort van zuiveringsactie in het Memelgebied, waarbij niet al te streng werd gelet op de bepalingen nopens het recht van zelfbestuur der inwoners vijfde slechte daad Als uivloesel dezer onderneming kwam het eenige maan den geleden, zooals men zich zal her inneren te Kovno, de Lithausche hoofd stad, tot een proces tegen een groot door HENRY SETON MERRIMAN. 9). - Hij staat daar, eenzame figuur, in mantel gehuld, aan het eind van de lan ge steenen pier, en zijn donkere Spaan- sche oogen rusten op de stoomboot die wegglijdt naar het Oosten en Zuiden waar het al duister wordt. Dikwijls, heel dikwijls slaat deze man het vertrek der booten gade, maar nooit gaat hij zelf mee. Dikwijls, heel dikwijls tuurt hij in zijn verheven, onverstoor baar zwijgen over den horizon, als zocht hij den afstand te doordringen om te zien naar de kale hoogten van het ver afgelegen eiland. Want daarginds achter den spiegel- gladden horizon, achter die kleine grijze wolken, is M'ajorca en Lloseta. Lloseta, een kaal, bruin dorp, ligt op de helling van een heuvel, alsof het, uit zuinigheidsoogpunt tusschen de pijnboo- men was gekropen, om toch, voor den landbouw, partij te kunnen trekken van ieder stukje kostbaren grond van de vlakte. Naar beneden, ligt in het westen, het uitgestrekte vruchtbare plateau, als een tuin bebouwd, terwijl in het Oosten de opgaande golvingen in het kale hoog land van Inca eindigen- Als een leger omgeven olijfboomen de vlakte, boomen duizend jaar geleden door de Mooren daar geplant. aantal gearresteerden, die beschuldigd werden van samenzwering tegen de Lithausche republiek. Toen tegen een deel hunner de doodstraf werd geëischt, ontstond er een gewéldijge beroering in Duitschland, Het liet zich zelfs aan zien, dat de Duitschers het Memelge bied zouden binnenrukken, indien de ze straf ten uitvoer mocht worden ge legd. Daartoe is het gelukkig niet ge komen, Dringende gratis adviezen uit Parijs en Londen deden het verstand der Lithauers eenigermate terugkeeren en de beschuldigden kwamen er af met zware gevangenisstraffen. Waarop de anti-Lithausche betoogingen in Duitsch land, als een storm die is uitgeraasd gingen liggen. Naar de laatste dagen, en voorai Zon dagavond, is gebleken, zou de stilte evenwel niet lang duren. Nieuwe ver maningen van de toezicht-houdende mogendheden ten spijt, heeft de Lithau sche regeering nog meer slechte da den op slechte stapelend haar bemoei zucht met 't politieke sentiment der Me mellanders niet kunnen intoomen. Bin nenkort zullen er nieuwe verkiezingen plaats hebben voor den Memelschen Landdag. Van Kovno uit wordt nu ge poogd, den uitslag daarvan bij voor baat een beetje te corrigeeren. Den Duitschers legt men moeilijkheden in den weg; het niet-Duitsche deel der be volking poogt men met slinksche mid delen te versterken. E<en en ander moest opnieuw de verontwaardiging van het Derde Rijk opwekken. Op drei genden toon heeft Hitier Zondagavonc te Neurenberg uiting aan die veront waardiging gegeven. Hij spoorde den Volkenbond aan, Lithauen tot de orde te roepen. Als er geen verandering komt, zouden er wel eens betreurens waardige dingen kunnen plaats grij pen, aldus de Duitsche Fiihrer. Duitschland heeft o.i. in deze zaak het gelijk volkomen aan zijn zijde. Er hqerscht een stelsel van onderdrukking in h)et Memelland, welke flagrant in strijd is met de Memel-conventie. Het zal tijd worden, dat de Volkenbond hier ingrijpt. Er zijn op 't oogenblik zorgen genoeg in de wereld; Lithausch onver stand hoeft daar niet nog een portie nieuwe aan toe te voegen. Te Londen Parijs en Rome schijnt men dat geluk kig te gaan begrijpen. De diplomatieke vertegenwoordigers der drie toezicht houdende mogendheden te Kovno heb ben n.l. opdracht gekregen zich naar Memel te