KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. [Merci Met 't Sterntje over stille en woelige wateren. LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1935. No. 198. Wat een Amerikaansch luiste raar beluisterde. Men kan Amerika met vele namen noemen. Een ervan kon zijn: het Land w.aar Men Het Graag Anders dan An ders Doet. Door b.v. dwaas veel hoofd letters te schrijven. Frazier Hunt is ccn bekend Amefi~ kaansch oorlogsjournalist, politiek speur der en gezocht schrijver in weekbladen. Zijn leuze is: „niet praten, maar luiste ren." Hij heeft bij gebrek aan oorlogs terrein zijn eigen land als veld van on derzoekingen genomen en is er met de motor op uitgegaan om drie en dertig belangrijke staten der Unie te bezoeken. Hij is bij Jan en alleman te gast geweest, heef met Roosevelt gesproken, met boe ren, winkeliers, handelslui, professors, schrijvers, chauffeurs en schoenpoetsers en nu doet hij in de New York World Telegram verslag van zijn onderzoek. De N. R. Ct. ontleent aan zijn eerste artikel de volgende samenvatting van zijn ervaringen: „Huey Long heeft de laatste zes maan den twee derde van zijn invloed verlo ren. De toovenaar pater Coughiin is zeer verzwakt. De bedreiging of de belofte van een sterke derde partij in 1936 is een ver haaltje. De beslissing van het Opperste Ge rechtshof, dat een eind maakte aan de N. R. A., deed F, D. R. (Roosevelt) wei nig schade. Drie vierden der boeren, betrokken bij de vermindering van de graanpro- ductie zijn voor de A. A. A. (de regee- ringsorganisatie voor de regeling van den landbouw). De gemiddelde burger heeft het ge voel, dat de republikeinsche partij noch een zaak om voor te vechten, noch een leider heeft. De onredelijke bitterheid tegen Hoo ver bestaat nog altijd in minder kring. De bezitters keeren zich tegen Roo sevelt, omdat zij steeds hooger belas tingen vreezen, doch de niet bezitters trekken zich daar niets van aan. De arbeiders voelen, dat zij „een eind stroomafwaarts zijn verkocht" (beeld dat herinnert aan den slaventijd) met 'n boot, die Recovery heet, maar slechts een deel hunner laakt den president. De wrok van de oud-strijders over 't weigeren van den bonus is al aan het minderen en als er verkiezingen zijn, is die misschien voor een groot deel verdwenen. Behalve in een aantal Zuidelijke dis tricten en een klein aantal stadsdis tricten wordt de steun verleend met weinig politiek gekonkel of ongeschikt heid. De 4800 millioen voor openbare wer ken en steun scheppen, zelfs met de beste bedoelingen een groot reservoir van politieke pressie. Het feit, dat de machine steeds groo- ter plaats inneemt, maakt de krachtig ste pogingen om aan de werkloosheid een einde te maken, vruchteloos. Amerika staat voor het vraagstuk om permanent aan 3 a 5 millioen menschen werk en steun te geven. Voor de groote massa der gewone burgers heeft Roosevelt geen breeden vleugelslag meer, maar zij zien nog al tijd naar hem op als naar den eenigen man, die het waagt een poging te doen om hen allen te helpen". BURGEMEESTER WAUGH. H.M. de Koningin ontving Woensdag middag den burgemeester van Albury en mevr- Waugh; zij gebruikten bij H.M. de thee. VERPLICHTE WA.