AKKERTJES KERKNIEUWS. ONDERWIJS. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. BEURSTHERMOMETER van Dinsdag. GEMENGD NIEUWS. SEURS- EM WISSELKOERSEN. Ned. Herv. Kerk. Korfbal. Boogschieten.. P. A. VERVAAT f. H. M. DE KONINGIN ONGESTELD. Terugkeer naar Nederland een dag verschoven. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN JHR. SANDBERG TE EINDHOVEN. Akn KomnkL - DE STAKING TE TILBURG HEEFT ZICH HEDEN WEER UITGEBREID. HET SPOORWEG-ONGELUK IN NOORD-ITALIë, De dreigende oorlog in Oost-Afrika. Begint Eet spel ipp 24 September? De „Gelria" wordt transport schip voor troepen, De bemanning die het oude, maar in goeden staat verkeerende passagiers schip „Gelria" van Amsterdam naar Italië heeft gebracht en vrijwel geheel was gerequireerd uit personeel van den Kon. Holl. Lloyd, is in Amsterdam te ruggekeerd. Na een vlotte reis is de „Gelria" Vrijdagavond te Genua aange komen, en toen bleek al spoedig, dat de Italianen het schip hard noodig hadden Reeds onderweg werden, zoo vernamen wij, door de groep Italianen die aan boord waren, voorbereidingen getroffen voor een snelle metamorphose van de „Gelria" in troepentransportschip. In Genua werd het echter pas ernst, en was het op het schip weldra een ge krioel van werklieden, die onder leiding van hun chefs in de salons en andere verblijven volgens een vast plan met hun gereedschappen aan den arbeid to gen. Algemeen appel der fascisti sche partij. Philips Unilever Amerika AKKER.CACHETS (Ingez. Med.) D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. Apeldoorn: 1 doode. Rijswijk 1 doode. Laren 1 doode. AMSTERDAM, 10 September. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officiee.'e notee ring van heden. Ned. .31 1000-4 94%—94, Ned. 33 1000-4 94%—94. Ned. 34 1000-4 94%—94. Certificaten-3 81 81 O. Indie 34 1000-4 92%—91%. Denemarken Oblig. 1926-5 69%68%. Duitschl. 100-7 19%—19%. Engeland 1960-90 4 70%—70%. Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatss. 1927-493% Amsterdam 1933-5 9695%. Amsterdam 1934-4% 93%93. 's-Gravenhage 1929-4% 98%98%. Rotterdam 1926-1930-4% 87—87%. Berlijn 1925-6% 16%15%. Zeeuws. Hyp. B-5 8686. Zeeuws. Hyp. B-4% 85%85%. Cities Service Cy. P. 1958 5 32%32. Amsterd, Bank 107%106%. Rott. Bankver. 104 Twentsche Bank 82 Pref. Gruyter Zn. A. 116 Pref. Jurgens A 9494. Ned. Gist- en Spiritusfabr. 396-397%. Ver. Papf. v. Gelder 44%44. C Am. Car Foundry 13% C Am. Smelt Ref. '27% C Farbenind. I.G, 33% C Stand. Brands 8%8% C North Am. Cy. 12%12%, A Born. Sum. H.M. 142%—142%. A Linde Teves en otokv. 6666%. A Ned. Wol Mij. 89 A Singkep Tin M. 8280%. A J. C. Japan Ln. 27% A Rotterd. Lloyd 3131%. A S. M. Nederland 30%31%. A ,.mst. Thee C.M. 36%38%. A Houth. Alberts 25%25%. Aardenburg, wegens beleediging van den hulpkommies der directe belastin gen J. C, Vos te Eede op 4 Juni 1935. Eisch f 30 of 15 d.h. Uitspraak f 20 o! 10 dagen hechtenis. E. de B., huisvr. van S. de B., 33 jaar, zonder beroep te Zuiddorpe, wegens beleediging van Janneke Baas te Oost burg op 22 Juli 1935. Eisch en uitspraak f 5 b s, of 3 d.h. P. J. C. V., 41 jaar, arbeider te Oost burg, wegens mishandeling van Janne- ke Baas, door haar met een hard voor werp te slaan, en wegens beschadiging van een houten hekje, toebehoorefide aan J. de Mallie, beide feiten gepleegd op 11 en 12 Juni 1935. Voor onbepaald