GOESCHi COUBANT422Ü BINNENLAND. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" ZEELAND. WITKAM's GESCHENKENHUIS WEEI EU WIND. NUMMER 211. DRIE BLADEN. ZATERDAG 178e JAARGANG. Langevielesingel D 197 - Tel, 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. LOOP NAAR BINNEN IN te Goes. Een massa aardige cadeautjes ondekt U er. 1QES. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. bi'- APttfiriuritiU 7 SEPTEMBER 1935. EERSTE BLAD. MIDDELÖUBGSCHE COURANT .Dagblad Voor Middelburg, Goeg en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 cï. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1«T regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel», a 75 ct. bfj vooruitbetaling Adv. ESi „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent, DE KONINGIN MAAKT EEN AUTO TOCHT DOOR ENGELAND. H, M. de Koningin is gisteren met haar gevolg uit St. Fillans, waar zij eeni- ge weken van haar zomervacantie heelt doorgebracht, per auto naar Edinburgh vertrokken. Vrijdagavond vertrok H. M. vandaar per trein via Aberdeen en Pe terborough naar het Zuiden. Van Cam bridge uit zal de Koningin een autotocht door dit gedeelte van Engeland maken en zich dan naar Sussex begeven waar zij ten huize van den graaf en gravin van Athlone, Prinses Juliana zal ontmoeten die daar sedert eenige dagen als gast vertoeft. NIEUW KAMERLID. Het Kamerlid de heer A. N. Fleskens zal bij het bereiken van zijn zilveren ju bileum als lid der Tweede Kamer op 14 September als zoodanig bedanken- Opvolger is minister Deckers, die de ze benoeming niet zal aanvaarden, waar op dan als opvolger optreedt de heer E, Th. Lockefeer uit H u 1 s st. „DE PRINCEVLAG" NAAR OPENING STATEN-GENERAAL, Het hoofdbestuur van ,,De Prince- vlag" deelt mede, dat ter gelegenheid van de opening der Staten-generaal te 's-Gravenhage tal van afdeelingen naar de residentie zullen gaan om trouw en aanhankelijkheid te betuigen aan H. M. de Koningin. Na afloop gaat men naar den Dierentuin, om daarna opnieuw zich op te stellen voor het brengen van een groet aan Koningin en Prinses tijdens den rijtoer. OPDRACHT TOT ID EN iBOUW VAN 4 MIJNVEGERS. Het departement van defensie heeft den bouw opgedragen van vier mijnve- gers en wel van twee stuks aan de Ma chinefabriek Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam en van twee stuks aan de werf Gusto te Schiedam. De machine- en ketelinstallaties zul len vervaardigd worden in de fabrieken van J. K. Smit s Scheepwerven te Kinderdijk en van de Machinefabriek Gebr- Stork Co. te Hengelo. De aanleg van het electrisch gedeelte geschiedt door de firma Rietschoten en Hiouwens en de firma A. de Hoop te Rotterdam, HET ONGELUK MET DE FOKKER C 10. Volgens een mededeeling van Ankara zou jhr. Sandberg bij een duikvlucht van 4000 naar 2000 meter bewusteloos zijn ge worden. Uit een telefonisch onderhoud met der autoriteiten van het vliegveld te An kara heeft de „Tel." verschillende bij zonderheden vernomen over de wijze waarop jhr. mr, G. Sandberg, directeur der Fokker-fabrieken aldaar is omge komen tijdens de demonstratievlucht met het militaire Fokker-vliegtuig C 10. Ongeveer te 2 uur was jhr. Sandberg met zijn C 10 opgestegen. Aanwezig waren alle militaire autori teiten, die zich een oordeel moeten vor men over de verschillende machines, welke daar gedemonstreerd worden met het oog op de nieuwe aankoopen voor de uitbreiding van de Turksche luchtmacht. O-a. bevonden zich daar de verschillen de leden van den generalen staf en het departement van oorlog. Jhr. Sandberg voerde gedurende een half uur verschil lende acrobatische toeren uit en de au toriteiten bewonderden de stoute stuk jes welke de vlieger op de hem eigen onnavolgbare wijze uitvoerde. Hij