KRONIEK van den DAG. Een pijp tabak. SPORT. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1935. No. 209. MIDDELBURG. WALCHEREN. Het Italiaansch-Abessijnsch conflict De berg, die een muis baarde Wie heelt zich vergist? Een felle aanklacht van baron Aloisi in den Vol kenbondsraad Politis spaart de geit en de kool. De berg, die een muis baarde.... M,aar het blijft toch een raadselachtige muis, waarvan men nooit zal weten, of ze niet den omvang van jeen olifant had kunnen hebben gekregen. Misschien is mr. Rickett maar een Zondagsjager op het stuk van olieconcessies, een avonturier, die n,aief genoeg gemeend heeft, Engeland en Amerika er happig op te zullen vinden, om de belangen van zijn onbekende maatschappij met den inzet van hun geweldige oorlogs apparaten te verdedigen. Of w,as de Negus van Abessynië zoo naief en heeft onze vriend Rickett er een slaatje uit geslagen, wel wetende, dat het toch op niets zou uitloopen? Op de een of andere manier heeft iemand zich in elk geval kolossaal vergist. Voor Engeland is de liquidatie van de petroleum-affaire een meevaller, die Eden bij zijn beraadslagingen te Genève te stade kan komen. Het was trouwens ,al duidelijk geworden, dat Engeland er weinig mee te maken had. Van de aan vankelijke beweringen in de Italiaansche pers, dat het geval niets anders dan een coup de théatre v,an de Engelsche re geering zou zijn, was eergisteren al niet veel overgebleven. Toen begon reeds duidelijk te worden, dat er voornamelijk Amerikaansch kapitaal achter de zaak zat. Zoodra de Amerik,aansche regee ring dit in de gaten kreeg, is ze gaan ingrijpen; heeft ze de geïnteresseerden duidelijk gemaakt, dat hun vlieger niet op zou gaan. Daarop is de concessie halsoverkop geannuleerd. De Italiaansche pers z,al vermoedelijk haar excuses niet gaan aanbieden voor de onjuiste beschuldigingen, welke ze de Engelschen de laatse dagen zoo rij kelijk naar het hoofd heeft geworpen. Maar dat laat den Engelschen zoo koud als een steen, nu hun straatje, waar zoo veel petroleum op gemorst leek, bij na der inzien schoon blijkt te zijn. Als ge zegd, Eden kan er zijn voordeel mee doen te Genève. Ware de petroleum-af faire niet geliquideerd, dan zou hij het er, als snoode verdachte, wel heel moei lijk hebben gekregen. Gistermiddag _is de zitting van den VolkenbondsraacT, waarin de teerling over het Italiaansch-Abessijnsch conflict zal worden geworpen, geopend. Veel bij zonders leverde deze eerste vergadering natuurlijk nog niet op. Voorloopig ligt het zwaartepunt der beraadslagingen buiten de vergaderzaal van den Raad. In allerhande „onderonsjes" is men er druk aan het delibereeren. Vooral de Engelsche minister Eden toont zich di ligent, Met allerhande afgevaardigden zondert hij zich af voor vertrouwelijke besprekingen. Trouwens ook Laval zit niet stil. Diens moeilijke taak van be-" middelaar tusschen Engeland en Italië lijkt niet benijdenswaardig, nademaal de mogelijkheid van een accoord, zooals men weet, heel gering is. Dit bleek gisteren ten overvloede nog eens uit de redevoering, die de Italiaan sche vertegenwoordiger, baron Aloisi in de eerste openbare vergadering heeft gehouden. Hij deelde mee, dat hij zeer spoedig een memorandum zal indienen, waarin de Volkenbondsraad de onwe- derlegbare bewijzen zou kunnen vinden van de houding der Abessijnsche regee ring, die in krasse tegenstelling staat tot het onverdiende vertrouwen dat de Italiaansche regeering vijftig jaar lang aan Abessynië heeft geschonken. Abessynië heeft, _aldus baron Aloisi juist den laatsten tijd zijn tegen de Ita- door FREERK VAN SCHARNEGOUTUM. 