ëtSOEBWMS. GEMENGD NIEUWS. BUROEBiytrE stand, SPORT. WHIM'S GESCHEHKEHHUIS - GOES BEURSTHERM6METER van Zaterdag. LEGER EN VLOOT. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. §EUR$« EN WISSELKOERSEN. 'N FIJNE DAMESTAS f 'N HANDIGE INKOOPTAS KAPELLE. Het Ifaliaansch-Abessijnsch conflict. AMSTERDAM, 14 Sept. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden, Ned. 31 1000-4 92%—92 Ned. 33 1000-4 92%—92 Ned. 34 1000-4 92%—92 Certificaten-3 79%—79% O. Indië 34 1000-4 90%—90 Denemarken-Oblig. 1926-5 61%' Duitschl. 100-7 19%—19% Engeland 1960-90 4 69%—69% Zwitser!, oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatssp. '27-4% 93% Amsterdam 1933-5 95 Amsterdam 1934-4% 92%89 's-Gravenhage 1929-4% 95%95% Rotterdam 1926-19303-4% 86%—86% Berlijn 1925-6% 16 Zeeuws. Hyp. B.-5 85% Zeeuws. Hyp. B.-4% 85% Cities Service Cy. P. 1958 5 3231% kelde regeling, wordt uiting gegeven aan de meening, dat vermindering van hypotheeklasten niet beperkt zal mo gen blijven tot hypotheken op lande rijen, doch dat daaraan een dergelijke verlichting zal dienen te worden ver bonden van de hypotheeklasten op de gebouwde eigendommen. De commissie is zich ervan bewust, dat de in dit rapport door haar beplei te maatregelen aanvankelijk de strek king kunnen hebben, dat de geneigdheid tot credietverleening onder hypothecair verband eenigermate wordt geremd. In verband daarmede merkt zij echter op, dat ook volgens de door haar ge dachte regeling de hypotheekhouder op grond zijner vordering al datgene ont vangt, dat de debiteur in staat is op te brengen. Mits de voorgestelde regeling met de noodige omzichtigheid wordt toegepast, brengt zij aldus het rap port den hypotheekhouder dus niet in ongunstiger positie dan de gevolgen der crisis reeds hebben gedaan. De commissie is van oordeel, dat de door haar aangeduide maatregelen zul len bijdragen tot een dringend noodige verlichting van lasten en de sociale rechtvaardigheid zullen dienen. DIRECTEUR R.H B S. TE MIDDELBURG. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 Jan. a.s- benoemd tot directeur en leeraar aan de R.H.B S. te Middelburg ir. J. Ph. \an Dalsum, met gelijktijdig eervol ont slag als directeur en leeraar aan de R.H.B.S. te Oostburg sedert 1930. (Reeds vermeld op een oplaag van ons vorig nummer). r Bij de voortgezette examens voor 't politie-diploma van den Alg. Neder- landschen Politiebond, werd het diploma met aanteekening verworven door den heer L, A. Vreeke, O. en W. Souburg. RICKETT OP WAALHAVEN. Ten tweede male waren gistermiddag de Amsterdamsche journalisten naar Schiphol opgetrokken, aangezien dit maal met stelligheid berichten ontvan gen waren, dat Rickett, de groote en achter de schermen blijvende man van de Abessijnsche concessies, uit Praag vertrokken was en op Schiphol zou lan den. Het mocht echter niet gelukken, met hem in contact te komen, want op Waalhaven, waar het toestel uit Praag volgens de dienstregeling een korte lan ding maakte, stapte de heer Rickett uit om eenige minuten later met het gewo ne K.L.M.