KERKNIEUWS. BEURSTHERMOMETER van Maandag. ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. «VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.0. VIJF JAREN REGELMATIG LUCHTVERKEER AMSTERDAM—BATAVIA. AMSTERDAM, 16 September. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 92—91 Jé. Ned. 33 1000-4 92—9114. Ned. 34 1000-4 92—9114. Certificaten-3 79%79%. O. Indië 34 1000-4 90—«9. Denemarken Oblig. 1926-5 6766%. Duitschl. pndst, 100-7 19%<19%, Engeland 1960-90 4 69%—<70%. Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatss. 1927-4% 93% Amsterdam 95 Amsterdam 1934-4% 8989, 's Gravenhage 1929-4% 95%95. Rotterdam 1926-1930-4% 86%85. Berlijn 1925-6% 16 Zeeuws. Hyp. B-5 85%85%. Zeeuws. Hyp. B-4% 85% Cities Service Cy. 1958 5 31%—31%. A Amsterd. Bank 108(108%. C Rott. Bankver. 103%104%. A Twentsche Bank 84—84. A Pref. Jurgens A 92%—j90%. A Pref. Gruyter en Zn. Al. 110- A Ned, Gist- en Spiritusf. 407409% A Ver. Papf. v. Gelder 4444%. C Am. Car en Foundry 13%14%. C Am. Smelt en Ref. 29%—30. C Farbenind, I.G. 31%il C Stand. Brands 8%8%. C North Am. Cy. 12%—12%. A Born. Sum. H.M. 138—139. A Linde Teves en Stokv. 6666. A Ned. Wol Mij. 92%—92. A Singkep Tin M. 80-^-83. A J. C. Japan Ln- 3027%. A Rotterd. Lloyd 35%34. A S. M. Nederland 34% A Amst. Thee C.M.. 40%42. A Houth. Alberts 25%25%. daarbij, gelijk zijn gewoonte was, de groote deuren open laten staan. Hoe snel het vuur om zich heen greep blijkt wel uit het feit, dat verschillende menschen, die vijf minuten voor zeven het pakhuis passeerden, niets bemerkt hadden. Zeven uur kwam rook uit het dak, en vijf over zeven was het pakhuis een vlammenzee. De bewoners van een huis aan den overkant van de straat, bemerkten pas den brand, toen zij hun woning aan den voorkant niet meer ver laten konden- In nachtgewaad moesten zij angs den achterkant van het huis, over daken de wijk nemen. De brandweer was het vuur evenwel spoedig meester. Een uur later, begon men reeds het pakhuis neer te halen. Begrijpelijk trok de brand in dit dicht bewoonde stadsgedeelte veel belang stellenden, die door de politie op flin- ken afstand gehouden werden, Onder de aanwezigen merkten we al spoedig op: den burgemeester, de wet houders, den commissaris van politie, en andere hoofden van takken van dienst. De schade moet grootendeels door verzekering gedekt worden. De Bijz. Bewaarscholen. Naar wij vernemen zullen B. en W. voorstellen om inplaats van 30 per kind boven 4 jaar 10 subsidie te ge ven. De nieuwe regeling moet echter re kening houden met de schulden, die door de besturen der Bijz. Bewaarscholen moesten worden aangegaan. Het schijnt, dat het voortbestaan der bewaarscholen door dit compromis verzekerd is. Goes. Het Badseizoen gesloten. Heden zijn de zeebaden en het strand stoelenterrein gesloten en behoort het badseizoen 1935 dus officieel tot het verleden. INBRAKEN TIJDENS HET ORANJEFEEST. WEMELDINGE Vrijdagavond moest de heer M. T. die met zijn vrouw naar de feestelijkheden in het dorp was gaan kijken, bij zijn thuiskomst ontdekken dat een ongenoode gast een bezoek in zijn woning had gebracht. Uit een kast wordt een bedrag van ruim 100 ver mist. Ook de heer A. S. kwam bij zijn thuiskomst tot een dergelijke ontdek king. Volgens S. gaat het bij hem ech ter maar om een zeer klein bedrag. Op de deur van G. S. vond men sporen dat ook daar geprobeerd is in te breken, het