bevond zich op een hoogte van vierduizend meter en ging verticaal naar tweeduizend meter. Toen, het was half drie lurksche tijd, zagen de aanwezigen plotseling tot hun ontzetting, dat de da ling vol gas werd voortgezet. Wat er precies op dat oogenblik ge beurde kon men niet nagaan, daar de afstand te groot was. Doch wel nam men waar, dat de machine als het ware uit elkaar sprong. Met enorme snelheid na derde het vliegtuig den grond en kwam met een slag neer op anderhalven kilo meter van het vliegveld. De wrakstuk ken lagen verspreid over een afstand van vijfhonderd meter. Zoo spoedig mogelijk snelde men naar de plek waar de C 10 was neergeko men. En uit hetgeen men daar ontdekte kwam vast te staan, dat de vlieger geen enkele poging had gedaan om de snel heid te verminderen. De gasmanette stond nog geheel open de ontsteking was evenmin afgezet, de riemen waarmede de vlieger in het toe stel was vastgebonden, waren niet los gezet, terwijl uit de houding van de han den bleek, dat daartoe ook geen enkele poging was gedaan. Men neemt dan ook, aldus werd me degedeeld, met vrij groote stelligheid aan, dat jhr. Sandberg bij de verticale daling van vierduizend naar tweeduizend meter plotseling bewusteloos is gewor den. Blijkbaar is, bij de poging om uit de duikvlucht te komen, de bewusteloos heid ingetreden. Bij de daling had het toestel een snel heid van vijfhonderd kilometer en met dezelfde snelheid is het vliegtuig op de aarde neergestort. Men vermoedt, dat de dood reeds is ingetreden nog voor de aarde was bereikt. Vooral het feit, dat de riemen niet waren losgemaakt wijst erop, dat de vlieger bewusteloos moet zijn geweest toen hij op tweeduizend meter hoogte kwam. De wrakstukken van de machine zijn vrijwel intact gebleven omdat na den val op de aarde geen brand is ontstaan. Daardoor ook was men in staat den stand van gashandle en ontsteking te controleeren en kon men zien, dat de riemen nog bevestigd waren. Het stoffelijk overschot van jhr. mr. G. Sandberg zal met een vliegtuig van de Duitsche Lufthansa uit Ankara naar Eindhoven worden 'overgebracht^ Jhr. Sandberg was, zpoals men weet, een schoonzoon van dr. Philips te Eindho ven. DE WETHOUDERSKWESTIE TE ROTTERDAM. x De Dinsdag tot wethouder van Rotter dam gekozen heer R. J. Dijk (s. d.J, die zijn benoeming in beraad had gehouden, heeft thans bericht dat hij de benoe ming tot wethouder niet aanneemt. Zijn fractie meent dat het in het be lang der gemeente is, dat het college uit vijf wethouders bestaat, waarin naast de sociaal democraten ook vertegenwoor digers van andere democratische partij en zitting zouden nemen. De s.d. fractie is van meening dat zulk een college het best gevormd kan worden door de be noeming van twee wethouders uit an dere partijen. De heer Van Dijk meent dat aanvaarding zijner benoeming een dergelijke samenstelling van het col lege niet mogelijk maakt. Wanneer het beoogde resultaat niet bereikt zal wor den, zal zijn fractie, terwille van het ge meentebelang, een harer leden voor de vierde wethoudersvacature beschikbaar stellen. DE STEUN AAN DE ZEESCHEEPVAART. Aan de memorie van antwoord inzake het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der rijksbegrooting 1935 (Rentelooze voorschotten ten behoeve van de zee scheepvaart), is het volgende ontleend: Inderdaad is hetgeen van rijkswege geschiedt ten behoeve van de scheep vaart zeer weinig, vergeleken met wat in het algemeen het buitenland op het gebied van subsidies te zien geeft. De regeering wenscht bij het verleenen v,an steun echter niet verder te gaan dan strikt noodzakelijk is. Ook Groot-Bri- tannië dat ten onrechte wordt ge noemd als voorbeeld van een land „waar uiterst aanzienlijke subsidies worden