-VERZEKERING VOOR AUTOMOBILISTEN, De ministèr van waterstaat herinnert in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp, houdende regelen nopens het verkeer op de wegen, er aan, dat een wetsontwerp tot invoering van de verplichting van automobilisten tot verzekering tegen de gevolgen van wettelijke aansprakelijk heid in samenwerking met het Departe ment van Justitie met spoed wordt voorbereid. HET 150-JARIG BESTAAN VAN DE KWEEKSCHOOL VOOR DE ZEEVAART TE AMSTERDAM, In October zal het 150 jaar geleden zijn dat de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam werd opgericht. Er zijn plannen in voorbereiding voor de viering van dit jubileum. De oud-kweekelingen van de kweek school zullen bij deze gelegenheid een derde „Kaatje" schenken. Kaatje is nl. de naam van het houten oefenschip dat bij de school staat. Het is in de 150 ja ren van het bestaan van het instituut eenmaal vernieuwd en de huid is thans weer nagenoeg geheel vergaan. De oud- kweekelingen zullen nu een nieuwe Kaatje de derde schenken. De Kweekschool werd in 1785 gesticht uit het „Vaderlandsche Fonds ter aanmoe diging van 's Lands Zeedienst", hetwelk 1 December 1781 werd ingesteld als ge volg van de destijds algemeen gevoelde groote behoefte aan zeelieden. Tijdens het Fransche keizerrijk werd de school opgeheven doch op 28 Februari 1814 door Z. M. Koning Willem I, destijds Souvereine Vorst der Vereenigde Ne derlanden, weder hersteld. Vanaf het tijdstip van herstel is de Kweekschool voor de Zeevaart een echt nationale in stelling gebleven voor de opleiding van stuurlieden ter koopvaardij.' In de jaren 18781880 werd de school verbouwd, waardoor aan het einde v,an de Prins Hendrikkade hoek Schippersgracht, een fraai, monumentaal gebouw verrees. Ko ning Willem III nam het beschermheer schap van het instituut aan en legde den eersten steen voor het nieuwe ge bouw. Later werd H.M. de Koningin be schermvrouwe van de Kweekschool. Sedert Raar oprichting leverde de kweekschool tot 1914 niet minder dan 3500 gezagvoerders en stuurlieden af. Door de uitbreiding der stoomvaart maatschappijen was de school niet meer in staat een voldoend aantal stuurlieden op te leiden, zoodat tot uitbreiding moest worden overgegaan. (N. R. C.) COMMISSARIS G. GOORHUIS GEHULDIGD. Donderdag is de heer G. Goorhuis, commissaris van politie te Amers foort en vroeger o.m. eveneens te Middelburg, ter gelegenheid van zijn zilveren politiejubdeum gehuldigd. Vele sprekers hebben op een drukke receptie getuigd van de prettige samen werking met en het goede beleid van den jubilar's; o-a. de hr. Fel-ix comm. van politie te Harderwijk, eerste chef van den jubilaris voerde het woord mede namens de Broederschap van Commissarissen van Politie en namens de examencom missie: de heer De Lange, commissaris van politie te Zeist, als de tolk van de Vereeniging van commissarissen en in specteurs v,an politie in de provincie Utrecht. laerts van Blokland, griffier van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, is aan staanden M,aandag. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens verkeersovertre dingen: J, K., Middelburg, Vrijspraak, Ca. L., Koudekerke, 0.50 of 1 d. h., N. W. Z., Hengelo, 1 of 1 d. h,, A. A. J., Mid delburg, Aa. B. Budejovicich (Tsjecho- Slovakije), F. H. v. G„ Vlissingen, F. L. v. R., Roosendaal, ieder 2 of 1 d. h., L. P. B. v. d. R. en P. O. te Goes, Ch. L., Vlissingen, H. G. de F., St. Laurens, H. G., 's-Gravenhage, C. M. v. d. D., Rotterdam, M. Z., Heinkenszand, P, J., Grijpskerke, Chr. J. v. O., Dordrecht, M. de R., Bergen op Zoom, ieder 3 of 2 d. h., Ca. A. M. B., Borsselx, 2 of 2 d. h., J. D., Middelburg, 1 of 1 week tuchtsch., D. H„ Vlissingen, V. C. C. v. V., Eindhoven, ieder 3 of 3 d. h., J. C. K., Breda, D. V. en J. M. G, S., Am sterdam, L. R-, Goes, J. S., Ginneken, M. de