De uitvaart van Koningin Astrid. WEER EN WIND. NUMMER 207. TWEE BLADEN. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Ontroerende plechtigheid in de Belgische hoofdstad. Laatste gang van de jonge vorstin naar de crypt te Laken. Het Belgische volk rouwt. 13x wtncüite MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen l—'i regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrics „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. maf „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. (Van een bijzonderen A.N.P.- verslaggever.) BRUSSEL, 3 Sept. Vandaag heeft het Belgische volk zijn geliefde jonge Koningin naar haar laatste rustplaats geleid en is met ontroerende plechtig heid het stoffelijk overschot van Konin- g.n Astrid bijgezet in den koninklijken grafkelder van de Kerk van Laken, dicht bij de kist met het stoffelijk hulsel van wijlen Koning Albert. Beiden werden door een noodlottig ongeval plotseling weggerukt uit het midden van hen, die hun lief waren en die hen lief hadden. Evenals op 22 Februari van het vor.ge jaar heeft die liefde zich geuit in een treffende hulde van gansch een volk. Misschien mag de uitvaart in Februari 1934 van den vorst en Koning, den held van den Yser, grootscher en heroïscher genoemd worden, zij was zeker n.et in drukwekkender dan deze uitvaart van de jonge, stralende Koningin, de liefheb bende vrouw en moeder, de teedbre echtgenoote van den jongen Koning, die vandaag als een gebroken man den zwa- ren gang naar Laken is gegaan. Langs den weg en voor het Koninklijk Paleis. Reeds Zondag en gisteren zijn velen, die getuigen van de plechtige u tv aart wilden zijn en de gestorven Koningin 'n laatste hulde wilden brengen aan de baar in het Koninklijk Paleis, waarlangs vier dagen lang een schier eindelooze stroom van menschen met st.llen gang heeft geschreden, te Brussel aangeko men uit alle deelen van het land, en ook uit het buitenland. Doch vanmorgen vroeg kwam pas de grootste stroom, met bussen, auto's en extra-treinen, uit al le Belgische provincies, uit alle volks klassen, mannen, vrouwen en kinderen. Groot was het aantal oud-strijders, die door hun organisaties waren opgeroe pen en een spec ale reductie van de spoorwegen hebben gekregen om naar Brussel te gaan. Men herkent hen aan de zwarte pakken met de groote oor logsmedailles, kruisen en linten, die de revers tooien. Zoowel aan het Zuider station als aan het Station Leopolds- wijk en de buurtstations komen groote groepen menschen aan, doch het is voor al het Noorderstation, waaruit al sedert den zeer vroegen ochtend dichte men- schenmassa's drommen. De groepen oud strijders en de leden van versch.llende organisaties en corporaties, die als ge heel hun laatste hulde komen brengen, verzamelen zich achter de met rouw floers omhangen of opgerolde vaandels. De overigen gaan zelfstandig of in groepjes een plaats zoeken langs de route, die de rouwstoet zal volgen en die dezelfde is als de weg, dien nien ver leden jaar van het Paleis naar de St. Goedele en vandaar naar Laken s ge gaan. Gemakkelijk is dat niet meer, want reeds vanmorgen zeer vroeg hebben de Brusselaars of zij, die al in Brussel ver toefden, reeds een haag langs dezen weg gevormd. Op enkele plaatsen, zooals na bij het Paleis en tegenover de St. Goe dele, hebben reeds gisteren menschen, die zeker wilden zijn van een goede plaats, zich neergezet om er den nacht door te brengen. Geleidelijk worden de hagen dichter en dikker. Het verge- m ^jt de taak van de afzetting aan zienlijk, dat op sommige punten en bijna langs den geheelen weg van het Paleis naar de Kathedraal, Zondag en gisteren houten hekken zijn geplaatst, die de me nigte tegenhouden. De afzetting van den te volgen weg draagt ditmaal een bijzonder karakter. Slechts rechts staan militairen ge schaard van verschillende wapens en regimenten. Zij hebben reeds tijdig hun posten betrokken en zijn gekleed n veldtenue, terwijl de officieren een rouwband om den arm en een zwarten rouwstrik op den degen dragen. Links van