ZEELAND. RECHTSZAKEN. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. MIDDELBURG. WALCHEREN. PERSKRONIEK. nieuwe systeem, daar binnen de eigen grenzen de grondstoffen daarvoor wor den gevonden. de oplosbare KUNSTMEST DfllfMt voor kamerplanten, 40 ct, p. fL I UnlIR m' ^ratls verzorgingsaanwijzing bij de Bloem- en Zaad winkels- (Ingez. Med.j Ongunstige verschijnselen in Amerika. De Nederlandsche schatkist doet een beroep op de Circulatie-bank. Philips en het Italiaansch-Abessijnsch conflict. Gedrukte stemming ter bjeurze. Op de New-Yorksche beurs is het vo rige week ingezette proces van afbrok keling der koersen, deze week nauwe lijks tot stilstand gekomen. Aan ver schillende factoren, die betrekking heb ben op de binnenlandsche situatie in de Ver. Staten, moet dit verschijnsel geweten worden. Zoo is men teleurge steld over het feit, dat de bedrijvigheid in de Amerikaansche staalindustrie tee kenen van een teruggang vertoont, ter wijl ook de omvang van zaken op an der gebied niet verder is toegenomen. Een ongunstigen indruk heeft verder de mislukking v,an een uitgifte van de Amerikaansche schatkist gemaakt. Op een uitgifte van 100 millioen dollar 1 pet. vierjarige bonds der Federal Farm Mortgage Corporation werd slechts voor 85 millioen dollar ingeschreven. Hieruit kan worden afgeleid, dat de financieele politiek van de Amerikaansche regee ring het publiek hoe ianger hoe hui veriger maakt, om zijn gelden in staats papier te beleggen. Deze terughouding komt overigens reeds geruimen tijd tot uiting in de flauwe houding van Ame rikaansche staatsfondsen, die de regee ring er in de laatste weken reeds her haaldeliik toe gebracht heeft, de koer sen door aankoopen op de open markt te steunen. Een inmiddels gehouden grootscheepsche conversie-transactie van Liberty-obiigatiën in schatkistpa pier met een betrekkelijk korten loop tijd heeft wel succes gehad. De misluk king der voorlaatste uitgifte wijst er echter op, dat het de regeering hoe langer hoe moeilijker zal vallen, de ge weldige uitgaven ter bestrijding van de crisis door het opnemen van leeningen te dekken. De Amsterd,amsche beurs heeft zich geheel aangesloten bij de stemming in de andere Europeesche centra van den fondsenhandel. De reeds bestaande te rughouding werd, door de politieke on zekerheid (Italiaansch-Abessijnsch con flict) nog in de hand gewerkt en voora! op de geldmarkt is dit tot uiting geko men. In tegenstelling met de verwach ting is na de maandwisseling nog geen verruiming ingetreden; de prolongatie- koers is zelfs weer tot 5 pet. opge- loopen, terwijl particulier disconto nog 4% a 5% pet. noteert. Het maakte ook 'n onprettigen indruk, dat het Rijk, ten gevolge van de mislukking van de jong ste emissie van schatkistpapier (op de aangeboden f 45 millioen werd slechts voor f 27% millioen ingeschreven en f 25 millioen toegewezen) voor het eerst sinds vele jaren gedwongen is geweest, direct bij de Nederlandsche Bank f 10 millioen aan schatkistpapier te plaat sen, nadat reeds het geheele, ter be schikking van het Rijk staande rente- looze voorschot 'van maximum f 15 mil lioen was opgenomen. Het bedrag, waarvoor de schatkist een beroep op de Circulatiebank heeft gedaan, is vol strekt niet verontrustend groot. Toch blijkt uit het feit zelf, dat de tegen woordige verhoudingen der geld- en be- leggingsmarkt de schatkist voor vraag stukken stellen, waarmede men enkele maanden terug nog niet de minste re kening behoefde te houden. Op de stemming voor de beleggings waarden heeft de vastere geldmarkt en de plaatsing van schatkistpapier bij de Nederlandsche Bank weinig invloed ge had. Voor Nederlandsche en Ned. Indi sche staatsfondsen viel zelfs een lichte koersverbetering waar te nemen, al bleef deze tot fracties van een percent be perkt. Ook enkele prima gemeentelijke en provinciale leeningen, Den