iprovitttiaU MIDDELBURG5CHE COURANT W.o de GOESCHE COURANT PI6I3 BINNENLAND. ZEELAND. WEEH EN WIND. NUMMER 200. MAANDAG 26 AUGUSTUS 1935. 178e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Di. NQQRD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeel in gen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburgs Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij- het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbriob „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. m«3 „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. KONINGIN EN PRINSES GAST VAN DEN KONING 1 Naar de „Sunday Times" meldt, be staat de mogelijkheid, dat Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana, wanneer Zij den terugreis naar Nederland aanvaar den, een bezoek zullen brengen aan Balmoral, waar zich op het oogenblik de koning en de koningin van Engeland bevinden. (Tel.) PRINSES JULIANA IN SCHOTLAND. Prinses Juliana, die voor enkele da gen als gast van de hertogin van Nor folk, te Kinharrie vertoeft, heeft Zater dagmiddag een rijtoer gemaakt naar de ruïnes van Caerlaverock Castle, waar zij de thee gebruikte in gezelschap van de hertogin van Norfolk, de hertogin van Buccleuch en de hertogin van Rox burgh. In Schotland is nog steeds een zeer hooge temperatuur en houdt het weer zich prachtig. BIJEENROEPING EERSTE KAMER. De voorzitter van de eerste Kamer der Staten-Generaal is voornemens de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 10 Sept. a.s., des avonds te half 9 uur. VERLAGING DER LOODSGELDEN Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der wet, houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeeschepen, juichten vele leden de indiening van dit wetsontwerp ten zeerste toe. Zij waar deerden in hooge mate, dat de regee ring, zoodra zulks haar mogelijk was, de tot standkoming heeft bevorderd van maatregelen, noodzakelijk geworden door de waardevermindering van de Bel gische munteenheid en welker tenuit voerlegging naar mag worden ver wacht althans één der voordeelen, welke de Antwerpsche haven boven cie Rotterdamsche geniet, zal elimineeren. Verscheidene andere leden betreur den dat niet eerder tot een verlaging van de loodsgelden als welke thans wordt voorgesteld, was overgegaan. Was derhalve de bereidheid, zijn stem aan dit wetsontwerp te geven algemeen even algemeen was de overtuiging, dat onze zeehavens in veel meerdere mate dan hun thans wordt geboden, steun van overheidswege behoeven, teneinde zich in den strijd met concurreerende havens buitenslands te handhaven. Hedenochtend is te Den Haag overleden prof. dr. W. Schücking een zeer bekend Duitsch rechtsgeleerde en rechter in her permanente hof vin in ternationale justitie. Hij genoot een grooie vermaardheid als jurist. Sinds 1921 was hij lid van het permanente hof van arbitrage. DE ZETO. Zaterdagmiddag vereerden vooral kin deren de Zeto met een bezoek, ze tip pelden de stands langs en pakten gaar ne allerlei reclamemateriaal aan en ten slotte in den tuin amuseerden zij zich toen Alex en Lotte met de Poppen kast en op andere wijzen him vermaak ten. Hoe werd er gelachen om de caprio len van Jan Klaassen, zijn vrouw Ka trijn en zijn zoontje Jantje. Alex Wims als goochelaar bezig te zien was voor hen allen interessant. De kleinen juichten bij iedere nieuwe geslaagde truc. Het kindertooneelstukje: Wonder daden van t kleine Chineesje muntte uit door fijne beschaafde humor, die de kinderen zoo goed weten te bevatten. Tot slot het dolvermakelijke „Tante Net in het Museum een tooneelstuk- je kinderamusement bij uitnemendheid. ai J tnnen n0g™elden dat Lotte en Alex Wins a.s. Woensdagmiddag met een geheel nieuw programma zullen ko men. Tevens zullen dan de beroemde kunstwielrijders „The Hollywood Comp" hun medewerking verleenen. In het vrije half uurtje mogen de kin deren