KRONIEK van den DAG. Net 't Sterntje over stille en woelige wateren. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1935. No. 292. HAAS' Azijn wint altijd Door constante kwaliteit! MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. JjOSt van Véts&pptagi? 1'lkkertjes NOORD-BEVELAND. TH0LEN. l Andermaal: Het Duitsche Jo denprobleem. Men kan zich, als Nederlander en voorzoover dit de Joodsche quaestie in Duitschland betreft, op het breedst denkbare pro-nazi standpunt trachten te stellen. Men kan aannemen - w,at wij niet doen dat de Jood in de Duit sche volksgemeenschap met tehuis be hoort; men kan aannemen w-w.u-d. da't veiei heel vele Joden in Duitsch land slechte dingen, veel slechte dingen deden, ja bijna zooveel slechte dingen als de nazi's ons wel zouden willen doen gelooven;-men kan aannemen wat wij allerzekerlijkst niet doen dat de Duitsche Joden tot Duitschlands kuituur weinig of niets bijdroegen; men kan on- zentwegen nog veel méér aannemen, en dan nóg blijft het een open vraag, of de wijze, waarop het Duitsche volk van an no 1935 tegen de Joden optreedt, dit zich met trotsch Arisch noemende Duit sche volk nog wel recht geeft, door vrije menschen als een innerlijk beschaafde een cultureele, een hoogstaande natie beschouwd te worden? Of dat zij, die in oorlogstijd, en onder den invloed van schandelijke oorlogs praktijken, van .Hunnen" spraken, het toch* im Grimde niet bij het rechte eind hadden? Schrijver dezer regelen is zelf zoon v,an een oud volk een oud doch niet semitisch volk, even zuiver 'Arisch, zoo heel dat Ariërbegrip geen anthropologi- sche nonsens ware, als de beste onder de Arische" nazi's. Desalniettemin aarzelt hij niet om wat momenteel te gen de Joden in Duitschland geschiedt, als volstrekt menschonwaardig, j,a als menschonteerend te bestempelen. Een enkel voorbeeld. Voor ons ligt een „Lijst van Duitsche badplaatsen, steden en dorpen, waar Joden en niet-Ariërs niet worden toe gelaten." Op zichzelf is dit al op, zoo niet over, de grens van het on-menschelijke. Maar de vorm! Meestal wij hebben er origineele foto's van verontwaardigde (Arische!) toeristen van in ons bezit vindt men aan den ingang van een plaats een bordje, zooals bij ons met een ventver- bod b.v., waarop eenvoudig staat: „Ju- den sind hier nicht erwünscht." Dat is pijnlijk, schrijnend, maar in zijn vorm althans niet onbeschaafd. Erger protserig en grof is het volgende: „Deze mooie stad is alleen voor Duitschers gebouwd en niet voor Joden: zij zijn dus ongewenscht" (Hers- bruck). Freienwalde, stationsplein: „Joden, hall.' Uw trein rijdt onmiddellijk ver der!" Altenberg komt reeds in den „echt-Duitschen stijl. Daar heet het kort en krachig: „Fort! Judenreiner Ort. (Voort! Jodenzuiver oord!) Treuberg: „Joden en vrijmet selaars zijn hier onwelkom!" Neu-Stettin: „Joden hebben in deze plaats niets verloren." „Joden- handelaren verkoopen hier hun waar niet. „Joden haten wij, Joden zijn onze vijanden." Dit is echter het minste nog niet. De onbeschaamde onbeschaafdheid van deze dolle Ariërs gaat nog verder: in Ratzebuhr (Pommeren) staat een bord met: „Joden, motten en luizen gaan deze stad op eigen risico binnen"; te Dusseldorf zag een ooggetuige een plak kaat met „Honden en Joden worden niet toegelaten men lette op de pervers-gemeene volgorde!; en in Stammhamm (Schwartzwald) staan bor den met: „Jodenzwijnen zijn in Stamm hamm ongewenscht." Nu hebben wij het hier niet over het langzamerhand niet meer te overziene woud van anti-Joodsche bepalingen. We hebben het momenteel zelfs niet over den inhoud der zaak, doch slechts over den vorm. En we vragen nogmaals: Kan een