uitgesteld, J. L. B., 20 jaar, landbouwer, wonen de te Clinge, wegens mishandeling van C.amillus van der Kelen te Ulinge op 22 Juli jl. door hem te slaan. Eisch f 10 b.s. of 6 d.h. Uitspraak f 10 b s. of 5 dagen hechtenis. Fa. M. L., huisvrouw v. d. V., 37 jaar, zonder beroep, wonende te Boschkapelle wegens beleediging van Louise van Leu ven te Boschkapelle op 24 Juli 1935. Eisch f 10 b.s. of 6 d.h. Uitspraak f 5 b.s. of 2 dagen hechtenis. A- R. S. K., huisvr. van N., 38 jaar, zonder beroep, wonende te Boschkapel le, wegens mishandeling van Emma Pie- ters, te Boschkapelle, door haar met een steen te werpen. Eisch f 15 b.s. of 10 d.h., uitspraak f 15 b.s. of 5 d h. M. V-, 33 jaar, arbeider, wonende te Zuidzande, wegens mishandeling van I.ena de Maillie te Oostburg in den nacht van 6 op 7 Juli 1935 door haar te slaan. Eisch en uitspraak f 15 b.s. of 10 d.h. P- de K., echtgenoote van St. K., 43 jaar, landarbeidster, wonende te Zierik- zee, wegens beleediging van Lena Maria Bal, te Zierikzee op 26 Juli 1935. Eisch: f 20 b.s. of 10 d.h. Uitspraak: f 15 b.s. of 5 d.h- Sa. M. M-, huisvr. van I. de L., 32 jaar, werkster, wonende te K oetinge, wegens beleediging van Johanna 'Hagenaar te Kloetinge op 31 Juli 1935. Eisch en Uitspraak: f 10 b.s. of 5 d.h. J. A. van der S-, 27 jaar, melkhande laar, wonende te Zierikzee, wegens be leediging van J. J. Matthijsse, te Zierik zee op 24 Juli 1935. Eisch: f 10 b.s. 6 d-h. Uitspraak: f 10 b-s. of 5 d.h. F. M. P., 19 jaar, dienstbode, wonen de te Vlissingen, wegens diefstal van verschillende kleedingstukken, lepeltjes en geldsbedragen, toebehoorende aan V. M. E. Damave, te Vlissingen op verschil lende tijdstippen in 1935. Eisch: 6 w. gev. straf; Uitspraak: f 20 b.s. of 10 d.h- en 6 w. gev. straf voorw. pr. 2 jaar. J. M. van den B., 25 jaar, zonder be roep, wonende te Middelburg, wegens beleediging v,an de agenten van politie Romp en van den Ouden te Middelburg op 23 Juli 1935, toen deze hem over brachten -naar een plaats van verhoor. Eisch f 30 b.s. of 18 d-h.; Uitspraak f 20 b.s. of 10 dagen hechtenis. M. H., 35 jaar, landbouwer, wonende te Westkapelle, wegens mishandeling van Iz,aak Verstraete te Wiestkapelle op 15 Juli 1935, door hem te slaan. Eisch en uitspraak f 10 b.s. of 5 d-h. 4e klep P. P. Stouthamer van Zorg vliet, Ëllewoutsdijk. Ie zijvogel A. van Kampen van „de Friezen" te Graauw Z.; 2e zijvogel H. A. Mol van „Ons Genoegen" te Oudelande; le hoofdkal A. S. Luyk van Willem Teil te Kapel- Ie; le kleine kal J. Buys, „Willem Teil" te Kloosterzande, extra prijs; 2e kleine kal I. Slabbekoorn, Willem Teil te Kloosterzande, extra prijs. Meeste kleine vogels Th. van Kam pen „de Friezen", Graauw met lauwer krans. O, G. Bunjes cand. te Amsterdam heeft het beroep naar Sirjansland aan genomen. Beroepen te Arnemuiden cand. G. den Duijn te Weesp. Te 's-Gravenhage is overleden de heer F. P. Visser, oud-leeraar in de Fransche taal en letterkunde, aanvan kelijk aan de H.B.S. te Zierikzee later aan de TL B.S.