remtszakex. TAYLOR Haardkachel A. VAN HOON "TÏÏKJÏS weer ex wind. landbouw. BINNENLAND. ZEELAND* NUMMER 217. DRIE BLADEN. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. GOES. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Hoog- en Laagwater te VHssingext. I iirovmciatc MIDDELBURGSCHE COURANT Jagbiad Voor Middelburg, Goe* en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per ^kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. :Sy ccntr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. sun GOESCHi COURANTE Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburgs Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrisi „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel» a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR WERKLOOZENZORG. Gistermiddag heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Bloemen tentoonstelling, welke door Werkloozen in het tehuis op het Plein te Wassenaar is georganiseerd. H. M. liet het comité aan zich voorstellen en bezichtigde met zeer veel belangstelling de expositie. Zoowel met de leden van het comité als met de aanwezige werkloozen onder hield H. M. zich minzaam. Tijdens het bezoek van de Koningin aan de tentoonstelling had zich op het Plein een groote menigte verzameld, dse de Vorstin bij haar vertrek hartelijk toejuichte. De Koningin heeft gistermiddag voorts een langdurig bezoek aan de tentoon stelling S.O.S. in de Koninklijke Kunst zaal Kleykamp te Den Haag gebracht. H. M. werd ontvangen door mevrouw C. G. Kleykamp. Zij heeft voor een be langrijk bedrag ,aan schilderijen aange kocht. De Koningin was voornemens, vandaag in den namiddag een bezoek te brengen aan het nieuwe museum Boymans te Rotterdam. DE WETHOUDERSVERKIEZING TE ROTTERDAM. Zooals men weet, had de heer R. J. van Dijk (soc. dem.), die op 3 Septem ber jl. met 3 partijgenooten, tot wet houder van Rotterdam werd gekozen, de benoeming niet aanvaard. De soc dem. fractie meende, dat in het college van B. en W. ook een of twee vertegen woordigers uit de burgerlijke partijen zitting moesten nemen. Gister vergader de de Raad, om over deze zaak te be raadslagen. De burgerlijke fr,acties voel den echter niets voor een samengaan met de soc. democraten nu Rotterdam een roode Raad heeft met comm. en rev. soc. vormen de soc. dem. een meer derheid). De heer Van Dijk werd op nieuw gekozen. Rotterdam bezit dus vier soc. dem. wethouders. DE DRAGON-RAPIDE- VLIEGTUIGEN TE CAIRO. De drie De Havilland Dragon-Rapide- vliegtuigen PH-AKU, PH-AKV en PH- AKW van de K.N.I.L.M., welke op weg zijn naar Indië en gebruikt zullen wor den bij de karteering van een gedeelte van Nieuw-Guinea, zijn gistermiddag om 17 uur plaatselijken tijd te Cairo (Egypte) vlot geland. Aan boord is al les wel. HET EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. De minister van binnenlandsche za ken, mr. De Wlide, heeft in een circu laire aan de gemeentebesturen er nader de aandacht op gevestigd dat dit jaar de zomertijd zal eindigen op 6 October des .voormiddags te 3 uur. OOK EEN WERELDTENTOON STELLING TE AMSTERDAM? Minister Gelissen steunt de plannen. Tijdens het bezoek dat de drie Neder landsche ministers Deckers, Gelissen en Van Lidth de Jeude gisteren aan de we reldtentoonstelling te Brussel brachten, verklaarde minister Gelissen, dat hij door het Brusselsche experiment sym pathiek is komen te staan ten opzichte van de pogingen, welke onder de auspi ciën van den president van de Amster- damsche Kamer van Koophandel, den heer Crone, worden gedaan om binnen afzienbaren tijd te Amsterdam even eens een wereldtentoonstelling te orga- niseeren. De minister zeide dat, nu hij gezien had welke een diepe en groote betee- kenis een tentoonstelling als deze hier te Brussel voor een land kan hebben, h ij vastbesloten was de Amster- d a m sche