dien dag zelf op het tooneel ko men om iets voor te dragen, een liedje zingen, een dansje uit te voeren. Kortom zij mogen zelf iets ten beste geven. Daarvoo:r ziin fraaie prijzen beschik baar gesteld. Bovendien ontvangt ieder tv ^ra*is een versnapering. Dit belooft weer een heerlijken mid dag te worden. n de pauze hadden de bootjes het druk voor het vervoer van de kinderen, die een watertochtje wilde maken. Het was de regen, die de kleinen spoediger deed huiswaarts gaan dan an ders wellicht het geval was geweest- Des avonds hebben enkele honder den de tentoonstelling bezocht en toen de stands gesloten waren, werd het steeds drukker in den tuin. De dansvloer trok honderden danslustigen, die o.a. een polonaise ondernamen naar het dorpsplein en daar zich gingen overtui gen, dat de 5 bootjes, die in de vaart waren, onophoudelijk bezet waren en het voor de varenden steeds te vroeg was als hun werd toegeroepen aan wal te komen, omd,at de tijd om was en an deren hun plaats wilden innemen. Wederom konden twee gratis aanslui tingen aan de Radio Distributie worden uitgereikt en wel aan de heeren J. J. Huijssen te Arnemuiden en A. A. de Wilde te Middelburg. Morgenochtend zullen de standhou ders met hun personeel met een 16-tal auto's een propagandatocht door Wal cheren maken. Van 10 tot 2 uur is de tentoonstelling gesloten behalve de stand van E. Oster- man en Co. (Pershil, Henco enz.) De verlichting buiten blijft iederen avond de aandacht van honderden trek ken en boven 't gebouw uit ziet men den top van den hoogen plataan met zijn vele lichtjes. Veel mooier is Let echter dezen boom in zijn geheel te zien en daarom mede is een bezoek aan den tuin ten zeerste aan te bevelen Het Comité heeft besloten hen, voor wie het bezoeken van de tentoonstel ling werkelijk finantieel te bezwarend is, morgen (Dinsdag) middag toe gang te verleenen voor 10 cent. Zij kun nen daarvoor alle stands en ook de at tracties bezoeken. Aanrijding. Op den Veerscnen Singel is Zaterdag middag een particuliere auto aangere den door een motor-bakfiets, die uit de Jacob Catsstraat kwam. Beide voertui gen werden beschadigd, doch persoon lijke ongelukken kwamen er niet bij \oor. In de dezer dagen gehouden verga dering van de Vereeniging voor Voort gezet Nijverheids-Onderwijs, V.N.O., heeft de heer G. Wagenvoorde, met het oog op zijn benoeming tot directeur der Avondschool voor N.O. te Vlissingen, ontslag genomen als voorzitter der ver eeniging. Het«j#estuur bestaat nu uit den hr. L. v. d. Veen, voorzitter, den hr. J. Schouten, secretaris, en den hr. K, Sloo- ver, penningmeester. Op verzoek van de leden zal de hr. Wagenvoorde voortaan deel uitmaken van den Raad van toezicht. Paul Duval's Revue „Weet je wat te verdienen?" Hoewel Zaterdag de „Pris van Oranje" bij de eerste opvoering van „Weet je wat te verdienen?", flink bezet was, kon toch lang niet van „uitverkocht" gesproken worden en dat was jammer, want Paul Duval en zijn gezelschap ver dienen uitverkochte zalen. De titel van deze revue heeft, gelijk gewoonlijk weinig met den inhoud te ma ken. Er komen een paar crisis-scènes in voor, die wel aan den titel doen den ken, en tenslotte wordt er een lied ge zongen, dat „weet je wat te verdienen?" als aanvangsregel en als refrein heeft. En dat is al. Intusschen doet die titel er ook min der toe, hoofdzaak is, of het spel trekt, en dat doet het van het eerste tot het laatste tafreel. Ze volgen elkaar in bon te verscheidenheid op, de tafreelen: een liedje of praatje van Paul Duval; een scène van de Timm's, Bettt Morelli; Anny Ruger en André Korenhof; een d,ans van de Violets", The Girls in entré-actes en finales. Het volgt alles vlot achter elkaar, en soms worden we even ernstig gestemd, maar veel meer moeten we lachen, om „het snuit" van Timm; om de pittige Betty Morelli met haar kostelijke mimiek; om de