-en te Utrecht. Postduiven, Zondag hield de postduivenvereen. „Zeelandia" te Middelburg een wedvlucht met oude en jonge duiven var: Vilvoorde (B.) uit, afstand 85 km. Uitslag: le en 15e pr. C. van Belzen; 2e, 4e en 6e pr. S. Versluijs; 3e en 12e pr. W. Witte; 5e en 9e pr. P. Pantus; 7e pr. W. Adriaansens; 8e en 13e pr. P. v,an Overbeeke; 10e en 14e pr. J. de Bree; 11e en 16e pr. J. Geense. Volharding (Ierseke)Togo (Goes) 3-1. Vanwege de Handboogsociteit Wil lem Teil te Kapelle werd een con cours gehouden, waarvan de uitslag is als volgt: Hoofdvogel J. de Beste van de So- citeit Juliana van Oudelande. le ulep J. de Baar van Willem Teil te Oude lande; 2e klep A. S, Luyk van Willem Teil te Kapelle; 3e klep H. Driedijk van Doel naar hooger te Wolphaartsdijk; Te Middelburg overleed heden op 59- jarigen leeftijd de heer P. A. Vervaat se dert 7 Mei 1907 deurwaarder bij de rechtbank te Middelburg. Naar wij vernemen is H. M. de Ko ningin wegens lichte ongesteldheid ver plicht haar terugkeer uit Engeland* een dag uit te stellen. H. M. en H K. H. de Prnses zullen nu Woensdagavond om plm. 9 uur te Den Haag aankomen. De reis gaat via Vlissingen. Naar wij vernemen had de A.V.R.O. het voornemen, dit jaar de radio-uitzen ding van de openingsplechtigheid der Staten-Generaal op Dinsdag 17 Sept. a.s. aldus te regelen, dat er een dub bele reportage zou plaats hebben, een van de plechtigheid buiten de Ridder zaal, te verrichten door den heer W. G de Bas, en een van de plechtigheid bin nen de Ridderzaal te verrichten door den heer D. Hans. Beide heeren had den zich tot deze reportage bereid verklaard. De Voorzitter v,an de Vereenigde ver gadering der Staten-Generaal heeft echter voor een reportage binnen de Ridderzaal geen toestemming kunnen verleenen. Als gevolg hiervan komt dit deel van het verslag te vervallen en heeft alleen de uitzending van den heer de Bas plaats. De heer D. Hans zal Dinsdag avond van 10 h 15 tot 10 h 45 voor de Avro een overzicht geven van den in houd der millioenennota. Het uitspreken van de Troonrede door H. M. de Koningin wordt natuur lijk wel draadloos uitgezonden. Hedenmorgen is het vliegtuig „Emil Schafer" van de Deutsche Lufthansa met het stoffelijk overschot van jhr. mr. G- Sandberg die in Ankara bij een de monstratie om het leven kwam, op het Eindhovensche vliegveld Welschap ge land. Jagers-verkenners uit Soesterberg hadden zich voor de hangar opgesteld, terwijl twee jagers het Duitsche vlieg tuig tot Veu'o waren tegemoet gevlogen. Een daarvan was het C 5 toestel 330 waarmede vroeger jhr. Sandberg had ge logen. Namens de familie Sandberg was het baron Van Pallandt en namens de fa milie Philips, ir- F. J. Philips en ir. D. F. Otten die het sfóffeliik overschot in ontvangst namen. De Ned. vliegtuigenfabriek was ver tegenwoordigd door den heer Vattier C Baltimore Ohio 10%10%. A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr- 6362%. C Int. Nickel Cy. 1818. Duitschl. '30 1000-5% 18—17%-18. A Koloniale Bnk. 36%36%. A N.I. Hbk. 1000 75—74%. C Ned. H. M. 1000 113—11.3, A Alg. Kunstz. U. 28%— 28%-%. A v. Berkels Pat. 52%52%. C Calvé-Delft 58%— 57%, A C. Suiker Mpij. 36%36%. A Ned. Ford A.M. 267%—265%. A Philips Gem. B. afg. 244248%-49. C Unilever 98%99%-%. C Ahaconda Cop. 11%11%.. C Bethlehem St. 23%23%-%. C Kennec Copper 14%14%-%. C Un. States Leather 4%5. C U. States St. C. 27%—28-%. A A.N.I.E.M.N.B. 156—156. A Kon. Petr. Mpij. 190189%-90. C Contin. Oil Cy. 12%12-%. C Shell Union O.C. 66-6%. C Tidie Water Ass, Ob 66. A K.N. Stoomb. Mij- 4% A Ned. Scheepv. U. 37%38%-%. A H.V. Amterdam 170—172-%. A Java Cult. Mij. 9092, A N.I. Suiker U. 87%—88. A Deli Batavia 139%140%. C