B., Rurchen, J. B., Biezelnige, ieder 5 of 3 d. h., C. H., Nieuwdorp, 5 en f 1 of 3 en 1 d. h., J. v. B., Haar lem, 5 of 5 d. h., P. E. M. A. V., Til burg, 15 of 15 d, h.; nachtrumoer verwekken: L. I. L., Kou- dekerke, 10 of 10 d. h.; j openbare dronkenschap: L. I. L., Kou- j dekerke, 10 of 10 d. h.; idem bij herhaling: J. G., Vlissingen, 15 of 5 d. h.; 1 j loopen over wei- of hooiland: B, E. M., Middelburg, 2 of 1 w. tuchtsch., 1 L. F. v. d. W„ Middelburg, 2 of 1 d. h.; rijden of loopen over eens anders grond: T. S., Vlissingen, berisping, I. de R., O. en W. Souburg, 2 of' 1 w. t.; geen naam van den schipper op de buitenzijde van het schip is vermeld: J. S., Horcheim, 3 of 3 d. h.; j zonder vergunning over de kanaal- gronden rijden: F. V., Vlissingen, 3 of 1 w. tuchtsch.; te Koudekerke luidruchtig zingen: Ch. L. S., Vlissingen, 3 of"2 d. h.; j te Koudekerke zich ontkleeden op den openbaren weg, anders dan in een be hoorlijk gesloten lokaliteit of tent: D. v. S., D. B-, Vlissingen, ieder 0.50 of 1 d. h., P. J., Vlissingen, 0.50 of 1 w. tuchtsch.; te Koudekerke zich bevinden in bad- costuum op den openbaren weg met uit zondering van het strand zonder dat over het badcostuum een behoorlijk gesloten mantel wordt gedragen: Ph. A. en I. R., beiden te Vlissingen, geen straf; te Zoutelande waren op een voor het publiek toegankelijke plaats verkoopen: L. W. L., Middelburg, 0.50 of 1 d. h.; te Zoutelande venten: J. N., Vlissin gen, 1 of 1 d. h.; te Kapelle zonder vergunning venten: M. M., Dordrecht gedomicilieerd, 2 of 2 d. h. te Ellewoutsdijk niet zorgen, dat in de laatste helft der maand Juli de straat voor zijn woning ter halver breedte wordt gewied: W. B., Ellewoutsdijk, 1 of 1 d. h. /r L'*±- De flpsch - de haam - 't etiket Dat valt nog te probeerèh, Maar d'inhoud van een Perl flesch Kan niemand imiteeren. (Ingez. Med.) Naar de jachthaven van Oude Wetering. III. Als je voor den eersten middag aan t varen bent en de motor plotseling dienst weigert, denk je onwillekeurig aan schepen, die stuurloos op zee dre un*1 e*1. ^00r de golven naar ,alle moge lijke dingen gegooid werden, waar ze ver vanaf moesten blijven, „Daar komt wat aan, Piet", zei ik toen een groote stoomboot met muziek en dansende passagiers aan boord re gelrecht op ons af stevende. Piet n,am een roeiriem, plantte zich met uitgestrekte beenen op de plecht van het bootje en begon aan bakboord ijverig het water weg te lepelen. We zwaaiden naar den kant waar met koeien van letters „Verboden aan legplaats" stond en daarom peddelde hij m,aar weer verder tot we ergens in het riet terecht kwamen. „Zestien gulden voor reparatie", zuchtte Piet, „en waar zit het nou in?" „Dat is het nou juist", zeide ik. Hij boog zich andermaal over den mo tor en toen hij opkeek, moest ik ineens aan Columbus denken. „Ontdekt", riep hij en er was een overwinningsklank in zijn stem. „Het is een kleinigheid," Er zat een dopje vast, d,at los had moe ten wezen of andersom, maar de hoofd-' Bij Kon. besluit is de technisch- ambtenaar, M. Cappon te Arnhem, be vorderd tot technisch-hoofdambtenaar van den Rijkswaterstaat. De teraardebestelling van het stof felijk overschot van jhr. dr. W. A. Bee- zaak is, dat het in twee seconden was zooals het zijn moest. „Geef me het koord", commandeerde Piet. Hij sloeg het om den motor en gaf er een ruk aan „Rrrrrt", zei de motor en daar gleden we weer. Yes sir, that's my baby, zong de kapi tein. De navigatie was weer in orde. Wat voeren er dien middag een zeil