2. Er is echter nóg een zeer belangrijk en veel minder bekend punt, waarop hier gewezen dient te worden: dat is de verhouding tusschen binnenwerksche diameter en hoogte van den pijpekop. Deze is volstrekt niet onverschillig, en ik moet helaas zelfs constateeren, dat de mode, dat is dus het u i t e r 1 ij k van den tabakspijp, hier een verderfelijke werking uitoefent door het hand-over hand veld winnen van de platte pijp. Ik heb, teneinde een mathematisch onaanvechtbaar richtsnoer in dezen te vinden, mijn tegenwoordigen voorraad pijpen verdeeld in drie soorten: de jeug dige onbezonnenheden of droogrokerige dwaasheden, die ik kocht louter van wege de handige reclame die er voor gemaakt werd- Ge ziet hier, wat de reklame al niet kan doen! maar waar uit ik overigens nooit meer rook en ver volgens de normale houten pijpen, te verdeelen dan in goede, prettig rooken- de en minder goed of maar heel matig rookende. Van de twee laatstgenoemde soorten waren er 8. Hiervan bepaalde ik de bovengenoemde verhouding. Bij de goede pijpen was de gemiddelde waarde dezer factor 1.91, bij de minder goede Pijpen daarentegen 1.11, De uiterste waarden waren bij de goede pijpen on- liaanschen bezittingen gerichte bewape ningspolitiek voortgezet en uitgebreid en door uittartingen en vijandelijke be toogingen tegen Italië de voortdurende gewelddadigheden tegen de vreedzame bevolking van de Italiaansche grensko- loniën voortdurend vermeerderd. Een enkele van deze aanvallen zou reeds een oorlog tegen den staat-aan- vallelr hebben kunnen rechtvaardigen, indien men daarop de definitie van aan valler zou hebben toegepast, die onlangs in verschillende internationale conven ties is aangenomen. Italië is na deze bittere en bloedige ervaringen over tuigd, dat Abesssynië een on verzoenlijke v ij and is. Daar iedere mogelijkheid van vreed zame samenwerking tusschen Italië en Abessynië helaas is mislukt, kan Italië niet langer bij een passieve houding vol harden jegens een barbarenstaat, die niet in staat is, de bevolkingen te be- heerschen, die zijn onderdanen zijn, en die thans machtig gewapend de Italiaan sche grenzen bedreigt. De Itali aansche regeering kan niet langereenig vertrouwen aan de Abesssijnsche regee ring schenken noch geloo- ven aan de kleinste mogelijk- heid van een naleving van de door Abessynië aanvaar jde verplichting ë.n, zoo besloot de Italiaansche afgevaardig de. Het is ons niet duidelijk, hoe na een dergelijke 'onverzoenlijke uiteenzetting alsnog een compromis gevonden zou kunnen worden. Tenzij de Raad natuur lijk Italië in het gelijk zou willen stellen en Abessynië aan Mussolini uitleveren. De veroveringsoorlog van den Duce kreeg dan een schijn van rechtmatig heid, maar in de praktijk zou dat voor de Abessijnen niet veel verschil maken en de gevoelens van recht bij velen zou- d leelijk gekwetst worden. Een paar dagen geleden verluidde, dat de verzoeningscommissie, die een uit spraak over het incident van Oeal-Oel heeft gedaan, tot de overtuiging van Abessynië's schuld was gekomen, Gis teren werd dit echter tegengesproken, zooals we reeds hebben gemeld. De com missie, waaraan enkele weken geleden, de Grieksche staatsman Politis, als vijf de arbiter werd toegevoegd, spreekt als zijn meening uit, dat beide partijen even veel of weinig schuld aan het gebeurde hebben* De verantwoordelijkheid voor het incident wordt dus in het midden gelaten- Men vermoedt, dat de handig heid van Politis dit compromis heeft we ten te bewerkstelligen. Een voor den Volkenbondsraad gemakkelijker uit spraak ware moeilijk denkbaar geweest. Maar het is al weer niet waarschijnlijk dat dit compromis veel invloed ten gun ste van een bijlegging van het conflict zal hebben. Het incident van Oeal-Oeal toch is van secundair belang. In wezen gaat de strijd om andere veel dieper in grijpende dingen. Omtrent de beraadslagingen te Genè ve, voor zoover op deze plaats niet aan gehaald, verwijzen we naar de rubriek Buitenland, elders in dit nummer. Korfbal. Zondag a.s. zal ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de Ierseksche Korfbalvereeniging „Volharding", op 