-toestel naar Londen door te reizen. HET DRAMA TE DEN HAAG. Gistermiddag is de d,ader van het dra ma op de Geest te Den Haag, de te Muiden gearresteerde 26-jarige H. O., door den hoofdinspecteur van poli tie aan een verhoor onderworpen, na dat h4j eerst met de slachtoffers in het ziekenhuis was geconfronteerd en daar na naar de plaats des misdrijfs was overgebracht. O. houdt vol, dat het de vrouw is, die het jongste kind heeft vermoord en als reactie daarop zou hij in den nacht v,an Maandag op Dinsdag de vrouw, die toen in de achterkamer op den divan sliep, met den schroefsleutel het hoofd heb- hebben ingeslagen. Naar de reden gevraagd, waarom de vrouw het jongste kind zou hebben ver moord, antwoordde O., dat de vrouw van dit kind meer hield dan van het an dere en dat hij haardit had verweten. Verder kon hij op het oogenblik niets mededeelen. O. is daarop in rafwachting van een nader verhoor op het politie bureau ingesloten. WEER EENS EEN ARRESTATIE TE OSS. De marechaussee te Oss heeft gisteravond gearresteerd den 43-jarigen A. de L,, aldaar, verdacht van mede plichtigheid aari verscheidene misdrij ven te Oss en omstreken gepleegd. Hij is naar de marechausseekazerne ge bracht. De arrestant heeft een volledige be kentenis in deze zaak afgelegd. Hij ver- A Amsterd. Bank 108%108. C Rott. Bankver. 104103%. A Twentsche Bank 8284. A Pref. Gruyter Zn. A. 110 A Pref. Jurgens A, 9292%. A Ned. Gist- en Spiriiusfabr. 407407. A Ver. Papf. v. Gelder 4344, C Am. Car Foundry 13%13%. C Am. Smelt Ref. 28%29%. C Farbenind. I.G. 31%——. C Stand. Brands 8%8%, C North Am. Cy. 12%12%. A Born. Sum. H.M. 139%138. A Linde Teves en Stokv, 6766. A Ned. Wol Mij. 92—92%. A Singkep Tin M. 8080, A J. C. Japan Ln. 27%30, A Rotterd. Lloyd 34%35%. A S. M. Nederland 34%34%. A Amst. Thee C.M. 39%40%, A Houth. Alberts 25%25%. klaarde deel te hebben uitgemaakt van een bende, die in 1933 te Oss en om streken opereerde. Tezamen m^t het beruchte trio De Bie, de dikke Toon de Soep en Bijs de Sijp maakte hij zich schuldig aan een inbraak bij den winke lier De L. op de Heuvel te Oss, waarbij ui tde a la sardine opengescheurde brandkast een bedrag van circa 400 werd buitgemaakt. De L. heeft zijn aan deel van deze som gelds destijds in ont vangst genomen. PAARDENDIEVEN AANGEHOU DEN. Er zijn in den nacht van Don derdag op Vrijdag te 's-Graveland twee paarden gestolen, een uit een weiland, de ander uit een stal. Reeds in den loop van den morgen kreeg de politie bij na vraag bericht, dat er te Amersfoort twee mannen waren aangehouden, die in een vrachtauto twee paarden vervoer den. De vrachtauto bleek ook gestolen Gistermiddag zijn de paarden naar 's- Graveland teruggebracht. VERDRONKEN. Gistermiddag is het 2-jarig zoontje van de Wed. Lock te Giessendamin een sloot bij het huis geraakt en verdronken. 200 KG SUIKER EN 100 KG BOTER IN BESLAG GENOMEN- Aan de Belgische grenS heeft op Nederlandsch gebied nabij het plaatsje B u d e 1 'n ontmoeting plaats gehad tusschen een smokkelbende en dienstdoende rijks ambtenaren. Hierbij dreigden de smok kelaars de grensbewakers lastig te v&- len. Doordat de surveillanten echter van hun revolvers g|ebruik maakten, kwam men niet tot handtastelijkheden. De ambtenaren slaagden er in de smokkelwaar 200 kg Belgische sui ker en ongeveer 100 kg boter bij deze gelegenheid in beslag te nemen. ZES JAAR DOOD GEWAAND. Inlanders aan de grens van Nederlands Guyana en Brazilië verzekerden, dat zij bevestiging verkregen hebben van een bericht, waarin de jonge Amerikaan- sche vliegenier Paul Redfern, die se dert zes j,aar