n rheum at iekl ZEELAND. BEURSTHERMOMETER van Dinsdag. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN* ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR 4 PRINSJESDAG 1935 IN DE RESIDENTIE. MIDDELBURG. SOES. WALCHEREN. Het Italiaansch-Abessijnsch conflict. AMSTERDAM, 17 September. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 91%—92%. Ned. 33 1000-4 91%—92%. Ned. 34 1000-4 91%—92%. Certific,aten-3 79%79%. O. Indië 34 1000-4 89%—89%. Denemarken Oblig. 1926-5 66% Duitschl. pndst. 100-7 19%- Engeland 1960-90 4 70%—69%. Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatss, 1927-4% 93% Amsterdam 1933-5 95 Amsterdam 1934-4% 89-u 's-Gravenhage 1929-4 95 Rotterdam 1926-1930-4 85—>85%. Berlijn 1925-6% 16—16%. Zeeuws. Hyp. B-5 85%85%. Zeeuws. Hyp. B-4% 85%t. Cities Service Cy. P. 1958 5 31%31%, A Amsterd. Bank 108%>108%. C Rott. Bankver. 104%104%. A Twentsche Bank. 8484. A Pref. Gruyter en Zn. A 110 A Pref. Jurgens A 90%90, A Ned. Gist- en Spiri.tusf. 409%407, A Ver. Papf. v. Gelder 44%43. C Am. Car en Foundry 14%43%. C Am. Smelt en Ref. 3029%. C Farbenind. I.G. 31%>33%. C Stand. Brands 8%8%. C North Am. Cy. 12%12%. A Born. Sum. H.M. 139137%. A Linde Teves en Stokv. 66 A Ned. Wol Mij. 92—90. A Singkep Tin M. 8381%. A J. C. Japan Ln. 30% A Rotterd. Lloyd 34% A S.M. Nederland 34% A Amst. Thee C.M. 4241. A Houth. Alberts 25%25 %T Pijnen van rheumatiek-aanvallen maken soms machte loos. Neemt bij de eerste verschijnselen van zo'n aanval Aspirin. Ook U komt dan tot de conclusie: Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. A 10 ets. (Iogez. Med.) 's Gravenhage 17 Sept. '35. (Van onzen A. N, P.-c orrespon- d e n t.) De Koningin, vergezeld van prinses Juliana, heeft zich hedenmiddag in den traditioneelen praalstoet van het pa leis aan het Noordeinde naar de Rid derzaal op het Binnenhof begeven, ter opening van de gewone zitting der Sta- ten-Generaal. Uit alle oorden des lands waren we derom talloos velen naar de Residen tie gekomen om dit steeds aantrekke lijk schouwspel bij te wonen, zoodat reeds in de vroege ochtenduren de straten van de binnenstad een leven- digen aanblik boden. De stad en voor namelijk dat gedeelte, waarlangs de Ko ninklijke stoet zou trekken was in vlag- gen-tooi; niet alleen wapperde de drie kleur van de openbare gebouwen an Rijk, Provincie en Gemeente, maar ook vele particulieren hadden de vlag ont plooid. In het Noordeinde, zooveel mogelijk in de nabijheid van het Koninklijk pa leis, stond reeds eenige uren vóór het vertrek van den stoet een dichte me nigte te wachten, die de Koningin en de Prinses, toen deze per auto kwamen aanrijden, hartelijk toejuichten. Als steeds werd bovendien daar het wach ten vergoed door den aanblik van de toebereidselen voor de samenstelling en het vertrek van den stoet. Allereerst kwam de eere-wacht aan rukken, die voor het paleis werd op gesteld en die dit jaar bestond uit een compagnie jvan het Regiment Grena diers, sterk 100 man, onder bevel van een kapitein met het Regimentsvaandel. De Koninklijke Militaire Kapel en de beschikbare tamboers van het Regi ment Grenadiers, maakten deel uit van deze eerewacht, welke zich opstelde ter weerszijden van het voorplein, te gen de beide zuilengangen van het pa leis, om van daar de Koningin bij haar verhrek de militaire elerbewijzen te brengen. Circa een half uur vóór het vertrek van den stoet zag men de detachemen ten cavalerie naderen, die als eere escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervolgens de Officieren der Landmacht van het Militaire Huis der Koningin, allen te paard, wien onmid dellijk achter het Koninklijk statierij tuig een plaats in den stoet was aange wezen. Het weer werkte'helaas niet mede. De zon liet zich nauwelijks zien en nijdige stormvlagen bulderden door de straten. Een deel van het kleed van het baldakijn voor de ridderzaal rukte los, waarbij de gouden franje zoodanig werd bescha digd, dat deze diende te worden verwij derd. Het looperkleed voor den ingang van de Ridderzaal moest men met spij kers aan de straat