amu sante voordracht van Duval. De scènes met the girls, in hun feeërieke costumes, zijn werkelijk een lust voor het oog, en dan telkens, als hoogtepunten, met de finales, het dansen van „The Violets." Het blijft ons voorkomen, dat dit danspaar nog steeds aan uitdrukkings vermogen wint; steeds beter beeld en gebaar vindt om de gedachte der muziek a^P?.chouweliik weer te geven, met ver mijding van alles wat die weergave kan schaden. Zoo is deze revue inderdaad een at tractie voor oog en oor. Prima artisten, schitterende aankleeding, en een vlotte en beschaafde tekst. Dat ook het publiek tevreden, ja opgetogen was, bleek wel Men leert door les geven. uit de „open doekjes", het uitbundige applaus, de daverende lach en het ent housiasme, waarmede men de refreins medezong! De Kermis. De Zaterdag van kermis is zeer druk geworden. Reeds des middags trokken alle vermakelijkheden flink publiek en des avonds was het hier en daar moei lijk een plaatsje te krijgen. Buiten kon men „over de hoofden loopen." Wat later in den avond trokken ook café's en dansgelegenheden flink be zoek, zoodat het ons voorkwam, dat deze Zaterdag van kermis voor alle ne ringdoenden beter was dan die v,an vorig jaar. Een geldkwestie. Zaterdagavond kregen, in de Lom bardstraat zekere J. uit Goes en K. ui Waarde, ruzie over een geldkwestie Het liep op een vechtpartij uit, waarbij K. een paar tanden los geslagen wer den. Aangifte bij de politie volgde, die proces-verbaal opmaakte. ZEEUWSCHE COÖPERATIEDAG. Zaterdagmiddag is te Vlissingen een zeer drukke Zeeuwsche Coöpertatiedag gehouden, welke jammer genoeg ten deele in het water is gevallen. Uit Goes trokken 10 autobussen met kinderen want het was in de eerste plaats een kinderfeest en enkele tientallen ou deren naar Vlissingen, uit Middelburg vervoerden een 20-tal tramwagens de leden en hun kinderen en er waren toen met de Vlissingsche deelnemers enkele honderden volwassenen en meer dan 1000 kinderen van de beide Coöperaties te Middelburg, van die te Goes en vati die te Vlissingen. Bij het gebouw van de Broederband aan den Singelweg, werd een stoet gevormd, waarbij alle kinderen een coöperatieslaggetje mede voerden. In den stoet liepen mede de muziekgezelschappen „Ons Genoegen' uit Vlissingen en „Excelsior" uit Middel burg. Door een deel van de stad trok men naar de achterplaats van de Willem II kazerne, waar voor de kinderen allen een zitplaats was, terwijl de ouderen zich met een staanplaats moesten tevre den stellen. De heer L, P. van Oorschot heet te in het bijzonder de kinderen welkom op dezen middag en zeide, dat deze kin deren de volwassenen van de toekomst zijn en dus de toekomstige leden van de coöperatie, die volgens spr. de toekomst is. Spr. deed mededeeling van verschil lende voor dezen feestdag genomen maatregelen- Hierna begon voor de kinderen de clou van den middag en wel de ver tooning van de Poppenkast door Henri Nolles, uit het Kurhaus te Scheveningen, die te zien gaf; De Avonturen van slim me Hans in drie bedrijven. De heer Nol- les had den goeden steun van rnej. Goudswaard. In de pauze sprak mej. A. C. Bos, propagandiste van den Centra- len Bond van Verbruikscoöperaties over de beteekenis van den Coöperatiedag. Dit gold vooral voor de volwassenen. Het mooie weder liet intusschen de feestgangers in den steek en wind en regen maakten het noodzakelijk een ein de aan een en ander te maken. Voor de organisatoren, voor de volwassenen, maar niet het minst voor de kinderen was dit een groote tegenslag. Men kon op dat oogenblik niet meer naar zalen trekken, de kinderen waren niet gekleed op zulk een weersverandering en de bijeenkomst moest helaas als een nacht kaars uitgaan. GROENTEBOERLIJKE COLLEGIALITEIT. SOUBURG. Toen Zaterdagmorgen 2 groentenventers uit Ritthem elkaar in de Beursstraat alhier ontmoetten ont stond er tusschen hen