den weg staan slechts op sommige plaatsen, waar dat vanwege den aan drang van het publiek noodig was, mi litairen. In hoofdzaak staan hier echter s ram en ernstig de oud-strijdersgr'oepen geschaard met hun omfloerste vaandels. o daarvoor i:n lange rijen de groepen sc ooikinderen, school bij school, zooals ctLu VaPm°rgen vroeg hebben opge- en uit alle deelen van de stad en ook buiten Brussel h'erheen zijn getrok ken. Voor het Paleis branden, evenals langs de geheelé route, de met rouw- crêpe omfloerste lantaarns. Achter de hekken van het Park tegenover het Pa leis verdringen zich eveneens tallooze toeschouwers, waarvan velen, om iels te kunnen zien, op de hekken moeten klimmen en somm gen zelfs in boomen klauteren. Ondanks de drukte en ondanks de groote menschenmenigte met de vele geluiden, die deze onvermijdelijk ver oorzaakt, heerscht er overal een druk kende beklemming, een atmosfeer van ernst en droefheid. De groote maga zijnen, maar ook tal van kleinere zaken, de meeste restaurants en bijna alle ca- fé's hebben in den vroegen ochtend hun deuren gesloten en zullen pas in den namiddag het publiek weer toegang ver schaffen. Het vertrek uit het Koninklijk Paleis. Reeds te ruim 9 uur is het achter de afzettingen op het Paleisplein zwart van menschen en kan er nauwelijks iemand bij. Geleidelijk vullen zich ook de tri bunes, die aan den kant van de Place Royale zijn opgeslagen voor speciafe ge- nood.gden. Voor het Bellevue-Paleis ziet men de sombere rij van oorlogsver minkten, grootendeels in invalide-wa gentjes, voor wie men hier een plaats heeft gereserveerd. Ook zij dragen de oorlogsmedailles op de zwarte jassen. Voortdurend rijden nu auto's aan, die het hek van het Paleis binnenzwenken. Het zijn de vertegenwoordigers der bui tenlandsche staatshoofden en de leden van het d.plomatieke corps, die met de officieele vertegenwoordiging van hun land zijn belast. Ook verschillende Bel gische ministers zien wij arriveeren. Sommigen hunner zijn te voet, evenals verschillende Belgische Ministers van Staat. De hooge geestelijkheid onder leiding van Kardinaal Van Roey is reeds vroeg gearriveerd, en nog voort durend verschijnen andere hoogs auto riteiten, die den stoet van het Paleis naar de St. Goedele zullen begeleiden. Terzijde van het Paleisple.n stellen zich inmiddels de militaire troepen op, die den stoet zuilen voorafgaan, ter wijl aan den anderen kant zich de dele gaties opstellen van de organisaties, wien deze eer .s toegestaan. Het is inmiddels 10 uur geworden en een gespannen stilte is over de menigte gekomen. De troepen van de afzetting staan stram met het geweer aan den voet en voor het Paleis is de statige lijkkoets voorgereden. Men wacht nu op het oogenblik, dat een Koning.n voor altijd haar Paleis zal verlaten. De be klemming uit zich hier en daar in on derdrukt, zenuwachtig gefluister, gin der in een snik of nauwelijks verbor gen tranen. Tegen kwart over t.en klinkt plot seling hoorngeschal, en een schok gaat door de menigte. Want dit is het tee- ken, dat achter de gesloten ramen van het Paleis de kist met het broze lichaam der vorstin door haar trouwe dienaren op de schouders is genomen, om haar te dragen naar de statiekoets, die haar naar de Kathedraal van St. Goedele zal brengen. Men ziet voor het Pale.s de kist in de koets plaatsen en men ziet hoe de dienaren, het personeel zich neigen. Gezichten kan men, door den grooten afstand niet onderscheiden, doch iedereen raadt de smart, die zich daarop moet weersp-egelen. Langzaam rijdt de koets naar den uit gang, en uit het Paleis ziet men nu de familieleden en vorstelijke personen, de diplomaten en ministers komen, die den stoet zullen volgen, alsmede de geestelijkheid, die de rouwkoets zal voorafgaan. De militaire troepen, die den stoet escorteeren, rijden voor en zetten zich m beweging, en heel zwak hoort men in de verte den doffen dreun van de ka nonnen der Cinquantenaire, die met een salvo van 31 schoten den volke kond doen, dat de laatste gang van Koningin Astrid is