vastnagelen. Weer en wind ten spijt stonden hon derden in de omgeving van de Ridder zaal echter de komst van den stoet af te wachten. Toen te ruim 12 uur de minis ter-president, dr. Colijn, verscheen, werd deze met een spontane ovatie begroet. Op het plein voor de Ridderzaal had den zich ook de „Princevlag" en andere Oranjevereenigingen opgesteld. Het viel op, dat heden voor de eerste maal de stormbrigade van de Haagsche politie, met de stalen helmen op en ge wapend met karabijnen, dienst deed. Het vertrek van den stoet. Ter opening van den stoet was een detachement aangewezen van het lie Regiment Huzaren, sterk 80 ruiters, met den Regimentssf,andaard en het muziekkorps der Huzaren, dat geduren de den tocht marschmuziek speelde. Onmiddellijk daarop volgden in gala livrei een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard. Daarachter kwam de eerste der zeven gala-koetsen met hoogwaardigheidsbekleeders. Nadat deze zeven koetsen waren weggereden, reed de gouden koets voor, met acht paarden bespannen. Op ditzelfde oogenblik werd door het uitsteken van vaantjes het sein ge geven voor het lossen van het eerste der minuut-schoten, welke van het ver laten van het paleis, omstreeks één uur, tot den terugkeer aldaar, werden afgegeven uit de in het Malieveld op gestelde batterij der Eerste Artillerie brigade bestaande uit vier vuurmonden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zette de Koninklijke Mili taire Kapel het Wilhelmus in, terwijl de Koningin en de Prinses getooid met het breede lint van het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, in de gouden koets stapten, welke zich vervolgens onder het geju bel der menigte statig in beweging zet te. Naast elk van de acht paarden, waarmede de. koets bespannen was, ging een koetsier, en aan elke zijde van dek oets liepen vier lakeien. Achter de gouden koets reden te paard, twee aan twee, de officieren der Landmacht van het Militaire Huis der Koningin. Hartelijk toegejuicht door de men- schenmenigte aan weerszijden van den door militairen afgezetten weg, reed de stoet door de Heulstraat, het schelp pad van het Lange Voorhout, over den Korte Vijverberg naar het Binnenhof. Op het Binnenhof Daar stond aan de Ridderzaal een eere-wacht opgesteld, bestaande uit een afdeeling van het Korps Mariniers, met vaandel en het Muziekkorps van de Koninklijke Marine. Onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door het Marine Muziekkorps, bestegen de Koningin en de Prinses de treden, leidende naar den ingang der Ridderzaal, welker peristyle overhuifd was met een rood fluweelen baldakijn terwijl de eerewacht der Mariniers ter sterkte van zeventig m,an de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager tzijn vaandel deed buigen. Op het bordes werd de Koningin be groet door de officieren der Zeemacht van haar Militaire Huis. C Baltimore Ohio 10%10%. A Southern Rlw, 6%6%. C Union Pac. Rr. 63% C Int- Nickel Cy. 18%19%. Duitschl. '30 1000-5% 17%—17%. A Koloniale Bnk. 36%36. A N.I. Hbk.' 1000 77—76%. C Ned H.M. 1P00 114%—113. A Alg. Kunstz. U. 29%—29-28%. A v. Berkels Pat- 5554%. C Calvé-Delft 6159%. A C. Suiker Mpij. 36%36%. A Ned. Ford A.M. 268—268%. A Philips Gem. B. afg. 248%—243-44. C Unilever 103%102%-%. C Anaconda Cop. 1313. C Bethlehem St. 24%24-%. C Kennec Copper 1615%-%. C Un. States Leather 5%5%. C U. States St. C. 28%—28%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 155%—155% A Kon. Petr. Mpij. 193%192-%- C Contin. Oil Cy. 12%—11%. C Shell Union Ó.C. 65%-5%. In de Ridderzaal Bij het binnentreden in de Ridder zaal werden de Vorstelijke personen ontvangen door de gemengde commissie van in- en uitgeleide uit de beide Ka mers der Staten-Generaal. De Koningin nam plaats op den troon, links van haar nam Prinses Ju liana plaats, terwijl de leden van haar gevolg de plaatsen achter en ter zijde van den troon innamen, hun in het of ficieele program aangewezen. Onmiddellijk daarop ving de Konin gin de voorlezing aan van de troonre de, waarvan men den tekst elders in dit blad vindt. Terug naar het