geen echter niet gelukt is. De politie heeft direct een onderzoek ingesteld. WEMELDINGE. In ons verslag van Vrijdag over het Oranjefeest verzuim den we te vermelden, dat de gymnastiek vereniging „W.I.K." voor en na den ge- costumeerden voetbalwedstrijd 'n gym- nastiekdemonstratie gaf van prima ge halte. Zaterdagmiddag werd met dezelfde opgewektheid het feest voortgezet. Bij den optocht die van 13 uur duurde bleek dat slechts enkele deelnemers verstek hadden laten gaan. Van 35 uur vonden de volkspelen plaats in de Dorpsstraat. Naast behendigheidswed strijden als mastklimmen en hindernis- baan, waren er een paar zeer komische nummers n.l. wedstrijd op loopfietsen van deelnemers in smoking en met een hooge zijde op; en een rit op een nauw keurig nagemaakt varken. Bij de laatste nummers kwamen de lachspieren flink los- Om 5.15 min. b'ies de heer Van Hese uit Goes de eerste elftallen van We- meldinge en Wolfaartsdijk in het veld voor het spelen van een voetbalwed strijd. Wemeldinge toonde zich de meer dere door met 64 te winnen. Om 8 uur ving de gondelvaart aan: Hiervoor bestond een enorme belang stelling. Schatten we het publiek op 1500 personen dan zijn we aan den la gen kant gebleven. De jury voor den optocht, lichtstoet en Gondelvaart bestond uit de heeren v. d. Werff, Hilversum, Pfeiffer en Kram van Kapelle en Burger, Wilhelminadorp. Het programma werd beide dagen op de minuut af afgewerkt. De betrokken com missies verdienen hiervoor allen lof. Een woord van dank verdienen ook zeer zeker de leden der beide muziekgezel schappen die onverpoosd beide dagen vroolijke tonen hebben laten weerklin ken. C Baltimore Ohio 10%10%. A Southern Rlw. 6%6%. C Union Pac- Rr. 63%63%. C Int. Nickel Cy. 18%—18%. Duitschl. '30 1000-5% 18%—17%-% A Koloniale Bnk. 37%36% A N.I. Hbk. 1000 75%—77 C Ned. H. M. 1000 114%—114% A Alg. Kunstz. U. 28%29%-% A v. Berkels Pat. 5555 C Calvé-Delft 60%60%-% A C. Suiker Mpij. 36%36% A Ned. Ford A.M. 273%—268 A Philips G. B. afg. 250%—248%-49% C Unilever 103"%103%-04% C Anaconda Cop. 12%13-% C Bethlehem St. 2424%. C Kennec Copper 15%16-% C Un. States Leather 5%5%-% C U. States St. C. 28%—28% A A.N.I.E.M.NTB. 157%—155% A Kon. Petr. Mpij. 195%194-95 C Contin. Oil Cy. 12%12%-% C Shell Union O.C, 6-6 Ook Zaterdag kwamen er geen wan ordelijkheden voor. Alles bijeen geno men is het een feest geworden, waarvan de herinnering nog lang zal voortleven. WEMELDINGE. De opbrengst van de collecte gehouden door 't plaatselijk co mité van den „Zeeuwschen Beker" voor steun aan de vervolgden in Rusland heeft alhier 254 opgebracht. KORTGENE. De heer C. van der Weele is Zaterdagavond in den ouder dom van 80 jaar overleden. De overle dene was gedurende tien jaar voorzitter van t B. A. Dit college verliest in hem een bekwamen leider. KORTGENE. De turnvereeniging ,,0. K. K." gaf Zaterdagavond een propagan- da-uitvoering op de Voorstraat. De nrs. knotsoefeningen, alsmede dames en hee ren rekstokoefeningen oogstten veel ap plaus. De uitvoering stond onder leiding van de heeren Bakker en De Keyzer uit Goes. Er was veel belangstelling. WISSENKERKE/Zaterdag hield „Flo- ralia" een bloemententoonstelling in het gymnastieklokaal der openbare school. De voorzitter, de heer Maris, opende deze tentoonstelling, heette al len welkom, inzonderheid den burge meester als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en de