verstrekt" heeft dit jaar pas voor het eerst de scheepvaart rechtstreeks financieel gesteund. In verband met den twijfel, of ten on zent wel voldoende hulp wordt geboden aan het kwijnende scheepvaartbedrijf, brengt de minister het voorloopig karak ter van den thans voorgestelden steun in herinnering. Aan de vernieuwing van de vloot zal eerlang ernstige ,aandacht moeten worden geschonken. Intusschen zijn in de te verwachten resultaten nog zooveel onzekere facto ren, dat op dit terrein niet dan met groote behoedzaamheid kan worden te werk gegaan. Met name is niet voet stoots in pile gevallen aan te nemen, dat Rijk en gemeente voldoende baten in den vorm van belastingen, havengelden enz. zouden innen, als compensatie van verleenden steun. De minister kan de le den, die de overtuiging hebben, dat devaluatie de eenige mogelijkheid biedt, om de Nederland sche scheepvaart weder in staat te stellen, met het buitenland te con- curreeren, niet volgen Immers het is niet alleen de valuta-con- Van bittere vijanden trekt men meer voordeel dan van vleiende vrienden. -vri- W currentie, waarmede de Nederlandsche scheepvaart heeft te kampen, doch zij ondervindt daarenboven de ernstige ge volgen van de wanverhouding tusschen vraag en aanbod naar laadruimte op de internationale vr,achtenmarkt, zoomede van de door verschillende landen toe gepaste subsidiepolitiek. De besprekingen in verband met den bouw van een tweede Statendam zijn in vollen gang. Mocht tot aanbouw van een tweede schip v,an het type Staten dam in Nederland worden besloten, dan zal bij eventueele samenwerking tus schen verschillende werven alleen een zoodanige uitvoering van het werk in aanmerking komen als technisch verant woord is. DE STAKING TE TILBURG. De staking in de wollenstoffenindustrie te Tilburg heeft rich gisteren wederom met 60 man uitgebreid. Het totaal aan tal stakers heeft de 4000 nu overschre den. Een drietal wollenstoffenfabrieken zijn thans nog gedeeltelijk in bedrijf. Pogingen van werkgevers om werldoo- zen, die vroeger bij hen in dienst waren weer aan 't werk te krijgen zijn mislukt Het gevolg voor deze werkloozen is, dat zij door hun weigering alle recht op steun hebben verloren. Tot nu toe heeft de staking nog een rustig verloop. Het zakenleven onder vindt van de staking natuurlijk den weerslag. In middenstandskringen, waar men steeds moet borgen, wacht men het verloop van de staking met spanning af. Middelburg (Ingez. Med.) Naar men ons mededeelt, wordt Vrijdag 13 dezer in hotel „De Draak" te Bergen op Zoom de jaarvergadering ge houden van den Bond van Waterbouw kundige ambtenaren in Zeeland, Na afloop dezer vergadering zal door jhr. R. de Muralt een lezing worden ge houden. De heer De Muralt heeft als on derwerp: „De nieuwe wegenconstructie en dijkverbetering", beide vindingen van spreker. Rijwielbelastingmerken aan werklooze Middelburgers. Op vragen van den heer De Vissei- betreffende het verstrekken van koste- looze rijwielbelastingmerken aan werk looze arbeiders te Middelburg heeft de minister van financiën geantwoord: 1. Bij een ingesteld onderzoek is den ondergeteekende niet gebleken dat te Middelburg de omstandigheid, dat een werklooze er niet in is geslaagd het vo rige jaar werk te bekomen, op het ver strekken van een kosteloos rijwielbe- lastingmerk invloed heeft gehad. 