't terrein der V. V. Ierseke, een jubileum wedstrijd gespeeld worden tusschen een Antwerpsch combinatie-twaalftal en een Zeeuwsch twaalftal. Deze wedstrijd zal worden voorafgegaan door een ontmoe ting tusschen Volharding en Togo uit Goes. derscheidenlijk 1.72 en 2.05; bij de min der goede 105 en 1.20. iMien lette dus bij den aankoop hierop terdege, mede in verband met wat in hoofdstuk IV terzake gezegd zal wor den. Platte pijpen mogen elegant zijn of schijnen, de rooker die een pijp koopt, niet om den mooie jongen uit te hangen, maar om er aangenaam tabak uit te rooken, die kiest zich geen platte, doch een normaal-h o o g e pijp. Nog anders gezeid: de doorsnee van den kop moet gen staande Rechthoek, geen vier kant en nog minder een liggende recht hoek zijn. Dat een conische door snee heelemaal fout is, zal later blijken. Dit wat betreft den vorm. Wat het ma teriaal aangaat, het volgende. Een goe de houten pijp met gummi, min of meer ebonietig, mondstuk kan het best doen, zoolang men er uit rook t; gaat men er op zitten, dan hoort men een kort „knap" en uw winkelier verdient weer een paar kwartjes aan U. Een betere kwaliteit „briar" met een beenen mond stuk is prachtig en prettig; de tanden zetten zich hierin op den duur ook be ter, zoodat men meer houvast heeft. Meerschuimen pijpen zijn voor den sy- barietischen rijkaard, maar waarlijk heel lekker en heel licht; steenen pijpen, die zeer billijk doch ook broos zijn, kunnen hef ook heel best doen, mits men het mondeinde zorgvuldig met sterk wit naaigaren omwikkele, een centimeter of twee. De groote hygiënist H. F. Tillema, met wien ik in z'n vorstelijke woning op Gemeentelijken Reinigmgs- en Ontsmettingsidienst te Middelburg. Aan het jaarverslag over 1934 ont- leenen wij: Gedurende dit jaar waren 9 werk lieden in totaal 154 dagen ziek, waar onder 3 werklieden in de ongevallen wet gedurende 5 dagen. De gebouwen op de mestbergplaats werden haar behooren onderhouden. De woningen en stal werden door eigen personeel geschilderd. Deze wo ningen zijn totaal versleten en vereisch- ten nogal veel onderhoud aan dak en deuren. De ijzeren loodsen werden geverfd, terwijl de houten overkappingen geteerd werden. De oude beenderenloods op het belt terrein is verwijderd, het beltterein werd geheel van huisvuil gezuiverd en alleen voor mestaanm,aak gebezigd. De verbrandingsoven is geheel in ver val. Het rollend materieel verkeert in vrij goeden staat. De wagen met luchtban den type vuilnisauto voldoet uitste kend en heeft nog geen enkele uitgave vereischt. Volgend verslagjaar hoopte men 'n tweede vuilnispaardenwagen op luchtbanden aan te schaffen. De vuilniswagens vragen veel onder houd, enkele zijn bijna versleten. Lucht banden blijkt voordeeliger te zijn dan ijzer wielbeslag; wenschelijk zou het zijn, al het rollend materieel v,an luchtban den te voorzien. De hooi- en strooprijzen waren dit jaar niet hooger dan vorig jaar, ook de prijs van haver bleef stabiel. De prijzen van klaverhooi varieerden v,an f 20 tot f 25 per 1000 kg en was van prima kwaliteit, de prijzen van stroo f 7, f 8 en f 9 per 1000 kg. De winter voorraad werd in Augustus en Septem ber opgedaan. Er werden 40.000 kg mangels gekocht en ingekuild tegen den prijs van f 7 per 1000 kg franco stal. Óp een opgehoogde weide met huis vuil werden mangels gezaaid en niette genstaande de droge zomer konden on geveer 20.000 kg mangels worden ver zameld, De dienst beschikt over 9 paarden, de gezondheidstoestand was uitstekend. De onderhoudskosten bedroegen f 3836.52 of gemiddeld per paard en per dag f 1.17, alzoo f 0.10 meer dan vorig jaar, de reden hiervan is dat er weinig gr,as in de zomermaanden was voor de paarden en zij op stal gevoerd moesten worden met hooi. In het ophalen van vuilnis kwam geen verandering. Opgehaald werden 5907 wagens huis vuil, waaronder 2 wagens van 4 