volk, dat zoo-iets laags en onmenschelijks tot uiting brengt, en dat niet door een gevoel van innerlijke be schaving en beschaming wordt weerhou den van zulke weerzinwekkendheden, nog geacht worden tot de beschaafde cultuurvolkeren te behooren?? Zoo het iintwoord hierop vanwege onderscheidene andere zaken misschien nóg bevestigend zou kunnen luiden, dan moet het Duitsche volk op d i t punt toch wel finaal ontspoord heeten. (Ingez. Med.) Naar het Warenhuis van Daane. VI. „Om twee uur moeten jullie er uit" zei een ouwe zeeman, „anders krijg je last met het water." En dus voeren we precier twee uur uit de Kalkhaven weg om tot de ont dekking te komen, dat een brug waar we s morgens royaal onderdoor konden, nu voor ons open gedraaid moest wor den, omdat het water beduidend geste gen was. Hoe heel anders is de vaart op de breede stroomen dan in de bochtige bin nenwateren vol riet en plantenresten. Drie lange sleepen trokken met ons mee in de richting van het Hollandsch Diep en we voelden ons als automobi listen, die, na over ongelukkige weg getjes gereden te hebben, plotseling op een breede, geasfalteerde baan waren gekomen, waar we zonder gevaar voor botsingen naast elkander konden rijden. Door het Mallegat zakten we naar de Dordtsche Kil af en draaiden het Hol- landsch Diep op. Daar lag, naast de brokstukken van de nieuwe brug, de groote spoorbrug, een lange rij bogen, die het water over spannen en er reed een speelgoedtrein tje lusschendoor, waarvan de locomotief zwarte rookwolkjes door zijn neus blies. „Ken je de jaartallen nog Piet?" VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Aanzienlijke verlaging of af schaffing bepleit. Het bestuur der vereeniging tot behar tiging der belangen van Café-Restau rantbedrijven in Nederland, inzake mu- ziekaangelegenheden, heeft een adres verzonden aan den Raad der Gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Gro ningen, Amersfoort, Arnhem, Leiden, Breda, Nijmegen, Venlo, Maastricht, Heerlen, Hilversum, Zeist, Vlaardingen, Zandvoort, V 1 i s s i n g e n, Eindhoven, Haar'em, Tilburg, Den Bosch, Den Hel der, Valkenburg en Utrecht. Het is in het algemeen belang, zoo wordt o m. in dit adres betoogd, dat tot een aanzienlijke verlaging respectievelijk afschaffing dervermakelijkheidsbelas- t ng wordt overgegaan. Tegenover het hieruit voortspruitende finan^ieele nadeel zal staan: a. bevordering van werkgelegenheid; b. besparing van steungelden aan musi ci; c. besparing van steungelden aan an der personeel; d. in de gelegenheid stel ling, om de meer dan hoogstnoodige bedrijfsverbe'teringen tot uitvoering te brengen, waardoor uitbreiding van werk gelegenheid in andere bedrijfstakken. Adressante zou het in hooge mate betreuren, zoo de met strijkjes werken de café-restaurantbedrijven, maatregelen in overweging zouden gaan nemen als waarmede de gemoederen zich thans be zighouden, namelijk „stopzetting der muziek". DUITSCHE TARWE TEGEN NEDERLANDSCHE VARKENS. De Nederlandsche regeering heeft, naar het „Hbld." meldt, van Duitschland 13,000 ton tarwe van den oogst 1934 gekocht. Het geldt hier een compensa tie-transactie- Tegen deze tarwe, die in Nederland zal worden ingevoerd, zal varkens- vleesch en vleesch in blik naar Duitsch land worden uitgevoerd. De 3000 ton Duitsche tarwe zijn reeds door importeurs overgenomen; 10,000. ton moeten nog geleidelijk aan de markt worden gebracht. De prijs van deze tar we is f 4,90 per 10 kg. Inbegrepen f 1,50 monopolierechten. De eigenlijke tarwe- prijs zal dus f 3,40 per 100 kg zijn, wat gezien den prijs waarvoor andere uit- heemsche tarwesoorten worden aange boden, een goede prijs is voor