Paleis. Nadat de plechtigheid in de zaal was beëindigd werd ruim half twee, met hetzelfde eerbetoon door de eerewacht de terugtocht naar het Paleis in het Noordeinde langs denzelfden weg on dernomen. Der traditie getrouw hadden zich bij het vertrek van den stoet van de Ridderzaal de leden van het corps di plomatique met hun dames, die de ope ningsplechtigheid in de zaal hadden bijgewoond, nabij de middelste poort van het Binnenhof opgesteld, om de vorstelijke personen bij 't voorbijtrek ken een groet te brengen. Op den terugweg werden Koningin en Prinses opnieuw door de menigte geest driftig toegejuicht en toegewuifd. Na haar aankomst ten paleize, waarbij dezelfde eerbewijzen werden gebracht als bij het vertrek, hebben dé Koningin en de Prinses zich eenige oogenblikken aan een der vensters vertoond, onder enthousiaste huldebetuigingen van het publiek. DE RIJKSMIDDELEN. De rijksmiddelen hebben in Augustus zonder de dir. belastingen, 30826,980 zonder de dir. belastingen, 30,826,980 opgebracht, zijnde f 78,970 minder dan verleden jaar. Sedert 1 Januari was voor dezelfde groep van middelen de opbrengst 243,603,282, of f 14,060,780 meer dan verleden jaar, zij het f 21,830,050 minder dan s/i2 der raming. BEMIDDELING IN HET TILBURGSCHE TEXTIELCONFLICT, De heer P. de Jong-van den Heuvel, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Tilburg, door het leiding gevend comité der stakers aangezocht om als bemiddelaar op te treden, heeft ,aan het leidinggevend comité het na volgende voorstel doen toekomen: le. de arbeid wordt onverwijld hervat] op de arbeidsvoorwaarden, zooals deze tusschen patroons- en arbeiders-organi saties zijn overeengekomen; 2e. de arbeiders-organisaties houden, zoodra de arbeid hervat is, een of meer] vergaderingen, zoowel voor hun leden, die werk hebben op de fabrieken, als voor hun werklooze leden; 3e. aa(n de fabrikant,envereeniging wordt in overweging gegeven om alsnog over te gaan tot uitbetaling van dat ge deelte van het ,arbeidsloon, hetwelk we gens verbreking der diensbetrekking niet werd uitbetaald; 4e. de fabrikantenvereeniging zal in overleg met de arbeidersorganisaties de noodige maatregelen nemen om over eenkomstig de vroeger gedane toezeg gingen aan de nieuwe loonregeling over de geheele lijn een loyale toepassing te geven. EEN RIJKSMETAAL-COMMISSIE. Naar wij vernemen zal als onderdeel van de plannen tot stelselmatige, econo- mische-technologische exploratie van Nederland, Donderdag a.s. door prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, minister van handel, nijverheid en scheepvaart, de zg. rijksmetaalcommissie worden geïnstal leerd. De leden van deze commissie zul len zijn prof. L. A. van Royen te Wasse naar, die tevens als voorzitter zal optre den, mr. R. A. H. M. Gielen te Maas tricht, directeur van het economisch technologisch instituut in Limburg, ir. S. Groothoff te Amersfoort, lid van de com missie van advies voor de crisis-invoer- wet, prof. dr. ir. F. K. T. van Iterson'te Heerlen, directeur van de staatsmijnen in Limburg, ir. G. A. Kessler te IJmui- den, directeur van de N.V. Hoogovens, C. J. P. Zaalberg te Den Haag,' oud di recteur-generaal van arbeid en J. A. La- gas te Den Haag, verbonden aan het bu reau nijverheid van het departement van handel. Laatstgenoemde zal optreden als secretaris. DE AARDAPPELPRIJZEN. In verband met het uitblijven van de bekendmaking van den denaturatietoe- slag voor de consumptieaardappelen heeft de Chr. Boeren- en Tuindersbond den minister van landbouw en visschterij gevraagd dezen toeslag zoo spoedig mo gelijk bekend te maken en tevens een "begin te dogn maken met de denatura- tie, aangezien de prijzen zoozeer zijn gedaald, dat van 'n verliesgevende teelt kan gesproken worden. GEMEENTEN MOGEN GEEN STEUN AAN DE INDUSTRIE VERLEENEN- I De minister van binnenlandsche za- ken heeft tot de gemeentebesturen een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op het gevaar, dat verbonden is aan het geven van steun door gemeentebesturen aan de industrie voor het verkrijgen van orders, welk