heeren jury leden voor Tiunne bereidwilligheid de reis naar hier te maken. Spr. dankte het gemeentebestuur voor het beschik baarstellen van de lokalen en de hee ren Kramer, Heijstek, Jeronimus en De Looff voor hun inzendingen ter opluis tering. Spr. schetste den vooruitgang in de bloementeelt in het tijdvak van vier jaren toen hier de eerste tentoon stelling werd gehouden en wekte allen op om de bloementeelt nog meer te gaan beoefenen. De burgemeester dank te voor de uitnoodiging, noemde bloe menteelt een aangename bezigheid in den vrijen tijd en hoopte, dat Fioralia voort moge gaan op den ingeslagen weg. De prijzen zijn ten deel gevallen aan: Cactussen le prijs J. W. Verhoeks, 2e mej. Van Arenthals, 3e P. de Regt, 4e D. v. d. Vreugde. Cactus dahlias le en 2e prijs Dr, Gelderman, 3e J. Huiszoon. Decoratie dahlias le D. v. d. Vreug de 2e Koos de Kam, 3e A. J. Maas. Trompet dahlias le Jac, de Kam, 2e J. Huiszoon. Asters le G. F. Maris, 2e J. de Nooijer, 3e Hans Verhoeks. Bloemenmand: le J. M. Verhoeks, 2e Jac. van Maldegem. Snijbloemen le A. G, M. Markusse, 2e J. M. Verhoeks, 3e Mej. Akkerman. Potplanten le Mej. Pagee, 2e Mej. van Hee, 3e Mej. van Arenthals, 4e en 5e G. J. Looff. Rozen le G. F. Maris. Er waren ter opluistering ingezonden veel partijtjes peren en appels. Daar de opkomst bevredigend was kan het bestuur op een goed geslaagde tentoon stelling terugzien. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. HULST. Even voorbij den overweg op de spoorlijn MechelenTerneuzen, daar, waar de weg HulstSt. Jansteen ge kruist wordt door den strhatweg Hulst Axel, is Zondagmiddag de vrachtauto van den heer Lambert Lockevever uit St, Janssteeen in botsing gekomen met den motorrijder P. C. v. Delft, muziek leeraar wonende te Hulst. De motorrij der werd daarbij ernstig gewond en moest met een anderen auto naar zijn woning worden vervoerd. Hij bleek in wendige kneuzingen te hebben opgei jo pen en zijn toestand baart dan ook zcig. Ter plaatse is het uitzicht beperkt, zoodat de bestuurder van den vracht- auto, die uit de richting Hulst kwam, en in de richting St. Janssteen reed, j den motorrijder, die van Axel kwam en op weg was naar Hulst, te laat opmerk- te. Het motorrijwiel werd door den vrachtauto, die met matige snelheid reed, van achteren aangereden. De chauffeur van den vrachtwagen kwam met den schrik vrij. Het motorrijwiel j werd geheel vernield. (De Crt.) plannen van C Tide Water Ass. Oil 6-6-6%. A K.N. Stoomb. Mij. 66%-6%, A Ned- Scheepv. U. 42%—41%-42%. A H.V. Amsterdam 178%178-%. A Java Cult. Mij. 9489. A N.I- Suiker U. 90 A Deii Batavia 143%140. C Deli Mij. 1000 159%—154%-55. A Senembah 163%159-60. C Chicago Milw. %-%. A Amst. Rubb. C. 105%104-05. A Deli-Bat. Rubb. 62%60. A Hessa Rubber 87 A Serbadjadi S.R. 58 Prolongatie 5%6. WISSELKOERSEN. 14 Sept. 16 Sept. Londen 7.35% 7.33% Berlijn 59.80 59.75 Parijs 9.78% 9.77% Brussel 25.08 25.06 Zwitserland 48.30 48.19 Kopenhagen 32.85 32,77% New-York 1.48% 1.48% Resultaten en de K. L. M. Aan den vooravond van zijn reis naar Amerika, heeft de directeur der K. L. M., de heer A. Plesman, in een persconfe rentie verschillende mededeelingen ge daan over de resultaten van den gere- gelden luchtdienst AmsterdamBatavia en de plannen voor de naaste toekomst, ook met betrekking tot de Europeesche lijnen. Op 25 September a.s. n.l. zal het eer ste lustrum van den geregelden lucht dienst tusschen Nederland en Ned.