Deli Mij. 1000 152—151%-52%. A Senembah 158%—157%-58%. C Chicago Milw. %-%. A Amst Rubb. C- 101%101%-%, A Deli-Bat, Rubb. 64%63%. A Hessa Rubber 8885%. A Serbadjadi S.R- 5858%-59. Prolongatie 5%5. WISSELKOERSEN. Londen 9 Sept. 10 Sept. 7.29% 7.32% Berlijn 59.53 59.55 Parijs 9.75% 9.76% Brussel 24.93 25.00 Zwitserland 48,12 48.19 Kopenhagen 32.55 32.70 New-York 1.48 1.48% Krane, president commissaris, den oud- gouverneur-generaal Rutgers en ir. Klei ne bedrijfsleider. De gemeente Eindho ven was vertegenwoordigd door wet houder Verhagen, terwijl de Noord- Brabantsche aeroclub de heeren ir. Cas- tendijk en B. von der Nahmer, beiden bestuursleden had afgevaardigd. De lijk- auto waarin de onder bloemen bedolven kist, reed spoedig daarop n,aar Huize de Laak waar een chapelle ardente was ingericht. Vanochtend heeft de staking in de wollenstoffenindus'trie te Tilburg zich wederom uitgebreid. Het aantal stakers bedraagt nu, volgens opgave van de werkgevers 4179. Bij de firma P. van Doorn, waar gis teren het werk werd hervat, zijn heden morgen 58 man niet aan het werk ge gaan. Bij de firma Brand en Zn. zijn 40 man, en bij de firma Str,aeter zijn 20 man buiten de fabriek gebleven. Bij de Tilburgsche kamgaren- en wollenstof fenfabriek zijn 30 arbeiders weer aan 't werk gegaan. Het stakingscomité deelt mede, dat heden wordt voortgegaan met de steun- uitkeering. Hedenmiddag was er in den Stadsschouwburg een bioscoopvoorstel ling voor de jeugdige stakers. Ook is begonnen met brooduitdeeling aan de gezinnen der stakers. Het stakingscomité heeft nogmaals een bespreking aangevraagd bij de fa brikanten. Omtrent het spoorweg-ongeluk in Noord-Italië wordt nader vernomen, dat er zeven dooden zijn te betreuren. Het aantal gewonden bedraagt' 31. Verscheidene Engelsche bladen mel den uit Addis Abeba, dat het begin van den Italiaansche aanval vas'ge steld zou zijn op 24 September. Dit ',.ju blijken uit een opgevangen draadloos bericht, dat van Rome naar Asmara de hoofdstad van Erithrea is gezonden De laatste officieele berichten 'van de grens van Erithrea bevestigen, naar de „News Chronicle' uit Addis Abe ba meldt, dat groote Italiaansche troe penafdeetingen van Asmara onderweg zijn naar de grens, in de richting van Adoe. In Adi Oegri en Adi Kaio zijn infanterieafdeelingen zwarthemden en inboorlingentroepen met artille ie en tanks samengetrokken. Naar men ons mededeelde werden verscheidene luxe hutten, bestemd voor legerofficieren, in tact gelaten, andere echter weer niet, en zoo veranderde zienderoogen het aspect van het schip. De „Gelria" zal reeds Donderdag a.s. met 3000 man troepen van Genua naar Oost-Afrika vertrekken. Naar uit Rome wordt gemeld, heeft Mussolini bevel gegeven, dat dezer da gen in geheel Italië, zoowel als in de koloniën een algemeen appel moei wor den gehouden van alle instanties der fascistische partij. De order hiertoe zal worden gegeven door middel van klok gelui, sirenes, alsmede door tromgerof fel in de straten en op het platteland. Zoodra het signaal weerklinkt, zullen alle leden der fascistische organisaties hun uniformen moeten aantrekken en zich naar een aangewezen plaats bege ven. DE BOOZE CHAUFFEUR. Te Gin n eken kwam uit de Molenstraat een auto met groote snelheid gereden. Op het kruispunt Prins Hendrikstraat passeerde juist de auto van