plannen voortaan krachtig te steunen. Deze ten toonstelling te Amsterdam zou dan ze ker, om er in de crisisjaren nog wat aan te hebben vóór 1940 moeten plaats heb ben; 1939 zou wel een geschikt jaar zijn. Aan deze uitlating van minister Ge lissen weet de Msb. nog toe te voegen dat inderdaad eenigen tijd geleden in de Amsterdamsche Kamer van Koophan del het denkbeeld is gerezen, om in een der eerstkomende jaren een internati onale tentoonstelling in de hoofdstad te organiseeren. De besprekingen, die tusschen de Ka mer van Koophandel en verschillende andere instanties, die dit denkbeeld eveneens in studie hebben genomen, worden gevoerd, verkeeren echter nog in zulk een begin-stadium, dat er op het oogenblik nog niets definitiefs omtrent de Amsterdamsche plannen kan worden medegedeeld. Binnenkort zullen de besprekingen worden voortgezet. Naar verluidt zou de commissie van onderzoek naar de mogelijkheid en de te verwachten resultaten van een der gelijke internationale tentoonstelling, sceptisch staar tegenover het plan, waarvan zij het welslagen in de tegen woordige tijdsomstandigheden zou be twijfelen. Zekerheid hierover kon de Msb. echter niet verkrijgen. Het schijnt echter niet in de bedoeling te liggen aan de expositie eenzelfde ka rakter te geven als de Brusselsche we reldtentoonstelling. VEREEN. VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. Donderdagmiddag is in de algemeene vergadering van de Nederlandsche Ver eeniging voor Armenzorg en Weldadig heid voorzien in negen vacatures in het bestuur. Benoemd werd o.a. mr. F. B. Evers, voorzitter van de vereeniging tot het bezoeken der armen te Middel burg. Met alg. st, nam de vergadering de vol gende motie aan: De algemeene vergadering enz., be treurt in hooge mate dat de regeering het voornemen heeft verschillende Ar menraden op te heffen en verzoekt het Bestuur zoowel bij de Tweede als bij de Eerste Kamer te adresseeren en de ad- haesie der vergadering te betuigen met hetgeen de Vereeniging ten deze reeds heeft gedaan. NEDERLANDSCHH GESCHENK VOOR PALEIS VAN VOLKENBOND, In het nieuwe Volkenbondspaleis heeft minister De Graeff die Zondag naar Ne derland zal terugkeeren, heden het ge schenk van Nederland aan het nieuwe gebouw, n.l. de geheele inrichting voor ,het bureau van den secretaris-generaal, aan Avenol overgedragen. DE BOUW VAN HET KOELHUIS. Zonderlinge critiek. De heer B. Polak, secretaris van den Bond van Ned. Grossiers in Zuidvr. en aanv. artikelen, oefent in een ingezon den stuk in de „Nw. Rott. Crt," critiek uit op den bouw van het koelhuis door de veilingsvereeniging „Zuid-Beveland" alhier. Hij schrijft o.a.: „Het koelen van fruit is echter een speculatief bedrijf, dat verschillende handelaren op bepaalde tijdstippen uit oefenen, in de verwachting de opgesla gen goederen na korteren of langeren tijd met winst te kunnen verkoopen, doch het is duidelijk, dat de markt zich zoo wel ten goede als ten kwade kan kee- ren; dan betreft het een aan bederf on derhevig product en dus kan het koelen van fruit, waaraan vrij belangrijke kos ten verbonden zijn, ook tot groote ver liezen leiden. Nu kan men den telers, leden van de veilingsvereeniging te Goes, niet het recht ontzeggen om het door hen geteel de alsmede het door hen gekochte fruit evenals sommige handelaren doen tijde lijk bewaren. Dat deze telers het dan noodig vonden aan de vele in Nederland reeds bestaande of in aanbouw zijnde koelhuizen nog een toe te voegen, is tot daar aan toe, maar het komt ons twijfel achtig voor, dat het noodig was voor dit doel gelden uit het Werkfonds beschik baar te stellen. Het is ons ook niet be kend, dat er in Nederland één koelhuis exploitant is, die zijn bedrijf met behulp van staatsgelden heeft kunnen stichten, zoodat de veilingsvereeniging „Zuid-Be veland" wel een bijzonder voorrecht