VERVALSCHT en MINDERWAARDIG I De grijze dame KRONIEK van den DAG. ZEELAND. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. WAL6HEREN. ZEEUWSOH-VLAANDEREN W.D. 1WE.E.UE. DLAU VA11 HE. rRUUMtWLL 1*&C.V n OU1E. HUUULtDUltUOUlL tUUAttm \¥*.V. I/C UULJU1L VRI.J Vrtll lUHJimU 1U 0E.1 1 LlTlJbLA li/03.HTZTT De volksstemming over grond wetswijziging in Zwitserland, Een geduchte nederlaag voor de fascistische partijen. De kiezers loopen niet aan den leiband der partij-leiders. Onder de rubriek buitenland is gister in 't kort melding gemaakt van een volksstemming in Zwitserland over een voorstel tot wijziging van de grond wet. De z,aak is interessant en belang rijk genoeg, om er hier iets meer van te vertellen. Het initiatief tot het referendum w?rd genomen door eenige fascistisch-gezin- de groepen, de z.g. frontpartijen, die gesteund werden door de jong-katho- lieken. Zij wilden tot een ingrijpende grondketherziening overgaan, echter zonder dat precies aangegeven werd, in welken geest. Het ging er dus alleen om de parlementaire machine voor zulk een grondwetswijziging in werking' te stellen. In vervolg van tijd zou moeten blijken, hoe die er dan uit kwam te zien. Men was van te voren in Zwitser land vrij algemeen van oordeel, dat het Zwitsersche volk het initiatiefvoorstel zou verwerpen en zich dus tegen een algeheele grondwetsherziening zou uit spreken. Niemand had echter gedacht, dat de nederlaag van de initiatiefne mers zoo overweldigend zou worden als zij in werkelijkheid geweest is. Met 510.000 tegen slechts 193.000 stemmen is het voorstel verworpen, ofschoon de aanneming er van niet slechts door de frontpartijen en de jong-katholieken was aanbevolen, doch ook door de ge- heele katholieke staatspartij, die, naar de Geneefsche correspondent van de N. R. C. meldt, een algemeene grond wetswijziging een geschikt middel vond om den invoer van de corporatieve staatsinstellingen in Zwitserland te be spoedigen, door de jong-vrijzinnigen, die van een grondwetswijziging een nog sterkere vastlegging van de democra tische volksrechten hoopte te verkrij gen en door de West-Zwitsersche li beralen en vrijzinnigen, die als princi- pieele federalisten bij grondwetswijzi ging grooter waarborgen voor de kan tonale autonomie wilden nastreven. Behalve de zwakte van de frontpar tijen heeft deze stembusstrijd opnieuw doen blijken, hoe zelfstandig de Zwit sersche kiezers plegen te oordeelen en hoe weinig zij aan den leiband loopen van de leiders der politieke partijen, waartoe zij behooren. Verschillende kantons, die steeds in meerderheid katholiek stemden, be hoorden thans tot de kantons met een verwerpende meerderheid, terwijl ook de West-Zwitsersche kantons het ad vies van de daar oppermachtig schij nende groote federalistisch-gezinde vrij zinnige en liberale partijen niet heb ben opgevolgd en eveneens tegenge stemd hebben. Slechts twee geheele kantons, ni. Frieburg en Wallis en twee halfkantons, nl. Obwalden en Appen- zell-binnen, die alle vier een katholie ke meerderheid hebben, hebben zich ten gunste van algeheele grondwetsher ziening uitgesproken. In alle andere kantons was een groote verwerpende meerderheid. De kiezers hebben zich blijkbaar niet los kunnen maken van de omstandigheid dat het initiatief tot dit voorstel tot grondwetswijziging van de frontpartij en was uitgegaan. Zij hebben hun trouw aan de democratische vrijheidsrechten willen verkond'gen De frontpartijen hebben ook in twee kantons, waar zij nog betrekkelijk grooten aanhang had den, een zware nederlaag geleden. In het kanton Zurich, waar zij hun zetel door HENRY SETON MERRIMAN. - 3). - Toen belde Mrs. Ingham Baker twee maal, en ging weer zitten. Onmiddellijk daarop