m3 in houd, de overige van 2 m3 inhoud, in tot,aal 11814 m3, alzoo een vermeerde ring van 422 m3. Niettegenstaande het inwonerstal te rugliep, kwamen er ongeveer 60 wonin gen bij en mede door de waardeloos heid van lompen enz. vermeerderde het huisvuil. De hoofdriolen werden na volgorde geschept, enkele 2 maal per week. De syphons en vergaarputten werden na volgorde en rooster geledigd. De syphons werden iederen dag straalsge wijze geschept en schoongemaakt. Het scheppen der hoofdriolen en vergaar- putten geschiedt des namiddags door een voerman met ijzeren paardenwagen, die der syphons door een syphonschep- per met ijzeren handmodderwagen. Evenwel werden de syphons in de bui tenwijken ook door voerman met paar denwagen geledigd. Het aantal syphons bedraagt 1043, 't aantal vergaarputten 159. De reiniging der straten bleef onver anderd, de meeste zorg werd hieraan besteed. Verzameld werd 774 m3 veegvuil. Tjandi nabij Samarang destijds eens een diepgaand gesprek over dit onderwerp had, wees mij met trots zijn rek met veertien rechte pijpen: „X***, zoo zeide hij, het eenige geheim van lekker roo ken is: hoe meer pijpen hoe liever, en dezelfde pijp niet weer gebruiken, dan nadat je uit elke volgende ook ge smookt hebt. Dat is het ware gezond heidssysteem voor den pijprooker!" En hiermede stappen we van de pijp af, om ons tot het volgende punt te wenden. TWEEDE HOOFDSTUK. Van de tabak. Dit wordt niet zoo'n heel lang hoofd stuk. Omdat het zoo moeilijk is, en om dat er zoo weinig van te zeggen valt.- Men zoeke zijn aanvankelijke voorlich ting in hoofdzaak elders, b.v. op de ad vertentiepagina's der dagbladen, waar men u vertelt wat „in de pijp" moet, wat „lekker man!" is, en wat U „wol ken van genot" verschaft. Toch moet er hier ook wel iets van gezegd worden. Ten aanzien van de qualiteit der rook tabak zij dan opgemerkt, dat het niet volstrekt noodzakelijk is, voor een maxi maal rookgenot een maximaal dure ta bak te koopen. De betere soorten van de gewone serie-tabakken zijn meestal heel prettig te rooken en zelfs de goed- koopere laten zich in de pijp uitstekend in rook vervliegen. Het verdient aanbeveling, zoolang men de techniek van het pijprooken nog Op belangrijke plaatsen en op de Markt werden aan lantaarnpalen en electrische masten papierkorven ge plaatst, in totaal 24 stuks. Het is gebleken dat het publiek hier van gebruik weet te maken en geen fruitafval op dë straat deponeert- Het wieden der straten waar noodig werd door de vegers in den straatveeg- dienst met stallen krabbers uitgevoerd. Weedkiller werd wegens bezuiniging niet aangeschaft. De beide sproeiwagens inhoudende resp. 2000 en 1500 liter voorzien in de behoefte om de straten stofvrij te hou den. In de verwisseling der privaattonnen kwam geen verandering. Het ,aantal ton nen bedroeg op 31 December 1934 402 stuks, waarvan 174 in de verwisseling. Gedurende 1934 werden 39 beerputten geruimd, inhoudende 98 tenders, inhou dende 1500 liter. Op de mestbergplaats werd 4940 kg afgekeurd vleesch onder toezicht on schadelijk gemaakt, hierbij werd 43 liter creoline gebruikt. De verkoop der meststoffen nam dit jaar weder toe, doch de prijzen zijn zeer laag. Er komen nieuwe afnemers bij en de voorraad is steeds bij het einde van het jaar verkocht. De prijzen bleven als vorig jaar van f 2 tot f 2.50 naar gelang de hoeveelheid per voer. De rotte paar- denmest werd voor f 2,50 per voer ver kocht. Het bezorgen der meststoffen bleef doorgaan. De paardenmest, als broeimest werd verkocht naar het West- land en 's-Heer Arendskerke en ook in de omgeving, terwijl de rotte paarden mest uilsluitend rondom Middelburg werd verkocht. Het huisvuil en de haardasch aan de huizen opgehaald, werd geheel verkocht aan particulieren voor demping van slooten en poelen en ophooging van laag gelegen weiden. Een weide van den Dienst werd mede