deze oude Duitsche tarwe. Een groot deel van de aangekochte tarwe zal als veevoer worden gebruikt. Daar echter het opnemingsvermogen van vroeg ik, „In 1711 verdrinkt Jan Willem Friso aan den M'oerdijk. Ik denk, dat het ongeveer op deze plek zal geweest zijn." „Let nou maar op die zwarte ton", zei Piet. „Als wij hier verdrinken worden we toch niet in de jaartallen opgenomen. Zorg, dat je 'm links passeert, dan ga ik intusschen wat benzine bijschenlten.' Hij scharrelde wat met een trechter en een paar Bussen en de motor spon als een reusachtige tijger. „Daar was eens een meisje loos, tra- lalalala", zong Piet. „Dat liedje ken ik", zei ik. „Ze werd verliefd op den kapitein, 't Is maar goed dat we geen meisje aan boord hebben, anders hadden we hier op die vijf Meter schuit ook nog zoo'n drama kunnen be leven." „Denk om de to-ó-ö-n!" schreeuwde de kapitein verschrikt, want we zaten er bijna bovenop. De zon had van het Hollandsch Diep een stroom van vloeibaar zilver g maakt en daarin dreven we voort on der een staalblauwen hemelkoepel. Er bestonden geen kranten meer en ook geen brieven en facturen. We waren m weinige dagen natuurmenschen ge worden, die volop genoten van zon en zee en licht cn die geestelijke en licha melijke rust vonden na dagen van inge spannen arbeid. „Proef je hoe zuiver de lucht hier is?" vroeg Piet en hij zette zijn borst uit en snoof als een blaasbalg. „Goeie reis, schipper....-" „Goeie. riep de schipper van de Jacoba Carolina, die met een zwaren de markt niet groot is, schijnt het niet uitgesloten te zijn, dat ook nog een deel als broodgraan zal worden gebezigd- EEN NIEUWE INDUSTRIE IN WEST-BRABANT. Plannen tot stichting van een stroo-cartonfabriek. Naar aan de Msb. wordt gemeld, be staan er in West-Brabant ernstige plan nen tot oprichting van een stroocarton- fabriek, welke dan zal worden gevestigd in de voormalige suikerfabriek „Stam persgat" te Oud Gastel. Zooals bekend is, zijn de strooprijzen in geheel Zeeland en West-Brabant de laatste jaren zeer laag, waartegenover in het Noorden, met name vooral in Groningen, Friesland, Overijssel en Drente, de prijzen zeer wel loonend zijn te noemen, dank zij de prijzen, die de stroocartonfabrieken daar voor het pro duct nog betalen. De omstandigheden schijnen thans gunstig te zijn, daar de massale fa brieksgebouwen van de voormalige sui kerfabriek „Stampersgatte Oud-Gastel ter amotie zouden worden bestemd en dus thans allicht voor een billijken prijs te aanvaarden zullen zijn. Vreemdelingenverkeer. De V. V. V. te Hontenisse is toege treden als lid v,an de Provinciale Zeeuw- sche Vereeniging van Vreemdelingen verkeer, zoodat nog maar een paar ver- eenigingen buiten het Provinciaal ver band staan. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe belastingen enz. J. J- van der Meulen verplaatst van het kantoor Middel burg naar het kantoor Alkmaar- De hr. Van der Meulen is sedert Juli 1934 te Middelburg. (Reeds gemeld in een deel der oplage van ons vorig nummer-) Dinsdagmiddag had op den hoek van de St. Janstraat en de Langedelft weder eene aanrijding plaats tusschen een personenauto en een bestelauto. Vooral eerstgenoemde wagen kreeg nogal schade aan de voorzijde. Persoon lijke ongelukken kwamen er niet bij voor. zs VEERE. Wanneer men soms achteloos langs 's heeren wegen dwaalt, ziet men wel eens iets, dat tevoren aan zijn aan dicht ontsnapt was. Destijds wij denken terug aan het eerste jaar der restauratiewerkzaamhe den aan het stadhuis was ter hoog te van het midden van een volwassen mensch, boven de twee steenen tripjes van Veere's schandpaal, dus te linker zijde van den ingang van het