GOiSCHE COUBANT^ binnenland. zeeland. mm en wind. NUMMER 209. TWEE BLADEN. DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. atSEBWM! MIDDELBURGSCHE COURANT [legblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonu. in Middelburg en Goes IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg* Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriak „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co«' rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent -<■ DE HEER SNOECK HENKEMANS TREEDT AF ALS KAMERLID. Naar de „Nederlander" meldt, zal de heer Snoeck Henkemans, die is benoemd tot wethouder van de gemeente 's-Gra- venhage, aftreden als lid der Tweede Kamer. Opvolger op de c.h. lijst is mr dr. A. A. van Rhijn, secr.-generaal van het dep. van econ. zaken. DE UITVAART VAN KONINGIN ASTRID, Nederlandsche belangstelling. Men schrijft uit Breda aan de „N. R. Ct.": Hoe groot de belangstelling uit Ne derland voor de uitvaart van Koningin Astrid was bleek Dinsdag duidelijk aan de NederlandschBelgische grens. De Belgische douane te Wuestwezel deed den geheelen nacht van Maandag op Dinsdag met versterkt personeel dienst. Alle café's op Belgisch gebied bleven geopend. Alleen te Wuestwezel passeerden tus- schen 3 uur 's nachts en 8 uur 's mor gens 138 volle autobussen en 97 perso nenauto's, welke naar een veilige schat ting tezamen minstens 4500 passagiers voor Brussel vervoerden. Bij de grens- café's stonden nog voor het dag werd 12 en meer autobussen tegelijk, zoodat bij tijde de gehee^e weg versperd was. Ook motor- en wielrijders passeerden bij tientallen. Om 2 uur 's nachts kwa' men vijl werkloozen uit Gorinchem aan de grens aan om na een kwartiertje g rust te hebben, verder door naar Brus sel te fietsen. DE SPAANSCHE EX-KONING IN ONS LAND. In het Amstelhotel te Amsterdam is gisteravond afgestapt ex-koning Alfon so van Spanje. De ex-koning, die ver gezeld was van zijn secretaris, den her tog de Luna, een kamerdienaar en een chauffeur was per auto uit Baden Baden gekomen. Op vragen van de verschillen de journalisten wien door den ex- koning geen interview werd toegestaan wat het doel was van het bezoek aan Amsterdam deelde de secretaris mede, dat de ex-koning, die nog nimmer in ons land was geweest, doch er veel van ge hoord had, enkele dagen als gewoon toerist in Nederland wilde doorbrengen. Temeer was hij verheugd over zijn be zoek aan Amsterdam, omdat men hem op de hoogte had gebracht van de bij zondere Rembrandt-tentoonstelling in het Rijksmuseum. Hedenochtend zou de ex-koning deze expositie bezoeken. Hedenmiddag zou ex-koning Alfonso een autorit over den afsluitdijk maken, welk uitstapje vergezeld zal gaan van een bezoek aan de werken van het IJs- selmeer. Don Alfonso, die een groot liefhebber is van reizen, zal na zijn verblijf hier te lande zich per auto naar Parijs begeven. DE HEEREN PLESMAN EN GUILONARD NAAR DE VER. STATEN. Naar wij vernemen, zullen de heeren Plesman en Guilonard, resp. directeur en onderdirecteur van de K. L. M., vol gende week Zaterdag naar Amerika ver trekken. Het doel van de reis is, de or ganisatie van verschillende luchtvaart- mijen te bestudeeren, terwijl tevens de noodige aandacht zal worden besteed aan de ontwikkeling van de Amerikaan- sche vliegtechniek. In verband hiermee zullen ook eenige vliegtuigfabrieken worden bezocht. De studiereis zal zich uitstrekken over tal van onderdeelen van het Ameri- kaansche vliegwezen, zoo b.v. ook ten aanzmn van den strijd tegen hinderlijke klimatologische factoren. De heer Gui lonard zal zich in het bijzonder bezig houden met de resultaten van nieuwe technische vindingen, welke in Amerika worden toegepast WAAROM WORDT FOKKER GEZOCHT. Een kort bericht heeft gisteren ge meld, dat de Nederlandsche vliegtuig bouwer Anthony Fokker, die sinds eeni- gen tijd in