heeft genoten. Wij kunnen ons voorstellen, dat men het de regeering aannemelijk weet te maken, dat een koelhuis den telers ge legenheid geeft om in tijden, dat de prij zen laag zijn, het fruit daar te bewaren, met de kans later een beteren prijs te maken- Wij kunnen ook begrijpen, dat het voor de regeering dubbel aanlokke lijk moet lijken om eenerzijds met het bouwen van een koelhuis de werkver- schaffig te bevorderen, anderzijds met dit koelhuis den telers behulpzaam te zijn, doch men dient zich toch altijd af te vragen, of die bouw noodzakelijk is De beste manier om iemand te hel pen is hem te leeren zichzelf te hel pen. en of degenen ,voor wie het koelhuis bestemd is, hulp van den staat noodig hebben. Het treft dan wel, dat in tegenstelling met b.v, op de zandgronden in Drenthe of in de koolstreken van Noord-Holland, men juist in den kring van de veilings vereeniging „Zuid-Beveland" vele kapi taalkrachtige personen vindt, die, als zij met hun producten willen speculeeren, zelf wel over de middelen beschikken om zich daarvoor de gelegenheid te ver schaffen. Verder wezen wij er hiervoor al op. dat de beschikbare koelruimte in Nederland reeds zeer groot is, zoodat dit nieuwe Goesche koelhuis niet aan een dringende vraag behoeft te voldoen." Tot zoover de heer Polak. Wij hebben het gevoel, dat hij zich bij 't schrijven van bovenstaande critiek te veel liet leiden door de vrees, dat het bouwen v,an koelhuizen voor fruit, con currentie voor zijn bedrijf zal beteeke- nen. De „steun", die de Veilingsver eeniging „Zuid-Beveland" van het Werkfonds heeft gekregen, bestaat in de verstrekking van een leening, ren tende 4 pet,, en die in een bepaald aan tal jaren moet worden afgelost. Ons dunkt, dat geen enkel redelijk denkend mensch aanmerking op een dergelijke transactie kan maken. Dat er kapitaal krachtige personen in de veilingsver eeniging zitten, doet er heel weinig toe De leening brengt immers een behoor lijke rente op en zal worden afgelost. Het speculatieve element van de zaak slaat de inzender, gelooven wij, wel wat extra hoog aan. Als men nagaat, w,at in den oogsttijd het Nederlandsche fruit op brengt, is er alles voor te zeggen, om een klaarblijkelijk overschot eenmen tijd te bewaren, teneinde aldus in vervolg van tijd betere prijzen te kunnen ma ken. Of moeten er nog meer noodlijden de bedrijven in den tuinbouw en fruit teelt bijkomen? Tenslotte bestaat er hier in Zeeland heusch niet een teveel aan koelruimte voor fruit. Elders in het land mogen vol doende koelhuizen zijn, daaraan hebben de Zeeuwsche fruittelers niets. Als het fruit eerst een groote reis zou moeten maken, om in een koelruimte te kun nen worden opgeslagen, zou het in waarde zeer belangrijk achteruit gaan. KLOETINGE. B. en W. hebben tot waarn. Burgemeester aangewezen, weth. M. Eversdijk. WEMELDINGE. Vrijdag is alhier het Oranjefeest op schitterende wijze inge zet. Om 6 uur werd op verschillende plaatsen reveille geblazen, terwijl 0. K. K. om 8 uur gewijde muziek op den berg gaf. Klokslag 9 klonken de tonen van Concordia van de dorpstent. Eveneens werden om 9 uur de tractatie's aan de schoolkinderen uitgereikt. Om 10 uur klonk het startschot voor de ronde van Wemeldinge (3 km hardloopen waaraan 8 personen deelnamen). Als eerste arri veerde L. Kole in 11 min, 522/5 sec. op 134 m gevolgd door J. van Weele en J. Leendertse en op 2 m door M. van Gorp en P. Smits. Er waren 2 uitvallers. Bijna gelijktijdig vingen op het sportterrein de kinderspelen aan, welke om half twaalf eindigden. Om 12,30 uur gaf O. K. K. enkele nummers op de tent, waarna men afmarcheerde om den optocht te begelei den. Hieraan namen een 30 tal wagens, groepen, en versierde fietsen deel. De lengte van den stoet was wel 300 m. Direct na den optocht ving de ringrij- derij met de tilbury's aan waaraan 