wordt vermist', wordt ge signaleerd. Redfern was reeds lang dood gewaand, maar volgens het nu be vestigde bericht is hij levend en wel in Suriname gevonden. De vlieger was in 1929 verdwenen op een vlucht van Brunswick fVer. Staten) naar Rio de Janeiro (Brazilië). C Baltimore Ohio 10%10%. A Southern Rlw. 6%6%. C Union Pac. Rr. 63%63%. C Int. Nickel Cy, 18%18%. Duitschl. '30 1000-5% 18%—18% A Koloniale Bnk. 3737% A N.I. Hbk. 1000 75—75% C Ned. H. M. 1000 113%—114% A Alg. Kunstz. U. 28%—28% A v. Berkels Pat, 53%55 C Calvé-Delft 58%—60-% A C. Suiker Mpij. 36%36% A Ned. Ford A.M. 273—273% A Philips Gem. B. afg. 249250-51% C Unilever 100%102%-03%. C Anaconda Cop. 12%12%-%, C Bethlehem St. 23%24-%. C Kennec Copper 15%15%-%. C Un. States Leather 5%5%. C U. States St. C. 28%—28%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 155%—457%-%, A Kon. Petr. Mpij.. 193%—195%-%. C Contin. Oil Cy. 12%—12%. C Shell Union O.C. 5% Int. Motor-zesdaagsche. Heden is het de laatste dag van de internationale motor-zesdaagsche die in de omgeving van Oberstdorff (Duitsch- and) wordt verreden. De Nederlandsche deelnemers die na den vijfden d,ag nog zonder strafpunten waren, zijn Timmer, Teeken, Vermaak en v. d. Voort. Het Nederlandsche A en B team zijn kans- oos door een grooten achterstand op punten, veroorzaak.t door het uitvallen van een der rijders. V,an de landen teams zijn de beide Duitsche ploegen voor den zilveren vaas en de interna tionaal trophy nog steeds zonder straf punten. Het zijn D.K.W. en B.M.W. teams, welke de overwinning wel niet meer zal ontgaan. Dat de verschillende trajecten buitengewoon zwaar zijn be wijst wel het lïantal uitvallers, dat thans 116 bedraagt. Zoinder strafpunten zijn nog 55 deelnemers, terwijl 77 rijders met strafpunten den strijd voortzetten. 's-Heerenhoek. Bevallen: C. Goense, geb. Rijk, z. J. Westdorp, geb. v. d. Plasse, d. (D.Z.) Ierseke. V,an 7 tot 14 September. Overleden: M. Christiaanse 46 j. echt- genoote van C. L. Bom. (LC!) Kruiningen. Van 512 September. Getrouwd: P. Dronkers jm. 29 j. en A. M. C. Koopman jd. 22 j. (I.C.) Wemeldinge. Van 512 September. Ondertrouwd: J. Hoogesteger jm. 27 j. en J. Jeremiasse jd. 27 j. (I.C.l Bevallen: H. Schouwenaar, geb. Van den Berge, d. Wissenkerke. Ondertrouwd: W. Jansen jm. 28 j. en T. Steur jd. 24 j. Bevallen: J. J. Filius geb. Bouterse d.; A. Geuze geb. Hollestelle z. (N.B. Kortgene. Bevallen: E. M. Filius geb. de Waard z.; A. van der Maas geb. Boot z. (N.B Colijnsplaat. Getrouwd: G. J. Huige jm. 24 j. en M. E. Versluis jd. 22 j.; A. J. Jasperse jm. 26 j. en D. P. Hollestelle jd. 20 j. (N.B. Breskens. Van 1 tot 31 Augustus. Getrouwd; H. de Rooij jm, 29 j. en M. S. Manhave jd. 29 j. Bevallen: M. P. de Feijter geb. Ekke bus z.\ M. Keijmel geb. Florussen z J. E. van den Broecke geb. de Jonge z P. van de Walle geb. Quaars d.; W. Qu,aars geb. van Belois d.; C. W. Valk geb. Keijmel z.; A. Kense geb. de Voogd d. Overleden: J. Quaars 84 j., wedn. van Boekhout; E. van Menen, 55 j., echt- genoote van H. A de Ruijsscher; P. F. Boekhout 76 j.; S. de Smit 71 j. echtge- noote van J. P. van Houte. (Br. Crt.) Groede. Van 1 tot 31 Augustus. Getrouwd: L. P. de Jager jm. 25 j. en M. J. M. Krocké jd. 21 j. Bevallen: J. Castelijn geb. Moggree d.; S. M. Versprille geb. Cornelis z,;L. de Jonge geb. den Beer z.; L. M. v. Halst geb. Verhulst d. Overleden: A. Erasmus 80 j. ongeh. m. (Br. Crt.) heelt ze en niet duur. (Ingez. Med.) ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor'dit blad worden aangenomen door den Agent A. VAN LIERE, Postweg B 23, C Tide Water Ass. Oil. 66 A K.N. Stoomb. Mij. 65%-6% A Ned. Scheepv. U. 41%41%-42% A H.V. Amsterdam 173%—178-79 A Java Cult. Mij. 9394 A N.I. Suiker U. 88%—90 A Deli Batavia 142%142%-44 C Deli Mij. 1000 156%—159%-60 C Chicago Milw. A Senembah 163163%-64 A Amst. Rubb. C. 103%105%-06 A Deli-Bat. Rubb. 61%62%-63 A Hesa Rubber 8687 A Serbadjadi S.R, 56%57%-58% Prolongatie 4%5%. WISSELKOERSEN. 13 Sept. 14 Sept. Londen 7.32% 7.35% Berlijn 59.75 59.80 Parijs 9.78 9,78% Brussel 25.03 25.08% Zwitserland 48.25 48,30 Kopenhagen 32.72% 32.85 New-York 1.48% 1,48% HET ITALIAANSCH-ABESSIJNSCH CONFLICT. De rede van Laval. De redevoering van Laval wekt in vrijwel alle Fransche bladen instemming. In de Engelsche bladen heeft de rede krachtigen weerklank gevonden, hoe wel men het over de eigenlijke beteeke- nis van de verklaringen van den Fran- schen premier nog niet volkomen eens is. De meeningen loopen uiteen tusschen groot enthousiasme, dat Frankrijk thans definitief aan den kant van Engeland en van den Volkenbond staat, en de opvat ting dat Laval zich ook ditmaal niet heeft gebonden in een of andere richting en in geen geval aan een deelnemen van Frankrijk aan sancties. Een Engelsch protest. De Daily Tel. meldt dat Engeland pro teststappen heeft gedaan tegen de pro paganda van den Italiaanschen zender van Bari, die in de laatste weken anti- Engelsche uitzendingen in het Arabisch heeft verzorgd, bestemd voor de inboor lingen van de Levant, De oproep van minister Huil. De Italiaansche gedelegeerde baron Aloysi heeft den Amerikaanschen se nator James Pope toevalig ontmoet in een corridor v,an het Volkenbonclsge- bouw. Zij hadden een kort onderhoud, waarin Aloysi den senator verklaarde, dat hij de motieven begreep die achter Markt Industrie Suiker Rubber Tabak j— H.V.A. Amerika Schepen Koninki. ObLMarkt— (Wettig gedeponeerd.) Bij Kon. besluit is, met ingang van 10 September verleend de titulaire rang van vice-admiraal aan den gepension- neerden schout-bij-nacht-titulair C. A Dominicus. HOFBERICHTEN. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H. M. de Koningin zich op Donderdag 26 September naar Am sterdam te begeven voor het jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad. H. M. de Koningin zal op Vrijdag 20 dezer in den loop van den namiddag naar het Loo vei trekken teneinde gedu- ïende eenige dagen de legeroefeningen in Gelderland bij te wonen. INBREKERS GEARRESTEERD. In den afgeloopen nacht hebben ze kere W. en L. beiden uit Hengelo ziel in de st'oomzuivelfabriek te Rosisum verstopt, waar zij werden ontdekt door den directeur. Zij hadden bandschoenen aan, terwijl zij in het bezit waren van inbrekerswerktuigen. Beide gearresteer den zijn in Oldenzaal opgesloten. DE GEVOLGEN VAN HOOIBROEI. Te Epe is vannacht brand ontstaan in een hooiberg, staande bij de boerde rij v,an de wed. T. V. aan den Lobrin' te Ernst, vermoedelijk door broeiing Het vuur sloeg over op een tweede hooiberg, vervolgens op een schuur en op het woonhuis. Alles werd een prooi der vlammen. Alles was laag