GOESCHI COURANT*^ BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND* RECHTSZAKEN. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. NUMMER 213. TWEE BLADEN. DINSDAG 10 SEPTEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MIDDEUmJRGSCHE COUBANT jsgbiad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per sw&rtaai Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per 'egel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bjj contr. voor beide veel lager; tar. Op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg, Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17, Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereen:ging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 -* regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rabriai. „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. raaf „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coa* rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cent. STEUN POOTAARDAPPELEN OOGST 1934. De minister van landbouw en vissche- rij heeft bepaald, dat door de Neder landsche akkerbouwcentrale uit' het J landbouw crisisfonds steun zal worden uitgekeerd met betrekking tot door den Nederlandschen algemeenen keu ringsdienst goedgekeurde pootaardappe- len van den oogst 1934, behoorende tot een der volgende qategorieën; I. aardappelen, binnen de vierkants- maat 2845 mm, welke behooren tot een der volgende rassen Eigenheimer, Roodestar, Bontetetar, Westeinderblau- we, Zeeuwsche Blauwe, Zeeuwsche Bonte, Bevelander Noordeling, Souve- nier, Present, Populair, Westbrabander, Unicum, Bato, Record, Robijn, Muntin- ga-17, en door den Nederlandschen Al gemeenen Keuringsdienst zijn ingedeeld in klasse B of in klasse C; II. aardappelen binnen de vierkants- maat 2860 mm en met een uiterste lengte van 8 cm, welke of wel behoo ren tot een der bovengenoemde rassen en door den Keuringsdienst zijn inge deeld in klasse A óf wel tot andere rassen, ongeacht in welke der klassen A, B of C zij zijn ingedeeld. De uitkeering van den steun geschiedt met betrekking tot alle bovenbedoelde pootaardappelen welke op 1 April 1935 als eigen voorraad aanwezig waren voor zoover niet bestemd voor nieuwe uit- poot op eigen bedrijf, en verminderd met die hoeveelheden, welke na dien datum als goedgekeurde pootaardappelen mochten zijn verkocht of geëxporteerd. De steun bedraagt per 100 kg poot aardappelen: in klasse A f 1.50; in klas se B f 1 en in klasse C f 0.50. OM DEN GULDEN TE STEUNEN. In de vergadering van Stad en Lande in Gooiland, welke dezer dagen te Hil versum werd gehouden, deelde de voor zitter mede, dat het geld verkregen door grondverkoop aan de gemeente Hil versum tot een bedrag van f 400.000, tijdens de jongste crisis was belegd in Staatsfondsen. Op deze manier had men de zwakke geldmarkt gesterkt en onze regeering gesteund bij het handhaven van de waar de van den gulden. DE SALARISVERLAGING VAN RIJKS- EN GEMEENTEPERSONEEL In ons nummer van gister hebben wij melding gemaakt van een ministerieele circulaire aan de gemeentebesturen be treffende een verlaging van wedden en loonen van het gemeentepersoneel, wenschelijk ten einde de bezoldiging van hen die in gemeentedienst staan te doen overeenstemmen met de salariee- ring door het rijk. Hierbij dient nog te worden opge merkt dat de circulaire gericht was aan 200 gemeentebesturen, n.l. aan besturen van die gemeenten, in welke door een verlaging met 2lA a 5 pet. de gewensch- te overeenstemming tusschen rijks- en gemeentelijke salarissen na 1 Januari 1936 zal kunnen worden bereikt. De overige gemeenten, waarin de sa larissen reeds op zoodanig peil staan, dat verdere verlaging niet wel mogelijk meer moet worden geacht vallen buiten deze circulaire. HET ONBEKENDE GEBIED VAN NIEUW-GUINEA. Morgen vertrekken drie vlieg tuigen die het in kaart zullen brengen. Woensdagmorgen zullen van het vliegveld Schiphol