-Indië zijn volbracht. Dit eerste kroonjaar rechtvaardigt, naar goed-Zeeuwschen trant, eenige aandacht aan de zaak te schenken. Na een reeks proefvluchten, die zich over verscheidene jaren uitstrekte, open de Evert van Dijk met de Fokker F 7b „Reiger", den veertiendaagschen dienst, op den 25en September 1930. Een jaar later, den lsten October 1931, ving de wekelijksche dienst aan, gevolgd door den halfwekelijkschen op den 12den Ju ni 1935. Aanvankelijk liet de K. L. M. de vlieg tuigbestuurders vrij om de reizen zoo kort van duur te maken als zij dat in verband met de veiligheid mogelijk acht ten. Zoo kwam het in den zomer van 1932 nog al eens voor, dat de vliegtuigen een of twee dagen eerder binnen kwa men dan op het reisschema aangegeven was. Thans zijn dergelijke versnellingen niet meer geoorloofd en reist men op een vast schema naar en van Indië in 5% dag, waarbij men dan nog per et maal vier uur langer op den grond dan in de lucht is. Niettemin wordt het na tuurlijk aan den gezagvoerder overgela ten aldus de heer Plesman om van het schema af te wijken, indien hij dat noodzakelijk oordeelt. Voortdurend heeft de K. L. M. er naar gestreefd den reistijd te verkorten. Door verbetering van de grondorganisatie langs de route (o.a. ook versnelling van de benzinevoorziening op tusschenlan- dingsterreinen) en verhooging van de kruissnelheid is dit mogelijk geweest. Gedurende de afgeloopen vijf jaar heeft de K.L.M. 251 Indiëvluchten ge maakt in beide richtingen. De afgelegde afstand is 7.250.000 km, d.i. ruim 180 maal de aardomtrek; de hoeveelheid briefpost, in dien tijd ver voerd, bedraagt 190.000 kg, dat is on geveer 24 millioen poststukken van ge middeld 8 gram; de pakketpost 6.500 kg; goederen 38.500 kg; bagage 76.500 kg; passagiers 3130, welke 14.500.000 km aflegden, dat is een zelfde aantal passa gierskilometers als 36.500 reizigers af leggen op de lijn AmsterdamLonden Toen de K.L.M. van den veertiendaag schen dienst op den wekelijkschen over ging, liep het postvervoer met 100 pet. omhoog, om daarna van jaar tot jaar langzaam te stijgen. Het passagiersver voer ging met groote sprongen omhoog; het steeg in 1932 in vergelijking met 1931 met 463 petin 1933 met 105 pet., in 1934 met 25 pet. Thans, nu het eerste kwartaal der ex ploitatie van den halfwekelijkschen dienst weer achter ons ligt, vraagt men zich af, welken invloed de verdubbeling heeft gehad op deze beide voornaamste takken van vervoer. Beschouwen we de in deze drie maan den bereikte resultaten, dan zien we, dat van de 50 heen- en terugvluchten er 40 precies in 5% dag zijn uitgevoerd, het geen bij overschakeling van een eenmaal wekelijkschen op een halfwekelijkschen dienst, gephard aan het in gebruik ne men van geheel nieuw materieel gedu rende een buitengewoon zwaar moesson seizoen als een gunstig resultaat mag worden beschouwd. i Het postvervoer nam gedurende deze periode, in vergelijking met den eenmaal wekelijkschen dienst met 30 pet. toe, ter- j wijl het passagiersvervoer met 117 pet, is gestegen. i Op het oogenblik is het aantal aan vragen voor passages dikwijls grooter dan de beschikbare plaatsen. Met den grootsten spoed zal dan ook getracht worden grootere vliegtuigen ter beschik- king te krijgen, welke minstens een kruissnelheid van 300 km per uur moe- ten hebben. Met de ervaring in de afge