scheepjes op de Nieuwe Meer, sloepjes waarin jonge mannen en vrouwen het roer hanteerden, ranke bootjes, die on der het uitbollend zeil zóó over stag gingen, dat zij bijna w,ater schepten. Overal schoten ze langs het Sterntje en gebruinde armen gingen omhoog om den internationalen groet van de scheep vaart te brengen, Dan werd het vaarwater weer nau wer en tusschen met riet bedekte oevers gleden we langs Schiphol, waar met motorgeronk een blinkende vogel opsteeg om met een grooten boog naar het Zuiden te koersen. „Stop", zei Piet bij een steigertje in de Haarlemmer ringvaart, „hier ga ik mijn motor verzorgen. Als je wilt, kun ie wel een kwartietje passagieren, maar loop niet te ver, want ik heb geen stoomfluit om je terug te roepen." „Wat zou je zeggen van een potje bier in dat café'tje, Piet?" ''Gat ziet er aanlokkelijk uit'":, zei hij. „Ga er maar plaats bespreken, over een kwartier ben ik bij je." „Eén Pils riep ik tegen den dikken kastelein, die achter het buffet zijn voor hoofd afdroogde. Ds, Ch. de Beus neemt 29 Sept. af scheid van de Ned. Herv- kerk te Ril- land-Bath en zal 6 Oct- .intrede te Bloemendaal doen. Gerei. Gem. Ds. M. Heikoop te Utrecht is beroe pen te Rilland-Bath. De regeeringsmaatregelen voor het mosselbedrijf. Men schrijft aan de N. R. Crt. Tevredenheid heeft de regeering met haar maatregelen ten opzichte van den verkoop van mosselen nog niet gebracht. Integendeel de roep om den handel maar vrij te laten is nu grooter dan de roep vroeger om toch maatregelen te gen algeheelen ondergang te treffen. Toch meenen we dat er een ding is en wel een voornaam ding, dat voor de re geeringsmaatregelen pleit. Vroeger was het steeds, er wordt wel verkocht, maar de prijs is te laag. Nu hoort men een reeks van klachten met de toevoeging, de prijs is goed. Men zegt d,an wei: maar wat heb je daaraan als je met je product blijft zitten. Dit kan evenwel in zijn algemeenheid niet opgaan, want als er met dit zomerweer reeds een 4000 ton per week worden verzonden is dit misschien wel wat minder dan in de goede jaren, doch toch niet zoo weinig. Dit geven we dus toe. Ook geven we gaarne toe, dat de belangen zoo uiteen- loopen en dikwijls zoo tegengesteld zijn, dat het onmogelijk is alle categoriën te bevredigen. We denken aan groote en kleine kweekers; kweekers met pui ke kwaliteit mosselen en zij die slechts een zeer /^middelmatig product aan den man te biengen hebben, zij die aan den w,al verkoopen en zij, die zelf hun pro duct met eigen vaartuig aan de markt brengen, groothandelaars en bezitters van een vaartuigje, zelf geen kweekers, die aan den wal hier een lading mosse len zoo goedkoop mogelijk zien te koo- pen en die in België per „zootje ver koopen. Deze laatsten hebben vanzelf belang bij een heel lagen prijs voor den wal. Zij vooral worden door de regee ringsmaatregelen gedupeerd. De marge in prijs voor den wal en in consumptie is voor hen te klein. Dikwijls, vooral bij warm weer, moeten zij een beduidend restant v,an de lading overboord gooien, omdat de afzet niet vlug genoeg gaat en de visch bederft. Bij een prijs van f 0,75 a f 1 voor den wal als vorig jaar ging dat, doch bij een prijs als th,ans van f 1,75 a f 2,25 kan men dit risico niet dragen. Het vaartuigje blijft in de haven en de opvarenden vergrooten het leger der werkloozen. Men voelt nu wel, zoo ooit dan is het hier onmogelijk allen tevreden te stellen. Toch z,al men op het verkoopkantoor in Bergen op Zoom goed doen het oor ter dege te luisteren te