begeven, en controle uit te oefennen op de verkiezingen. Misschien is dat op zichzelf voldoende, om de Lithausche regeering alsnog tot inkeer te brengen. Zoo niet, dan dienen er op korten termijn maatregelen beraamd te worden, die voldoende tegenwicht bie den voor het tekort aan politiek inzicht te Kovno. DE REDE VAN MINISTER DE GRAEFF TE GENèVE. Italiaansche critiek- Het „Handelsblad" schrijft'; In een deel der Italiaansche pers wor den Nederland en België in stekelige termen gekapitteld omdat zij zich in Genève ten gunste van de totale toe passing van het Volkenbondspact ver klaarden, en zich in dat opzicht dus in feite schaarden achter het desbetreffen de formeele Engelsche standpunt in zake het Italiaansch-Abessynische ge schil. Zooals te verwachten was wordt nu van Italiaansche zijde aan Neder land en België een houding toegeschre ven die elk nieuw streven naar kolo niaal bezit afkeurt, omdat deze beide landen zelf op dat punt reeds verza Tusschen de ruwe hoogten van de ber gen, die hier op hun hoogst zijn ligt Llp- seta zelf in een nauwe bergpas. Een sterke geur als moeder kruid, rosmarijn, lavendel, dat daar als heide in 't wild groeit, strijkt neer van de hoog- teh en vermengt zich met de zwakkere uitdamping van tropische planten en doemen. Zóó is Lloseta een tehuis om voor te leven, voor te sterven, van te droo- men, als men er weg van is. Juist zoo als er nu een man van droomt, dwars over die honderd mijlen effen zee, aan iet eind van de Muelle de Ponente te Barcelona. Hij droomt er altijd van in Spanje, waar hij een Spanjaard is in Enge- and, waar hij een Ëngelschman zou kun nen zijn. Niet een ieder onder ons heeft een tehuis, waaraan zijn naam ontleend is, of teekent zijn brieven met een woord dat op de landkaart staat opgeteekend. Zulk een is Cipriani, die nu de Ram- :>la verlaten heetf en over de verlaten pier wandelt. De touwen zijn los en langzaam zoekt de stoomboot zijn weg uit de volle ha ven en zal het hoofd van de pier pas- seeren, als Cipriani de Lloseta de punt zal hebben bereikt- Hij wandelt langzaam, den mantel dicht om zijn hals geslagen, want de avondwind is koud. Plechtig daalt hij de trap af eft begint zijn loop rond den cir- kelvormigen toren aan 't eind van de pier. Gewoonlijk staat hij aan het uiter ste punt, om zoo dicht mogelijk bij Ma- digd zijn. De twee ministers hebben vol gens de „Gazete del Popoio" gespro ken als „twee rijkaards van bij de vijf tig, die geen risico's en geen avontu ren meer wenschen, en slechts verlan gen hun mooie buikje en de schaapjes die zij op het droge hebben te houden". De „Stampa" spreekt van „beati pos- sedentesen noemt ons de „schoen poetsers van de Britsche laars". De rest is naar rato. De redeneering doet, op haar zachtst gezegd zonderling aan. Zelfs van Ita- liaansch standpunt kan zij niet houd baar heeten. Want gesteld de boven staande karakteristiek ware juist, dan zou dit beteekennen dat Nederland en België in hun koloniaal conservatisme uitsluitend hun eigen belang zoeken te beschermen. Maar wat doet Italië au ders wanneer het tegen alle nieuwe re gelen van vrijwillig overeengekomen in ternationale rechts- en billijkheidspro cedure in, op een kolonialen verove ringsoorlog uitgaat? Als Italië zuiver eigen belang mag laten gelden als hoog ste wet, waarom zouden andere lan den dat dan niet naar eigen inzicht eveneens mogen doen Blijkbaar vinden de geciteerde Ita liaansche bladen, echter dat onze ver zadigde koloniale positie ons het recht ontneemt om nu tegen Italiaansche ex pansie-pogingen op te komen. Maar tegen de eventueele noodzakelijkheic voor Italië om buiten zijn eigen gren zen afzetgebied te zoeken vöor zijn overbevolking en zijn producten, is door Nederland en België in Genève geen woord in bij