ruzie, die in een vechtpartij overging. Het geval wilde, dat beiden hun wagen zoo gezet had den, dat de daarvoor gespannen paar den elkaar konden benaderen en naar elkaar beten. De groentenboer T., die dit wou beletten gaf beide paarden een klap met de hand tegen hun kop. De P. vloog daarna op T. af en zei, „Dat moet je mijn doen", en ging tot handtastelijkheden over. De P. sleurde T., geholpen door zijn zoon, naar een bijzijnde sloot onder de dreigementen van „Ik zal je.Voor het echter zoo ver kwam wist T. zich te bevrijden, door De P. een schop te geven die aan kwam. Hierop, en mede doordat een der omwonenden hen toeriep de politie te zullen waarschuwen, vertrokken De P. en zijn zoon al scheldende en dreigende, van het tooneel. Reeds eerder was tusschen beiden een wedijveren om de voorrang gecon stateerd, terwijl uit hun woordenwisse ling bleek, dat De P. niet tevreden was met het op zoo'n ruimen schaal telen van groenten door T.'s vader. Naar wij hoorden is de politie met de zaak in kennis gesteld. RAAD VAN MELISKERKE. MELISKERKE. Zaterdag veragderde de Raad, onder voorzitterschap van weth. Jakobsen. Afwezig wegens verlof Burgem. De Keijzer. B. en W. deelen mede, dat door de comm. tot nazien der rekeningen van de beide scholen inzake het driejarig tijdvak, het rapport was ingekomen om deze ongewijzigd goed te keuren. Dezelf de commissie had ook de gemeentere kening 1934 nagezien; deze wordt nu eveneens zonder eenige aanmerking goedgekeurd. Ontvangsten 16.449, uit gaven 14.334. Van de gemeente Middelburg lag ter tafel de rekening 1934 van den vee- en vleeschkeuringsdienst, wegens afname van het aantal slachtingen is er een te kort, waar Meliskerke aan moet bijdra gen 45.70. De hoop wordt uitgesproken, dat deze dienst, als de ontvangsten minderen, ook de uitgaven zal besnoeien, en dat aan vulling van een tekort niet meer zal voorkomen. De begrooting 1936 w'ordt den Raad voorgelegd. Bij de rondvraag vraagt de hr. S p r u ij t meer toezicht van B. en W op de pas aangeplante boomen op het Noordeinde. Hij vraagt geregelde op- snoeiing. B. en W. zullen er aandacht aan besteden. Inzake de werkverschaffing voor den a.s. winter wordt, nadat de heer Francke dit onderwerp had aangeroerd, besloten nader contact te zoeken met het Burger lijk Armbestuur, teneinde gezamenlijk de werkloosheid doelmatig te bestrijden. RAAD VAN 's HEER-ABTSKERKE. 's HEER ABTSKERKE. Zaterdag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester, voltallig- Mededeeling wordt gedaan, dat het Hoofd der School hersteld is en 19 Aug. j.l. zijn werk heeft hervat en dat Ged. Staten hebben goedgekeurd, dat door 't Burgerlijk Armbestuur een subsidie aan de gemeente wordt verstrekt van f 1200 voor de kosten van het onderwijs. De rekening over 1934 wordt vastge steld in ontvangsten op f 19,588 en uit gaven op f 16,838- Besloten wordt om het voetpad van den Noordweg naar Baarsciorp op te hat- fen. Bezwaren zijn daartegen niet inge bracht. De opcenten voor de personeele be lasting worden verlaagd van 120 naar 50 en die voor de Grondbelasting van 80 naar 40 (gebouwd). Met 'n ruimen post voor de werkverschaffing hopen B. en W. de begrooting voor 1936 te kunnen samenstellen. Een plan tot uitbreiding van het Elec- triciteitsnet eischt besloten zitting; dan wordt besloten, dat bij het Bestuur der P.Z.E.M. zal worden onderzocht of en zoo ja, op welke voorwaarden het net kan worden uitgebreid. Bij de rondvraag vestigt de heer De Jonge er de aandacht op, dat het eindje straatweg op den hoek bij J. Tolhoek in slechten toestand verkeert. B. en W. zeggen onderzoek toe. Daarna richt de voorzitter zich tot de leden van den Raad, de heeren Luteyn en De Roo, die in den nieuwen Raad niet zullen terugkeeren. Hij dankt hun voor de aangename samenwerking en de goe de wijze waarop zij de belangen der Ge meente hebben