stadhuis, een ijzeren kram in den muur gemetseld. In vroegeren tijd werden diegenen, die terzake van het ondergaan van een aan schouwelijke bestraffing hier tentoon gesteld werden met de twee nog aan wezige steenen aan den hals, aan de zen ring vastgemaakt, opdat de delin quent niet eigener beweging zich naar den schoot zijner familie zoude bege ven. Deze kram was dus een inhaerenl gedeelte van den schandpaal, een on derdeel van een zeer merkwaardig en interessant voorwerp uit Veere's histo rie. Mogelijk dat men de waarde van de kram ever het hoofd heeft gezien hij de restauratie, of men heeft niet gewe ten waartoe zij diende, in ieder geval de kram is verdwenen en niet meer in haar plaats hersteld. Het ontstane gat heeft men dichtgemetseld. deklast langs ons heen schoof en hij stak zijn arm op Mussoliniaansche wij ze uit zijn glazen huisje. Ships, that pass on the day. „Rrrrrrt", zong de motor en zoo voe ren we bij Willemstad, langs den strek dam van zes lichten, het Oost Hellegat in. „Een gekke naam,'Piet." „Je boft", zei Piet, „dat 't nou rustig water is. D'r liggen hier meer schepen op den bodem dan er overheen varen." „Dat zal wel", zei ik, „want behalve het Sterntje is er geen schip te zien. Zouden we hier niet ergens een onbe woond eiland kunnen ontdekken?" „Zie je dat haventje?" vroeg Piet en hij wees naar een bijna onzichtbaar streepje aan den wallekant, dat is Din- telsas en daar heb ik een goeie kennis, die vannacht op het scheepje kan pas sen." Na een half uur draaiden we het ha ventje in en vonden er achter de meer palen het drijvende warenhuis van me neer Daane. Op het dek stond een bord, waarop met groote letters geschilderd was, dat er benzine aan boord was en dat rooken ten strengste verboden was en de man, die op dat bord zat, wierp zijn sigaret teneindje dan ook maar in het water. Daar dook de schipper op. „Hé, Daane." „Hé, meneer, bent U daar weer?" „Ja, ja, ik ben er weer. Kun je op mijn scheepje passen?" „Leg het maar langszij, meneer, dat komt in orde". Want Daane is officieel door den Uit een oogpunt van traditie is zulks te betreuren, en, indien de bewuste kram bereids nog niet geheel en al ver dwenen is, zou het wenschelijk zijn, dat zij alsnog in den muur gemetseld werd. - Dezer dagen is de vernieuwing van het plankier en de beschoeiing, van het Zuiderhoofd bij den Campveerschen To ren gereed gekomen. Het heele plankiei is thans vernieuwd, terwijl in plaats van de afloopende, steenen beschoeiing thans een lijzeren damwand, zooals binnen den havenmond, geheid is. OOSTKAPELLE. Gevonden voerwor pen: Een paar kousen, te bevragen bij Bosman, Rijksveldwachter; Fietspet en sleuteltje bij P. Schoe, Westhove; Vouw stoeltje en statief van fototoestel, W. Bommeljé, Westhove; Bankbiljet, te be vragen mej. Roose, Zaagmolenstraat te Goes. In de op 27 Augustus jl. gehouden gecombineerde vergadering van stem hebbende ingelanden van de polders Fre- derica en Emmanuel, is de heer A. Dees te Waarde benoemd tot vertegenwoor diger dier polders in den dijkraad voor- het bestuur en beheer der Waterkee- ring van den Calamiteuzen Zimmerman- polder, zulks ter voorziening in de va cature ontstaande tengevolge periodie ke aftreding van den heer C. Bal te Waarde. RAAD VAN RILLAND-BATH. RILLAND-BATH, Maandag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Dominicus, voltallig. Ingekomen is een verzoek van mej. M. van Baaien om terugbetaling van een gedeelte van het veriofsrecht, om reden haar thans een volledige vergunning is verleend, ingewilligd. Medegedeeld wordt door den voorzitter, dat het door deskundigen is ontraden den weg naar Bath, dit jaar nog