drie Dragon Rapide vliegtuigen welke door de Havilland- tabriek m Engeland zijn gebouwd, voor het in kaart brengen van Nieuw-Gui- nea, het groote eiland ten O van den Indischen archipel, naar Indië vertrek ken. Te Bandoeng zullen de machines worden overgedragen aan de K. N. I. L. M. welke maatschappij, de kartee- ringsopdracht gekregen heeft van de Nederlandsche Nieuw-Guinea Petro leum Mij., waarvan deel uitmaken de B. P. M., een Amerikaansche en een Engelsche Mij. De vliegtuigen zullen naar Indië wor den gevlogen door kapitein C. A. Kop pen en de Engelsche captains Fullford en Cox. De luitenant vliegers Tideman, Meininger en Vonk maken de vlucht als tweede piloot mee, benevens de chef-radiodienst Hegener en mecanicien Brink. De overige deelnemers van de expeditie, waaronder ook de algemeen leider, de kapitein der artillerie mr. R. N. de Ruijter van Stevenick zijn reeds per K. L. M. vliegtuig of per boot naar Indië vertrokken. De bedoeling van de expeditie is de lucht-karteering van Nieuw-Guinea, het, door middel van fotografische op namen uit vliegtuigen, in kaart brengen van nog onbekende gebieden. Dit ge- heele gebied, dat in kaart moet worden gebracht, beslaat de geweldige opper vlakte van tien millioen hectaren, te zamen echter nog niet de helft van het Nederlandsch bezit op Nieuw-Guinea vormend en hoofdzakelijk bestaande uit laag terrein, dat een lengte heeft van ongeveer 800 km. De duur van het werk wordt op tenminste een jaar geschat en is uitsluitend afhankelijk van de ge legenheid tot fotografeeren. Met be wolking en andere tactoren rekening houdend, rekent men er op dat per dag hoogstens gedurende een uur >p- riamen zullen kunnen worden gemaakt. De drie vliegtuigen zijn gewoue twee- motorige ve'rkeersmachjnes (tweedek kers), welke plaats bieden aan acht passagiers. De toestellen zijn aan den onderkant eenigjzins gewijzigd, zoodat het oog van de camera's, welke op deze plaats worden bevestigd, naar alle kan ten een vrij veld heeft. Wanneer de vliegtuigen in het tevo ren geheel gemonteerde kamp te Babo, aan de Zuidkust van de Mac Cluer Golf, zullen aankomen, zal onmiddellijk met de karteering kunnen worden be gonnen. Dit zal begin October zijn. Er komen in 't geheel vier kampe menten. Behalve te Babo, op het ei land Efman nabij Sorong, te Seroei op het eiland Japan en te Mimika op de Zuidkust van Nieuw-Guinea. De af stand tusschen de beide uiterste kam pementen, Sorong en Mimika, bedraagt niet minder dan 600 km. NIEUWE PILOTEN VOOR DE KLM. Men meldt aan de N.R.C. uit Amster dam: De onderhandelingen tusschen de K. L.M. en enkele buitenlandsche piloten zijn thans zoover gevorderd dat het vrij wel vast staat dat de Deensche piloot Steinbeck en de Oostenrijksche piloot Holzmann in het midden van deze maand in dienst van de K.L.M. zullen worden gesteld. De Deensche piloot Steinbeck is gis teren op Schiphol aangekomen teneinde de laatste besprekingen te voeren met den onder-directeur den heer Guilonard en den heer Aler chef van den vlieg- dienst van de K.L.M. De piloten zullen slechts in tijdelijken dienst van de K.L. M. komen. De K.L.M. heeft namelijk op het oogenblik vooral behoefte aan pilo ten van rijke ervaring, totdat het jonge re geslacht opgegroeid is tot bestuur ders van de kfésse van Geyssendorffer, Scholte, Smirnoff, Van Dijk, Duimelaar, Parmentier, Moll, enz. De komst van den Deen en van den Oostenrijker beiden piloten met groote ervaring en schitterende reputa tie zal het tekort aanmerkelijk ver lichten. Het is vrijwel zeker dat er nog meer buitenlandsche piloten zullen wor den aangenomen. De onderhandelingen met verschillende anderen duren nog voort. DE STAKING IN DE TILBURGSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Gistermiddag hebben de stakers op nieuw op de wielerbaan vergaderd. De leider van de stakers, de heer Coolen, voerde het woord en deelde mede, dat het kamerlid