13 personen deelnamen allen gekleed in Zeeuwsch Costuum. De uitslag hiervan is als volgt: 1. C. Hamelink 12 ringen; 2. A. Moelker 9 r.; 3. J. de Heer 9 r.; 4 M. de Groene 8 r.; 5 G. Meulenberg 7 r.; 6 P. Zandee 6 r. en 7 F. Quadekker 5 r. Nauwelijks was dit achter den rug of de gecostumeerde groep voetballers trok in optocht naar het terrein waar een wedstrijd gespeeld werd. Voor de rust zorgde men voor komische inter mezzo's, na de rust werd er echter een behoorlijke partij voetbal gespeeld. De uitslag 11 gaf een goede verhouding aan daar beide elftallen van gelijke kracht waren. Voor dezen wedstrijd be stond een buitengewoon groote belang stelling, daar men geen entree hoefde te betalen kon men natuurlijk niet contro-, leeren, maar een 1200 personen waren er wel op het terrein aanwezig. Hierop volgde om 8 uur de lichtstoet. De pu blieke belangstelling voor het feest was ondanks het minder mooie weer enorm. Van heinde en verre was men naar ons dorp getrokken om het bij te wonen. Vooral 's avonds was het geweldig druk zoowel in het dorp als in de café's. STAGNATIE IN DEN VEERDIENST. KORTGENE. Woensdagavond haper de er iets aan den motor van de veer boot, welke den dienst KortgeneWol- phaartsdijk onderhoudt. Met veel moeite heeft men echter door weten te varen. Donderdagmorgen ging hef) .evenwel niet meer. De post moest aan het Wol- phaartsdijksche Veer per roeiboot ge haald worden. De bestellingen kwamen natuurlijk ,aan alle huizen van Noord- Beveland veel later. Nadat men een paar maal per roei boot overgezet had, kwam een mossel vaartuig voorbij. Met den schipper daar van ging men een ,accoordje aan om de veerboot heen en weer naar de stei gers te slepen. Op die manier kon het verkeer verwerkt worden, doch met al les ging veel tijd verloren. Circa 1 uur verscheen de „Luctor et Emergo". Deze boot onderhoudt nu den dienst. De boot- is evenwel meer passa giersboot dan veerboot. Er kunnen niet veel auto's op en alles gaat gebrekkig. Ook kan deze boot niet ineens overva ren; je zelfs geen bocht maken omdat het vaarwater te nauw is. Ze vaart eerst een heel eind achteruit naar het midden van de Zandkreek, en dan voor uit n,aar den steiger, die men bereiken wil. De veerboot „De Zandkreek" is naar de werf in Vlissingen gebracht. Het is te hopen dat ze gauw terug zal zijn. SLUIS. De 70-jarige juffrouw weduwe P. van den Ameele te Sint Anna ter Muiden viel door een misstap zoodanig van een tr.ap, dat zij een dijbeen brak. Zij moest worden opgenomen in het Sint Anthoniusgesticht te Oostburg. Ofschoon het badseizoen reeds in een vergevorderd stadium is gekomen, was dit Donderdag toch nog niet te mer ken aan het aantal vreemdelingen, want dit getal dat op hun doorreis naar de Middelburgsche marktdag een bezoek aan onze gemeente bracht was nog vrij groot, zoodat dit nog een onverwacht voordeel aan de hotelhouders bracht, die op zoo'n toeloop niet gerekend had den. Vele vreemdelingen schrijven de spreuken op, welke op een bord nabij de aanlegplaats van de boot staan en betrekking hebben op de zedelijkheid in onze' gemeente. De aanmaning: Wees welkom in Sluis Doch kleedt U behoorlijk! heeft reeds menige spotternij moeten verduren. Was dit bord nu nabij de grens geplaatst, dan bezat het nog eeni gen reden van bestaan, doch welke vreemdeling(e) zou nog terugkeeren, ,als hij reeds in onze gemeente is? Daar deze aanmaningen vermeld staan in 't Hollandsch, Duitsch, Engelsch en Fransch zullen ze in 't buitenlandsche nieuws vermoedelijk wel opgeld doen. EEN LICHTZINNIGE WINKELIER. Een Amsterdamsche winkelier had in Maart j.l. de onvoorzichtigheid met een bedrag van 4600 aan bankpapier in zijn portefeuille aan het feestvieren te gaan in een café in de Ferdinand Bol straat te Amsterdam. Juist toen de gezelligheid ten top was gestegen en de winkelier