mr. v. d. V., bestuurd door een chauffeur en waarin gezeten was mevr. v. d. V. Het gevolg was, dat een botsing plaats had, waarbij de auto van mr. v. d. V. in de flank werd gereden. Gelukkig bleven de chauffeur en mevr. v. d. V. zonder letsel. Beiden stapten uit den wagen evenals de chauf feur van den wagen, komende uit de Molenstraat. Zonder commentaar wilde de aanrijder zijn motor gaan aanslaan, waarmede de chauffeur van den aange reden wagen echter niet accoord ging. De eerstgenoemde chauffeur maakte zich toen erg boos en ten aanhoore van de reeds talrijke nieuwsgierigen, verwij derde hij zich zeggende: „Dan ga ik de politie waarschuwen!" Deze verscheen reeds vrij spoedig, echter zonder nog ge waarschuwd te zijn. Er werd thans ge wacht op de terugkomst van den boo- zen chauffeur. Deze liet zich echter niet zien. En toen men eens een blik wierp in de auto, die de aanrijding had veroor zaakt, begreep men de oorzaak van het wegblijven en was men direct overtuigd, dat men wel te vergeefs zou wachten, Boosheid was slechts voorgewend om rustig te kunnen uitknijpen, wat hem ge lukt was. De auto bleek nl. een 3000 kg Belgische margarine te bevatten, natuur lijk ongedekt ingevoerd uit België. Hoe wel er geen enkel bewijs is, heeft de po litie wel vermoedens, wie de dader is. BERUCHT INBREKER DOODGE SCHOTEN. In den afgeloopen nacht zag een nachtwaker in de Spoorstraat te T e g e 1 e n een verdacht persoon. Het bleek, dat hij van het huis van den heer D. een ruit had ingedrukt. De waker waarschuwde onmiddellijk de politie, die den man nazette. In de nabijheid van den Nachtegaalweg, kon de vluchteling niet verder, daar hij voor een sloot met prik keldraadversperring kwam te staan. De oolitie sommeerde hem te blijven staan. Toen de man hieraan niet voldeed wer den eenige schoten gelost. Een daarvan trof den man onder de ribben- Hij was bijna op slag dood. Het bleek dat men een berucht inbreker onschadelijk hac gemaakt, n.!. den Pool Pommeren, die als internationaal inbreker bekend staat en reeds verschillende vonnissen achter den rug heeft. DOODGEVALLEN. Op de wer: van de machinefabriek der firma Penn en Bauduin te Dordrecht is Maan dag de 42-jarige arbeider G. F. van een in aanbouw zijnde spanning voor de nieuwe Moerdijksche brug gestort. De man was op slag dood- Hij laat een vrouw en een kind achter. KIND IN EEN TOBBE MET KOKEND WATER GEVALLEN. Het drie-jarige dochtertje van de familie S. te S 1 o c h teren, is bij het spelen in een tobbe met kokend water geraakt. Met brand wonden overdekt werd het meisje uit het water gehaald. Het kind is in hope loozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. LANDBOUWER BIJ 'T OP HOL SLAAN VAN PAARDEN OMGEKO MEN- Toen Zaterdagavond de land bouwer M. te Nieuwe Pekela met zijn beide zoons en dochter van het land kwam, sloegen de paarden voor de wip kar, waarop allen gezeten waren, op hol Alle vier personen werden van den wa gen geslingerd. De heer M, geraakte on der de kar en bekwam zoo ernstige ver wondingen, dat een gewaarschuwd ge neesheer slechts den dood kon consta teeren. De beide zoons en de dochter kwamen er met lichte verwondingen af. NEDERLANDER IN BELGIë OMGE KOMEN. Onder Lokeren bij Gent (België) is Maandagmiddag de 18-jarige J. K., een zoon van den concierge van j het vaarhuis te Reeuwijk, bij een auto- ongeluk gedood