loopen jaren op de Amsterdam—Batavia route opgedaan, zal bij den bouw van deze vliegtuigen rekening gehouden moe ten worden. iDe K. L. M. gaat voort met de op leiding van een aantal gezagvoerders voor de Indiëroute, daar deze belang rijkste luchtlijn geen stoornis mag on dervinden. De K. L M. tracht op het oogenblik enkele buitenlanders met de kwaliteiten der beste Nederlandsche vliegers in dienst te nemen voor een pe riode van 1 of 2 jaar, teneinde het lucht net in Europa verder te kunnen uit breiden. De heer Plesman deed vervolgens nog enkele mededeelingen over den winter- dienst in Europa- Dit land is dan ook wel bijzonder ge schikt voor de ontwikkeling van het luchtverkeer, daar de groote bevolkings centra er ver van elkander liggen en be- hooren tot één volk, terwijl dringend be hoefte aan snel verkeer bestaat. Zondagavond nam ds. A. T. W. de Kluis, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, afscheid van de gemeente te Vlissingen, met een preek over den Brief van Johannes aan Philemon, vers 4, eerste vier woor den, „Ik dank mijn God". De gemeente, die de Groote kerk vul de, zong den scheidenden herder toe: Ps. 121 4. Het Prov. Kerkbestuur van Zee land heeft tot de evangeliebediening in de IS(ed. Herv. Kerk toegelaten den heer B. Nijholt, cand. te Leeuwarden. Amerika Tabak Koniakl. Industrie Philips Markt Schepen Suiker Rubber Wettig gedeponeerd.) Jubileum Chr. School, Op Woensdag 18 September zal in het Schuttershof te Middelburg een sa menkomst worden gehouden, waarin het 75-jarig bestaan herdacht wordt van de Chr. School in de Gravenstraat te Middelburg. Ofschoon niet de oudste Chr. school in Zeeland (in 1853, dus 7 jaar vroeger, werd te Goes reeds een Chr. school gesticht) behoort zij tot de oudste Chr. scholen in Zeeland. Bij de oprichting in 1860 waren er in het geheele land nog geen 100 Chr. scholen. Deze moesten arbeiden met geringe hulpmiddelen en laag salaris, terwijl van regeeringswege tamelijk zware eischen werden gesteld. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin zal morgenmid dag na de opening der Stagen-Generaal een rijtoer door Den Haag maken. Prinses Juliana zal op Maandag 30 September a.s. des namiddags 3 uur de school tot opleiding van geleide-honden voor blinden te Amsterdam officieel openen. WEER AANVALLEN OP DEN GULDEN. De Ned. Bank verhoogt het dis conto met 1 procent. De directie van de Nederlandsche Bank deelt mede dat het disconto van j Dinsdag 17 September af, over de ge- j heele linie wordt verhoogd met 1 pet. Dit besluit staat in verband met het feit, dat sinds eenige dagen door de in ternationale speculatie opnieuw aanval len op den gulden worden gedaan. VERLAGING VAN DE KOSTEN VOOR NOODZAKELIJK LEVENSONDER HOUD. Een commissie van onderzoek in 't leven geroepen. Naar uit Den Haag wordt gemeld, heeft de regeering besloten, op korten termijn een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, om tot verlaging van de kosten van het noodzakelijk levenson derhoud te komen. Ter voorbereiding is een commissie gevormd, waarvan het voorzitterschap wordt bekleed door den minister van sociale zaken, mr. M. Slin- genberg. In de commissie hebben verder zitting: Dr. ir. A. H. W. Hacke, dir. generaal van het dep. van sociale zaken, als vice- voorzitter; mr. A. M. Engels, chef van de afd. Arbeid van 't departement van1 soc. zaken; A. van Geelen Wzn., direc