kwam een bejaarde dienstbode de kamer binnen. Met een oogopslag zag men, dat zij, een heel oude Vrouw was, maar het gewicht der jaren scheen minder te drukken op haar geest dan op haar lichaam, „Wat is er van Uw dienst", zeide zij bedaard. „O, eh, Susan", begon Mrs. Ingham- Baker bijna onderdanig. ,,Ik belde, om dat ik zoo gaarne wilde weten, of er een pakje voor mij gekomen is een pakje vloszijde van dien winkel in Buckingham Palace Road." „Als het gekomen w,as", antwoordde Susan ijselijk kalm, „dan zou men het U gebracht hebben." „Ja, ja, dat weet ik natuurlijk wel Susan. Maar ik dacht, dat het misschien verkeerd geadresseerd was of zooiets en dat jij of Mary dachten, dat het voor Mrs. Harrington was." „Zij gebruikt geen vloszijde", (ant woordde de onverstoorbare Susan- „Juist wilde ik er haar naar vragen, toen zij door iemand werd weggeroe pen. Ik geloof, dat zij zeide, dat het haar advokaat w,as." „Ja, Mr. Pawson." Susans manier van doen gaf heel dui delijk en beleefd te kennen, dat haar' hebben en s-eeds de grootste propa ganda hebben ontplooid, is het voorstel tot grondwetswijziging verworpen met 108.000 tegen nog niet 25.000 stemmen. In het aan Duitschland grenzende kan ton Schaffhausen, waarvan een groot deel der bevolking aanvankelijk onder den indruk van de overwinning van Hitier geneigd was tot navolging van de in Duitschland overheerschende strooming, volgde de verwerping met 9500 tegen 2600 stemmen. Verleden j,aar bracht de frontpartij bij een Eerste Ka merverkiezing het hier nog tot 3000 stemmen, thans is het aantal voorstan ders, ondanks den steun van de katho lieken en van de jong-vrijzinnigen, tot 2600 geslonken. De opkomst van het Zwitsersche volk was betrekkelijk slecht. Slechts 60 pet. der stemgerechtigden zijn ter stembus gegaan. Bestuursleden gewestelijke tarwe- organisaties. De minister van landbouw en vissche- rij heeft aangewezen in de stichting ge westelijke tarwe-organisatie voor: Zeeland: tot ondervoorzitter: C. P. Vogelaar, te Krabbendijke; als bestuurs lid, dat met den voorzitter en onder voorzitter het dagelijksch bestuur van genoemde stichting vormt: A. E, Lan- genhorst te Hulst, Commissie verkeer Zeeuwsche eilanden ZuidhollandNoordbrabant. In de commissie, aan welke is opge dragen te onderzoeken, welke aan rede lijke eischen beantwoordende verbete ring in het verkeer tusschen de Zeeuw sche eilanden, Zuidholland en Noord brabant onderling behoort te worden aangebracht, zoowel wat betreft de veerverbindingen als de daarbij aanslui tende hoofdwegen, is bij beschikking van den Minister van Waterstaat alsnog benoemd tot lid J. M. van Bommel van Vloten, lid van Ged. Staten van Zeeland te Goes. De weg over den Sloedam. Naar aanleiding van een verzoek om verbetering van de bestrating van den weg op den Sloedam tusschen Walche ren en Zuid-Beveland ontving de K.N.A.C. van den hoofdingenieur-direc teur van den rijkswaterstaat in Zeeland bericht, dat het in het voornemen ligt om, behoudens een nog dit jaar uit te voeren verbetering over een kort traject aan het oosteinde van den Sloedam en het lichten van eenige inzinkingen in het overige gedeelte, zoo spoedig de noodige fondsen daarvoor beschikbaar zullen zijn, den geheelen weg over den Sloe dam opnieuw te bestraten. In de Zaterdag te Terneuzen gehouden vergadering der Kamer waren afwezig de heeren G. F. P. van der Peijl en C. Wind van Merkesteyn. De Voorzitter der afd. Grootbedrijf, de heer Neeteson, huldigde namens de Kamer den voorzitter met de hem door H.M. de Koningin verleende onderschei ding, door zijne benoeming tot Comman deur in de Orde van Oranje-Nassau. Waar het Bureau reeds de gelegenheid had, hem namens de Kamer in intiemen kring