Haag, provincie en gemeente Utrecht enz. konden eenig (koersherstel bo|eken. Daarentegen hadden pandbrieven we der onder aanbod te lijden. De terughouding op de -landeelen- markt is vooral in den beperkten om vang van den handel tot uiting geko men. Een betere beoordeeling van de politieke vooruitzichten op sommige dagen weerspiegelde zich niet zoo zeer in een uitbreiding van de omzetten als wel in een lichte verbetering van het koersniveau. Zoo konden Philips een koerswinst van eenige punten boeken, mede op geruchten, volgens welke in de deze week gehouden commissaris-ver gadering een onveranderd dividend van 11 pet. zou worden voorgesteld. Des te grooter was de teleurstelling over de mededeeling, dat de beslissing over het dividend in verband met den onzekeren politieken toestand is opgeschort. Bij de beoordee|ing van dit -besluit 'van het College van Commissarissen dient men er zich rekenschap van te geven, dat 't Philipsconcern in Italië zelf groote be langen heeft, die wellicht ook door de maatrége.en der Italiaansche regeering met betrekking tot de financieele re sultaten van particuliere ondernemingen zullen worden getroffen, waarvan men nog niet kan overzien, hoe ver zij ten slotte zullen gaan. Men mag aannemen, dat de financieele resultaten van het Philips-ooncern in zijn geheel de uitkee- ring van een onveranderd dividend wel zouden wettigen, wat een gunstig ver schijnsel is in een periode, waarin de gang van zaken bij vele ondernemingen zoo veel te wenschen overlaat. Aandeelen Koninklijke Petroleum, kon den tijdelijk een lichte verbetering boe ken, op berichten uit Amerika, volgens welke er goede kans is op een oplos sing van den strijd op de petroleum- en benzinemarkt, die van Californië was uitgegaan, makr zich ook tot andere olie- gebieden had uitgebreid en een scherpe prijsdaling had veroorzaakt. Voor cultuurwaarden is de stemming gedrukt gebleven, vooral voor rubber- aandee'en, van welke het hoofdfonds Amsterdam-Rubber, weder beneden pari is gedaald- De toestand op de rubber- markt is dan ook nog altijd weinig be vredigend. Suikeraandeelen zijn, evenals tabaks waarden, niet veel in koers veranderd. Er was weder eenige vraag te constatee- ren voor aandeelen Ned. Scheepvaar Unie, die reeds sinds eenigen tijd van een bepaalde zijde worden gekocht, zon der dat daarvoor een reïïen valt aan te geven. In den toestand van de Indische scheepvaartlijnen is, evenmin als voor de scheepvaart in het (algemeen, een verbetering ingetreden. Hieronder volgt een overzicht van koersniveau: 4 pet. Nederland 93%94%94(1'. 4 pet. Ned. Indië 92—92%—92. Aku 29%— 28%— 28%. Ford 272—273—266. Philips' 259—255%—261—251. Unilever 101%99%. Kon. Petr. 190—185%—187%—187. A'dam-Rubber 10398%99%. H.V. .Amsterdam" 171168%. Deli Mij. 137—138—135%—139%. Deli Bat. Mij. 148%—149—146—148. Nieuw feuilleton. In ons nummer van heden vangen wij aan met de publicatie van een nieuv feuilleton: ,,De Grijze Dame", een boeiend, romantisch verhaal van den En- gelschen schrijver Henry Seton Me.-ri- man. Arbeidsbemiddeling. Aan het verslag over 1934 van den dienst der Werkloosheidsverzekering Arbeidsbemiddeling te Middelburg (te vens Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- en Wester Schelde) ontleenen wij het volgende: Voornamelijk door de uitgebreide cri sis-maatregelen moest ook dit jaar het personeel worden uitgebreid en bestond aan het einde van dit verslagjaar uit den directeur, 2 ambtenaren in vasten dienst en voorts 3 tijdelijke schrijvers en 1 controleur. Niettegenstaande de kan toor-uren het vorige jaar waren ver lengd, moest vlrij regelmatig worden overgewerkt. De directeur brengt een woord van dank aan de ambtenaren, die zeer dikwijls onder moeilijke omstandig heden steeds hun beste krachten gai^n en ontzaggelijk veel werk hebben ver richt. Zoo als de directeur