leggen en wat soepel te zijn, vele klachten zijn er, dat men als handelaar niet krijgt, wat men hebben wil. Het verkoopkantoor kent officieel slechts twee kwaliteiten, naar de grootte, van f 1,75 en f 2,25 per ton. De handelaar onderscheidt er meer. Af gezien van de grootte spreekt hij van „vette" en van „harde". De laatste b.v. zijn mosselen op ondiepe plaatsen ge kweekt. De een werkt in een rayon waar de eene, de ander in een, waar de tweede soort steeds gewild was. De Met de bretels over zijn boezeroen kwam hij het buiten brengen. „Mooi weertje om te varen, meneer. Moet u nog ver?" v „Naar Middelburg", zei ik. Hij raadpleegde zijn geheugen. „Dat's in Noord Brabant" zei hij, „daar komt U vanavond niet meer". „Hoe heet 't hier?" „Aalsmeerderdijk, meneer- Als U wilt, kunt U hier wel logeeren. Dan kunt U morgen eens gaan visschen." „Vangen jullie hier wel 's wat?" „Zulke groote" zei hij en hij deed zijn handen zoo ver van elkaar, dat er een zalm tusschen in kon. „Visschen is eigenlijk niet onze be doeling", zei ik. „We houen meer van varen." „Just, just", zei hij begrijpend en hij veegde zijn bierhanden aan zijn broek af. „Maar U kunt hier evengoed logee- «f ren. „Dat moet U maar met den kapitein regelen", zei ik. Maar de kapitein had geen zin om den tocht nu al te staken. Hij raakte met den herbergier in een interessant gesprek over alle mogelijke plaatsen, die we nog vóór bedtijd zouden bunnen bereiken en die wees op onze vaar kaart met. een dikken vinger Oude We tering aan, w,aar we maar naar 't Wapen van Alkemade moestén vragen. „Dan gaan we maar weer", zei Piet en een haveloos jongetje kreeg een dub beltje, omdat hij er op toegezien had, dat geen Aalsmeerderdijken,aar er in- tusschen met het Sterntje vandoor ge gaan was. Een windje speelde door de biezen van de ringvaart, waar lissen tusschen het rietgewas groeiden en tusschen eilandjes van riet doken de Westeinder plassen op. Piet stuurde onophoudelijk tusschen drijvende planten door, die op uitgeplo zen touwwerk leken. Koolbladeren en ander groenteafval schoot links en rechts voor den boeg van ons scheepje weg en de motor begon hoorbaar aan verval van krachten te lijden. Met een stevig touw trok hij den stang van het schroefje naar boven en haalde met een vies gezicht wortelloof en sla bladeren te voorschijn. „Soepgroente voor mogen", bedacht ik. „Beroed water", bromde Piet, „hier heb ik die kerstboom in de schroef ge kregen. Geef mij de Zeeuwsche stroo men maar." Als een bromvlieg zweefde een vlieg tuig over onze hoofden. „Die heeft er geen last van", zei ik. „Let met je flauwe moppen liever op je roer", zei Piet. „Je ziet toch wel, dat we in de biezen terecht komen." Hij liet de schroef zakken en even la ter tuften we weer verder, vlak langs den weg waar hengelaars aan den kant roerloos naar hun dobbers zaten te kij ken. „Toet", zei een auto vlak achter ons en wie p,as gaat varen, trekt onwille keurig aan het roer om niet overreden te worden. „Zie je dat stof", zei Piet, toen de auto ons voorbij raasde, „Dan weet je meteen waarom varen zooveel gezonder is dan rijden." orders worden evenwel in volgorde van ontvangst beurtelings aan de kweekers doorgegeven. Er zijn Belgische hande laars die tal van jaren hun mosselen van een bepaalden kweeker hebben. Tusschen beide families bestaat een hartelijke verhouding wat zich uit in wederkeerig vacantiebezoek. Op aanvragen om door dien bepaal den kweeker te mogen worden bediend schijnt geen acht te worden geslagen, terwijl