voorbaat afwijzenden zin gezegd. Integendeel heeft minister De Graeff uitdrukkelijk verklaard dat de Nederlandsche regeering niet blinc is voor de zeer ernstige moeilijkheden van zekere staten als gevolg van de on gelijke verdeeling van grondstoffen en te groote bevolkingsdichtheid. VERLAGING VAN DE KOSTEN VOOR HET LEVENSONDERHOUD. De minister van sociale zaken heeft gistermiddag de verschillende leden van de commissie, die is ingesteld, om een onderzoek fe doen naar de mogelijkheic van de verlaging der kosten voor eer ste levensbehoeften, bijeengeroepen en medegedeeld, dat, willen de kosten van het levensonderhoud in Nederland zich meer aanpassen bij hetgeen noodzake lijk is om tot verruiming van de werk gelegenheid te geraken, verschillende eerste levensbehoeften in den ruimen zin van het woord genomen, in prijs moeten worden verlaagd. Om dit te be reiken is het noodzakelijk, dat de re geering een inzicht krijgt in een aanta vragen, welke zich bij deze zaak voor doen. Daarom is de voorlichting van hen, die met deze vraagstukken le ma ken hebben, onontbeerlijk. Er zal moe ten worden nagegaan of levensmiddelen die in de eerste behoeften voorzien gedacht is o.m. aan brood, kruideniers waren en vet niet tegen lageren prijs dan thans kunnen worden verkocht. Gelijk voor den hand ligt, is hierbij de medewerking van het bedrijfsleven zelf onmisbaar, hetgeen o.m. tot uiting zal komen, dat dit bedrijfsleven zijn verte genwoordiging in de desbetreffende commissie zal vinden. ONTSLAG AAN DE A. K. U. De directie van de Algemeene Kunst zijde Unie te Arnhem deelt mede Gis ter is aan de Kunstzijdefabriek ontslag aangezegd aan ongeveer 160 mannen en 125 jongens en meisjes. Nadat in December van het vorige jaar bijna 500 personen waren opgezegd werd gehoopt, dat de afzet van de kunstzijdegarens zich verder zou kun nen handhaven. In het buitenland wordt echter de afzet nog steeds moeilijker jorca te zijn, zou men geneigd zijn te denken. Terwijl hij zoo ernstig voortloopt, valt ïem plotseling een jonge Brit op 't lijf, d>'e met slenter pas zijn sigaar rookte en zijn stok zwaaide. „Och!" riepen de beide mannen uit- „Wat doe jij in Barcelona?" vraagt de Spanjaard. „Dat mag de duivel weten, waarde vriend. Ik weet het niet". „Ik hoop dat die niets met je komst naar hier te maken had was het uit verveling misschien? „Neen", antwoordde hij na een kleine pauze, „dat was het niet- Ik verliet En geland, omdat ik ontloopen wilde aan Wel, aan een oude vrouw, die mij met raar dochter wil laten trouwen. Ik ging naar Monte Carlo, en, met je verlof, daar is zij mij voor den duivel gevolgd, met het arme meisje". Even glimlachte de Spanjaard. „Het slachtoffer gaarne bereid!" „Neen Lloseta,^ hier vergis je je. Dat is het afschuwe'ijke van het geval. Dat meisje, mijnheer, sidderde van angst, op een avond, toen de oude vrouw het zoo had aangelegd, dat wij beiden alleen op 't terras waren. Er is een ancter, zie je". De donkere oogen die in de richting van Majorca keken, stonden niet vroo- lijk- „Hoe dan ook", vervolgde de open hartige „partij". „Ik sprak tot haar, zoo als men tegen een kornuit spreekt, weet je. Ik zeide je bent bang voor iets". Zij gaf geen antwoord. „Je vreest, dat ik je terwijl in het binnenland de verweikers van kunstzijdegarens algemeen klagen over te grooten invoer van uit kunst zijde vervaardigde goederen. Het verminderde verbruik van kunst zijdegarens hier te lande, dat daaruit voorvloeit, treft allereerst de Neder landsche spinnerij en, daar het buiten- landsche spinnerijen, daar het buiten- tage geregeld is, maar gelijk is aan een hoeveelheid die overeenkomt met on geveer de helft van wat in Nederland tegenwoordig wordt verwerkt. Daaruit is te verklaren, dat de afzet van de A. K. U. binnen