een groot aan tal nieuwe vrienden had gemaakt, sloeg het klokje van gehoorzaamheid. Het ca fé moest gesloten worden. De winkelier noodigde zijn pas verworven vrienden uit met hem naar huis tè gaan. Met het noo- dige „onder de kurk" trok het gezel schap naar de woning van den winke lier. Nauwelijks waren de gasten echter gezeten, of de vriendelijke winkelier raakte buiten westen; hij had nog maar één glaasje gedronken. In den vroegen ochtend, toen hij wak ker werd, merkte hij dat met de vrien den de portefeuille verdwenen was. Vaag herinnerde hij zich nog, dat een vrouw, die hem in een crapaud duwde, zich over hem heen had gebogen. De politie arresteerde in dit verband de 32 jarige steenhouwer G. van B. en diens vrouw M. B. de H., welk tweetal zich gisteren voor de Amsterdamsche rechtband te verantwoorden had. Bei- ONZE stookt 24 uur Uw kamer warm voor 10 cent aan kolen! Kachelmagazijn Eigen Smederij Weet U dat onze Haarden zoo voordeelig zijn (Ingez. Med.) Middelburg 14-IX-'35 Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 19 °C; (66 °F); laagste 14.4 °C (58 °F). Heden 9 h: 16 °C; 12 h: 18 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 761 mm; laagste 759 mm. Hoogste barometerstand in net Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.0 mm te Boedapest; laagste 740.3 mm te V. Manoer. Verwachting tot morgenavond: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Z tot W. wind, zwaar bewolkt, met tijde lijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen en iets kouder. Zon op: 6 h 32; onder 19 h 18. Licht op: 19 h 48. Maan op: 19 h 27; onder: 8 h 51. Zondag 15 Sept.; Zon op: 6 h 34; on der 19 h 16. Licht op: 19 h 46. Maan op: 19 h 50; onder: 10 h 21. L.K.: 19 Sept. September. Hoogwater. Laagwater Za. 14 2.48 15J)0 9.14 21.50 Zo. 15 S 3.32 15,46 9.53 22.32 Ma. 16 4.15 16.35 10.42 23.20 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge September. Hoogwater. Laagwater. Za. 14 4.51 17.10 10.15 22.40 Zo. 15 S 5.36 17.53 10.57 23.28 Ma. 16 6.18 18.35 11.50 24.19 den ontkenden. De bestolene wist dat Van B. een van zijn gasten was; de vrouw echter herkende hij niet perti nent. Op verklaringen van een getuige, dat B. in Maart tweemaal een bankbiljet van 1000 ter wisseling had gegeven antwoordde verd.: „Alles van a-z gelo gen". De verd. gaf toe in de woning van den winkelier te zijn geweest, doch hij wist niets van een diefstal af. Ook ver- dachte's vrouw legde een gelijke verkla ring af. Zij was tenslotte met haar man weggegaan omdat de winkelier „verve lend" werd. De off. van justitie zeide in zijn re quisitoir, dat het vaststaat dat de vrouw den diefstal heeft gepleegd, terwijl haar man zich schuldig heeft gemaakt aan heling. Spr. requireerde tegen beide verdachten een gevangenisstraf van 1 jaar, met aftrek van voorarrest. VERLICHTING LASTEN LANDBOUW CRISISMAATREGELEN. Rapport crisis-commissie van den Vrijz.-Dem, Bond. Verschenen is, een door de crisis-com missie van den Vrijz.-Dem. Bond uitge bracht rapport in zake verlichting van lasten in verband met de landbouw crisismaatregelen. Nadat is nagegaan wat door de over heid is gedaan om den ondergang der Nederlandsche bodemcultuur te voor komen, wordt de noodzakelijkheid be toogd van aanpassing aan een verlaagd prijspeil. Als ander middel om de be perking van den landbouwsteun te be vorderen, wordt begrenzing van pacht en hypotheeklasten aangevoerd. Naar het oordeel der commissie zal een grens moeten worden gesteld aan de pachten en aan de jaarlijks op te brengen hypotheeklasten. Daartoe wordt een regeling bepleit, die de hoofdsom van de schuld niet zou aantasten, doch slechts strekt om den last van rente en aflossing te beperken. Nadat het rapport heeft stil gestaan bij verdere consequenties der ontwik-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1