de Ver. Staten vertoeft, al daar gezocht wordt. Nader wordt uit Washington gemeld dat het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken en dat van justitie naar Fokker laten zoeken, omdat men hem wenscht te hooren over bepaalde facties bij den verkoop van vlieg- Senator Nye, de voorzitter van de commissie van onderzoek uit den Se naat naar wapenleveranties, heeft ver klaard, dat men er nog niet in had kun nen slagen Fokker op te sporen. Een zakenvriend van Fokker heeft medegedeeld, dat de gezochte aan het visschen is in de buurt van Montauk- point op Long Island. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 25 tot en met 31 Aug. in de provin cie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Borsselen 2; Middelburg 1. DE VOORTGEZETTE KONINGINNEFEESTEN. Gisterenavond zijn de Zaterdagavond uitgestelde feestelijkheden, georgani seerd voor den 55sten verjaardag van H. M. de Koningin voortgezet, en ofschoon het aanvankelijk zeer dreigend was en het heel den avond in de verte lichtte, is het weer goed gebleven tot het einde toe. Toen het zanguurtje op de Markt aan ving was een flink aantal personen aan wezig om geleid door den heer Joh. H. Caro, en met medewerking van het Mid- delburgsch muziekkorps het Wilhelmus in te zetten. Tijdens den zang v,an nog verschillende andere nationale en volks liederen, groeide het aantal medezingen den en vooral ook dat der luisteraars zeer aan en al zou wellicht op den ver jaardag zelf een grootere schare bijeen zijn geweest, toch kan worden vastge legd, dat dit deel van het feest volko men is geslaagd en tot een herhaling noodt. Te acht uur ving het Middelburgsch Muziekkorps aan met een concert, dat door honderden werd bijgewoond en waarvan het programma ook geheel in het teeken van Vorstin en Vaderland stond. Een driewerf hoera acor den ^eer De Graaf op de Koningin uitgebrrcM werd krachtig ondersteund. Intusschen was men in de vest bij 't Zand druk bezig aan de voorbereiding van den gondelvaart en werd een 15-tal versierde en verlichte kano's te water gelaten. Alle voeren naar de Langevielebrug en onder commando van het „admiraal schip" werd vervolgens langs de jury gevaren en daarna tot de Seisbrug en terug. Er waren bijzonder goed geslaagde versieringen en nabootsingen bij, zoo denken wij aan den Venetiaanschengon- del, en aan de bootjes, waarin, propa ganda voor de Zeto werd gemaakt, al was dat nu te laat. Duizenden menschen hebben vanaf Bolwerk en Singel de bootjes gadege slagen en bewonderd.Op den Singel moest alle rijverkeer, ook per rijwiel worden stopgezet, al vroeg men zich af hoe toch nog menschen, van wie men dit aller minst zou verwachten, door die men- schenmassa in het donker heen reden. De politie, versterkt doör marechaussée en rijksveldwacht zorgde, dat ongeluk ken voorkomen werden. Bij het Zand deed het pijperkorps „Juliana", onder leiding van den heer de Lange zich op zeer verdienstelijke wijze hooren. Tegen tien uur werden de kano's weer aan wal gebracht en voorloopig op het terrein van de firma Noske ge bracht. Een flink deel van den Singel werd ontruimd en daar kon de stoet gevormd worden, bestaande uit de signaal-afdee- ling van Achilles; het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk", bestuur van de Kanovereeniging „Triton" en deel nemers aan den gondelvaart, dan het Middelburgsch Muziekkorps; en ten slotte het Pijperkorps. In den stoet nam ook burgemeester Fernhout een plaatsje in, nadat hij reeds met belangstelling blijk van medeleven had gegeven bij het zanguurtje, het con cert en den gondelvaart. De fakkeloptocht ging door de Zand straat en Langeviele naar de Markt. Het bleek dat de paarden van twee marechaussées niet tegen het leven kon den, voornamelijk niet tegen het trom melen van de jongens van de signaal af- deeling en daarom liet de