behartigd. De heer De Roo dankte den voorzit ter voor de aangename wijze, waarop hij met hem heeft samengewerkt en omge gaan en wenscht hem in zijn laatste ambtsperiode eveneens een aangename samenwerking toe met den Raad. De heer Luteyn sluit zich hierbij aan. WEMELDINGE. Zaterdag gaf het mu ziekgezelschap Mozart, van Yerseke al hier een concert. De verschillende num mers werden goed gespeeld, en werden door een talrijk publiek aangehoord. Woensdag a.s. maakt de Mondac- Middelburg 26-VIII-'35 Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 26.5 °C; (80 °F); laagste 15.4 °C (60 °F). Heden 9 h: 17.9 °C; 12 h: 23 °C. Zaterdag/Zondag 4.1 mm, Zondag/Maan dag geen regen of neerslag. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal; 764 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.8 mm te La Coruna; laagste 746.3 mm te Sey- disfjord. Verwachting tot morgenavond! Zwakke tot matige, veranderlijke wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk re gen of onweer, koeler. Zon op: 6 h 00; onder 20 h 02, Licht op: 20 h 32. Maan op: 3 h 05; onder; 18 h 52. N.M.: 29 Aug. Augustus. Hoogwater. Laagwater. Ma. 26 13.01 7.05 19.34 Di. 27 1.25 13.40 7.48 20.13 Wo. 28 2.00 14.15 8.24 20.50 Hoog- en Laagwater te Wemeldicge, Augustus, Hoogwater. Laagwater. Ma. Wo. 26 27 28 2.16 3.06 3.44 14.45 15.28 16.06 8.09 20.35 8.55 21.16 9.32 21.50 cordeonvereeniging een muzikale wan deling door het dorp na afloop hier van worden nog enkele nummers gegeven op de tent in de Dorpsstraat. Vrijdag vergaderde de Oranjever- eeniging. De aftredende bestuursleden de heeren A. M. Huissen, M. Kooman en W. H. v. Moort werden herkozen, terwijl in de vacature P, A. Lindenbergh werd gekozen de heer M. de Kunder. Besloten werd een geldinzameling te houden, voor een Oranjefeest op Vrijdag 13 Sept. a.s. Het voorloopig programma voor dezen dag omvat 's morgens mu ziek en zang, tractatie aan de school kinderen, kinderspelen; des middags: muziek, optocht volksspelen, water sport, voetbal, gymnastiek en zoo mo gelijk vuurwerk. Aan de buurt- en an dere vereenigingen zal verzocht worden om medewerking. Deze week wordt een gecombineerde vergadering gehouden om het programma definitief vast te stellen. Een wagen in brand. KORTGENE. Een niet alledaagsch geval van brand deed zich Zaterdag middag voor in den weg van M, de Regt onder de gemeente Wissenkerke en Kamperland. Over den weg reed een wagen, bespannen met twee paarden van de eigenaars Gebr. Van Hee te Wis senkerke. De voerman had het in den zwöelen zomermiddag heel warm achter het hooi, dochhet werd al maar warmer en warmer, zoodat de warmte pijn ging doen. De voerman keek toen eens achter zich, en zag tot zijn schrik, dat de geheele lading van zijn wagen in brand stond. Vlug reed hij met zijn wagen het land op, sneed de zwingen los, en wist voor de paarden een veilig plekje te vin den. De geheele voorraad hooi, en ook de wagen verbrandden geheel. IJZENDIJKE. In de gemeenteraads zitting werd de gemeenterekening van 1934 aangeboden met een batig slot van f 7586 op den gewonen dienst en een batig slot van f 2 op den kapitaal- dienst. Alhier werd een vereeniging op gericht ter bevordering van het vreem delingenverkeer. 28 leden traden toe, tegen betaling van f 1. De bestuursleden zijn de HH, dr. Rozemeijer, J. Willem- sen, H. Carpreau, M. Hendrikse, A. G. Calon, P. v. Tiggelen, Art. Lievens, H. de Witte en J-. Bevin. Als reclame zullen op Koninginnedag kinderspelen voor de kinderen van alle scholen georganiseerd worden. Bij den heer P. Doens verbrandde een stroomijt door het vuurtjestoken van een paar kleine jongens. De brandweer voorkwam, 'dat de graanhocpen, die er vlak naast stonden, in brand geraakten. Bij den heer Van Tiggelen geraakte een hoop geperst stroo in brand door

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1