verze kerd. lië. De keizerlijke regeering van Abes- synië, aldus de negus, is van het harts tochtelijk verlangen bezield den vrede te handhaven en alle verplichtingen, wel ke zij heeft aangegaan, na te komen. Zij wil daarbij nog concessies doen, welke vereenigbaar zijn met de eer en de waar digheid van het land. Abessynië wenscht bovenal recht vaardigheid en het land brengt hulde aan degenen, die alles in het werk stel len om den vrede te bewaren. Rickett spreekt niet meer van handhaving der concessie en zoo. Rickett, die Vrijdagavond per vlieg tuig te Londen is aangekomen, heeft in een interview medegedeeld, dat hij er prijs op stelde, dat men er kennis van nam dat het voornaamste deel der on derhandelingen reeds had plaats gezon den voordat de spanning tusschen Ita lië en Abessynië opkwam. Hij verklaar de, dat hij de onderhandelingen had ge voerd in opdracht van de Standard Va cuum Oil Comp, en dat niemand anders achter hem had gestaan. Den Britschen gezant te Addis Abeba had hij niet on derricht om hem niet in moeilijkheden te brengen. Het was onjuist dat de de veklaringvanstaat LcUaris MlAbessijnsche regeering een leening zou de verklaring van staatssecretaris null krijgen om daarvoor oorlogsmateriaal te stonden waarin deze wees op het Kei oggpact, maar dat hij er toch van over tuigd was dat dit optreden van den staatssecretaris in Italië critiek zou ont moeten. krijgen koopen. De concessie hield geen enkele leening of andere geldelijke garantie in Wat er met de concessie moet gebeuren moeten zijnAme- rikaansche vrienden beslis sen. De Britsche vloot in de Mid- dellandsche zee. De „Azione Colonialeschrijft, dat er zich op het oogenblik in de Middelland- sche Zee Engelsche vloteenheden bevin den, die er niet thuis behooren. De vlootbases in Gibraltar, Malta, Cypres, Haifa en Alexandrië zijn gebracht in een De redevoeringen te Genève. Onmiddellijk na de redevoering van ^at vliT verdediging" en~ "vanaanval. aval werd gistermiddag bekend, dat de Rus Litwinof, die eveneens op de lijst van sprekers stond, eerst vandaag het j woord zou voeren. Algemeen neemt men aan, dat door dit uitstel ten behoeve van nog loopende onderhandelingen met talië, een al te energieke demonstratie in de Assemblée vermeden moet wor den. De Indische gedelegeerde, Aga Khan, die na Laval aan het woord kwam, oefende in een korte verklaring eenige j critiek uit op het falen van den Volken bond op verschillend gebied, waarna hij echter naar voren bracht, aanhanger te zijn van het principe der collectieve vei ligheid, dat ook voor Indië de eenige bescherming vormt tegen internationale anarchie. Indrukwekkend was de redevoering van den Zuid-Afrikaanschen gedelegeer de, De Water, die uiting gaf aan de be zorgdheid van zijn land met het oog op het oorlogsgevaar. Hij verklaarde, dat dit gevaar drieledig is: de inboorlingen van Afrika zullen tot andere inzichten komen en gemilitariseerd worden, de po sitie van de blanken op het vasteland van Afrika wordt bedreigd en het aan vallende land stort zichzelf in een avon tuur. Wanneer een misdaad begaan wordt tegen den laatsten, nog bestaan- den zelfstandigen staat van Afrika, moet gevreesd worden, dat Afrika niets ver geten en niets vergeven zal, van wat zich in zijn lange en duistere geschiedenis heeft afgespeeld. De