begonnen. De rouwstoet naar de St. Goedele. Er vaart een lichte beweg.ng door de menigte, die haar ontroering nauwelijks meester is. Niet alleen op het Paleis plein, doch langs den geheelen weg naar de St. Goedele, in de Rue Royale, de Kolonienstraat en de Kanselarijstraat' weet men nu, dat de droeve tocht be gonnen is. Het is een lange stoet, schoon niet zoo lang als verleden jaar, toen de doode Koning denzelfden weg volgde, want thans ontbreken de buitenland- sche militaire detachementen, de oor- logs-organisaties en verschillende re gimenten, die toen hun hoogsten bevel hebber voor de laatste maal begeleid den. De stoet wordt geopend door een pe- leton bereden gendarmerie. Dan volgt de muziekkapel van het le. regiment gidsen. De muziek speelt echter niet; de trompetten zijn met zwart crêpe omwonden, de trommels met rouwfloers bedekt. Te paard volgen de beide be velvoerende generaals Tasnier en Vin- ?otte, omgeven door de off.cieren van hun staf. Wij zien hier achter een detache ment lanciers, en even flitst door onze herinner.ng hoe wij deze troepen de laatste maal ter escorteering -van Ko ningin Astrid hebben gezien, in vroo- lijke galop en met wapperende vaan- tjes, toen de Belgische vorstin dit voor- jaar, met Prinses Juliana en Koning Le- opold het ru.terfeest in de Cinquante- naire ging bijwonen. Thans gaan de j paarden stapvoets, en de vaantjes zijn met zwart crêpe aan de punten der lan sen bijeengebonden. Er volgt een af- deeling bereden artillerie, en dan, met omfloerste vaandels, vier detachemen ten linietroepen en andere infanterie- afdeelingen. Men hoort slechts het slaan der hoeven op het plaveisel, en de voet stappen der infanter.e-soldaten in een merkwaardig vertraagd, langzaam marschtempo. Een niet spelende muziek kapel van een der linie-regimenten be sluit dit gedeelte van het militair es corte. Het wordt gevolgd door de vaandel delegaties van de versch.llende oud- strijdersgroepen, oorlogsverminkten en oorlogs-weduwen, reserve-officieren en voormalige oorlogs-verpleegsters. Steeds weer zijn de laag gedragen vlag gen met rouwfloers omhangen of bij eengebonden. En daarachter volgen weer in dichte menigte nieuwe vaandels in rouw. Het zijn vaandels van de verschillende re gimenten van het Belgische leger, d.e hier alle vertegenwoordigd zijn door een delegatie, den regitnents-commandant, een officier, een onder-officier en twee sodaten van elk regiment, allen in groot tenue, met rouwband om den arm en rouwstrik op sabel en degen, Eenige historische vaandels^ het vaandel van Tebora en het vaandel van 1830, be sluiten deze vaandelgroep en worden omringd door een eerewacht. Op eenigen afstand, een lichte en kleurige groep na het khaki der troepen volgt de geestelijkheid. Het kruis wordt gedragen door priesters in lichte ge waden, waaronder de veertien pastoors van de Belgische hoofdstad, en de De ken van de St. Goedele, Mgr. Maiinis. Dan volgt de Pauselijke Nuntius, Mgr. Micara, wiens zware mantel van paars fluweel wordt gedragen door twee koor knapen, en tenslotte schrijdt in den stoet de Kardinaal-Aartsbisschop Mgr. Van Roey, met den witten aartsb.s- schoppelijken mijter op het hoofd. Als de groep geestelijken nadert, wordt het zoo mogelijk nog stiller langs den weg, want men weet, dat thans het oogenblik gekomen is, dat de rouw koets zal volgen met zijn teedere, he laas levenlooze last. Men hoort slechts de korte in het Fransch en in het Vlaamsch gegeven bevelen der officie ren, die het bevel voeren over de troe pen, die voor de trottoirs het afzettings cordon vormen „Geef acht", even la ter gevolgd door het „Presentejz ar- mes!" De lijkkoets in den stoet. Want thans nadert de lijkkoets, waar mee de laatste maal, in 1909, het stoffe lijk overschot van Koning Leopold II naar Laken is gebracht. Toen een oude, grijze Koning, thans een jeugdige bloeiende Koningin. De lijkkoets wordt getrokken door acht zwarte, met rouwkleeden bedekte paarden, die door in doffe livrei geklee- de palfreniers aan den teugel worden ge leid. De