gedeeltelijk opgehoogd en met mangels jaapjespeen groenkraag bezaaid; het re sultaat was verrassend. Ook werd een gedeelte van het huisvuil gebruikt voor compost aanmaak. De slachfafvallen en de beerstoffen maken de samenstelling van het compost zood,anig, dat vele ka- roters het gaarne betrekken. Ook het versche veegvuil zoo van de straat vindt gretig afnemers, welke het gebruiken voor broeiing bij kweeken van Brus sels lof. Het syphonvuil werd gebruikt voor ophooging en afdekking. De vuilverwijdering is een zorgvolle factor voor de gemeenten, vooral in deze tijden. Middelburg mag zich geluk kig prijzen nog steeds zonder geldelijke offers al zijn vuil te zien verdwijnen, voor de meeste gemeenten vraagt het groote offers van de gemeenschap, In den regel wordt hierbij niet gedacht welke groote hoeveelheid verzameld wordt per jaar, wat ook weder zijn bestemming moet vinden. Voor 1935 is de vuilver wijdering weder verzekerd. Het huisvuil werd van alle niet rot tende stoffen ontdaan op de plaatsen, waar het gestort werd. Alle ingrediënten welke nog eenige waarde bezitten wer den op de stortplaatsen verzameld en des ,avonds na beëindiging medegevoerd naar de mestbergplaats en aldaar opge slagen. Het papier werd niet verkocht en er is een voorraad van ongeveer 100.000 kg in balen geperst van ongeveer 60 kg. Lompen en flesschen brachten f 53.88 op. De partij ijzer en blik w,acht even eens de betere tijden af evenals een par tij wit en gekleurd glas. De prijzen zijn zeer laag en het verdient aanbeveling kalm alles in voorraad te houden. Op verzoek werden bij particulieren ratten verdelgd, in tot,aal bij 35 ingeze tenen. Ook bij de zweminrichtingen werd met een groote kooival gewerkt. Er werden een aantal levende en doode ratten opgezonden naar het Centraal niet volledig beheerscht, zich te onthou den van de allerfijnste zoowel als van de grovere tabakssneden; men beperke zich aanvankelijk liefst tot de baai en de k r u 1-snede, om pas later, desver- kiezende, over te gaan op de fijnere shag en de grovere varinas en p o r t o r i c o-sneden. Portorico is ook nogal zwaar bovendien; ik kan het zelfs nu nog niet verdragen- De zgn. Engelsche of gesausde tabak is heel geurig en heel pittig; er zijn ook Nederlandsche fabrikaten van deze mix tures. De beginneling dient echter zeer verre van deze tabakken te blijven en zelfs de midden-klasse rooker zal er nog wel eens moeite mee hebben. Slechts de virtuoos kan deze tabak rooken zelfs in de platte pijpjes. Maar het blijft zorge'ijk werk en het kost meestal vcei lucifers. Overigens neemt het persoonlijke ex periment bij de definitieve keuze van iemands rooktabak een groote plaats in: zonder velerlei tabakken van allerlei soort en kwaliteit geiookt te hebben, komt men als regel riet tot volledige bevrediging. Maar heeft men eenmaal een tabakje gevonden, waarbij men zich wèl bevindt: houd u er dan aan! Gooi geen oude schoenen weg, voor ge nieuwe hebt; probeer nimmer uit wispelturig heid een ander merk tabak, zoolang uw vaste merk u nog goed bevalt. DERDE HOOFDSTUK. Van het labaksvat. Ge zult reeds wel begrepen hebben, laboratorium te Urecht voor onderzoek. Op deze ratten werden geen sporen van Weilziekte gevonden. Ook in Rijks gebouwen werd met succes rattenbestrij ding uitgevoerd. Gebruikt werden verschillende prepa raten, o.a. zelio pasta, para en krepa. Deze bestrijding heeft thans alle aan dacht en zal wel tot een intensieve be strijding moeten leiden om de stad van deze plaag te verlossen. Op verzoek werden bij eenige inwo ners muggen verdelgd in kelders of schuren. Bij 2 veehandelaren werden borden en biljetten inzake mond en klauwzeer geplaatst. Beerstoffen werden niet verscheept, een aantal tenders werden verkocht aan een landbouwer voor weidebemesting,. Een groot quantum werd door de mest verwerkt, terwijl eigen weiden er mede