teur-generaal der werkverschaffing en steunverleening; dr. W. L. Groeneveld Meyer, administrateur bij >'t departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart; ir. A. Roebroeck, dir. gen. van den landbouw, terwijl de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werk verschaffing als secretaris optreedt Het ligt in de bedoeling van de regee ring deze commissie nog met vertegen woordigers van verscheifdene organen uit 't bedrijfsleven uit te breiden. In- tusschen is zij reeds met haar werk zaamheden begonnen. DE STAKING TE TILBURG. De staking in de wollenstoffenindu- strie te Tilburg duurde hedenmorgen nog vrijwel onverminderd voort. In de fabriek van de firma V,an Doorn en Dams zijn hedenmorgen 50 man aan het werk gegaan, en bij eenige andere fa brieken een kleiner aantal, o.,a. bij^ de firma Enneking en bij A. en N. Mut- saerts een tiental personen. Het totaal aantal stakers was heden morgen slechs met een kleine 80 man verminderd en bedr.aagt nog 4228. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE HANDELSBETREKKINGEN. Naar wij vernemen vertoeft een Duitsche delegatie in Den Haag om met de Nederlandsche autoriteiten bespre kingen te voeren over de regeling van het handelsverkeer tusschen beide lan den. ENGELAND EN ITALIë. Bedenkelijke geruchten. Te Rome doet het gerucht de ronde, dat de 6000 man gewone troepen van de Cosseria-divisie, die een week geleden uit Genua zijn vertrokken, niet naar Erithrea zijn getransporteerd. Het ge rucht beweert, dat deze troepen naar de Italiaansche kolonië Lybië in Noord- Afrika zijn gezonden, om de Engelschen te intimideeren, DE NIEUWE JODENWETTEN IN DUITSCHLAND. Zondagavond na de rijksdagzitting' had Hilter een aantal vooraanstaande personen uit alle deelen van het Rijk voor een afscheidsbijeenkomst in het ho tel Deutsches Hof te Neurenberg genoo- digd. Bij deze gelegenheid verklaarde hij o.a. in verband met de nieuwe wet ten, dat deze nationaal socialistische wetgeving de eenige mogelijkheid opent tot een dragelijke verhouding tot de in Duitschland levende Joden. Den Joden in Duitschland zou door deze wetten de gelegenheid worden geopend, om hun eigen volksleven te leven op elk gebied zooals tot nog toe in geen enkel land het geval is. In verband hiermede herin nerde Hitier aan het bevel voor de par tij elke individueele actie tegen Joden achterwege te laten. Omtrent de nieuwe wetten wordt van bevoegde zijde verklaard dat ook als Jood in den zin dezer wetten slechts wordt beschouwd degene, die geheel van Joodsche afstamming is, dus niet de zgn. Ariërs met Joodsche voorouders, STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud) Op onderstaande nummers vielen he den de volgende prijzen: f 400 3242 19211 20503. 200: 16070 16221 17579 20203. 100: 2527 4372 5125. VOETBAL. Eerste klasse. Afd. I: AjaxKFC 3—1; Xerxes— ADO 03; HaarlemRCH 32; VSV HDVS 1—1. Afd. II: ZFCStormvogels 00; DFCDHC 2—0; Blauw Wit—Feyen- oord 10; ExcelsiorVUC 21. Afd. Ill WageningenPEC 1 0; AGOVV—SCH 2—1; Ensch, Boys— Tubantia 3—1; Heracles—Enschede 3 —2; ZAC—Go Ahead 0—1. Afd. V: FrieslandHoogezand 3 1; HSC—GVAV 0—3; Be Quick— Leeuwarden 40; Velocitas Sneek 31; Achilles—Veendam 2—5. Afdeeling IV: Bleyerheide—NAC 0 0' LONGARoermond 00; BW PSV 2—2; MVVNOAD 40; Eind hovenJuliana 11. Tweede klasse A: De Baronie—

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2