te vernieuwen, met de noodzakeiijkste verbetering is thans be gonnen. De aanbesteding voor vernieu wing van het spui te Bath heeft plaats gehad en is behoudens hoogere goed keuring gegund aan F, Hoogesteger te Wemeldinge voor f 3984. Dat het de be doeling is van B. en W- om de tegelbe strating op het n:euwe bouwterrein en den derden weg te bekostigen uit den post onderhoud van straten. Besloten wordt om de vrijkomende klinkers uit den derden weg te gebruiken voor be strating van de zandbaan. De heer C. de Goffau had een verzoek ingediend om tegemoetkoming in extra bouwkosten voor het nieuwe bouwterrein, deze moet hij maken om reden in het gevraagde terrein een gedempte sloot ligt. Beslo ten wordt nader informaties in te win nen. Een verzoek van het bestuur der weegbrug te Bath om verlaging van den huurprijs voor in gebruik zijnden grond te Bath wordt verworpen. Ingediend was de rekening 1934 en de begrooting 1936 voor het B.A. De rekening der inkomsten en uitga ven der gemeente over 1934 wordt voor- loopig vastgesteld. Een verzoek van het bestuur der Ver. tot stichting en instandhouding van scho len met den Bijbel op Geref- grondslag om ingevolge art. 72 der L.O. wet, om vergoeding voor het aanschaffen van nieuwe gordijnen en een nieuwe kachel wordt ingewilligd. De Raad besluit om het gedeelte van den hoofdweg liggende in de kom Ril land, vanaf Hoorn, tot aan de dreef der hofstede „Veldzicht" te voorzien van een klinkerbestrating; het werk zal zoo spoedig mogelijk aanbesteed worden. Bij de rondvraag vraagt de heer Kole of 't verzoek van het bestuur der weeg brug, door B. en W. nog niet eens nader kan worden overwogen, hij vindt het ge- SX 1191SQ Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu* we vinding van Apotheker Dumont. Ga proeft niets. Geen kramp, geen over matige ontlasting, géén hèr-conslipatie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevatten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. Per 12 ituki 60 cent \tlaken. Schourt Schip (Ingez. Med.) Bond als oppasser aangesteld en hij doet het graag. Hij bergt het bootje als het ware in zijn safe en er is geen mensch, die kans krijgt er een vinger naar uit te steken. „Heb je nog wat noodig, meneer?" D.aane's drijvende warenhuis verkoopt alle^ waar een zwervende schipper be hoefte aan kan hebben. „Nog wat benzine, Daane." „Best meneer en dan zullen we een lichtje in den mast maken en jullie even naar den overkant, roeien, anders moet je een half uur omloopen." Een stevige schippersknecht leverde ons bij het steigertje af en achter hem kwam de veerboot van Ooltgensplaat, die een verhuiswagen en drie auto's aan boord h,ad. Wje pas zijn rijbewijs gehaald heeft, moet maar niet met de veerboot meegaan, tenminste niet als hij acher het stuur van een auto zit en weer op den vasten wal zit. „Instappen, heeren", riep de bestuur der vin een bus, die volgens de dienst regeling over heel Brabant schijnt te rijden. Hij chauffeerde of hij achter het stuur van een race-auto zat, maar hij leverde ons heelhuids af aan een hotel in Dinteloord, w,aar de eigenaresse een specialitiet bleek in het bakken van botjes. Botjes, dat is het wat de mannen hier aan land brengen en waarvan de vrou wen een delicatesse weten te m,aken. „Weet je wat gek is?", zei Piet, toen we nog een wandeling door het dorp maakten- „Dat de winkels hier na acht uur nog open zijn. Schrijf er maar niet over, anders krijgen die goeie menschen nomen besluit niet billijk. De burgemees ter zegt toe als er een bi lijken weg op te vinden is dit zeker zal worden over wogen Hierop bedankt de v o o r z. de hee ren Deurloo en Kole, welke