bemest werden. Niettegenstaande zijn de beerkelders nog vol. Het aanal inwoners bedroeg op 31 December 18363, zoodat de kosten op 2.62 per inwoner kwamen te staan al zoo f 0.10 minder d,an in 1933. Bij den ontsmettingsdienst bleef me- disch-deskundig leider de gemeentearts de heer J. Broekhuijsen. De ontsmettingsoven werd op last van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid eenige malen door het Cen traal laboratorium onderzocht naar het ontsmettingsvermogen. De le maal werden niet alle sporen van levende cultures gedood; door het opvoeren der temperatuur werden bij de 2e proef alles poren gedood. Van den ontsmettingsoven wordt bijna door de geheele provincie gebruik ge maakt. De T.B.C. vereenigingen laten al hun besmette goederen in de desinfectiein- richting behandelen. Het ontsmetten van woningen ge schiedde uitsluitend door formalinever- damping, gevolgd door ammoniakver- d.amping. Het desinsecteeren van woningen met onrein geschiedde door zwaveldioxyde. Klachten over beschadiging bij stoo- men of bij desinsectie kwamen niet voor. De Dienst functioneert uitstekend en de buitengemeenten maken als het noo dig is gaarne gebruik ervan. De beide zweminrichtingen hadden alle aand,acht en werd bij iedere inrich ting een papierkorf geplaatst, terwijl de inrichtingen met omgeving werden gedesinfecteerd. Ter uitvoering der Besmettelijke Ziek- tenwet hadden in de gemeente Middel burg in 1934 plaats: 2 zaal ontsmettin gen; 5 woningontsmettingen; 1 boeken- ontsmetting, 4 ovenontsmettingen. Buiten de gemeente 4 woningont smettingen; 2 ovenontsmettingen, 1 boe- kenontsmetting. Tengevolge van ziekten niet genoemd in bedoelde wet te Middelburg 13 wo- ningonüsmettingen, 55 ovenontsmettin gen; 1 brandcardontsmetting, 1 schaf t- lok,aalontsmetting. Buiten de gemeente 4 woningontsmet tingen; 42 ovenontsmettingen. In totaal werden 135 ontsmettingen verricht. RAAD VAN DOMBURG. DOMBURG. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van den Raad, on der voorzitterschap van burgemeester L. J. van Voorthuysen werden de hee- ren Elout en Brand, beiden aftredend als wethouders herkozen. De vergoeding aan de bijz. lagere school uit te betalen werd bepaald op 563. Bij de rondvraag wees de heer D e Visser erop, dat zooveel auto s cok in de onverlichte deelen der gemeente na zonsondergang zonder verlichting worden geparkeerd. Verder vroeg spr. waarde lezer, dat „vathier in natuur kundigen zin verslaan moet worden, als iets dat iets, en dan in dit geval t,abak, bevat. Toch moet ook hieromtrent een en ander opgemerkt worden. In de eerste plaats: rook of pijptabak moet liefst niet zóó droog zijn als si garen. Natuurlijk moet men het niet kunnen uitwringen, maar: ,als het droog wordt, dan breken de draden, dan wordt het in plaats van draderig, korrelig en tenslotte wordt het tabaks stof. Dat is, naar men zegt, erg best om de luis in uw rozen tuintje te bestrijden, maar bij, de marine groeien we1 geen rozen aan boord, en dus rook ik m n tabak liever. Daarom: pijptabak niet in een droog- trommel of op den schoorsteenmantel, als de kachel brandt, maar in een goed gesloten blikken trommel, of een stop- flesch, of in zoo'n aardige steenen of mahoniehouten tabakspot of een heusch tabaksvaatje, en ze dan „zoo maar er gens" bewaren. Wordt het dan nóg te droog, dan een blaadje dik vloeipapier erin, en dat zoo nu en d,an vochtig ma ken. Vervolgens is een hoogst belangrijk punt: des mans tabakszak. Eigenlijk moest op het gebruik van alle leeren en gummi tabakszakken, anders d,an voor pruimtabak de doodstraf staan- Ze zijn crimineel uit den booze. En wel om deze reden: dat ze de zorgvuldig verhinderde verpulvering van de tabak in den tabakspot of in het keurige om hulsel waarin de fabrikant het verpak te, met woede van twee kanten aan-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5