deze toch wel mag leveren aan anderen. Volgens de kweekers schijnt van een procentsgewijze verdeeling der orders hoegenaamd geen sprake te zijn. Wij kunnen dit niet beoordeelen en zijn er ook van overtuigd, dat bij een strikt eerlijke verdeeling daarover ge mopper zal blijven zoolang er overpro ductie is. De aardappelprijzen. Dinsdagmiddag heeft de kring Tholen en St. Philipsland van de Z.L.M. onder voorzitterschap van den heer Wisse een druk bezochte algemeene vergadering gehouden ten huize van den heer Nelis- sen. Van het hoofdbestuur was mede aanwezig de secretaris der Z.L.M-, ir- J. Dorst uit Goes. Deze vergadering was hoofdzakelijk belegd met het doel om te trachten be tere prijzen te verkrijgen voor de aard appelen, die thans door de boeren wor den afgeleverd. Een prijs van twee cent en minder per kg wordt door de ver bouwers absoluut onvoldoende 'geacht. Voor de regel'ng van vorige jaar, waar bij minimum prijzen waren vastgesteld, is thans in de plaats gekomen een teelt heffing van f 30 per ha, welke de ver bouwers moeten betalen- Tegen deze regeling werd ten zeerste geprotesteerd- Algemeen werd betreurd dat de regee ring geen maatregelen in de plaats stelt, die een eenigzins Joonenden prijs voor de aardappelen tengevolge zouden kun nen hebben. Besloten werd den betrok ken minister telegrafisch hiervan in kennis te stellen. Op 't oogenblik zijn de aardappelen het feenige landbouwpro duct, waarvan direct geld binnenkomt, aangezien tarwe en erwten thans nog niet verhandeld worden. Hierbij komt nog de omstandigheid, dat van de nabe taling van den tarweoogst 1934 bij voor baat de teeltheffing op de aardappelen wordt afgehouden. Al deze dingen heb ben tot gevolg, dat verscheidene boeren het noodige kostgeld om hun bedrijf gaande te houden, ontbreekt, tengevolge waarvan zij wel genoodzaakt zijn reeds thans hun aardappelen te verkoopen. Eveneens werd geprotesteerd tegen den in uitzicht gestelden verminderden steun op tarwe en erwten, te meer daar de oogst van deze producten dit jaar niet aan de verwachtingen zal beant woorden- De zon was ondergegaan en overal langs de vaart zaten mannen en vrouwen in hun voortuintjes en keken naar het Sterntje. De roeibootjes langs den kant schommelden bij het voorbij varen zachtjes op en neer. De klokke- slagen van een dorpstorentje drongen ver door de stilte van den vredigen avond. Het duister van den komenden nacht vervaagde de contouren en in de verte bij het Brasemermeer waren tallooze lichtjes ontstoken. „We moeten zien, dat we onderdak komen", zei Plet en bij den ingang van de breede vlakte stuurde hij het Stern tje met een sierlijken boog naar een jachthaventje, waar een gezellig café stoeltjes en tafeltjes op een gazon ge poot had en donkere figuren naar onze evoluties stonden te kijken. „Hei daar!, kunnen we hier vannacht blijven liggen?" „Jawel, meneer. Kom d'r maar in!" Langs luxieuse motorbooten en ranke zeiljachten schoot het Sterntje n,aar zijn rustplaats. Er werd een lijntje uitgewor pen en de exploitant van het Water sporthuis „De Brasem" heette ons wel kom. „Logeeren de heeren hier?" „Mij best", zei Piet. „Dan krijgt u daar een paar kamers" en hij wees naar een houten uitbouw, w,aar je buitenom met een laddertje naar toe moest klimmen. „Dat is de hotelafdeeling. Prachtig gezicht op het meer, heeren." Kapitein Piet dekte zijn bootje met een waterdicht zeil af en langs den stei- gerrand groeide het aantal belangstel-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5