met zijne benoeming te felicitee- ren, nam spr. thans, nu de Kamer voor het eerst weer bijeen is. de gelegenheid te baat, hem in het openbaar geluk te wenschen met de hooge en zeldzame on plaats in dit aangenaam tehuis meer verzekerd was dan die van Mrs. Ing ham-Baker, en mogelijk ontwaakte het bewustzijn hiervan in deze corpulente diplomaat, want met groote waardigheid richtte zij zich op. „Ik hoop, dat alles in orde is", zeide zij, op een toon, die alle verdere be sprekingen over dergelijke zaken met 'n ondergeschikte buiten sloot. „Het zou mij spijten als Mrs. Harrington in de een of andere moeilijkheid geraakte; de wet is zoo ingewikkeld. Susan had blijkbaar niets in te bren gen tegen deze opmerking over de wet. Een laag stof op den schoorsteenmantel scheen h,aar van meer belang, niet voor haar eigen waarde, maar met het oog op Mary's toekomst. „Ik was 'eigenlijk bang", ging mrs. Ingham-Baker ernstig voort, „dat mrs. Harrington zoo uitermate vertoornd is op dien armen jongen, Luke Fitz Hen ry, dat zij in een oogenblik van veront waardiging en teleurstelling wel eens een verandering kon brengen zie je, een verandering in haar testament, ten nadeele van den jongen." Met .een eigenaardig lachje op de rim pels v,an haar gelaat, bleef Susan een oogenblik recht voor de dame staan. „Ja, dat kan wel zijn, zeide zij, en rus tig verliet zij de kamer. HOOFDSTUK II. Een ma n-a f. Liefkoos de gunstelingen, vermijd de ongelukkigen, en vertrouw niemand. De atmosfeer van mrs. Harrington's salon scheen de pas verworven manne derscheiding, welke hem werd verleend. Aan zijn groote werkkracht, helder in zicht en zijn werkzaamheid op velerlei gebied, heeft de heer Van Rompu deze onderscheiding te danken. De voorzitter zegde der Kamer dank voor de namens haar bij monde van den heer Neeteson gebrachte hulde. Hij zeg de verder, alles te voelen en alles te wil len doen voor de bevordering der be langen van het gewest der Kamer, en daarom heeft het hem dan ook aange naam getroffen, dat het H. M. de Ko ningin heeft behaagd, den secretaris, den heer Harte, die door ongesteldheid hier niet aanwezig kon zijn, te benoemen tot cider in de Orde van Oranje-Nassau. De verdiensten van den secretaris acht spreker zeer hoog. Hij is de man, die met hem en de voorzitters der afdeelingen, het Bureau, het dagelijksch bestuur der Kamer 'vormt, en meer in het bijzonder het groote en moeilijke werk uit te voe ren krijgt. De veerdiensten over de Schelde. Waar uit persberichten met zeker heid valt af te leiden, dat de regeering is teruggekomen op het voornemen tot tolheffing voor dekking der kosten van versnelden bruggenbouw, en het benoo- digde bedrag wil vinden uit een ver hoogde benzinebelasting, vroeg het Bu reau machtiging, indien een ontwerp als aangekondigd zou worden ingediend, hiertegen bezwaren in te brengen, sub sidiair te wijzen op den toestand zooais die in Zeeuwsch-Vlaanderen met be trekking tot de veerdiensten bestaat, en te trachten voor den overtocht over de Schelde middels de veerbooten voor- deelen te verkrijgen, hetgeen dan tegen over de te bet,alen hoogere benzinebe lasting voor een klein percentage der benzinegebruikers in het gebied der Ka mer een tegemoetkoming zou beteeke- nen. Na ampele bespreking werd de gevraagde machtiging verleend, terwijl tevens werd besloten, aan Ged. Staten van Zeeland te verzoeken een verrui ming te bewerkstelligen voor den over tocht der Schelde in dien zin, dat re- tourkaarten, welke thans slechts één dag geldig zijn, een langeren geldig heidsduur zullen verkrijgen; dat, zooals thans reeds voor auto's geschiedt, voor reizigers ook 10-vaartenboekje*s zullen worden ingesteld, en dat beiden, zoo wel