in het verslag over 1933 deed uitkomen, was de ge meente de laatste jaren wel erg zwaar getroffen door den economischen toe stand. Deze toestand was in 1934 nog niet verbeterd, integendeel, in verschil lende bedrijfstakken deed zich de malai se in nog sterkere mate voelen. De werkgelegenheid aan de Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen nam eer af dan toe, terwijl voorts de groote be drijven zooals „The Vitrite Works", de Ijzergieterij alsmede de Houthandel der firma Alberts zeer sterk te lijden had den onder den algeheelen toestand. Voornamelijk ook in de bouwvakken heerschte groote werkloosheid, zoodat vrijwel het geheele jaar door de meest bekwame vaklieden als werkloos ston den ingeschreven. Door deze slapte werd eveneens het transportbedrijf zwaar getroffen, zoodat alles tesamen het jaar 1934 kan worden aangemerkt als een jaar van bijzonder groote werk loosheid. Groote werken in de stad zel ve als in de omgeving bleven uit, ter wijl pogingen, om elders arbeidskrach ten te plaatsen, vrijwel zonder resultaat bleven. Een en ander was natuurlijk niet zon der invloed op de verrichtingen van de arbeidsbeurs als bemiddelings-instituut, en daalden de plaatsingen dan ook van 707 op 691. Het aantal aanvragen van werkgevers daalde van 889 op 885. Het aantal aanbiedingen van werkzoeken den daalde van 2673 op 2524. Voor bui tenstaanders zou dit geringer aantal de meening kunnen doen post vatten dat de werklooheid eigenlijk geringer ge weest zou zijn. Juist is echter, dat dotr de langdurige werkloosheid de inschrij vingen bij de arbeidsbeurs minder wij zigingen ondergaan, dus minder in- en afschrijvingen van werkzoekenden. In dit verslagjaar werd geen verga dering gehouden met de agenten van de Districts-Arbeidsbeurs, omdat ve len hunner werden bezocht. Met allen werd prettig samengewerkt en door de verhoogde activiteit der agenten mocht men er in slagen het aantal plaatsingen te brengen van 2177 op 3086. Niette genstaande de groote malaise in den landbouw steeg het aantal werkgevers- aanvragen van 2338 op 3145, Met een aantal gemeente-besturen en agenten hadden besprekingen plaats over te ver wachten groote werken in het district, terwijl voorts in uitvoering zijnde wer ken vrij regelmatig werden bezocht. Om het contact te bestendigen met de di verse organisaties op land- en tuinbouw gebied werden door den directeur en den landbouw-bemiddelaar meerdere le zingen gehouden over het werk in het algemeen. Verder werden enkele gemeente-be sturen ingelicht over de uitvoering van sommige crisis-maatregelen. Door de langdurige werkloosheid van vele verzekerde arbeiders, alsmede door andere oorzaken, liep het .aantal tegen werkloosheid verzekerde arbeiders terug van 1708 op 1587. Het aantal werkloo- zedagen bedroeg 59779, terwijl het aan tal uitkeeringsdagen daalde van 44599 op 27095. Door de gezamenlijke kassen werd aan de leden uitbetaald een bedrag van f 52267,40 tegen f 70162.04 in het vori ge jaar. Aan bijdragen door de arbeiders be taald werd totaal ontvangen f 20357.79 Waar in Middelburg reeds vanaf 1921 de werkloosheid bij voorkeur wordt be streden door werkverschaffing, ligt het voor de hand, dat langzamerhand de ob jecten steeds spaarzamer worden. De werken in het duinwatergebied, welke het vorige" jaar waren aangevangen werden op 10 Februari vrijwel beëin digd. Ook de ontwateringswerken aan den Polder Walcheren naderden hun voltooiing, zoodat naar andere objecten moest worden uitgezien. Voorbereid was het uitdiepen der vesten rond de st,ad en hiermede werd op 4 Juni een aan vang gemaakt, eerst met een vijftiental arbeiders, welk aantal echter geleidlijk kon worden opgevoerd tot 75. Tegen December was de eerste vest gereed en moesten de twee andere in verband met het jaargetijde blijven w,achten tot 1935. In November was het plan tot kanaal uitbreiding op „Oranje-Zon" gereed, en konden aldaar een aantal arbeiders te werk worden gesteld. Aan loon werd uitbetaald een bedrag van f 74835.72 tegen f 85822.82 in- 1933. Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken, dd. 7 Februari 1934, werd de samenstelling der commissie van Ad vies goedgekeurd, en werd de dienst der W. V. en A. B. aangewezen ,als Or gaan, belast met de uitvoering der steunverleening. Door de langdurige werkloosheid en gemis aan voldoende Werkverschaffings objecten steeg het uitgekeerd steunbe drag van f 161.559.18 op f 191.101.25. Dit bedrag is ,als volgt te specificeeren: f 150.971.53 voor de ondersteuning vol gens de Rijkssteunregeling; f 32.517.53 volgens de gemeente-regeling; f 3441.54 aan salarissen; f 1171.71 toeslag op de Ziekenfonds-premie; f 1402.05 uitkeering volgens vorstregeling, terwijl het overige is uitgegeven voor verplaatsings-kosten, diverse toelagen e.d. De Commissie van Advijes vergaderde regelmatig om de veertien dagen. Met verschillende instellingen ter plaatse zoowel als daar buiten, werd regelmatig voeling gehouden. Waar noo- dig werden gegevens omtrent Arbeids markt e.d. verstrekt, terwijl een voort durende uitwisseling van gegevens be stond met het Burgerlijk Armbestuur. De directeur bleef lid van enkele or ganisaties, zooals vereeniging tot voor lichting bij Beroepskeuze, vereeniging tot Ontwikkeling en Ontspanning van jeugdige werkloozen, zoodat ook hier mede het noodige contact werd be waard. Verschillende tabellen en andere bij lagen geven nader aan wat de Beurs heeft verricht. Verkeersongelukken. Gisteravond speelden kinderen in de Schietbaan, Een zesjarig jongentje van V. liep plotseling den weg over, toen van de hoogte langs de begraafplaats een jongen per rijwiel kwam. Een aan rijding was onvermijdelijk en het ge volg was, dal de kleine met een gebro ken beentje naar het gasthuis werd ver voerd. Op den hoek van de Langedelft en St. Janstraat reed een wielrijder uit Veere bij het uitwijken tegen den stoep van het pand van den heer Meijer en kwam te vallen, waardoor hij een wond aan het hoofd opliep en eenige oogen- blikken buiten kennis was. Op medisch advies is de man per auto naar Veere vertrokken. Ten slotte heeft op den hoek van den Dam en de Schuitvlotstraat een aanrij ding plaats gehad tusschen twee auto's, die beide eenigzins beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Inbraak in pastorie. In den nacht van Woensdag op Don derdag j.l. werd door onbevoegden een bezoek gebracht aan de pastorie te Vrouwenpolder waarvan de be woners afwezig waren. Vermist werd n bedrag aan geld en sigaren. Als verdacht van dezen diefstal lYerden door de po litie een tweetal jongens, zekeren v. K- (Ingez. Med.j wonende te Vrouwenpolder en L. wo nende te Serooskerke aangehouden. Na aanvankelijk te hebben ontkend zich aan die diefstal te hebben schuldig gemaakt, heeft een hunner later bekend den dief stal met een ander te hebben gepleegd. Ook bekende hij schuldig te zijn aau den op 19 Augustus 1.1. te Serooskerke ge- pleegden inbraak in de pastorie te Se rooskerke, alwaar toen een viertal gou den tientjes werden buit gemaakt, aan welken diefstal zijn mededader aan den diefstal te Vrouwenpolder eveneens had meegedaan. Het slot was dat ook de andere verdachte ten aanzien van bei de diefstal-en tot een bekentenis kwam. De gouden tientjes zijn op aanwijzing van de verdachten bij eenige winkeliers te Middelburg, alwaar ze waren uitge geven. in beslag genomen. Arrond.