2. Te Middelburg worden, evenals in andere gemeenten, kostelooze belasting- merken verstrekt aan werkloozen, die kunnen aantoonen, d,at zij hun rijwiel noodig hebben in verband met de voor schriften van de werkloozensteunrege- ling, en aan werkloozen, die kunnen aannemelijk maken, dat zij hun rijwiel behoeven voor het zoeken van werk, voor zoover zij ook aan de andere eischen in het vierde lid van art. 1 der rijwielbelastingwet 1924 gesteld, vol doen. Terecht is door den ontvanger te Mid delburg de uitreiking van een kosteloos belastingmerk geweigerd in gevallen, waarbij bleek, dat werklooze arbeiders niet aan de gestelde eischen voldeden of het rijwiel uitsluitend voor andere dan de hiervóór genoemde doeleinden ge bruikten. Tot het nemen van eenigen maatregel kan de ondergeteekende mitsdien geen aanleiding vinden. Frauduleus Bankroet? De politie heeft ten huize van J. C. E„ die in staat van faillissement verkeert, een groote partij goederen in beslag genomen, die hij vermoedelijk aan den inboedel heeft onttrokken. Proces-ver baal is tegen E. opgemaakt. Nog een aanrijding. Ook hedenmorgen zijn twee auto's met elkaar in botsing geweest. Een er van kwam uit de Beddewijkstraat de Langeviele in, de andere reed in laatst genoemde straat. Het bleef bij materi- eele schade. Proces-verbaal werd op gemaakt, daar vermoedelijk aan rechts geen voorrang is verleend. (Ingez. Med.) „Lachen is troel," Het is lang jaren en jaren ge leden, dat Goes dergelijke beroemdheden als Henriëtte Davids en Johan Kaart binnen haar veste zag optreden. En dat is, vooral in dezen malaise-tijd, niet te verwonderen. Want dergelijke beroemd heden stellen hooge eischen; te hoog voor Goes, gelijk al meermalen gebleken is. Daarom verdient het 'ongetwijfeld waardeering, dat de exploitant van Schuttershof opnieuw een proef waagt, en de bekende revue „Lachen is troef", met Heintje Davids en Joh. Kaart, Vrij dag a.s. te Goes laat opvoeren. Stadgenoote gewond. Naar wij vernemen, heeft onze stad genoote, mej. M. den Hollander, giste ren, in de nabijheid van Keulen, een auto-ongeluk gehad. Zij bekwam daarbij een vrij ernstige hoofdwonde. Naar België. Dat ook uit deze gemeente een groot aantal ingezetenen zich voor korteren of langeren tijd naar België heeft bege ven, blijkt wel uit het feit, dat het aan tal daarvoor ter secretarie alhier afge geven bewijzen van Nederlanderschap, gedurende het reisseizoen in verhouding tot voorgaande jaren meer dan verdub beld is. Afgegeven werden er in: 1933 1934 en 1935 Mei 31 33 91 Juni 67 34 113 Juli 95 76 197 Augustus 90 69 18? Totaal283 2i2 582 Het aantal baden in de week van 31 Augustus tot 6 September zijn 2222 baden genomen en wel 916 in het Volks- bad en 1306 in het gewone bad. BLOEMENTENTOONSTELLING Een miniatuur landgoed. KAPELLE. In het koor van de Ned. Herv. Kerk, alhier, werd gisteravond half acht een bloemententoonstelling ge houden, uitgaande van de openbare la gere school. Weth. Van der Have, die bij verhin dering van burgemeester Bierens deze tentoonstelling opende, zeide verrast te zijn geweest bij den eersten aanblik. Spr, juichte het voorts toe, dat de kin deren, middels het kweeken en verzor gen, liefde voor bloem en plant wordt bijgebracht. Zooals de spreuk „liefde voor bloem en plant" kweekt naastelief de" zegt, dit heeft inderdaad een die peren grond. Spr. bracht voorts den heer Wisse, die het initiatief nam, ook namens het gemeentebestuur, hiervoor dank; evenals het bestuur van Floralia, Spr. uitte de hoop, dat deze tentoonstel lingen nog vaak zouden gehouden wor den en verklaarde haar daarna voor ge opend. De heer Wisse, hierna het woord ne mend, uitte een woord van dank aan den heer V. d. Have en zijn personeel, voor de medewerking bij het totstand- brengen van deze tentoonstelling ver leend; aan de kerkvoogden, die tvelwil lend het koor beschikbaar stelden, en De vele aanwezigen gingen nu de ten- aan alle anderen die steun verleenden, toonstelling bezichtigen, die overzichte lijk en met veel smaak gearrangeerd is. De door de kinderen ingeleverde plan ten, zien er over het algemeen uitste- M'burg, 7-IX-'35. Vrijdag: hoogste luchttemperatuur 19.8 °C (68 °F); laagste 12.9 °C (55 °F). Heden 9 h: 14.6 °C; 12 h: 16 °C. 0.2 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.1 mm te Seydisfjord; laagste 745.0 mm te Hel- singfors. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke veranderlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk wei nig of geen regen, iets warmer overdag. Zon op: 6 h 21; onder: 19 h 35. Licht op: 20 h 05. Maan op: 14 h 42; onder: 24 h 00. Zondag 8 Sept. Zon op: 6 h 23; onder: 19 h 33. Licht op: 20 h 03. Maan op: 17 h 23. V.M. 12 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. September. Hoogwater. Laagwater. Za. 7 8.10 20.52 2.06 14.38 Zo. 8 9.31 22.22 3.23 16.05 Ma. 9 11.01 23.43 4.51 17.35 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge- September. Hoogwater. Laagwater. Za. 7 9.40 22.16 3.07 15.35 Zo. 8 11.02 23.50 4.21 17.00 Ma. 9 12.45 5.54 18.33 kend uit, evenals de dahlias, bloemen manden en veldbouquetten. Er zijn zeer mooie, met smaak opgemaakte stukken De ter opluistering ingezonden verza meling cactussen van den heer J. van Willegen vormt ook een zeer aantrekke- lijken hoek, evenals de fraaie inzending bloemen van de fa. V. d. Have. De „Ster van Bethlehem", van P. van Baren, met 138 sneeuwwitte bloempjes, mogen we hier ook niet onvermeld laten. Een zeer bijzondere inzending is ten slotte het landgoed, volgens ontwerp van den heer Loggers te Yerseke, en uitgevoerd door den heer G. van Wille- ge, tuinman bij de fa. V. d. Have, Dit landgoed in miniatuur is werkelijk in al le opzichten compleet. Een landhuis, ge heel gemeubileerd en verlicht, rotstuin, tuin met grasveld en vijver, moestuin met broeibak, boomgaard, grasveld met vee, en zelfs een boschrand waaruit de herten naar den vijver komen om te drinken. Een bewonderenswaardig werk! De tentoonstelling, die tot heden avond elf uur geopend blijft is in alle op zichten een bezoek overwaard. Ook de attracties, als sjoelen en schieten, trok ken reeds dadelijk veel liefhebbers. De jury bestaande uit de heeren Phaff, Prevoost en Steenhard, kende de prij zen als volgt toe: Lobelia's: le pr. Kees Saaman, 2e pr. Maatje Ossewaarde, 3e pr. Ko de Vis ser, 4e pr. Lies Kosten; Afrikaantjes: le pr. Jan v. Vijven, 2e pr. Adr. Nijsse, 3e pr. Hannes Leendertse, 4e pr. Mina Klap; Geranium: le pr. Chris Hage, 2e pr. Huib v. d. Vrie, 3e pr. Adrie Zwee- mer; Zaai begonia: le pr. Corrie de Groene, 2e pr. Marie Hermes, 3e pr. Riek Lepoeter; Fuchsia: le pr. Gerard Leendertse, 2e pr. Wim Schrier, 3e pr. Jacob Groenleer; Coleus: le pr. Hannie v. Willegen, 2e pr. Janna Meeuse, 3e pr. Neeltje Sonke; Spiengerie; le pr. Ri- nus Glas, 2e pr. Toon Oele; Tradescan- tia: le pr. Henk Nieuwenhuize, 2e pr. Ko v. d. Linde; Knolbegonia: le pr. Adrienne Argeerts, 2e pr. Mien Malle- kote; Bladbegonia: le pr. Marie Spruit, 2e pr. Koos v. Willegen; Salvia: le pr. Jan Meeuse, 2e pr. Johan Nijsse; Va rens: le pr. Adriaan Schipper, 2e pr, Wim v. Liere; Ster v. Bethlehem: le'pr. Maatje Snoep, 2e pr. Tini Ruisen, 3e pr, Marie Leijs; Zomerchrysant: le pr. Ri- nus le Clerq, 2e pr. Jan v. Stel; Dahlia (mignon): le pr. Daan ,v. Maris, 2e pr. Jopie Burger, 3e pr. Tobia Slabbekoorn; Veldbouquet: le pr. Cathrien Lavooy, 2e pr. Maatje Willeboer, 3e pr. Marie v. Baren; Soort dahlia's: le pr. Rinus Glas, 2e pr. Koosje de Puit, 3e pr. Riek Blok, 4e pr. Jo Dek; Diverse bouquet- ten: le prijs Adrie van Willegen, 2e prijs Hannie van Willegen, 3e pr. Daan Glas; Bloemenmanden: le pr. Adriaan Schipper, 2e pr. Marie v. Ba ren, 3e pr. Ina Schrijver; Diverse dahlia's: le pr. Piet Saaman, 2e pr, Adriaan Schipper, 3e pr. Rinus Oele, 4e pr. Lina Groenleer.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1