mr. P. M. Arts de toezeg ging had gedaan te zullen onderzoeken of er langs juridischen weg een moge lijkheid te vinden is de weerstandskas- sen van de organisaties te openen. Van de vereeniging der georganiseerde sla gers te Tilburg was bericht ontvangen, dat haar leden zoolang de staking duurt kosteloos vleesch, spek en vet ter be schikking zullen stellen en voorts werd meegedeeld, dat de landelijke contact commissie te Amsterdam als opbrengst van collecten een bedrag van f 1850 zou zenden. Spr. betoogde voorts, dat de strijd in de eerste plaats gaat tegen de loons verlaging, die de fabrikanten willen toe passen en niet tegen de organisaties. De stakers zelfs zijn „goede organisa tiemannen", maar zij zijn teleurgesteld door het standpunt van St. Lamberlus. De houding van het hoofdbestuur dezer organisatie' noemde spreker ontoelaat baar en daarom zou er moeten worden aangestuurd op een grondige herziening van deze leiding. Het optreden van de N. S. B. keurde spr. scherp af en gaf zijn gehoor den raad om geen voetbreed toe te geven aan haar wrokkend ge schrijf. Uit de pogingen, die de fabri- Hij, die, mits met de noodige zelf- critiek, zijn eigen overtuiging vrij durft belijden, die de kracht bezit de on waarachtigheid te trotseeren, zal sla gen. kanten Zondag zouden hebben gedaan om de arbeiders weer in de fabriek te krijgen, leidde spr. af, dat de werkge vers de arbeiders noodig hebben. Het intrekken van de loonsverlaging, het eenige middel om het conflict tot een onmiddellijke oplossing te brengen, achtte spr. een prestige kwestie en dit noemde hij funest. Intusschen verklaar de spr. dat het comité te allen tijde tot onderhandelen bereid is. Te dien einde is dan ook opnieuw een brief gezonden aan de werkgevers met verzoek om een onderhoud, met de verzekering, dat, mochten daarbij afspraken worden ge maakt, het comité zou zorgen dat de stakers zich daaraan ook onvoorwaar delijk zouden houden. In den loop van den middag, die rustig verliep^ is er geen verandering in den toestand ge komen. Het aantal werkloozen bedroeg heden 965, van wie 69 in de werkver schaffing werken. RAAD VAN WESTKAPELLE. De heeren K. Minderhoud en W. Huibregtse tot wethouders gekozen. WESTKAPELLE. Maandag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot voltal- hg. Het nieuwgekozen raadslid de hr. W. Huibregtse legde in handen van den voorzitter de vereischte beloften af. Daarna vond de wethoudersverkiezing plaats. Bij de eerste stemming werden op den hr. K. Minderhoud 4 stemmen en op den hr. H. Cijsouw 3 stemmen uit gebracht. Bij de 2de stemming op den hr. W. Huibregtse 4 stemmen en op den hr. H. Cijsouw 3 stemmen. Gekozen werden dus de heeren K. Minderhoud (vrijz.), en W. Huibregtse (arb. partij). De voorzitter wenschte hen geluk met hun benoeming en zeide op een even- goede samenwerking met den hr. Hui bregtse als wethouder te hopen, als er steeds was geweest met den hr. Lou- werse. Hij dankte den hr. Louwerse voor de aangename samenwerking die er steeds is geweest en huldigde hem als iemand, die steeds bereid was alles te doen wat in het belang van de ge meente was en die altijd voor alle rich tingen wanneer dat noodig was wist op te komen. De hr. Louwerse dankte voor deze waardeerende woor den en sprak de hoop uit, dat de goede verstandhouding, die er nu in het colle ge is, mocht worden behouden. De hr. Huibregtse deed nog een be roep op burgemeester, secretaris en oudsten wethouder om hem bij te staan in de uitoefening van de voor hem nieu we functie. Ingekomen was een verzoek van den hr. P. Houmes e.a. om een lantaarn te doen plaatsen in het Hout. De v o o r z zeide, dat dit verzoek te laat was inge komen om nog op deze vergadering be handeld te kunnen worden. Het stuk werd aangehouden tot de volgende ver gadering. Verder had de echtgenoote van Adr. Huibregtse verzocht het reisgeld te ver goeden, dat ten behoeve van haar