retourbiljetten als 10-vaartenboek- jes op alle lijnen van den Prov. Stoom- bootdienst op de Wester-Schelde geldig zullen worden gem,aakt. De haven van Terneuzen. Met algemeene stemmen werd beslo ten, een verzoek tje richten tot den Minister van Waterstaat, dat bij het uitvoeren van werken tot het verleggen van de aanlegplaats van den Provincia len Stoombootdienst te Ter Neuzen te vens voorzieningen zullen worden ge troffen te behoeve der binnenscheep vaart, in dien zin, dat de gelegenheid zal worden geschapen, dat geladen schepen, welke thans bij mist en ruw weer op de reede moeten meeren, in staat zullen worden gesteld, beter weer ,af te wachten in de buitenhaven. Waarom geen openbare inschrij ving? Ingekomen was een adres van een aantal aannemers van publieke werken, met verzoek adhaesie te betuigen aan hun adressen aan de ministers van Eco nomische Zaken en Waterstaat, Ged. Staten van Zee'and en het waterschap Hulster- en Axeler Ambacht, welke, naar aanleiding van de uitvoering van werken tot verbetering van den water afvoer van genoemd waterschap, het be treurden, dat deze werken zonder open bare inschrijving aan een Ingenieursbu reau zijn opgedragen, en verzochten, dergelijke werken in de toekomst bij openbare inschrijving aan te besteden, lijkheid der beide jongens in zich op te slokken, want schoorvoetend kwamen zij nader, vol ontzag over de stoutmoe digheid van hun eigen laarzen, over tuigd als zij waren, dat zij den geur van sigarettenrook en mislukking met zich brachten. „Wel jongens", zeide mrs, Harrington tegen wil en dank plotseling verteederd bij het zien van hun bruine jonge ge zichten. „Wel, mijn jongens, kom eens hier en geef mij een kus". Al dien tijd was zij zich vaag bewust, dat zij zichzelf en anderen verbaasde. Het was haar plan niet geweest hen zoo te behandelen. Mrs. Harrington was een vrouw, die er een theorie over het leven op nahield geen theorie om over te spreken, maar om naar te handelen. Haar theorie was dat „hart" louter nonsens is. Het be staan in dit ondermaansche beschouwde zij als een reeks contracten met zijn buurman gesloten, terwille van weder- keerig genot of voordeel. Zij vond, dat leven zwart of wit kon worden genoemd, Dit was een vergissing. Vijftig jaren had zij doorgemaakt zonder te ontdek ken, dat zij, dank zij een herinnering mogelijk uit haar jongemeisjesjaren verborgen achter haar koude grijze oogen, nooit zeker kon zijn van zichzelf als zij te doen had met man of jongen, wiens wezen het stempel der zee droeg. Het was vreemd, dat zij dit nooit ont dekt had. Met medelijdenden spreken wij over dieren, die hun eigen kracht niet kénnen. Wie onzer kent zijn eigen zwak heid? Hier was 't een man in mrs. Har rington's leven, een van de contractanten Door goedkooper aanbod van Aspirin-tabletten, niet herkomstig uit de Bayer-Fabrieken, is men op het spoor gekomen van belangrijke vervalschingen. Deze tabletten, welke ook hier te lande onder den prijs verkocht kunnen worden, zijn uiterlijk niet van de echte Aspirin-tabletten te onderscheiden. De samenstelling van de vervalscht.e tabletten is zeer minderwaardig en kan door de ontzettend vieze behandeling schadelijk voor Uw gezondheid zijn. De vervalschers zijn inmiddels door de Antwerpsche gemaakt. politie onschadelijk U kunt zich tegen deze vervalsching beschermen, door uitsluitend de echte Aspirin-tabletten tegen den vastgestelden prijs van 70 cents per buisje ot 10 ets. per zakje in de betrouwbare Apotheken en Drogisterijen te koopen, ER BESTAAT IN HOLLAND SLECHTS EEN SOORT ASPIRIN-TABLETTEN, WAARVOOR DE BAYER-FABRIEKEN GARANTIE GËVEN. DEZE ZIJN KENBAAR AAN DEN ORANJE-BAND OP DE VERPAKKING EN HET BAYER-KRUIS OP ELK TABLET. ER BESTAAT