-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende zaken behandeld: M. v. F., 32 jaar, touringcar-onderne mer, wonende te Vlissingen, was 12 Juni door den kantonrechter te Middelburg veroordeeld wegens het in werking hou den van een autobusdienst in de ge meenten Vlissingen en Middelburg naar Rotterdam en omgekeerd op verschil lende dagen in Maart en April, tot 25 of 10 dagen hechtenis. J. P. K„ 36 jaar, touringcar-onderne mer, wonende te Vlissingen, was even eens door den kantonrechter op 12 Juni veroordeeld wegens eenzelfde overtre ding, tot 25 of 10 d. h. W. F., 41 jaar, touringcar-ondernemer, wonende te Vlissingen, was wegens een zelfde overtreding door den kantonrech ter veroordeeld tot 25 of 10 d. h. Verdachten waren in hooger beroep gekomen. Verdachten 1 en 3 waren ter zitting verschenen en werden rechtskundig bij gestaan door mr. E. L. Visser, advocaat te 's-Gravenhage. Verdachten erkenden de feiten, doch meenden niet strafbaar te zijn, omdat zij geen geregelden dienst onder hielden naar Rotterdam. Zij plaatsten advertenties voor een reis naar Rotter dam en bij genoegzame deelname werd de reis uitgevoerd. Zij maken ook wel andere reizen als naar Rotterdam. Ver der werden eenige getuigen gehoord, die allen een plaatsbewijs in de autobus had den genomen voor een reis naar Rotter dam. De Officier van Justitie achtte de fei ten bewezen en eischte tegen de ver dachten M. v. F. en W. F. bevestiging van het vonnis van den kantonrechter en tegen den verdachte J. P. K. vernie tiging van het vonnis en veroordeeling tot een geldboete van f 25 of 10 d.h. De verdediger van verdachten was van meening dat men hier niet te doen heeft met een geregelden autobusdienst, maar met een excursie, een geregelde dienst is hier niet aanwezig, men houdt een tocht. Het is een tocht met een ge zelschap die allen een bepaald doel heb ben, dit zijn allen „trips". Volgens verdediger zijn verdachten niet strafbaar. Hij vroeg de rechtbank de vonnissen van den kantonrechter te vernietigen en verdachten te ontslaan van alle rechtsvervolging. C. B., 24 jaar, grondwerker, wonende te 's Heerenhoek, was op 12 Juni door den Kantonrechter veroordeeld wegens overtreding van de Jachtwet en wegens overtreding van de Vuurwapenwet, ge pleegd te 's Heer Arendskerke op 6 Mei j.l. tot 2 maal f 20 of 2 maal 20 d.h. De verbeurdverklaring van de buks en de vernietiging van de inbeslag genomen patronen was tevens bevolen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. F. R., 60 jaar, timmerman, wonende te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij als koopman in staat van fail lissement verkeerende op 29 April in het Arrondissement Middelburg ter be- driegelijke verkorting van zijn schuld- eischers, een bedrag van 88.92, dat hij ingevolge de bepalingen der Ziekte wet van den Raad van Arbeid had ont vangen, niet heeft verantwoord aan zijn curator mr. Tichelman, maar daarvan een bedrag van 75 aan zijn zuster heeft betaald en deze daardoor boven de anderen bevoordeeld. Eisch: 2 maanden gevangenisstraf. J. D. G., 35 jaar, landbouwer, wonen de te Koudekerke, was op 19 Juni door den kantonrechter veroordeeld tot 1 of 1 d. h., wegens overtreding van de gemeente-verordening van Koudekerke op 1, 2 en 3 Mei j.l. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. A. J. van der Weel, verdachtes raadsman, vroeg vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en ontslag van alle rechtsvervolging. B. M., 73 jaar, zonder beroep, wonen de te Arnemuiden, was op 19 Juni door den kantonrechter veroordeeld tot 10 of 10 d. h„ wegens overtreding van de Vogelwet (het vervoeren van een nest van een kneu) te N. en St. Joosland op 16 Mei. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. P. A., 47 jaar, landbouwer, wonende te Koudekerke, werd op 3 Juli door den kantonrechter veroordeeld tot 10 of 10 d. h., wegens overtreding van de Paardenwet te Koudekerke, op 14 Juni. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. LOUTERING VAN DE DEMOCRATIE. Aan een beschouwing in de „Indische Post" over de tegenwoordige politieke verwarring, ontleenen wij het volgende: „Bij de verwerping van den machts- staat en daarmede van het fascisme blijft de klemmende .vraag of wij dan moeten voortsukkelen met een parle mentair systeem, dat steeds meer zijn eigen ongeschiktheid en machteloosheid toont? Zietdaar de ernstige vraag, waar mede velen zich bezig houden. Eener- zijds verwerpt men de democratie, die zich .zelf overleefd heeft, (naar het schijnt althans) anderzijds durft men, terwille van de dictatoriale consequen ties, 't fascisme niet aan. Ook zijn er, die zuiver uit politieke wanhoop zich in de armen van 't fascisme werpen. Zij zien geen uitweg. Zij redeneeren: Er moet maar eens wat anders komen. Zij realiseeren niet, wat dat „ander" t.z.t. zal beteekenen. Ze zijn slechts moede van wat het oogenblik oplevert. Dan is er de jeugd. De jeugd, voor wie deze maatschappij geen emplooi heeft. Welk een terrein voor het fascisme! Hoe gemakkelijk slaan hier beloften in! De jeugd weet, dat het huidig stelsel niets heeft aan te bieden. Het fascisme biedt alles aan. Waarom ook niet? Aan vervulling behoeft men voorloopig niet te denken. Daarbij heeft het fascisme pakkende leuzen. Precies zooals de so ciaal-democratie een veertig jaar gele den. Aan een machtsstaat denkt nie mand. Slechts de heilstaat doet opgeld. De keuze is niet moeilijk. Inderdaad, de uitweg wordt niet ge makkelijk. Wij dienen bij dit alles vooral nuchter te blijven. Deze tijd is ernstig en vraagt ernstige overweging van de problemen. Weinigen hebben bewondering voor het parlementarisme, zoöals het zich heden ten dage openbaart. Maar zéér weinigen zullen bewondering hebben voor den machtsstaat, zooals die met een fascistisch regiem onvermijdelijk komt. De oplossing ligt dus niet en nooit in een in wanhoop zich werpen in armen van het avontuur, dat fascistische dicta tuur heet, doch in een krachtig streven naar loutering van de democratie. De ze loutering zal altijd deze zelfde demo cratie in haar diepste wezen aantasten, doch dit is onvermijdelijk. De mensch- heid is voor een volledige democratie nog niet rijp gebleken. Het in dit opzicht klassieke Engeland misschien uitgezon derd. Daarom moet zij zich tevreden stellen met een democratie, waarvan de wonde plekken uitgesneden zijn, ook al zullen van deze operatie litteekenen achterblijven. Het is onaanvaardbaar, dat er in een democratische st,aat een stelselmati ge ondermijning van het Gezag plaats heeft. Het is onaanvaardbaar, dat er partijen zijn, die openlijk de rev >lutie prediken en krachtens een democratie, die zij met revolutionnaire middelen wil len vernietigen, vrijelijk in een parle ment zitting hebben; die in dat zelfde parlement, dank zij een parlementaire onschendbaarheid, onbeteugeld denk beelden, vaak in de stuitendste vormen, kunnen propageeren. Vrijheid van het woord is een koste lijk goed. Maar het is een goect, dat men waard dient te zijn, zooals men in het algemeen de vrijheid in haar geheel waard moet zijn. Hiermede nu is het treurig gesteld. Eerbied voor onze na tionale instellingen is velen vreemd. Eerbied voor ons Staatshoofd is vaak een aanfluiting. Gezagsondermijning is aan de orde van den dag. In allerlei bla den wordt ze vrijelijk gepredikt, Een democratie, die zich hiertegen over teweer wil stellen, kan dit alleen door wetten, die door het parlement worden aangenomen. Bij de huidige sa menstelling van ons parlement >s dit zeer wel mogelijk. De gezagsgetrouwe partijen zijn zeer verre in de meerder heid. Thans tenminste. Laat men t ont bindingsproces nog eenigen tijd door gaan, dan zou het wel eens te laat kun nen zijn. Het zou den bodem bereiden voor fascisme en communisme. Een toe name toch juist van de extréme partij en is te verwachten. Het einde moet dus een omwenteling zijn, in welke rich ting dan ook. Door verstandige wetten kan aan ex tréme propaganda, die de geesten ver-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6