zoons, die - in Zeeuwsch-Vlaaderen werkzaam zijn geweest was betaald. De v o o r z. deelde mede dat den minister is ver zocht dit te mogen doen, doch dat nog geen antwoord was binnengekomen. Twee bezwaarschriften van den hr. Moens tegen de baatbelasting werden aangehouden. Een reclame tegen het schoolgeld door den hr. Malie werd ingewilligd. Be sloten werd voortaan het vergunnings recht niet meer te berekenen naar de grootte van het bedrijf, doch naar de omzet van sterken drank. Dit overeen komstig een ontvangen schrijven van den minister van binnenlandsche zaken De hr. Louwerse bracht als voorzitter van de commissie van onderzoek advies uit over de gemeenterekening 1934. De ze was door genoemde commissie onder zocht en had geen aanleiding tot op- of aanmerkingen gegeven. Ze werd voorloopig vastgesteld op: ontvangsten 92898, uitgaven 9236, ^oed slot 531, Inn de ontvangsten is begrepen een uitgestooten bedrag van 8893. Kapi- taaldienst: ontvangsten 33836, uitga ven 33589; goed slot 246. Besloten weid het oude gedeelte der begraafplaats te sluiten. De v o o r z. las een brief voor van den minister betreffende het opnemen in landbouwbedrijven van arbeidskrach ten over een tijdvak van 4 maanden. (September t. m. December). Zulks in verband met de uitkeering van rijkswe ge. GEMEENTE-SECRETARIS BENOEMD. OUDELANDE. Maandag had een vol tallige vergadering van den gemeente raad plaats. De agenda bevatte slechts één punt n.l. benoeming van een ge meente-secretaris, waarvoor B. en W. hadden aanbevolen de heeren A. W. Nieuwenhuize te Driewegen en I, Bos- selaar te Aagtekerke. Alvorens tot benoeming over te gaan werd door de heeren Douw en De Jager nogmaals aangedrongen deze benoeming uit te stellen tot er ook een burgemeester zou zijn benoemd, wijl dit ,ambt niet zoodanig wordt ge salarieerd, dat men daarvan kan leven. De door beide heeren geopperde be zwarer. werden door den heer D e Bakker weerlegd. Hierop werd benoemd de heer A. W. Nieuwenhuize, thans waarnemend se cretaris met 5 stemmen en 1 blanco. De heer De Jager onthield zich van stem ming. SCHORE. B. en W. hebben tot eersten plaatsvervanger van den burgemeester voor het tijdvak 1935-'39, aangewezen wethouder W. Karelse en tot tweeden plaatsvervanger wethouder A. Bierens. De heer J, C. Kole te Vlake is benoemd tot lid der commissie voor de grenswijziging, zulks in de plaats - van den heer P. H. A. Polderman, die door aanvaarding van het raadslidmaatschap heeft opgehouden lid dier commissie te zijn. WEMELDINGE. Zaterdag was het de laatste dag van de driedaagsche bloe- men-tentoonstelling van de vereeniging „Floralia" alhier. Na afloop dankte de burgemeester het bestuur van „Floralia" voor het organiseeren van deze prach tige tentoonstelling en de inzenders voor hun mooie inzendingen. Het aan tal betalende bezoekers bedroeg onge veer 1000. Spr. hoopte, dat het volgend iaar wederom een bloemententoonstel ling zal worden gehouden, zoonoodig uit gebreid met een fruitafdeeling. Daarna werd door hem mededeeling gedaan van de prijswinnaars voor de mooiste bloe men, tuintjes en stands. Nadat spr. de gelukkige inzenders had gefeliciteerd met hun mooie prijzen, welke bestonden uit plateel- en andere voorwerpen, sloot hij de zoo goed geslaagde tentoon stelling. WEMELDINGE. Maandagavond ver gaderde de Oranjevereeniging met de diverse commissie s voor de definitieve vaststelling van het programma voor het op 13 September te houden Koninginne- feest. Besloten werd niet alleen op Vrij dag 13 maar ook op 14 September dus Zaterdag Oranjefeest te houden. De overgroote deelname is hiervan de oor zaak- Alleen voor den optocht zijn er ongeveer 30 inschrijvingen. Het programma is thans definitief als volgt opgesteld: Vrijdagmorgen. Reveille, Koraalmu- ziek op den berg door O.K.K., Muziek op de tent door Concordia, Tractatie schoolkinderen, Kinderspelen op het voetbalterrein. Ronde van Wemeldinge, (3 km hardloopen). 