waarnemende commissaris van politie de ruiters op de Markt inrukken. Het ging vervolgens door de Noord straat, Hofplein, St. Pieterstraat naar de Balans, waar stil gehouden werd voor de nog geheel in tact gehouden verlich ting van den gevel van St. Joris. Ook in den tuin o.a. bij het bootje varen was de verlichting nog niet verminderd. De De wortel van het geluk ligt in den mensch zeiven: de beste aarde, waar in die schoone plant wast, is het hui selijk leven: alleen zonneschijn en re gen komen haar van buiten toe. kanomenschen verlieten hier den stoet om in St. Joris de prijsuitdeeling bij te wonen. Deze prijsuitdeeling had plaats in de groote achterzaal, waar echter slechts weinig personen aanwezig waren, men wist blijkbaar niet, dat men tegen een klein entrée aanwezig kon zijn en ook nog genieten van den verlichten tuin en het bootje varen in het bassin. De heer C h r. J. Mazure, voorzitter van de Zeto, zeide, dat het gering aantal personen zeker een gevolg is van het verzetten van dit avonateesc. Spr. wees op de goede samenwerking van „Triton „Uit het VolkVoor het Volk" en Zeto en verzocht den voorzit ter van „Triton", mr. P. C. Adriaanse de prijzen uit te reiken. De heer Adriaanse begon met het bestuur van de Zeto hartelijk dank te brengen voor den steun aan „Triton verleend, ook door het geven van de prijzen en het nu nog beschikbaar stel len van zaal en tuin en 't ontsteken der verlichting, waarvoor de heer W. de Graaf, voorzitter van „Uit het Volk Voor het Volk" reeds voor het gebouw dank had gebracht, als ook aan „Tri ton" voor haar steun bij het welslagen van het feest. De heer Adriaanse wees er op, dat dit optreden van „Triton" zeker ge slaagd is en wekte op tot aansluiting bij die vereeniging. Spr. bracht dank aan de autoriteiten voor hun medewer king en aan de jury, bestaande uit me vrouw Mazure en de heeften Heijmans en Ort, die naar eer en geweten haar beslissing vaststelde.-^ Ook aan het bestuur ^an Uit het Volk- Voor het V.oik bracht spr dank. Hierna kon spr. mededeelen, dat de prijzen als volgt waren toegekend: eer ste boot no. 12, bemand door den heer Groenenberg en mej. Tavenier met 58 p.; tweede boot 10, bemand door de heeren Van Pagé met 50 punten- derde boot 14, bemand door den heer Basti aanse en mej. den Boer met 49 p.; vier de boot, no. 4, bemand door den heer Kampman en mej. Polderman met 45 p.; vijfde prijs boot 13, bemand door de heeren Orbaan ook met 45 p.; zesde prijs boot 13, bemand door den heer Kooman met 42 p.; evenals zevenden prijs boot 7, met den heer Dekker en mej. v. d. Gruiter. Aan de dame uit de mooiste kano, mej. Tavenier, werd nog een extra-prij aangeboden. De heer Mazure dankte den heer Adriaanse voor de wijze, waarop hij de prijzen had uitgereikt en daarop kon men zich amuseeren in den tuin en ook in de zaal, waar de harmonicaspe lers voor de dansmuziek zorgden. De fakkeloptocht had, nadat voor St. Joris, het Zeeuwsch Volkslied had weer klonken, zijn route door St. Pieterstraat en Langedelft naar de Markt voortgezet, waar het Stadhuis in het licht baadde en waar muziekkorps, signaalafdeeling en pijpers zorgden voor nog een hall uurtje muzikaal genot, waarbij natuur lijk de nationale- en volksliederen weer de hoofdsom tel vo~m<1en. Middelbm g heeft, dank zij aller medewerking, al is het enkele dagen te Iaat, den verjaar dag van onze landsvrouwe op waardige wijze herdacht. Aanrijdingen. Gistermiddag had op den gevaarlijken viersprong St. Pieterstraajt, Gistpoort en Lange Giststraat een aanrijding tus- schen twee wielrijders plaats, die zich beide danig bezeerden, doch hun weg konden vervolgen. Hedenmorgen had op den hoek van de Londensche kade en de Nieuwstraat een aanrijding plaats die erger gevolgen had. Op genoemde kade stond rechts van den weg bij de boomen een groen- tekar, toen een wagen van