GEEN „HOLLANDSCHE ASPIRIN" (Ingez, Meduj daar bekend mag worden geacht, dat bij publieke aanbesteding de werken zeer goedkoop worden uitgevoerd, en indien de bedoeling voorzit, voor de uitvoering gebruik te maken van werklooze arbei ders, zulks evengoed kan worden be reikt, door hieromtrent bepalingen in 't bestek op te nemen. Het Bureau voelde het in het algemeen als een grief, dat in deze tijden een cate gorie werkers, die in het maatschappe lijk leven een be angrijke functie heb ben, zonder 'meer wordt uitgeschakeld wanneer de algemeene belangen zich hiertegen niet verzetten. Het achtte het dan ook gewenscht, dat de gevraagde adhaesie werd verleend. Met algemeene stemmen werd aldus besloten. De devaluatie van den Belga, Naar aaanleiding van een verzoek der NV. Ter Neuzensche Scheepsbouw Maatschappij, adhaesie te betuigen aan haar verzoeken aan den minister van Economische Zaken en het Werkfonds 1934, een valuta-bijslag te verleenen op de door haar uitbetaalde uurloonen, daar door de devaluatie van den Belgischen frank deze werf zich het werk ziet ont gaan, terwijl verdere aanpassing van het loonpeil der arbeiders niet mogelijk is, werd besloten aan deze verzoeken ad haesie te betuigen, en in het algemeen te wijzen op de situatie, welke in het ge bied der Kamer tengevolge van de de valuatie der Belga is ontstaan. De havengelden te Walsoorden, Besloten werd, naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek, de ge meente Hontenisse te verzoeken, over te gaan tot verlaging der haven, kaai- en liggelden voor haar haven te Walsoor den. De heer De Meijer wenschte een dergelijk verzoek te zien gericht tot alle polders en gemeenten, welke ha vens exploiteeren. De heer Scheele ver klaarde zich daartegen, daar toch ge noemde polders en gemeenten verant woordelijk zijn voor het beheer en on derhoud dier havens. Bedijking in het Zwin, Van het gemeentebestuur van Retran- chement was ingekomen, met verzoek daaraan steun te verleeenen, een af schrift van een adres aan den Minister van financiën, waarin werd verzocht, over te gaan tot bedijking van een schor in het Zwin, waardoor, naar de mee ning van dat gemeentebestuur, kust- ontsluiting zou ontstaan, en de mogelijk heid werd geopend tot het aanleggen van een weg vanaf Breskens, aanslui tend aan het Belgisch kust-wegennet. De bedijking zou voorts van groote waarde kunnen worden voor de ontwik in zwart en wit, die tot de ontdekking was gekomen welk een uitwerking een bruin gezicht en blauwe jas had op een anders ongevoelige vrouw. Deze man, Lipriani de Lloseta, die, als 't ware „in groot toilet" van uit een rustig hoekje van den schouwburg, het leven bekeek, hield deze wetenschap voor zich. Zonder veel geestdrift gaven Fitz en Luke gehoor aan haar uitnoodiging- Echt jongensachtig waren zij immers uit principe tegen kussen- Nadat zij daarop mrs. Ingham-Baker de hand hadden ge drukt zochten zij elkaar weer, gedreven door die onbestemde physieke aantrek kingskracht, waardoor tweelingen zoo geschikt schijnen om in 't zelfde gareel door het leven te gaan. Er waren moei lijkheden voor hen in aantocht en, als so'.daten, die overvallen worden, sloten zij zich instinctmatig nauwer bij elkaar aan. Dit was het psychologisch oogen blik. Even een kleine pauze, waarin mrs. Harrington zichzelf geestelijk en lichamelijk ongevoelig scheen te maken- Had zij dit niet gedaan, had zij zichzelf als 't ware, vergund zich te laten gaan door Luke tot zich te roepen, hem te troosten en medegevoel met hem te too- nen- dan zou het leven van iedereen in de kamer, en van anderen, daar bui ten, geheel anders geloopen zijn. Zelfs de domme, kruiperige, dwaze mrs. Ing ham-Baker zou verstandiger