Nederland in de laatste maanden een vermindering onderging, gelijk aan de productiebeperking die thans te Ede moet worden doorgezet. (H.bl.) DE NOOD IN HET HOTELBEDRIJF. Het bestuur van Horecaf heeft in een persconferentie nog eens den vollen na druk gelegd op den onhoudbaren toe stand waarin het hotel- en café-restau rant bedrijf langzamerhand is geraakt De afgeloopen zomer is weer slecht ge veest. Gebleken is, dat 75 pet. van de beter gesitueerden de vacantie in het buitenland doorbrengt. Dat wil zeggen, dat de groote massa van vacantiegan- gers onze Nederlandsche guldens naar het buitenland brengt, een bedrag, dat voor den afgeloopen zomer met 50 mil- lioen zeker niet te hoog geschat is. Te genover dezen enormen export staat vrijwel geen import. Horecaf meent dat het hotelbedrij door de overheid ten achter wordt ge steld. Tegen devaluatie van de munt el ders kan men niet op. In dit verbanc wordt het ook noodzakelijk geacht, met onze munt hetzelfde te doen, óf het hotelbedrijf dezelfde hulp te verleenen als gegeven wordt aan andere takken van ,industrie. De gloeilampenindustrie wordt gesteund met contingenteering maar het hotelbedrijf betaalt met ruim 2 gulden een lamp, welke bijv. in Dene marken 68 cent kost. Het hotel- en café bedrijf, aldus Horecaf heeft recht op re- geeringssteun. Wanneer zij, die naar het buitenland gaan, bijv. 1/3 van den prijs erbij zouden moeten betalen, ^zouden velen hun vacantie liever in eigen lanc doorbrengen. In het bedrijf wordt thans op of onder kostprijs gewerkt. Voor alles zal er iets moeten geschieden om de landverhui zing des zomers tegen te gaan. De re geering moet wat over hebben voor pro paganda in het buitenland, terwijl de spoorwegtarieven verlaagd dienen te worden. Horecaf zou bereid zijn mede te wer ken aan een nog verdergaande prijsver laging mits daartoe,in staat gesteld door medewerking van de regeering. De vas te lasten," waarvoor het bedrijf zit, kan het niet meer opbrengen. Ook op het gebied van beperking der hotelvergun ningen is nog veel te bereiken. Ten de ze zou het Zwitsersche stelsel aanbeve ling verdienen, In Nederland mag ieder een maar kamers verhuren en pension houden. Een belangrijk bedrijf is thans aan het wegkwijnen, waarbij de middenstand ten nauwste betrokken is. Men heeft Kier nimmer goed beseft, aldus Horecaf, welk een bron van inkomsten het toe ristenverkeer voor ons land uitmaakt. De vele gemeenten, die den hotels het leven onmogelijk maken, dienen door de regeering tot de orde te worden geroe pen. Zou de onbillijke personeele belas ting eruitgaan, dan zouden de prijzen al direct naar beneden kunnen. Horecaf wijst er vóór alles op, dat het hotelbedrijf een industrie is, die zeer veel nieuw geld in het land kan bren gen. ten huwelijk wil vragen". „Ja", ant woordde zij. „Welnu, dat ben ik niet van plan. Zulk een ploert ben ik niet". En daarna wa ren wij de beste maatjes. Zij zou mij zelf verteld hebben wie de ander was, als ik gewild had. Twee dagen later maakte ik mij uit de voeten naar hier- In Spanje zou zij stik ken de oude dame, meen ik". Lloseta lachte, en de jonge man be gon te vreezen, dat hij een lompheid ge zegd had „Zij wist niet, hoe mood het hier is", voegde hij er bij, met argelooze door zichtigheid. „Ja, je hebt gelijk. De dui vel had iets te maken met mijn komst ïiaar hier. Koppelende oude vrouwen zijn de duivel." Hij zweeg en trok aan zijn sigaar. De stoomboot passeerde hen op ongeveer ïonderd e len afstands. De Ëngelschman knikte in die rich- ting. „Die boot gaat naar Majorca, zeide hij. Lloseta knikte met zijn hoofd. „Ja", antwoordde hij ernstig, „dat weet ik". „Ik ben hier gekomen om hem uitge- eide te doen!" De Spanjaard keek hem doordringend aan. „Waarom?" vroeg hij, „Ik ken een