De jongen was als hulp- j chauffeur in betrekking bij( het expedi- j tiebedrijf „TranshoTandia" te Gouda, dat autodiensten op België onderhoudt. Maandagachtend was de jongen met (Wettig gedeponeerd.) Zoo neerslachtig en vervelend, hoofdpijn,kramp of onpasselijk? Neem een "AKKERTJE" en in plaats van onbehaaglijk, zult Ge U binnen een kwartier prettig 1Nederlandsen en opgewekt gevoelen, vol Product levenslust. AKKER-CACHETS helpen U over nare dagen heen. Probeert zei Elkeen roemt ze I Peï 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont den dienst naar Gent vertrokken. Tijdens den rit van Antwerpen naar Gent heeft de auto wegens een lekken band ge stopt. Toen de jongeman uit het voertuig op den weg stapte, is hij door een pas- seerende auto gegrepen en overreden. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. DOODSTRAF UITGESPROKEN. De Raad van Justitie te Semarang (Java), sprak de doodstraf uit tegen twee inlandsche vrouwen uit Djokja, die hun mannen hadden vergiftigd. De overwegingen van dit vonnis zijn in de eerste plaats dat de motieven wa ren, het verkrijgen van een hoog wedu wen-pensioen, ten tweede, dat de wijze van moorden pijnlijk en langdurig was en beklaagden onbewogen het lijden der slachtoffers hebben aangezien en ten derde, dat bij beklaagden geen berouw te constateeren viel- Zelfs heeft de eer ste beklaagden den tweeden aangezet tot de vergiftiging, hetgeen onnoodig was, daar de tweede beklaagde reeds lang plannen tot moord had beraamd. De vierde beweging is, dat men hier niet te maken heeft met een op zich zelf staand feit, doch dat herhaling te vree zen valt, daar de zedelijke remmen bij vrouwen in deze positie onvoldoende zijn, om de attractie van een hoog pen sioen te overwinnen en dus een afschrik wekkende straf hier krachtig moet hel pen. Het vonnis luidde: de doodstraf tegen de vrouw Soeminah wegens schuldigheid aan moord en medeplichtigheid tot moord en de doodstraf voor de vrouw Soeti wegens schuld aan moord. Maandagmorgen is op den Arnhem- scheweg te Apeldoorn zekere H., die zonder een teeken te geven den weg overfietste, door een hem achteroprq- denden auto, bestuurd door den heer B- uit Voorburg, aangereden. In zorgwek- kenden toestand is de man naar het r.K. ziekenhuis te Apeldoorn gebracht, waar hij in den loop van den middag aan de gevolgen is overleden. Een kind, dat achterop de fiets zat, kreeg geen noe menswaardig letsel- Op den Haagweg onder Rijswijk heeft Zondagochtend 'n motor-ongeluk plaats gehad, dat een menschenleven heeft ge kost. Toen een wielrijdster den weg over stak, werd zij aangereden door een mo torrijder uit Katwijk, den 49-jarigen W. Laatstgenoemde kwam daardoor tevens in botsing met den 21-jarigen J. v. H. uit Delft, die uit de tegenovergestelde rich ting kwam. Allen werden tegen den grond geslingerd, Het bleek, dat de motorrijders .alle bei ernstig waren gewond en verschil lende fracturen hadden opgeloopen W. is des nachts overleden. De wielrijdster kreeg slechts eenige schaafwonden, Gisteravond is op den rijksweg Am sterdam— Baarn nabij den watertoren te Laren een draaiorgel van achteren aangereden door 'n auto. De twee jon ge mannen, die voor op het orgel zaten, werden tegen den grond geslingerd. Een hunner, de 19-jarige Ph. W\, uit

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2