gehandeid hebben, want zij zou geluisterd hebben naar de stem van een buitengewoon week, zij het dan ook oppervlakkig hart. „Ik had op een andere thuiskomst ge hoopt, op een die meer voldoening gaf", zeide mrs. Harrington met scherpe stem. keling van een kustleven, doordat velen, die thans hun vacauüe in België door brengen, dan in de gelegenheid zouden worden gesteld, dat te doen binnen de landsgrens, waar m3u van een onover trefbaar mooi strand en schitterende ver gezichten kan genieten. De heer Van Melle verklaarde hoewel niet d:.t eet tegenstander van dit plan te zijn dan toch te betwijfelen of het wel inderdaad noodig was. De heer Van Goethem daar entegen meende, dat men verder moet zien dan vandaag, en dat de mogelijk heid tot ontwikkeling van een kustleven inderdaad door de betreflende bedij king zou kunnen geschapen worden. Be sloten werd tot het verleenen van ad haesie. Het ontvangerskantoor te Breskens. Met algemeene stemmen werd beslo ten, in het belang van de te Breskens gevestigde industrieën en bedrijven, den Minister van Financiën te verzoeken, met over te gaan tot opheffing var, het ontvangerskantoor der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, te Breskens. De weg Middeiburg-Serooskerke, De K.N.A.C, ontving op een door haar gedaan verzoek van het Polderbestuur van Walcheren bericht, dat het in de be doeling ligt wanneer het geheele rijwiel pad tusschen Middeburg en Seroosker- ke zal zijn voltooid, derhalve in den loop van het jaar 1936, over te gaan tot sluiting van den rijweg voor rijwielver- keer. Nader heeft de K.N.A.C. verzocht te bevorderen, dat deze verkeersbevei- ligende maatregel zal worden getroffen vóór het volgende zomerseizoen. AARDENBURG. Van Zaterdag tot en met Maandag a.s.s houdt de afdeeling Floralia van de maatschappij tot bevor dering van Ooft- en Tuinbouw haar jaarlijksche tentoonstelling in de voor- kerk der N. H. kerk. SLUIS. Zondagavond heeft het mu ziekgezelschap „Apollo" een geslaagd concert gegeven, dat echter jammer ge noeg matige belangstelling van de zijde van het publiek ondervond. IJZENDIJKE. Het kinderfeest van alle scholen van IJzendijke, georgani seerd door de pas opgerichte V. V. V„ dat de vorige week wegens het slechte weer %as uitgesteld, is Zaterdag onder begunstiging van schoon weer uitne mend geslaagd. Als zij op dezen toon sprak, dan was er een zweem van Londensch accent in. Fitz maakte een kleine beweging, deed een stap voorwaarts, als zag hij haar on bewust den rand van den een of anderen afgrond naderen, en wilde hij haar waar schuwen. De eigenaardige trek om Luke's mond werd voor een oogenblik duidelijker, en hij hield zijn diepe, ho- pelooze oogen strak op de spreekster gericht. Er zijn twee soorten van rijke vrou wen- De eene besteedt haar geld aan weldoen, de andere geeft uit om haar behoefte aan macht te bevredigen. Van mrs. Harrington werd nooit verteld, dat zij kwistig was met haar weldaden. „Ik voel mij genoodzaakt", begon zij, „je te vertellen, dat ik de onkosten voor je opvoeding zoo goed als alleen gedra gen heb. Ik was daar in geen enkel op zicht toe verplicht. Bij den dood van je vader nam ik de zorg voor je op mij, om dat ik omdat hij een oprecht vriend voor mij was. Ik misgun je het geld niet, maar ik had toch wel verwacht, dat je als belooninjl hard zou willen werken om vooruit te komen in de wereld". Met trotsch gebaar en luid geritsel van zijde, nam zij een kaarsrechte houding aan, al haar waardigheid van beleedigde deugd en miskende weldadigheid, „Wij hebben ons best gedaan", ant woordde Fitz met kalme onversaagd heid, die het vreeselijk indrukwekkende van den toestand bedierf. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5