's Middags: Optocht, Ringsteken in tilbury's met deelnemers in Zeeuwsch costuum, Gecostumeerde voetbalwedstrijd en Gymnastiekuitvoe- ring met muziek van „Concordia" op 't Sportterrein, 's Avonds Lichtstoet met muziek van O.K.K. Zaterdagsmiddags: Optocht (herha ling) met muziek van O.K.K., Volksspe len op de Dorpstraat, Voetbalwedstrijd tusschen Wemeldinge I en Wolfaarts'ijk I (kampioen afdeeling B van de Zater dagcompetitie) met muziek van Concor dia. 's Avonds verlichte Gondelvaart door het kanaal (20 deelnemers) met muziek van O.K.K. Daarbij komt nog dat alle buurtver eenigingen (6 in totaal) hun buurten ver Middelburg, 10-IX-'35, Maandag hoog ste luchttemperatuur 18 °C (64 °F); laagste 11.6 °C (53 °F). Heden 9 h: 12.3 °C; 12 h: 17.7 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.8 mm te Groningen; laagste 753.4 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke O. tot Z. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog, behou dens dauw, vrij warm overdag. Zon op: 6 n 26; onder: 19 h 28. Licht op: 19 h 58. Maan op: 18 h 16; onder: 2 h 47. V.M.: 12 September. Hoog- en Laagwater te Viissingen. September. Hoogwater. Laagwater. Di. 10 12.07 24.39 6.11 18.45 Wo. 11 12.55 7.07 19.37 Do. 12 1.26 13.39 7.51 20.25 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. September. Hoogwater. Laagwater. Di. 10 1.24 13.57 7.18 19.43 Wo. 11 2.25 14.51 8.15 20.32 Do. 12 3.20 15.42 8.57 21.17 sieren. Door de plaatselijke autoriteiten is tevens vergunning voor dansmuziek gegeven, zoodat er voor elk wat wils is. Er wordt dan ook een buitengewoon groote drukte verwacht GEERSDIJK, Maandagmorgen reed de heer M. de Looff van Kortgene met zijn auto over den dijk bij de cichorei - fabriek. Hij kwam uit de richting Kort gene. De auto was geladen met zakken graan. Uit de richting Geersdijk kwam de heer A. d. R. met zijn fiets. Deze reed links van den weg. Toen hij de auto zag, reed hij plotseling naar den rechterkant. De heer de Looff wilde een botsing vermijden, hetgeen hem ook gelukte. Zijn wagen kantelde evenwel om. De zakken graan lagen over den weg verspreid. Persoonlijke noch materieele ongelukken deden zich voor. De heer de Looff moest zich echter uit de cabine wrin gen door het bovengat. Een span paar den moest er aan te pas komen om de auto weer recht te zetten. Politierechter te Middelburg. In de zitting van heden Dinsdag wer den de volgende personen gedagvaard: P. J. de W., 24 jaar, schildersknecht, wonende te Viissingen, gedetineerd, werd verdacht dat hij verschillende geldsbedragen tot een bedrag van f 8.50, toebehoorende aan P. C. v. d. Plassche, W. J. Heiliger, A. W. de Keijzer, A. Ie Roij, F. L. Ardewijn en W. Marsfelder, heeft weggenomen, gepleegd te Viissin gen. Eisch: 6 maanden waarvan 3 voorw. proeftijd 3 jaar met af rek- Uitspraak: 6 maanden waarvan 4 voorw. proeftijd 3 jaar met aftrek. J. F. R., 24 j., voddengaarder, wonen de te Clinge, wegens mishandeling van P. A. Hageman te Clinge op 21 Juli '35, door hem te slaan. Eisch en uitspraak: Vrijspraak. M. van C., huisvrouw van A. A. P., 39 jaar, zonder beroep te Sint Jansteen, wegens beleediging van den assistent- dienstgeleider D. J. de Maat te St. Jan steen op 9 Juni 1935, naar aanleiding van een door dien ambtenaar tegen haar zoon opgemaakt proces-verbaal. Eisch en uitspraak: f 20 b. s. of 10 <Lh. E. B., 73 jaar, werkman, wonende te Westdorpe, wegens beleediging van Maria Lammens te Westdorpe op 15 Juli 1935. Eisch: 15 b. s. of 10 d. h. Uitspraak: 15 b. s. of 5 d. h. Fa. Ma. van L., 26 jaar, zonder be roep, wonende te Boschkapelle, wegens mishandeling van Helena Strooband te Boschkapelle op 24 Juli 1935 door haar te slaan en haar met haar hoofd en lichaam tegen een steenen regenbak te slaan. Eisch en uitspraak vrijspraak. G. V., 32 jaar, koopman, wonende te

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1