oude knaap aan boord op weg naar den overkant om een En- gelsch meisje te halen, een zekere Miss Challoner- Haar vader is gestorven". Lloseta zeide niets. Toen keerde hij Kunt Gij den slaap niet vatten? Te helder, nog opgewonden van drukke besprekingen? Is Uw geest nog te veel vervuld van al die problemen, die het leven nu zoo moeilijk maken, zorg dan tot rust te komen en heerlijk in te slapen: Neem 'n "AKKERTJE" dat U kalm zal ma ken en een ongestoorde nacht rust zal geven Morgen „frisch" Volgens recept van Apotheker Dumont Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Glazen kokertje met 12 stuks 52cent. (Ingez. Med.) De verbinding met Noord-Brabant. De K.N.A.C. ontving nader bericht, dat het nieuwe wegvak in den Caters- polder, ter .engte van pl.m. 3 km, dat het in zeer slechten toestand verkeeren- de gevaarlijke weggedeelte bij station Woensdrecht afsnijdt, niet over eenige, weken, maar in zijn volle lengte tus schen Korteven en den Hoogerwaard- polder waarschijnlijk eerst over eenige maanden voor het verkeer zal worden opengesteld. Wel ligt het in de bedoe ling het Oostelijke weggedee.te van Korteven tot den spoorwegdijk (Woens drecht) eerder in gebruik te nemen. Een zeer belangrijke verbetering in de groote verbinding tusschen Noord-Bra bant en Zeeland, waarnaar het wegver keer vele jaren lang reikhalzend heeft uitgezien, nadert derhalve haar vol tooiing. Een weg door het Zwin? De burgemeester van Retranchement heeft tot den minister van financiën een verzoek gericht om over te gaan tot in dijking van het Zwin, ten einde te ge raken tot het aanleggen van een_ ver keersweg langs de kust van Zeeuwsch- Vlaanderen. Thans heeft het Bestuur der Provin ciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemde ingenverkeer adhaesie betuigd aan dit verzoek, omdat het de totstand koming van zulkeen weg, voldoende aan de voor het moderne verkeer gestelde eischen, van groot belang voor de ont wikkeling van het vreemdelingenbezoek aan Zeeland acht, De laatste jaren is 't vreemdelingenbezoek van af de BelgD sche kustplaatsen zeer sterk toegeno men en plaatsen als Vlissingen, Middel burg, Goes, Zierikzee enz. ondervinden daarvan de voordeelen. Deze ontwikke lingsgang zal aanmerkelijk bevorderd worden door een modernen verkeersweg iangs de kust. Het Bestuur houdt zich geheel buiten de technische zijde van indijking van het Zwin. Het is echter van meening, dat daarbij gestreefd moet worden naar een zooveel mogelijk be- ïoud van de voor natuurliefhebbers niet onbelangrijke flora in het Zwin. zich om, en terwijl zij samen terugwan delden kwamen zij overeen, dat hij een rijtuig zou sturen om den Ëngelschman en zijn bagage te brengen naar het groo te huis in de straat van den Vrede, dat, zooals hij met een somberen glimlach op merkte, behaaglijker was dan het hotel. „Dus", zeide hij tot zichzelf, terwijl hij alleen den weg naar zijn groot huis in sloeg, „dus de Caballero Challoner is dood. De een na de ander verdwijnt van iet tooneel". HOOFDSTUK V. De Vallei der Rust. Er is een va lever in de bergen ach ter de oude stad Palma de Val d'Erraha. Eenige duizenden jaren gele den werd deze plaats door de Arabieren ontdekt. Na inggespannen arbeid, en menigen strijd ter zee en te land, vestig de zich hier een rondzwervend hoofd van een Bedoeïnden stam, die het El ^ahah de Rust, noemde. Hij groef een put want waar de Moor geweest :s, daar is altijd fonkelend water hij plantte olijfboomen, en hij bouwde een molen. De put bestaat nog; de olijfboomen, oud en kolossaal en knoestig, zooals geen andere olijfboo men op de aarde, werpen nog altijd jaa-- Iijks hun oogst af; de molen maalt heden het koren van den Spanjaard. (Wordt vervolgd J

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5