gevaar hierin bestaat, dat de gemeentebesturen tegen elkaar wor den uitgespeeld en wellicht tegen elkaar op gaan bieden. De minister verzoekt aan de gemeentebesturen zich voortaan te onthouden van steunverleening in welken vorm ook aan ondernemingen voor het verkrijgen van orders en om eventueele aanvragers te verwijzen naar de rijkscommissie van advies voor werk verruiming te Amsterdam. C Tide Water Ass. Oilj66. A K.N. Stoomb. Mij, 6%5%. A Ned. Scheepv. U. 41%40-%. A H.V. Amsterdam 176%176-75%. A Java Cu t. Mij. 9390. A N.I- Suiker U. 88%—86%. A Deli Batavia 139%138-37. C Deli Mij. 1000 154%—155. A Senembah 158—158%. C Chicago Milw. A Amst. Rubb- C. 104-102%-%. A Deli-Bat, Rubb. 6060, A Hessa Rubber 8784%. A Serbadjadi S.R. 5656%. Prolongatie 66- WISSELKOERSEN. 16 Sept. 17 Sept. Londen 7.33% 7.32% Berlijn 59.75 59.65 Parijs 9.77 9.76% Brussel 25.06 25.03% Zwitserland 48.19 48.15 Kopenhagen 32.77% 32.70 New-York 1.48% 1.48% gen, welke hij te Genève met de minis ters van verschillende landen heeft ge had. De Belgische eerste minister bleek speciaal den nadruk te hebben gelegd op de hartelijke toon, die voorzat bij de wisseling van gedachten, welke hij al daar mocht hebben met den Nederland schen minister van buitenlandsche za ken jhr. De Graeff. Uit dit contact zou zijn gebleken, dat ten opzichte van de meeste problemen Nederlands en het Belgische standpunt hetzelfde zijn of el kaar zeer dicht naderen. BELGIë EN NEDERLAND. Een uitlating van den Belgi schen premier. De correspondent der ,,N. R. C." te Brussel meldt; In den Maandagavond gehouden kabi netsraad heeft minister-president Van Zeeland uitvoerig verslag uitgebracht over den internationalen toestand als mede over de oeconomische besprekin WERKLOOZENZORG. Weinig geschikte objecten voor jeugdige werkloozen in onze provincie. Maandagmiddag vergaderde te Goes onder voorzitterschap van ds. M. Bons te Colijnsplaat het Prov. Comité voor Zeeland van de Centrale voor werkloo- zenzorg. Nadat enkele vacatures in het Comité waren aangevuld en besloten was spe ciale aandacht aan de werkloozenzorg in West Zeeuwsch-Vlaanderen te schen ken, werd door voorzitter en secretaris medegedeeld dat het nog niet is gelukt een belangrijk werkobject in Zeeland of West-Brabant te vinden, waaraan jeug dige werkloozen op groote schaal even als te Ede enz., kunnen worden te werk gesteld. Er moet dus voorloopig voort gegaan worden met kleine kampen. Van 23 tot 28 Sept. en van 30 Sept. tot 5 Oct. a.s. zullen dergelijke kleine kampen weer worden gehouden te West- hove bij Domburg. Evenals in de groote kampen zal nu ook hier aan de deelne mers f 2 per week worden gegeven voor vergoeding kleeding, schoeisel enz. De plannen voor een werkobject te Haam stede zijn helaas mislukt. Het aantal objecten in Zeeland is wel zeer beperkt. Voor de kampen te Westhove hebben zich meerendeels werkloozen uit de ste den aangemeld. Het blijft moeilijk voor de landarbeiders in den tijd dat zij werk loos zijn kampen te organiseeren. Ds, Panhuise te Aagtekerke werd be reid gevonden als leider van de kampen te Westhove te fungeeren. Besloten werd in den a.s. winter weer overal waar dat mogelijk en noodig is te zorgen voor cursussen, ontspanning enz. Ook zullen weer filmavonden wor den gegeven. De 75-jarige school. Woensdag a.s. zal het als reeds gemeld voor de Vereen, voor Gerei onderwijs, alhier, een feestdag zijn. Zij zal dan herdenken, dat 75 jaar geleden de school aan de Gravenstraat geopend werd. De twee andere scholen, die van dezelfde Vereen, uitgaan, (de L .S. a. d Heerengracht en de U.L.O.