de gemeen tereiniging aankwam en links passeer de. Uit de Nieuwstraat kwam juist een 17-jarige timmermansknecht, v. d. V, uit de Vlissingsche straat per rijwiel. Hij reed niet hard, maar kwam mede door voetgangers in 'den klem. Hij remde krachtig maar werd toch door den wa gen van de reiniging aangereden, kwam te vallen en viel voor het achterwiel Met een gebroken been is de jongen binnengebracht bij den gemeentearts dr Broekhuijsen, waar dr. de Haas uit Ar nemuiden hem verzorgde en later naar het gasthuis vervoerde. Naar de moge lijke schuld wordt een onderzoek inge steld. DOMBURG De Domburgsche muziek- vereeniging Apollo" zal Zaterdagavond een concert geven te Aagtekerke. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwer pen. Zwart. Wollen doekje, gemeente veldwachter; Dames Viltenmuts, mej. J. Breel, Dorpsstraat A 28 Kindermutsje, S. Wisse, Domburgsche weg A 202; Sleutel en Zakkam, mej. M. Brand, Wa terstraat A 16; twee Nederlandsche Geldstukken, mej. J. de Visser, Duin weg A 66; Zakje inh. Bloem, Johs. Me- su, Dorpstraat A 146; allen wonende te Oostkapelle. RAAD VAN VROUWENPOLDER. De begreoting reeds behandeld en aangenomen, VROUWENPOLDER. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad, onder voorzitter schap van burgemeester Louwerse, vol tallig. Tot wethouders werden herkozen de heeren L. Maas en C. Langebeeke Sr. Na bespreking werd met alg. st, beslo ten, de circulaire van den minister van binnen'landsche zaken, betreffende de afgifte van ventvergunninggen en de voor die vergunningen te heffen leges voor kennisgeving aan te nemen, op grond dat deze aangelegenheid in de ge meente al is geregeld en de door den minister voorgestelde legesbedragen hoo- ger zijn dan thans in deze gemeente het geval is en het den Raad niet wen- schelijk voorkomt daarin wijziging te brengen- Na bespreking werd m.a.st. be sloten tot goedkeuring van de begroo ting voor 1936 van den Vee - en Vleesch- keuringsdienst Oostkapelle, aanwijzen de in ontvang en uitgaaf een bedrag van 7802. M.a.st. werd besloten aan W. Pouwer overeenkomstig diens ver zoek, algeheele ontheffing te verleenen van diens aanslag in de hondenbelasting over 1935. Vervolgens werd m.a.st- besloten tot vaststelling van de rekening van het B. A. over 1934 in ontvang op 429, in uit gaaf op 291, en een batig slot van 138, en tot goedkeuring van de begroo ting voor 1936 dier instelling in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 471, ter wijl na bespreking m.a.st. werd besloten het bedrag der gemeentelijke subsidie over 1936 aan het B. A. uit te betalen vast te stellen op 300. Vervolgens werd overgegaan tot hoofdstuks- en ar- tikelsgewijze behandeling van de door B. en W. voor 1936 opgemaakte begroo ting, na bespreking en toelichting van enkele op die begrooting voorkomende posten, werd m.a.st, besloten tot vast stelling der begrooting in ontvang en uitgaaf op 23592 en een post van on voorzien van 959. voor den gewonen dienst en tot een bedrag van 500 in ontvang en uitgaaf voor den kapitaal- dienst. Nadat de wijze van regeling van de werkloozenzorg en de-, werkver schaffing in den a s. winter was bespro ken werd m.a.st. besloten de circulaire van den m'nister van sociale zaken in zake het opnemen van arbeidskrachten in landbouwbedrijven voor kennisgeving aan te nemen. WESTKAPELLE. De voor hedenavond 7 uur uitgeschreven vergadering van den gemeenteraad, is wederom verdaagd en wel tot Maandagavond 7 uur a.s. WESTKAPELLE. Gevonden voorwer pen: een rijwielplaatje. Adres J. Joosse Zuidstraat A 195, IERSEKE. Niet begunstigd door mooi weer heeft Ierseke Woensdag feest ge vierd en den 55sten verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina herdacht. Be gonnen met klokgelui en herautgeschal, opgeluisterd door allerhande volksspe len als ringrijden, stoeltjesrijden, (opge