koets zelf rust laag op vier er onder schuilgaande wielen. M.dden op 't platform staat een met zwarte draperie ën omhangen verhooging, waarop de kist met het stoffelijk overschot rust. Ter weerszijden van den wagen rijzen vier zwarte, slanke zuilen omhoog, waarop een breed b'aldakijn rust, dat omgeven is door een dof-gouden kroonrand. Mid den op het baldakijn prijkt eveneens de kroon, en langs de zuilen hangen zwar te, zilver-omzoomde draperieën. De kist is bedekt met een zilver-omzoomd rouw kleed, met lange koorden met kwasten. Deze worden vastgehouden door den voorzitter van de Kamer Poncelet en den voorzitter van den Senaat Lippens, door Minister-president Van Zeeland, den Minister van Justitie Soudan, den Minister van Binnenlandsche Zaken De Bus de Warnaffe, den President van het Hof van Cassatie Goddyn en de twee oudste overlevende generaals van het Grootlint van de Leopoldsorde, Gene raal Biebuyck en Generaal Ruquoy. Sol daten van het 9e linieregiment loopen ter weerszijden van de rouwkoets- De nabestaanden. Velen is het te machtig geworden on der het talrijk publiek, dat tusschen Pa leis en Kerk staat opgesteld. Vrouwen zijn hun ontroering niet meer meester en mannen laten hun tranen den vrijen loop. Want v/at op deze lijkkoets volgt is zoo onzegbaar treurig, dat de menigte niet anders weet te doen dan zwijgend, met groote ontzette oogen te kijken, naar den jongen Koning, die bleek en wankelend, een gebroken man, de baar volgt van de vrouw, die niet alleen zijn Koningin, maar zijn echtgenoote, zijn geliefde, zijn kameraad is geweest. Het moet hem pijn doen, dezen weg van nog geen kilometer te gaan, temidden van de menigte. Gis teren nog verluidde in hofkringen, dat de Koning den wensch te kennen had gegeven, alleen in een rijtuig naar de St. Goedele te rijden, maar het protocol eischt zijn aanwezigheid hier, en nooit kan zooveel medegevoel en sympathie van een volk naar zijn Koning zijn uit gegaan, als op dit oogenblik. Sommigen buigen zwijgend, anderen heffen snik kend de hand ten groet, als wilden zij die van hun Koning drukken. Deerniswekkend is ook de aanblik van Prins Karei van Zweden, de vader van wijlen Koningin Astrid. De in het zwart gekleede lange gesta'te, die zoo merk waardig aan Koning Gustaaf van Zwe den herinnert, is gebogen door smart. De oude heer «handhaaft zichtbaar slechts met uiterste krachtsinspanning zijn zelf beheersching. Diep onder den indruk is ook zijn zoon, de jeugdige Prins Karei, broer van de overledene. Dan volgen de zwagers van Koningin Astrid: Prins Karei van Vlaanderen, broer van Koning Leopold III, de Itali- aansche Kroonprins Umberto, Prins van Piemont, gemaal van Leopolds zuster Marie-José en Prins Axel van Denemar ken, gemaal van Astrid's zuster Prinses Margaretha. Zij worden omgeven en ge volgd door de leden van het Militaire en Civiele Huis des Konings, van Koningin Elizabeth en van den Graaf van Vlaan deren, en door de overige vorstelijke bezoekers, Kroonprins Olaf van Noor wegen, Kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden en Prins Bertil van Zweden, den Hertog van York, tweeden zoon en ver tegenwoordiger van Koning George van Engeland, Prins Cyriel van Bulgarije als vertegenwoordiger van Koning Boris en Prins Felix van Luxemburg, echtgenoot van Groothertogin Charlotte. Dan volgen de buitengewone missies,, die de speciale opdracht hebben hun staatshoofd of hun regeering te verte-' genwoordigen. Onder hen bevinden zich de adjudanten en leden van het gevolg der voor hen schrijdende vorstelijke per sonen. Men ziet velerlei schitterende en vreemdsoortige uniformen en schilder achtige kleedijen. De President der Fransche Republiek is vertegenwoordigd door den Minister van Staat Louis Marin, die o.a. verge zeld is van Léon Bérard, terwijl Minis ter-president Laval, die op het laatste oogenblik verhinderd was vertegen woordigd is door den Franschen ambas sadeur te Brussel Laroche. Duitschlana is vertegenwoordigd door den ambassa deur Von Keiler, Polen door den oud minister Raczkiswickz, woiwode van Krakau, het Vaticaan door mgr. Micara, Luxemburg door den eersten minister Bech, Wij zien tevens de buitengewone ver tegenwoordigers van H. M. Koningin Wilhelmina, haar opperhofmaarschalk jhr. V. Boreel van Oldenaller, en haar kamerheer, jhr. mr. C. Dedel. De landen, die geen speciale missies gestuurd hebben, zijn vertegenwoordigd door hun gezanten te Brussel of te Pa- Middelburg, 3-IX-'35. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 22 °C (72 °F); laagste 15 °C (59 °F). Heden 9 h: 15.9 °C; 12 h: 19.7 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764.7 mm te La Coruna; laagste 746.3 mm te Ler wick. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, Z, tot W. wind, weinig of geen regen, iets warmer over dag. Zon op: 6 h 14; onder: 19 h 44. Licht op: 20 h 14. Maan op: 12 h 26; onder: 20 h 52. E.K. 6 Sept. a Hoog- en Laagwater te Vlissingec. September. Hoogwater. Laagwater. Di. 3 5.02 17.16 11.18 23.53 Wo. 4 5.36 17.52 11.53 24.28 Do. 5 6.15 18.37 12.37 Hoog- en Laagwater te Wemelding®. September. Hoogwater. Laagwater. Di. 3 6.52 19.03 12.30 24.55 Wo. 4 7.22 19.36 13.02 Do. 5 7.58 20.13 1.30 13.43 rijs, en op de buitenlandsche missies vol gen dan ook, eveneens in schitterende uniformen, de leden van het diplomatie ke corps te Brussel. Wij zien daarbij ook den Nederlandschen gezant, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, die vergezeld wordt door den gezantschapsraad jhr. W. F. van Lennep en den landbouwconsulent ir. L. Peters. Dan volgen de Belgische ministers, waaronder we herkennen de ministers Vandervelde, Poullet, Hymans, Bovesse, Van Isacker, Rubbens, De Schrijver en Delattre, De Man en Spaak. Na hen ko men de ministers van Staat, waaronder we zien den Brusselschen burgemeester van Antwerpen Van Cauwelaert. Zij zijn bijna allen gekleed in uniform met steek en degen, evenals de meeste leden van Kamer en Senaat, die thans volgen. Een deel dezer afgevaardigden, en wel groo tendeels de socialistische leden, zijn in donker rouwcostuum gekleed. Ononderbroken volgen thans de groe pen elkaar op: de leden van de buiten landsche legaties te Brussel, de commis sarissen-generaal der buitenlandsche in zendingen op de wereldtentoonstelling, de leden van de rechterlijke macht in roode, zwarte of paarsche toga, de hoog leeraren der Universiteiten, de verte genwoordigers der verschillende kerke lijke gemeenten, de hooge justitie-amb- tenaren, de gouverneurs der provincies, de vertegenwoordigers der Belgische ge meentebesturen en tal van andere dele gaties van openbare lichamen en tenslot te van bijzondere organisaties, personeel van de ministeries, vertegenwoordigers van scholen, enz. Dan nadert het einde van den stoet, met nog weer ontelbare rouw-omfloers- te vaandels, en tenslotte weer militai ren, een detachement gidsen, een deta chement bereden artillerie en een pele- ton gendarmerie, waarmee de stoet wordt gesloten. Bij het naderen van de St. Goedele trekt dat gedeelte van den stoet, dat voor de geestelijkheid loopt of rijdt, voorbij de Kathedraal om nabij de Rue Royale te wachten tot de kerkelijke plechtigheid is beëindigd. In de St, Goedele. Reeds vóór 9 uur hebben de autori teiten, die geen deel zouden uitmaken van den rouwstoet tusschen Paleis 'en Kathedraal, hun plaatsen ingenomen in de St. Goedele, en ook vele andere genoodigden vullen geleidelijk de ruim te. Het prachtige, Got.hische bouwwerk is veranderd in een reusachtigen rouwka pel. Voor den hoofdingang is een zwart baldakijn aangebracht, en onmiddellijk na het binnenkomen ziet men links en rechts van de hoofddeuren zwarte rouw- pyramides. Alle zuilen zijn zwart be kleed, zoodanig dat alleen de apostel beelden vrijblijven. Langs den geheelen bovenwand v,an de middenbeuk hangt een zwarte, geplooide fries met zilve ren franje. Ook het koor is geheel met rouwfloers behangen en achter het al taar rijzen vijf kaarspyramides op. Er boven hangt een groote, zwarte rouw-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1