gedelegeerde eindigde zijn toe spraak met een dringend beroep op Mussolini op het laatste oogenblik halt te houden en tot bezinning te komen. De radiorede van den Negus. Keizer Hailé Selassie heeft gister avond van Addis Abeba uit een radio toespraak gehouden, welke speciaal be stemd was voor Europa en Amerika. Het A.N.P. te Amsterdam is er in ge slaagd de rede op te vangen. De Negus sprak op bedaarden toon. Hij herinner de aan de incidenten, welke zich in De cember en Februari hebben voorgedaan en gaf vooral uitdrukking aan zijn ver trouwen in het vredeswerk van den Vol kenbond. Hij noemde Italië verantwoor delijk voor de hudige situatie en zeide, dat zijn land had bewezen concessies te willen doen en zich opofferingen te ge troosten. De Keizer sprak nog van zijn verknochtheid aan zijn vaderland en over diplomatieke manoeuvres van Ita- In de bases liggen de vlooteenheden voor anker. Langs de kusten van Egyp te en Palestina kruisen torpedobooten en kustbewakers. Men kan eenzelfde optreden van de Engelsche vloot constateeren in de na burige vlootbasis Akaba in de Roode Zee, terwijl Aden zich gereed maakt om de Indische eenheden te ontvangen. In Gibraltar verwacht men oorlogssche pen, die blijkbaar van de Kleine Antil len zijn teruggekeerd. In Southampton concentreert zich de vloot van de En gelsche wateren. In de Grieksche haven Navarino concentreeren zich de vloot eenheden uit de Middellandsche Zee en den Atlantischen Oceaan. Na deze bizonderheden te hebben op gesomd, schrijft het Italiaansche blad, dat men in de Middellandsche Zee nog nimmer zooveel Engelsche oorlogssche pen bijeen heeft gezien. De voorberei dingen in de oorlogshavens zijn een veel- beteekenend politiek voorteeken. Men is op het oogenblik op een peil van wa pening, dat inderdaad alarmeerend be gint te worden voor Italië's positie in de Middellandsche Zee en in de Roode Zee. Het blad voegt hier nog aan toe: Iedere nieuwe aankomst van Engel sche oorlogsschepen in Mare Nostrum (letterlijk „Onze Zee", Red.) kan alleen maar tot gevolg hebben, dat wij van on zen kant hetzelfde doen. En ons ant woord zou nog wel eens heel wat krach tiger kunnen zijn, wanneer Engeland ei toe zou besluiten de vloot uit de Brit sche wateren naar onze kusten te zen den. Dit ons antwoord zou er eet der zijn dan laatstgenoemde vloot uit Engeland. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Naar van officieele zijde wordt ver nomen, zal Duitschland met ingang van 15 October a.s. niet meer profiteeren van de verlagingen der douanetarieven, welke door de Vereenigde Staten in hun handelsverdragen zijn toegestaan. Duitschland, Portugal, Denemarken en Italië werden in Juli gewaarschuwd, dat het douanetarief te hunnen opzichte met een termijn van dertig dagen op zegging kon worden geannuleerd wegens uitzonderlijke behandeling van den Amerikaanschen invoer door deze lan den. In aansluiting hierop kan nog worden gemeld, dat op het oogenblik tussch€n Duitschland en de Vereenigde Staten hand* Gord derh^ basis heeft gen II D< D< histc „La de, pels „V der dat deel schie wete kunc_ schiii waaif is. W| ben ging] het len nede toe soor hielc zijn in den aan; arbt uit het nis oml che ziel dele een and hen wee mei daa dig gen nie ten besl dez| ne c

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2