sierde tilburys deden daar aan mee), gymnastiekwedstrijden (nu en dan afge wisseld door een ferme stortbui) bleef de pret erin. Een optocht van allerhan de snaaksche dingen, dan bovendien niet te vergeten de historische klucht „de in name van Loevestein", werd alles beslo ten met een schitterend vuurwerk dat van heinde en ver belangstellenden trok Het muziekgezelschap Mozart" ver leende den geheelen dag zijn medewer king. ELLEWOUTSDIJK. Toen j.l. Zater dag alhier bekend werd dat aan den heer J. T. van Hattum te Scheveningen door H. M. de Koningin toegekend was Middelburg 5-IX-'35: Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 18 °C; (64 °F); laagste 15 °C (59 °F). Heden 9 h: 15.4 °C; 12 h: 16.2 °C. 9.6 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 760 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.9 mm te La Coruna; laagste 746.5 mm te Sku- desnaes. Verwachting tot morgenavond: Meest matige wind uit W. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. ft O t» Zon op: 6 h 17; onder 19 h 39. Licht op: 20 h 09. Maan op: 14 h 48; onder: 21 h 59. E.K.: 6 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. September. Hoogwater. Laagwater. Do. 5 6.15 18.37 12.37 Vr. 6 7.05 19.35 1.11 13.30 Za. 7 8.10 20.52 2.06 14.38 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. September. Hoogwater. Laagwater. Do. 5 7.58 20.13 1.30 13.43 Vr. 6 8.41 21.03 2.13 14.30 Za. 7 9.40 22.16 3.07 15.35 de onderscheiding van officier in de or de van Oranje Nassau betoonde men zich alhier daarmede zeer ingenomen, en ontving de begiftigde, die met zijn familie in de villa „Zorgvlied" alhier verblijf houdt vele en velerlei geluk- wenschen. De heer J. T. van Hattum is de oud ste zoon van wijlen onzen ambachtsheer J. C. van Hattum van Ellewoutsdijk den stillen weldoener onzer gemeente en staat aan het hoofd van de aan nemersfirma M. J. van Hattums haven werken, aan welke is opgedragen ge weest de uitvoering van een deel der thans voltooide Zuiderzeewerken. DE GLIBBERIGE PADEN DER GEMEENTE-POLITIEK. 'S-GRAVENPOLDER. De wethouders verkiezing van Dinsdag heeft een onver- wachten nasleep. De heer Schouten, die 34 jaar de gemeentebelangen als raadslid en vele jaren als wethouder diende, moest n.l. zijn plaats afstaan aan den Gereformeerden heer Verhulst, doordat de heer Sluimer (c.h.) op laatst genoemden stemde. Zeer zeker betreurt het meerendeel der kiezers, zoowel van links als van rechts, het feit, dat de hr. Schouten door dit alles zijn ontslag nam als raadslid. Ook de gekozen staatkun dig gereformeerde wethouder Bakker heeft als lid van den Raad bedankt. Voor den heer Schouten (vrije kiezers), komt nu als raadslid in de plaats de hr. C. M. Blok voor den heer Bakker de hr. C. Riemens. WATERLANDKERKJE. Alhier zijn herkozen tot wethouders de heeren M. L. Verbrugge (Vrijh.b.) en A. H. de Mil- liano (R. K.). Geslaagd voor het examen politie- diploma, gewoon diploma, de heer A. Boone te Middelburg. J. M. Quist. Tot gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te Rotterdam is benoemd de heer J. M. Quist. De heer Quist, is te Domburg ge boren. Zijn opleiding heeft hij de heer Quist is thans 42 jaar oud genoten aan de Rijkskweekschool voor onderwij zers te Middelburg. De len September 1912 werd hij benoemd tot onderwijzer bij het O. L. O. te Rotterdam; op den zelfden datum in 1924 werd hij onderwij zer aan de school voor u.l.o. B. 10 aan den Hiilevliet De nieuwe inspecteur is in het bezit van de hoofdacte, de acte Duitsch, Engelsch en teekenen en de middelbare acte wiskunde KI en KV. Als tijdelijk leeraar is hij werkzaam geweest aan het Erasmiaansch gymnasium, de Kweekschool voor onderwijzers en de H. B. S. voor meisjes. In samenwerking met anderen heeft hij een methode voor re-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1