voor het laatst de Raadsvergadering bijwo nen, daar zij in den nieuwen Raad niet terug keeren. Vooral de heer Deurloo, welke 16 jaar lid van den Raad, waarvan 12 jaar wethouder was, een woord van hartelijken dank voor alles wat hij in het belang der gemeente heeft gedaan. Ook den heer Kole wordt harte'ijk dank ge zegd. De heer Deurloo spreekt een woord van dank voor de prettige samen werking altijd ondervonden. Ook de hr. Kole spreekt een woord van dank, en wenscht den Raad en den burgemeester verder Gods zegen toe- Hierop werd door den heer V. d. San- de nog een woord van dank gesproken tot de heeren Deurloo en Kole, waarop door den voorzitter met een kort woord de 4-jarige periode werd afgesloten. Een Zwemvereeniging. WISjSENKERKE. Maandag werd al hier in het gymnastieklokaal vergaderd en opgericht een Zwemvereeniging on der den naam van „De Roompot". Aan vankelijk traden 30 leden toe. Het lid maatschap zal bedragen boven de 16 jaar 50 cent per jaar, beneden de 16 jaar 25 cent per jaar. Het bestuur werd samen gesteld uit de heeren A. G. Markusse, C. Verburg, J. van Halst en P. A. van Damme. Doel is om meer belangstelling voer de zwemkunst aan le kweeken onder de jeugd- Mej. J. P. T. Sanderse. THOLEN. Men verzocht ons plaats ruimte voor het volgende Wie van de St. Maartensdijkers kent mej. Sanderse niet Er zullen niet veel kinderen zijn die niet bij de juffrouw van de school op de markt de eerste beginselen van het onderwijs hebben genoten. Velen zullen zich zeker wel de liedjes herinneren, die ze daar voor net eerst leerden, daar, waar mej. Sander se ze eiken dag opnieuw maar weer voorzong 'totdat de kinderen ze van buiten kenden. Menige moeder zal dankbaar zijn voor het werk aan haar kleintjes ver richt en vol bewondering staan voor het feit, dat ze zoo prachtig die vele, vaak lastige peuters onder den duim wist te houden. Dertien jaar lang werkt mej, Sanderse thans onafgebroken te St. Maartensdijk. Voor dien tijd heeft ze elf jaar lang haar krachten gewijd aan de jeugd van Kort- gene. Het zal daarom voor haar een blij de dag zijn als zij Zondag 1 September den dag zal herdenken, dat zij voor vijf- er misschien nog last meej' „Hoe laat wenschen de heeren ge wekt te worden?" vroeg de hotelier met papier en potlood gewapend en hij vul de op goed geluk al een acht in. „Om vier uur", zei Piet, die alweer zijn getijtafels geraadpleegd had. De hotelhouder krabde even met zijn potlood achter het oor, maar was den schrik in een oogenblik te boven- „Best meneer en dan moet U zeker een taxi hebben, 't Is meer dan een half uur voordat U bij het Sas is." „All right", zei de kapitein van het Sterntje. „Ik heb zoo'n vermoeden, Piet, dat we een korten nacht zullen hebben." „Hoe eerder je nou leert berusten en in je bed kruipt, hoe langer je nacht is", zei Piet wijsgeerig en omdat er in Dinteloord niets meer te zien was dan een jongetje op een ,autoped, kropen we maar te kooi om een half uur later door een hevigen donderslag wakker gemaakt te worden. De wanden van de Dinteloordsche ho telkamertjes zijn maar dun er bleek links van mij een zekere Min,a en rechts een zekere Anna te slapen, of beter gezegd niet te slapen. Ze waren allebei bang van het onweer en Mina vluchtte naar het kamertje van Ann,a waar ze weekla gend de woede der elementen ondergin gen. Na eiken lichtstraal was er een twee stemmig gegil en na eiken donderslag vielen ze elkaar blijkbaar in de armen. Het is niet rustig slapen tusschen donder en bliksem en onder het „ochot- techottechot"-geroep van een paar halï- schreiende vrouwen, maar de zon van

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5