-school a. d Nieuwe Haven) zullen ook aan de fees telijkheden deelnemen. Bij gunstig weer zullen de pl.m. 550 leerlingen 's middags een optocht door de stad houden, waarna een feest in het Schuttershof gehouden zal worden, 's Avonds zal het feest zijn in hetzelf de gebouw voor de ouders van school gaande kinderen en voor de leden der schoolvereeniging. Een woesteling. Gisterenavond is de omgeving van het Vlissingsch Wagenplein onrustig ge weest, toen de caféhouder C. die onde den invloed van drank verkeerde, eerst bij zich zelf en daarna in de woning van zijn broer, die eenige huizen verder woont, ruiten vernielde. De man is door een hoofdagent van politie en een paar agenten naar het politiebureau gebracht waarbij hij zich tegen de politiemannen verzette. Na ontnuchtering en verhoor is de aangehoudene weder op vrije voe ten gesteld. DE STORM. De storm, die gisteren losbarstte en hedennacht en van morgen af en toe in groote hevigheid woedde, heeft in onze stad op verschillende plaatsen schade aangericht, o.a. door het omwaaien van boomen, waarvan een op een huis te recht kwam. Verder het inwaaien van ruiten afwaaien van dakbedekking enz. Van persoonlijke ongelukken ver namen wij niets. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Kampen, W. A. Verplanke, surnume rair der registratie en domeinen ten kantore der registratie no. 1 en succes sierechten te Middelburg. De inkwartieringslijst. Ten gerieve van onze lezers deelen we mede, dat tot 20 Sept. op de secre tarie de lijst van inkwartiering ter inza ge ligt. DE STORM. VEERE. De storm die den geheelen nacht door gewoed heeft, heeft alhier zeer groote schade aangericht in de boomgaarden in en om Veere. Bij vele fruitkweekers is een groot gedeelte der wintervruchten afgewaaid, waarmede 'n groote som gelds gemoeid is. -ObLMarkt- - Tabak - - Suiker - - Koninkl. - - Philips - - Schepen - Unilever H.V.A. - Amerika Markt IRubber (Wettig gedeponeerd.) „LEVE DE KONINGIN". Dadelijk na het voorlezen van de troonrede zette de heer Duymaer van Twist een ,,Leve de Koningin" in waar mede hartelijk werd ingestemd- De soc. dem. Kamerleden bepaalden zich daarbij met zich van hun zetels te verheffen. De beide N.S.B.-Eersfe Kamerleden brach ten hierbij den nationaal socialistische» groet. De communistische Tweede Kamerle den waren niet aanwezig. DE STORM. Groote schade te Leiden. Vijf tenten, tot een gezamenlijke groot te van 3000 vierk. meter, w.aarin te Lei den een groote vee- en zuiveltentoon- stelling zal worden ondergebracht, zijn in den afgeloopen nacht door het nood weer zwaar geteisterd. Hedenmorgen bereikte de wind zulk een kracht dat drie groote tenten omver waaiden, ter wijl de twee andere ernstig werden be schadigd. Het is daardoor onmogelijk geworden, gevolg te geven ,aan het aan vankelijk voornemen om de tentoon stelling morgen te openen. In een he den morgen gehouden spoedvergadering van het tentoonstellingsbestuur is be sloten de opening van de algemeene tentoonstelling te doen plaats hebben tegelijk met de officieele opening der veetentoonstelling op Donderdag a.s. Nieuwe tenten zijn besteld. Verschil lende tenten waren reeds gedeeltelijk ingericht. De schade is aanzienlijk. HET ONGELUK BIJ DE OPEN STELLING VAN HET JULIANA- KANAAL. Omtrent het instorten v,an een scheepsdek gistermiddag te Maastricht, is door de justitie een onderzoek inge steld, waarbij is komen vast te staan, dat de schipper het scheepsdek niet had verhuurd en zelfs herhaaldelijk heeft gepoogd de menschen van het schip te doen verwijderen. De verwondingen, die de slachtoffers opliepen zijn achter af v,an ernstiger aard gebleken, dan aan vankelijk werd verondersteld. In totaal heeft de G.G.D. 12 gewonden behandeld. In drie gevallen werd een zeer ernstige gecompliceerde beenbreuk geconstateerd en een bekkenfractuur, terwijl een man» een paar ribben had gebroken en een kind een lichte schedelfractuur opliep. Een der vrouwen bekwam een bekken- fr,actuur eo een bovenbeenbreuk. Mussolini, de oppermachtige. Naar Vernon Barlett gisteren aan de News Chronicle meldde, liep te Genève het gerucht, dat Mussolini's communi qué van Zaterdag in den ministerraad zoowel als bij den Koning groot verzet heeft uitgelokt, maar dat de Duce ten slotte toch zijn zin heeft doorgedreven. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen he den de volgende prijzen: f 1000: 3403 10048 11990 f 400: 8835 12746 18704 f 200: 11708 20793 f 100: 299 5565 5|573 7723 9930 11856 16666

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2